Oostfiakkee investeert in toekomst Nieuwe insteek begrotingspagina PvdA EHIVIlDEfl.niEIJW5^ Programmabegroting 2008-2011 vastgesteld door gemeenteraad "^Christenunie PAGINA 10 VRIJDAG 9 NOVEMBER 2007 Wethouder Petra 't Hoen, portefeuille houder Financiën en Maatschappelij ke Aangelegenheden, geeft een toe lichting op de meerjarenbegroting, zoals deze is vastgesteld door de gemeenteraad. Wethouder 't Hoen: "Het college heeft gezocht naar balans tussen het waarmaken van ambities van de raad en beperking van de lastendruk voor de burger Van beheer- naar ontwikkelgemeente "In deze meerjarenbegroting heeft het college gezocht naar balans tussen het waarmaken van ambities van de raad en beperking van de lastendruk voor de bur ger. Wij zijn bezig met het maken van een omslag van beheer- naar ontwikkei- gemeente. De gemeente wil niet afwach ten, maar proactief aan de slag gaan". Die proactieve opstelling is terug te zien in de begroting. Oostfiakkee gaat een toekomstvisie 2025 opsteilen, er wordt gewerkt aan een verbeterd dienstverle ningsconcept waarbij vereenvoudiging van regeigeving bovenaan staat en de gemeente wil daar waar mogelijk de regie nemen bij leefbaarheidsvraagstuk- ken en armoedebestrijding. Allerlei zaken die aangeven dat Oostfiakkee het Initia tief neemt. Die ontwikkeling zai echter ook betaald moeten worden. Nieuwe economische initiatieven ontplooien is noodzakelijk voor de versterking van de lokale economie en werkgelegenheid. Dit is zowei goed voor burger ais voor de overheid. Oostfiakkee investeert dus in ontwikkeling om nu en in de toekomst voor de inwoners een sterke gemeente te blijven. Belasting naar draagkracht De begroting is goed sluitend, er is geid voor nieuw beleid en er is naar draag kracht rekening gehouden met de lasten voor de inwoners. In de begroting wordt echter gerekend met een OZB-stijging van 5% voor 2008. Daarnaast zuilen honden-, forensen- en toeristenbelasting met een inflatiecorrectie van 1,5% stij gen. Wethouder 't Hoen legt uit hoe dat mogelijk is. "Naast de genoemde stijging hebben wij de afvalstoffenheffing met 5% kunnen verlagen. Dat kwam onder ande re doordat onze inwoners zelf goed mee gewerkt hebben aan de bestickering van de afvalcontainers". Gevolg van deze maatregelen is dat de totale woonlasten- stijging voor burgers beperkt blijft. "Huur- woningbezitters betalen zelfs 5% minder aan gemeentelijke lasten". Risico's Risico's worden ook volop benoemd in deze begroting. Zo blijven er taken van de Rijksoverheid op de gemeenten afko men. Naast de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo), zai naar verwach ting ook de Wet Sociale Werkvoorziening per 1 januari 2008 een taak van de gemeente worden. IVIeer taken brengen meer kansen, maar ook meer risico's met zich mee. Daarnaast heeft de gemeente raad een aantal wensen dat nog niet financieel vertaald kon worden in deze begroting. "Het is logisch dat wij meer met de raad zullen gaan praten over hoe we om kunnen gaan met de financiële risico's die wij lopen en over onze finan ciële reserves. Immers: wie meer ballen in de lucht houdt, loopt meer risico! Ver der vragen deze taken ook nogal wat van U SI FJ^IE E de gemeentelijke organisatie. In perso neel moeten wij dus ook gaan investeren, want zonder goede basis komt de uit voering in gevaar". Dit jaar geven de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethou ders beiden hun visie op de meerjarenbegroting. Gezamenlijk schetsen zij een beeld van de speerpunten. Op deze informatiepagina is slechts op hoofdlijnen ingegaan op de meest in het oog springende zaken, die de programmabegroting 2008-2011 vermeldt. Gaat uw belang stelling uit naar de volledige versie en wilt u in detail de financiële begroting inzien, dan kunt u deze downloaden op wwvy.oostflakkee.nl. Vanzelfsprekend ligt de programmabegroting ook tijdens kantooruren ter inzage in het gemeentehuis, Eisenhowerlaan 