w Astma Fonds Goeree-Overflakkee wint prijs voor stimulering lotgenotencontact Inzameling voedselbank bij Cl000 Ouddorp Concert met klaviermuziek uit tien verschillende landen Voorlichtingsavond medicijngebruik Bijeenkomst 'Passage' Jongerendienst Jubilarissen Dij Plaatse biljart- vereniging Kinder- doopdienst Masterclasses schilderen door Suzan Offereins EIIAriDBI-niEUWS WWZ concert met Urker Visserskoor Crescendo Informatiemap voor belijdenis- catechisanten Bustocht Paleis Soestdijk EIIAnD^.fHEUW5 MIDDELHARNIS - Suzan Offereins gaat weer les geven in schilderen. In november organiseert ze vier masterclasses, waarvoor men zich kan inschrijven per dagdeel van 3,5 uur. Inschrijven kan per mail. Besteding COPD Voorlichting MIDDELHARNIS - Op dinsdag 20 november orga niseert de VW Zuid Hol landse Eilanden voor de tweede keer een bustocht naar Paleis Soestdijk. OUDDORP - De voedsel bank Goeree-Overflakkee houdt aanstaande zater dag, 13 oktober, een inza melingsactie in de ClOOO- supermarkt te Ouddorp. Het winkelend publiek kan die dag, naast de eigen boodschappen, artikelen kopen om de noodvoor raad van de voedselbank aan te vullen. Het gaat om artikelen die lang houd baar zijn. Voedselbank Goeree- Overflakkee PAGINA 2 DINSDAG 9 OKTOBER 2007 m Gesta H Depressief, angstig of gespannen? Aanstaande zaterdag, 13 oktober, hoopt musicus Paul Kieviet te concer teren in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk in een programma met kla viermuziek uit tien ver schillende landen onder het motto 'Een muzikale rondreis door het Europa van de 17e en 18e eeuw'. Het programma omvat in feite heel West-Europa, van Por tugal tot Denemarken en van Oostenrijk tot Engeland. De Barok - globaal gesproken van ongeveer 1600 tot onge veer 1750 - was een bloei tijd van de klaviermuziek. De orgelbouw stond op hoog peil, de huismuziek werd geprakti seerd (clavedmbel en spinet) en aan allerlei vorstenhoven werkten begaafde musici. Het leuke van dit concert is vooral ook de aftvisseling tus sen 'regionale' stijlen: een Suite van de Franse componist Clérambault (aansluitend bij het tvpisch Franse orgeltype) vertegenwoordigt een wereld van verschil vergeleken met een vroege Voluntary -van de Londense meester Purcell. Voor verdere informatie over de uit te voeren werken diende de toelichting die jl. vrijdag in het 'Eilanden-N'ieuws' stond. Voor nu nog een keer het hele programma: I. Toccata sopra i Pedali del Organo e senza, Girolamo Frescobaldi (1583-1643). Praktijk voor GestaltPsychotherapiB H. J. Catsburg gestalttharapaut en coach Njeuwstrast 25 3243 AN Stad aan 't Haringvliet 1 Tel. (01871811680 j Email: (nfo@gest8ttnet.nl gftjWebsite; www.gestallnet.nl I &iiiï---------1 2. Quinto Tiento de medio registro de tiple de Sep time Tono, Francisco Correa d'.Arauxo (1581- 1663). 3. Partite diverse sopra il Corale 'O Gott, du from- mer Gott', Johann Sebas tian Bach (1685-1750). 4. Fantasia Octavo Toni, Pie- ter cornet (1560-1626). 5. Variaties over '.Allein Gott in der Höh' sei Ehr', Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621). 6. Passacaglia, Johann Kas- parKerll (1627-1693). 7. Suite in C, Dietrich Buxte- hude (1637-1707). 8. Toccata de mano izquier- da de Quinto Tono, Juan Cabanbilles (1644-1712). 9. Voluntary for double organ, Hernv Purcell (1659-1695). 