Meditatie Schooldirecteur wordt ^vijftig' Vervolg' verhaal RAAD DAAD perfect ^Wet Voorkeursrecht in Spuikolk is in het belang van onze inwoners' EN U V venster EIIAtlDEt1.|iiEiJws VenSLEKENDE OVERHEMDEN fuil copy-service Schakelclub weer van start Geen toegang tot het Koninkrijk W"- Mosselverkoop Stellendam Soezenactie Amicitia PAGINA 5 Blik op kerk en samenlexjing Islamisering - Kerk en staat - Geweld? Dat Geert Wilders en zijn Partij voorde Vrijheid maart-én punt op het programma liebbe/i, de strijd tegen de Islam, kan langzamerhand wel bekend zijn. Het ieil dal hij met zulke grove wo<)rden meent de strijd tegen de islamisering van otis land te moeten aanbinden, kon weleens in zijn nadeel werken. Hij vestigt daaimee meer de aandacht op zithzelCdan op de zaak die hij bestrijdt. Dat is in zekere zin te betreuren, want die zaak is zeker de moeite waard! Het kan elke rechtgeaarde Nederlander alleen maar ver driet doen dat de Islam ook VRIJDAG 5 OKTOBER 2007 in ons land aan de groeiende kant is. De moskeeën worden steeds meer in aantal en ze worden ook steeds groter! De oproepen tot gebed die vrij dags vanaf' de minaretten klin ken, liegen er niet om...En dat, terwijl van bepaalde zijde pro test wordt aangetekend tegen het luiden van de kerkklok ken op zondag... Het gezicht van ons land werd eeuwenlang door het christendom bepaald, maar het ziet ernaar uit, dal in de toekomst de Islain beeldbe palend zal wolden... De regering is zich van geen kwaad bewust. Zij stelt alk- godsdiensten gelijk en maakt zich kennelijk geen zorgen over de groeiende invloed van de Islam. Hoogstens wil zij optre den tegen geweldadige uitwas sen, maar er is geen sprake van enig ingrijpen tegen de religie als zodanig. Er mag zelfs geen verkeerd woord over de Islam wolden gezegd. Wèl mogen de meest godslasterlijke dingen over het chiistendom worden gedebiteerd, want dat valt onder de vrijheid van menings uiting... Als je de profeet maar in zijn waarcle laat... De regering stelt zich op het standpunt dat zij neutraal dient te staan tegenover elke religie, en handhaaft, denkt zij, het beginsel van scheiding van kerk en staat... De Islam kent dat beginsel echter niet, geeft er althans een totaal andere vulling aan. In landen waar de Islam in de meerderheid is, worden andere godsdiensten nauwelijks geduld... Religie is zó met het burgerlijk en maat schappelijk leven \erbonden dat die twee eigenlijk niet te scheiden zijn... En daarvoor blijkt onze regering eigenlijk geen oog te hebben. Zodra van de Islam wordt gezegd dat desnoods het zwaard mag worden gebruikt om haar te verbreiden, wordt ons voor de voeten geworpen dat Israël immers ook in (iods Naam geweld moest doen om de vijanden te onderwerpen of te verdrijven... Het geweld dat in Naam van de Heere tegen de Kanaanieten werd gebruikt is echter van een totaal andere aard. Maar dat blijkt zelfs bin nen de christelijke kerk een discussie apart... Waarnemer Deze vraag- en anLxuoordrulmeh slaat geheel ten diensle van de lezer die er koslenUm gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunl u sturen aan: Redactie Eilanden-Niemus, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriekvermeld. De vragen xuorden door deskundigen beantivoord en zullen binnen enkele xveken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. 