Terugblik op Reformatie- herdenking in Middelharnis oncertagenda Fanfareorkest De Hoop verzorgt wereldpremière van 'The Legend of the Flying Dutchman' Brandweer ingezet bij lekkend zwembad Platform Gehandicapten-beleid Inloopavond versterking Buiten- havendijk Middelharnis EIIAnPEH-lllEUWa Koffieochtend Inventarisatie buitengebieden 11 ^- WIH.Iï ■f--!!^'^ Veiligheid waarborgen PAGINA 6 VRIJDAG 2 NOVEMBER 2007 Afgelopen zaterdagavond 27 oktober heeft fanfareor kest De Hoop uit Stellen- dam de eer gehad een nooit eerder uitgevoerd werk ten gehore te brengen. Een wereldpremière dus, van een stuk gecomponeerd door Dr. Martin Eüerby. Het werk 'The Legend of the Flying Dutchman' heeft Ellerby in opdracht geschreven voor het WMC van 2005. Het was echter nooit uitgevoerd. Het is Ellerby's eerste werk dat hij origineel voor fanfare geschreven heeft. Voor zitter en bibliothecaris van De Hoop Johan Jan sen kwam dit werk op het spoor en nam contact op met Ellerby met de vraag of De Hoop dit stuk mocht gaan spelen. Ellerby ging hiermee akkoord en De Hoop zette het stuk na de zomer op de lessenaar, om het afgelopen zaterdag in het Belgische Geel, in het bijzijn van Martin Ellerby, voor het eerst ten gehore te brengen. De tompositie is gebaseerd op Wagner's opera over hetzelfde thema. Het stuk is onderver deeld in een ouverture en 3 aktes, waarbij de openingszin nen van de aktes uit de opera de titels van de delen zijn. Het is een spectaculair werk, met zowel technische als dramati sche passages, die elkaar snel afwisselen. Dit in combinatie met enkele pittige solo's voor diverse instrumenten maakt het stuk uitermate geschikt voor De Hoop. Aangezien Ellerby zelf het Op de foto v.l.n.r.: Dirigent Arie Stolk, componist Martin Ellerby en Voorzitter Johan Jansen werk nooit eerder uitgevoerd heeft gehoord door een echt fanfareorkest - Engeland kent geen fanfares - heeft De Hoop hein uitgenodigd om afgelo pen weekend naar Nederland te komen. Martin Ellerby nam deze uitnodiging aan en is van vrijdag tot en met zondag in Stellendam geweest. Nadat hij vrijdaginiddag met diligent Arie Stolk het werk uitgebreid besproken heeft, heeft hij vrij dagavond de laatste repetitie voor het concert bijgewoond. Ellerby was erg te spreken over de manier waarop De Hoop het werk uitvoerde. Afgelopen zaterdag zijn het orkest, diri gent en componist afgereisd naar België, waar het werk op het Vlaams- Nederlands Fanfa re Gala in première is gegaan. Het concert, georganiseerd door fanfare Brass-au-Saxes uit Westerlo, was goed bezocht. Brass-au-Saxes zelf beet het spits af met een vrij rustig programma, koralen en mid deleeuwse muziek wisselden elkaar af Daarna was het de beurt aan fanfare Wilhelmina uit het Brabantse Vlierden. Zij speelden een afwisselend pro- grammas met zowel bekende als ininder bekende werken. De Hoop inocht de avond afsluiten. Na het openings- werk Fanfare for West Point, gaf Martin Ellerby zelf een toelichting op zijn werk, waar na The Legend of The Flying DiUchman voor het eerst ten gehore werd gebracht. Zowel Ellerby, als dirigent Arie Stolk als de leden van het orkest waren zeer tevreden over de première van dit stuk. De reacties in de zaal waren erg positief De Hoop speelde ver der Sabic Syitifonic March, The Mummy Returns en als toegift de mars Barnum and Bayley's favourites. Al met al een zeer geslaagd weekend. De Hoop uit Stellendam zal The Legend of The Flying Dutchman hoogstwaarschijn lijk ook op haar nieuwe cd gaan uitbrengen. De eerste opnames hiervoor zuilen