1 Jaap Kok, nieuwe Buurtagent voor Oostflakkee, gaat voor goed contact Waterwethouder Van der Valk doet oproep om bewonersbij eenkomsten te bezoeken COEREE t Voorbeeld maatregelen >7" - H 'Met de inbreng van bewoners kan het Waterplan alleen maar beter worden' Vier bewonersavonden Streekarchief G-O open WATERPLAN OVERFLAKKEE Lezing Manon Ossevoort gaat niet door 80e jaargang Nr. 7650 Dinsdag 9 oktober 2007 Christelijk streekblad op gereformeexd^-^rondslag jJjitBIBLIOrS^ Politie in de buurt, in Spangen gaf dat gevoel van veiligheid, hier vraagt men "Wat is er aan de handl Buurt- of wijkagent? Verschil Op de fiets Niet alleen De voorbereidingen van het Waterplan Goeree- Overflakkee zijn weer een stap verder. Achter de schermen is deze zomer hard gewerkt aan een pak ket maatregelen om het water op het eiland flink te verbeteren. In de loop van oktober vindt in elke gemeente een bewonersbijeenkomst plaats waar de maatregelen voor de desbetreffende gemeente worden toegelicht. Waterwethouder Gert-Jan van der Valk maakt de balans op. Concreter Inbreng bewoners SAMEN WERKEN AAN GOED WATER ResiitspraktIJk Middelharnis De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.ciewaalhovenler8.nl .v^v^ii^^^^.. De nieuwe Buurtagent voor Oostflakkee Jaap Kok. MIDDELHARNIS - De gemeente Oostflakkee heeft sinds kort een nieuwe buurtagent. Enkele weken gele den nam Jaap Kok de taak van Cor van Heemst over. In het politiebureau in Sommelsdijk spraken we met Kok over de functie van buurtagent en hoe hij daar gestalte aan wil geven. Door Adri van der Laan De nieuwe buurtagent van Oostflakkee, Jaap Kok, is gebo ren en getogen in Rotterdam maar woont nu in de buurt van Clorinchem. Voordien was hij werkzaam bij de Konink lijk Marechaussee en daarvoor actief in Rotterdam-West, de wijk Spangen. Hoewel hij in zijn vorige werkzaamheden niet zo veel contact met het eiland heeft gehad, blijkt toch dat hij niet helemaal onbekend is met deze streek. "De familie van mijn moeder is oorspron kelijk afkomstig van de Palm- stee in Ouddorp en ik heb bijna al mijn vakanties op Ouddorp doorgebracht". In het korps Rotterdam-Rijn mond wordt de term wijk agent niet meer gebruikt. Men spreekt in het korps alleen maar over buurtagenten. Jaap Kok legt uit dat dit niet alleen maar een verschil van bena ming is voor dezelfde functie, maar dat er wel degelijk ver schil ligt tussen een wijk- en buurtagent. "Een wijkagent was meer sociaal gericht dan een buurtagent". Volgens hem bevonden wijkagenten zich meer op de scheiding tussen sociaalwerker en ordehandha ver, zoals een politieagent van origine is. Daarom spreekt de functie van buurtagent hem meer aan. "Als je als agent je teveel op het sociale vlak legeeft, wordt het moeilijker om op te treden. Stel als er een familie in een buurt woont die veel overlast geeft en je komt daar dan als een soort hulpver lener over de vloer, dan wordt het heel moeilijk om tegen die overlast op te treden. Dit kan ertoe leiden dat hulpverleners of partners achterover gaan leunen in plaats dat ze de zaak overnemen". Hoewel hij aangeeft dat hij als buurtagent meer politieagent is dan sociaal werker, wil dit niet zeggen dat hij geen oog heeft voor sociale problemen. Als iiij weet dat er iemand in de buurt moeilijkheden heeft als gevolg van bijvoorbeeld psychische of financiële problemen, of te kampen heeft met structurele werkloosheid, dan is hij deze burger wel behulpzaam Dij het zoeken van een oplossing. "Ik verwijs hem wel door naar de instanties, maar ik ga niet zelf aanmodderen", zo geeft hij aan. Jaap Kok geeft desgevraagd toe dat er een heel groot ver schil is tussen zijn vorige werk gebied in Rotterdam-West, waar de enkele jaren geleden beruchte Keileweg onder viel, met bijvoorbeekl heel veel overlast van druggebruikers en prostitutie, en het rustige Oostflakkee. Toch weet hij uit ervaring dat hoewel de pro blemen niet hetzelfde zijn, ook op Flakkee best wel wat aan de hand kan zijn. Zo weet hij dat het rustige polderland wel aan trekkingskracht heeft op de georganiseerde criminaliteit. 