Reddingsposten Stellendam en Ouddorp brengen KNRM's 75.000e geredde aan wal Dodelijk ongeval op N59 Lokale krant 'medium met grote autoriteit' E-maatje verlaagt drempel naar de computer A'W Geslaagde redding te danken aan bemande vuurtoren Reformatie herdenking PEKAAR ^Partners 80e jaargang Nr. 7654 Dinsdag 23 oktober 2007 Christelijk streekblad op gereforjaJUirde gro7idsIag Onderzoek positie streekkranten: Begrijpelijk, informatief, vertrouwd Kansen verzilveren De Waal Hoveniers OUDDORP - Voor de 60-jarige Louis Ufkes uit Bergen op Zoom liep een meerdaagse vaartocht heel anders af dan hij zich voorgesteld had. Ervaren schipper als hij toch wel is, had hij de weersgesteldheid positiever ingeschat dan ze in werkelijkheid was. Bovendien was hij niet bekend met de plaatselijke 'listen' van de zee, zoals zich die bij zandplaat De Ooster, voor de vuurtoren van Ouddorp, kunnen voordoen. Dit alles leidde ertoe dat Huikes vorige week donderdagmiddag in de meest letterlijke zin van het woord schipbreuk heeft geleden, vóór de kust, recht voor de vuurtoren van Ouddorp. Zijn 10,7 meter lange motorkajuitzeiljacht, de 'BM 35', dat hij kort tevoren op een werf op had laten knappen omdat hij 't wilde gaan verkopen, kan vrijwel zeker als verloren worden beschouwd. En z'n vege lijf redden was alleen mogelijk door het inzetten van een reddingboot. Nee, dat op zich had hij al nooit verwacht, maar dat hij daarmee ook nog eens de 75.000e 'drenkeling' was die sinds 1824 door de KNRM aan land werd gebracht, dat had nog minder in zijn gedachten opgekomen. Welkom Rol vuurtorenwachter Gouden jongens De lokale krant is op tal van gebieden de belang rijkste informatiebron voor burgers. Daarmee is het een medium met een grote autoriteit. Dat is de conclu sie uit een landelijk onder zoek naar de huidige en toe komstige positie van lokale nieuwsbladen en huis-aan- huis-bladen, uitgevoerd door het Bureau Veldkamp, een autoriteit op het gebied van hoogwaardig markton derzoek. Opdrachtgever voor het onderzoek is de Nederlandse Nieuwsblad- Pers (NNP), een landelij ke organisatie van lokale nieuwsmedia, waarbij ook Eilanden-Nieuws is aange sloten. Do lokale krant, zo concludeert onderzoeksbureau Veldkamp, wordt gezien als begrijpelijk, inlbrniatief" en vertrouwd. Lokale kranten hebben boven dien, aldus de ondervraagden, voldoende keiuiis over wat er speelt in de samenleving. Dat neemt niet weg dat de goede verzorging en overzichtelijk heid van nieuws- en huis-aan- huisbladen niet altijd even steik meer is. Overigens is de goede positie v:tn de lokale krnnten op hef gebied van intbvmatieverstrek- king geen reden om niei aan verbetering te werken. Een van de redenen is bijvoorbeeld de toenemende concurrentie van andere mediatypen, zoals internel en lokale tv. Volgens Veldkamp is het zaak de vin ger aan de pols te houden en niet terug te schrikken voor een vernieuwingsslag. Het is volgens het onderzoeksbmeau zeker mogelijk de toekomst van lokale kranten meer veilig te stellen. "De burgers ken nen meer en meer belang toe aan de directe leefomgeving. De uitdaging voor de lokale printmedia is deze kans te ver zilveren", is de mening van de onderzoekers. De NNP werkt al langere tijd actief' aan herpositionering en innovatie van de bij de vereni ging aangesloten leden. Dat resulteerde onder meer in een door het Stimuleringsfonds voor de Pers gesubsidieerd Project Innovatie dat in 2006 startte en medio 2007 werd afgerond. In dit project werd een aantal leden intensief bege leid bij het zoeken naar en toe passen van mogelijkheden van herpositionering met het oog op de toekomst. Ook Eilanden- Nieuws was hierbij betrokken. Doel was de continuïteit van (vaak reeds lang) bestaande nieuwsvoorziening in de lokale demociatie te waarborgen. En daarmee vanzelfsprekend ook de werkgelegenheid veilig te stellen. De problematiek van multi- medialiteit bleek bij deelne mers aan het innovatieproject hoog te scoren. Dat aspect zal de komende tijd de hoogste prioriteit van de NNP heb oen. Het Veldkamp-onderzoek heeft het belang niervan nog eens extra benadrukt. Het onderzoeksrapport kan dan ook besch(3uwd worden als een aantrekkelijke wegwijzer voor innovatie van lokale nieuws media, temeer daar het paral lel loopt aan de bevindingen van de NNP zelf. Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl .^v^ü^^^Cz. wwwbrilcentnimlwuveloaLnl Zondpod 56 - Middelhomis Telefoon (0187) 48 34'37 De computer is niet meer weg te denken uit onze wereld. Bijna iedereen werkt, speelt, winkelt, ban kiert, communiceert en zoekt ermee. De computer biedt ongekende mogelijk heden. Maar er zijn men sen die daar geen weet van hebben. Ze hebben mis schien enige vrees om het apparaat te Ieren kennen en vinden de stap naar een computercursus te groot. Speciaal voor deze mensen is er het project E-maatje Goeree-Overflakkee. Door Kees van Rixoort Het project is opgezet door het Albeda College. In februari 2007 ging E-maatje van start. Projectleider Niek Kaag: "Het project is bedoeld als allereer ste kennismaking met de com puter Het is geen echte cursus, maar meer een opstap voor mensen die overwegen een computercursus te gaan doen. Mensen die niets van de com puter weten en in hun eigen tempo wat computerervaring willen opdoen voordat ze bij voorbeeld een cursus Windows XP, Word of Excel gaan volgen. Ik vergelijk het maar met men sen die een kick ervaren als ze in een auto gaan zitten en zich daarna aanmelden \'oor rijles." Eie deelnemers van E-maatje worden gedurende tien bijeen komsten begeleid door behulp zame vrijwilligers, de zoge noemde È-maatjes. '"Er komen handige en leuke onderwerpen Tekst en foto's: Hans Villerius De KNRM zelf wist natuurlijk dat dil 'lieug'lijke' moment eraan zat te komen. En stiekem weg hadden de bemanningen van de posten Scheveningen en Terschelling al wel verwacht dat dit bij hén zou plaatsvin den. Maar het werd Ouddorp. Er was vooraf al besloten om deze reddingsactie breder in de belangstelling te zetten. Zodoende waren ook de regio nale en de latidelijke pers uit genodigd om de welkomst van de 75.000"' geredde aan land na een geslaagde operatie bij te wonen. En zo werd Louis Hiifkes, die in z'n eentje met z'n zeiljacht op zee zat, donderdag aan 't eind van de middag binnenge bracht: blij, opgelucht, dank baar en zeer onder de indruk. Nadat de reddingboot 'Prinses Margriet' van KNRM station Stellendam-buiten aan het aan legsteiger bij het boothuis had afgemeerd en Hullies van de boot afstapte, riep voorzitter Cees Sinke van de plaatselijke KNRM commissie met een warme handdruk en een ferme schouderslag de opval ende een hartelijk welkom toe en maakte hij hem tevens bekend met het feit dal hij 'de vijfenzeventig- duizendste' was. Maar dat gaf de geredde "niet echt een fees telijk of anderszins euforisch gevoel", zo gaf hij aan toen hij de inmiddels toegestroomde pers te woord stond. Wel vertel de hij openhartig wat er eerder die middag gebeurd is. Nadat HufVes vanuit Scheve ningen de laatste etappe van z'n vaarvakantie af wilde leggen, op weg naar thuishaven Din- teloord, bleken de wind en het water weerbarstiger dan hij had vermoed. Door het wilde water en de soms drie meter hoge golven kon hij met geen enkele mogelijkheid de tonnen in het water zien die naar Stellendam voeren. Met als gevolg dat hij een verkeerde kant op ging. Op dat moment was de vuurtoren wachter bezig door één van zijn kijkers een schip te volgen. En juist toen hij z'n kijker weg wil de draaien, ontdekte hij plots klaps het jacht van Hufkes "dat een gevaarlijke koers ging", zo aan de orde, zoals mailen, chat- ten en het zoeken op internet. De deelnemers leren het spe lenderwijs in groepjes", aldus Kaag. "We hopen ze op deze manier enthousiast te maken, zodat ze meer gaan doen met de computer op het werk en in de vrije tijd. E-maatje haak mensen uit hun digitale isole ment. Ik denk aan ouderen, huisvrouwen die voorbijge streefd worden door hun kin deren, mensen die op zoek zijn naar werk, mensen met een verstandelijke beperking. Het project is bedoeld voor een gemêleerd gezelschap." Volgens Niek Kaag loopt