Bestuursleden lezen voor tijdens ontbijt op Oranje Nassauschool Paul Gerhardt - Concert in de Hervormde kerk te Sommelsdijk Reformatieherdenking Middelharnis Kom en werk mee op de Natuurwerkdag EiüMiDEn-niEiJwa 0900-8844 Inbrekers aangehouden Verkeerscontroles gehouden Schaakver. De Zwarte Pion Uitslagen Verloting herfstmarkt PAGINA 6 VRIJDAG 19 OKTOBER 2007 NIEUWE-TONGE - In deze week, vlak voor de Herfstva kantie, zijn vrijwel alle scholen in 'de ban' van de Boekenweek. Ook de Christelijke Oranje Nassauschool in Nieuwe-Ton- ge was deze week in de weer met het thema van de. Christe lijke Boekenmaand: 'Ontdekt'. Naar aanleiding van dit thema zijn de kinderen maandag op pad gegaan om in het dorp 'bij zondere voorwerpen' te ont dekken. Aan de ontdekkings tocht was ook een wedstrijdje verbonden. De kinderen dien den verschillende letters te ontdekken, waarmee ze een woord konden vormen. Dins dag was er de boekenmarkt, waarbij de kinderen een boek naar keuze konden krijgen of bestellen. Woensdag werd tijdens een voorleeswedstrijd de beste voorlezer 'ontdekt'. Donderdag begon de dag al vroeg want toen was er het voorleesontbijt. Om 8.00 uur waren de kinderen al present om het aangeboden ontbijt te nuttigen. Tijdens een voor leesontbijt dient er natuurlijk ook voorgelezen te worden. Wie dit zouden gaan doen, was nog tot donderdag een verrassing. Uiteindelijk bleek dat de bestuursleden van de school deze taak op zich had den genomen. In iedere klas assisteerde een bestuurslid bij het eten en las deze een ver haal voor. WeUicht zijn er die dag weer nieuwe talenten ont dekt... De boekenweek werd vrijdag afgesloten met een wedstrijd waarbij de leerlin gen een verhaal of een gedicht konden schrijven. Ook diende er een voorkant van een boek gemaakt te worden. De belo ning was een gouden griffel of een gouden penseel. (Tekst en foto's: Adri van der Laan) Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflaliliee OUDDORP - Politieagenten van district de Eilanden heb ben zaterdagochtend drie 'inbrekers aangehouden. Naar aanleiding van een melding dat er mensen in een caravan op een camping aan de Vrij- heidsweg verbleven die daar niet thuishoorden, gingen zij ter plaatse. Na aankloppen bij de betref fende caravan kwamen er drie mannen naar buiten. Zij gaven aan dat zij de caravan gehuurd hadden. Na onder zoek bleek echter dat de eige naar van niets wist. Hierop zijn de mannen, afkomstig uit Barendrecht (18 en 19 jr.) en Spijkenisse (24 jr.), aangehou den, overgebracht naar het politiebureau en ingesloten. Uit verder onderzoek bleek dat er in de caravan diverse gestolen goederen lagen. OUDE-TONGE - Politieper soneel hield maandagmorgen tussen elf en twaalf uur op de Magdalenadijk een snelheids controle met behulp van de laserpatrol. Vier bestuurders zijn bekeurd omdat ze de maximumsnel heid aan hun laars lapten. MIDDELHARNIS - Over zicht voor ronde 6 in de huishoudelijke competitie, gespeeld op 15 oktober jl. Mourik - Hennekes0-1 Verolme- Neleman (2)1-0 Peeman - Struik (2)V2-V2 A. Tieleman - Loosjes (2) ..1-0 V.d Staaij - De Haan (2) V-z-V-i, Van der Waal (2) - Vis (2).. 