Hamas tan d Een muzikale rondreis door het Europa van de 17e en 18e eeuw Tramverhalen gevraagd. I Israël EIIAtlDCI-IIEUWS Een verkiezings overwinning Het ontstaan van Harnas Eerste contacten van Hamas met Hezbollah Gazastrook Nisanit Netzarim Kfar Darom Gush Katif Atzmoka Morag Het handvest van Hamas Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' Op orgel en spinet Cursussen Careyn Keuzepakket MIDDELHAKNIS Onderstaande cursus sen worden de komende tijd georganiseerd door Careyn Keuzepakket. Bijeenkomst Vrouwen van Nu Kleding- inzameling Roemenië PAGINA 7 De machtsgreep van de radicaal islamitische Hamasbewe- gmg in de Gazastrook is verre van onverwacht gekomen. Al lang was duidelijk dat deze met Iran en de Libanese Hezbollah (Partij van Allah) verbonden aartsvijand van Israël de Gazastrook dreigde om te dopen tot Hamastan, tot een staat gebaseerd op de sharia, de islamitische wet geving. De bloedige, meedogenloze wijze waarop de Hamaskrijgers korte metten hebben gemaakt met hun tegenstanders, de islamitisch-communistisch getinte El Fatach van Machmoed Abbas, was meer dan gruwelijk. Opgepakte El Fatachleden werden niet alleen gemarteld, verminkt en vervolgens gedood, ook ziekenhuizen werden bestormd en patiënten van andere signatuur dan Harnas werden in bedden en op brancards met kogels doorzeefd. Een notabel van El-Fatach werd op een steenworpafstand van het Palestine Hotel, vlakbij het strand vanaf de achtste verdieping van zijn flat naar beneden gesmeten. De dood regeerde in Gaza. En op dezelfde dag teisterden raketten de Israëlische plaats Sderot. Dat geeft aan wat de Pales tijnse furie als prioriteit ziet. VRIJDAG 5 OKTOBER 2007 De Verenigde Staten en Euro pese Unie bestiiouwen de islamitische verzetsbeweging Harnas als een terroristische organisatie. Op 25 januari 2006 heeft deze fundamenta listische terreurbeweging in een door de Palestijnse Autori teit uitgeschreven verkiezings strijd onverwachl de absolute meerderheid in de Palestijnse gebieden - de Clazastrook en Westbank-behaald. Dat maakte aan de overheei- sing van de El-Fatah-beweging, destijds door Ya.s.ser Araliil geslicht, een eind. De bevol king gal' blijk die corrupte beweging beu te zijn. Maar met hun keus hebbeu ze wel nog meer onheil over zich heen geioepen. [)e inter nationale geldstroom is opge droogd. De bevolking is op de rand,van een hunianilaire cri sis geraakt. De voedseltekorten dreigen met de dag groter te worden. Kortom, er ligt een enorm probleem. De grote vraag is nu ol'de politieke keus van een volk hel naakte bestaan van de buigers in gevaar mag brengen. Men zal zich hebben te bezitinen hoe men in een dergelijke situatie helpen kan. En de Palestijnen moeten zich realiseren welke tragiek ze met hun keus in huis geliaald heb ben. Twee maanden na de genoem de verkiezingsdatum zag president Mahmoud Abbas, de opvolgel van Ara/at, zic/i 'gedwongen oen door Harnas samengestelde regering in Gazastad te installeien. Harnas ijver) bestaai sinds 1987 en is o|5gerichl door sjeik Ahmed Yassin. Hij begon zijn activiteiten rond 1973 met hel voeren van een sociaal beleid. Daarvoor stichtte bij de instel ling 'hel islaniilisch Cenlruni'. Hij richtte zich daarmee op 'welzijn en lieldadigheid'. Hij gaf'daaraan gestalte in de vorm van onderwijs, klinieken, kin deropvang, steun aan wedu wen en wezen. Hij nerd daarin ook door Israël gesteund. Isra el meende in de beweging van Yassin een tegenwicht Ie oiil- dekken tegen het gewelddadi ge optreden van de l'.L.O. van "V'asser Arafiit. Met geld voor zijn activiteiten kreeg hij uit inzamelingsacties, donaties en via Palestijnen die in hel bui tenland