g^ |^|x2 'Zonder vrijwillige maaltijdbezorgers houdt Tafeltje Dekje op in gemeente Middelharnis' 'Ik ben een kei' leert kinderen hun faalangst te overwinnen Noodkreet vanuit Geldershof: -97^ -^'V'. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Bazaar Rode Kruis Senioren- restaurant Verkoping Chr. Geref. Kerk PEKAAR Partners Najaarsmarkt Dirksland Zieke zeehond opgevangen Aanmelden voor Muziekprijs Goeree-Overflakkee 2008 Verkoping vrouwenver. Uomi^noiv 80e jaargang Nr. 7656 Dinsdag 30 oktober 2007 Anders denken Ongelukkig Tien man nodig -^^^"-i"^^^^ De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaaihoveniers.nl Uw complete MKB adviseur! Voorstraat 94 Stellendam tel: 0187-492633 www.autobedrijf-admlraaKnl Geertje van Rossum (links) en Elly van Driei Foto Tamara de Groot MIDDELHARNIS - Angst voor een spreekbeurt. Als een berg opzien tegen een gymles of een toets in de klas. Veel kinderen hebben er last van. Uit onderzoek blijkt dat 10 tot 13 pro cent van de basisschool leerlingen rondloopt met faalangst. 'Ik ben een kei' is een training die daar wat aan doet. Gedragsspecia list Geertje van Rossum en kindercoach Elly van Driel starten deze faaiangstreduc- tietraining voor kinderen van 8 tot 12 jaar op woens dag 7 november. Plaats van handeling is Centrum De Cocon in Middelharnis. Door Kees van Rixoort De Cocon is een centrum voor persoonlijke ontwikke ling. Daar kwamen Geertje van Rossum en Elly van Driel elkaar tegen. Eén van de resul taten van die ontmoeting is de training voor kinderen met faalangst. Een ander resultaat is de oprichting van bureau JIP (Jeugd In Problemen), dat nog meer trainingen gaat aan bieden, zoals KIES, een trai ning voor kinderen in echt- scheidingssituaties. De training 'Ik ben een kei' is ontwikkeld door de therapeu ten Reinalda Kerseboom en Alied Zweep. Een effectieve training, die in de praktijk tot stand IS gekomen, "Anders denken, doen en voelen - daar gaat het om", legt Geer tje van Rossum uit. "Een kind kan, als het een hond tegen komt, denken: die gaat bijten, ik wil niet aaien. Wat dat kind moet leren denken is: best een leuke hond. Denken heeft uiteraard te maken met doen en voelen." Faalangst is een groot pro bleem. De cijfers bewijzen het. Voor kinderen op de middelbare .school is er aan dacht voor, maar ook één op de tien basisschoolleerlingen heeft ermee te maken. 'Ik ben een kei' speelt daarop in. "In een klas met dertig leerlingen gaat het om drie kinderen met faalangst. En dat percentage bouwt zich verder op: op de middelbare school praten we over 24 procent.", aldus Elly van Driel. Geertje van Rossum: "Daar zitten ook kinderen met een grote mond tussen, waar van je denkt dat die wel wat kunnen hebben. Maar die ook moeite hebben om een beurt te krijgen, hardop te lezen of een vriendje te vragen om te komen spelen. Die kinderen voelen zich ongelukkig." Elly van Driel: "Niks is erger dan nachten wakker liggen omdat je een spreekbeurt hebt. Faal angst kan ook lichamelijke gevolgen hebben: misselijk heid, braken - noem maar op. Je kunt er helemaal overstuur van raken." Volgens de trainers heeft het grote percentage kinderen met faalangst te maken met de eisen die de moderne maatschappij stelt. Er wordt veel gevraagd van kinderen, ook door de ouders. Er moet veel, de lat ligt hoog. 