0-1 Mulder (2) - Moedt0-1 Lagendijk (3) - Van Prooijen0-1 Visser - Boeter (2)'/2-'/2 Markwat (3) - Smit (3)'/a-'/a W Tieleman (3) - De Jager (2)0-1 Van der Velde (3) - Bom 0-1 Wolters (3) - Becker (3)0-1 Van Huizen (3) - Lesuis(3)'A-V-i De interkerkelijke her denking van de kerk hervorming zal dit jaar plaatsvinden op donder dag 25 oktober 2007 en wordt al voor de 36e keer georganiseerd door het regionale comité Goeree- Overflakkee van Stich ting 'In de Rechte Straat'. De Hervormingsavond zal ook dit jaar gehouden worden in het kerkge bouw van de Hervormde Gemeente aan de Ring te Middelharnis. De aan vang is half acht. De opening wordt verzorgd door ds. A.A. Egas, predikant van de Christelijke Gerefor meerde Kerk te Middelharnis. Aansluitend zal hij spreken over het thema 'Luther en de rechtvaardiging'. Ds. R.W. van Mourik, hervormd predikant te Sommelsdijk, zal spreken over het thema: 'Bedreigde vrijheid', terwijl hij ook de slui ting zal verzorgen. Medewerking verleent het christelijke jongerenkoor 'Psal- hte Deo' o.l.v. Johan Nijsse. Anton Weenink zal het koor op het orgel begeleiden. Het koor wordt ondersteund door een viertal instrumentalis- ten nl. Walter van Harberden (contrabas), Annette Jumelet (viool), Jobke Heij (blokfluit) en Marya Heij (cello). Dit i wordt mogelijk gemaakt door een viertal sponsors, te weten Architectenbureau Born BNA te Middelharnis, Timmerbe- drijf E Kieviet te Middelharnis, D. Ras B.V. te Nieuwe Tonge en Woonboulevard Poortvliet te Poortvliet. De samenzang wordt begeleid door de plaatselijke organist Paul Kieviet. Voor de ouderen en zieken, die niet in de kerk aanwezig kunnen zijn, is de samenkomst te beluisteren via de kerktelefoons van de plaat selijke kerken. Stichting In de Rechte Straat (IRS) is in 1960 opgericht door de bekende voormalige pries ter ds. H.J. Hegger. IRS zet zich in om rooms-katholieke medemensen in aanraking te brengen met datgene wat in de Reformatie werd herontdekt: Het Sola Scriptura, het Sola Fide en het Sola Gratia, alléén de Schrift, alléén het geloof en alléén de genade. IRS verleent ondersteuning aan voorma lige katholieke religieuzen die door hun uittreden uit de kerk in geestelijke en of financiële nood zijn geraakt. Tijdens de reformatieherden king van dit jaar zal de collecte bestemd zijn voor de versprei ding van het tweemaandelijkse Spaanstalige periodiek 'En la Calle Recta' in de Spaans spre kende landen. Vooral in Zuid Amerika is er sprake van een geestelijke opwekking. In dat deel van de wereld komen er vele mensen tot bekering en geloof in Christus. Hoewel er een grote honger is naar Gods Woord is er ook veel geestelijke onkunde. In het Spaanstalige blad wordt ingegaan op de geestelijke vragen en worden opbouwende artikelen geschre ven tot nader onderwijs in de gereformeerde geloofsleer Er is veel behoefte en vraag naar het magazine dat in een oplage van ongeveer 10.000 exempla ren wordt verspreid. Ook wor den er regelmatig brochures toegezonden waarin wat die per kan worden ingegaan op de bijbelse leer. Bent u niet in de gelegenheid de herdenkingsdienst bij te wonen, dan kunt u altijd een bijdrage overmaken op (Rabo) bankrekening 3420.58.533 t.n.v. 'In de Rechte Straat'. Hartelijk hoopt het regionale comité van IRS dat velen uit geheel Goeree-Overflakkee de herdenkingssamenkomst in Middelharnis zullen bezoeken. Zowel in de wereld als in de ker ken heerst alom ontreddering en verwarring. De Reformatie was in de donkere Middeleeu wen een wederkeer tot de Hee- re en de bijbelse prediking. Het Evangelie van vrije genade, van genade alléén, werd de bood schap voor de verkondiging. Het geloof in Christus, de eni ge weg waarlangs een zondaar behouden wordt, kwam weer centraal te staan in de predi king. Dat hebben we ook van daag weer zo hard nodig. Laten we op deze Hervor mingsavond eendrachtig bidden om een geestelijke opwekking onder ons volk. Het is één van de schaarse gelegenheden die ons is over gebleven om ons gezamen lijk te mogen bezinnen op de rijke erfenis van de Reforma tie. Wij verwachten dan ook vele jongeren en ouderen in de herdenkingssamenkomst in