Vergrote en vernieuwde Eben Haëzerschool in Havenhoofd feestelijk in gebruik genomen WWZ concert met Urker Visserskoor Crescendo De Ruiter steekt OFB in het nieuw Van der Bok Schoenen Eerst de aanwas, toen de aanbouw Bestel nu streekeigen plantmateriaal voor het najaar 42 e Toogdag GBS Trombose Pril suitreiking bij doodsoorzaak -' t» i c u nummer één Gemeente middag Goncordia en De Eendracht in concert Begroting in kartonnen koffertje Programma fotoclub De Rarekiek Inloopavond De Gornet EIIAI1I]En.niEIJW5 Centraal punt Actie Boeren Planten Bomen Groen platteland Gratis bestelboekje Unieke Patiënten- informatiemarkt over trombose en de gevolgen van trombose Patiënten Informatiemarkt PAGINA 6 VRIJDAG 5 OKTOBER 2007 GOEDEREEDE-HAVENHOOFD - 'Hoera, onze school is klaar' stond in fleurige letters op de ramen van de Eben Haëzerschool in Goedereede-Havenhoofd. Bin nen zongen de kinderen het lied 'Op 't hoad dêêr stoat een school'. Het was de inleiding voor de feestelijke opening van het vergrote en vernieuwde schoolgebouw. Wethouder Peter Feller mocht die opening zaterdag middag verrichten. Tekst en foto's: Kees van Rixoort -ï«ï*aSQaÈia^aa^ Eenjaar of zeven geleden zagen de prognoses voor de Eben Haëzerschool er niet goed uit. Zeventig, vijfenzeventig leerlingen, meer zou het niet worden. Maar de realiteit is in 2007 heel anders. "We heb ben ruim 150 leerlingen", zegt adjunct-directeur Leen Schip pers vlak na de opening in het feestgedruis. "Dat komt omdat er in de tussentijd huizen bij gebouwd zijn en - al mag je dat misschien niet van jezelf zeg gen - door de kwaliteit van het onderwijs. Er komen hier zelfs leerlingen vanuit Ouddorp." De groei noopte het .school bestuur om het gebouw uit te breiden. Maar dat was niet de enige reden voor de grondige vernieuwing. De Eben Haëzer school, gesticht in 1923 en in 1980 gestart aan de Blauwe Distelstraat, was verouderd en moest ook aan de eisen van deze tijd worden aangepast. Zo kwam er een ruime, lichte hal, waarin leerlingen individueel en in kleine groepjes werk zaamheden kunnen verrich ten en waarin hoekjes kunnen worden gecreëerd om activitei ten buiten de klas mogelijk te maken. Er zijn een personeels kamer en een directiekamer gerealiseerd en twee nieuwe lokalen. De school beschikt nu over zeven lokalen. Het waren er zes, inclusief een oud nood- lokaal, dat inmiddels gesloopt is. "Het aardige is datje niet kunt zien wat oud en nieuw is", zei bestuursvoorzitterEwoutTanis. "Het lijkt allemaal nieuw, maar dat is schijn. En dat geldt niet alleen voor het gebouw, maar ook voor de organisatie, de sfeer en de kwaliteit. De kinde ren voelen zich hier thuis. De school is gegroeid, we hebben Leerlingen van de Eben Haëzerschool zingen "Op 't hoad dêêr stoat een school'. er veel kinderen bij gekregen. Eerst de aanwas, toen de aab- bouw. De aanbouw is gebouwd op een fundament dat langer bestaat." Wethouder Peter Feller heeft de klus geklaard: door met een reuzenhamer c werd de vernieuwing van de Eben Haëzerschool officieel afgerond. dozenmuur te slechten, De werkzaamheden, voorbe reid door Optima Bouwpro jecten en uitgevoerd door Heijmans, begonnen in febru ari 2007 en zijn net afgerond. Volgens de meeste betrok kenen - behalve de school en de bouwer ook de architect en de gemeente - is de klus snel geklaard. Iedereen prees de goede samenwerking. Tijdens de werkzaamheden konden de lessen gewoon doorgang blijven vinden; werkzaamhe den die veel overlast met zich mee brachten werden vooral buiten de lestijden uitgevoerd. Voorzitter Tanis