10. Suite du Premier Ton, Louis-Nicolas Cléram bault (1676-1749). Het concert wordt uitgevoerd op orgel en spinet. Hartelijk welkom.' .Aanvang 20.00 uur. chrstelijk-maatschappelïjke vrouwenbeweging MIDDELH-ARNTS - Op don derdagavond 11 oktober is er weer een bijeenkomst van Christelijke Vrouwenbewe ging 'Passage'. De avond wordt gehouden in het Dienstencen trum van Companen aan de Doetinchemsestraat te Middel- harnis. De dames Vroegende- weij en Van Eek, beide werk zaam bij stichting Careyn, zul len vertellen over de thuiszorg en alles wat daarbij komt kij ken. Ook gasten zijn welkom. OUDDORP - Op zondag 14 oktober 2007 wordt in de Gere formeerde kerk te Ouddorp de eerste jongerendienst van het nieuwe seizoen georganiseerd. Het thema is 'In het begin... God of toeval?'. Voorganger is ds. C.G. Kant, praiseband 'eXalt' zal de muzikale begelei ding verzorgen. De aanvang is om 18.30 uur. OOLTGENSPL/UT - Tijdens de jaarvergadering van biljart- vereniging 'Wit Root Wit' wer den twee leden die al vanaf de oprichting in 1967 lid zijn van de vereniging gehuldigd en in de bloemen gezet. Daan Kop penaal is vanaf het begin tot heden 40 jaar lang wedstrijdre kenaar, medelid Johan Tiggel- man is 38 jaar penningmeester geweest. De twee leden kregen een gegraveerde biljarter, die ze als waardevol gesclienk in ontvangst namen. Op de foto de jubilarissen met in het midden voorzitter Krijn Buth, die hen nog vele gezonde en sportieve jaren toewenste. STELLENDAM - Op zon dag 14 oktober wordt er een Kinder-Doopdienst gehouden in de Gereformeerde Kerk te Stellendam. Medewerking zal worden verleend door kinder koor YESS, ds. C.G. Kant zal de dienst leiden. De aanvang is om 10.00 uur. Na inschrijving krijgt men een mail terug met bevestiging. Het is Suzans bedoeling om minimaal twee maal per jaar masterclasses te organiseren: in november en februari. Hier onder de info voor november a.s. 7 november: 'Model', 13.30 tot 17.00 uur. 7 november; 'Portret', 18.30 tot 22.00 uur; 21 november: eigen onderwerp meenemen en schilderen; 21 november: 'Stilleven'. De masterclasses worden gege ven in de grote (film)zaal in het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelharnis. De groe pen dienen uit minimaal 10 en maximaal 15 deelnemers te bestaan. Schilderezels en tafel tjes zijn aanwezig. Wie zich aan wil melden, kan z.s.m. een mail sturen naar info(a'suzan-offereins. rü met daarin aangegeven de gewenste masterclass en het eigen telefoonnummer. Deelnemers krijgen daarna een mail terug met een beves tiging en betahngsinforma- tie. Voor meer info: bel naar 0187-487155 of mail naar Suzan Offereins, Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag uitgave: ultgevarsmi]. Eilandan Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huls-aan-huls vi1)dag abonnemanten uitgave Tal. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Largeweg 13, Sommeladllk ADVERTENTIES EN AOMINSTRATIE 181.(0187)471020 E-mail;algemeen©gebr-d8waal.com Tarief per mm 0,35, Contracttarieven op aanvraag Sluitlngstermijn 2al<elljl<e advertenties: maandag en donderdag 14,00 uür Sluitlngstermijn overlljdensberlcliten: dinsdag en vrijdag 7,30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduldell|ke advertentieopdrachten Kan da uitgeverij met aansprakalijk worden gesteld. REDACTIE hoofdredacteur J. Vlllerlus, tel. (0187) 471022 e-mail: j.vlllerlusfflgebr-dewaal ,com Plaatsing van ingezonden behchten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen :vr!)dagedltle) zl|n bl| vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen 3chrtftell|k vóór 30 november Wijzigingen graag t>wea wal<an voor ingaan doorgeven. RBKENINONUMMBRS: 'oatbarK -37930 RabobanK Qoeree-Overflakkae 3420.01108 