Naj aarsconcert dameskoor Toonkunst iiSii nmr Cd-box Orgelwerken Jan Zwart Pl^LITIE Kerk diensten Lege Het weer van volgende week... Rustig en mild weer dit weekeinde EIIAtlDEII-tllEUWS Tweedehands speelgoed en 9-maanden beurs Niet zout, maar zoet Activiteiten in Dirksland 0900-8844 Rommel marktspullen en gebakken vis Activiteiten Vrouwen rondom Goeree Luther, een trouwe knecht van God EIIAtlDBl-lllEUWS Dirk Jansz. Zwart CD-box Rectificatie: Getuigenoproep vernieling brievenbussen Controle tijdens surveillance Zondag 4 november 2007 PAGINA 2 VRIJDAG 2 NOVEMBER 2007 Op vrijdag 16 november a.s. geeft Dameskoor 'Toon kunst' te Middelharnis haar Najaarsconcert in de Exoduskerk te Sommels- dijk. Het concert begint om 20.00 uur en zal ongeveer anderhalf uur duren. Er wordt geen pauze gehou den, na afloop zal een drankje worden aangebo den. De toegang is gratis, wel wordt u een bijdrage gevraagd ter bestrijding van de onkosten. Het programma vermeldt een keur aan verschillende muziekstukken van evenzoveel componisten, allemaal in de originele taal gezongen. Alle uit te voeren werken zijn origi nele vrouwenkoorcomposities. Van Gustav Holst worden drie Songs ten gehore gebracht: Song of the Shoemakers, Song of the Fisherman en The Corn song, allen met originele pia nobegeleiding door de vaste begeleider Andries Stam. De solisten zijn Els van Splunder (sopraan), Loes van de Ree (mezzo-sopraan) en Marjo Heij (alt). Van de 20" eeuwse Rotter damse componiste Nancy van der Eist wordt een vierstem mig werk voor vrouwenkoor gezongen: 'Preghiera Sem- plice'. Michael Hayn compo neerde veel koorwerken voor gebruik in de erediensten, waaronder 'Stella Coeli' en 'Anima nostra'. Het 'Anima nostra' is gecomponeerd voor 3 stemmig vrouwenkoor en 3 solisten. Er worden ook 2 composities van César Franck uitgevoerd: 'Soleil' en l'Ange Gardien. Met een uitnemende pianobegeleiding en de voor Frank zo fraai gecomponeerde expressieve akkoordenwisse lingen zingt het vrouwenkoor tweestemmig over de zon en de verbeeldende tuin. Van Felix Mendelssohn Bartholdy wordt het werk 'Lerchengesang' voor vrouwenkoor en drie sohs- ten uitgevoerd, geheel opge bouwd als een driestemmige canon. Geheel nieuw voor het dameskoor zijn de composities van Gustav Jenner, die leefde van 1865 tot 1920 en een keur naliet aan orkest- en koorwer ken. Tijdens het Najaarscon cert zingt het vrouwenkoor het lied 'O Sonne, o Sonne', een in opzet driestemmig poly foon zangstuk dat geïnspireerd is op de polyfonie die we ook kennen in Bachs koorwerken. De begeleidende pianopartij heeft in dit werk een solistisch karaker. Tenslotte wordt ook een werk van Gioacchino Ros sini gezongen, het lied voor de vrede l'Esperance', een waar dig slot van een zeer veelzijdig en klankrijk programma. Een recensie van een (pro- motie)cd 'Orgelwerken van Jan Zwart. Het betreft een selectie uit een serie van 6 cd's, die nagenoeg het complete werk van Jan Zwart bevatten. De werken worden gespeeld door Dirk Jansz. Zwart op het Naber- orgel in de Joriskerk te Amersfoort. Het is een uitgave van Lindenberg Productions te Rotterdam. Het is tevens de bedoeling hier nog enkele historische opnamen van Jan Zwart aan toe te voegen. Tevens wordt er een uitgebreid tekstboek met toelichtin gen aan toegevoegd. Het project zal in het voorjaar van 2008 verschijnen. Het is nu al mogelijk om voor een speciale prijs in te tekenen. Jan Zwart Jan Zwart (1877-1937) kreeg zijn opleiding tot organist bij vooraanstaande Rotterdamse organisten, zoals Van Krieken en De Vries. Hij gaf regel matig orgelbespelingen in Amsterdam en componeerde vele muziekstukken, veelal gelieerd aan het kerklied. Met zijn orgelcomposities wilde hij een 'specifieke protestantse koraalkunst' in het leven roe pen. Kenmerkend voor zijn muziek is een sterk ontwikkeld vormbesef, een beheersing van het vak en een heel eigen harmoniegebruik: niet voor uitstrevend, maar wel zeer herkenbaar. Hij verzamelde veel