woonden. Ondertus sen bouwde hij een wapenvoor- raad op. Al spoedig gebruikte hij het geld dat hij ingezameld had voor hel bestrijden van bio.scopen, cafés en gokhuizen, omdat die in strijd waren mei de islamitische wetgeving. In december 1987 veranderde zijn min of meer sociale instel ling in een terreurorganisatie. Dat gebeurde tijdens de eerste intifada (1987-1993). Aanlei ding was een dodelijk ongeval waarbij een Israëlische vracht wagen belrokken was. Een golf van anti-Israëlisch volksgeweld barstte los. Yassin maakte van de gelegenheid gebruik om een eigen militie te stichten. En zo ontstond Hamas, een nieuwe afdeling van de inter nationaal opererende Egyp tische Moslim Broedeischap, een organisatie die streeft naar islamitische wereldheerschap pij. We vinden haar onder meer terug in bewegingen als jihad. Al Quada en Hezbollah. De Moslim Broederschap werd in 1928 door Hassan al-Banna, een onderwijzer uil Ismailiya, gesticht en had ten doel de samenleving weer in te rich ten naar de voorschriften van de koran en de Profeet. Deze moesten streng worden nage leefd. Het credo van de Moslim Broederschap is: Allah is ons doel, de koran is onze grond wet, de profeet is onze leider, strijden is onze handelwijze en sterven op de weg van Allah is ons hoogsle streven. Naast het streven naar wereldheer schappij van de islam heeft de Moslim Bioederschap zich door middel van uitspraken en betrokkenheid bij terreurda den vanaf 1936 ook lel verzet tegen de vestiging van Joden in Palestina. Hamas was een altakking van de Moslim Broederschap met een expliciet gewelddadige agenda. Honderden Palestijnse collabo rateurs - of mensen die daar van verdacht werden - werden uil de weg geruimd. In 1991 kreeg Hamas een gewapende vleugel, de Izzedine Al-Qassam Brigade, die zich richtte op het plegen van aanslagen. Na de ondertekening van de Oslo akkoorden door Ya.sser Arafat (1993) gaf Yassin opdracht tot het plegen van zelfmoordaan slagen op Israëlische bingers en militairen. In december 1992 werden 415 Palestijnse moslimterroristen - leiders van Hamas en Jihad - voor twee jaar vanuit de 'bezette gebieclen' naar Liba non verbannen. Ze zaten daar in tenten onder niet al te beste klimatologische omstandig- heden, fiat gebeurde op last van Jitschak Rabin, die juist als premier was aangetreden. De ontvoering van (gevolgd door de afzichtelijke moord op) een sergeant van de Israëlische grenspolitie was de druppel die de emmer had doen over lopen. De ontvoerders hadden tevergeefs geprobeerd door uilwisseling de vrijlating van de oprichter van Hamas, sjeik Ahmed Yassin, te bereiken. Met de verbanning van die terroristen probeerde Rabin de slagkiacht aan de radicale islamitische organisaties te ont nemen. Hij bereikte zijn doel niet, doordat: 1. de internationale wereld de verbanning in felle bewoordin gen verooideelde. Diezelfde wereld zag over het hoofd dat Egypte en Algerije dit soort figuren doodschoot en dat Syrië ze ophing; 2. de Veiligheidsraad in resolu tie 799 eiste dat Israël de maat regel zou terugdraaien en 3. de Hamasleden met de Libanese terreurbeweging Hezbollah in contact kwamen, waardoor er een intensief inter-terroristisch werkover leg ontstond, waar Israël nog steeds de vvrange vruchten van plukt. Onder de bannelingen bevon den zich Ismael Haniyeh, Mahmoud Zahar en Abdal Aziz al-Randsi, allen elders in dit verhaal genoetnd. Israël is onder de internationa le druk bezweken. Het heeft de 415 fundamentalisten vrijgela ten. Vraag niet hoeveel slacht offers dit onder de Israëli's (en 'collaborerende' Palestijnen) heeft gekost. Maar toen zweeg de wereld, omdat het maar om Joden ging! In januari 