af met fors verlies Luisterland leert basisschoolkinderen de rijkdom van klassieke muziek te ervaren Zuidwester sluit 2006 Weer Alzheimer Inloopavond VitrinCprOJCCt Podium G-O perfect Herfstbingo No Nonsense Night te Middelharnis Damvereniging Dirksland EIIAnD01-t1IElJW5 Nieuwe methode van Mar van der Veer en Piet Baaijens Veiligstellen continuïteit Elke dag 75 fragmenten *y K* STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD full copy-service PAGINA 7 VRIJDAG 2 NOVEMBER 2007 Stichting Zuidwester, orga nisatie voor Zorg en Dienst verlening aan mensen met een handicap in Zuidwest Nederland, sluit het ver slagjaar 2006 af met een tekort van 14,6 miljoen euro. De Raad van Toezicht heeft eind 2006 ingegre pen en afscheid genomen van de Raad van Bestuur. Desondanks werd de Raad van Toezicht door het uit eindelijke financiële resul taat verrast. De Raad van Toezicht neemt hiervoor de volle verantwoordelijk heid en treedt terug. Daar aan voorafgaand heeft de Raad maatregelen getrof fen om de continuïteit van Zuidwester veilig te stellen. Zuidwester neemt nu de noodzakelijke maatregelen om een gezonde toekomst zeker te stellen, maar heeft ook een beroep gedaan op financiële hulp van de Nederlandse Zorgautori teit. In 200') nipporleeide Zuid wester ecu beperkt financieel tekort. De Raad van Ibezitht gal' (ie loeimialige Raad van Bestinirdeopdraclitoin in 2006 te komen tol een taakstellende begroting. Verder moesten de bedrijfsvoering, de administra tie en de interne controle sterk worden verbeterd. In 2006 gal de Raad van Bestum aanvan kelijk aan dut de re.siillalen rond 'nul' zonden uitkomen. In hel derde kwartaal heeli de Raad van 'Ibezicltt moe ten cotistaleren dat - ondanks de inzet van een groot aantal externe deskundigen - geen verbetering zichtbaar was. Dal heelt geleid tot het vertrek van de Raad van Bestuur. Begin 2007 trad de lieer ii. I.. Kenter als nieuwe inleriiii bestuurder aan en werden ook linancit-le specialisten a;uigetrokken. l'.r is onder meer een diepgaande analyse verricht naar de hnan- ciële positie van Zuidwester. Met uiteindelijke verlies over 2006 kwam uit op 14,6 miljoen euro, waarvan circa 7,4 miljoen incidenteel. Analyse l>e Ituiiticielc analyse hectt \alen zien i\at \iel probleem twee kanten kent. bJr is ver zuimd om inkomsten waar de organisatie rechl op had bin nen te halen. Aan de andere kant is er te veel geld uitge geven door meer zorg Ie ver lenen dan waar geld voor ont vangen werd. Deze situatie is niet in 2006 ontstaan, ook de cijfers van 2004 en 20().f) ble ken achteraf ie rooskleurig. De jaarrekeningen ovei 20()4 en 200.') zijn door de Raad van Ibeziclu goedgekeurd, mede op basis van een goedkeuren de accoinilantsverklaiing. De Raad heelt zijn goedkeuring niet lichtvaardig gegeven. Met name over de jaarrekening 2005 heei'l de Raad vooral- gaand aan zijn goedkeurings besluit uilvoerig en indringend mei de accountant en met de toenmalige Raad van Bestuur gesproken. Ken te grolc per.soneelslbrma- lie, het onvoldoende beheersen van de uitgaven en hel hoge ziekteverzuim deden hef tekort in 2006 extra oplopen. De financiële analyse maakt dui delijk dat een financieel gezon de exploitatie van Zuidwester mogelijk is, als alle potentiële opbrengsten worden benut en de bedrijfsvoering adequaat wordt aangestuurd. De continuïteit van de organi satie is tot nu toe niet in gevaar omdat Stichting De Open Ankli, het werkverband ivaar- van Zuidwester deel uitmaakt, de organisatie financieel heeft ondersteund en wil blijven ondersteunen. Om de conti nuïteit van Zuidwester zeker te stellen heeft de Raad van 'Ibezichl voorafgaand aan zijn lerugireden de jaarrekening 2006 goedgekeurd. Ook heelt de Raafl van Ibezicht de in hel voorjaar aangetreden bestuur der, de heer ir. L. Kenter, benoemd voor een termijn van nog eens drie jaar Verder is hel crisis- en ondernemingsplan "Zuidwester op koers" goedge keurd. 