bedankte in dit kader het personeel, de ouders, de leerlingen en de omwonenden voor hun geduld en flexibiliteit. In de richting van de omwonenden: "Het is niet niks, zo'n groot bouwter rein in je buurt. Maar het werk is keurig georganiseerd en zon der incidenten verlopen." Wethouder Peter Feller had de eer om de officiële openings handeling te verrichten. Met een giote hamer moest hij een muur van kleurige schoe nendozen slechten. En dat ging hem goed af. Even later excuseerde de wethouder zich bij de kinderen omdat hij hun werkstukken zo bruut had ver nietigd. Feller, ex-bestu urslid van de THOLEN - Op 13 okto ber organiseert de Stichting Wereld Wijde Zending Concer ten een grote koor- en samen- zangavond in de Hervormde kerk te Tholen. Medewerking zal worden verleent door het Urker Visserskoor Crescendo o.l.v. Louwe Kramer, en ook de solist Piet Baarsen zal zijn medewerking verlenen. Het Van Dam-orgel zal worden bespeelt door organist Minne Veldman, die naast het koor ook de samenzang zal bege leiden. Het concert begint om 19.00 uur en de kerk gaat om 18.15 uiu' open. De opbrengst van dit concert komt ten goede aan het werk van de Stichting Onderhnge Zorg Oekraïne. Het Urker visserskoor weet, ook na vele jaren, telkens weer opnieuw vele mensen te boeien door hun manier van zingen. Ook op 13 oktober hopen ze weer een prachtig avondvullend programma ten gehore te brengen, waaraan ook samenzang niet zal ontbre ken. Het wordt de vierde keer dat dit concert wordt gehou den; de vorige keren kwamen er per concert gemiddeld 900 mensen op af. De organisatie verwacht dan ook dat het concert ook dit jaar weer drukbezocht zal worden. Inmiddels zijn er al meer dan honderd toegangskaarten ver kocht. Deze kimnen worden besteld bij Boekhandel Oost dijk te Tholen en bij WWZ- Concerten, tel. 0187-603510, e-mail wwzconcerten(asolcon. nl. Voor meer info zie website www.wwz-concerten.nl. OOLTGENSPLAAT - De Rui ters Bakkerij uit Ooltgensplaat heeft het D-team van voetbal vereniging OFB helemaal in het nieuwe gestoken. Tenues, trainingspakken, tassen en coachjassen werden door deze sponsor verstrekt. Leiders en spelers en uiteraard het bestuur zijn bijzonder blij met deze gift; het blijkt dat de Plaat se ondernemers waarderen dat de jeugd van Ooltgensplaat in verenigingsverband hun sport beoefenen. De spelers hopen hun nieuwe tenue op de vel den in de regio met sportief elan uit te zullen stralen. Landschapsbeheer Zuid- Holland houdt deze herfst en winter voor de vijftien de keer de actie Boeren Planten Bomen. De actie is bedoeld om boeren en andere bewoners van het Zuid-Hollandse platteland te stimuleren streekeigen struiken en bomen aan te planten. Tot vrijdag 26 oktober 2007 kunnen de bestelformulieren ingele verd worden, het plantma teriaal wordt enkele weken later thuisbezorgd. Tijdens de actie kan tegen lage prijzen een uitgebreid assortiment struiken en bomen worden besteld. Knotbomen langs percelen, leilinden om de boerderij, hoogstamfruit- bomen, streekeigen sierbomen en -struiken op het erf, jonge boompjes op een niet-gebruikt stukje grond; op deze wijze kan de eigen boerderij en het erf aanzienlijk verfraaid worden. Bovendien biedt het nieuwe kansen voor de natuur! Het plantmateriaal is van prima kwaliteit. Het is gegarandeerd ziektevrij en wordt betrokken van gerenommeerde kwekers. Landschapsbeheer Zuid-Hol land zorgt verder voor goede instructies voor de aanplant, verzorging en bescherming. Bewoners van het Zuid-Hol landse landelijke gebied kun nen het boekje Boeren Plan