op 7 en 8 december plaatsvin den. Het volgende concert van De Hoop is het traditio nele nieuwjaarsconcert op 12 januari 2008. Op dit concert zal The Legend Of The Flying Dutchman zijn Flakkeese pre mière hebben. Donderdag 25 oktober jl. hield het eilandelijke comité In de Rechte Straat de jaarlijkse herdenking van de Refor matie. Traditioneel werd de bijeenkomst gehouden in de Hervormde kerk te Middelharnis. Sprekers waren ds. A. A. Egas, Chr. Geref. predikant te Middelharnis, en ds. R. W. van Mourik, predikant van de Hervormde Gemeente van Sommelsdijk. Het jongerenkoor Psallite Deo o.l.v. Johan Nijsse zorgde voor een muzikale bijdrage. De instrumentalisten Martine Blok, Walter van Harberden, Jobke Heij, Marya Heij en Anette Jumelet verleenden met organist Anton Weenink een zeer gewaardeerde inbreng. De samenzang werd op het orgel begeleid door Paul Kie viet. De eerste spreker, ds. Egas, hield een toespraak over het thema 'Luther en de recht vaardiging'. Als Schriftlezing daarvoor had hij gekozen Rom. 1: 8-17. Ds. Egas begon met de vraag aan de bezoe kers waarom zij hier gekomen waren. Als het goed is, om te gedenken dat de Reformatie helder bijbels licht verschafte in een geestelijke duisternis. Hij las een gedicht voor waarin de gebeurtenissen op 31 okto ber 1517 werden beschreven. Het is onmogelijk het wonder op de rechte wijze te geden ken als we zelf niet echt weten wat het is om van genade te leven. Hij vroeg dan ook of we de vraag van Luther naar het persoonlijke heil in ons eigen leven kennen. Het is belangrijk en noodzake lijk om ook aan de jeugd uit te leggen waar het de Reformatie nu uiteindelijk om ging. Luther werd in een heel eenvoudig gezin geboren. Zijn vader bracht het door hard werken tot een zekere welstand. Hij besliste dat zoon Maarten moest gaan studeren. Dan zou hij niet zo vreselijk hard hoe ven te werken als zijn vader. Als studierichting werd rechten gekozen. Maarten zou het dan ver kimnen schoppen. Het liep echter anders dan voorzieir. Toen Maarten op reis door hevig noodweer werd over vallen, riep hij vol angst uit: "Heihge Anna, ik wil monnik worden". Zo leidde God zijn weg om hem op deze manier met het Woord in aanraking te brengen. Omdat Luther in het klooster voor priester zon gaan studeren, kwain hij in het bezit van de Bijbel. De weg naar het heil, die hem in hét klooster gewezen werd, liep via goede werken. Een heilig leven was voorwaarde tot de zaligheid. Liither nam dit uiterst serieus, hij zou zich op den duur heb ben doodgemarteld. Ondertus sen studeerde hij in de Bijbel alsof zijn leven ervan afliing. Daarbij kwam hij voor vragen te staan. Hierbij was de beteke nis van 'de gerechtigheid' zijn grootste probleem. Hij vatte het begrip, naar de gewoonte van die tijd, op als de norm die God aanlegt om de zondaar te straffen. Luther haatte het woord gerechtigheid. Maar God liet hein niet omkomen en verlichtte hem met Zijn Geest. Zodoende ontdekte Luther dat het woord een heel andere betekenis heeft. Het is iets dat God schenkt. Als een mens gelooft, wordt hij uit genade door God gerechtvaardigd. Toen Luther dit ontdekte, voelde hij zich herboren en als door een geopende poort het paradijs binnentreden. Het woord gerechtigheid, dat hij eerst haatte, werd hem nu boven alles lief. Met deze ontdekking staat of valt de kerk. Zonder de recht vaardiging, door het geloof alleen, blijft de wereld gehuld in duisternis. Rechtvaardig worden, geschiedt alleen door het offer van Christus. De grote vraag is ook vanavond of wij dit