Vroege winter. P':p^ Alerte manager Shell pompstation zorgt voor opsporing brandstichters Peugeot cadeau! Identiteits dragers \l^ Cijfers vertalen, koers bepalen. 80e jaargang Nr. 7657 Vrijdag 2 november 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Concert Klaas Jan Mulder gaat niet door Ziekenhuis Dirksland start spreekuur voor kinderen met overgewicht r' Knops fgif^ Politie vindt medewerking burgers heel belangrijk Beeldopnamen Dank Hulpgoederen- inzameling vraag ivat de Nederlandse identiteit is, stund even in de helangstelling. Niet het minst omdat prinses Maxima vanuit haar optiek van bestudering .van de Nederlandse samenle ving de Nederlandse identiteit niet was tegengekomen. De discussie is inmiddels alweer verwaterd. Het nieuius was misschien wel meer dat prinses Maxima het zei, dan wat ze zei. Toch is de vraag blijven han gen. Wat kenmerkt ons nu als Nederlanders? Het zou best wel eens waar kun nen zijn dat een nieuxueling in Nederland er zeer lang over moet doen om gemeenschap pelijke bronnen te .sonderen, die de identiteit van de Nederlander voeden. We U-ven in een open wereld, waarin allerlei invloe den groepen en.groefyes mak kelijk een eigen groepscultuur aannemen. Wat Nederlander? We zijn er zelfs trots op dat we leven in een multindturele samenleving. Althans in de dis cussie wordt er steeds op gewe zen dat ons land altijd al een land was waar ontheemden een toevlucht zochten en ontvingen. Daardoor zou de cultuur van verdraagzaamheid ontstaan zijn, politiek gekanaliseerd in een soort poldermodel. Praten en poet.sen tol iedereen zich in de beslissingen kan vinden. De heren .Staten en de stadhouder, regenten en Oranjeklanten. Steed.s zoi'km naar rr'enioicht. Steeds uit op politieke oplos singen. Wat Nederlandse iden titeit? Of is dit al een wezenlijk deel van ons gezamenlijk erf goed In de negentiende eeuw is luat we dan nu de identiteit noemen wel omschreven als het drie voudig snoer God, Nederland en Oranje. Beter is wellicht te schrijven de kerk, Nederland en Oranje. Wij zijn geneigd er de schouders wat over op te halen. Verleden tijd. Verleden tijd. Daar zit mis schien net luel het probleem. Je komt de Nederlandse identiteit niet zo maar tegen. Je moet naar de gemeenschappelijke wortels zoeken. En dan is er best wel iets cruer te zeggen. Waarom dit stukje geschreven? Omdat er twee onverdachte getuigen, een uit de negentiende eeuw en een int de twintigste eeuiu in feite hetzelfde aange duid hebben over wat ons als natie vormde m bindt. Er zijn er meer. Er zijn er met een totaal ander invalshoek. Het zal waar zijn. Toch deze twee maur geci teerd. Groen van Prinslerer, de grote Reveilman, schreef een Hand boek der geschiedenis van het Vaderland. Het boek zet in met een belijdenis: geschiedenis is Gods handelen in de schepping. Het getuigenis van Christus is de geest der wereldgeschiedenis. Het gaat hem over de geschiede nis van het Vaderland, het land van onze voorouders. Uitein delijk kristalliseerde dal gebied uit tot het grondgebied van de Refjubliek van de Verenigde Nederlanden. Daar vormde zich de Nederlandse natie. Wat dat nu iveer? zo vraagt Groen. Wel een natie is een stam, of geslacht, door vermenigvuldi ging (voortplanting), en na ook vreemden opgenomen en met zich vereenzelvigd te hebben, met behoud van eigenaardige trekken, allengs tot volk aan is gegroeid. Een van de vormende factoren is de gemeenschappe lijke taal. En niet te vergeten, de gemeenschappelijke kerk en, later, de band met het huis van Oranje. Je hoeft er echt niet naar toe te schrijven om de hand kerk, volk en Oranje ais grootste gemene deler te vinden. Dr. J Eijkman was een sterk door Karl Barth geïnspireerde theoloog, die als geen ander in de jaren dertig van de vorige eeuw het