Piet van de Ree 25 jaar gemeenteraadslid Hele raad van Oostflakkee voor begroting zonder gat Weer Koninklijke Onderscheiding voor vertrekkend brandweerman Derde gebeds- en verootmoedigings- bijeenkomst voor 'nood op het eiland' PEKAAR ^Partners Najaarconcert Zangvereniging Apollo Demonstratie bij De Wurft Kreatief ^^^^^ZL^o^ tiomeestemft» Springdagen in De Staver 80e jaargang Nr. 7652 Dinsdag 16 oktober 2007 Christelijk streekbïad op gereformeerde grondslag Medewerking van Peter van Essen en Teun Stortenbeker Verootmoediging Moeders aise and Prayer I Vai re De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187 - 65 24 84 www.clewaalhoveniers.nl Üw complete MKB adviseur! Voorstraat 94 Stellendam tel: 0187^92633 info@pekaar.nl http://www.pekaar.nl www.autobedrijf-admiraal.nl Stijging OZB, daling afvalstoffenheffing Raadhuis N59 NIEUWE-TONGE - Opnieuw behaagde het Hare Majesteit Koningin Beatrix een Koninlt- iijke Onderscheiding toe te kennen aan een scheidend 'brandweerman op Goeree- Overllakkee. Ditmaal aan de Nieuwe-Tongse spuitgast A.J. de Jong, die tijdens zijn afscheid in de brandvveer- kazerne te Nieuwe-Tonge, afgelopen vrijdagmiddag, de versierselen en bijbehorende oorkonde kreeg uitgereikt van burgemeester De Vries van de gemeente Middelharnis. Sinds 1973 was De Jong als vrijvvil- lig brandweeriuan aan de blusgroep Nieuwe-Tonge ver bonden. Van 1977-2003 w'as hij hoofd brandwacht en van 2003 tot heden bevelvoerder Daarnaast was hij sinds 2001 voorzitter van brandweerver eniging Jan van der Heijden' van Nieuwe-Tonge. De Jong werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Foto: Persbtiro Flakkee GOEREE-OVERFLAKKEE - Voor de derde keer op rij wordt op zaterdagavond 27 oktober weer de gebeds- en verootmoedigingsavond gehouden voor de 'nood op het eiland'. Met deze nood wordt bedoeld de veront rustende situatie rondom de jeugd, als het gaat over het gebruik van alcohol en drugs. Hoewel de avond evenals vorige jaren interkerkelijk is voorbereid, lijken de ker ken op het eiland nog wat afwachtend te zijn. Door Adri van der Laan Graag hadden de initiatief nemers gezien dat er een eilandbrede samenwerking van kerken zou zijn als het gaat over het organiseren van gezamenlijke gebedsbij eenkomsten zoals op 27 okto ber Maar dit mag dit jaar nog niet zo zijn. De initiatiefnemers hebben onlangs alle kerkenraden uit- genocfigd voor het bijwonen van een bijeenkomst ter voor bereiding van de eilandelijke avond. De respons hierop bleek niet zo groot te zijn geweest. "Toch zijn we met een aantal mensen in gebed geweest. Het was goed", aldus de organisatoren. Hij zou graag zien dat alle chris tenen op net eiland zich geza menlijk zouden buigen om de nood van het eiland bij de Heere te brengen. De te hou den avond in Het Prieel van De Staver zou hiervoor een uitstekende gelegenheid zijn. "Want je merkt wel dat de wil aanwezig is bij de christenen die behoren tot de verschil lende kerken". Zoals in 2 Kronieken 7:14 het volk Israël wordt voorgehou den om zich te verootmoe digen voor God en dat Hij daardoor het oordeel af zal wenden, geeft de organisatie aan dat dit ook voor Goeree- Overflakkee geldt: "Wij gelo ven daarom echt dat, als wij als christenen op het eiland ons allen zullen vernederen dit een positieve uitwerking zal hebben op de hele bevoH king". Tijdens de avond zal er dan ook veel tijd vrij gemaakt worden voor gebed. De avond, die om 20.00 uur begint, heeft een gevarieerd programma. Naast het prij zen van God en het biclden tót God is er ook ruimte voor