J n KIEVIT De gijzelaars van St. Michielsgestel en Haaren (deei 2) m Uitvaartverzorging (0187) 60 11 66 Provincie stelt verkavelingsregeling vast e 'Waarom? Waarom mijn man? Iemand moet een verschrikkelijke hekel aan hem hebben gehad' GEEF AAN DE COLLECTE VOOR VERSTANDELIJK GEHANDICAPTEN EiuvnDEn-niEuws Egbert Kraak AdcL Kraak-van W^geningen Krijn Orgers Leni Orgers-Rijnbrand PIETER BAKELAAR Jr. ARENSMAN uitvaartverzorging Alles goed geregeld??? TELEFOON 0187-491396 JACOB VAN GURP 10 EURO LÜÏÏ] °p<^- Geachte klanten, Denkt u eraan dat 31 -10-2007 IS dat u uw klantenkaart in kunt leveren (alleen bij een aankoop). Boompjes 15 3253 AC Ouddorp Telefoon (0187) 68 12 77 WWW. kievit-uitvaart, nl Ophalen oud papier Sommelsdijk Oude-Tonge Herkingen DIRKSLAND - Eerder dit jaar, niet lang na de her denking van 4 en 5 mei, plaatste Eilanden-Nieuws het artikel 'De gijzelaars van St. Michielsgestel en Haaren: een bijna vergeten groep'. Het artikel leverde een aantal reacties op, waaruit blijkt dat de gijzelaars meer dan zestig jaar na de Tweede Wereldoorlog inderdaad nog niet helemaal verge ten zijn. Eén van de reacties, afkomstig van een zoon van een gegijzelde uit Middelharnis, bracht de redactie op het spoor van mevrouw C.H. Syp- kens-van Schouwen in Dirksland. Haar echtgenoot, tandarts W.H.S. Sypkens, verbleef een klein jaar in het gijzelaarskamp te Haaren (Noord-Brabant). Verzet breken Tal van proffen Ontzettend boos Repen chocolade Kampgenoten Onder water Fase afgesloten Tip van de loeek: Voor tunnel- gebruikers FONDS verstandelijk gehandicapten PAGINA 3 VRIJDAG 26 OKTOBER 2007 t AMIL lEBERI C H TEN Op C\ods tijd aan ons ge-geven Jn dankbaat-keid en vefwondey'mg uit Zijn Konden ontvangen 23 oktober 2007 Me»-beft Cieline Tanis-AAoe^kefk Bla^ef 3 3251 Py\ Stellendam (0187) -^9 49 1^ Op O.V Z9 oktober Z007 hopen onze lieve ouden en 25 JAir getrouwd te zijn. Wij wensen hen no^ vele goede en gezegende jiren toe. Henk en Willeke Leanne en Jan Willem Jacco Burg. Üverdorpstraat 2 3244 XB Nieuwe Tonge l).V. 19 oktober was liet 45 jaar g-eleden dat onze lieve ouders en getrouwd /iju. Dal de Heere hen santen en voor ons lang moge sparen is de wens van ons Mirna Cieija en Wouter 1!) oktober 2007 lilaiivve Distelstraat .'iS 3252 LA C.oedereede Hel knokken mocht niet baten, vredig heeft hij ons verlaten. Moegestreden en uitgeblust, heeft hij gevonden wat hij nodig had 'Rust'. We z'jn er naar toe gegroeid. Desondanks is het afscheid nemen voor ieder van ons moei lijk. Op 25 oktober 2007 is overleden mijn lieve zoon, broer, zwager en oom op de leeftijd van 53 jaar. T. R Bakelaar-van der Linde Bep en Henk Hans en Greet Cokky en Bertus Theo en Lineke Ben en Gea Aat en Suzan Neven en nichten Correspondende-adres: T. P. Bakelaar-van der Linde, De Klaver 35, 3245 XT Sommelsdijk Gelegenheid tot condoleren maandag 29 oktober 2007 van 18.30 tot 19.30 uur in de kleine zaal van verpleeghuis 'De Samaritaan', Koningin Julianaweg 59 te Sommelsdijk. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden dinsdag 30 oktober 2007 om 14.30 uur in cre- niatoriuin 'Rotterdam', Maeteiiinckweg 101 te Rotterdam-Zuid. Na de plechtigheid is er nog gelegenheid tot condoleren in de koffiekamer van het crema- VOOR UITVAARTVERZORGING OP GEHEEL GOEREE OVERFLAKKEE Uitvaart codicil "HandreilKing voor mijn nabestaanden"op aanvraag gratis te verkrijgen en eventueel te besprel<en. ADIVIINISTRATIE-ADRES POSTBUS 75 3253 ZH OUDDORP UITVAARTLEIDERS: A. BOSLAND K. BREEN M. G. VAN DE KREEKE L.M. VAN DER WERF Wat was je arbeidzaam, [e hebt altijd vooral ieder klaargestaan 'optimistisch was je, je /,g/g /j,^,^,^^ ook je humor is tol liei gebleven. We weten het, we moeten sterk zijn, maar afscheid nemen doet ons