bronmateriaal over orgel- historie. Dirk Jansz. Zwart (1917-2002) werd geboren in Zaandam. Dirk voelde zich altijd zeer betrokken bij vaders muzi kale activiteiten en volgde die aandachtig, onder andere als registrant tijdens concerten. Van zijn vader kreeg hij wat pianolessen en als hij meeging naar diens orgel in de Her steld Evangelisch Lutherse kerk in Amsterdam, mocht hij ook wel op het orgelspelen. Als organist gaf hij gedurende zijn loopbaan jaarlijks tal van concerten. Incidenteel speel de hij in het buitenland. Ook maakte hij een concerttour nee naar Zuid-Afrika en meer dere tournees naar Canada en Noord-Amerika. Hij had een uitvoerige lespraktijk van pri- Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187) 471020 E-mail:algenneen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Conlracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<eiijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: j.vlllerius@gebr-dewaal .com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINONUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). vé-orgelleerlingen. Zijn eigen orgelspel, als solo-organist of als begeleider van koren, werd vastgelegd op talloze grammo foonplaten en een aantal Cd's. Ook werden er orgelbespelin gen van hem uitgezonden via de radio. In zijn functioneren als organist bleef de muzikale nalatenschap van zijn vader Jan Zwart altijd een belang rijke rol spelen. Er waren weinig concerten waarop een werk van zijn vader ontbrak, en ook in woord en geschrift bleef hij waardering vragen voor het werk van zijn vader. Daarnaast heeft hij een groot aantal werken van Jan Zwart genoteerd en uitgegeven (in samenwerking met Feike Asma), èn van enkele al gepu bliceerde werken verbeterde edities gemaakt. Op hoge leef tijd nog maakte hij opnames van het complete orgelwerk van Jan Zwart. De CD bevat de volgende wer ken: Furiante voor orgel, vol tooid door Dirk Jansz. Zwart, Koraalbewerking: Daal in ons, o stroom van leven. Uit: Korte Koraalvoorspelen Boek VI: Evang. Gez. 4:1, Gez. 163, Psalm 77:1,Psalm 100:1,Orgel lied Neem Heer mijn beide handen (uit boek IV), Geeste lijk lied Scheepje onder Jezus' hoede (uit boek VIII), Musijck over de Voijsen der Psalmen Davids: Psalm 89 (uit stuk V), Psalm 19 mixolydisch voorspel (uit stuk V), koraalzetting Dirk Jansz. Zwart, Psalm 77 (86) (uit stuk VI), Enige Gezangen (uit boek X): Lofzang van Maria, allegretto. Lofzang van Maria, tranquillo, O Hoofd bedekt met wonden. Alle roem is uitgeslo ten. Meditatie en koraal Rust mijn ziel, uw God is koning en de bekende Toccata Psalm 146:1 Prijs den Heer met blijde galmen. Op de cd wordt echt muziek gemaakt en voornaam en deftig gespeeld. Zo vader zo zoon... Dat kan hier ook wel gezegd en beluisterd worden. De ruim 40 minuten durende opname is helder en geeft gevarieerde muziek. Wel is te merken dat de opname van enige tijd terug is. Dit wordt een boeiend project, met een historische en culturele waar de. Kortom een waardevolle Cd-box die de orgelliefhebber in zijn bezit moet hebben. Jaap Hollaar MIDDELHARNIS - De Wijk- groep Middelharnis-Zuid en Peuterspeelzaal Pippeloen- tje organiseren een tweede hands speelgoedbeurs en een 9-maandenbeurs. De groep wil graag haar best doen om tweede hands spullen te gaan verkopen voor hen die dit inleveren, zoals o.a. positiekle ding, babykleertjes tot maat 86 (alleen merkkleding!), maxico- si's, babyspeelgoed. Voor ver koop van uw babykamer (o.a. ledikantje en commode) stellen zij het zeer op prijs als u hier van een foto maakt, met ver melding van de prijs en deze inlevert (dit i.v.m. de ruimte). Speelgoed (spelletjes, boeken, videobanden, skeelers, e.d., maar ook kinderfietsen, skel ters, driewielers o.i.d.) graag heel en schoon inleveren. De verkoop van de spullen zal plaatsvinden op vrijdag 16 november van 19.00 tot 20.30 uur in het wijkgebouw aan de Doetinchemsestraat te Middel harnis. Mensen die hun spullen willen inleveren, kunnen