geleerd hebben. We moeten niet vertrouwen op onze goede werken. Het komt erop aan dat wij ons aan dit offer durven toevertrouwen. Dan ervaren we dat niet alleen anderen maar ook ons redding geschonken is. Met Luther moeten we weten dat geloven is: luisteren naar het Evangelie. Dat openbaart ons dat er heil is voor ieder die tot Christus de toevlucht neemt. Met minder kan het niet toe. Laten we dan bij dat Woord stand houden. Ds. R.W van Mourik bepaal de zijir gehoor bij het thema: 'Bedreigde vrijheid'Als schrift lezing koos hij Galaten 5:1-15. Hij begon met het uitleggen van het begrip recidivist. Dat is een misdadiger die wordt opgepakt en veroordeeld. Nadat hij zijn straf uitgezeten heeft, pleegt hij echter opnieuw een misdaad en valt zodoende terug in zijn oude gedrag. Ook bij alcoho listen en drugsverslaafden zien we dat vaak. Terugval is dus een bedreiging voor het bestaan. Ook de apos tel Paulus is zich dit gevaar vol ledig bewust. Vrijheid is voor hem bevrijding van gevangen schap en slavernij van de zon de. Die bevrijding vindt plaats door het Evangelie. Hij heeft deze boodschap van bevrijding niet in eigen kracht, maar door de genade en roeping van Christus gebracht. Die heeft hem gesteld in de echte vrij heid. Dat is iets anders dan het onderhouden van allerlei wet jes. Die brengen geen vrijheid. Dat doet alleen het werk van Christus. Paulus verkondigt dat in alle toonaarden. Zijn ogen waren daarvoor geopend en nu wil hij bewerkstelligen dat dit ook bij anderen geschiedt. Ook bij Luther was dat het geval. Hij ontdekte dat God geen gerechtigheid eist, maar die uit genade schenkt. In de gemeente van de Gala ten werd deze vrijheid ech ter bedreigd. Er dreigde een terugval in het oude wettische bestaan. Paulus klaagt hen aan. U hebt de slavernij door de voordeur weggestuurd, maar door een achterdeurtje haalt u hem weer binnen. Ook in onze tijd is dit gevaar aanwezig. Ds. H.J. Hegger heeft hierover het nodige gepubliceerd. Hij is in het ver leden priester geweest in Bra zilië. Een leven in slavernij en gevuld met plichten. Het had hein onrustig gemaakt totdat hij rust en bevrijding vond in het Evangelie. In zijn boek 'Moeder, ik klaag u aan' heeft hij hierover geschreven. Hij stelde hierin dat de leer van de kerk besmet was door slavernij. Dat had bij hem ontgoocheling teweeggebracht. Hij had toen de Roomse kerk de rug toe gekeerd en was lid geworden van een protestantse kerk. Na die tijd ontdekte hij echter dat ook daar allerlei vormen van wetticisme opgedoken waren. Dat was voor hem de aanleiding een nieuw boek te publiceren: 'Vader, ik klaag u aan'. Daarin stelt hij dit alles op scherpe wij ze aan de kaak. Hierbij gaat hij soms wat kort door de bocht. Maar als de helft van wat hij aan de orde stelt, juist is, is zijn publicatie nog ter zake. De oproep van Paulus: "staat dan in de vrijheid", is dan opnieuw actueel. In sommige delen van de Gereformeerde gezindte wordt de oproep tot geloof omfloerst door voorwaarden. Weliswaar vraagt de Bijbel ook geloof, maar sommigen vra gen meer. Dat is heilloos. Zo wordt de christelijke vrijheid bedreigd. Het gevolg is nieuwe onzekerheid. Toch is wetticisme niet het enige gevaar dat dreigt. Sommigen roepen uit "leve de vrijheid". Dat betekent een wetteloos leven dat opgaat in eerzucht en liefdeloosheid. Het Evangelie spreekt echter van een bevrij ding tot... liefdedienst bijvoor beeld. Dat is een heel andere soort slavernij en dan in de zin van geroepen tot dienst. Dat is de paradox van de Schrift. Wel