Mc De Zaffels in de prijzen 'Deskundigheidsbevordering alcoholgebruik': politieagenten bijgepraat over verslavende werking PM-project: Michiel de Ruyter en zijn tijd KNRM Megasport zet zich in voor kika Botsing door voorrangskwestie Beroepings- WERK EIÜVnDEli,|1lEUW5 Jongeren drinken te vroeg, te vaak en te veel 'Ouders zijn de eerste drinkmaatjes' MIDDELHARNIS - Vincent de Knegt, preven tiemedewerker van Bouman GGZ, heeft een aan tal voorlichtingsbijeenkomsten verzorgd voor het politiepersoneel van het District de Eilanden van de Politie Rotterdam Rijnmond. Onder het thema 'Deskundigheidsbevordering alcoholgebruik' wer den de agenten bijgepraat en voorgelicht over het veelbesproken alcoholgebruik in het district. We waren in de gelegenheid om een dergelijke bijeen komst bij te wonen en het bleek dat ook de 'agent in de straat' regelmatig geconfronteerd wordt met de gevolgen van overmatig drankgebruik. Quiz Sociaal geaccepteerd Gevolgen Acties Tentoonstelling P.V. De Luchtbode PAGINA 10 VRIJDAG 2 NOVEMBER 2007 OUDDORP - Zaterdag 27 oktober jl. werd de laatste wedstrijd verreden van het Open Zeeuws Kampioen schap motorcrossen (OZK). In dit kampioenschap wordt er in 5 wedstrijden op 5 ver schillende crossbanen in Zeeland gestreden om de titel Zeeuws Kampioen. Ook Motorcrossclub De zaf fels uit Ouddorp heeft hier aan meegedaan. De 8-jarige 'zaffel' Siemon Bezuijen wist na een spannende zware laatste wedstrijd in Axel een vierde plaats te behalen in het dagklassement. Hij werd door dit resultaat vijfde in het totaalklassement van de cate gorie 65 cc kleine wielen. En de 8-jarige 'zaffel' Bart Klijn behaalde deze dag een vijfde plaats. In totaal over alle wed strijden werd Bart zevende. Aangezien de eerste vijf van elke categorie met een beker naar huis gaan, ging Siemon met 2 bekers naar huis, en ook Bart kon met een beker naar huis. De 9-jarige ,-\ion van der Veer uit Herkingen van het Mx Flakkeeteam kwam in beide uitslagen 1 plaatsje tekort met een minimaal pun- tenverschil; hij werd zesde. De 11-jarige Bas van Strien uit Dirksland streed ook mee om de titel Zeeuws Kampioen. Hij wist deze dag tweede te wor den, maar in totaal over alle wedstrijden werd Bas eerste, dus kan hij zich nu Zeeuws Kampioen 2007 noemen van de categorie 65 cc grote wie len. Zijn 9-jarige broertje Pim kon niet aan de laatste wed strijden deelnemen i.v.m. een armblessure. De 17-jarige Erik Koote uit Sommelsdijk, ook van het Mx Flakkeeteam, wist met een miniem puntenverschil met de vierde man een derde plaats op het podium te beha len in de categorie MX-2 (125 cc). Over 2 weken zullen de prijzen worden uitgereikt van het clubkampioenschap. Op de foto Bart (1.) en Siemon met hun bekers. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Apeldoorn (herv. wijkgem. van bijz. aard), ds. A. Baas te Alblasserdam; te Halfweg-Zwanenburg (prot. gem.), kandidaat J.P.G. van de Meeberg te Amstelveen, die dit beroep heeft aange nomen; te Harkema, kandi daat M.C. Molenaar-Dekker te Oldeboorn; te Hattem (hervormd wijk 2), ds. J. Hik- weert te Rijssen; te Polsbroek en Vlist (herv.), kandidaat P. van de Voorde te Kaatsheuvel, die bedankte voor Westbroek (herv.). Aangenomen naar Bel len (prot. Gem. i.w.), ds. R.H. Veldman te Alblasserdam; naar Den Haag (Thomaskerk), ds. J.A. Tielkemeijer te Bilthoven; naar Ede (hervormd wijk 5), ds. J. de Jong te Sliedrecht, die bedankte voor 't Harde (herv.); naar Katwijk aan Zee (wijkgem. Maranatha), ds. E.K. Foppen te Bleiswijk, die bedankte voor Linschoten (herv.). Bedankt voor Nieuwerkerk aan den IJssel (herv. wijkgem. 