ten Bomen met het complete assortiment gratis aanvragen bij Landschapsbeheer Zuid- Eben Haëzerschool, zei trots te zijn op het resultaat. "Dit is een school die aan alle eisen van de moderne tijd beantwoordt." De wethou der noemde de school bij zonder omdat het de enige is in Havenhoofd, maar ook omdat de hele gemeenschap van deze kern betrokken is bij de school. "De school is een centraal punt hier. Als er wat te doen is, wordt het school gebouw daarvoor gebruikt. Naast de onderwijsfunctie is er dus ook een andere belang rijke functie voor de gemeen schap. De school neemt hier een belangrijke plaats in." Dat het zo goed gaat met de Eben Haëzerschool, zo gaf voorzitter Tanis aan, heeft zeker ook te maken met het leerlingenvervoer, dat geheel op vrijwilligers draait. "Zij brengen onze leerlingen op een prettige en veilige manier naar school en weer naar huis. In weer en wind. Ik hoop dat de vrijwilligers nog jaren hun rondjes zullen blijven rijden." De opening, afgelopen zater dag, was de afsluiting van een feestweek voor de leerlin gen en hun ouders. Zaterdag hield de Eben Haëzerschool ook een open huis. Dat trok veel belangstellenden; de betrokkenheid bij de school in Havenhoofd is inderdaad niet gering. BARN E VELD - De Gerefor meerde Bijbelstichting (GBS) belegt op zaterdag 13 oktober a.s. zijn 42e toogdag. Plaats van samenkomst is de Reho- bothkerk aan de Nairacstraat te Barneveld. De morgenbijeen komst begint om 10.30 uur. De opening wordt verzorgd door ds. P. Blok uit Dirksland, voor zitter van de GBS. Vervolgens spreken ds. A. van Voorden uit De Beek-Uddel en ds. T Klok uit Urk. Van 12.30-14.00 uur wordt een pauze gehouden. De vlakbij gelegen Veluwehal zal worden gebruikt als over- blijfruimte tussen de morgen en middagbijeenkomst. In de middagpauze is zowel in de kerk als in de Veluwehal ruime gelegenheid om bij de boe- kentafels Bijbels, psalmboe ken en andere GBS-uitgaven te kopen. Tijdens de mid dagbijeenkomst zullen ds. C. Hogchem uit Barneveld en ds. Tj. de Jong uit Staphorts een toespraak houden. De sluiting zal worden verzorgd door ds. A.J. Wijnmaalen uit Vianen, tweede voorzitter van de GBS. Holland. In het boekje staat een uitgebreide beschrijving van de struik- en boomsoor ten, met voor elke soort een vermelding van bodemeisen, toepassings- en gebruiksmoge lijkheden en de betekenis voor natuur en landschap. Hierbij hoort de bestellijst waarmee u alle genoemde soorten kunt bestellen. Ook gratis advies (telefonisch of aan huis) over wat nu aan te planten, is moge lijk. Het boekje en de bestellijst zijn aan te vragen bij Landschaps beheer Zuid-Holland, website www.landschapsbeheerzuid- holland.nl, tel. 0182 - 683 666. Meer dan 34% van alle sterfgevallen in Neder land is direct het gevolg van trombose, 33% van alle sterfgevallen in Nederland is het gevolg van arteriële trombose (slagader gerela teerd, zoals atriumfibille- ren, hart- en herseninfarct) en 1% is het gevolg van veneuze trombose (ader- gerelateerd zoals trombo- sebeen/diep veneuze trom bose). Hiermee is trombose doodsoorzaak nummer één. Daarnaast is trombose ook indirect oorzaak van overlijden. Trombose komt bijvoorbeeld ook voor bij mensen met kanker. Boven staande blijkt uit gegevens uit de medische weten schap, Trombosestichting Nederland en gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Trombose kan iedereen overkomen, jong en oud. In Nederland hebben ruim een half miljoen mensen een ver hoogd risico op trombose. Zij gebruiken medicijnen om te voorkomen dat ongewenst bloedstolsels