n n L Uitslaande brand legt woon boerderij grotendeels in de as Arend-Jan van der Vlugt nieuwe wethouder van Goedereede Boek Kap en Keuvel legt deel eilandelijke cultuurhistorie vast "~i PEKAAR >113/^'^ Praktisch gericht en loopt niet weg voor verantwoording Si Partners .^^sEmeuo^ 1 BEW. EX. vf- 80e jaargang Nr. 7658 X^;^^^ iber 2007 Christelijk streekhlad op gereformeerde grondslag STELLENDAM - In de donderdag gehouden raads vergadering van de gemeente Goedereede werd Arend-Jan van der Vlugt uit Stellendam beëdigd als wethouder. Hij is de opvolger van Cornelis Visser, die de Goereese wethouderszetel heeft ver wisseld voor een zetel in het Europees Parlement. Door zijn komst is de 35-jarige Van der Vlugt de jongste wethouder van het eiland. In zijn woning in Stellendam spraken we met hem over wie Arend- Jan van der Vlugt is en wat zijn verwachtingen zijn voor het wethouderschap. Scheiden Portefeuilles Woningbouw Hete hangijzers De Waal Hoveniers Tel. 0187-65 24 84 Niet folkloristisch, maar professioneel en informatief Dalende trend Historisch verantwoord 'f Mi^iAi^ BA'ITENOORD - De vijf bewoners van een fraai woon boerderijtje op de hoek Sint Pietersweg/Zeedijk te Bat- tenoord werden gisterenmor gen wel heel wreed uit hun slaap gewekt. Eén van hen ontdekte vroeg in de oclitend dat er brand was uitgebroken en waarschuwde in allerijl de anderen. Ze konden tijdig en veilig het pand verlaten en werden bij één van de omwo nenden opgevangen. Het vuur greep razendsnel om zith heen en in korte tijd stond het hou ten schuurgedeelte van de woonboerderij in lichterlaaie. Toen om half' zes maandag morgen de brandweer werd gealarmeerd ging al direct de melding'middelbrand'de deur uit, vrij snel gevolgd door de melding 'grote brand'. Vanuit de omliggende plaatsen was in 't nachtelijk duister de vuurzee al te zien en hoe hoog de vlam men uit het schuurdak oplaai den. De brandweer rukte dan ook met diver.se voertuigen uit. Maar er kon niet meer voorko men worden dat de schuur van de woonboerderij geheel ver woest werd. Het aangebouwde stenen woonhuis raakte, mede door rook- en waterschade, zwaar beschadigd. Een ernaast staande schuur kon door nat houden gespaard worden van het vuur De oorzaak van de brand is nog onbekend; er wordt een nader onderzoek ingesteld. 'leht t'ti foto's: Hans ViUnhis Door Adri van der Laan Dat de wethouderspost van zijn collega-agrariër Cor nelis Visser zo vlug vacant zou komen, had hij niet ver wacht. Daarom overviel hem de komst van de CDA-fractie een beetje toen deze direct na het bekend worden van het vertrek van Visser bij hem op de stoep stond met de vraag of hij wethouder wilde wor den. "Ik moest er wel even over nadenken, voordat ik ja zei", geeft hij aan. Hij legt uit dat hij geen "geboren wethouder" is en dat hij de functie niet ambieert omdat het in zijn carrière zou pas sen. "Wat dat betreft zat ik er niet op te wachten. We heb ben een agrarisch bedrijf en een camping, en daarnaast heb ik een jong gezin. Dus tijd over heb ik niet", aldus Van der Vlugt. Hij geeft dan ook aan dat er wel intern "wat georganiseerd" moest worden voordat hij het wet houderschap kan gaan bekle den. Toen bekend werd dat hij voor de wethouderspost gevraagd werd, heeft hij verschillende reacties gehad uit zijn omge ving. Sommigen vonden dat hij ja' moest zeggen, anderen zetten er wat vraagtekens bij hoe hij als ondernemer zou kunnen functioneren in een ambtelijke omgeving daar de ontwikkelingen, door ambte lijke procedures, wel wat lan ger kunnen duren dan hij als ondernemer zou