het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente aan de Ring te Middelharnis. Het regionale comité Goeree- Overflakkee van Stichting 'In de Rechte Straat' Dit jaar is het 400 jaar geleden dat Paul Gerhardt gebo ren werd. Hij was één van de grootste protestantse dich ters van Europa. Veel van zijn geestelijke liederen zijn erg bekend. Een aantal ervan is opgenomen in het Lied boek voor de kerken. Naar aanleiding hiervan wordt er op zaterdag 3 november een concert gegeven in de Hervormde kerk van Sommelsdijk, aanvang 15.30 uur. Tijdens dit concert zal het vocaal ensemble Louez Ie Dieu onder leiding van Kees Villerius een aantal liede ren van hem ten gehore brengen. Paul Kieviet bespeelt het orgel. De schrijver van dit artikel hoopt tijdens het concert de liederen toe te lichten. We leven nu echter in een tijd dat het klassieke kerklied te lij den heeft onder een dalende populariteit. Bij de jeugd is het opwekkingslied dusdanig populair dat zulks ten koste gaat van de liederenschat van de kerk der eeuwen. Dat is een betreurenswaardige ontwikke ling. Juist het reformatorisch kerklied leent zich bij uitstek om de kern van de Bijbelse boodschap door te geven. Dit alles is een goede aanleiding om aandacht voor deze dichter en zijn werk te vragen. Paul Gerhardt werd in 1607 geboren in Grafenhanichen, een paar kilometer ten zuiden van Wittemberg. Het ouderlijk gezin telde vier kinderen. Hij bezocht eerst de lagere school ter plaatse. Toen hij elf jaar oud was, brak in Duitsland de dertigjarige oorlog uit. Het conflict had alles met de gods dienst te maken. De Roomse Contrareformatie probeerde het verloren terrein terug te winnen De protestanten boden met behulp van de Zweedse koning Gustaaf Adolf daarte gen fel verzet. Met succes. Ech ter tegen een hoge prijs: alge hele verwoesting, ontwrichting van de economie en verval van de moraal. Na de dood van zijn ouders ging hij naar de Latijnse school St.-Augustin in Grimma, waar de elite van Saksen werd opge leid. Hoe het daar toeging is weinig bekend, wel weten we dat de godsdienst de belang rijkste plaats in het onderwijs innam. Kerk en school vorm den in die tijd een hechte een heid. Dat betekende dat de leer van Luther er onvervalst werd overgebracht op het komende geslacht. De verschillen met de Calvinisten werden breed uitgemeten. De nood der tij den zorgt er lang niet altijd voor dat de verdeeldheid bin nen de kerk afneemt. Naast godsdienst was ook Latijn erg belangrijk. Ook muziek speel de een belangrijke rol. In Grimma kreeg Paul Ger hardt zijn eerste geestelijke ont wikkeling. Nadat hij geslaagd was voor zijn eindexamen ging hij in 1628 theologie studeren in Wittemberg. Hij raakte er volkomen thuis in de Lutherse dogmatiek. Tijdens deze oplei ding kreeg hij ook les van pro fessor Augustus Buchner die daar les gaf in welsprekend heid en poëzie. Menige stu dent heeft bij hem leren dich ten. Dat werd opgevat als een ambacht waarmee iedereen met een hogere opleiding ver trouwd moest zijn. Ook Paul Gerhardt heeft bij hem naar alle waarschijnlijkheid dichten geleerd. Hoelang de dichter in Wittemberg gestudeerd heeft, is onbekend. Vanaf 1643 is Paul Gerhardt in Berlijn..Hoe hij daar terecht gekomen is, weten we niet. In ieder geval heeft hij niet naar een ambt gestreefd. Onder dak vond hij bij de advocaat Mdreas Barthold. Wellicht was hij daar huisleraan Wat echter wel zeker is, dat hij in een levendig geestelijk klimaat terechtkwam. De Lutherse kerkmuziek beleefde er een bloeiperiode. De stad leefde na de dertigjarige oorlog op en begon tot een echte hoofdstad te groeien. Paul Gerhardt was 36 jaar toen hij daar