gevaar van nazi- Duitsland onderkende. Hij liet ook van zich horen na de bezet ting door Duitsland. Oj) 7 juli 1940 hield hij in een AMVJ- zondagochlendfnjeenkomsl (A msterdanscheMaatschap- pijVoorJongemannen) een. rede, die in augustus 1940 werd gepubliceerd: Wij bouwen ver der, maar op welken grondslag? In die rede stelt Eijkman een vraag, die ons zicht geeft op de weg die we moeten zoeken als het gaat om de identiteit. "Waarom, nu het verboden is om over ons Vcrrstenhuis en onze onafhanke lijkheid te spreken, spreekt men ons volk niet daar aan, waar het de eerbied voor zijn Vorsten huis en zijn onafliankelijkheid leerde, namelijk in zijn vaste beslidt om op die Bijbel, om op die Heer Jezus Christus te bou wen ?"En... "iedereen weet heel goed, dat voor heel veel eenvou dige Nederlanders zeer veel, tuat wij met Christus als fundament bedoelen, in de praktijk door de luoorden Oranje en Onafhanke- DIRKSLAND - Hoewel het nog lang geen winter is en er nog minder sprake is geweest '4?van sneeuw, bloeit in Dirksland het sneeuwklokje al. Waar dit bolgew asje normaal gesproken bloeit in de periode februari/ ^Waart, en als ze vroeg zijn in jinuari, ontdekte tot haar ver bazing een bewoonster van de Magnolia in Dirksland vorige lijkheid uitgedrukt wordt. Ook hier weer, maar mi langs een andere weg de koppeling van kerk, volk en Oranje. Vanuit twee verschillende levensschouimngen komen we de zelfde kernwoorden tegen als het gaat om wat ons als volk bindt. Identiteitsdragers. Om over na te denken en om na te gaan hoe we daar zelf in staan. Overigens, prinses Maxima heeft zich waarschijnlijk niet gerealiseerd dat zij zelf, door haar huwelijk, een identiteits drager is geworden. Wegens ziekte van Klaas Jan Mulder gaat het orgel concert van Klaas Jan Mul der op 3 november in de Hervormde Dorpskerk te Oud- Beijerland niet door DIRKSLAND - Het afgelopen jaar is in de media veel aan dacht besteed aan de zorge lijke toename van overgewicht bij (jonge) kinderen. Overge wicht op kinderleeftijd wordt meestal, maar niet altijd, ver oorzaakt door verkeerde voe ding, te weinig beweging en het gebruik van gezoete dran ken, en is een belangrijke oor zaak voor overgewicht ook op volwassen leeftijd. De vakgroep kindergenees- kiuide van Het Van Weel-Be- thesda Ziekenhuis heeft daar om besloten om een speciaal spreekuur in te stellen voor kinderen met overgewicht. De bedoeling is dat bij kinderen met een aanzienlijk overge wicht allereerst gezocht wordt naar een mogelijke stofwis selingsoorzaak. Verder wordt gezocht naar bijkomende risi cofactoren voor de op latere leeftijd optredende complica ties van overgewicht, zoals sui kerziekte, hoge bloeddruk en hart- en vaatziekten. Ten slotte wordt een begeleidingstraject aangeboden. Het spreekuiu- wordt tweewe kelijks gehouden door kinder arts Ruud van Gilst in het poli kliniekgebouw 'Het Nieuwe VVeergois' te Helle\'oetskiis. /Uspraken \oor het spreekuur kunnen worden gemaakt via de afsprakenbalie van het zie kenhuis. j^Si Visser Visser ACCOUNTANTS ELASTINGADVISEURS MIODELHARNIS Kon. |ulianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 www.visser-vissernl week, dus eind oktober, al een bloeiend exemplaar in haar voortuin! Weliswaar staat het sneeuwklokje bekend als een doorzetter onder de plant jes, maar in oktober al met een bloeiend klokje boven de grond staan, mag wei heel bij zonder worden genoemd. Foto: Hans I 'illenus ^H I Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdfik 't til u«03-dealef of S:i;< ai-.'Ost op ^ww.opelnisuiviJil Kfwpi BV - Longeweg 113 3245 KG Somfwhdjk - 0187 476767 Akiierdoas BVKkxWerweg 2 43!7 *L - Moofdjouwe 0111 «1J47 1G2 MIODELHARNIS - Wet houder Bert Kleingeld en buurtagent Edwin van Zun- dert maakten maandagmid dag graag wat