dat doen op woensdag 14 novem ber van 9.00-11.00 uur en van 19.00-20.00 uur bij de zaal van de wijkgroep op de l" verdie ping van het wijkgebouw. De ene helft van de opbrengst is voor de peuterspeelzaal, de andere helft is voor de inbren ger van de spullen. Spullen die niet verkocht zijn, kunnen op maandag 19 november tus sen 19.00 en 19.30 uur weer worden opgehaald. Alles wat dan niet wordt opgehaald gaat naar een kindertehuis in Roe menië. Voor informatie over deze beurs kunt u bellen naar (0187) 485540 of 483352. In het ingezonden stuk van ir. H. van Rossum in Eilanden- Nieuws van 23 oktober jl. is een fout geslopen. Voor een juist verstaan geven we de betreffende alinea in z'n geheel opnieuw door, maar nu verbe terd. "Bij het tekenen van de bestuurs overeenkomst over het Zuiderdiep (Eilanden-Nieuws van 29 decem ber 2006) herhaalt dijkgraaf Geluk nog eens expliciet deze strin gente en zeer juiste eis: "En we zijn het er allemaal over eens dat eerst de compenserende maatregelen op het eiland gereed moeten zijn voordat het gewijzigde beheer van de Haringvlietsluizen in werking wordt gesteld". Dat is duidelijk taal en niet voor tweeërlei uitleg vatbaar Hierbij wil ik wel onder het gereed zijn van de werken ook verstaan dat ze ook overeenkomstig de plan nen getoetst worden of ze aan de gestelde verwachtingen (voldoende zoetwater voor het westelijke deel van het eiland) voldoen. Indien de zeer terechte eis van het waterschap moet worden ingewilligd, zal met het Rijk moeten worden onderhan deld over uitstel van het Kierbesluit voor één of meerdere jaren. Zulke onderhandelingen bieden tevens gelegenheid voor nadere bezin ning over de ernstige gevolgen van het besluit. Indien het Kier- besluit overeenkomstig de eis van het waterschap - en het zal logisch zijn dat de gemeente Goedereede en Dirksland zich daarbij aansluiten - wordt uitgesteld, vervalt ook de urgentie voor een snelle uitvoering van de Zuiderdiep plannen. Auto's wassen, op de foto en ontbijtservice. Dat zijn de acties die morgen, zaterdag 3 novem ber, op het programma staan bij -1-16 jeugdvereniging 'De Zaaier' van de Gereformeerde Gemeente van Dirksland. Is uw auto toe aan een gron dige beurt? Dan kunt u haar morgen bij de kerk aan de Mozartsingel brengen, waar ze voor 5 gewassen wordt. U kunt er van 10.00 tot 14.00 uur voor terecht. En terwijl uw auto gewassen wordt, kunt u binnen een kopje koffie nut^ tigen. Ook kunt er voor 7,50 op de foto gaan. Bij goed weer met een oldtimer, anders binnen. Daarnaast is er op 10 novem ber een ontbijtservice. Tussen 7.30 en 9.00 uur kunt u die dag voor 6 een ontbijt laten bezorgen, wat u t/m zaterdag 3 november op kunt geven via het e-mailadres actie-viteit- dirksland@kliksafe.nl. Genoemde activiteiten vinden plaats ten bate van de actie 'Toekomst voor de kerk' van de Jeugdbond van de Gerefor meerde Gemeenten. 4 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee De politie is op zoek naar getui gen van vernielingen die in de nacht van vrijdag 26 op zater dag 27 oktober plaatsvonden. Op de Ring in Middelharnis en de Stationsweg in Dirksland zijn die nacht twee brieven bussen vernield, vermoedelijk door vuurwerk. De politie wil graag in contact komen met getuigen of mensen die moge lijk over informatie beschikken die kan leiden tot aanhouding van de daders. U wordt ver zocht hiervoor contact op te nemen met de politie in Mid delharnis via nummer 0900- 8844. Dit kan ook anoniem via Meid Misdaad Anoniem, tel. 0800-7000. Politiepersoneel van het district De Eilanden heeft woensdag ochtend en -middag, tijdens de surveillance in een onherken bare politiewagen op Goeree- Overflakkee, gecontroleerd op niet handsfree bellen tij dens het autorijden en het niet dragen van de gordel. Twaalf mensen werden bekeurd. MIDDELHARNIS - Mor gen, zaterdag 3 novem ber, kunnen van 10.00- 12.00 uur weer rommel marktspullen worden ingeleverd in heet voor malige Meijer theater aan de Vissersdijk