'GA MAAR SLAPEN' Is bet werki'lijli uHiar diil niiiüs- ter-presidenl Colijii aan de voor avond van de Duitse inval door de radio gezegd 'heeft: "Ca maar rustig .slapen..." omdat er niets aan de hand zon zijn? Antwoord: Zo is het niet gegaan. In maart 19;iG mocht een groep militairen die juist zou afzwaaien na lum oplei ding, niet met 'groot verlof' gaan omdat de regering ver ontrustende berichten had gekregen. Adolf Hitler gelastte de hevmililairisatie van het Rijnland, en Den llaag kon nog niet welen hoe de andere mogendheden zouden reage ren. I'oen hield minister-presi dent Hendrikus Ooiijn een radiorede, waarin hij letterlijk zei: "Ik hoop en ik verlrouw zelfs, dal de aanhouding van de dienstplichtigen die anders binnen enkele dagen naar hunne haardsteden zouden teiugkeren, van zeer korte duur zal kunnen zijn. En verloopt de strijdvraag zoals de regering denki dat zij ver moedelijk verlopen zal, dan zal de bijzondere maatregel die nu genomen wordt, weer spoedig lol hel verleden beho ren.. Ik verzoek de luiste raars dan ook om, wanneer zij straks hunne legersteden opzoeken, even luslig te gaan slapen als zij dat op andere nachten doen. Er is voors hands nog geen enkele reden om werkelijk ongerust te zijn." Daaina pas volgden tie Duit se bewapeningswedloop, de 'Anschluss' van Ooslenrijk, de kwestie rond de Sudeten, het pact van Miinchen, de bezet ting van Praag en de veldtocht tegen Polen. Op 10 mei 1940 volgde de Duitse inval in ons land, maar toen was H. Colijn al geen minister-president meer. WSSPENSTSSK Eens hoorde ik dal ieninnd was overleden na een wespensleek. Kan dal hij méér mensen voorko men oj is het een uitzondering? Antwoord: Het gebeurt werke lijk wel eens, maar alleen als de betrokkene erg gevoelig is voor wespengif. Veel mensen reage ren totaal verschillend op een wespensteek. Bij sommigen komen allergische antistoffen tot ontwikkeling die (tegen alle logica in) géén bescherming bieden tegen een volgende prik, maar hel lichaam juist overgevoeliger maken. Wie al eens ziek of zelfs bewusteloos raakte van een wespensteek, moet zich daarom zo spoedig mogelijk laten behandelen met een zgn. prikkuur. Die prik- kuur wordt ook gegeven aan ernstige hooikoortslijders. Met de ingespoten stof kan iemands weerstand kunstmatig worden verhoogd. Ook kunnen hyper gevoelige patiënten een nood- set meekrijgen om zichzelf direct tegengif in te spuiten, indien zij worden gesloken. Daarmee mag namelijk niet lang gewacht worden. Wie niet zo gevoelig is, kan volstaan met wat azijn op de wond. Ove rigens is het verstandig, niet op wespen te jagen. Een wesp gaat pas tot de aanval over als hij zich bedreigd of opgejaagd voelt. Ik zou wel eens willen weten hoe ik de blauwe overhemden van mijn man blauw kan houden in de wasautomaat. Nu komen ze er steeds valer uit en op de duur zijn ze zo bleek als eiwit'. Antwoord: Die blekende werking wordt veroorzaakt door het wasmiddel dat u nu gebruikt. Daar kunt u wel de witte was mee doen, maar niet de bonle. Begin dus met het kopen van een veilig wasmid del voor gekleurd goed, dat dus geen bleekmiddel bevat. Overigens raden veel over hemdfabrikanten en -verko pers de gebruikeis aan om vooral tijne overhemden met de hand te wassen, want dan hebben,ze minder te lijden van beschadigingen, enz. De veilig ste temperatimr is 40 graden, want bij 60" gaan er al boorden kreuken. Zelfstrijkende hem den kunt u na het spoelen drijf nat op een plastic hangertje hangen, dan de mouwen, enz., rechttrekken en zo in douche cel of buiten laten drogen. ZEEUWSE HAAIETANÜEN Op zoek naar schelpen vonden we bij Cadzand haaientanden, driepuntig en zwart. Komen daar soms hamen bij de kust Antwoord: We kunnen u geruststellen. Die haaientan- den die u er aantrof, zijn zeer oude fossielen. Door de gelij- denwerking in de mond van de Schelde schuren ze los en daarna spoelen ze op de kust aan. Soms op Walcheren en Schouïven, maar nog veel meer in Zeeuws-Vlaancleren. Als er een enkele keer haaien worden gesignaleerd langs onze kust, betreft het exemplaren van één der vele ongevaarlijke soorten. De menseneters houden zich in warmere wateren op. U wilt uvi/ complete huisstijl gedrukt hebben? wwNA/.drukkerijdewaal.nl Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdjjk {0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com .STELLEND.