'Ibnslotte heeft de Raad ingestemd met het Plan van Aanpak Zuidwester "Op weg naar een gezonde toekomst" voor een steunaanvraag bij de Nederlandse zorgautoriteit. Om het toezicht van de orga nisatie niet in gevaar te laten komen is door de Raad van 'Ibezicht de beer M.A. Bierens bereid gevonden als liirniateur van de Raad van 'Ibezicht aan te treden. Mevrouw O. de Vries- Homnies en de heer A.J. Mod- derkolk zullen de heer Bierens ondersteunen. Naar verwach ting zal er binnen een halfjaar een nieuwe Raad van Toezicht zijn. Met deze .samenhangen de besluiten wil de Raad van 'Ibezicht enerzijds zijn verant woordelijkheid nemen vooi' de ontstane situatie en anderzijds de continuïteit van de organi satie borgen. Toekomst In januari van dit jaar is de heer ir. L. Kenter aangesteld als interim voorzitter van de Raad van Bestuur. Na een periode van inwerken is hij tol de conclusie gekomen dat er stevige maatregelen nodig zijn om Zuidwesler weer gezond Ie maken. Vanaf hel vooijaar van 2007 beeft hij uitvoering gegeven aan een crisisplan. Dil beti of onder meer een tij delijke vacaturestop. Dit beeft veel van de medewerkers gevraagd, maar leidt er mede toe dat 2007 mei een tjeperkt verlies zal worden afgesloten. Voor 2008 vvordt gewerkt met een sluitende l^egroting. lege- lijkcrlijd mei de uitvoering van hel crisisplan is gestan met de omwikkeling van een onderne mingsplan om de toekomst van Zuidwesler te borgen. DIRKSIAND - Maandag 5 november organiseert de Dirkslandse kleindierenver- eniging weer een bingo in De Schakel te Dirksland. Er wor den 15 rondes gespeeld met als hoofdprijs I O, en een super- ronde mei een hoofdprijs van .50. Kinderen die met hun (grool)<)uders meekomen, spe len de hele avond voor 4. De eerste ronde is gratis. De aan vang is om 19.;U) uur. DIRKSLAND - De Her- vornide Gemeente van Dirks land oiganiseert op zaterdag 17 november voor jongeren een No Nonsense Night met de PraisEvent Band en caba retier Rob Favier. De avond wordt gehouden in sport complex De Gooye te Dirks land en begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - Kinderen houden van klassieke muziek. Alleen: ze krijgen het meestal niet mee en kennen deze muziek dus niet. Ook omdat ouderen veelal ten onrech te veronderstellen dat kinderen liever andere muziek horen. Als het aan Piet Baaijens en Mar van der Veer ligt is er een omslag in aantocht. Zij hebben een nieuwe methode ontwikkeld om kinderen op de basisschool in aanraking te brengen met klassieke muziek: Luister- land ('een dagelijkse reisgids voor klassieke muziek op de basisschool'). Door Kees van Rixoort Mar van der Veer, op Goe- ree-Overllakkee bekend als muziekdocent op 'de Prins Maurits' in Middelharnis, heeft er de laatste tijd intensief aan gewerkt. Het eerste resultaat is er sinds kort: grote mappen vol informatie en albeeldingen plus cd's voor de groepen 4 en 5. Het materiaal voor groep 6 ver.schijnt spoedig. Wat nog volgt, zijn de mappen en cd's voor de groepen 7 en 8. Hel werk zit er dus nog niet op. "Het iclee is dat leerlingen van de basisschool vanaf groep 4 elke dag van de week, op hetzelfde iriontónt, naar klas sieke muziek luisteren. Twee of drie minuten, meer niet. Door liet elke dag te doen, krijgl het iets vasts en ontstaat er een patroon. Elke dag even op bezoek in Luisterland. Elke dag, vijf dagen lang, door een ancler deurtje naar hetzelfde stuk muziek klisteren. Zo bena deren de kinderen dat muziek stuk van verschillende kanten en vinden ze de beeldtaal", legt Mar van der Veer uil. Hij geelt het voorbeeld van een fragment