LJd NNP Van toepassing zijn de Regalen voor het Advertentlawezen (ROTA). THOLEN - De Stichting Wereld Wijde Zending Con certen organiseert a.s. zater dag een grote koor- en samen- zangavond in de Hervormde kerk te Tholen. Medewerking zal worden verleend door het Urker Visserskoor Crescendo o.l.v. Louwe Kramer, en ook de solist Piet Baarsen zal zijn medewerking verlenen. Het Van Dam-orgel zal worden bespeelt door organist Minne Veldman, die naast het koor ook de samenzang zal bege leiden. Het concert begint om 19.00 uur en de kerk gaat om 18.15 uur open. De opbrengst van dit concert komt ten goede aan het werk van de Stichting Onderlinge Zorg Oekraïne. Toegangskaarten kunnen nog worden besteld bij Boekhandel Oostdijk te Tholen en bij WWZ- Concerten, tel. 0187-603510, e-mail wwzconcerten(@solcon. nl. Voor meer info zie website www. w wz-concertennl. GORINCHEM - De chris telijke organisaties Frie- densstimme, In de Rechte Straat, Gave, Ontmoeting en Woord en Daad bren gen in oktober een infor matiemap uit voor belij- deniscatechisanten. In deze map is informatie opgenomen over het werk van de organisaties. De catechisanten spreken met hun belijdenis het voornemen uit om hun leven dienstbaar te stellen in het Koninkrijk van God. Een kennismaking met organisaties die werk verrich ten ten dienste van de naaste, ver weg en dichtbij, kan de catechisanten helpen bij het nadenken over hun persoon lijke betrokkenheid op en hun inzet bij de verschillende vor men van werk in Gods Konink rijk, In april 2007 is een draagvlak onderzoek uitgevoerd onder predikanten van diverse ker ken. Voorgangers uit de Her vormd Gereformeerde Bonds- gemeenten binnen de Pro testante Kerk in Nederland, Hersteld Hervormde Kerk en de Christelijke Gereformeerde Kerk gaven aan interesse te hebben in deze informatiemap. In oktober worden in totaal 620 mappen verzonden naar de predikanten uit de genoemde kerkverbanden. Predikanten hebben vervolgens de moge lijkheid om de mappen voor hun catechisanten te bestellen. STELLENDAM - De afde- ling Goeree-Overflakkee van het Astma Fonds tim mert al een aantal jaren aan de weg. Voor zowel leden als niet-leden organiseert de afdeling regelmatig bijeenkomsten waarbij het omgaan met luchtweg aandoeningen centraal staat. Niet alleen voor de patiënten, maar ook voor hun partners en mantel- zorgers. Voor dit initia tief hebben zij onlangs de Stimuleringsprijs Lotge notencontact ontvangen van het Astma Fonds. De voorzitter van de afdeling, Willeke Blokland, legt uit wat de activiteiten van de afdeling inhouden. Door Adn van der l^an De afdeling Goeree-Overflak kee van het Astma Fonds is een actieve afdeling en Wil leke Blokland verzekert dat de bestuursleden graag hun acti viteiten nog verder willen uit breiden als de mogelijkheden er zouden zijn. De afdeling heeft een kleine tweehonderd leden en vorig jaar schreef het landelijke .-^st- ma Fonds een prijsvraag uit. Afdelingen die op een origine le wijze het lotgenotencontact stimuleren, zouden eventueel voor een prijs in aanmerking komen. Naast de jaarlijkse voorlichtingsavonden orga niseerden zij in juli van vorig jaar een bijeenkomst in Zorg centrum Geldershof te Dirks- land, waar de mensen van de beweeggroep en de longreva- lidatie werden uitgenodigd, met als doel om met elkaar én met hun partners te spreken over hun aandoening. Volgens Willeke Blokland was de bij eenkomst 'speels' van opzet en natuurlijk werden hierbij ook de partners van de patiënten betrokken. "Er werden groep jes