tijd vrij om de beheerder van het Shell Pompstation bij Garage Knöps in Middelharnis in het zonnetje te zetten. Door zijn alertheid kon den onlangs enkele jeug dige brandstichters wor den ingerekend, nadat zij brand hadden gesticht in de gymzaal van school Het Kompas aan de Sportlaan te Middelharnis. Door Adri van der Laan Buurtagent Edwin van Zun- deit van Middelharnis legt uit dat er op 6 juli een mel ding binnen kwam dat er in de gymgelegenheid brand was uitgebroken. Dit gebeurde ter wijl een klas van een school aan het sporten was. De brand werd spoedig geblust en er vielen geen gewonden. Het was al vlug duidelijk dat deze brand was aangestoken. Maar voor de politie was het in het geheel niet duidelijk wie er verantwoordelijk was voor deze brandstichting. De politie tastte nog in het duis ter totdat op lOjuli Vincent van Ham, manager van het Shefl- pompstation zich meldde. Hij en één van de medewerkers had op de dag van de brand stichting iets merkwaardigs bespeurd. Door enkele jonge ren werd een kleine hoeveel heid benzine gekocht wat ze in een flesje meenamen. Toen er brand bleek te zijn bij de nabij gelegen sportzaal ging er bij Van Ham een lichtje branden en hij vroeg zich af of de brand iets te maken zou kunnen heb ben met het flesje benzine van de jongens. Vincent bekeek vervolgens de beelden van de bewakingsca mera's die rondom de pompen en in de shop zijn opgesteld. De alïbeeldingen van de jon gens zette hij op dvd en bracht deze naar 'de buurman', het politiebureau. Edwin van Zundert legt uit dat hij eerst contact heeft opge nomen met de officier van rt Kleingeld en buurtagent Edwin van Zundert zetten Vincent van Ham (midden) in het zonnetje. Wetliouder Be justitie of de dvd als bewijsma teriaal kon worden gebruikt. Dit was geen probleem omdat onderzoek van de technische recherche had uitgewezen dat er een 'brandversnellend mid del' was gebruikt. Het vinden van de daders was vervolgens gemakkelijk; er werden twee jongeren uit Oude-Tonge, één uit Sint-Annaland en twee uit Middelharnis aangehouden. Zij bekenden de brand te heb ben gesticht. Het gevolg was dat de schade verhaald kon worden op de jongeren en niet werd afge wenteld op de maatschappij. Ook heeft de aanhouding wel licht geleid tot voorkoming van ergere misdragingen. De buurtagent verduidelijkt dat het initiatief van Van Ham blijk geeft van een maatschappelijke betrokkenheid. "De dvci heeft een rechtsgeldige status gekre gen en kon goed als bewijsma teriaal worden gebruikt". Zon der die opnamen had de politie weinig kunnen uitrichten. Vol gens hem hebben de kinderen die de brand hebben gesticht niet in de gaten gehad dat hun daad grote gevolgen zou kun nen hebben "want er was toch een schoolklas in de zaal aan het sporten". Hij noemt het gedrag van de jongeren dan ook "baldadigheid dat verzandt in vernieling". De vernieling gold in dit geval een deel van de gevelbekleding dat door de brand werd beschadigd. Vincent van Ham kreeg als dank voor zijn adequate rea geren een bos bloemen van Edwin van Zundert eri van wethouder Bert Kleingeld, die burgemeester De Vries waarnam, ontving hij namens het gemeentebestuur als dank twee flessen wijn. Ook hij was Van Ham zeer erkentelijk voor zijn handelen. Zowel Herman de Blok, directeur van Garage Knöps, als Vincent van Ham lieten weten dat ze eerst geaar zeld hadden of er wel rucht baarheid aan de actie moest worden gegeven. Maar ze kozen er toch voor om in de publiciteit te treden. Ze spra ken hierbij de wens uit dat hun voorbeeld navolging zou krij gen bij een groot deel van de bevolking als het gaat om het melden van ongeregeldheden. Folo: Adri van der Uutn Volgens Van Zundert hebben de burgers twee mogelijkhe den: als men iets waarneemt dat niet door de beugel kan, kunnen