van de compo nist Bizet, dat in de map van groep 4 zit. De kinderen gaan op bezoek in Dromenland. Ze krijgen te horen over een plant die begint te groeien en luiste ren naar iemand die i^p een dwarsfluit speelt. De tweede dag komt er naast de prachtige steel van de plant een tweede scheut de grond tiit. De steel beeft een andere kleur, don kerder. De dwarslluit krijgt gezelschap van de klarinet. Maar het is hetzelfde wijsje, dezelfde plant. De derde dag is er weer een steel bijgekomen en klinkt de tiigot. De plant in het Dromenland van Bizet wordt weelderiger en weel deriger, 'lot dag vijf beréikl is en de docent dit onderdeel van Luisterland afrondt. Het is duidelijk wat zijn leerlingen die week hebben geleerd: de klankkleuren van instrumen ten en de opbouw van een stuk muziek. En zo zijn er per leerjaar 35 muziekstukken met een ver haaltje, een avontuur, een bezoek aan bijvoorbeeld een restaurant of een droom. Elke keer anders, elke keer ver- ra.ssend, elke keer een ander aspect van de klassieke muziek belichtend. "De kinderen gaan ook een keer op bezoek bij meneer Bach, in een post koets", aldus Van der Veer. "De hele muziekgeschiedenis komt aan de orde, van de renais sance tot de twintigste eeuw, maar wel door elkaar heen. De groepen 7 en 8 krijgen ook wel moeilijkere stukken. In het begin gaat het om de stukken die wat gemakkelijker in het gehoor liggen." Als een basisschool de methode van Baaijens en Van der Veer toepast, krijgen de leerlin gen vijf keer 35 stukjes klas sieke muziek te boren, flat 'yn in totaal 175 fragmenten 'uliuurgoed, in een dagelijks litnie overgebracht. De map- Pen, bedoeld \oor de docen ten, bevatten behalve de 35 aansprekende verhaaltjes ook in eenvoudige taal geschreven biografieën van de componis- len, uitleg over de muziekge schiedenis en tekeningen van nuiziekmstrumenten. Mar \an der Veer schreef de verbalen ')ij de muziekstukken, terwijl Ket Baaijens, directeur van een basisschool, zich boog over de biografieën en de muziek geschiedenis. De (jorsprong van de nieuwe methode is het verzoek dal Mar van der Veer kreeg om een aantal iiorksbops ie verzorgen voor docenten in het reforma torische basisonderwijs. Work- ■sliops over hoe kinderen in aanraking kunnen ktmien met klassieke muziek. "Op internet l^ïvam ik een website tegen van een Canadese uitgever, die een methode li;ld bedacht xvaarbij kinderen elke dag vijf minu ten naar muziek luisteren. De methode was getoetst op proefscholen en helemaal uit gekristalliseerd. Ik heb contact gehad met die uitgever en het idee gelanceerd op de work shops. Het idee is dat je een stuk muziek, als je het vier of vijl keer b(jort en er iets over \erteld krijgl, gaat herkennen. Elke dag spreekt het meer aaii. Op de workshop waren ze er erg enthousiast over." Andere uitwerking Van der Veer en Baaijens, die hij ontmoette tijdens de work shop en een groot kenner van de muziekgeschiedenis bleek, namen het idee vervolgens over voor litin eigen methode. Maar wel met een -andere uit werking. Van der Veer: "De Canadese methode bevat wei nig informatie. Dit om de kin deren zo onbevangen mogelijk te laten luisteren. De informa tie die was toegevoegd, was bovendien niet erg inspirerend en ook niet sturend." Dat is in Luisterland dus anders. Na de workshops kwamen Van der Veer en Baaijens in contact met uitgeverij Groen. Die zag brood in de methode, maar dan voor alle basisscholen en niet alleen voor die op reforma torische grondslag. "Vervolgens gingen de twee vol enthousias me aan de slag met bedenken, selecteren, schrijven en toet sen. Ook moesten ze op zoek naar een muziekuitgever waar ze alle fragmenten van konden betrekken.. Die vonden ze uit eindelijk in de producent Bril liant, bekend van onder meer de cd's (en boeken) die in de schappen liggen van een grote drogisterijketen. Volgens Mar van der Veer zijn kinderen zeker geïnleresseerd in klassieke muziek. "Orkes ten spelen op basisscholen, bijvoorbeeld in Rotteïdam. De kinderen kennen wat ze te horen krijgen niet, hebben de muziek nog nooit gehoord. Via internet, vriendjes, ouders en docenten zitten ze vooral in de wereld van de amusementsmu- ziek. Hel is pas leuk als hel een beetje vlot is. 