gevormd en onder leiding van een gespreksleider van de afdeling werd er uitgebreid gesproken over hun aandoe ning. Het doel was om te kij ken hoe partners en patiënten met de aandoening omgingen en welke problemen men hier om deelnemers aan de teambindingshji bij tegenkwam". Aanvankelijk was er door de deelnemers wat aarzeling om mee te doen, want de partners werden van elkaar gescheiden, maar al vlug brak het ijs en wisselde men uitvoerig van gedachten en ideeën. Het verslag van de bespreking werd op schrift gesteld en gestuurd naar het hoofdkantoor van het Astma Fonds. Uiteindelijk bleek dat de afdeling met hun initiatief een prijs van 1.000,- had gewonnen: De Stimulerings prijs Lotgenotencontact. Dit bedrag kon niet zomaar in de afdelingskas worden gestort, want aan de beste ding ervan was wel een aantal voorwaarden verbonden. Zo moest het bedrag in één keer Volgende week donderdag 11 oktober zal er weer een voorlich tingsavond zijn van het Astma Fonds afdeling Goeree-Over flakkee. Het onderwerp van deze avond is: 'Medicijngebruik bij Astma en CO PD'. Drs. H. Vissering zal dit onderwerp ver zorgen; hij is apotheker in Ouddorp. De avond wordt gehou den in het restaurant van het Van Weel-Bethesda ziekenhuis in Dirksland. N'aast de uitleg over het onderwerp komen ook de bijwerkingen aan de orde en hoe men het beste kan inha leren. Ook zal er voorlichting worden gegeven over wat de wisselwerking is tussen bepaalde medicijnen. Er is ook gele genheid tot het stellen van vragen. De avond begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19,30 uur. De bijeenkomst wordt om ongeveer 21.30 uur afgesloten. Familieleden, vrienden en belangstellenden die geen lid zijn van het Astma Fonds zijn eveneens van harte welkom. Voor meer info kan men bellen naar 0187-684905, Bezoekers worden verzocht geen parfum of aftershave te gebruiken. besteed worden ten behoeve van teambinding en/of lotge notencontact. Daarom werd er gekozen voor 'teambinding'. Er werd een gezellig samen zijn georganiseerd in Hoeve Kortstaert aan de Oostdijkse- weg te Goedereede-Oostdijk. De bedoeling van deze bijeen komst, op 7 september jl., was om de banden te verstevigen tussen het bestuur en de ande re vrijwilligers die altijd actief zijn voor het Astma Fonds. Hiermee werden de vrijwil ligers bedoeld die hand- en spandiensten verlenen bij de verschillende activiteiten en zij die de jaarlijkse collecte orga niseren. "Het blijkt dat in de praktijk alleen onze secretaris contact heeft met deze vrijwil ligers en d'at we elkaar bijna nooit persoonlijk ontmoeten. Het was een heel gezellige mid dag en avond en we hebben de banden weer verstevigd", aldus Willeke Blokland. Dat het werk van de afde ling noodzakelijk blijft, blijkt uit het feit dat er ook op het eiland heel veel mensen zijn die lijden aan Astma en CO PD en daar niet alleen persoonlijk veel hinder van ondervinden, maar zij voelen zich niet altijd begrepen door hun omgeving. Astma is volgens Willeke een luchtwegaandoening die ver oorzaakt wordt door "prikkels van buitenaf". Allergieën en weersomstandigheden, zoals mist, zijn hiervan meestal de oorzaak. Men krijgt het benauwd van bijvoorbeeld het verblijf in rokerige ruimtes, of in de nabijheid van huisdieren, bepaalde parfums of bloemen. "Er is wel een verschil met hooikoorts, maar mensen met -Astma hebben ook vaak last van hooikoorts." Een andere aandoening is COPD. Deze afkorting staat voor Chronic Obstructive Pulmonary Diseases. Hier mee worden kortweg alle chronische