willen. Arend-Jan van der Vlugt aar zelt om over zijn achtergrond als agrarisch- en recreatieon dernemer te spreken. "Ik ben nogal nuchter van aard en ik kan dit goed scheiden". Hij verzekert dat hij voornemens is om als wethouder er te zijn voor de gehele bevolking van .de gemeente; daarom heeft hij 'samenwerken' hoog in het vaandel staan. "Ik ben er heel sterk voor om dingen gezamenlijk aan te pakken", waarmee hij aangeeft oog te hebben voor wat er in de samenleving leeft en dat hij er alles aan zal doen om een zo breed mogelijk draagvlak voor zijn beleid binnen de gemeenteraad en de bevol king te krijgen. Hij verklaart het pas begon nen wethouderschap als een uitdaging te zien, daarente gen beseft hij wel terdege dat hij de komende tijd nodig zal hebben om zich in te werken, "want ik kom redelijk groen binnen", zo geeft hij aan. Ondanks dat hij geen directe ervaring heeft in de politieke arena is hij wel op de hoogte van het reilen en zeilen bin nen de politiek. Dit komt door zijn activiteiten als bestuurslid van verschillende andere organisaties en bin nen verschillende geledin gen in CDA-verband. Voor zijn partij was hij vervangend commissielid. Daarnaast was hij jarenlang bestuurslid van de WLTO, wat later LTO Noord is geworden en was hij een aantal jaren voorzitter van de Agrarische Bedrijfs- verzorging. Ook maakte hij de afgelopen drie jaar deel uit van het bestuur van de VEERO, de vereniging voor recreatieondernemers. De portefeuilles 'Econo mie en Openbare Werken' van Cornelis Visser worden overgenomen door Arend- Jan van der Vlugt. Hiermee is hij zeer tevreden omdat deze zaken ook hem ter harte gaan. Zo vallen onder andere onder 'zijn beheer' de drie economische pijlers van de gemeente: landbouw, visserij en recreatie. Hij geeft aan dat deze steunpi laren van de economie niet los van elkaar kunnen wor den gezien. Uit zijn erva ring weet hij dat de werkers in deze bedrijfstakken veel met elkaar te maken hebben en in de toekomst nog meer op elkaar zullen zijn aange wezen. Hij verwijst dan naar de plannen die er zijn waarin de drie takken gezamenlijk optrekken. Als voorbeeld noemt hij de bloemzaadteelt die naast een agrarische ook een belangrijke toeristische betekenis heeft. Tijdens een 'rondje visafslag', dat hij onlangs maakte, viel het hem weer op dat er vrijdags ook veel mensen uit de agrari sche sector werkzaam zijn bij het sorteren van vis. "Als de recreanten via de N57 op het eiland komen, is het eerste wat ze zien de visafslag", die volgens hem ook een belang rijke functie vervult en nog kan gaan vervullen als het gaat over toevoeging van het toeristisch product. Cultuur en kunst bevinden zich eveneens in zijn porte feuille. Hij moet erkennen dat hij nog niet zoveel contac ten heeft met de kunstenaars in de gemeente, maar hij ver zekert dat dit in de komende tijd wel goed zal komen. Doordat de functie van wet houder onverwachts vrij kwam, heeft Arend-Jan niet zoveel tijd om zich in te wer ken. Volgens hem heeft dit ook wel een voordeel want "ik stap nu in een rijdende trein en ik help mee het col legeprogramma uit te voeren dat het huidige college heeft opgesteld". Toch wil dit niet zeggen dat hij alleen maar een afwachtende houding aanneemt. "Ik loop niet voor mijn verantwoordelijkheid weg", zo verzekert hij. Want hij is vast van plan om het nu lopende beleid daadkrachtig uit te voeren. Hierbij zal hij ook zeker het contact met de provincie niet schuwen. Want ook hij is ervan over tuigd dat voor de gemeente de provincie heel belangrijk is omdat een groot deel van de