1988 verscheen het Hamas-handvest, bestaande uit 36 artikelen. Hierin werden de doelstellingen, de te volgen tactiek en strategie van Hamas verwoord, die een opvallende gelijkenis vertoonden met die van de Moslim Broederschap. Het handvest laat zien dat Hamas een macht wil zijn die niet alleen met Israël in staat van oorlog is, maar met heel de westerse beschaving. Aan dal handvest valt niets te veranderen. Hel is geen par tijprogramma dat aïliankelijk van de omstandigheden kan worden aangepast. Nee, er zit een drievoudig slot op. Allereerst geeft het de cloelslel- Ungen van de beweging aan. Verandering van de tekst heeft ontbinding van de organisatie lot gevolg. In de tweede plaats zijn de doelstellingen onlosma kelijk gekoppeld aan korantek sten en daardoor vastgeklon ken aan hel onveranderlijke woord van Allah. Dal maakt in de derde plaats hel handvest tot een religieus, aan de islami tische theologie - dus niet aan de politiek - gebonden docu ment. Hel wil alles of niets. Hamas moet en zal haar doel bereiken, ook al gebeurt het in fases. Zo verklaarde Ismael Haniyah, de premier, in een toespraak in Gazaslad (op 6 oktober 2006) dat Hamas Israël nooit zal erkennen, inaar wel bereid is een bestand te aanvaarden Hamas-logo. met als inhoud: een Pales tijnse slaat mei Jeruzalem als hoofdstad. Zo'n bestand - een hoedna genoemd - moet wor den verbroken zodra men voldoende macht bezit oni de niet islamitische tegenstander te verslaan. De hoedna is dus een wapenstilstand voor een bepaalde tijd. Daarbij neeml men Moham med als voorbeeld. Deze ging in 627 met tienduizend strij ders op weg naar Mekka, hel bolwerk van zijn tegenstan ders. Onderweg kwam hij tot de ontdekking dat hij te zwak was om de vijand Ie verslaan. Ook de strijders uit Mekka waren niet verzekerd van hun overwinning. Op grond daar van kwamen de beide par tijen in de plaats Hudaibiya een wapenstilstand voor tien jaar overeen. Twee jaar na de gemaakte afspraak voelde Mohammed zich echter sterk genoeg om het verdiag te ver breken. Hij rukte naar Mekka op en veroverde de stad. Zo zou nu de hoedna voor Hamas wel eens zinvol kunnen zijn om zich te reorganiseren nadat Israël bij luchtaanvallen kopstukken heeft uitgescha keld of om haar militaire macht te versterken. Ook bestaat er in zo'n periode de mogelijk heid om te praten over vrijla ting van Palestijnse gevange nen en/of over de Palestijnse vluchtelingen die al sinds 1948 in 'kampen' zitten. Over een echte vrede kan het gesprek niet gaan. Volgens de islam is de wereld verdeeld in de Dar al-Islam (het islainitische gebied) en de Dar-al-Harb (het huis van de oorlog). Duurzame vrede tussen deze beide gebieden is niet mogelijk, wel een wapen stilstand uit praktische over wegingen. De plicht om de Dar-al-Harb te veroveren en te bekeren, blijft! De minister van Buitenlandse Zaken van Hamas, Mahm oud Zahar, benadrukte (op 11 november 2006) dat het con flict met Istaël niet alleen maat- een conflict met Hamas is, maar met de hele islamitische wereld. "Wij erkennen geen staat die Israël heet en zullen dat ook nooit doen, Israël heeft geen recht op ook maar een vierkante centimeter Pales tijns grondgebied. Het is heilig land dat eigendom is van alle moslims in alle delen van deze wereld", aldus Zahar. De algehele politieke leiding over Hamas heeft Khaled Mas- hal, die zich als banneling in Damascus bevindt. (Wordt venioli^d) vH BES*. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Hieronder volgen de uitslagen van de wedstrijden die zijn gespeeld op maandag 1 okto ber bij de Damclub Denk en Zet. Afdfling I: J.A. Dekker - I. Mackloet... 