E-maatje goed, inaar is er nog ruimte voor deelnemers. De kosten bedragen 25 per per soon voor tien bijeenkomsten. Mensen die 'instappen' betalen 2,50 per keer De volgende serie van tien bijeenkomsten begint in januari. Meedoen met E-maatje kan op vier plaat sen op Goeree-Overflakkee: in de bibliotheek van Ouddorp (op woensdagochtend), in het gemeentehuis te Dirksland (op woensdagmiddag), in de bibli otheek van Oude-Tonge (op donderdagochtend) en in het Dienstencentrum in Middel- harnis (op donderdagmiddag). "Voor iedereen is er dichtbij een locatie te vinden. We heb ben zoveel mogelijk belemme ringen weggenomen om ieder een een mogelijkheid te geven een opstap te maken naar een echte computercursus." Aanmelden is mogelijk via telefoon 0187-497555 (Albeda College, Middelharnis) of (op vrijdag, 's avonds en tijdens vakanties) 06-11275694. Op hel aanlegsteiger bij het boothuis van KNRM post Stellendam-buiten heet Cees Sinke de opitarende van de BM 35 hartelijk icelhom aan wal. Op donderdag 1 november wordt in de Hen'ormde kerk te Siijansland een reforma- üeavond gehouden, met als thema de drie 'sola's' van de leformatie. Ds. A,C. Uitslag te Kerkwerve zal spreken over 'Sola Scriptura', ds. R.D. Kwint te Siijansland over 'Sola Gratia' en ds. G.J. Baan te Kapelle over 'Sola Fide'. Medewerking wordt verleend door het gemengde koor Laus Deo te Bruinisse o.l.v. Corné de Geus. Organist deze a\ond is Marcel van den Bos. Er zal een collecte worden gehouden voor het werk van de Süchting 'In de Rechte straat'. De avond wordt georganiseerd door het Reformatorisch Con tact Schouwen-Duiveland en begint om 19.30 uur Rechtspraktijk Middelharnis Mrs. Spuiji Verplanke Juristen en Mediators Tel (0187) 48 86 85 email: info®rpmh.nl Fax (0187) 48 41 14 website: www.rpmh.nl Üw complete MKB adviseur! Voorstraat 94 Stellendam tel: 0187-492633 info@pekaar.nl http://www.pekaar. nl vertelt vuurtorenwachter Kees fanis. "Ik heb hem meteen via de marifoon een waarschuwing gegeven dat 'ie recht op zand plaat De Ooster af ging", maar Hufkes ondervond maar al te zeer het geweld van water en wind: "de motor van m'n schip ^vas daar niet tegen op gewas sen. En toen ik vrij kort daarna de eerste hobbel voelde, wist ik 't: dit is verloren". Dat zag de \uiutorenwachter dan ook gebemen. "Om 13.38 uur heb ik 'm via de marifoon gewaar schuwd en om 13.40 uur zat 'ie \'ast op De Ooster Ja, en toen ivaien het twee, drie brekers, en de mast kwam al naar bene den." Hufkes beaamt dit. "Toen de kiel van m'n boot vastraakte in de bodem van de zandplaat gebeurde er van alles tegelijk. De mast kwam naar beneden, van alles sloeg kapot, ik zag de motor liggen, de kiel brak af en dan heb je een gat onder je waar je zo doorheen kunt. 't Was écht goed dat de boot twee waterdichte compartimenten had." En daar zat hij dan. In z'n eentje. Midden in een onstui mige zee en een noordwesten wind kracht zes. Op een schip waarop steeds verder van alles kapot geslagen werd, óók de middelen om alarm te slaan! Wie, wanneer en hóe vindt men hem daar...? Vanzelf maakte die situatie hem flink ongerust. En dat zag de vuurtorenwach ter ook, die alles gadegeslagen had en ook al gauw het Kust wacht Centrum gewaarschuwd had dat 't daar niet goed ging. "Ik zag de man steeds onrusti ger worden op het dek van z'n schip. Juist kwam toen ook m'n collega, die me af zou komen lossen, en samen hebben we toen twee witte vuurpijlen afge schoten. Dan weet zo iemand: we hebben je gezien en er is hulp op komst. Toen zag je de man meteen ook rustiger wor den". En ook dat weet Hufkes te beamen. "Toen ik zag dat het helemaal verkeerd ging heb ik vreselijk met m'n armen staan zwaaien, richting 't strand, want 't was recht voor de vuurtoren. "Hier ben ik dan". Mil nii u-ijil unngebaar laat de 75.000e geredde zich door de Prins Margriet aan land brengen. En toen knalden daar die wit te vuurpijlen. Wat was dat 'n opluchting!" Intussen had op aangeven van vuurtorenwach ter Kees Tanis het Kustwacht centrum zowel de reddingboot 'Prinses Margriet' van Stellen dam