regelgeving vanuit 'Den Haag' komt. Hij hoopt dan ook in overleggen met de Ook binnen het college wil Arend-Jan van der Vlugt de hand aan de ploeg Silaan. Foto: Adri von der Umn provincie gebruik te kunnen maken van zijn contacten die hij een tijdje geleden heeft opgedaan, toen hij op een verkiesbare plaats stond bij de Provinciale verkiezingen. Door drukte op het bedrijf moest hij die zetel aan zich laten voorbijgaan, maar hij heeft wel veel contacten gelegd toen hij een tijdje met de provinciale CDA-fractie heeft meegelopen. Ook met zijn voorganger Cornelis Visser heeft hij een dagje 'meegelopen' op het gemeentehuis. Hij is daarbij onder de indruk gekomen van het vele papierwerk dat een wethouder tot zich dient te nemen. Hij denkt dat dit best wennen zal zijn "want ik ben meer praktisch gericht". De nieuwe wethouder wijst er verder op dat de provin cie ervan doordrongen dient te worden van het belang van het gebied van de gemeente voor bijvoorbeeld woning bouw. De regeling dat er maar mondjesmaat, alleen voor de eigen bevolking, mag worden gebouwd zou wat hem betreft wel wat uit gebreid moeten worden. "Het ontwikkelen van nieuw industriegebied op de Maas vlakte zorgt natuurlijk ook voor toename van de werk gelegenheid. Doordat onze gemeente dichtbij dat gebied ligt, zou hier best extra woongelegenheid kunnen worden ontwikkeld. We moe ten ervoor zorgen dat onze jongelui niet weglopen naar andere plaatsen vanwege het tekort aan woningen". Ondanks dat Van der Vlugt weinig actieve politieke erva ring heeft, zwijgt hij diplo matiek als hem gevraagd wordt naar bijvoorbeeld de hete hangijzers die er in de gemeente zijn, zoals natuur ontwikkeling in de Zuider- dieppolder en de eventuele vorming van één eilandelijke gemeente. Hij geeft aan dat hij hier natuurlijk wel een mening over heeft, maar dat hij het beleid dat hel huidige college en de raad heeft ont wikkeld, uitvoert. Nieuwe-Tonge www.dewaalhoveniers.nl Rechtspraktijk Middelttarnis Mts. Spui] Verplanke Juristen en Mediators Tel. (0187) 48 86 85 email: info@rpmh.nl Fax (0187) 48 41 14 website; www.rpmti.nl ^'^^^^^'^O. www.brilcentrunikeuvelaatnl Zondpod 56 MiiUelliornis - Telefoon (0187) 48 34 37 DIRKSLAND - Zeer binnenkort verschijnt Kap en Keuvel, een boek over de streekdracht op Goeree-Over- flakkee tussen 1800 en 1920. Het prachtig verluchtig- de boek is een uitgave van Ensemble Eeuwkant, dat de streekdracht de laatste jaren onder de aandacht brengt van het grote publiek door middel van presentaties. De presentatie van Kap en Keuvel is op maandagavond 12 november in het gemeentehuis van Middelharnis. Door Kees van Rixoort Het boek vloeit voort uit de jubileumpresentatie van Ensemble Eeuwkant, die eind vorig jaar plaatsvond in ver band met het tienjarig bestaan. Voorzitter Rinus Houtman Üw complete MK8 adviseur! Voorstraat 94 Stellendam tel: 0187-492633 info@pekaar.nl httpJ/www.pekaar. nl van het Erfgoedhuis liet zich bij die gelegenheid ontval len dat het goed zou zijn om de streekdracht niet alleen te presenteren, maar ook vast te leggen. Met dat idee toog Ensemble Eeuwkant aan het werk. In samenwerking met het Streekmuseum Goeree-Over- flakkee en juwelier Piet Min- derhoud, een landelijk beken de specialist op het gebied van streeksieraden, legde het ensemble de eilandelijke streekdracht vast in woord en beeld. Dat laatste gebeurde in een wisselende 'historische setting', zoals een boerderij, een molen, een havenkanaal of een korenakker Het resul taat: zo'n vijftig items uit de geschiedenis van de Flak- keese streekdracht, op