'foch blijken ze de klassieke muziek mooi te vin den als er zo'n orkest op school komt spelen. Ik merk het ook aan de respons op de kiiider- concerten die ik in Zierikzee organiseer. De kinderen vin den het prachtig en reageren erg enthousiast op de muziek. Het is belangrijk datje de kin deren er van jongs af aan wal van meegeeft. Ze moeten als het ware de taal van de muziek leren verstaan. En Luisterland is daarvoor een manier" Verstilling in de klas Eind oktober hebben alle basisscholen van Nederland informatie ontvangen over de nieuwe methode. De eerste reacties zijn volgens Van der Veer al ontvangen. Hij ver wacht veel respons, omdat de methode het onderwijs verrijkt en dagelijks maar weinig lijd in beslag neemt. "Het is cul tuuroverdracht en dat gebeurt momenteel nauwelijks. Een paar minuten luislereii naar klassieke muziek brengt ook verstilling in de klas. Een rust- iiK^ment voor bel vervolg van de schooldag. Er zijn theorieën die zeggen dat ook hel intellec tueel functioneren van de leer lingen ermee vooruit gaat." Met de methode Luisterland wil Mar \aii der Veer zijn bijdrage leveren aan een omslag in Neder land. Hij bedoelt een omslag van "de liedjes van de tv en de radio naar de muziek die ons eeuw in een»' uil is o\'ergeleveid. Klas sieke muziek heeft meer te bie den. Liedjes van de radio zijn eindig. Ze zijn kortstondig leuk, zoals een zakje hiel. Het is even lekker, maar niet van voldoende substanlie om echt waardevol te zijn en ook niel bijdragend aan een goede gezondheid. Het kan zelfs verkeerd gaan als je er te veel \'im eet." Klassieke muziek is anders, geeft Van der Veer aan. Hij doelt op zaken als melodie en harmonie, kleur in de instru- inenten en diepgang. "De kwa liteit is oneindig veel beter. En het is goed dat kinderen dal meekrijgen. Dat bel om muziek gaat die niet bedoeld is om gezellig op te swingen, maar muziek die stemt tol nadenken, die je help! of troost biedt. De rijkdom van klassieke muziek leren ervaren, daar gaal het om. Hoewel je natuurlijk ook wel eens naar andere muziek kunt luisteren, nel zoals je ook wel eens bij McDonald's eet." Alzheimer Inloopavond Goe- ree-Overflakkee/Hoekse Waard nodigt belangstellen den uit voor haar eerstvol gende inloopavond, woens dagavond 7 november a.s., in het Wijkcentrum te Mid delharnis, waarbij dementie- verpleegkundige mevrouw "Van Heesch hoopt te spreken over het onderwerp 'Wat is de geheugenpoli?'. De /Mzheimer Inloopavond is een trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, tami- lieleden, vrienden en hulpverle ners. Onder leiding van deskun dige gespreksleiders krijgt men hier voorlichting over allerlei aspecten van dementie, ledere bijeenkomst slaat een onderwerp centraal. De bijeen komst begint met een interview met een deskundig gastspreker. Dit duurt ongeveer een halfuur. Na de pauze is er tijd om vragen te stellen en in discussie Ie gaan. Er is volop ruimte voor discus sie en bet uitwisselen van ejva- ringen. Door de ongedwongen sfeer kunnen de bezoekers hun problemen in alle openheid naar voren brengen. Ook is er op deze avonden een informatielafel aanwezig met boeken, folders, enz. Na afloop kan desgewenst nog iets worden gedronken en met elkaar worden nagepraat. Idel progiamma dinnt van 19.30 tot 21.30 uur; de