'Afgelegen schuren kunnen heel goed gebruikt worden voor een hennepkwekerij of voor het 'omkatten' van gesto len auto's. Ik kijk, ook vanwege mijn rechercheachtergrond, met een andere bril naar lood sen dan iemand anders". Verder is het hem opgevallen dat er op Goeree-Overflakkee anders op de aanwezigheid van politie wordt gereageerd dan in Rotterdam. "Als ik in Rotterdam met vijf collega's door de wijk liep, gaf dat de burger een veilig gevoel. Als we nier in straat komen zegt men: 'Wat zou er aan de hand wezen?'". Ter illustratie geeft hij een ander voorbeeld. "Als we in Rotterdam een school bezoeken, kijken de leerlingen daar niet van op. Maar kortge leden moest ik met een collega in Middelharnis op de Prins Maurits Scholengemeenschap zijn en dan zie je de leerlingen echt vragend omkijken". De nieuwe Buurtagent weet datje het beste contact met de 'mensen in de straat' maakt als je Jezelf ook tussen hen in begeeft. Hij is dan ook voorne mens om in de verschillende kernen van Oostflakkee zich veelvuldig buiten de auto te laten zien. "Ik zorg ervoor dat er bij het gemeentehuis van Oude-Tonge een fiets staat, zodat ik beter zichtbaar en aanspreekbaar ben". Maar hij beseu ook dat de grootte van FdIo: Aihi van der htau het gebied het bijna onmoge lijk maakt om dit volledig waar te maken. Doordat hij nog maar kort buurtagent is, weet hij nog natuurlijk nog niet alles over zijn buurt en ook niet waar de knelpunten zitten, al zullen zijn voorgangers hem ongetwijfeld hebben bijgepraat. Hij wil dan ook graag dat, als de inwoners hinder of pro blemen ondervinden bij een bepaalde situatie hem dan ook op straat 'aanschieten'. "Dit kan natuurlijk over van alles zijn, bijvoorbeeld verkeer dal in een bepaalde straat te hard rijdt of het verkeer dat te druk is doordat een rustige straat een sluiproute is geworden, of voor overlast die men van anderen ondervindt". Voor wat de overlast betreft is Jaap Kok ervan op de hoogte dat op sommige plaatsen op het eiland, ook in zijn buurt, wel overlast wordt ervaren van voornamelijk jongeren, die onder invloed zijn van alcohol en drugs. "Ik weet ervan, maar dat had ik hier niet verwacht. In Rotterdam haalt zelfs de meest doorge winterde junk zijn neus op voor speed en nu blijkt dat dit hier gebruikt wordt. Dit is zorgelijk!" Hij geeft aan dat hij nog te kort hier werkt om goed zicht te hebben op de oorzaak hiervan, maar hij is er wel tevreden over dat het overmatig alcohol- en druggebruik op de agenda is geplaatst en dat er door ver schillende instanties actie tegen wordt ondernomen. "Want ik vind dit voor het imago van het eiland niet goed. Dit mooie eiland verdient dit niet". Jaap Kok hoopt dan ook dat hij de medewerking van de burgers krijgt als het gaat om het oplossen of voorkomen van problemen. Via het telefoon nummer 0900-8844 is hij te bereiken. Als iemand anoniem iets wil melden, kan dat via het nummer 0800-7000. "Hier bij heb ik de burgers nodig want ik kan het niet alleen". De mensen kunnen altijd een beroep doen op het wijkteam, want - zo legt hij uit - door zoveel mogelijk politiemensen bij de problematiek te betrek ken, blijft het niet alleen een probleem van de buurtagent, maar worden ook bij diens afwezigheid de zaken goed opgepakt. "De buurtagent is gekoppeld aan het wijkteam. Als ik het aangeef wordt er ook werkelijk actie onderno men. Ze rijden er dan 'voor Jaap' naar toe..." "Steeds meer mensen interes seren zich voor water", zegt Van der Valk. "Het klimaat staat volop in de belangstel ling. De film van Al Gore over de klimaatsveranderingen trekt wereldwijd de aandacht. En ook hier op het eiland