voorlichting. Zo zal les van den Hoek van Stichting De Hoop uit Dordrecht voor lichting geven over de huidi ge stand van zaken voor wat betreft het druggebruik in de regio. Verder zalde directeur van De Hoop, Teun Storten beker een meditatie houden. Muzikale medewerking aan de bijeenkomst zal worden gegeven door Peter van Essen en de band X-fade. Rondom de bijeenkomst en in de pauze kunnen ook stands worden bezocht, zoals van De Hoop en van Moedige Moe ders. De organisatoren spre ken verder de wens uit dat hun initiatieven er toe zullen leiden dat de christenen op het eiland zich steeds meer "als een muur van gebed" voor het eiland op zullen stel len, "zodat er grote verande ringen op het eiland zullen plaatsvinden". De avond op 27 oktober begint om 20.00 uur De deu ren van Het Prieel van De Staver zullen opengaan om 19.30 uur De toegang is gra tis, wel wordt er een collecte ter bestrijding van de onkos ten van de avond gehouden. Meer info via: 06-53297230. 27 oktober I in het Prieel van "OeStawr" I Aanvang; 20.00 UU' (toegang gratis)^ NIEUWE-TONGE - Zaterdag 27 oktober geeft zangvereni ging Apollo haar najaarscon cert. Hieraan werken mee: de Blue Stocking Singers, o.lv. Nel Klerk; de Alpenkapel o.l.v. kapelmeester Hans Kom en zangver Apollo o.l.v. Marlous Smit. Deze drie verenigin gen, allen uit Nieuwe-Tonge, hopen u een leuke en afwis selende avond geven. Het con cert wordt gehouden in Ons Dorpshuis te Nieuwe-Tonge. De aanvang is om 19.30 en de zaal is open vanaf 19.00. De toegangsprijs is 5,-. DIRKSLAND - Vrijdag 19 oktober wordt er bij De Wurft Kreadef een demonstraüe gegeven van kerstkaarten maken. Hierbij wordt de Cuttle bug gebruikt, een nieuw apparaat om te stansen en embossen van het papier en karton. Ook kunnen met behulp van bijgele verd matje alle soorten emossingmallen worden gebruikt. De demonstratie is van 10.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 17.00 uur Heel de dag kan men profiteren van 10% korting op de dan aangeschafte materialen. De Wurft Kreaüef is te vin den op de Stationsweg 15 in Dirksland. lOEMEENTE GOEDEREEDE Mllieustraat Goedereede gesloten Op woansdag 17 oktober 2007 ts de Milieustraat te Goedereede gesloten. profeirioMle vo«tTci:ioi'gliig Oost Voorgors 61 3241 KD Middelharnis Tel. (0187) 48 20 66 wwwbrilcentnimkeuvelaacnl Zandpod 56 - Middelharnis - Telefoon (0187) 48 34 37 OUDE-TONGE - WD- raadslid Piet van de Ree is donderdagavond in het zonnetje gezet. Hij is 25 jaar lid van de gemeen teraad van Oostflakkee en ontving als dank en waardering de zilveren gemeentepenning uit handen van burgemeester Heijkoop. Door Kees van Rixoort Heijkoop blikte in zijn toe spraak uitgebreid terug op üe politieke en bestuurlijke carrière van Piet van de Ree. Hij was niet alleen gemeen teraadslid, maar ook twee keer wethouder, van 1982 tot 1987 en van 1990 tot 1994. "Piet heeft een lange staat van dienst bij het openbaar bestuur" Als wethouder was hij bijvoorbeeld betrokken bij de bouw van De Grutterswei in Oude-Tonge, de gymzaal in Achthuizen en de ontwik keling van diverse bouwplan nen in de gemeente. Van de Ree voegde daar later nog de komst van het middelbaar beroepsonderwijs naar Oude- Tonge toe. "Het neeft mij heel veel voldoening gegeven dat er kansen zijn voor de jeugd van .Goeree-Overflakkee en omgeving, die er voor die tijd niet waren. Ik ben volop bezig het middelbaar beroepson- SOMMELSDIJK - Op 22, 23, 26 en 27 oktober zijn er weer de jaarlijkse Springdagen bij Gymvereniging MH-SD, Een hele dag bowlen, klimmen, springen en zwemmen voor