terechtkwam. Vanwege zijn beroep kwam hij in de kring van theologen en juristen, de bovenlaag van de bevolking. Deze periode is in het leven van Paul Gerhardt heel vrucht baar geweest. Enkele van zijn belangrijkste gedichten zijn hier ontstaan. Genoemd kun nen worden:"Ein Lammlein koramt und tragt die Schuld", en "Nun ruhen alle Walder". Nu zou niemand zich Paul Gerhardt herinnerd hebben als hij niet iemand anders zou hebben ontmoet. Welnu aan de Nicolaikirche in Berlijn was namelijk een creatieve componist werkzaam, name lijk Johann Crüger Die vond bij veel gedichten een melodie die door het volk geaccepteerd en meegezongen werd. Boven dien droeg hij in sterke mate bij aan de verbreiding van geestelijke gedichten. In 1647 verscheen er een liedboek van hem met 387 nummers waar onder 18 van Paul Gerhardt. Dat aantal steeg in de laatste oplage tot 95. Toen in 1648 aan de derüg- jarige oorlog in Duitsland een einde kwam, had Paul Gerhardt nog steeds geen kerkelijk ambt. Toch was hij inmiddels de 40 gepasseerd. Maar uiteindelijk was het dan in 1651 zover Hij werd pre dikant in Mittenwalde, een dorpje in de buurt van Berlijn. In de St-Moritzkirche vinden we nog tastbare herinneringen aan deze periode. Maar hij miste de stad en nam in 1657 de gelegenheid waar om naar Berlijn terug te keren. Ondertussen was hij getrouwd met Anna Maria, dochter van de advocaat Berthold waar hij destijds huisleraar geweest was. Uit het huwelijk werden 5 kinderen geboren, waarvan er 4 vroegtijdig overleden. Helaas was deze tweede peri ode in Berlijn niet zo gelukkig. Brandenburgen Pruisen waren na de Reformatie Luthers geworden. De keurvorst, Frie- drich Wilhelm, was echter in 1613 overgegaan naar de gere formeerde religie. Onder zijn onderdanen waren de meeste gewoon Luthers gebleven. De keurvorst streefde derhalve naar tolerantie. Daarom had hij moeite met de scherpe uitspraken van het Lutherse Konkordienbuch. Hij ging er dan ook toe over predikanten aan te stellen zonder hen te verplichten tot ondertekening van dit geschrift. Zo was bele diging van de verschillende confessies bij de wet verboden. Ook was men aan het einde van de dertigjarige oorlog de godsdiensttwisten moe. Maar helaas leefden die in de jaren na 1660 op ongekend felle wij ze weer op. Pogingen van de keurvorst om door godsdienst gesprekken een compromis te bewerkstelligen liepen op niets uit. De keurvorst besloot nu maatregelen te nemen die ingrijpende gevolgen voor de ambtsdragers zouden hebben. In de jaren 1662 en 1664 verlangde de keurvorst dat alle ambtsdragers een verkla ring tekenden om zich in de toekomst te onthouden van openlijke rehgieuze polemiek. Wie ondertekening zou weige ren, zou uit het ambt worden gezet. Iedereen moest teke nen, ook zij die tot de kemp hanen behoorden. Paul Ger hardt behoorde overigens niet tot deze categorie. Dat wordt overigens door al zijn ambts broeders bevestigd. De gevol gen van de actie van de keur vorst waren te voorzien. Som migen tekenden, anderen niet en werden vervolgens afgezet. Ook Paul Gerhardt tekende niet en werd dus ook van zijn ambt ontheven. Het gevolg was hevige onrust in de stad. De dichter was kennelijk erg gehefd. Tegen zijn afzetting werd dan ook hevig gepro testeerd. De magistraat kreeg het verzoek bij de keurvorst voor hem te pleiten. Aan het verzoek werd voldaan en de keurvorst ontving een schrij ven met het verzoek Paul Ger hardt te handhaven. Het ging per slot van rekening om een beroemde dichter. De keur vorst was evenwel niet bereid toe te geven. De magistraat ging echter niet tot actie over en de dichter bleef gewoon in de pastorie wonen terwijl