1 te Oude-Tonge. Wettiouder Van der Valk: "De komende jaren wordtmeer energie, en dus geld, gestoken in ontwikkelingen rond toerisme en recreatie" Wethouder Gert-Jan van der Valk beheert de portefeuilles Economische Zaken, Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening (inclusief Toerisme en Recreatie), IVlilieu en Nieuwe Werk en Onderhoud. Portefeuilles waarin veel geld omgaat. Zowel aan de inkomsten- als aan de uitgavenkant. IHij geeft een toelichting op de onderwerpen uit de begroting die zijn portefeuilles aan gaan. Economische Zaken Ook in deze begroting wordt weer duide lijk dat de inzet van de gemeenteraad op het gebied van economische zaken gro ter is dan ooit. Bedrijvenpark Oostfiakkee ontwikkelt zich langzaam maar gestaag en geid wordt uitgetrokken voor duurza me investeringen in (deels verouderde) bedrijventerreinen. Dit gebeurt in goed overleg met de ondernemers. "Maar ook wordt de komende jaren meer energie, en dus geld, gestoken in ontwikkelingen rond toerisme en recreatie", aldus wet houder Van der Valk. "Daar hoort ook een sturende gemeente bij die een actief grondbeleid gaat ontwikkelen en behe ren". Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en IVlilieu Een groei van de gemeente, die ook past bij de vraag van de eigen inwoners, is nodig voor een gezonde financiële ont wikkeling in de toekomst. Er staan dan ook de nodige bouwplannen op stapel. In Ooitgensplaat en Den Bommel wordt al gebouwd of gaat men binnenkort starten en voor Achthulzen en Oude-Tonge staan een tweetal masterplannen in de steigers. De komende maanden wordt, samen met de woningbouwverenigingen, een woonbehoefte onderzoek gehouden om de woonwensen te actualiseren. Woon-zorgcomplexen worden vernieuwd of nieuw gebouwd. Eindelijk komen de gewenste appartementen in Oude-Tonge van de grond. 'Veel beweging die invloed heeft op de meerjarenbegroting, maar ook op de leefbaarheid van onze kernen in de toekomst". Nieuwe Werk en Onderhoud Onderhoud van wegen, groen, water en riolering in de kernen van de gemeenten kost veel geld. Goede en actuele beheer- plannen zijn dan ook essentieel om alles in goede banen te leiden. Maar ook klei ne dingen kunnen het leven en de leef baarheid in een kern verbeteren. Hierbij speelt de inbreng van inwoners een belangrijke rol, zodat de gemeente er daar waar mogelijk op in kan spelen. "Al met al heeft de raad met deze begro ting ambitieus maar realistisch de toe- komstlijnen uitgezet waarmee het colle ge het komend jaar aan de slag gaat". Op donderdag 11 oktober 2007 is in de gemeenteraad van Oost fiakkee de begroting voor de periode 2008 tot en met 2011 behandeld. Een begroting waar in de PvdA fractie van Oostfiakkee belangrijke punten uit haar verkiezingsprogramma verwerkt zag. Voor ons is de manier waarop wij in deze begroting de lasten verdelen over de inwoners van Oostfiakkee een prima voorbeeld van hoe de sterkste schouders de zwaarste lasten kunnen dragen. Bewoners van huurwo ningen en goedkopere koopwoningen krijgen in 2008 een aanslag voor gemeentelijke belastingen die vrijwel gelijk of zelfs lager is dan die in 2007. De bedrijven gaan iets meer betalen dan in de oorspronkelijke plannen bere kend was, zonder dat we daarmee uit de pas gaan lopen met de gemeenten om ons heen. Een prima ontwikkeling voor Oostfiakkee dus. Natuurlijk zijn er ook ontwikkelingen waar we minder blij mee zijn. De overgang van de vrijwillige brandweer naar de Veiiigheidsregio brengt voor de vrijwilligers van de gemeente Oostfiakkee veel onrust mee. Wij vragen ons af of die overgang wel zo positief is, of dat het voor ons vooral negatieve gevolgen gaat hebben. Het afhaken van vrijwilligers bijvoorbeeld en de hogere kosten die daarbij horen. Een ander onderwerp in onze beschouwingen is de ont wikkeling van de N59. Het aantal keren per week dat er op onze ontsluitingsweg een file staat, is het laatste jaar