ze - zoals Van Ham - rechtstreeks contact met de politie opneiTien. Doet men het liever anoniem, dan kan dat via telefoonnummer 0800-7000. Hij wijst er echter wel op dat, als men goed bewijsmateriaal bij de politie brengt, dit direct goede handvaten levert voor de politie om in een onderzoek mee aan de slag te gaan. Ver der is Van Zundert ervan over tuigd dat, als burgers op deze wijze hun verantwoording in de samenleving nemen, de ver nielingen en andere overtre dingen of misdaden fors zul len afnemen. "Goed voorbeeld doet goed volgen..." MIDDELHARNIS - Moi^en, zaterdag 3 november, kunnen van 9.30-11.30 uur weer hulp goederen worden ingeleverd in de loods aan Industrieweg 17 te Middelharnis. Er is nog steedi behoefte aan diverse hulpgoederen zoals kleding, incontinentiemateriaal, rol- lators, e.d., voor de projecten van Oost Europa Werkgroep Middelharnis. Zij ondersteunt in Roemenië een christelijk hulpfonds dat arme mensen aan deze goederen helpt en dat mensen, die het zelf niet kun nen betalen, aan medicijnen helpt op vertoon van een recept van huisarts of ziekenhuis. Ver der heeft de Werkgroep in haar loods nog porseleinen artike len te koop die ze uit Roeme nië heeft meegebracht van een porseleinfabriekje dat ook door dit hulpfonds werd opgezet om de mensen daar werk/inkomen te verschaffen. De opbrengst van de verkoop in Middelhar nis wordt weer gebruikt voor de hulpprojecten. Bij de ingang van de loods kunt u tevens een bijdrage deponeren in de trans portkosten. U kunt de Werk groep ook steunen door een gift over te maken op bankre keningnummer 3420.07.408 t.n.v. Oost Europa Werkgroep Middelharnis. Voor meer infor matie zie website www.oosteib ropa-werkgioep.nl. SOMMELSDIJK - Een fraai antracietkleurig autootje met een oranjekleinige strik eromheen was afgelopen woensdagmor gen rond kwart over den even in de straten van Middelharnis en Sommelsdijk te zien. Een rij dend cadeautje, zo leek het wel, en dat was het ook. En recht streeks stevende het op zijn doel af huisnummer 62 aan de Her man Heijermansingel te Som melsdijk, waar de juist die dag 44 jaar geworden Nella van Biert haar verjaardagskoHie gereed had. Wellicht had ze haar man Bert rond die üjd al \vel even uit z'n werk op de koffie verwacht, en een bos bloemen erbij had ze waarschijnlijk ook nog niet zo vreemd gevonden. Maar toen hij inderdaad uil z'n werk aan de deur kwain, met inderdaad een bos bloemen in handen, viel Nel- la in uiterste \erbazing toen daar óók haar \'erjaardagscadeautje voor de deur stond, antraciet kleurig en met een oranje strik eroverheen... 'Joe bint gekl", was haar eerste reacüe, maar toen ze eenmaal goed besefte dat zij dit van haar man kreeg voor haar verjaardag, lag ze al gauw met 'n paar snikken om z'n hals. Bert van Biert verkoopt zelf auto's bij PX^ Middelharnis, de Peugeotgarage aan de Kastanje laan, en verschillende keren had hij 't gepresteerd om de auto van z'n vrouw te verkopen als daar geïnteresseerde kopers voor waren! En de laatste keer dat hij met een auto van z'n vrouw op pad ging om die te laten wassen, kwam ook dat wagentje in 't heel niet meer terug.Al verschillen de keren hadden Bert en Nella het er gekscherend over gehad dat ze dan voor haar verjaar dag wel weer een autootje zou krijgen. Maar hoe gekscherend ook, Bert hield woord! En zo kwam 't dat hij woensdagmor gen zijn Nella compleet verraste met een fonkelnieuwe Peugeot 107. En het is daarbij de wens van alle medewerkers van PTA Middelharnis dat Nella ditmaal wél lang van haar autootje zal mogen genieten, maar of ze daar zo zeker van zijn...? Op de foto 'n trotse Bert van Biert, met zijn overrompelde vrouw in haar prachüge cadeau. Teht en foto: Hans Vülerim. ft'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1