2/3), ds. A.A. Floor te Elburg (herv.). HERSTELD HERV. KERK Bedankt voor Springford (Can.), ds. A. Vlietstra te Kat wijk aan Zee (wijkgemeente Morgenster); voor Zuilichem en Nieuwaal, ds. IJ.R. Bijl te Waddinxveen e.o.. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Noordbergum, ds. M.E. Buitenhuis te Baflo. NED. GEREE KERKEN Aangenomen naar Bunscho ten-Spakenburg, ds. C.M. van der Klis te Wormer. CHR. GEREE KERKEN Aangenomen naar Veenendaal (Bethel), ds. L.C. Buijs te Gro ningen. Bedankt voor Eemdijk, ds. H.K. Sok te Drogeham. GEREE GEMEENTEN Bedankt voor Arnhem, ds. C.G. Vreugdenhil te Vlissin- gen; voor Bodegraven, ds. L. Terlouw te Barendrecht; voor Drachten, ds. A. Schot te Nun- speet; voor Leerdam en voor Öqstkapelle, ds. W. Visscher te Amersfoort; voor Waarde, ds. A.J. Gunst te Nieuwerkerk; voor Yerseke, ds. B.J. van Boven te De Valk-Wekerom. Door Adri van der Laan 'Het Geheim van Goeree' is inmiddels al lang geen geheim meer en men behoeft er geen doekjes om te winden dat men op het gebied van verslaving de jongeren en 'oudere jonge ren' op het eiland niets meer behoeft te leren. Naast ouders, partners en hulpverleners hebben ook de politieagenten tijdens hun werk er dagelijks mee te maken. Daarom werd het wenselijk geacht om de dames en heren agenten bij te praten over de stand van zaken op het eiland rondom de verslavingsperikelen. Preventiemedewerker Vincent de Knegt van Bouman GGZ legde uit dat enige tijd gele den Goeree-Overflakkee het predikaat 'Het Witte Eiland' kreeg vanwege het veelvul dig gebruik van verschillende soorten harddrugs. Tijdens de voorlichtingsbijeenkomst wilde hij het echter hebben over een "andere drug" en dat is alcohol, met de kwalijke gevolgen waarvan ook de poli tiemensen in hun dagelijks werk in aanraking komen. Door het invullen van een quiz werden de aanwezigen getoetst op hun kennis van de gevol gen van het alcoholgebruik. Daarnaast gaf De Knegt een algemene uitleg over de huidi ge situatie van het gebruik van alcohol. Onderzoek heeft uit gewezen dat de Nederlandse jongeren het meest frequent alcohol drinken. Gemeten naar hoeveelheden worden ze hierbij alleen gepasseerd door de Engelse jongeren. Het meest verontrustend is dat h^t alcoholgebruik al begint op de basisschool. "Acht procent van de kinderen op de basis school is wel eens dronken geweest", aldus de preven tiemedewerker. Het blijkt dat het gebruik van veel alcohol op jongere leeftijd niet alleen een probleem van het eiland is. Volgens De Knegt komt het ook elders steeds vaker voor dat jonge kinderen met een alcoholvergiftiging worden opgenomen in het ziekenhuis. "Er zijn zelfs al klinieken voor kinderen met een alcoholpro bleem". Bij de jongeren uit het mid delbaar onderwijs op Goeree- Overflakkee blijkt het 'piek- of bingedrinken' toe te nemen. Hiermee wordt bedoeld dat men in korte tijd grote hoe veelheden alcohol tot zich neemt. Dit extensieve drink gedrag doet zich niet alleen voor bij jongens. "De meisjes zijn aan een inhaalslag bezig", aldus De Knegt, en het is dan ook geen uitzondering meer dat politiemensen tijdens hun werk zwaar beschonken leden van het vrouwelijk geslacht tegenkomen. Uit de ervaringen van de aan wezige agenten en uit gehou den