deuren gaan open om 19.00 uur De entree is gratis, e\enals het wel komst kopje kolTie of thee. U hoell zich niet van te voren aan te melden. De Alzheimer Inloopavond GO/ Hoekse Waard wordt gehouden in Wijkcentrum Middelharnis, Doetincbemsestraat 27 te Mid delharnis.' Er is voldoende gele genheid om te parkeren. Het gebouw is rolstoelvriendelijk en rookvrij. Lijn 135 en 137 van het openbaar vervoer, alsook de buslaxi's 635 en 637. stop pen voor de deur. Kunt u niet komen omdat ti iemand moet verzorgen? Bel dan even. Ook voor nadere intbrmatie kunt ti contact opnemen met de secre taris van de Alzheimer afdeling, de heer Cor Besnyen, tel.: 0187- 485344. De iMzheimer Inloopavond Ie Middelharnis is een activiteit van Alzheimer Nederland, afde ling GO/Hoekse Waard. Ai j t« M Al i t Vt 1* f» i \9 Vt fA 'il «Sr i& Mi* m!^ f «if Deze week aandacht voor drie van onze katten die we graag weer aan een goed tehuis willen helpen. Stuk voor stuk lieve dieren die dromen van een eigen mandje bij een lieve baas. Als eerste Tijger, 'l'ijger is een cyperse poes. gesteriliseerd, 7 jaar oud. 'lijger is in het begin een beetje schuw voor vreem den, maar ze is erg lief. Ze vindt het alleen met prettig om opgetild te wor den en ze is wal gevoelig voor blaasonlsteking. Tijger kan niet bij andere katten, wel bij honden, en niet bij kleine kinderen. Dan Tigger, een rood-wit gecas treerde kater van 10 jaar. Tigger heeft last van chronische niesziekte, de ene keer wal erger dan de andere keer, maar hel is blijvend. Daar naast heeft hij een schildklierprobleem, waarvoor hij tabletjes krijgl. Hij heeft dus wat gezondheidsprobleempjes, maar daarentegen is het een heel lieve rustige kat, die graag aandacht wil en het heerlijk vindt om te kroelen. Hij is lief voor kinde ren en kan bij andere katten. Of hij met houden samen kan, is niet bekend. .Als laatste Miat, een gesteriliseerde poes, schildpad-wit \'aii kleur. Miat is 21 jaar oud en dus al een hoogbejaarde dame. Ze is inmiddels ook een beetje slechtziend geworden. Miat is bij ons gebracht omdat haar baasje ging emigreren en nu wacht ze op een iiieiivce baas bij wie ze nog een goede oude dag kan hebben. Het is een lieve poes, die in het begin eventjes moet wennen. Ze wü graag een plaatsje bij een rustig gezin zonder andere huisdieren en zonder kleine kinderen. Naast deze drie katten zitten er uiteraard nog lal van andere die ren in het asiel die ook graag weer een goed tehuis hopen te vinden. Veel kat ten, ook nog een stuk of 15 kit tens, een aantal honden, een aantal konijnen en nog twee cavia's. U vindt dierenasiel De Dierenstee aan Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel. 0186-655150, opernttgstijden: maandag t/ni zaterdag van 11.00 tol 16.00 uur Zie ook website www.dierensiee.nl. De kal Tij il kaasje. i'kl een In bel vilrineproject van Stich ting Podium Goeree-Overflak- kee is deze maand in de vitrine in Servicellat Vroonlande in Dirksland werk te zien \'an Annette de Roo. Annette, geboren in Gouda, verhuisde met haar ouders en brcjer op tienjarige leeftijd naar Middel harnis. Ze tekende en schilder de al vanaf haar kinderjaren, daarbij aangemoedigd door haar vader die zelf kunstschil der was. Dat betekende dus ook dal er altijd volop teken en schildeiinateriaal aanwe zig was. Gedurende haar kin derjaren leerde Annette van haar vader de grondbeginse len van het tekenen en schil deren. Eenmaal dertien jaar oud begon ze met het volks- scbilderen, in diver.se stijlen. De door haar beschilderde artikelen vonden al snel gretig aftrek, zodat ze op bestelling ging werken. Daarnaast start te ze ook met het geven van cursussen volksschilderen. In 1979 werd de tuinkamer aan het huis verbouwd lol winkel/ lesruimte, en als Annette op