1-1 C. Spee - A. van der Veer ..1-1 I. Koese - H.H. Verolnie.... 1-1 A. Verolme -J. v. Hoorn....afg. Dekker en Mackloet tastten de zaak eerst een beetje voorzich tig af door wat af te ruilen. In het midden- en eindspel werd het pas erg spannend. Er ont stonden wisselende kansen, die beide spelers niet op hun sterkst oplosten. Hel werd remise. Spee moest aantreden tegen Van der Veer, maar dal ging hem niet zo gemakkelijk af. Het werd een parlij waarin hel evenwicht geen moment verstoord werd. Remise was dan ook de juiste uitslag. Koese zat tegenover H.H. Ver olme. Zij speelden een moeilij ke en daardoor ook spannende partij. Verolme trok al snel van leer. Hij drukte Koese op een knappe manier in de verdedi ging. Ook al kon Verolme in het eindspel met een mooie combinatie een dam halen, toch moest hij nog met remise genoegen nemen. A. Verolme en Van Hoorn ston den na drie uur spelen nog met elk twaalf schijven tegenover elkaar. Het was een uitermate boeiende parlij mei legio val letjes. Op het moment dat de parlij moest worden afgebro ken, was nog niet te voorspel len wie de beste kansen op de drie punten heeft. Afdeling 2: S.W. Keijzer- R. Hage3-0 J. Jordaan - R. v. Rijnberk 3-0 J.A. Nipius - R.Jacobs0-3 B. du Pree - J. Kruik0-3 Keijzer speelde legen Hage een leuke wedstrijd waar van alles in zal. Nadal Keijzer op voorsprong was gekomen, ging Hage er nog eens extra goed voor zillen. Hij maakte het Keijzer knap lastig en wist zelfs nog een dain ie halen. Hij kon evenwel niet voorko men dat Keijzer op een knap pe wijze de drie punten wist te pakken. Jordaan speelt nooit zo gemak kelijk tegen de steeds beter spelende Van Rijnberk. Het werd een mooie parlij, waar bij Jordaan uileindelijk als de sterkste uil de bus kwam. Nipius vocht voor wal hij waard was, maar Jacobs had één van zijn goede a%'onden en daar kon Nipius niet tegenop. Jacobs werd de terechte win naar. Du Pree had een zware legen- stander aan Kruik. In de ope ning gaf Du Pree uitstekend partij. Hij kwam zelfs nog een schijf voor, maar in de loop van het ge\'echt moest Du Pree in Kruik toch zijn meerdere erkennen. Daardoor behield Kruik de leiding in afdeling 2. SOMMELSDIJK - Op zaterdag 13 oktober hoopt organist Paul Kieviet te con certeren in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk in een bij uitstek internationaal programma: klaviermuziek uit de Barok, komend uit tien verschillende landen. Vandaar het thema van dit concert: 'Een muzikale rondreis door het Europa van de 17e en 18e eeuw'. Een heel bijzonder program- Wa, met muziek van heel bekende componisten zoals Bach en Buxlehude, maar ook namen die we (bijna) nooit tegenkomen: Francisco Correa d'Arauxo, Pieler Cornet, Juan Cabanilles... Ook een heel afwisselend pro gramma, want tien verschillen de landen betekent cjok: tien verschillende tradities, tien muzikale persoonlijkheden die elk een onderscheiden achter grond hebben, denkend vanuil een heel verschillende klank... Verder een heel leerzaam pro gramma: kennis maken met muzikale denkpatronen die ons vrij onbekend zijn; Franse orgelmuziek van Clérambaull, denkend vanuit hel Frans-ba rokke orgel mei zijn heel speci fieke klankkleuren, die op hel Meere-orgel van Sommelsdijk wonderwel over te dragen zijn; grillige Engelse muziek van de grote meesier vóór Handel naar Engeland kwam: Henry Purcell, mei wonderlijke ver sieringen... Naast het prachtige Meere-or gel wordl gebruik gemaakt van een fraai spinet, uit hel atelier van de Ridderkerkse bouwer Martin Butler. Het programma; 1. Toccata sopra i Pedali del Organo e senza van Girolama Frescobaldi (1583-1643) op orgel. Frescobaldi, organist in Milaan en Rome, schreef zijn