te Middel harnis. Ook wordt er dan gebakken vis verkocht. Wie niet in de gelegenheid is om spullen in te leveren, kan voor het laten ophalen ervan bellen naar T. Bom, tel. 0187-484807. GOEDEREEDE - Bij de ver eniging Vrouwen rondom Goeroe staan deze maand de volgende activiteiten op het programma. Op dinsdag 13 november verzorgt ervaringsdeskun dige mevr. T de Leeuwen uit Grijpskerke een avond over reuma. Zij is zelf al jarenlang reumapatiënt en vertelt over de ziekte reuma, de beper kingen die men tegenkomt en noe zij hiermee heeft leren leven. Tegenwoordig zijn er allerlei nieuwe ontwikkelin gen op het gebied van behan delwijzen. Daarnaast laat ze diverse hulpmiddelen zien die ook voor andere (tijde lijke) handicaps handig zijn. De avond wordt gehouden in gebouw Oostdam te Goe dereede, aanvang 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom; zij betalen 3 entree per persoon. - Op woensdag 28 november vertrekt de vereniging naar Zeeland, naar recreatieboer derij Langeraad, Weelweg 3 te Kerkwerve voor een rond leiding door de paling- en escargotskwekerij. Om 13.00 uur wordt vertrokken vanaf m.f.g. Dorpstienden te Oud- dorp. Deelnemers krijgen te zien hoe dagelijks 100.000 slakjes worden gevoerd. Ook wordt er uitleg gegeven over de forellenvisvijver. En er is een winkel waar u eventueel iets kunt kopen. Opgeven voor dit uitje kan t/m dinsdag 13 november bij Sjaan Sper ling, tel, 0187-681646, of bij Loes van Lenten, tel. 0187- 680284, e-mail dvanlentenCa» wanadoQ.nl. Deelname kost €10 p.p., incl. entree, koffie en geoak. - Op woensdag 12 december gaat de vereniging naar de kerstmarkt in Halsteren. Het vertrek is om 10.30 uur vanaf m.f.g. Dorpstienden te Oud- dorp en om 10.40 uur vanaf de bushalte tegenover de fietsenstalling langs de N57 te Goedereede. Opgeven kan t/m dinsdag 13 november, eveneens bij Sjaan Sperling of Loes van Lenten. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 uur ds. J. Koppelaar, Abben- broek en 18.30 uur ds. H. Lassche. Ehen-Haëur: 9.00 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur kand. A. T van Andel, Urk - Herv. Gem. Locatie mfg Dorpstienden: 9.45 uur ds. R. D. Kwint, Sirjansland en 18.00 uur ds. J. C. Breu- gem. Goudswaard - Geref. Kerk 10.00 uur ds. P C. Koster en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Oer. Gem .9.30 en 18.30 uur student J. van Rijswijk - Doopsgezinde Gem .9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. de Mots en 18.30uurds. G. C. dejong, Moordrecht - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 17.00 en 18.45 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. M. Bak ker, Bodegraven en 17.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. R C. Hoek, Sint Annaland en 18.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. H. Mast. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P Korteweg - Geref. Kerk 9.30 uur ds. B. Aalbers - Ger. Gem. 10.00 en 18.Q0 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. A. Sam- som. Harderwijk en 18.00 uur ds. J. het Lam, Har derwijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schip per, v.m. bediening Heilige Doop - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. C. Doorneweerd. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijken 18.15 uur ds. R C. Hoek, Sint Annaland - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. Schip per. '4 SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. den Boer, Sint Philipsland en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. C. Doorneweerd - Her steld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L. M. Jongejan - Exodus 10.00 uur (H.D. ds. T. Verduijn - Remon strantse Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma - CAMA Gem. 10.00 uur de heer K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R C. van Keulen, Hoog Blokland en 14.45 uur ds. H. Harkema, aangepaste dienst - Geref. kerk 10.00 uur ds. L. C. van der Eijk en 17.00 uur ds. W. Lolkema - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 uur ds. D. J. van Diggele en 16.30 uur ds. J. W. Boerma. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. Meijer, Yerseke en 18.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur dr. R Buitelaar, Ridderkerk en 18.00 uur onbekend - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. K. M. Teeuw, Papendrecht en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Beréa Gem. 10.00 uur de heer D. van der Meer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg - Geref. Kerk 10.00 uur ds. J. Schep en 18.00 uur ds. A. W. Estié - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T W van Ben- nekom en 18.00 uur ds. C. Doorneweerd - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. A. Boer en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. E. F Ver- gunst, Ridderkerk en 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel, bediening Heilige Doop - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Oorschot, Stel lendam en 15.00 uur ds. P. Korteweg, Melissant - Geref. Kerk 9.30 uur de heer W van Geest en 18.00 uur de heer P. A. de Jongh - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D, Burger, Waddinxveen. 31 OKTOBER 1517 Luther heeft er ook al van gehoord. Van die aflaathandel van Tetzel. Verschrikkelijk, dat de mensen zo bedrogen worden! En velen leven nu nog zondiger dan vroeger Want ze denken: hel geeft niet als je steelt. Als je maar een aflaat daar voor hebt gekocht, zal God je niet straffen. Berouw over de zonden, omdat zondigen tegen God zo erg is f Welnee, daar wordt niet eens over gedacht. Maar dan zegt Luther het op de universiteit wel anders tegen de studenten. En ook als hij preekt in de kloosterkerk en in de stadskerk. De Heere wil een oprecht berouw over de zonden, die tegen een heilig God bedreven worden. Hij eist ook bekering. Dat betekent: de zonden haten en verlaten. Mensen moeten smeken om vergeving, die alleen door God gegeven kan worden. Alleen om het lijden en sterven van Christus. Zo preekt Luther, want zo staat het in de Bijbel. Nee, wat er nu gebeurt in de ste den en dorpen, is te erg. Het is erg dat de mensen zoveel geld moeten betalen voor aflaten. Maar wat veel erger is: met zulke bedriege rijen gaan de mensen verloren. Zo kan het niet langer, zo mag hel niet langer. Hij zal er eens over gaan praten met andere geleerde mannen die verstand hebben van de godsdienst. Over al het verkeerde in de kerk wil hij met hen praten. Hij zal ze daar voor uitnodigen voor een gesprek op de universiteit. Hoe gebeurde dat in die lijd? Luther gaat een paar dagen aan het schrijven. Als hij klaar is, heeft hij 95 lange zinnen gemaakt. We noemen ze stellingen. Dan laat hij die drukken op een groot vel papier. Op 31 oktober 1517 zien we hem samen met zijn helper naar de kerk, naar de slotkapel, lopen. Ze hebben een rol papier, een hamer en spij kers bij zich. Maar daarvoor heeft hij eerst iets anders gedaan. Hoor miaar wat hij zelf heeft gezegd: "Ik heb mezelf eerst neergeworpen voor God en gebeden, dat Hij met mij zou zijn." Ja, hij wist wel dat hij een gevaarlijk werk ging doen. Want als de paus zou horen wat er in die stellingen staat... Daarom kan hij het niet zonder de Heere doen. Daar komen ze bij de grote deur van de kerk. Met enkele hamerslagen wordt nu het papier aan de deur vastgemaakt. Nieuwsgierig staan er cH enkele mensen stil bij de deur. Maar nee, zij kunnen niet lezen wat er op het papier staal, want het is in een vreemde taal geschreven. In hel Latijn. Dat is de taal die in de kerk en op de universiteit veel gesproken werd. In die taal spra ken de geleerde mannen met elkaar En het is toch zijn bedoeling om met hen alleen over de verkeerde din gen in de kerk te spreken f Ja, dat is wel zijn bedoeling. Maar het is niet de bedoeling van de Hee re. De Heere wil aan het héle volk de weg der zaligheid gaan wijzen. Door Zijn Woord! Wal Zijn knecht Luther nu gedaan