hebben we alles met water te maken." Die interesse bleek overigens niet uit de opkomst tijdens een eerste serie bewo- nersbijeenkomsten afgelopen vooijaan Ook toen stond het Waterplan op de agenda. De plannenmakers waren destijds bezig knelpunten en kansen te inventariseren. Misschien klonk dat allemaal te moeilijk en abstract, sugge reert Van der Valk. Nu we een halfjaar verder zijn, is het Waterplan een stuk concreter Voor elke femeente heeft een team van eskundigen de problemen vertaald in oplossingen. De opmerkingen en suggesties, oogst van de bewonersavon den in maart en april dit jaar, zijn hierin verwerkt. Van der Valk: "De maatregelen zijn erg belangrijk, zowel voor de burgers in de dorpskernen als de landbouw. Het gaat om soms relauef eenvoudige ingrepen, maar wel met een grote uitwerking op de kwa liteit van de leefomgeving. Zoals de aanleg van een vis- steiger voor rolstoelers en de aanleg van een wandelpad langs een watergang. Vooral bij de aanleg van nieuw water zijn er veel mogelijkheden om de leefbaarheid te verbe teren." Met het Waterplan willen de vier gemeenten, waterschap Hollandse Delta en het ISGO zorgen voor voldoende ruim te voor oppervlaktewater binnen de gemeentegrenzen om wateroverlast nu en in de toekomst te voorkomen. Het tweede hoofddoel is de zorg voor een goede water kwaliteit, zodat voor mensen, dieren en planten een aan trekkelijker leefklimaat ont staat. De waterwethouder is van mening dat dankzij een intensieve samenwerking tus sen de partijen inaatregelen goed in balans zijn. Er spelen ook op Goeree-Overflakkee diverse problemen die de gemeentegrens overschrij den. "Waarom zou je die problemen alleen proberen op te lossen als je juist door samenwerking meer ken nis beschikbaar hebt voor de beste oplossing", zo luidt het credo van Van der Valk. Hetgeen ook tot uitdrukking komt in de slogan voor het Waterplan: Samen werken aan goed water Juist inet het oog op het belang van goed en gezond water voor iedereen nodigt Inwoners van de gemeenten en (regionale) belangenorga nisaties worden van harte uitgenodigd om met de project groep van gedachten te wisselen over de maatregelen in het Waterplan Goeree-Overflakkee. De bewonersbijeen komsten vinden plaats op: - maandag 15 oktober op het gemeentehuis van Oost flakkee, - dinsdag 16 oktober op het gemeentehuis van Middel harnis, - maandag 29 oktober in de Dorpstienden in Ouddorp, - dinsdag 30 oktober in De Schakel in Dirksland. Alle avonden starten om 19.30 uur (inloop vanaf 19.15 uur) en zijn rond 21.30 uur afgelopen. Watemethouder Van der Valk hij het valer aan de Kolfweg in Oude-Tonge. Het betreft hier een doodlopende wiilergang met veel bagger en een harde oeveiinrichting, zodat van een mooie Mgel amper sprake kan zijn. Noodgedwongen staal er een fontein om nog enige zuurstof in het water te krijgen. De waterhmliteit kan verhdf'fn door een verbinding te maken met een ander water (via een leiding), te hnggeren en een bredere oeverzone te maken. De projectorganisatie wd de iianwonenden bij de inrichting van de oevers betrekken. Deze locatie in Dirhland biedt mogelijkheden voor extra imterbeiging om in de toekomst droge voeten te houden. Van der Valk alle inwoners hartelijk uit de bijeenkomst in de eigen gemeente (zie kader) te bezoeken. Er is volop ruimte om de maatre gelen en hun consequenties te beoordelen en suggesties te doen voor aanpassingen en verbeteringen. Plannen makers bij de gemeenten en waterschap zijn deskundig. Ze kennen het gebied goed. Maar dat wil niet zeggen dat er geen ruimte is om de plan nen aan te passen. Met de inbreng van bewoners kan het Waterplan alleen maar beter worden." De vier bewonersbijeenkom- sten worden zoals gezegd gebruikt om de voorgestelde maatregelen verder aan te scherpen. Begin 2008 is de besluitvorming. Dan stellen de vier gemeenteraden op