zo'n 400 kinderen, die er in totaal aan meedoen. Voor 11 per deelnemer (leden van de Gymvereniging krijgen 1 korting) gaan de kinderen eerst 2 uren springen, daarna I uur bowlen, 1 uur klim men in de indoor klimwand (met instructeurs). Klokslag 1 uur wordt er een spetterende demonstratie gegeven op air- tumblingbaan/minitrampoline en daarna kan men eten. Patat met een frikandel of kroket, niet de meest gezonde maal tijd, maar de kinderen zijn er gek op. Na het eten nog 2 uur zwemmen in het subtropische zwembad en dan vol verhalen en moe weer naar huis. Bij het springen wordt er gesprongen op de grote tram poline, airtumblingbaan, dubbele minitrampoline en verschillende situaties mini trampoline. Er kan nog inge schreven worden op zaterdag 27 oktober via website www. mhsd.nl onder de knop 'Sring- dagen'. Kinderen uit Stad aan 't Haringvliet kunnen nog inschrijven op dinsdag 23 okto ber Zij worden opgehaald met de bus en aan het eind van de dag ook weer terug gebracht. Wie meer wil weten, kan mai len naar Elco Kievit; Penning- meester(a)mhsd.nl, of bellen naar 0187-487513. Met een groot bord langs de weg itasen Oude-Tonge en Xieuwe-Tonge ivordt de aandacht gevestigd op de Praise en Prayeravond in De Staver. Foto: Adri van der Laan ACCOIt«T*«T« CLASTia«Ae*t»K««S WD-er Piet van de Ree ontvangt de zilveren gemeentepenriing uit handen van burgemeester Heijkoop. Folo: I'e derwijs op het eiland uitge breid te krijgen." De burgemeester memo reerde dat Van de Ree ook al bijna veertig jaar ambtenaar van de burgerlijke stand is. "Een bijzonder lange tijd." Het was Heijkoop in zijn korte tijd in Oostflakkee al opgevallen dat Piet van de Ree een "absoluut gemoti veerd" raadslid is, "die zich er niet met een jantje-van- leiden vanaf maakt." Zijn fractiegenoot Van Noordt Wieringa sloot zich daar bij aan en noemde Van de Ree ook eigenzinnig. "Piet neemt geen blad voor de mond. Hij is altijd posi tief kritisch, houdt van de gemeente en voelt zich betrokken bij de samenle ving. Voor sommigen is hij s/>»MJ Ftdkkee een luis in de pels, voor ande ren een lichtend voorbeeld." Van de Ree zelf zei dat zijn inzet voortkomt uit betrok kenheid. "Het is een ziekte, die je nooit meer kwijt raakt. Nu word ik gefeliciteerd van wege het feit dat ik het zo lang op deze stoel heb volge houden. Eén troost: ik ben niet van plan het nog eens 25 jaar te doen." OUDE-TONGE - De gemeenteraad van Oost flakkee heeft de program mabegroting 2008-2011 donderdagavond zonder tegenstem vastgesteld. De Vrije Lijst Oostflakkee (VLO) en het CDA hadden wel moeite met de verho ging van de onroerende- zaakbelasting (OZB) met 5 procent. Maar beide frac ties trokken daaruit niet de consequentie om tegen de voorstellen te stem men. Het doorslaggeven de argument: dan creëer je een gat in de begroting. Door Kees van Rixoort De onroerendezaakbelas- ting zou, zo luidden eerdere afspraken, met niet meer dan 1,5 procent stijgen. Een extra verhoging was echter mogelijk, vond het college eii een grote meerderheid van de raad, omdat de stij ging van de rioolheffing achterblijft en de afvalstof fenheffing zelfs daalt. Voor beide heffingen geldt dat ze honderd procent kostendek kend moeten zijn. Dat leidt tot een verhoging van de rioolheffing met 5 procent in plaats van de eerder begrote 9 procent én een verlaging van de afvalstoffenheffing met 5 procent. De lasten druk neemt daardoor niet toe in de gemeente Oostflak kee, ook niet als de OZB met 5 procent omhoog gaat. Rta van Rossum (CDA) vond het een rare gang van zaken. "Als de