pijn. Intens verdrietig delen wij u mede dat na een periode van afnemende gezondheid is over leden mijn man, onze \ader, schoonvader en opa levensgezel van Toos van der Plaat-Keizer weduwnaar van Maria Cornelia Jordaan ■4-3-1928 ■25-10-2007 Rhoon: Toos van der Plaat-Keizer Goes: Jack tii Adri de Meij-van Gurp Anne Lennart Julia Spanje: Jaap en Annemarie van Ckirp-Jacobs Nina 3161 WE Rhoon, 25 oktober 2007, Ravelstraat 50 Jacob is opgebaard iii het rouwcentrum 'Media Vita', Westelijke Achterweg 3 te Mid- delharnis. De begrafenis zal plaatsvinden op dinsdag 30 oktober om 14.00 uur op de algemene begraafplaats 'Vrederust', gelegen aan de Rot- tenburgseweg te Middelharnis voorafgegaan door een uitvaartdienst in het bovengenoemd rouwcentrum. Aanvang dienst om 13.15 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condo leren in het bovengenoemd rouwcentrum. #etti tnet tn itort u\^^Uj{r^ae cv X Rabobank Goeree-Overflakkee rek. nr. 3416.36.851 tnv St. 020 /l/.l^f/i^'^^ -^ 'f^aximale'zoi 1 Jl \?èT&ntvv!BW' Miljoenen Irakezen zijn op de vlucht geslagen. Stichting Vluchteling vraagt daarom uw hulp. IVIET VERRICHT U EEN KLEIN WONDER. U helpt daarmee één gevluchte Irakees aan medische zorg, kleding en schoon water. gjÉH Helpt -^^^^^^ mensen vluctit. _r=„ wvwv.lielpiraK.nl Dag en nacht bereikbaar Kijk ook op internet: Meidoorn 4 3248 XE Melissant Tel. (0187)60 11 66 Burg. Letteweg 36 3233 AG Oostvoorne Tel. (0181)48 80 88 Rouwcentrum: Nieuw/eweg 2, Melissant De mannen van Mannenkoor Ons Koor hopen zaterdag 3 november a.s. in heel Sommelsdijk hel oud papier weer op te halen, met uitzondering van de Weslplaat. Gelieve het papier en karton - ontdaan van plastic en piepschuim - op een goed zichtbare plaats aan de weg zetten, gaarne goed verpakt en zo nodig met een stukje touw of plakband xaslgemaakt om wegwaaien te voorkomen. Tussentijds kunt ti papier en karton kwijt in de containers van het Mannenkoor aan de Molenweg te Middelharnis. OUDE-TONCiE - Morgen, zaterdag, 27 oktober, zal in heel Oude-Tonge oud papier worden opgehaald. Gelieve het papier voor 9.00 uur buiten zetten. De opbrengst is bestemd voor het restatiratiefonds van de Hervormde gemeente van Oude-Tonge. In Herkingen wordt morgen, zaterdag 27 oktober, het oud papier weer opgehaald voor de Her\ormde gemeente. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het papier (geen plastic en drankenkartons, e.d.) tijdig en goed gebundeld aan de kant \'an de weg zetten? DEN HAAG - Provinciale Staten hebben vorige week ingestemd met een voorstel van het College van Gedeputeerde Staten om jaarlijks geld beschikbaar te stel len voor structuurversterking van de agrarische sector. Tijdens deze collegeperiode, 2007-2013, maakt de provincie uit de eigen begro ting jaarlijks 380.000 voor dit doel vrij. Dat bedrag wordt ver dubbeld met geld uit hel Inves teringsbudget Landelijk Gebied (ILG) dat hoort bij de nieuwe Wet Inrichting Landelijk Gebied. Dit budget is samen met de bijbeho rende bevoegdheden op 1 janu ari 2007 van het rijk overgegaan naar de provincies. Aangevuld met subsidie uil het tweede Platte lands Ontwikkelingsprogramma (POP2) 2007-2013 wordt ^^uro- pees geld toegevoegd en is er in totaal 1,5 miljoen beschikbaar. De uiekenning van het geld is geregeld in de Verkavelingsrege ling Zuid-Holland. Een betere ver kaveling leidt tot kostenbesparing voor de agrariërs, mei als gevolg een meer rendabele bedrijfsvoe ring. Sterke agrarischei bedrijven zijn goed voor een sterk en vitaal platteland. De regeling en het aanvraaglbrniuUer zijn via itvter- net te downloaden via het E-loket \an de provincie Ztiid-l loland. Door Kees van Rixoort Hij werd opgepakt op 14 juli 1942. "Het was een stralen de dag", weet mevrouw