Goeree-Overflakkee en het dagelijks bestuur van het waterschap de maatregelen vast die de komende laren worden uitgevoerd. Als de uitvoering begint, zal pas goed duidelijk worden welke ingrepen nodig zijn om het oppervlaktewater meer ruim te te geven. Dan pas zullen ook, zo weet de waterwethou der, tal van burgers naar de geineente of het waterschap bellen met de vraag wat er nu weer gaat gebeuren. Van der Valk: Een reden te meer om de bewonersavonden te bezoeken en tijdig mee te denken over de maal len." latrege- Voor elke dorpskern zijn één of meer maatregelen bedacht. Veel maatregelen zijn een oplossing voor meerdere knelpunten. Hieronder een kleine selec tie van knelpunten en voorgestelde maatregelen. Biauwalg en doorspoelen in Ooltsensplaat Ooltgensplaat kampt met veel blauwSg vanuit de Kram men Er is daarnaast behoefte aan meer en beter water om door te spoelen in de buurt van het vakantiepark. De voorgestelde maatregel is de aanleg van bredere water gangen en een verbinding met een nieuwe duiker onder de autoweg. Op deze manier kan water vanaf Den Bom mel worden aangevoerd. Deze maatregel biedt kansen om een aantrekkelijke natuurvriendelijke oever aan te leggen, mogelijk voorzien van een vissteiger. Onderzoek naar grondwaterproblemen in Goedereede De kern Goedereede heeft te maken met grondwaterpro blemen als gevolg van het vervangen van de riolering. De voorgestelde maatregel is door middel van interviews de problemen te inventariseren. Daarna kunnen gerichte maatregelen van start gaan. Kerkgracht baggeren in Dirksland De kerkgracht in net centrum van Dirksland is niet bepaald aantrekkelijk, Er staat weinig water in en de gracht stinkt. De voorgestelde maatregel is tweeledig: de gracht wordt gebaggerd en meteen cfieper gemaakt. Daarnaast is het nodig de kerk op de riolering aan te sluiten. Waferaanvoerplan voor Middelharnis Op diverse plaatsen in Middelharnis laat de waterkwaliteit te wensen over. In de zomer zijn er te veel algen, waar door het water gaat stinken. Dat kan het gevolg zijn van een watertekort, een doodlopende watergang ofte weinig stromend water. Voor de kern Middelharnis is een water- aanvoerplan in de maak dat een oplossing moet bieden voor deze problemen. Op zaterdag 13 oktober a.s. is het landelijke archievendag. Het is dan mogelijk een blik te werpen achter de schermen van archiefdiensten. Hoe wor den de oude archiefstukken bewaard en wat beheert het archief zoal? Het Streekarchief Goeree-Overflakkee opent op die dag ook haar deuren. U kunt zelf archiefonderzoek verrichten of vragen stellen. In de studiezaal kunt u via de computer oude doopboeken of de burgerlijke stand raadple gen. Tevens bestaat de moge lijkheid, dat u een rondleiding krijgt door de depots, waarin circa twee kilometer archief ligt opgeslagen. Jaarlijks is er een thema voor archievendag. Dit jaar is geko zen voor 'Wonen in Neder land'. Het streekarchief zal hieraan aandacht besteden door archiefstukken te tonen die hierop betrekking heb ben, zoals oude bouwtekenin gen en boedelinventarissen. In het Streekarchief Goeree- Overflakkee zal op deze open dag veel meer te zien zijn. Het OUDDORP - In verband met onvoorziene wijzigingen in het reisschema van Manon Osse voort gaat haar lezing van a.s. woensdag 10 oktober in de bibli otheek in Ouddorp niet door Gekochte toegangskaarten kun nen omgewisseld worden. archief beheert namelijk enke le honderden archieven. Iedereen is van harte welkom op zaterdag 13 oktober in het Streekarchief Goeree-Overflak kee, Dwarsweg 40 te Middel harnis. Het archief is geopend van lÜ.OOtot 16.00 uur Mm.SpulliWrpIMe Mslen er) Msdlators Tel. (0187)48 66 85 Fax(0187)48 41 14 email: lntofflrpmti.nl website: www.rpmh.nl vmmfarllnnlrumluuvelaaini ;andpiiii56-Miiiil»ltinniii-Ielatonn(0ia?)34 37

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1