merkbaar gestegen. Wij hebben onze collega-raadsleden en het college van burgemeester en wethouders gevraagd zo veel mogelijk invloed uit te oefenen op de (landelijke) politiek om een verbreding te realiseren. PvdA-fractie In de laatste raadsvergadering heeft ook de Christenunie haar commentaar op de begroting gegeven. Het college van burge meester en wethouders voert een meerjarenbeleid uit waar wij achter kunnen staan. Wij blijven het college kritisch volgen, ook waar het om de financiële keuzes gaat die gemaakt worden. Op een aantal punten willen wij graag ingaan. Positie van de gemeente Oostfiakkee Oostfiakkee is in beweging. Wij zien dat in de verschil lende dorpskernen, maar ook in het proces van een beheer- naar ontwikkelgemeente. Dat doen wij zelfbe wust als een zelfstandig Oostfiakkee. Het bestuurs krachtrapport geeft ons hiervoor voldoende argumenten. Dat vereist wei een zoeken naar versterking van de regionale samenwerking. Wij waarderen deze ontwikke ling positief. Het financiële meerjaren perspectief is niet geheel zonder risico, maar wij ondersteunen de acties die het college in deze begroting wil gaan nemen. Wij vinden de stijging van de lastendruk van Oostfiakkee, die gelijk is aan het landelijk gemiddelde redelijk, gezien de voorzieningen die wij in onze gemeente op niveau wil len houden. Dat het rioolrecht daarbinnen fors is geste gen vinden we vervelend, maar onvermijdelijk om kwali teit te handhaven. Woningbouw en verkeerscirculatieplan Er wordt in de verschillende dorpskernen weer gebouwd en dat is verheugend. Voor 2008 staat de bouw van ruim 100 gezinswoningen gepland. Hoge prioriteit voor betaal bare woningen en/of appartementen voor starters en senioren en daarnaast blijft eigen bouw door particulie ren van belang. Daarbij moet wel serieus werk worden gemaakt van de afgesproken strategie om niet alle open stukken te laten verdwijnen ten gunste van bebouwing. Zorg voor duurzaamheid bij woningbouw, openbare ver lichting en waterbeheer. De laatste troonrede geeft nieu we aanknopingspunten onder andere op het gebied van zonnepanelen en verbeterde isolering. Laten wij daar gebruik van maken. Er staan ingrijpende veranderingen op stapel ten aanzien van de verkeerscirculatie in Oude-Tonge. Na al de ver traging van de afgelopen tijd, vinden wij het voor de inwo ners van Oostfiakkee van groot belang dat er voortgang en afronding plaatsvindt. Zowel van de openstelling van het nieuwe winkelcentrum als van het verkeerscircula tieplan. Het zijn enkele van de punten die wij genoemd hebben bij de najaarsbegroting 2007. Wij wensen het college de zegen van onze God toe bij het besturen van onze mooie gemeente Oostfiakkee. Christen Unie-fractie Zelfstandige ferrf^^, gemeente Oostfiakkee De gemeenteraad heeft zich in september uitgesproken voor een onafhankelijke gemeente Oostfiakkee zonder herindeling. De boodschap in de bestuurskrachtmeting is helder: meer samenwerken anders samenvoegen. Belangrijk is nu dat wij op het eiland op één lijn komen. Dat wordt nog een hele klus gezien de moties in Dirksland en Middelharnis. Natuur lijk hoeven wij ons van uitspraken in andere gemeenten niets aan te trekken; maar het is de toon die de muziek maakt. Onze fractie ziet het verbeteren van de samen werking tussen de gemeenten als één van de belang rijkste taken waar wij de komende tijd mee aan de slag moeten. Als er op het punt van de samenwerking onvol doende resultaat geboekt gaat worden, is de uitkomst duidelijk. Financiën Aanvankelijk was de bedoeling bij de Voorjaarsnota dat het rioolrecht, de afvalstoffenheffing en de onroerende zaakbelasting respectievelijk 9%, 0% en 1,5% zouden stijgen. De SGP fractie is uiteindelijk wel met het alter natief akkoord gegaan, dat wil zeggen met een stij ging/daling van respectievelijk 5%, -5% en 5%. Per sal do zijn de verschillen in woonlastenstijging voor beide scenario's minimaal. Het is