verlost, maar toch gebonden. Dan gaat het ook om goede werken maar dan als vruchten van dankbaarheid. Leven uit het geloof is leven in ootmoed. Ongebonden leven is heilloos. Het geloof kent liefde tot de wet, maar weet zich boven dien aan die wet gebonden. Het Platform Ciehandicapten- beleid C'Toeree-Overflakkee organiseert op donderdag 15 november a.s. van 10.00-12.00 uur weer een koffie inloopoch tend in De Schakel te Dirks- land. WMO gebruikers en overige belangstellenden zijn welkom op de bijeenkomst, om te praten over wat u zoal tegen komt op het gebied van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning, de Regiotaxi, toeganke lijkheid en overige zaken die u wilt bespreken. Vooraf aan melden is niet nodig. Deelna me aan deze ochtend is gratis, evenals de consumpties. Verder wil het Platform met uw hulp een inventarisatie maken van de buitengebieden voor wat betreft de toegankelijkheid met rolstoelen, scootmobieleii, roila- tors en kinderwagens. Komt u, als u een rondje doet, een obsta kel tegen zoals een hekje, een te ngiuwe doorgang, zand, gras of giind, etc, op een doorgaand pad, lastig te openen klaphek jes en hekjes op de verkeerde plaats, dan wordt u verzocht dit aan het Platform te melden. Gedacht wordt in eerste instan tie aan paden en wegen die aan sluiten op het eUandelijke fiets paden netwerk, maar ook aan de buitendijken en stranden. Voor het doorgeven van knel punten in de toegankelijkheid van de buitengebieden, eventu eel aangevuld met één of meer dere foto's, kunt u terecht bij dhr. Adrie Prinsen, tel. 641303 (na 12.00 uur), schrijven naar PGGO, Marinierweg 34, 3255 VG Oude-Tonge, of mailen naar pggo(a)upcmail.nl. 00 2007/2008 •- 1 ImF^ XiKÊ lü Zaterdag 3 november Hervormde Kerk - Mid delharnis. Concert van 'de Urker Zangers' o.l.v. Jacob Schenk en het Chr. Gemengd Eilandenkoor uit Zierikzee o.l.v. Peter Wilde man. Orgel en piano: Jacob Schenk en Peter Wildeman. .Aanvang: 19.30 uur Zaterdag 3 november Hervormde Kerk - Som melsdijk. Een programma met koor- en orgelmuziek, met daarbij speciale aan dacht voor Paul Gerhardt, door Paul Kieviet op het orgel en het Locaal ensem ble 'Louez Dieu' o.l.v. Kees Villerius. Aanvang: 15.30 uur. Zaterdag 3 november In de Toren van Goeder- eede. Jubileumconcert van het Chr. Stadskoor 'Goeree' uit Goedereede. Aanvang: 19.30 en 21.15 uur. Zaterdag 10 november Hervormde Kerk - Dirks- land. Concert rondom het Thema Buxtehude door het Vocaal Ensemble 'Mag nificat' o.l.v. Rinus Verhage. en het Blokfluit Ensemble 'Tibiarum Cantus' o.l.v. EUy Bakker Organist; Wim Die penhorst. Aanvang: 20.00 uur Vrijdag 16 november Hervormde Kerk - Som melsdijk. Een orgelconcert door (de volwassen) leerlin gen van Paul Kieviet. Aan vang: 20.00 uur. Vrijdag 16 november Exoduskerk - Sommelsdijk. Uitvoering van het dames koor 'Toonkunst' uit Mid delharnis o.l.v. W.Chr. Meij- boom. Organist: Andries Stam. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag 7 december Rehobothkerk - Sommels dijk. *Concert van het Chr. Mannenkoor 'Rotterdam- Zuid' o.l.v. Paul Jonkers en het Mannenkoor 'Door Eendracht Verbonden"" te Stellendam o.l.v. Corné de Geus. Organisten: Pieter Dijksman en Marian van Oostenbrugge. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 15 december Hervormde Kerk - Middel harnis. WWZ-kerstconcert m.m.v. het mannenkoor 'Groot Rotterdam' o.l.v. M. van Nooit en het jongeren koor Jigdaljahu' o.l.v. W.A. den Hertog. Orgel; Janco Belder; trompet: Jan Drost en Maurice Veldhuizen. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 15 december Hervormde Kerk - Goede reede. Kerstzangavond met Chr Gem. Zangvereniging 'Hart en Stem' o.l.v. Jan Bezuijen, Declamatie: Ds. De Mots; kistorgel; Johan van Broekhoven; kerkorgel: Matthias Stout; cello: Maria Heij en hobo: Annelies Breen. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 15 december Doopsgezinde Gemeente - Ouddorp. Kerstconcert door het Chr. Jong Man nenkoor 'Soli Deo Ciloria' uit Urk o.l.v. Jaap Kramer. Pianist: Jorrit Woudt. Aan vang: 19.30 uur. Zaterdag 15 december Hervormde Kerk - Som melsdijk. Kerstuitvoering van het Christelijk Jon gerenkoor 'Psallite Deo' met medewerking van het schoolkoor van de 'Prins Maurits'. Aanvang: uur Maandag 17 december Exodus Kerk-Sommelsdijk. Kerstconcert door het Man nenkoor 'Ons Koor' o.l.v. W. Chr. Meijboom m.m.v. het blokfluitorkest 'Cunando'. Organist: Andries Stam. Aanvang; 20.00 uur. Woensdag 19 december Hervormde Kerk - Stel lendam. Kerstsamenzang met de Chr. Gem. Zangver eniging 'Soli Deo Gloria' te Stellendam. Organist: Arjan de Vos. Aanvang; 20.00 uur Vrijdag 21 december R.K. Parochiekerk - Acht- huizen. 'Kerstconcert van het St. Caeciliakoor te Acht- huzien, het Laetarekoor uit Middelharnis/Oude Ton- ge, het mannenkoor 'Ons Koor' uit Sommelsdijk en het dameskoor 'Toonkunst' uit Middelharnis. Algehele leiding: W. Chr. Meijboom. Organisten: Andries Stam en Ron Braber Aanvang: 20.00 UU1-. Vrijdag 21 december Hervormde Kerk - Dirks- land. Kerstconcert door de Chr. Zangveren. 'Sursum Corda' o.l.v. Jaap de Geus met medewerking van een ensemble onder leiding van C.Mc.t^oU en samenzang. SoUsten: Anton en Marije. Organist: Anton Weenink. Aanvang: 19.30 uur Zaterdag 22 december Dorp-stienden - Ouddoip. Concert door de C;hr Clem. Zangvereniging 'Hart en Stem' o.l.v. jan Bezuijen en het Chr. Kinderkoor Jong begonnen' o.l.v. Simone Voortman. Orgel; Johan van Broekhoven. Aanvang: 19.30 uur Zaterdag 22 december In de toren van Goede reede. Kerstconcerten door het Christelijk Jong Kamer koor 'Fiori Musicali' o.l.v. Sietse van Wijgeiden. Met medewerking van harpiste Sabine Meyers (a ceremony of Carols van B. Britten). Reservering via tel. 0187- 643898. Aanvang: 19.00 en 21.00 uur Zaterdag 22 december. Gereformeerde Clemeente Dirksland. Kerstzang avond door het Jeugdkoor 'luventa' o.l.v. Jan Looij (orgel: Martien de Vogel), het Gemengd koor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. Leo van de Hill (orgel: Wouter van de Hill) en het Dirkslands Man nenkoor o.l.v. FYans Cornet (orgel: Jan Hoek). Aanvang; 19.30 uur. Zaterdag 22 december Hervormde Kerk - Oude Tonge. Kerstconcert door het Mannenkoor 'D.E.V.' uit Sint Annaland, het koor 'Immanuël" uit Tholen en 'Com nu met Sangh' uit Oude Tonge met medewer king van het koperensemble 'Vooruit' o.l.v. Ron Braber Aanvang: 20.00 uur. Maandag 24 december Hervormde Kerk - Mid delharnis. Kerstzangavond door het Jongerenkoor 'Het Kleinood' uit Aagtekerke en het Chr. Gemengd Koor Jeduthun' uit Middelharnis o.l.v. Jan Wisse. Organisten: Jan Bouman en Hans van Heemst. Aanvang; 19.30 uur. Zaterdag 12 januari 2008 Hervormde Kerk - Middel harnis. Uitvoering van de Messiah van Handel door de -C^hr. Oratoriumvereni ging 'Laudando' o.l.v. Rinus Verhage. Medewerkenden; het RBO 'Symfonia' en de solisten Hieke Meppelink, Martine Straesser, Jan van Esacker en Wiard Witholt. Aanvang: 19.30 uur Zaterdag 1 maart Herxorinde Kerk - Som melsdijk. Conceit van Urker solisten en musici. Solo: Lucas Kramer en C^larissa van der Weerd; solo, orgel en piano; Jaap Kramer. Ver der het Clemengd koor 'In Touch' uit Sommelsdijkk o.l.v. Ad de Joode. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 8 maart R.K. Kerk - Middelharnis -Uitvoering van koorwer ken van Josef Gabriel Rhein- berger door het Opera- en Oratoriumkoor Zuid-West- Nederland onder leiding van Bas van Houte. Orga nist: Arjen Leistra. /Vanvang: 20,15 uur Zaterdag 29 maart Gereformeerde Gemeente - Dirksland. Jubileuinavond i.v.m. 25-jarig bestaan van het Dirkslands Mannen koor C;oncert t.b.v. 'Hel pende Handen' door het Duivelands Mannenkoor o.l.v. Dinant Struik (orgel: Stephan Folmer) en het Dirkslands Mannenkoor o.l.v. Frans Cornet (orgel: Jan Hoek). Aanvang: 19.30 uur. Deze rubriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerk-stel- ligen. Verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van hun programma pp bovenstaande informatie richten. Komen er onverhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van bin nenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum \ioxden opge nomen. Aanmeldingen voor deze rubriek vindt plaats door mid del van formulieren, die kun nen worden aangevraagd via tel. 482560. Ook is het mogelijk een e-mail te sturen aan: jvanhoorn@ wxs.nl die inhoudelijk over eenkomt met de vragen van het formulier DORDRECHT - Water schap Hollandse Delta houdt maandag 5 novem ber een inloopavond over de versterking van de Bui- tenhavendijk in Middel harnis voor bewoners en andere belanghebbenden. De inloopavond is in het gebouw van het ISGO aan de Dwarsweg 40 in Middel harnis vanaf 19.30 uur. Delen van deze circa 450 meter lange dijk voldoen op termijn niet aan de veiligheidsnorm. Hollandse Delta werkt daarom aan een duurzame versterking van de Buitenhavendijk. Zo heeft het waterschap onder zoek gedaan naar de moge lijkheden voor de versterking van de dijk. Tijdens de inloop avond krijgt u informatie over deze eerste onderzoeksresulta ten en kunnen vragen worden beantwoord. De Buitenhavendijk is een met gras beklede kleidijk, iie ligt tussen het havenkanéal van Middelharnis en het latuur- gebied op de buitendijkse gor zen van de Meneersche Plaat. In 2004 is de dijk onder water versterkt met een stejnberm van steen om de veiligheid te garanderen. Om de veiligheid ook op lange termijn te waar- SOMMELSDIJK - Door een lekkende buis in zwembad De Staver is het zwembad van zaterdag t/m dinsdag jl. geslo ten geweest. Personeel van het zwembad ontdekte het lek vrijdagavond rond kwart over zeven. Door het lek kwam de kelder rond het zwembad blank te staan en zakte het waterpeil in het bassin enkele tientallen centimeters. De brandweer werd ingezet om het water het bassin weer in te pompen. De lekkende buis kreeg een nood- reparatie. Afgelopen woensdag is het zwembad weer openge gaan. borgen, versterkt Hollandse Delta de Buitenhavendijk. De werkzaamheden starten vol gens planning in 2009. Hollandse Delta beheert en onderhoudt in Zuid-Holland Zuid zo'n 350 kilometer aan primaire waterkeringen. Deze dijken en duinen beschermen dit gebied tegen overstromin gen. Door te zorgen voor ster ke waterkeringen kunt u hier veilig en aantrekkelijk wonen, werken en recreëren. De dijken en duinen zijn nu veilig, maar we houden ook rekening met klimaatverandering, zoals zee spiegelstijgingen en verhoogde rivierafvoeren. De waterkerin gen moeten ook in de toekomst veihg zijn, daarom versterkt Hollandse Delta tot 2016 in totaal 39 waterkeringen, met een lengte van 75 km.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6