als de 'Griend' van Oud dorp al gewaarschuwd. Die waren twintig minuten later allebei tegelijk ter plekke, vertelt Tanis. En Hufkes was uitermate verbaasd dat de reddingboten zo snel al aanwezig waren. "Ik had de vuurpijlen gezien, dus ik dacht: laat ik van wat er te redden valt dan nog maar wat spullen bij elkaar gaan pakken. Ik was daar nog maar net mee bezig toen de reddingboot al langszij kwam. Ik wist niet wat ik zag! Onvoorstelbaar! Super snel! Toen wist ik natuurlijk nog niet dat de reddingboten al gealarmeerd waren ruim voor dat ïk de vuurpijlen zag." Als Hufkes vervolgens over het werk van de reddingbootbe- manningen vertelt, dan komen de emoties los. Cees Sinke slaat 'em vertrouwelijk een arm over de schouder: "Eens moet 't eruit hè...?" En met horten en stoten vertelt de geredde over de moed, de durf en het door zettingsvermogen van zijn red ders. "Wat doen die mannen... geweldig goed werk... Daar van... ben ik diep... onder de indruk. Het zijn... geweldige jongens. Ik heb ze dingen zien doen waarvan ik dacht: 'hoe is 't mogelijk...!', dingen die ik nooit gedurfd zou hebben. Die jongens zijn goud waard, echt! En dat allemaal op vrijwillige basis. Dat is toch onbegrijpelijk. Zulk werk, in een zeevarende naüe als Nederland, door vrij willigers verricht! Allereerst werd Hufkes, toen de Prinses Margriet ter plaatse kwam, van z'n boot gehaald en op de red dingboot overgezet. Daarna werd, samen met de bemanning van de Griend, geprobeerd zijn jacht van De Ooster los te trekken maar dat lukte eerst niet, vertelt vuurtorenwachter Tanis. "Er stond te veel water en er kwamen een paar grond- zeeën overheen, de sleepver- binding brak. Naderhand lukte 't wel om de boot los te krijgen. Omdat de kiel was afgebroken sloeg de boot meteen om. Met behulp van de walploeg en hun strandvoertuig werd het jacht op het strand gesleept en aan een paal vastgelegd." Intussen voer de Prinses Mar griet met Hufkes aan boord naar Stellendam, waar hij met een kop koflie en een borrel in het boothuis weer wat op warmte en verhaal kon komen, nog steeds onder de indruk van het doortastende optreden van de reddingbootbemanning, "Ik heb werkelijk geen natte plek opgelopen, zelfs m'n sokken zijn helemaal droog gebleven!" Na de goede afloop van het hachelijke avontuur nog eens met elkaar te hebben bespro ken, werd de 75.000' door de KNRM geredde opvarende door zijn familie opgehaald. En wie heeft nu nog behoefte om de noodzaak vnti een bemande vuurto ren ter discmsie te stellen. OOLTGENSPLAAT - Bij een ernstig verkeersongeval op de N59, tussen de kruising Schaapsweg en de Hellegats- dam, is vrijdagavond een 34-ja- rige automobiliste uit Numans- dorp om het leven gekomen. Rond tien over half elf die avond kregen de hulpdiensten de alarmering om uit te rukken voor een ongeval met beknel ling op de Langeweg, tussen Middelharnis en Nieuwe-Ton ge, even later gevolgd door een zelfde melding maar nu op de N59 nabij Oude-Tonge. Uit eindelijk bleek het even vóór de Hellegatsdam te zijn, op de meest oostelijke punt van het eiland. Daar was de bestuurster uit Numansdorp, die in de rich ting Goeree-Overflakkee reed, door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft geko men en daarbij frontaal op een tegemoetkomende vrachtwa gencombinatie gebotst, die vol geladen was met suikerbieten. De vrachtwagenchauffeur, een 30-jarige man uit 's-Gravenpol- der, probeerde de Ford Ka van de vrouw te ontwijken, maar raakte deze toch. Door de klap kwam de personenauto onder steboven naast de weg terecht. De vrouw was op slag dood. De vrachtwagen kwam tientallen meters verder op z'n kant in de sloot terecht, die op flinke afstand naast de weg ligt. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De Technische Ongevallen Dienst heeft een nader sporen onderzoek verricht. Door dit onderzoek, alsmede het oprui men van de brokstukken en het uit de sloot takelen van de vrachtwagen was de N59 tot het begin van de zaterdagochtend gestremd. mfotin: Ham l'illeriiu

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1