Toccata's met de bedoeling dat ze op een vrije manier wer den uitgevoeid. Hij gaf ze een soort handleiding mee, waarin hij aanwijzingen gaf voor de uitvoerende. Vooral de snel heid w^aarin de toccata wordt uitgevoerd, mag worden geva rieerd. Spannende bezigheid dus! 2. Quinto Tiento de medio registro de tiple de Septime Tono van Francisco Correa d'Arauxo (1581-1663) op orgel. Zijn 'Libro de Musica y de Organo' is één van de belangrijkste bronnen van Por tugese orgelmuziek. Hij was organist en ook bisschop Zo'n Tienlo is een stuk waarbij het klavier wordt 'gehalveerd', verdeeld in iwee verschillende klankkleuren ('medio regi stro'). Heel mooi met de Som- melsdijkse Cornet. 3. Partite diverse sopra il Corale 'O Gott, du frommer Gott' (BWV 767) van Johann Sebastian Bach (1685-1750) op orgel. In een negental vari aties legt Bach de leksl van Johann Heermann (één van de belangrijkste lutherse lieddich- lers) uit. Ook voor dit grootse werk biedt hel Meere-orgel de juiste kleuren. 4. Fantasia Octavo Toni van Pieter Cornet (1560-1626) op spinel. Cornet, vanaf 1593 hof- organist in Brussel, is eigenlijk de grote Zuid-Nederlandse ('Belgische' zeggen we na de opstand van 1830) collega van 'onze' Sweelinck. Zijn Fanta sia's munten uil in een vloeien de melodische lijn en ademen rust. 5. Variaties over 'Allein Gott in der Höh' sei Ehr' van Jan Pieterszoon Sweelinck (1562- 1621) op spinel. Vier variaties op hel bekende Gloria-lied van lutherse afkomst (Nikolaus Decius 1524). Sweelinck, zon der twijfel de grootste Neder landse componist was orgaiiisl aan de Oude Kerk ie Amster dam. Hij maakte naam als 'organisten-maker'; er loopt een lijn van hem tot aan Bach. 6. Passacaglia van Johann Kaspar Kerll (1627-1693) op spinel. Vanaf 1674 was Kerll oiganisl aan de St. Stephans- dom in Wenen. Zijn Passacag lia is een diepzinnig werk dat in zijn geheel beslaat uit aan eengeschakelde variaties op een wel heel eenvoudig bas- thema. 7. Suite in C van Dietrich Bux- tehude (1637-1707) op spinet. Behalve veel geweldige orgel muziek schreef Buxlehude ook suites voor klavier. Zijn Suites hebben allemaal een vierde lige opbouw: hier allemande, courante, sarabande I en II en gigue. Dil jaar is het 300 jaar geleden dat hij overleed. Op verscheidene momenten in deze concertserie is daaraan aandacht besteed, echter nog niet aan zijn Suites. Om het internationale karakter van dil concert te honoreien is hel van belang hem Ie zien als Deen: hij werd geboren in Helsingborg. 8. Toccata de mano izquier- da de Quinto Tono van Juan Cabanilles (1644-1712) op orgel. Cabanilles, ook wel de 'Spaanse Bach' genoemd, was organist aan de kalhedrdaal van Valencia. Deze Toccata is een kort, wonderlijk cre atief stuk. Virtuoos ook. De beroemde Spaanse trompetten (horizontaal!) passen heel goed in deze compositie.' 9. Voluntary for double organ van Henry Purcell (1659-1695) op oigel. Purcell, de belang rijkste engelse componist vóór Handel, schreef slechts weinig \oor orgel. Deze Voluntary is een zeer grillige compositie met veel - typisch engelse - \'ersieringen. 10. Suite du Premier Ton van Louis-Nicolas Clérambault (1676-1749) op orgel. Ken- nterkend voor deze franse barok-suile (zeven delen) is de nauwe relatie tussen de inhoud van elk stuk en de daarbij pas sende registratie. Het is verba zingwekkend te zien hoe een eigenlijk 'hollands' orgel als dat van Sommelsdijk zich aan sluiten kan bij deze toch heel eigen klankwereld! Boeiend om kennis te maken met de muzikale taal zoals die in deze bloeitijd van de klavier kunst werd gesproken in Italië, Portugal, Duitsland, België, Nederland, Oosleniijk, Dene marken, Spanje, Engeland