'Vaak is er echter niet van schuld te spreken", zegt mevrouw Van Rossum. "De ouders, bij voorbeeld, hebben uiteraard het beste voor met hun kind. Maar het is een feit dat het leersysteem is gericht op pres taties. Dat begint al in de kleu terleeftijd." "Faalangst leidt tot eenzaam heid en 'onderpresteren'", vertelt Elly van Driel. "En het werkt door Want faalangstige kinderen worden faalangstige ouders, die ook weer faalang stige kinderen krijgen. Faal angst maakt je ongelukkig en geeft een laag zelfbeeld. En een laag zelfbeeld is overigens weer één van de oorzaken van (overmatig) alcoholgebruik." De training 'Ik ben een kei' reduceert faalangst. Na <en intake met de ouders en, als de ouders dal willen, met iemand van school - leert het kind ermee om te gaan. De training bestaat uit vijftien ses sies vol kringspelen, rolspelen, kringgesprekken en verhalen. Elke sessie duurt vijf kwartier tot anderhalf uur. Elly van Driel: "De kinderen leren spe lenderwijs te herkennen waar hun faalangst zit en vervol gens zelf een plan te maken om dat om te draaien en een keus te maken, zonder te ver stijven." Dat gebeurt op een leuke manier. Deelnemertjes zijn een 'robotje' en worden geleidelijk aan een 'relaxje'. Daarbij kiezen ze een dier als vriendje. De ouders worden nadruk kelijk betrokken bij de faal- angstreductietraining. Na elke vijf sessies is er een bespreking en krijgen de ouders instruc ties om thuis ook aan de slag te gaan. Na afloop van de com plete training is er een 'terug- komdag' om te kijken wat een en ander heeft opgeleverd en of er wellicht extra inspannin gen nodig zijn. Volgens Geertje van Rossinn en Elly van Driel is 'Ik ben een kei' een training die zich bewe zen heeft. "Leerkrachten zien dat de leerprestaties gestegen zijn en dat de kinderen mak kelijker met hun klasgenoot jes en vriendjes omgaan." 'Ik ben een kei' start op woens dagmiddag 7 november. Er is nog ruimte voor deelnemers. Opgeven kan \ia de websites w^vw.helendeverhalen.nl of www, coach ing-eigenwijs.nl. Daar is ook meer informatie te rinden. OUDE-TONGE-Donderdag 1 november a.s. van 13.30-16.00 uur wordt in 'Ebbe en VHoed' te Oude-Tonge een bazaar van het Rode Kruis gehouden. Sokken, spreien sjaals, zelfge maakte kaarten, kerstkaarten en tal van andere spullen zijn er te koop, ook oliebollen en honing. En er zijn leuke prijs jes te winnen met sjoelen, enveloppen trekken en een levensmiddelenmand raden. Ook is deze middag Geralda Kik van Hoveniersbedrijf Kik aanwezig met allerlei zelfge maakte bloemstukjes, bloem bollen en diverse andere din gen. En natuurlijk is er koffie en thee met iets lekkers er bij. DIRKSLAND - Woonzorgcentrum Geldershof in Dirks- land is naarstig op zoek naar vrijwilligers. Het gaat om mensen die een gering deel van hun vrije tijd willen besteden aan het bezorgen van maaltijden. Geldershof heeft vooral vrijwilligers nodig voor de kernen binnen de gemeente Middelharnis. De nood is hoog. Door Kees van Rixoort Geldershof levert ongeveer 140 maaltijden per dag. Bin nen de gemeente Dirksland ontvangen zo'n zestig 55-plus- sers een maaltijd uit de keuken van het woonzorgcentrum. In Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe-Tonge en Stad aan 't Haringvliet bezorgt Gelders hof dagelijks ca. tachtig maal tijden. "Het aantal maaltijden groeit de laatste jaren", zegt Peter Prinsen, facilitair mana ger van het centrum. "Dat heeft uiteraard te maken met het feit dat mensen langer zelfstandig blijven wonen." De maaltijden, die gedistribu eerd worden onder de noemer Tafeltje Dekje, zijn namelijk in de eerste plaats bedoeld voor zelfstandig wonende oude ren die moeite hebben met het