onderzoekt blijkt dat ook De ervanng van politiemensen leert dat het veelvuldig uitvoeren van alcoholcontroles in het verkeer en bij uileaansgeUgenheden echt helpt. het 'indrinken', voordat men naar horecagelegenheden gaat, veelvuldig voorkomt. Tijdens de bijeenlcomst bleek dat er een aantal oorzaken ten grondslag ligt aan het drinkgedrag van de jeugd. De belangrijkste oorzaak lijkt wel de sociale acceptatie van overmatig alcoholgebruik op het eiland te zijn. Dit terwijl alcohol wel degelijk onder de harddrugs valt. Uit zowel voorbeelden van de politie als van De Knegt blijkt dat men er vanuit gaat dat "men dit nu eenmaal zo gewend is". Dit gaat zelfs zover dat men ver nielingen die onder invloed van alcohol gepleegd worden, goedpraat. Tijdens de bijeen komst noemden ook de poli tieagenten voorbeelden van deze sociale acceptatie. Zo was er een jonge man die voor de deur van een schuurfeest aan de agent het weten dat hij "haast had, want anders word ik niet dronken". Ook blijkt dat in een aantal voetbalkan tines in de regio men geruime tijd 'onsportief' blijft 'nadrin- ken', met alle gevolgen van dien. Ouders Verder blijkt uit de voor lichting dat ouders een heel belangrijke rol vervullen in het drinkpatroon van hun kinderen. Volgens De Knegt maken sommige ouders de fout door er vanuit te gaan dat bijvoorbeeld in Breezers en dergelijke zoete drankjes niet zoveel alcohol zit en daar om deze met een gerust hart inslaan voor hun kinderen. Toch blijkt dat in een flesje van dergelijke drank even veel alcohol zit dan in een glas jenever. "Ouders geven wél twee flesjes Breezer aan hun jonge kinderen, maar moeten er niet aan denken om ze twee glazen jenever te geven, hoe wel er evenveel alcohol in zit". Doordat ouders denken dat ze beter thuis samen wat alcohol met hun kind kunnen drinken dan 'dat het de pad' op gaat, zijn ze volgens de preventie medewerker verkeerd bezig, want daarmee geven ze een verkeerd voorbeeld, zegt hij. "Ouders zijn dan hun eerste drinkmaatjes". Over wat de oorzaken zijn van het overmatig drankge bruik onder de jongeren op het eiland lopen de menin gen uiteen. Veelal wordt als reden aangevoerd dat er voor de jongeren weinig te doen is op het eiland en dat men 'uit verveling' gaat drinken. Vol gens De Knegt wordt dit wel wat overdreven en denken de ouders dat men de verve ling kan opvangen door het toestaan van 'drankketen of -schuren' waar men - soms aangemoedigd - door oude ren of ouders zich te buiten kan gaan aan overmatig drin ken. De preventiemedewerker verzekert dat dit geen goede manier is. Volgens hem is goede aandacht besteden aan de kinderen veel belangrijker. Ook de politiemedewerkers hebben de indruk dat lang niet alle ouders op de hoogte zijn van waar hun kind zich in zijn of haar vrije tijd bevindt en wat er daar gedaan wordt. Aan de hand van een power- point presentatie liet De Knegt zien dat, naast de overlast voor de maatschappij ook de licha melijke en geestelijke gevol gen voor jongeren groot zijn. Zo blijft door zuurstofgebrek de ontwikkeling van de herse nen bij jonge drankgebruikers aanzienlijk achter. Er zijn voor beelden bekend dat jongeren in het middelbaar onderwijs starten op VWO-niveau, inaar doordat ze in die tijd ook veel alcohol nuttigen aan het eind van hun schooltijd op VMBO- niveau uitkomen. Er werd dan ook op gewezen dat vroeg en overmatig drankgebruik een grote impact heeft op de