en Frankrijk... Paul Kieviet is kerkmusicus, pedagoog, muziektheoreticus en uitvoerend musicus. U bent - uiteraard - hartelijk welkom! Hel concert begint om 20,00 uur en zal ongeveer een uur duren. De toegang is uw gift aan de uitgang. Shanlala Babymassage De cursus Shantala Babymas sage start in Stad aan 't Haring vliet op 1 november, duurt van 09.00 tot 11.00 uur en bestaat in totaal uit vijf bijeenkomsten. Veel Zorgverzekeraars geven een vergoeding voor deze cur sus. Informeer naar de voorwaar den bij uw Zorgverzekeraar. HELP De cursus HELP (EHBO, onge vallen en ziekten bij kinderen) start in Dirksland op 5 novem ber, duurt van 20.00 tot 22.15 uur en beslaat in totaal uil zes bijeenkomsten. Kennismaken met Word en Win dows De cursus Kennismaken met Word en 'Windows voor Seni oren start in Dirksland op 24 oktober, duurt van 13.30 tot 15.30 uur en bestaat in totaal uit zes bijeenkomsten. Voor meer informatie over deze cursussen kunt u tijdens werkdagen bellen naar Careyn Keuzepakket, lel. 0181 -626226, of mailen naar gezondheidser- vice(5)zwg.nl. OUDE-TONGE - Woensdag 10 oktober hebben de Vrou wen van Nu hun maandelijkse gezellige avond. Als spreker zal ditmaal de heer Peters alles over hout vertellen, waarna er houten artikelen te koop zul len zijn. Ook introduces zijn hartelijk welkom, zij belalen 4 entree. De avond wordt gehouden in hel Infocentrum aan de Bern- hardstraai te Oude-Tonge en begint om 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. "Kijk opa, daar, langs de weg achter de sloot. Wat bedoel je Jur Die trein daar, zie je hem? Dat is geen trein Jur, maar een tram, op zijn Flakkees gezegd "de trem". Na drie kwartier fietsen waren wij er al verschil lende gepasseerd, de een nog fleuriger dan de ander. Een knap stukje werk van die ruim 900 Goeree-Overflakkeese schoolkinderen en de 12 kun stenaars. Mijn gedachten gingen terug in de tijd. Was hel mijn linker- of rechterhand? Ik zag het al, het was mijn rechter middel vinger. Hel was haast niet meer te zien, vakmanschap is mees terschap. Het begon op een van de zaterdagavonden dal er bij Piel gedanst werd, in hel zaaltje boven het café. Er was zoals gebruikelijk live muziek, met Razenberg en mijn vriend Bennie die bas speelde. Hij, die later omkwam bij dal ver schrikkelijke auto-ongeluk op de Oudelandsedijk, hij en nog drie anderen. Die avond echter was dat nog verre toekomst. Opeens zag ik haar, ze was mooi, met prachtig lang zwart haar en grote donkere ogen, ze was als de Venus van Botti celli, maar dan de donkere uil voering. Ik had al veel mooie meisjes gezien, maar deze schoonheid kwam ook nog van de overkant en dal maakte haar extra aantrekkelijk. We maakten een afspraakje voor een ontmoeting in Hellevoet- sluis, het volgende weekend. Op de bromfiets met de veer boot naar Hellevoet, samen met mijn vriend, zij zou met een vriendin komen. Wat we die avond in Helle- voetsluis uitgespookt hebben, geen idee, we leefden in een roes. Wel weet ik dat we op hel eind van de avond in een lege Iramwagon belandden. Het was een heel gedoe om er in te klimmen, hij stond niet langs een perron en een trapje was vanzelfsprekend niet te beken nen. Maar we waren nog jong en lenig. De deur, de deur die me wat later te pakken zou nemen, was gelukkig niet op slot. Bij binnenkomst zagen wij dat het een mooie passagiers- wagon was met bankjes en vol doende ruimte om ons enige privacy te bieden... Laura was de laatste die de wagon verliet en de deur achter zich dicht klapte. Ik voelde amper iets. maar wel merkte ik dat mijn hand nat werd. Mijn vinger zal tussen de deur en het top je hing er aan een velletje bij. Het leek