wel zo dat bij hogere WOZ waarden (tussen half- en één miljoen euro) er enkele tientjes meer moet wor den betaald. Rioolrecht en afvalstoffenheffing mogen hun kostendekkendheid niet overschrijden. Daarom vindt onze fractie het alleszins gerechtvaardigd om voor het alternatief dekkingsplan te kiezen temeer omdat op deze manier meer vrij besteedbaar geld wordt gerealiseerd waar onder andere nieuw beleid mee kan worden gefi nancierd. De beleidsvrijheid van de gemeente(n) is al zo klein geworden de laatste jaren, (zie ook: www.sgp-oost- flakkee.nl) SGP-fractie Bij de behandeling van de begroting 2008-2011 werd zoals gebruikelijk aan dacht besteed aan veel zaken. Ook in de beschouwingen van de WD zit een aan tal punten dat naar onze mening van betekenis is voor de toekomst van Oost fiakkee. Natuurlijk kwam daarbij aan de orde de uitkomst van het bestuurskracht- onderzoek en de wenselijkheid van intensievere samen werking op Goeree-Overflakkee. Wij zullen ons als vier gemeenten daarop moeten richten om de toekomst aan te kunnen. Voor de inwoners van Oostfiakkee is het naar onze mening van groot belang om te kijken naar de directe leefomgeving. Uiteraard is het van groot belang om het voorzieningenpeil in de dorpskernen in stand te houden en waar mogelijk mee te werken aan uitbreiding. De woningbouwverenigingen kunnen en moeten naar onze mening daarin een actieve rol gaan meespelen. Er zal eindelijk iets moeten gebeuren om woningen voor star ters beschikbaar te krijgen en niet alleen maar te bouwen in de duurdere sectoren. Ook andere zaken in de leefomgeving verdienen meer aandacht. Geen dichtgetimmerde gebouwen, die maar staan te wachten op projectontwikkelaars. Geen verpau pering. Zo nodig het raadhuis in Ooitgensplaat terugko pen en veiligstellen als cultureel erfgoed voor onze kin deren en kleinkinderen. Het initiatief van huisarts Lassing verdient navolging. Als de ambulances niet op tijd kunnen arriveren is de aan wezigheid van AED's in de kernen van het grootste belang om mensenlevens te kunnen redden. Naar onze mening moet hiervan zo snel mogelijk werk worden gemaakt. Andere gemeenten zijn ons al voorgegaan en hebben positieve ervaringen. Niet voor niets is het mot to: Als elk mensenleven telt... WD-fractie Voor onze gemeente worden de komen- J\ de jaren spannende jaren. Zal onze ^y I \^y gemeente zelfstandig blijven of zal wor- den overgegaan tot samenvoeging van de vier gemeenten op Goeree-Overflak kee? Onze fractie heeft zich duidelijk uitge sproken voor een zelfstandige gemeen te Oostfiakkee, omdat wij vinden dat onze gemeente robuust genoeg is om zelfstandig te kun nen blijven functioneren. De aanbevelingen die in de bestuurskrachtmeting van BMC staan, zullen echter de komende periode de nodi ge aandacht van college en de raad vragen om de omslag van beheers- naar beleidsgemeente te kunnen realiseren. Samenwerking tussen de gemeenten op Goeree-Over flakkee zien wij daarom als een zeer belangrijk item voor de toekomst van de gemeente Oostfiakkee. In het verle den is bewezen dat deze samenwerking kan. Laat, zoals de invoering van de Wet we^k en bijstand en de Wet maatschappelijke ondersteuning een voorbeeld zijn hoe in de toekomst nieuwe landelijke wet- en regelgeving door de vier gemeenten aangepakt kan worden. Het uitgangspunt van onze partij is leefbaarheid voor alle inwoners van onze gemeente binnen alle dorpskernen. Wij vinden het een taak van de gemeente om hier facili- terend mee bezig te zijn. ledere dorpskern behoort voldoende accommodatie te hebben voor het verenigingsleven en vrijwilligerswerk moet daar waar mogelijk worden ondersteund door de gemeente. In ieder dorp moet voldoende woningbouw worden gerealiseerd voor alle bevolkingsgroepen om leegloop van de dorpen tegen te gaan. Wij vinden het een gemiste kans van het college om de gemeentelijke lasten van onze inwoners terug te kunnen brengen door de OZB