heeft, is het begin. Hel begin van de kerkher vorming. Daarom is deze dag, 31 oktober 1517, de geboortedag van de Hervorming. Daar komen enkele studenten aan. Zi] kunnen wel lezen wat er op het grote papier staat. Zij hebben die vreerride taal geleerd. En zij willen ook wel in de Duitse taal aan de mensen vertellen wal er staat. Zij schrijven hel ook op in de Duitse taal. Ze gaan ermee naar de druk kerij. Daar zorgen ze wel dal hon derden, duizenden mensen, hel kunnen lezen. En dal gebeurt ook. Overal in de steden en in de dorpen lezen en horen de mensen van de 95 stel lingen. Ja, zelfs in andere landen worden ze verspreid. In Frankrijk, in Engeland en ook in Neder land worden de stellingen gelezen. Iemand zei: "Het is alsof de engelen ze hebben verspreid.Nee, dat had Luther niet gedacht. En we weten dat hel ook zijn bedoeling niet was. Maar de Heere zorgt ervoor. Het bovenstaande is geno men uit een recent verschenen boekje dat de levensgeschiede nis van Luther aan de kinde ren (van ongeveer 10 jaar en ouder) wil vertellen. Schrijver, titel en andere gegevens zijn als volgt: H. van Dam, Luther. Een trouwe knecht van God. Uitgeverij Den Hertog te Hou ten. Illustraties van Rino Vis ser. 88 pag. Prijs 6,90. Een soortgelijk boek verscheen over leven en werk van John Welch, een Schotse prediker van rond 1600. De schrijvers zijn de dames J. Bout en N.J. Spaan. De titel: Het geheim van de bedelaar. Verdere gege vens: Uitgeverij Den Hertog te Houten. Illustraties van Rino Visser. 144 pag. Prijs 9,90. J.M.J. Kieviet Tot halverwege komende week zijn er geen noemens waardige weersveranderingen te verwachten. Hogedruk blijft zich namelijk manifesteren boven de Lage Landen en zo hebben de droge fasen uiteindelijk ruim baan. Wellicht valt er zaterdag nog wat regen of een bui, maar veel kan het niet om het lijf hebben; als er 1 millimeter valt, is het veel. Deze vrijdag oogt somber en kan er een spat motregen vallen. Dit weekeinde is genoemd hoge- drukgebied ook weer weersbepalend en geeft ons een overwegend rustieke atmosfeer die de herfst zo vaak kenmerkt. Geen uitbundige zonmomenten deze keer, hoewel voor zondag wel een paar uur zon gereserveerd lijkt als de lucht wat meer uitdroogt in de loop van de dag. Zonder meer mildheid troef met 14-15 graden op zaterdag en zondag - als de wind de noordhoek opzoekt - is het een paar graden minder zacht op de eilanden. De nachten dit weekeinde zijn ronduit zacht te noemen met waar den amper onder de 10 graden. Dit komt door de aan voer van zachte zeelucht en het meestentijds aanwezig blijven van nachtelijke wolkenpartijen. De voorbije niaand oktober werd gedomineerd door hogedrukgebieden, zoals we ook nu begin november weer zien, en dat leverde een zonder meer droge maand op in zuidwestelijk Zuid-Holland, met op veel plaatsen slechts tussen de 30 (Ouddorp) en 40 (Dirksland) mil limeter regen. Het was hiermee zelfs de droogste tiende maand sinds 1995. Noordelijker in Zuid-Holland viel vaak maar 25 millimeter regenwater. Verder scheen de zon meer dan normaal in de wijnmaand en de tempera tuur kwam uiteindelijk ongeveer op een normale waar de uit. Wat dat betreft was er duidelijk sprake van com pensatie. Het warmere begindeel van de maand - met vooral vrij hoge maxima - werd met name gecompen seerd door de flink koude nachten later in de maand. Al met al lijkt er sprake te zijn van een doorbreking van de voortdurend te warme trend van de afgelopen jaren, en zeker die uit 2006. We hebben nu vier maanden op rij die iets aan de koele kant tot normaal verliepen qua temperatuurbeeld en de hamvraag is of november deze lijn gaat voortzetten. Tot halverwege de maand behoeven we nog geen win terse speldenprikken te verwachten, of het moet die ene vorstige nacht zijn. In de tweede novemberhelft zou een eerste aanval van koude(re) lucht uit het hoge noorden wel eens kunnen slagen... Weerman Mare Putto

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2