^M - De vakantie is weer vooibij en het nieu^vc seizoen van 'de Schakelclub \an de Hervormde gemeen te te Stellendam gaat weer beginnen. Er is al een pro gramma gemaakt voor de eei- ste helft van het seizoen, dus, de jongelui wordt aangeiadeii om de zaterdaga\onden vrij te houden en gezellig na*'' De Schuur aan de Bosschie- terstraat te komen. Op zater dag 6 oktober is de startdag, met een leuk programma. Er wordt voor voldoende eten en drinken gezorgd. De jonge ren behoeven alleen maar een goed humeur mee te nemen. Iedereen tol en met 15jaar, die op hel voortgezet onderwijs zit, is welkom' De dag begint om 14.00 uur in 'De Schuur' aan de Bosschieterstraat. De kosten zijn 2 Euro. Opgeven kan voor 4 oktober bij .Aijan Démoed, tel. 492722. Of weel gij "iel, dal de onreclitvacndigeri hel Kuiiinkrijk Cods met zid/en l)eenien? (1 Korintlie 6:9) Er is nogal wat loos in de gemeente van Korinthe. beden \'an die gemeente heb ben twistzaken met elkaar en flat worden heel gemakkelijk lechtszaken. Dan moet de rechter het beslissende woord maar spreken. Maar die recb- 'er is meestal niet christelijk... Wat moet die wel niet denken? \an die gelegenheid maakt Paulus gebruik om nogeens te onderstrepen dat er maar twee s()orten mensen zijn: rechtvaar- fligen en onrechtvaarchgen. En clie laatsten staan buiten het Koninkrijk Gods... Het Koninkrijk Gods. Dat is niet nieuw.We horen niet voor het eerst van dat Koninkrijk... Bij de Joden leefde ook al de verwachting van dat Konink rijk. ,\ls de Messias ki\am, dan kwam ook dat Koninkrijk. En dan gingen zij zó naar binnen. Want voor de toegang lol dat Koninkrijk had je gerechtig heid nodig... En die hadden ze, reken maar! Natuurlijk niet genoeg, maar daarboven werden hun prestaties nauw keurig bijgehouden. En wat ze exentueel tekort kwamen, zou de barmhartige (iod wel aan vullen. En dan gingen ze met xlag en wimpel bel Koninkrijk binnen, op grond van eigen \'erdiensten en met een beetje helpende genade van God... Maar voor de ingang van hel Koninkrijk staat een bordje met ■\'erboden toegang'... En dat ueldl - zegt de apostel - \oor de onrechtvaardigen. V(5or de mensen die géén gerechtigheid hebben. Dat is wat... Je hebt gedacht alle rechten te hebben om naar binnen te gaan, en je moet builen blijxen. Niet voor een uurtje of voor een dag, maar voor eeuwig. Onrechtvaardigen. Aan wat voor mensen denkt de apos tel? Hij somt er enkele op. Kijk maar naar het vervolg. 0\er- ireders van Gods Wet. Mensen niet - wat wij noemen - uitbre kende zonden. Niet de zouden die ue helaas elke dag doen, maar de zonden die \'oor ieder zichtbaar zijn. Waarvoor je met de politie of met de rechter in aanraking komt... Maar ook al zou je je aan deze zonden niet schuldig hebben gemaakt, al zou je, bij wijze \'an spreken een blanco stvatblad hebben, dat wil nog niet zeg gen dal je een rechtvaardige bent. Rechtvaardig, dat is van zichzelf niemand. Dan is dat Koninkrijk voor alle mensen gesloten! Dan komt er niemand in. Moet het dan leeg blijven? .\'ee maar dat mensen tóch binnengaan, dat is Ciods werk. Dal zien we hopelijk vol gende keer. Bergambacht, W. van Gorsel DIRKSLAND - De gemeen teraad van Dirksland heeft geen behoefte aan een juri dische second opinion over de toepassing van de Wet Voorkeursrecht Gemeen ten (WVO) in de Spuikolk, een te ontwikkelen bouwlo catie. 