zijn traktement gewoon werd doorbetaald. Toen vertegen woordigers van de landadel zich met de kwestie gingen bemoeien, spitste de situatie zich toe. Men had niets tegen het tolerande edict. Wel ech ter tegen het feit dat iemand een verklaring moest tekenen om iets na te laten waaraan hij zich nimmer had schuldig gemaakt. Bovendien konden zowel Lutheranen als Calvinis ten getuigen dat Paul Gerhardt een vredelievend man was. De keurvorst vroeg zich nu af of hij vanwege deze kwestie een conflict met de landadel wilde. In zo'n kleinigheid wilde hij best toegeven. Zodoende werd Paul Gerhardt meegedeeld dat hij gewoon predikant kon blijven. Maar hij nam het aan bod echter niet aan. Hij kon immers onmogelijk ermee instemmen dat anderen de onvervalste Lutherse belijde nis voor schandelijk lectuur uitmaakten. Daarom besloot hij om zijn ambt neer te leg gen en de kansel niet meer te bekhmmen. We zien hier een trek van zijn karakter die we op grond van zijn gedich ten niet van hem zouden ver wachten. Ook de groten in Gods Koninkrijk hebben hun zwakke kanten. De keurvorst beschouwde dit besluit als ijdelheid van de dichter. De man wilde persé gelijk hebben. Zodoende was de zaak voor de politiek afgedaan. Maar ook nu gebeurde er niets. Tot 1668 verkreeg Paul Gerhardt nog steeds inkomsten van de kerk. In dat jaar overleed overigens ook zijn vrouw. Hoe hij dit conflict verwerkt heeft, is onbekend. Vanuit zichzelf was hij geen strijder Revolutionair was hij ech ter helemaal niet. De auto riteit van de keurvorst heeft hij nooit ter discussie gesteld. Maar hij was er nooit toe over te halen om tegen zijn geweten en inzicht te handelen. Ver moedelijk heeft hij het er erg moeilijk mee gehad. Na 1667 heeft hij geen geestelijke liede ren meer gedicht. Ook deed hij geen enkele moeite meer om een ambt te verkrijgen. Hij bleef echter in Berlijn wonen. Kennelijk had hij toch nog inkomsten om zich dat te kun nen veroorloven. Toch werd er nog een weg geopend. In het stadje Lub ben kon hij in 1669 predikant worden. Het was een gemeen te waarvan de leden de dertig jarige oorlog nog steeds niet te boven waren. De zuivere Lutherse leer werd hier nog onbekrompen verkondigd. Over zijn arbeid hier is eigen lijk niets bekend. We weten verder alleen nog dat hij in 1676 is overleden. De liederen van Paul Gerhardt zijn ook nu nog bekend en geliefd. De liefde tot God en Zijn Woord was voor. hem de maatstaf voor zijn prediking en ook voor zijn dichten. Zijn liederen bevatten een een voudige woordkeus. De taal is ontleend aan de Luther- bijbel. De gedichten worden wel getypeerd als volksliede ren. Kenmerkend is evenwel dat ze staan in de traditie van Luther. Veel van zijn liederen zijn berijmde Schriftgedeel ten, vooral psalmbewerkingen komen veel voor Het Woord is immers in alle wisselvalligheid van het leven een gids naar de zaligheid. Centraal staat de genade van God. De liede ren zijn als het ware gezongen pastoraat. Veel gezangen gaan over het lijden van Christus. Als voorbeeld kunnen we den ken aan "Ein Lammlein kommt und tragt die Schuld". De veel voud van beelden is typisch barok. Het lied ademt de dankbare verwondering voor het Lam Dat de zonden van de wereld gedragen heeft. Het lijden staat echter in de teken van Pasen. Daarvan getuigt het prachtige lied "Auf Auf mein Herz mit Freuden. Beide lie deren zullen ook ten gehore gebracht worden. Evenals een aantal dat verderop genoemd wordt. De liederen leiden ook een nieuwe tijd in. De dichter moet al in zijn studententijd bekend geweest zijn met mystieke tek sten uit de Middeleeuwen. Het ging hierbij om schrijvers als Bernhard van