Syp kens lïog. De tandarts, die de tandheelkundige zorg voor heel C'.oeree-Overtlakkee samen met één collega voor zijn rekening nam, was één van de tien Flakkeese gijze laars die op die zomerdag in een overvalwagen werden afgevoerd. Eerder, op 4 mei 1942, was de Sommelsdijkse kruidenier Van Gulik dit tiental hen al voorgegaan. f)e 'tien van 14 juli' waren de heren Vollebregt, predi kant, Baardse, schoolhoofd en notaris Ris uit Oude- T'onge, burgemeester Slobbe van Ooitgensplaat, adx'ocaat en procureur Den Hollan der, kantonrechter Van der Velde, tandarts S)pkens en gvmnastiekleraar Rosen- toom uit Middelharnis, chirurg Stoel uit Dirksland en landbouwer Sieling uit Melissant. De laatste was met zijn 21 jaren verreweg de jongste. De Duitsers hadden net voorzien op zijn vader, P.D. Sieling, maar omdat die niet thuis was, namen ze zijn zoon mee. De elf gijzelaars van Goeree- Overflakkee behoorden tot een groep van in totaal meer dan duizend Nederlanders, die borg moesten staan met hun leven. De bezetter wilde op deze manier het verzet bleken. De grootschalige gij zeling in de voormalige semi naries te St. Michielsgestel en Haaren was een signaal van de bezetter naar het verzet: pas op met uw daden, anders zullen er slachtoffers vallen onder de gegijzelden. De mensen die ze als gijzelaar uitzochten waren afkomstig uit diverse bevolkingsgroe pen, maar wel overwegend uit de elite. Hun enige 'schuld' was dat ze min of meer voor aanstaande Nederlanders waren. Onder de gijzelaars bevonden zich veel politiek geëngageerde en anderszins invloedrijke mensen zoals Simon Vestdijk. .-Vnton van Duinkerken, Niko Tinbergen, Hendrik Brugmans, Marinus van der Goes van Naters, Jan de Quay, Willem Banning, Willem Drees en Wim Scher- merhorn, de eerste premier in het naoorlogse Nederland. Onder een aantal van deze en andere gijzelaars kwamen gesprekken op gang over het vernieuwen van de maat schappelijke verhoudingen in Nederland en het doorbreken van de verzuiling. Katholie ken, protestanten, socialisten en liberalen filosofeerden met elkaar over het naoorlogse Nederland, zonder dat dit na 1945 overigens tot een echte 'doorbraak' heeft geleid. Tandarts Sypkens kwam in het voormalige kleinsemina rie van Haaren terecht. In zijn eerste brief aan het thuis front, verstuurd op 16 juli 1942, meldt hij: "Dat is niet St. Michielsgestel". Op brief papier van dominee Volleb regt schrijft hij onder meer dat er nog een tandarts in het kamp is, "die ik nog niet ken". Daarnaast: "Tal van proffen en specialisten en andere menschen met titels." Mevrouw Sypkens krijgt te lezen dat de gijzelaars sla pen op grote kamers of zalen. "Keurig netjes 2 dekens, 2 lakens sloop, enfin we worden nogal verzorgd, 't Is hier ook een groot kloos ter, je mag in de tuin loopen, stemming is hier opgewekt. Eten wat ik vanmiddag had behoorlijk, grote kom dikke soep Je mag iedere dag pakjes sturen. Ik rook een lekkere Lucky Strike en denk aan je." Sypkens vraagt of zijn vrouw twee spellen kaar ten kan sturen en eindigt zijn brief met aanwijzingen voor de tandartspraktijk. "Toen mijn man weg was, moest ik in de eerste plaats proberen een waarnemer te vinden", blikt mevrouw Syp kens 65 jaar terug. "Ik ging universiteiten opbellen en na veertien dagen had ik een waarnemer: De Vey Mestdag. Daarmee had ik ook opeens een kostganger. Ik ben hem nog af wezen halen van de tram. Hij schrok zich wezen loos toen ik hem de praktijk liet zien. Er stonden negen of tien gebitten, die nog afge maakt moesten worden. Het was oorlog, maar wij hadden voldoende tanden en kie zen om gebitten te maken. 