'Volgens de overgrote meerderheid van de raad is het bovendien niet nodig dat er eerst een gemeente lijk grondbeleid is vastge steld. Moties van respec tievelijk de Fractie Huber en Gemeentebelangen in die richting kregen g^een of nauwelijks steun. Door Kees van Rixoort Sinds begin augustus geldt de WVO in de Sptnkolk. Dat bete kent dat de gemeente Dirks land de eerste gegadigde is als eigenaren onroerencle zaken te koop aanbieden. Het is niet de bedoeling dat de gemeente eigenaar blijft; de aangekochie panden en gronden worden direct doorgesluisd naar pro jectontwikkelaar Bouhuisen. Donderdagavond bekrachtig de de gemeenteraad het besluit van B en W om de WVG toe te passen Huber had eerder, tijdens de commissievergadering op II september, reeds aangegeven grote moeite te hebben met loepa.ssing van de WVG. De wet mag alleen gebruikt wor den als het algemeen belang daarmee gediend is. Volgens Huber is daar geen sprake van. "Het is een truc om een pro jectontwikkelaar te helpen en te bevoordelen. Dat mag niet. Dat is misbruik van het gezag", aldus het van de PvdA-fractie afgescheiden raadslid. Huber diende een nrotie in om "de juridische toelaatbaarheid" te laten toetsen door een onaf hankelijk deskundige. "Dan weten we of we legitiem bezig zijn en voorkomen we eventu ele rechtszaken." De rest van de raad had geen behoefte aan zo'n toets, zeker niet nadat wethouder Konings woud (SC'.P) gemeld had dat de gemeente, voordat de WVC^ \'an toepassing werd, zelf ook al jinidisch advies had inge wonnen. (iemeentebelangen pleitteerbij monde van fractieleider Leen- ders voor de WVG niet ad hoc toe te passen, maar pas nadat de voorwaarden daarvoor zijn \'astgelegd in een gemeentelijk grondbeleid. "Eén van de din gen in het grondbeleid moet zijn onder welke x'oorwaar- tlen de \\'etten op het gebied van ruimtelijke ordening (ook de onteigeningswet, red.) te gebruiken. Dat is het kader. Dus: eerst een helder en trans parant grondbeleid." De motie van Gemeentebelan gen kreeg alleen tie steun van Huber. SGP-er Markwat: "Pas je de WVG nu niet toe, dan krijg je te maken met specula tie en komt de realisering van watje in de Spuikolk wil onder druk te staan." Zijn collega Van der Vlugt (PvdA) schetste zelfs het beeld van bussen vol specu lanten die naar Dirksland zou den komen als de WVG niet zou gelden. "Wil Je dit plan laten slagen, dan moetje niet gaan zitten wachten op een grondbeleid", meldde VVD-er Zwanenburg. "Het is van het grootste belang dat de Spui kolk tot ontwikkeling komt. Dat is in het algemeen belang van de gemeente." De rest van de raad was het daarmee eens. Wolfert (Christenunie): "Als je de WVG nu niet toepast, gebeurt er niks. Je probeert als gemeente prijsopdrijving te voorkomen. Daar is niets mis mee en dat mag je samen met een projectontwikkelaar doen. Dat is volledig wettelijk en daar is niks geheimzinnigs aan. Eigenlijk had de WVG al eerder toegepast moeten wor den. Toepassing van de WVG is in het belang van onze inwo ners." Tijdens de raadsvergadering kwamen ook de uitgangspun ten en randvoorwaarden voor het woonwijkje in de Spuikolk ter sprake. Die werden, met hier en daar een kleine kant tekening, positief ontvangen. Binnenkort iriaakt projectont wikkelaar Bouhuisen bekend of de plannen voor de Spui kolk haalbaar zijn. OUDDORP - Donderdag 27 september werd voor de direc teur van de School met de Bijbel Koningin Beatrix te Ouddorp, de heer A. Ruit een onverge telijke dag. Hij werd die dag 50 jaar en zijn personeel vond dat dit niet ongemerkt voorbij mocht gaan. (Jnder de groot ste geheimhouding waren ze aan het werk geslagen. Ballon nen 'werden gekocht - meer clan 400 stuks! Gas werd weer ergens anders georganiseerd. Afspraken met de oudercom- missie zorgden voor een per fecte organisatie. Bijna de hele dag leek het alsof er geen aan dacht besleed zou worden aan zijn verjaardag. Tegen drie uur 's middags echter verzamelden zich alle leerlingen, van peu terspeelzaal tot groep 8, voor de hoofdingang van de school. Ieder had een ballon aan een touwtje met een kaartje eraan bij zich. Bij de hoofdingang aangekomen zagen de leerlin gen de jarige staan. Tot zijn grote verrassing waren zijn vrouw en zijn (klein)kinderen ook van de partij. Toen klonk uit honderden kinderstemmen het verjaardagslied en werd de directeur toegesproken door bestuurslid Groeneveld, die zijn toespraak vergezeld liet gaan van een prachtig boeket