koken. Prinsen: "Het eten wordt 's morgens vers gekookt Woonzorgcentrum Gel dershof bezorgt niet alleen maaltijden aan huis, maar biedt 55-plussers ook de mogelijkheid om eens in de week te komen eten. Een goede maaltijd tegen een redelijke prijs, in een gezellige ambiance. Hit seniorenrestaurant is elke vrijdag van 12.00 tot 14.00 uur geopend. De popula riteit is groot; het restau rant in Geldershof trekt doorgaans tussen de zestig en tachtig gasten. en vervolgens geforceerd teruggekoeld. Dan doen we het in tempex dozen, met een voorgerecht en een nagerecht erbij." 's Middags zijn de vrij willigers in touw om de maaltij den te bezorgen. Op de plaats van bestemming gaan ze de koelkast in, waarna de Tafeltje Dekje-klant zelf een moment kiest om de maaltijd op te warmen in de magnetron. Gel dershof bezorgt \ijf keer per week, van maandag tot en met vrijdag, elke dag een maaltijd. Dus niet, zoals verschillende andere leveranciers ook wel doen, één keer een stapel maaltijden voor de hele week. Yvonne de Waal, locademana- ger van het woonzorgcentrum, legt uit waarom: "De vrijwil ligers maken ook even een praatje en kijken even rond. Noem het sociale controle. Kom je één keer in de week, dan kun je ook meemaken dat je iemand aantreft die er slecht aan toe is, of erger Voor Dirksland, Herkingen en Melissant beschikt Gelders hof momenteel over veertien enthousiaste vrijwilligers. Ze rijden eens in de zoveel weken vijf dagen om de Tafeltje Dek- je-klanten van een maaltijd te voorzien. Hoe meer vrijwilli gers, hoe lager de frequentie. Jan Struik uit Dirksland doet het werk al acht jaar. "Je voelt je nuttig, je doet iets voor je medemens. Ik ben er per keer ongeveer een uur mee bezig: veertien adressen in Dirks land." De oproep van Geldershof voor nieuwe vrijwilligers geldt niet voor de gemeente Dirks land. "Dat loopt prima", aldus Peter Prinsen. "We hebben altijd een flink aantal vrijwil ligers gehad in Dirksland. En als er iemand stopt, zorgt hij of zij zelf voor een opvolgen" Het probleem zit elders: in de gemeente Middelharnis. Geldershof, onderdeel van Zorgsaam Goeree-Overflak- kee, bezorgt daar sinds 1 juli maaltijden aan huis. Voor heen gingen maaltijden van uit een andere keuken via Stichting Companen naar de Tafeltje Dekje-klanten. Yvon ne de Waal: "We hebben in de gemeente Middelharnis maar vijf of zes vrijwilligers. Vooral in Nieuwe-Tonge en Stad aan 't Haringvliet is er een probleem. Advertenties in de krant hebben geen nieuwe vrijwilligers opgeleverd, dus springen die van Dirksland nu bij. Dat is niet ideaal en kan alleen op tijdelijke basis." De nood is vrij hoog, geven De Waal en Prinsen aan. "We hebben echt een man of tien nodig om Tafeltje Dekje goed te laten lopen in de gemeente Middelharnis. We doen vooral een beroep op familie en ken nissen van de Tafeltje Dekje- klanten. Als er te weinig \Tij- willigers zijn, houdt het op. Of zou een maaltijd veel duurder worden, namelijk als je moet f aan bezorgen met betaalde rachten." Ze verklaren de geringe belangstelling - tot nu toe - uit het feit dat steeds meer mensen betaald werk doen en uit het feit dat er in het algemeen steeds meer een beroep wordt gedaan op vrij willigers en mantelzorgers. Peter Prinsen benadrukt, dat de werkdruk niet hoog is, zeker niet als er voldoende vrijwilligers zijn. 