latere carrièremogelijkheden. De hulpverleners doen er dan ook alles aan om zowel de jon geren als hun ouders bewust te maken van hun drankgebruik en te laten zien dat het gebruik van alcohol niet persé nodig is om het gezellig te maken. Zo ligt het in de bedoeling dat er in de toekomst een Super- frisfeest georganiseerd wordt, waar geen alcohol zal worden genuttigd. De politieagenten gaven aan dat hun primaire taak ligt bij het handhaven van de open bare orde, maar dat ze in per soonlijke contacten met jonge ren en ouderen 'op de straat' wel een signalerende functie hebben. Verder blijkt dat het hun ervaring is dat het veel vuldig uitvoeren van controles in het verkeer en bij uitgaans gelegenheden op leeftijd en alcoholgebruik "echt helpen". Ook de samenwerking met de organisatoren van evenemen ten of uitbaters van horecage legenheden werpt vruchten af. Als voorbeeld werd hierbij het beleid van de Vic in Dirks land genoemd, waar de lei ding streng controleert op het gebruik van alcohol door min derjarigen en het misbruik daarvan door anderen. De eindconclusie van de bij eenkomst was dan ook: "we moeten met elkaar aan de slag". Dit alles in het belang van jong en oud op Goeree- Overflakkee. MIDDELHARNIS - 'Michiel de Ruy ter, geboren in Vlissingen op 24 maart 1607. Zoon van Adriaen Michielszoon en Aeltje Jansdochter'. Dit zullen bij de meeste leerlingen uit havo en vwo 4 wel bekende zinnen zijn. Ze zijn namelijk met een project bezig over de periode van Michiel de Ruyter en de gebeurtenissen uit zijn tijd. Een heel uitgebreid project met presen taties, excursies en opdrachten over deze zeeheld, die 400 jaar geleden werd geboren. Op 15 november wordt het project afge sloten met een presentatieavond, waar de leerlingen nu naartoe werken. Met groep jes van 4 a 5 leerlingen moeten ze een onderwerp of gebeurtenis presenteren. Te denken valt bijvoorbeeld aan de VOC, die in die tijd op gang kwam, of aan de grote brand in Londen in 1666, of aan de portretten die van Michiel de Ruyter zijn gemaakt, of aan de kaarten van zeevaart. Keus genoeg dus. Donderdag 18 oktober hebben de leer- hngen een stukje uit Michiels tijd beleefd: zeilen van Hellevoetsluis naar Middelhar- nis. Het was mooi zeilweer, er stond wind genoeg. Drie uren lang hebben ze gezeild op het schip 'Hollands Diep'. Als de mast week, moesten ze bukken, en het schip hing soms vol in de wind waardoor het goed schuin hing. Maar ze hebben het allemaal droog kun nen houden en zo zijn ze een stukje wijzer geworden over hoe Michiel zich misschien gevoeld zal hebben als hij op zee was. Na veel kijken op de kaart - de leraren hiel den de kaart op de kop - hebben ze een stadswandeling gemaakt in het 'grote' Hellevoet. Vrijdag 19 oktober zijn ze naar Amster dam geweest. Ook daar heeft Michiel gewoond. Ze zijn in het Rijksmuseum geweest, in de Nieuwe Kerk en op het schip 'Amsterdam'. Het Rijksmuseum was streng beveiligd, maar het was prachtig om te zien allemaal. De Nieuwe Kerk op de Dam stond ook in het teken van Michiel de Ruyter, ook omdat zijn graftombe daar staat. En op de 'Amsterdam' konden de leerlingen zien hoe de mensen vroeger leefden op zo'n schip. Dan was het op het zeilschip tijdens hun vaartocht van Hellevoet naar Middel- harnis heel wat luxer! Al met al zijn ze zo aardig op de hoogte van Michiel de Ruy. ter en zijn tijd. KNRM Ouddorp onderbreekt oefentocht voor spoedbericht