bloemen. Toen kwam het grote moment: (Bijna) alle kinderen telden tot .50 en toen lieten ze (bijna) allemaal tegelijk hun ballon los. Dat was een prach tig gezicht! Op het kaartje dat aan ieder ballon hing, werd geviaagd om de jarige direc teur een kaartje te sturen. Nu maar afwachten hoeveel kaarten, en waar \'andaan, de heer Ruit de komende dagen zal krijgen... De conciërge, de heel' Roozemond, had 's mor gens nog een soloactie gehou den, heel uniek. Met behulp STELLENDAM - Op zaterdag 13 oktober zal er een mossel- verkoopactie gehouden worden in Stellendam, georganiseerd door de activiteitencommissie van de Hersteld Hervormde Gemeente van Stellendam. Een kilo mossels kost 4 en 2 kilo 7,50. Bestellingen kunnen tot uiterlijk 8 oktober a.s. telefo nisch worden gedaan via de nummers 493858 of 493256. Ze worden zaterdag 13 oktober tussen 9.00 en 11.00 uur afgele verd. van zijn vrouw had hij aan het viaduct bij Port Zelande een spandoek bevestigd met een felicitatie voor zijn jarige baas. Die komt daar iecfeie morgen namelijk onderdoor, zo ook op de morgen van zijn verjaar dag. Kortom de dag begon en eindigde heel bijzonder voor de jarige, die zijn tweedejaar op zijn nieuwe school is inge gaan. Dat het goed klikt tussen hem en alle geledingen van de school bleek deze dag overdui delijk. DIRKSLAND - Zaterdag 6 oktober zullen door muziek vereniging Amacitia uit Dirks land soesjes worden verkocht ten behoeve van het instru- mentenfonds. De soesjes zullen in bevroren toestand worden aangeboden. In één pakje soes jes zitten er meerdere verpakt. Het voordeel bierbij is dat u ze dus niet allemaal tegelijk behoeft op te eten, maar een deel in de diepvries kunt bewa ren. Vanaf 9.30 uur komen de leden van /Xmicilia aan de deur in Dirksland, Melissant en Herkingen. -25- Maar dat brengt hem logischerwijze op de gedachte aan andere afgehou wen bomen, en wel, de kerstbomen waar het juichend christendom dezer dagen zijn geestelijke naaktheid mee tracht te dekken. Zijn stem verheft zich tot het hele gebouw er van weergalmt, en wild armgebaar en slaande vuisten moeten de woorden nog dieper in de harten der toehoorders drijven. Fransje, die juist op het punt stond een der pepermuntjes van Kee in zijn mond te steken, kijkt eerst verbaasd op; en als hij het woord kerstboom opvangt, is hij opeens een en al aan dacht. Hoewel dominee Steenlioiiwer Hollands spreekt en sommige woor den Fransje totaal onbekend zijn, begrijpt hij de algemene strekking maar al te goed. En één zin slaat als een bliksem in zijn ziel; God zal alle kerstbomen verbranden, en ieder die ze maakt of in zijn huis heeft zal God in het helse vuur werpen, dat niet uit geblust zal worden. Want het is naar luid van Gods onfeilbaar en alleen ter zaligheid leidend Woord, dat allen die ze maken hen gelijk zullen worden. Dat bewijs gaat Fransje's begrip te boven. Maar hij heeft het ook niet meer nodig- De andere woorden van de dominee en zijn gebaren laten aan duidelijkheid niets te wensen over. Zijn hart bonst tot in zijn keel, en even is het of zijn hoofd zal barsten van al het bloed dat naar boven stijgt. Hij voelt weer dezelfde misselijkheid opkomen van enkele dagen geleden, na het voorval met die dennetak. Onwillekeurig slikt hij enige malen tot het wat overgaat, maar hij is helemaal verstijfd en koud. Hij ziet zo wit als een doek. Zijn vingers laten het ronde pepermuntje schieten. Dat valt tussen zijn knieën door op de kale vloer en rolt een heel eind weg tot het een paar banken verder tot rust komt. Dat is eigenlijk Fransje's geluk, want vader kijkt verstoord over zijn schouder op hem neer, en die nieuwe schrik leidt zijn aandacht een ogenblik af van dat vreselijke schrikbeeld dat de dominee opge roepen heeft. Hij maakt zich zo klein mogelijk en drukt zich stijf tegen vader aan. Met angstige ogen loert hij naar de