ademhalingsziek ten bedoeld. Ziekten die een lichamelijke oorzaak hebben, zoals chronische bronchitis en ademhalingsproblemen als gevolg van longemft'seem, in de volksmond hekend als 'de rek uit de longen'. .Astma is goed te behandelen met medi cijnen, maar met COPD is dit lastiger, sommige mensen krijgen hierbij extra zuurstof toegediend en het geeft veel beperkingen. De -Afdeling G<3eree-Over- flakkee van het -Astma Fonds doet er alles aan om de men sen goed met hun aandoening om te laten gaan. Naast het tweemaal per jaar organiseren van een voorlichtingsav(md en ontspannende bijeenkomsten zoals een bingomiddag, wor den de patiënten ook gesti muleerd om zich te bewegen. Onder leiding van een fysio therapeut is er elke maandag aangepast bewegen van 15.30 tot 16.30 uur in de SJEM te Middelharnis. Volgens Wil leke is beweging voor mensen met luchtwegaandoening heel belangrijk. "-Als men het vaak benauwd heeft, is men vlug geneigd om zich maar rus tig te houden, terwijl het juist belangrijk is om te bewegen. Het blijkt dat mensen zich door het bewegen ook beter gaan voelen. Door te bewegen onder deskundige begeleiding worden ook de spieren gesti muleerd om bijvoorbeeld vast zittend slijm los te maken. Voorlichtmg over -Astma en COPD IS heel belangrijk en dat niet alleen \oor de patiënten, maar ook \oor de mensen m hun naaste omgering. Want er wordt nogal eens met onbegrip gereageerd op deze aandoenni- gen. "Uit eigen en-aring weet ik dal ik niet naar een feest of bijeenkomst kan waar gerookt wordt. De mensen begrijpen dit niet altijd", legt Willeke uit, die ook zelf-Astma-patiënt is. Daar om probeert de afdelingook mei andere activiteiten de omge ving hierop attent te maken. Regelmatig wordt dan ook mei 'luchtbus' van het -Astma Fonds scholen bezocht. Hierin wor den de leerlingen voorgeliclu over -Astma en COPD en kun nen ze aan de hand van proel- jes erachter komen wat iemand die lijdt aan een luchtwegaan doening mee kan maken. "W'tt hopen hiermee te bereiken dat zij die aan -Astma en COPD lij den overal ongehinderd naar toe kunnen". Het is de bedoeling van de -Afdeling Goeree-Overflakkee om in de toekomst haar acü- viteiten nog verder uit te brei den. Voor al de activiteiten zou de afdeling graag het vrijwil- ligersbestand en het bestuur nog wat verder zien uitge breid. Wie zich geroepen voelt om ook het leven van mensen dia aan .Astma of COPD lij den dragelijk te maken, kan contact opnemen met Willeke Blokland: tel. 0187-491782 of via e-mail: willekebloklandaf(a kpnplanet.nl. Een rondwandehng door Paleis Soestdijk roept nostalgische gevoelens op naar de tijd van het grote défilé langs het bor des t.g.v. de verjaardag van Koningin Juliana. Weet u nog: de steeds groter wordende Koninklijke femilie met al die prinsjes? U komt o.a. langs de cadeaukamer, waar de konin gin alle cadeaus verzamelde, die ze kreeg op Koninginnedag en van de vele binnen- en bui tenlandse gasten die zij en prins Bernhard ontvingen. Omdat het paleis alleen o.l.v. een gids bezichtigd mag worden, is het aantal deelnemers beperkt en gezien de enorme belangstel ling voor de vorige bustocht is het aan te raden snel te reser veren, want vol is vol. Het paleis is rolstoelvriendelijk, maar per rondleiding mogen vanwege veiligheidsvoorschriften slechts twee rolstoelen of roUators mee. Voor meer informatie over deze bustocht en/of boeking kunt u terecht bij het VVA.'