nel op zo~ n Duitse bierpul met een scharnierend dekseltje, watje open en dicht kunt klappen. We hadden weinig lijd om er al teveel aandacht aan te beste den, want we moesten naar de laatste boot. De vinger bloedde behoorlijk en mijn moeder (je moet altijd een schone zakdoek bij je hebben! kreeg gelijk. Nu zat ik achterop en dacht, gelukkig heeft mijn eigen dok ter geen weekenddienst, clan moet ik veel te veel uitleggen. We belden aan bij de arts op de Voorstraat, maar het duurde lang voor de deur open ging. Hij keek bepaald niet violijk, misschien hadden we hem uit zijn bed gebeld.. Hij was dui delijk niet blij met mij. Maar toch deed hij zijn uiterste best om de schade te herstellen. Heel precies werd het topje er weer aan genaaid, wat niet zo'n eenvoudige klus was; de naald met enige druk er doorheen duwen en tegelijkertijd het topje op zijn plaats houden. Wal ik me wel eens afvraag is of zijn zoon die later ook arts werd, dit ook nog kan, vermoe delijk gebruiken ze nu andere technieken. Net voor de zon dag stond ik weer buiten, met een dikke witte vinger. We heb ben van mij en de verbonden vinger met een Kodak kunst stof cameraatje nog een foto gemaakt. Een leuk ding, nog gekocht van Rien Vroeginde- weij op het strand in Ouddorp, toen zijn geld op was. Hij had hem pas drie dagen daarvoor voor zijn veijaardag gekregen en er maar twee foto's mee gemaakt. Laura heb ik nooit meer iets laten weten, dat was niet zo netjes. Hoe zou het nu met haar zijn? Heeft ze nog dat mooie lange zwarte haar, of is het, net als bij mij, intussen ook wat grijzer geworden? Kijk, riep Jur daar staat er weer een opa! Ik antwoordde: Als we thuis zijn laat opa je een foto zien en dan kan ik je daar een mooi verhaal bij vertel len..." Dit is één van de tientallen wel licht honderden verhalen over de tramdiensten op het eiland van Ouddorp tot Ooltgens- plaat. De bootdiensten en de tram van Hellevoetsluis naar Rotterdam, met het eindpunt Rozenstraat vormden in de beleving van de Flakkeënaar een eenheid. Verhalen over het lief en leed, over het personen- en goede renvervoer. Verhalen over de kou, de hitte, de sneeuw en het ijs. De erwtensoep op de boot, waarje letterlijkje lepel rechtop in kon zetten. Ook hoe het ging onder de Duitse bezetting en hoe het onze Joodse gemeen schap verging. Ontroerende, spannende, humoristische, droevige verhalen. Naar die verhalen is Stichting Podium Goeree-Overflakkee op zoek. Schrijf uw verhaal ook eens op en stuur ze naar Stichting Podium Goeree-Overflakkee, Diekhuus, Beneden Zandpad 7,3241 GA Middelharnis. Wanneer het schrijven niet lukt, kunt u uw verhaal ook vertellen. Daarvoor kunt u con tact opnemen met de receptie van het Diekhuus, tel. 482400. Er wordt dan een afspraak gemaakt om uw verhaal op te nemen. De verzamelde verha len zullen worden gebruikt in het vervolg van het Trampro ject. En hebt u nog foto's van de tram? Laat het ook weten. De Stichting Podium is ook via e-mail te bereiken; podium® hetdiekhuus.nl. DEN BOMMEL - Woensdag 10 oktober van 19.00 tot 20.00 uur wordt kleding ingezameld aan het adres Emmastraat 72 te Den Bominel. Naast kleding kunnen ook de volgende artike len worden afgeleverd; dekens en beddengoed, blokfluiten, gereedschap, kettingzaag, enz. De ingezamelde goederen zija bestemd voor de gemeente Rety in Roemenië, de zuster- gemeente van de Hervormde gemeente van Den Bommel. Tijdens de inzameling staat er ook een collectebus voor een vrijwilligebijdrage in de transportkosten. Wie meer wil weten, kan bellen naar mevr. C. Osseweijer, tel. 643073, of mevrouw A. Wolfert, tel. 612340.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 7