Clairveaux en JohannesTauler Een predikant uit Görlitz, Martin Moller, had ze verzameld en uitgegeven. Ze voorzagen in een behoefte aan stichtelijke lectuur voor de mensen. Paul Gerhardt speel de daarop in. Zijn gedachten drukken een diep religieus bewustzijn uit. Evenwel matig de hij de mystieke gloed. Een vereniging met het goddelijke wees hij pertinent af Het was hem erom te doen dat Christus moest indringen in de harten der gelovigen. Het geloof heeft immers twee kanten. Gods belofte aan de ene kant, het objectieve heil dat buiten ons ligt. Maar dat heil moet door ons beaamd worden. Het moet gestalte in ons hart krijgen. Daarvan getuigt het bekende Ued "Befiehl du deine Wege". Hierin wordt enerzijds de klassieke leer van de voorzie nigheid bezongen. Anderzijds ook de troost ervan. Paul Ger hardt deed een taal ontstaan waarin gebeden en gezongen kon worden. Zo werd hij de wegbereider voor het piëtisme. Dat was om maar zo te zeggen de Nadere Reformatie van het Duitse Lutheranisme. De liederen van Paul Gerhardt vormen nog steeds een bron van inspiratie voor het geloof Het zou erg schadelijk voor de kerk en het geloof zijn als onze jongeren de kracht van deze traditie van liederen niet meer zouden kennen. Er blijft weliswaar ruimte voor nieuwe kerkliederen, maar de bezie ling van de grote traditie kan niet worden gemist. De kerk was er immers eerder dan een paar jaar geleden. Wie zich de moeite getroost om door het taalgebruik heen te zien, stuit immers op het hart van het christelijk geloof Want daar ging het de dichter uiteindelijk om. In het gedicht "1st Gott für mich, so trete", belijdt hij:"Der Grund ,da ich mich gründe, ist Christus und sein Blut". A. Westerhuis, docent Duits aan de Pr. Maurits scholengemeenschap te Middelharnis MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Uitslagen van de wedstrijd van Damclub Denken Zet, gespeeld op maandag 15 oktober jl. Afdeling 1: I. Mackloet -1. Koese3-0 J. van Hoorn - M.Klink1-1 J.A. Dekker - C. Spee3-0 A. v.d. Veer - H.H. Verolme 1-1 Mackloet speelde tegen Koese een stevig partijtje. Het was in het begin nog wat zoeken naar de juiste positie. In het midden- spel voerde Mackloet de druk op en het was duidelijk dat hij op winst speelde. Koese werd in de verdediging gedrongen. Op een gegeven moment werd de druk te groot. Mackloet wist in een knap gespeelde partij de beoogde winst binnen te halen. Van Hoorn en Klink hielden elkaar heel lang in evenwicht. Pas na drie en een half uur spelen maakte Van Hoorn een lelijk slippertje. Daardoor kreeg Klink ineens betere kan sen. Niettemin nam hij met remise genoegen. De partij van Dekker tegen Spee was al na vijf zetten en vijf minuten in het voordeel van Dekker, beslist. Spee liep in een openingszet die hem twee stukken verlies opleverde. Hij staakte de strijd onmiddellijk. Van der Veer en H.H. Ver olme speelden een spannende partij. In de opening ging het gelijk op, maar in het mid- denspel zag Van der Veer na lang rekenen kans een fraaie slagzet uit te voeren naar dam, die hem weliswaar twee stuk ken kostte. Hij nam het risico. Maar helaas, Verolme wist de dam al gauw af te pakken. Hij bracht de partij daardoor weer in evenwicht. Van der Veer deed nog wat pogingen de winst binnen te slepen, maar Verolme wist er door goed spel remise van te maken. Afdeling 2: J.Jordaan-J. Kruik0-3 C. Polder - J.J. Meiaard3-0 R. V. Rijnberk - B. du Pree 3-0 R.Jacobs - S.W Keijzer3-0 Kruik, die tot nog toe al zijn wedstrijden gewonnen had, zat tegenover Jordaan die ook nog niet één partij verloren had. Het werd een partij vol spanning. Beide spelers gaven elkaar niets toe, maar