te laten stijgen met 5% in plaats van alleen maar inflatiecorrectie van 1,5% toe te passen. VLO-fractie ^Kig% jm Armoedebeleid %ÊiÊOfJm vraagt extra aandacht voor het armoedebeleid van de gemeente. Er wordt te weinig gebruik gemaakt van voorzieningen in het kader van de bijzondere bijstand en andere inkomensbevorderende maatregelen. Deze voorzieningen zijn bedoeld voor men sen met alleen AOW en met een klein pensioen. Veel mensen zijn blijkbaar niet op de hoogte van de mogelijk heden. In november gaat er een brief uit naar de doel groepen om betrokkenen op de hoogte te stellen van de mogelijkheden die er zijn. Het CDA stelt voor om ook contact op te nemen met derden. Denk daarbij aan hulp verleners en diaconieën van kerken. Welstandcommissie en regelgeving Het CDA stelt voor iets aan de regelgeving te doen bin nen de gemeente. Voor veel mensen een doorn in het oog: lange wachttijden en ellenlange procedures. Er zijn voorbeelden van gemeenten waar het al veel eenvoudi ger gaat. Er kan bijvoorbeeld als proef een project opge zet worden waarbij in een gebied welstandvrij wordt gebouwd. Ook de aanvragen van vergunningen kunnen eenvoudiger. De andere partijen hebben hier ook wel oren naar en voorgesteld is om in commissieverband hierover een discussie te voeren aan de hand van een nota die het college van burgemeester en wethouders zal schrijven. Het moet natuurlijk niet alleen bij praten blijven. Het CDA zal de vinger aan de pols houden en proberen dit zo spoedig mogelijk op de agenda te krijgen. CDA-fractie Waarnemend burgemeester Heijkoop: "Oostfiakkee heeft evenals Goedereede een duidelijke voorkeur voor zelfstandigheid. Waarnemend burgemeester Jan Heij koop is portefeuillehouder Algemeen Bestuurlijke Zaken en Openbare Orde en Veiligheid. Ook hij geeft zijn visie op de begroting 2008-2011 Toekomst Oostfiakkee in 2007 is een onderzoek ingesteld naar de bestuurskracht van de gemeenten op Goeree-Overflakkee. Uit dit onderzoek kwamen verschillende opties naar voren, waaronder verdergaan als vier zelfstan dige gemeenten, intensievere samen werking en samenvoeging. "Oostfiakkee heeft evenals Goedereede een duidelij ke voorkeur voor zelfstandigheid in com binatie met een effectievere samenwer king. Het eiland is hierover echter ver deeld. Middelharnis en Dirksland willen graag de optie herindeling naar één gemeente onderzoeken. Om hier geza menlijk uit te komen is een door ieder gedragen onderzoek naar de mogelijk heden essentieel". Verder is het voor de gemeente Oost fiakkee van belang een toekomstvisie te ontwikkelen waarin wonen, werken en welzijn centraal staan. Met deze visie dient ook duidelijk te wor den gemaakt wat de gemeente zelf kan doen en wat zij in samenwerkingsver band dient op te pakken. De inhoud van de visie zal in nauw overleg met inwo ners, bedrijven en instellingen vorm krij gen. Brandweer Toenemende eisen aan de brandveilig heid maken dat de kosten voor de brand weer hoger worden. Om deze kosten te beperken is intensieve samenwerking noodzakelijk. De overgang van de brand weer naar de Veiiigheidsregio Rotterdam- Rijnmond is hier onder andere een gevolg van. "W'ij beseffen dat dit een ingrijpende gebeurtenis is voor onze vrij willigers bij de brandweer, maar wij blij ven ons inzetten om de positie van deze gemotiveerde vrijwilligers zoveel als mogelijk in stand te houden", aldus waar nemend burgemeester Heijl<;oop. Betere dienstverlening Inwoners, bedrijven en instellingen stel len steeds hogere eisen aan een snelle en hoogwaardige dienstverlening. Om hier een bijdrage aan te leveren houdt de gemeente Oostfiakkee zich komend jaar bezig met de optimalisering van de ICT- mogelijkheden. Verder heeft de gemeen teraad aangegeven om vermindering en vereenvoudiging van de regelgeving te behandelen als prioriteit om bij te dragen aan een betere dienstverlening.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 10