'O, juist', zei hij. Maar hij is gebleven tot mijn man weer terug was." "Waarom hij? Waarom?" Mevrouw Sypkens weet nog steeds niet precies waarom haar man als gijzelaar werd opgepakt. "Ik was ontzet tend boos. Maar ik heb geen traan gelaten. Wel heb ik die Duitsers vervloekt. Maar ach, je moet door. Ik probeerde opgewekt te blijven. Iemand moet een verschrikkelijke hekel aan mijn man hebben gehad. We waren ook al een keer gewaarschuwd door iemand: 'Als er wat gebeurt, bent u erbij'. Maar waarom? Dat vraag je je af Tja, hij behoorde natuurlijk wel tot de Koningsgezinden." Niet lang voordat de bezetter tandarts Sypkens oppakte om hem naar Haaren te bren gen, wisten ze hem ook al te vinden. "De Duitsers hadden een lijnwacht ingesteld. Ze waren bang dat het tramlijn tje gebombardeerd zou wor den door de Engelsen. Dus lieten ze het lijntje 's nachts bewaken. Van Ooitgensplaat tot Ouddorp. Eerst een groep van acht uur 's avoncls tot twaalf uur 's nachts, daarna een groep van twaalf tot vier uur en tot slot een groep van vier uur 's nachts tot acht uur 's morgens. Mijn man zat ook bij de lijnwacht. 's Moigens was hij doodmoe en moest hij zijn spreekuur verzetten om wat uit te rusten. Dat had uiteraard gevolgen voor de inkomsten. Bij de lijnwacht zaten ook mensen als His- schemöUer en Den Hollander. En alle joden. Na drie weken riepen de Duitsers weer andere mensen op, maar de joden bleven." Hun grappen beurde Sypkens enigszins op. Kort nadat de landarts op 14 juli was weggevoerd, ging zijn vrouw op bezoek bij de familie Van Criilik in Sommels dijk. "Van Gulik was al eerder weggevoerd. Ik ben er samen met me\rouw Den Hollander geweest. We waren stom\er- baasd over wat we te horen kregen. De gijzelaars mochten pakjes sturen. Van Gulik had zoveel, dat ie repen chocolade naar huis stuurde. We zaten met zulke ogen te kijken..." Misschien wel tien keer ging mevrouw Sypkens bij haar man op bezoek. De reis naar het seminarie in Haaien was ingewikkeld en langdurig. "Een hele onderneming", herinnert ze zich. "Eerst hel trammetje, dan de boot, weer een trammetje, de trein, nog een trein en tot slot huurde ik een fiets. Het duurde een paar uur. Toch ben ik er meer dere keren geweest. Je moest het aanvragen. Meestal kreeg ik toestemming, behalve als er iets ergs gebeurd was. Bij voorbeeld toen er gijzelaars gefusilleerd zijn." Ze vertelt dat ze briefjes meekreeg van Flakkeeënaars, bijvoorbeeld voor dokter Stoel. Brieven via de normale post moesten immers allemaal langs de cen suur. De fusillades waar mevrouw Sypkens het over had,vonden plaats op 15 augustus en 16 oktober 1942. De eerste was in de bossen bij het Brabantse Goirle, de tweede nabij het Utrechtse Woudenberg. In totaal fusilleerden de Duit sers acht gijzelaars: Robert Baelde, Ghristoffel Benne- kers, Otto Graaf van Limburg Stirum, Willem Ruys, Alexan der Baron Schimmelpenninck van der Oye, Jan Haantjes, Jacobus van den Kerkhof! en Hein Vrind. De eerste vijf kwamen om in Goirle, de laat ste drie in Woudenberg. Vier gefusilleerde gijzelaars kwamen vanuit Haaren en waren dus kampgenoten van Sypkens. Het ging om Benne- kers, hoofdinspecteur van de Rotterdamse politie. Haan tjes, typograaf, vakbonds man en SDAP-politicus, Ruys, reder, en Vrind, dienstweige raar en juridisch adviseur van de vakbond NVV. Reden voor de fusillades was een mislukte spoorwegaan slag in Rotterdam. De acht dodelijke schoten moesten het verzet weerhouden van het plegen van nieuwe aansla gen. Echter: de dood van de gijzelaars wekte eerder ver ontwaardiging en wakkerde het verzet juist aan. Mevrouw Sypkens: "Als we gaan fusil leren zodra hel verzet aansla gen pleegt, zal Hare Majesteit wel een toontje lager zingen, moet de bezetter gedacht heb ben. Maar dat deed ze niel, ze bleef 'opruiende toespraken' houden. Het hielp niet, toen hebben ze de gijzelaars maar weer vrijgelaten." "De