ontstaan. Voor ruim 350.000 mensen van hen geldt dat zij onder behandeling staan van één van de 59 trom- bosediensten in Nederland en regelmatig bloed moeten laten afnemen om de stollingwaarde van het bloed te controleren. Circa 77% van de patiënten heeft een arteriële indicatie en 23% heeft een veneuze indi catie voor de behandeling. Veneuze trombose komt voor bij 1:10.000 jonge vrouwen (20-30) en bij 1:1.0()0 vrou wen en mannen van 65 jaar en ouder De absolute kans wordt beïnvloed door factoren als 'de pil' en genetische achtergrond, waardoor het risico op veneuze trombose kan toenemen. Professor Hugo ten Gate: "Trombose komt vooral voor op latere leeftijd, rond 50-80 jaar, zowel veneus als arteri- eel, en komt steeds vaker voor door de vergrijzing van de Nederlandse bevolking. De zorg voor patiënten in de acute fase is sterk verbeterd met dot terbehandeling, trombolyse en allerlei andere medicatie, waardoor bijvoorbeeld de sterfte aan arteriële trombose zoals hart- en herseninfarct afneemt. Toch is trombose doodsoorzaak nummer één." Morgen, zaterdag 6 oktober 2007 organiseert de Trom bosestichting Nederland een Patiënten Informatiemarkt op het gebied van trombose. Dit jaar vindt deze plaats in de Expozaal van het Beatrix Gebouw, Jaarbeurs te Utrecht. Geïnteresseerden kunnen gra tis toegangskaarten bestellen via website www.trombosestich- ting.nl of via telefoonnummer 071-5617717. Tijdens deze dag worden de uitkomsten van (medisch) wetenschappelijk onderzoek en de nieuwste ontwikkelingen in de diagnostiek inzichtelijk gemaakt voor patiënten. Dit jaar is er o.a. een 'open' spreek uur, waaraan specialisten uit de academisch medische cen tra en artsen van de trombo- sediensten hun medewerking verlenen, voorlichtingsvoor drachten door vooraanstaande medici over atriumfibrilleren, arteriële en veneuze trombose (longembolie), erfelijkheid en kunsthartkleppen. Door de Nederlandse trombosedien- sten worden informatiestands ingericht. Meer praktische zaken komen aan de orde, zo zal er ondermeer de hele dag door een demonstratie gege ven worden van zelfmeetappa- ratuur voor de patiënt. DIRKSLAND - Donderdag 4 oktober hoopt de Gere formeerde Gemeente van Dirksland zijn maandelijkse gemeentemiddag weer te hou den, aanvang 14.30 uur. De middag wordt verzorgd door ds. R Blok. Na afloop, omstreeks 17.00 uur, is er weer de traditionele maaltijd van (erwten)soep met pannenkoe ken, dit ten bate van de aflos sing kerkgebouw. Iedereen is deze middag welkom. OUDDORP - Het tijdschrift 'GezondNu' schreef enige tijd geleden een prijsvraag uit waarbij een paar prach tige Lowa wandelschoenen van €130 konden worden gewonnen. Deelnemers moes ten schrijven welke wandeling hen altijd bij zou blijven en waarom. Uiteindelijk kwamen er voor deze verhalenwedstrijd landelijk 350 inzendingen bin nen. Mevrouw J.A. Brand uit Oud dorp behoorde met haar ver haal tot de 10 allerbeste inzen dingen. Daarom werden haar afgelopen week door de heer Gerard van der Bok een paar prachtige Lowa wandelschoe nen overhandigd. Lowa is een multi-functionele wandel schoen met alles erop en eraan: een Vibram zool voor ultraveel grip en Goretex om droge voe ten te houden. Gerard van de Bok deed er zelf nog een paar heerlijke wandelsokken bij, dus dat werd een perfect wan delcombinatie. Mevrouw Brand, die veel strandwandehngen maakt, was met deze fantastische prijs bijzonder in haar nopjes en bedankte Gerard van der Bok hiervoor hartelijk. OUDDORP - Zaterdag 13 oktober ontvangt Brassband Concordia te Oucldorp muziek vereniging De Eendracht uit Hummelo o.l.v. Johan van Schijndel, voor een uitvoering in m.f.g. Dorpstienden. Voor brassband Concordia is deze avond tevens een try-out voor het concoursconcert in Terneu- zen, 3 november a.s. Hiervoor zijn drie verschillende muziek stukken ingestudeerd, maar tijdens het concert in Dorp stienden wordt ook andere muziek uitgevoerd. Daarnaast treedt ook De Eendracht uit Hummelo op en zal er geza menlijk door beide verenigin gen worden opgetreden. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis, al is een gift in de instrumentenspaar pot altijd welkom! DIRKSLAND - Of het net zo'n traditie wordt als de derde dinsdag in september is nog onzeker Vaststaat dat wethou der Gerrit Robijn (PvdA) van Dirksland er donderdagavond alles aan deed om het aan bieden van de gemeentelijke begroting 2008 extra cachet te geven. "Op z'n Dirkslands", zoals hij zei. Dus presenteerde hij het belangrijke financiële stuk niet in een ebbenhouten koffer, zoals minister en par tijgenoot Wouter Bos onlangs nog deed, maar in een karton nen koffertje. Daarop in grote letters: vierde donderdag in september Robijn overhandigde het aan gemeenteraadsvoorzitter Ser- vaas Stoop, die controleerde of de begroting er daadwer kelijk in zat en tussentijds con stateerde dat de binnenzijde van het koffertje de naam en de leuze van een bekende beschuitfabriek bevatte. De wethouder wist nog te mel den dat de begroting 'rond' is. "Daar ben ik zeer blij om." De eerste inhoudelijke bespreking is op 9 oktober, tijdens een gezamenlijke vergadering van beide raadscommissies. De kofferact was niet de enige ludieke actie tijdens de laat ste raadsvergadering. Bij een ander agendapunt - de wijze waarop de raad effectiever en levendiger gaat vergaderen - sloot PvdA-er Doom van der Vlugt het debat af met een fer me stoot op een rolfluitje. (Te/ut: Kees x'an Rixoort) SOMMELSDIJK - In september zijn de activi teiten rond het 50-jarig jubileum van fotoclub De Rarekiek afgesloten met de publicatie van een jubile- umuitgave van de Rarekiek Kroniek en een dvd over 50 jaar Rarekiek, geprodu ceerd door Dirk van den Hoek van de Videoclub Goeree-Overflakkee. Hoe je foto's zinvol op inhoud kunt beoordelen liet Fotobond-mentor en jury lid Marco Bastmeijer uit Lochem zien voor een groot publiek. In oktober gaat de club op bezoek bij de Dordtse Amateur Fotografen (DAF), zijn er avonden voor de bespreking van eigen werk en presenteert één van de leden een historisch overzicht van het werk van één van de andere clubleden. Hieronder de agenda: dinsdag 9 oktober: op bezoek bij DAF Fotoclub Dordrecht; vrijdag 12 oktober: bespre king eigen foto-, dia- en digitaal werk; vrijdag 19 oktober: idem; vrijdag 26 oktober: Fons Kern bespreekt het werk van Wim Weeda. Voor informatie zie website www.rarekiek.nl of bel naar 0187-603582 of 010-4558293. GOEDEREEDE - Op donderdag 11 oktober houdt Peuterspeelzaal De Gornet, Dorpstienden .5 te Ouddorp een inloop avond. De deuren staan dan wijd open voor alle belangstellenden, maar in het bijzonder voor de ouders van kinderen in de leeftijd vanaf 1,5 jaar, want dit is de leeftijd dat kinde ren kunnen worden opge geven voor de peuterspeel zaal. De Gornet is een neu trale peuterspeelzaal waar iedereen welkom is. Door een kijkje te komen nemen krijgt u een indruk hoe er te werk wordt gegaan. Op deze avond zijn leidsters en bestuursleden aanwe zig oin uitleg te geven en vragen te beantwoorden. De koffie staat vanaf 19.30 uur klaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6