Kruik behaalde in het middenspel toch een schijf vocwdeel. Dat bracht Jordaan in de verdedi ging, wat hem niet goed afging en zo wist Kruik zijn vijfde parüj in successie winnend af te sluiten. De wedstrijd van Polder tegen Meiaard beloofde een span nend duel te worden, maar Meiaard stak niet in de vorm van vorige week. Hij maakte een verkeerde afruil. Daar wist de geroutineerde Polder wel raad mee. Hij gaf Meiaard DIRKSLAND - Van de verlo- üng üjdens de onlangs gehou den herfstmarkt in zorgcentrum Geldershof zijn de prijzen geval len op de gele bonnetjes met de volgende nummers: 3, 6,37,45, 55, 64, 71, 119, 122, 132, 155, 185, 284, 355, 373, 398, 421, 422, 440, 442, 481, 483, 493, 563, 806, 811, 817, 846, 850, 856, 857, 866, 876 en 947. De prijzen kunnen worden opge haald op woensdagavond 24 oktober van 19.00-20.00 uur in de recreaüezaal van Geldershof geen enkele kans meer en na enige tijd restte Meiaard niets anders meer dan Polder te gelukwensen. Van Rijnberk had er na een paar ongelukkige weken weer eens echt zin in. En Du Pree had zijn dag niet. Het werd een korte partij waaruit Van Rijnberk de volle winst haalde. Jacobs, die de laatste tijd heel wat punten had laten liggen, ging er nu eens goed voor zit ten. Hij wilde tegen Keijzer zijn slechte resultaten van de laatste weken goed maken. En dat lukte. Het werd de langste partij van de avond. Keijzer kon maar geen greep op de partij krijgen, en Jacobs voerde de druk geleidelijk op. Keijzer kon een stuk winst voor Jacobs niet voorkomen. Na bijna drie en een half uur spelen moest Keijzer capituleren. Op zaterdag 3 november wordt voor het zevende jaar in heel Nederland de Natuurwerkdag geor ganiseerd. Op bijna 300 mooie plekken in heel Nederland gaan circa 12.000 mensen tegelijk aan de slag. In Zuid-Hol land doet een recordaan tal van 42 locaties mee, u kunt dus altijd in de buurt een dag meewer ken aan natuur- en land- schapsonderhoud. Vorig jaar werkten in Zuid- Holland meer dan 2.000 deelnemers mee, waar van een kwart jonger was dan 18 jaar. In Zuid-Holland wordt op 42 locaties samen gewerkt aan onderhoud van natuur en landschap. Iedereen kan meedoen. Er wordt gewerkt in natuurgebieden of in stads parken. En op veel plekken wordt bij een boer of eigenaar in het buitengebied gewerkt. Zo wordt jaarlijks een enorme hoeveelheid werk verzet in natuur en landschap. Deelnemen aan de Natuur werkdag is een leuke manier om een dagje actief te zijn in het natuur- en landschapson- derhoud. Onder professionele begeleiding werkt u mee met een vrijwiUigersgroep. En door de vaak bijzondere locaties is het een leuke manier om meer van de omgeving te weten te komen. De werkzaamheden verschillen per locade, er zijn werkzaamheden als wilgen knotten, snoeien, plaggen en maaien. Op dit moment zijn er kin deren die zelden of nooit in natuur en landschap komen en er niets van af weten. De Natuurwerkdag zorgt voor actie op mooie plekken buiten. Kennis over natuur en land schap leidt tot respect voor de eigen omgeving. Als u mee wilt doen, is aanmel ding vooraf gewenst. U kunt zich inschrijven zich via web site www.natuurwerkdag.nl. of u belt de provinciale coördina tor, tel. 0182-683 670. De organisatie van de Natuur werkdag is in handen van de ANWB, de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN), Koninklijke Nederiand- se Natuurhistorische Vereni ging (KNNV), IVN Vereniging voor natuur- en milieueducatie, Jeugdbond voor Natuurstudie en Milieubescherming (JNM), Landschapsbeheer Nederlancl, Natuurmonumenten, Vobula, Staatsbosbeheer en Scouting Nederland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6