veertig verschillende locaties, in een sfeer van toen. De 'modellen' variëren in leeftijd van 3 tot 70 jaar. De foto's tonen veelal een totaalbeeld, maar er zijn ook diverse details in beeld gebracht, zoals de keuvelkrul- len of de torenspelden. Kap en Keuvel is chronolo gisch opgebouwd. De foto's beslaan tweederde van het boek, de tekst eenderde. Beschreven is de ontwikke ling van de streekdracht op Goeree-Overflakkee tussen ongeveer 1800 en 1920, tegen de sociaal-economische ach tergronden en de eilandelijke geschiedenis. In feite zijn vier generaties in beeld gebracht. Kenmerkend voor de eilande lijke streekdracht zijn de keu vel en de sieraden. De kleding zelf is niet onderscheidend en wordt ook wel omschreven als stadskleding. De Flakkeese dracht - op zondag gedragen door de boerenstand - ver schilt niet veel van de streek dracht op de rest van de Zuid- Hollandse eilanden en in Zee land. Een verschil is wel dat Zeeland het dragen van deze kleding en sieraden langer volhield. Op Goeree-Over flakkee was er vanaf het begin van de vorige eeuw sprake van een scherp dalende trend. Na 1953 was er slechts bij hoge uitzondering nog eens iemand in streekdracht op straat te zien. Dat de streekdracht verloor aan populariteit heeft volgens de samenstellers van Kap en Keuvel onder meer te maken met economische ontwikkelin gen. De agrarische depressie van 1870 betekende een slag. Veel mensen trokken weg, er was armoede en de kleur ver dween uit de streekdracht. Geen bloedkoraal meer, maar granaat. De strenge Victori aanse tijd had ook invloed, evenals de opkomende rouw- cultuur en ontwikkehngen op religieus gebied. De Spaanse griep (1918) zorgde voor veel rouw. In elke familie was wel een slachtoffer te betreuren. Gevolg: nog minder kleur. Overigens: de veranderingen in de streekdracht gingen zeer geleidelijk, heel anders dan de huidige mode, die misschien wel zes keer per jaar van kleur verschiet. Na de Eerste Wereldoorlog kende de streekdracht nog een kleine opleving, maar daarna ging het snel bergafwaarts. Zo verdwenen de kap en de keuvel uit het straat beeld. En dat terwijl de keuvel aannemen in de negentiende eeuw een symbolisch moment was, de ontvangst van een bruidschat, een soort verzekering. Legde je die af, dan baarde dat opzien. Dan stelde je een onomkeerbare daad. Ensemble Eeuwkant gebruikt originele keu vels en sieraden, veelal uit privé-bezit en uit de collecties van het Streekmuseum Goeree- Overflakkee en Piet Minderhoud. De kleding is hoofdzakelijk nieuw gemaakt, naar oude patronen. De omslag van het binnenkort te verschiinen Het belang van het boek Kap en Keuvel is dat het een deel van de Flak keese cultuurhistorie vastlegt. De uitgave is niet nostalgisch, maar informatief en gestoeld op breed (hteratuur)onder- zoek. Meer professioneel dan folkloristisch. Zoals de samen stellers van het boek ook liever spreken over streekdracht dan over klederdracht. En zoals er bij Ensemble Eeuwkant ook geen sprake is van een jolige verkleedpartij. Nee, de pre sentaties zijn historisch ver antwoord en waardig, en het boek is dat ook. Kap en Keu vel is voor iedereen een aanra der, zeker voor de groeiende groep die nieuwsgierig is naar de regionale geschiedenis. boek. Kap en Keuvel telt 144 pagi na's en kost 27,50. Het boek is te koop bij de boekhandels op Goeree-Overflakkee en de VVV Zuid-Hollandse Eilanden in Middelharnis. Ensemble Eeuwkant kreeg uit het Stimu leringsfonds van de Rabobank G-O een bijdrage om de pro ductie mogelijk te maken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1