school w'as runde haar moeder de winkel. Toch was ze al snel op bel volks.schilderen uitge keken en ontwikkelde ze zelf een eigen manier en stijl van bloemschilderen. Vooral wilde bloemen met daarbij ook insec- tei^ en vlinders. Ook daarin heeft ze enige jaren les gege ven. Vele jaren demonstreerde ze op vakbeurzen, exporteer de ze haar artikelen naar o.a. China Clanada en Zuid-Afrika en maakte ze in opdracht veel lelatiegescbenken voor het bedrijfsleven. Na de Havo deed ze toelatingsexamen op diverse Kunstacademies. .Alhoewel ze op een aantal academies werd toegelaten en daar eens had rond gekeken besloot ze toch een opleiding voor Tekenlera res te volgen. Ze behaalde de L.O. akte 'Lekenen en volgde daarna op de Viije Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam nog vele jaren les. Inmiddels getrouwd verhuisde ze in 1990 naar Middelhar nis, waar ze in haar woonhuis met winkelruimte haar atelier/ winkel In d'Egelantier weer opstartte. Na ongeveer 5 jaar stopte ze met haar activiteiten om zich volledig te kunnen richten op haar inmiddels 3 geboren zoons. Gedurende deze 'pauze', waarin ze wel nog wat opdrachten voltooi de, gebruikte ze haai' tijd als een soort heroriëntatie. Voor Annette is tekenen en schilde ren zoiets als ademhalen, ze is er dan ook vrijwel elke dag mee bezig. Naast de zorg voor haar kinderen is ze de laatste lOjaar vooral bezig geweest met expe rimenteren en zichzelf verder 'ontplooien en ontwikkelen. Vorig jaar September, heropen de ze haar winkel/atelier, nadat ze weer in wal rustiger vaarwa ter terecht was gekomen. Haar thema's zijn flora, fauna en de menselijke figuur. Annette is een echt natuurmens en haalt veel inspiratie uit de natuur. De structuren, de kleuren, beweging en details nodigen haar altijd weer uit er iets mee te doen. Ze schildert in Olie verf, Acryl, Atjuarel en maakt pentekeningen van vooral \'ogels. Nadat ze vorig jaar In d'Eglanlier weer opende, kwa men er al snel vele verzoeken of ze weer les wilde gaan ge\'en. .«Vnirette gaf graag gevolg aan dal verzoek. Naast het zelfbeel dend bezig zijn vind ze niets leuker dan andere mensen te begeleiden in het ontwikkelen van bun eigen creativiteit. Op dit moment geeft ze op 3 \er- scbillende locaties teken- en schilderles in Middelharnis en Sommelsdijk, twee cursussen samen met Suzanne Dijkstra, en een cursus op het .\lbeda College. Wie meer wil weten over haar werk kan kijken op website wwvv.annettederoo. nl of een bezoek brengen aan Atlelier In d'Egelantier, Ring 126 te Middelharnis, tel. 0187"- 487417. De inhoud van de andere vitri nes in de maand november is als volgt: Vy\' Ouddorp: Jan Roedoe mei zijn passie voor Tienge- melen. Huisarlsenpraktijk Ouddorp: Brigitte 'fragt niet schilder werk. Gemeentehuis Croeclereede: Niels Snoek. De \'liedberg, Ouddorp: Adrie van Loon met oude elektri sche apparaten. 't Haegse Huns, Stellendam: Maria.s Velthuizen met blik ken. Geldershof, Dirksland: Bram den Exter. Ziekenhuis Dirksland: Ineke SiKjek. De Samaritaan, Somineisdijk: 2becreative2 met producten van workshops. De Cioede Ree, Sommelsdijk: Josina van Prooijen. Gemeentehuis Middelharnis: Wilma Langendoen. Bibliotheek Middelharnis: de Bijenclub. Bibliotheek Oude-Tonge: Wilma Schrier Ciemeentehnis Oude-Tonge: Cees Dirkzwager met beel den. Ebbe en Vloed, Oude 'l'oiige: Cor Marree. 't Cx'nlrum, Ooltgensplaal: Johan .Auperlé niet Dinky 'Ibys. U wilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? vvvwv.drukkerijdewaal.nl Gebr. de Waal ev Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com .yd. 1: C. an Prooijen - H. Keuvelaar0-3 W. Su)lk - M. van 't Geloof 0-3 M. Poortvliet - A. Jelier1-1 J. Knöps-D. Wollenl-l

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 7