afvalstoffenheffing met 5 procent kan dalen, betekent dit dat we altijd veel te veel hebben betaald. De verhoging van de ene belas ting wegstrepen tegen de ver laging van de andere belas ting is in onze ogen boeren bedrog", aldus Van Rossum. Haar collega Peter de Vries van de VLO was het ook niet eens met de extra verhoging van de OZB. "Wij vinden dat uw college hier een kans mist om de lastendruk voor onze inwoners eindelijk eens te kunnen beperken. In alle statistieken behoort Oostflak kee tot één van de duurste gemeenten en dan kun je net niet maken om te zeggen dat de afvalstoffenheffing wel meevalt en we de OZB dus maar verhogen met 3,5 procent extra.". De waarschu wing van wethouder Petra 't Hoen (PvdA) dat er een gat in de begroting zou ontstaan, was echter afdoende. Ook het CDA en de VLO stemden uit eindelijk niet tegen. De bespreking van de begro ting gaat altijd gepaard met het uitspreken van algeme ne beschouwingen door de diverse fracties. Dat levert een veelheid aan ideeën, vra gen en opmerkingen op. Zo ook dit jaar Zo kwam VVD-er Piet van de Ree met de suggestie om de gemeente het historische raadhuis in Ookgensplaat terug te laten kopen. "Eeu wenlang hebben generaties zich uitgesloofd om het in stand te houden en wij heb ben het verkocht. Met de beste bedoelingen en in de overtuiging dat het goed zou komen, maar dat komt het niet. Het staat te verruïne- ren." Het idee leverde bijval op, al maakte wethouder 't Hoen direct wel duidelijk, dat er financieel gezien wei nig mogelijkheden zijn. Van de Ree: 'Het mag geld kosten van de VVD." Zijn suggestie om het zeventiende-eeuwse raadhuis onder te brengen bij een nog op te richten Stichting Cultureel Erfgoed Goeree-Overflakkee klonk de wethouder als muziek in de oren. "Ik praat er graag over door." Van de Ree deed ook de suggestie om op meerdere plaatsen binnen de gemeente een Automatische Externe Defibrillator (AED) te plaat sen. "Dit omdat de bereik baarheid voor ambulances ons zorgen blijft baren." Van de Ree noemde het initia tief van huisarts Lassing in Oude-Tonge om het dorp een AED te schenken. "Een zeer lovenswaardig initiatief, dat zelfs mensenlevens kan sparen als de ambulancezorg tekortschiet." Volgens de VVD-er moet elke kern over ten minste één AED kunnen beschikken. "Bij de Macro koopt je ze voor 2.000 euro per stuk, inclusief BTW." Ria van Rossum pleitte ervoor om gedeeltelijk welstandvrij bouwen mogelijk te maken. "Informatie over hoe een en ander uitgevoerd kan wor den, is vanuit Bladel en Boe kei voorhanden", aldus het CDA-raadslid. Wethouder Gert-Jan van der Valk meld de de kaders van de gemeen teraad welwillend te zullen uitvoeren. Omdat mevrouw Van Rossum veel bijval kreeg, zullen die kaders er wel een keer komen. Bespreking in commissieverbanci is in ieder geval al aangekondigd. Verscheidene partijen brach ten het vastlopen van het ver keer op de N59 naar voren en pleitten voor verbreding. De PvdA haalde er ook cle opbouw van de economie van Oostflakkee bij. "Het stijgende aantal keren per week dat het verkeer vast staat op onze ontsluitings weg, maakt het belang van verbreding groter" Wethou der van der Valk antwoord de, dat verbreding van de rijkswegen N57 en N59 op de bestuurlijke agenda van minister Eurlings staat. Poli tiek lobbywerk kan helpen, gaf hij aan, maar dan is het wel zinvol om de juiste argu menten te gebruiken. De lokale economie is bedoeld om de in- en uitgaande pen del tegen te gaan en dus geen argument om de N59 te verbreden."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1