'Je bent maar één keer in de zoveel tijd aan de beurt. Hoe meer vrijwilli gers, hoe langer de tussentijd. Verder is er een royale kilome tervergoeding, delen we een kerstpakket uit en houden we eens per jaar een gezellige avond voor de vrijwilligers." Yvonne de Waal: "In het rede lijke doen we alles om vrijwil ligers te helpen en tegemoet te komen." Mensen die gehoor willen geven aan de noodkreet van uit Geldershof kunnen zich melden bij Erna de Blok (voe dingsadministratie) telefoon 0187-602055. MIDDELHARNIS - Vrijdag 2 en zaterdag 3 november a.s. hopen vrouwenvereniging 'Bid en Werk' en de Activitei tencommissie van de Christe lijke Gereformeerde Kerk hun najaarsverkoping te houden in de zaal achter de Chr Geref Kerk aan de Hoflaan te Mid delharnis. De openingstijden zijn op vrijdag 2 november van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 3 november van 9.30 tot 13.00 uur Rond het thema 'Geuren en Kleuren' zijn allerlei cadeau artikelen te koop: bloemen, planten, bolchrysanten, herfst- kransen, kraamcadeautjes, handwerk en wenskaarten. Ook voor boeken en speel goed is gezorgd. Op zaterdag morgen maken de kinderen een herfstkrans, zijn er poffer tjes en is er een stand van het RD en Terdege. Verder kunt u er uw boodschappen doen: fruit, groenten, kaas, eieren, slaatjes, vis, advocaat, bolussen, banketstaven, krentenbollen, cake, koekjes, taarten, snoep, enz. En in de koffiehoek zijn er naast koffie en thee met iets lekkers erbij ook soep, patat met snacks, broodje hambur ger of belegde broodjes. De opbrengst van de verkoping is gedeeltelijk voor de Bouwkas van de kerk, de Bonisazending en Süchüng Ontmoeting. wwwbrllcentnjmlteiivelaocnl Zondpad 56 Middelhmis - relefoon (0187) 48 34 37 info@pekaar.nl httpJ/www.pekaar. nl DIRKSLAND - Op zaterdag 3 november wordt van 10.00 tot 14.00 uur in en om de kerk van de Gereformeer de Gemeente te Dirksland de najaarsmarkt gehouden. U kunt hier met deskundig advies herfstbeplandng naar eigen idee opmaken in de vorm van potten, mandjes of schalen. Er wordt kinder- en jongeda- meskleding verkocht. Er is een keur aan decoratiema teriaal, zelfgemaakte kaar ten, fotokaarten, sieraden en kerststerren. Verder worden er oliebollen, fruit, versge- brande noten, rollen snoep en romige advocaat verkocht en is er een keur aan tweede hands boeken voor volwassen, kinderen, alsook geestelijke lectuur U kunt er koffie, thee en fris drinken met gebak erbij of versgebakken wafels. Rond het middaguur zijn er soep, warme gerechten en brood jes. Voor de kinderen en de jeugd zijn er allerlei activiteiten, zoals een vogelhuisje maken, sjoelen, darten, skelter rijden en mars slaan. De opbrengst is voor de aflossing van het kerkgebouw. OUDDORP - Donderdag werd rond 22.00 uur de Oud- dorpse Reddingsbrigade gebeld dat er een zieke zee hond op het strand lag, ter hoogte van de reddingspost Het Flaauwe Werk. Het dier was 's middags ook al gesigna leerd en er is toen getracht de zeehond te vangen om hem daarna over te brengen naar de dierenopvang in Pieter- buren, maar die poging was mislukt. Vrijdagavond werd er weer een poging gewaagd om het dier te vangen. Dit is onder begeleiding van het EHBZ gebeurd en met hulp van enkele strandtenthou ders. Daarna is het dier met spoed richting Pieterburen gebracht. Bij Gouda is de zee hond overgeplaatst in de die renambulance. Hierin werd hij verder verzorgd op weg naar Pieterburen. Daar aange komen is het 170 kg zware en 2 meter lange dier in een ver zorgingsbassin geplaatst, waar hij verder word behandeld door de medewerkers van Pie terburen. Mocht u een gestrande zeehond of ander dier op het strand