eerste groep kwam met kerstmis 1942 al weer vrij, maar mijn man zat daar niet bij. Hij kreeg dispensatie in april 1943. Ik zal het nooit vergeten, het was 20 april, de verjaardag van Hitler. Hij mocht weg, maar niet naar de provincies Zeeland, Zuid-Hol land en Noord-Holland: de kust. Mijn man ging naar zijn ouders in de buurt van Soest en later naar Hengelo. Daar was het Staatstoezicht op de Ziekenfondsen opgericht en daar ging hij werken." Mevrouw Sypkens vervolgt: "Op het eiland mocht hij niet komen. Maar op een gege ven moment in 1944 zetten de Duitsers het eiland onder water om te voorkomen dat de geallieerden er zouden kunnen landen. Ik heb toen een telegram naar mijn man in Hengelo gestuurd: het eiland staat onder water, we hebben hulp nodig. Er is rond Middelharnis en Sommels dijk bijvoorbeeld een dijkje gelegd om het water tegen te houden. Iedereen vroeg om hulp. Mijn man kwam samen met honderden mensen aan. Met de grote stroom mee, als het ware." Het einde van een lange periode van huis. De gijzelaars hadden op zich geen slecht leven, al werd de dreiging na de fusillades in Goirle en Woudenberg wel concreter. Er was veel vrij heid in de kampen te Haaren en St. Michielsgestel en de behandeling was doorgaans correct. "Een soort sanatori um", zegt mevrouw Sypkens. "De gijzelaars waren civiel gevangenen. Ze mochten heel veel, maar geestelijk viel het niet mee. Het was maar goed dat mijn man werd vrijgelaten. Hij zag eruit als een opgejaagd dier en was erg zenuwachtig. Als het lan ger had geduurd, zou hij er aan onderdoor zijn gegaan, denk ik." Ze vertelt dat haar man, die overigens bekend stond als 'dokter Siep', goede vrienden was geworden met de kok van 'Haaren' en hem regelmatig assisteerde in de keuken. Na de zenuwslopende tijd kon Sypkens zijn praktijk aan de Hoflaan weer oppak ken. Wat restte van toeti was de herinnering, de contacten met andere ex-gijzelaars en de jaarlijkse herdenking van de fusillade in Goirle. Op 15 augustus 1992, vijf tig jaar na de executies, was mevrouw Sypkens voor het laatst bij de gedenksteen. "Indrukwekkend, er was een fase in mijn leven afgesloten." Ze heeft er nog een kranten knipsel van bewaard. Daarin staat dat minister-president Lubbers de plechtigheid bij het monument ook bijwoon de. Als privé-persoon; zijn vader behoorde ook tot de gegijzelden. De krant haalt zijn zus aan. "Mijn vader", aldus Paula Lubbers, "zat bij de laatste vijfüg die in aanmerking kwamen voor de executie. Het waren hele spannende dagen. Later heeft hij gezegd dat hij zich voelde als een konijn voor Kerstmis." Mevrouw Sypkens heeft 'de laatste vijftig' met pen onder streept. 'Zo ook Siep', heeft ze erbij gekrabbeld. agentschap Voordat u de tuimel inrijdt: Doe uw lichten aan en zet uw zon nebril af, zet uw radio op de aangegeven fi-equentie, houdt tl aan de voorgeschreven snel heid. Bij pech of ongeval: Alarm lich ten aan, auto zoveel mogelijk rechts [5arkeren (liefst op de pechstrook), houdt zo moge lijk afstand \'an de auto voor u, motor uitschakelen, zo moge lijk rechts uitstappen, melding bij pech en ongeval via SOS telefoon, aanwijzingen van het lunnelpersoneel opvolgen, eerste hulp bieden bij ongeval. Bij rook en brand: Zie ongeval of pech, sleutel in contact hou den, wacht niet op hulp maar verlaat de auto zo snel moge lijk. Met eigen of aangeboden middelen brand blussen, lukt dit niet dan via de vluchtweg de tunnel zo snel mogelijk ver laten. Wilt u meer informatie over rijden in de tunnel? Bij VVV/ ANWT5 Middelharnis 'kunt u gratis een cd-rom met meer informatie afhalen. (Uit: Hand boek Europ, gratis brochure voor ANWB Leden). WWW.FONDSVERSTANDELIJKGEHANDICtPTEN.NL

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 3