.kantoor in Middelharnis, voor telefonische info kunt u bellen naar 0181- 401600 of 0187-484870. Door Kees van RIxoort Eerder hield de voed.selbank een soortgelijke actie in de Cl000 te Sommelsdijk. Die leverde een grote hoeveelheid levensmiddelen op. Mensen die de winkel bezoeken, krij gen bij binnenkomst het ver zoek om iets uit het speciale assortiment voor de voed.sel bank aan te schaffen. Na afre kening bij de ka.s.ia kunnen ze de artikelen - of hef artikel vervolgens inleveren bij de aldaar aanwezige vrijwilligers, Die hebben een flink aantal bananendozen klaarstaan om te vullen. -Na .Sommelsdijk en Ouddorp heeft de voedselbank meer eilandelijke inzamel- plaatsen op het oog. Dit om de bekendheid en betrokkenheid te vergroten. De Stichting Steunpunt Voed selbank Goeree-Overflakkee ging eind vorigjaar van startom men.sen te helpen die tijdelijk, door wat voor omstandighecïen dan ook, niet in staat zijn om voldoende voeding en kleding voor zichzelf en hun huisge noten te kopen. Zij ontvangen wekelijks een voedselpakket als hun aanvraag is goedgekeurd door bijvoorbeeld Maatschap pelijk Werk, GGZ, RIBWof de sociale dienst. De voedselbank hanteert een aantal voorwaar den. "Op 8 december 2006 hebben we de eerste voedselpakketten uitgedeeld", vertelt stichtings voorzitter Dirk van der Voort. "Het waren er in totaal vier: twee in Middelharnis, één in Ouddorp en één in Oude-Ton- ge. Daarna groeide het aantal pakketten naar veertien in juni en nu zitten we op negen per week. In de tussentijd zijn de omstandigheden van zeven mensen zo verbeterd dat ze niet langer in aanmerking kwamen voor een pakket. Er zijn ook mensen die voldoen aan de voorwaarden maar toch geen pakket willen. Dat respec teren we uiteraard." De stichting ontvangt de mees te houdbare levensmiddelen van de Voedselbank Nederland in Rotterdam, vestiging Spijke- nisse. De aanvulling met verse producten als aardappelen, uien, tomaten en brood komt van leveranciers op Goeree- Overflakkee. De producten die de voedselbank zaterdag inzamelt in Ouddorp dienen deels om de wekelijkse pakket ten aan te vullen en deels als noodvoorraad. De voedselbank beschikt over 43 vrijwilligers, die onder meer zorg dragen voor het vervoer, het inpakken en het uitleveren. Eén van hen: "Ik zag de nood om me heen en wilde zelf iets opzetten. Toen hoorde ik dat er al initiatieven waren om een voedselbank op te zetten en heb ik mezelf aangemeld. Ik vind het heel belangrijk dat de voedselbank er is. Je ^iet namelijk dat het heel erg nodig is. Bij toerbeurt pak ik de levensmiddelen in en deel ik de pakketten uit in ons uitdeelpunt aan het Oost Voor gors in Middelharnis. Het is prettig om te doen; sommigen mensen büjven bij het ophalen even voor een kopje koffie of een praatje." Het bestuur van de voedsel bank had eind vorig jaar het idee om binnen afzienbare tijd te groeien naar zestig voedsel pakketten. Dit op grond van ervaringen elders. De grote groei is er echter nog niet gekomen. Voorzitter Dirk van der Voort: "Het bhjkt best een grote stap te zijn om te moeten toegeven datje niet meer in je elementaire levensbehoeften kunt voorzien. Maar wij zeggen dan: doe jezelf niet te kort. Er is een overschot aan voedsel, dat anders vernietigd wordt. De vrijwilligers van de voedsel bank maken daar met liefde en plezier pakketten van en delen die uit. Maak er gebruik van'." De inzamelingsactie bij de Cl000 aan de Molenweg in Ouddorp start meteen nadat de winkeldeuren zaterdagoch tend opengaan en stopt zodra de voedselbank alle benodigde levensmiddelen heeft ontvan gen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2