vinden bel dan met: EHBZ Regio Zuidwest: 06-53763628 of 06-22495194. OOLTGENSPLAAT - Op zaterdag 3 november hoopt de vrouwenvereniging van de Gereformeerde Gemeente te Ooltgensplaat haar jaarlijkse verkoping te houden. Er is weer van alles te koop zoals creatieve dingen, bloemstuk jes, ondergoed, sjaals, wanten, maillots voor kinderen, groen ten, handwerken, boeken, allerlei lekkers van de bakker, enz. Ook kunt u er (gezins) foto's laten maken en er is kof fie, thee of limonade met cake of kruidcake erbij. De verko ping wordt gehouden van 9.00 tot 13.00 uur in de zaal van de kerk. Van Weelstraat 1 te Oolt gensplaat. Een zeer muzikaal gebeuren op ons eiland is het ensem bleconcours waarbij aan de winnaar de 'Muziekprijs Goe ree-Overflakkee' zal worden uitgereikt. Dit ensemblecon cours vindt voor de derde keer plaats op zaterdag 2 februari 2008, opnieuw is de uitstekend klinkende zaal van m.f g. Grut terswei te Oude-Tonge de ambiance waar het allemaal gaat gebeuren. Het evene ment wil een stimulans zijn voor het samen muziek maken op ons eiland en een podium bieden voor allerlei muzikale combinaties. Voor de winnaar is een beeldje gemaakt door wijlen Mei Dale uit Stad aan 't Haringvliet; deze wisselprijs symboliseert de 'Muziekprijs Goeree-Overflakkee'. Naast de wisselprijs zijn er diverse aanmoedigingsprijzen te win nen, maar het gaat uiteraard meer om het mee doen dan om het winnen. De organisatie is in handen van de Stichting Podium G-O en de Stichting Muziekschool G-O. De deelname staat open voor iedereen die niet alleen musi ceert. Het motto is 'niet alleen, maar samen' en alle amateur ensembles die overwegend bestaan uit musici die woon achtig zijn op Goeree-Overflak kee worden uitgenodigd. Het begrip ensemble moet vooral in de meest ruime zin van het woord opgevat worden. Denk bijvoorbeeld aan een duo van twee blokfluitisten, een jazz formatie, een compleet fanfa reorkest, een vocaal ensemble, een groot koor, twee pianisten (quatre mains), een klezmer- band, een shantykoor, een gitaarensemble, enz. Alleen de dirigent mag van professi onele komaf zijn, maar profes sionele begeleiders zijn niet toegestaan. Dus een amateur solozanger(es) kan alleen meedoen in duo met een ama teur begeleider De concours- dag begint om 10.00 uur en in totaal kunnen er 22 ensembles deelnemen. Per ensemble kan er (inclusief wisselingen) 15 minuten opgetreden worden met composities naar eigen keuze. Een deskundige en profes sionele jury van drie ervaren vakmusici - afkomstig uit drie verschillende disciplines (instrumentaal klassiek, vocaal klassiek en lichte muziek) - zal overdag de prestaties beoor delen en een zestal finalisten aanwijzen. Deze finalisten zul len 's avonds een slotconcert verzorgen. Op dat moment zal opnieuw gestreden moeten worden voor de 'Muziekprijs Goeree-Overflakkee'. Een spe ciale Flakkeese avondjury zal dan drie prijswinnaars aanwij zen en drie eervolle vermeldin gen toekennen en uiteindelijk bepalen wie de wisselprijs mee naar huis mag nemen. Dus tijdens het avondconcert zal pas bepaald worden wie de Muziekprijs G-O daadwerkelijk gewonnen heeft. Een inschrijfformulier en een reglement zijn verkrijgbaar bij Het Diekhuus, Beneden Zand pad 7, 3241 GA Middelharnis, tel.: 0187-482400 (tussen 9.00 en 12.00 uur), e-mail: recep- tie@hetdiekhuus.nl. Inschrij vingen moeten voor 1 januari 2008 binnen zijn. /*JKHtf Iw hmt*. wttU, rwfttmf ÊÊ^Matttmm'tt» j

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1