Woensdag 31 oktober om 13.30 uur was de bemanning van de 'Maria Paula', de tijdelijk bij het KNRM Station Ouddorp gestationeerde reddingboot, aan het oefenen op zee. Via het noodkanaal VHF 16 werd een spoedbericht (Pan-pan melding) gehoord. Dat was afl<omsüg van een vaartuig op het Gre- velingenmeer. In overleg met het Kustwacht Centrum en de Kustwachtpost Ouddorp, werd de reddingboot van zee naar de Grevelingen getransporteerd. Daar bleek het kajuitjacht 'Paco- lets', van 13,7 meter lang en met 7 personen aan boord, in de omgeving van de SPI 3 door een navigatiefout aan de grond te zitten. Met de Maria Paula werd het jacht naar dieper water gesleept. Na inspectie bleek dat het schip geen schade had opge lopen, zodat het op eigen kracht zijn weg vervolgen kon. HERKINGEN - Postduiven- vereniging De Luchtbode te Herkingen houdt op 9 en 10 november a.s. weer haar jaar lijkse tentoonstelling voor vlieg- en showpostduiven in verenigingsgebouw 'Ons Huis' te Herkingen. Er zijn weer mooie prijzen te winnen met de duiven en op het rad van avontuur. Tevens is er een bonnenverkoop van kampi oenen uit de regio, die kun nen worden ingezet bij www. fnppigeons.nl. De zaal is open op vrijdag vanaf 19.00 uur en op zaterdag vanaf 16.00 uur. Voor inschrijving of voor meer informatie kan met terecht bij C. Logmans, tel. 0187-669762. MIDDELHARNIS - De mede werkers en leden van Megas port gaan zich weer in het zweet werken voor een goed doel. Dit jaar hebben zij gekozen voor stichting KiKa (kinderen kan- kervrij). Net als de voorgaande driejaren zijn de voorbereidin gen voor dit evenement al weer maanden geleden begonnen. Het belooft weer een hele hap pening te worden, van woens dag 7 november Xjvn zaterdag 10 november. Elke dag komt er weer een ander onderdeel aan bod. Rowing (roeien op muziek in groepsverband), verschillende stijlen Aerobics, Kidsdance, en tot slot 6 uren Spinning (fietsen op muziek in groeps verband). Elke sporter schrijft zich in voor een bepaald aan tal uren, wat kan variëren van 1 tot maximaal 12 uur. Na inschrijving ontvang men een sponsorboekje waarmee wordt geprobeerd zoveel ntogelijk geld in te zamelen voor de sportieve inzet. Het to'taalbedrag wordt zaterdag 10 november na de Spinning, ca. 18.00 uur, bekend gemaakt en middels een cheque sym bolische overhandigd aan een medewerker van KiKa. Ook aan de sporters wordt gedacht, want na zulke inspanning zijn er masseurs aanwezig en kan men genieten van een heerlijk lopend buffet. Megasport kan dit evenement organiseren dankzij de sponso ring door een aantal bedrijven. Dit zijn ING bank, Trendstar Reclame, Peeman transport, Struijk&Struijk makelaardij, banketbakkerij Van Helden, Aquarius, Van Veldhoven, Gjaltema, Voogd Voogd assurantiën, adviesgroep de Vogel, Autobedrijf Arie Rom- melse. Cl 000 Sommelsdijk, Happy Music, La Pinocchio, Knöps groep, DA Hisschemol- ler, Odfjell, De Koophandel, Bakkerij Dam en GT&A. Door het niet verlenen van voorrang op de kruising Lan- geweg N215/Oudelandsedijk nabij Nieuwe-Tonge vond afge lopen woensdagochtend vroeg op de N215 een botsing plaats tussen twee personenauto's. De bestuurder die geen voor rang verleende kwam daarbij bekneld te zitten en moest door de brandweer uit z'n voertuig worden bevrijd. De andere bestuurder bleef ongedeerd. Het verkeer werd ter plaatse geregeld. Foto: Ham Villerius

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 10