oordeelsprofeet op zijn hoge preekstoel om te horen wat voor vreselijke dingen die nog meer te zeggen heeft. Maar het onderwerp kerstboom is afgehandeld. En als de toepassing na de tussenzang al enige troost bevat voor bekommerde zielen. Fransje heeft er geen baat van, daar de woorden hem niet bereiken. Als in een trance wankelt Fransje achter vader de kerk uit, en buiten gekomen heeft hij nog slechts één gedachte - Poete. Maar er krioelt daar zoveel volk dooreen, en de meeste vrouwen hebben bovendien hun gezichten achter hun grote mutsen verborgen, dat hij haar niet vinden kan. Maar dan is er opeens een hand op zijn schouder en een zachte stem zegt ergens boven hem; Dag Fransje. Geef me wee mae een erm. Hij kijkt op in het vriendelijke gezicht van Kee. Waer is Poete? vraagt hij, zonder aan Kee's uitnodiging gevolg te geven. Het valt haar op hoe bleek het kind ziet. De meeste kerkgangers zijn nu op weg naar huis, en moeder, die hen heeft laten passeren, komt naar hem toe. Fransje rent haar tege moet en duwt wild zijn arm onder haar nette. Oe von je 't in de kerke, en ei je goed nae den doomnie eluusterd? Daar het moeilijk is een dubbele vraag te beant woorden, en Fransje beseft dat moe der die enkel als een groet bedoelde, blijft hij het antwoord schuldig. Hij drukt alleen z'n arm nog steviger onder de hare en is meer dan bereid deze nare plaats te verlaten. Het viertal zet zich in beweging en spoedig halen ze een oud gebogen vrouwtje in, dat niet vlug topen kan. Vader en de vrouwen groeten haar, en daar vader het dichtst bij haar is onder het passeren, zegt ze; Wat eit 'n doomnie toch netjes elièrd, ee Merien? Dus dan ei j'er nog a van genoten? ontwijkt vader haar. Zijn gezicht staat ontevreden. Ze gaan langs een andere straat het dorp door dan \anmiddag, en opeens ziet Fransje een grote kerstboom voor een der ramen. En hoewel het nog klaarlichte dag is, zijn alle kaarsjes al aangestoken. De gordijnen zijn wijd opengeschoven, en Fransje kan verscheidene blijde kindergezichten achter het raam zien. Er dringt ook gezang tot hem door. Meteen breekt de dijk door en stromen zijn emoties wild naar buiten. Poete! schreeuwt hij. Kiek, 'n kestbööm! Hij rukt zijn ai 111 vanonder haar doek en wijst met ontzetting naar het raam. Motten noe aal die gutist nae d'elle, en en en ik ok? Er klinkt ontzetting uit zijn hoge stem. 'Vader en Kee hebben zijn uit barsting eveneens gehoord. De drie grote mensen kijken verbaasd van hem naar elkaar. Maar moeder is hem nog een ant woord schuldig en dus zegt ze: Dae weten oans niks van, kind. Dat weet 'n lère alliènig mae. Ik ae je toch ver teld dat 'n lère vee van gunst oiiwt, en messchien ouwt 'N ok wè vee van die guust. Mae den docminie ei toch ezeid a je 'n kesbóöiii in uus eit, dan iiiö je dan mo je nae d'elle! Moeder kijkt vader aan alsof ze om hulp vraagt. Maar dan begrijpt ze opeens de zielenood van haar kind, en zonder zijn laatste vraag te beant woorden, vertelt ze vader en Kee het voorval van enige dagen geleden. Vader loopt op zijn tanden te bijten. Er ligt een diepe rimpel boven zijn neus, en Fransje vreest dat nu de uitgestelde straf uitgemeten zal wor den. Maar iets vreemds heeft plaats. Vader neemt een paar grote stappen tot voor de vrouwen en rukt Fransje tussen hen vandaan. Hij zwaait hem op zijn schouders en legt zijn prikkel wang tegen die van hem aan. Hij kust hem op het witte gezicht, zo maar bui ten en zo maar midden op straat. Hij zegt enkel met trillende stem; Jie bin vaders groate knecht! Er klinkt ech ter zoveel tederheid uit, dat Fransje's hart smelt tot was. Hij slaakt een diepe zucht en laat zich veilig deinen op vaders voetstappen. De vreselijke schimmen -die van de dominee inbe grepen - vervagen tot onwezenlijke beelden die niet meer bij hem kun nen komen. Ze wandelen een poosje zwijgend ver der, tot ze buiten het dorp zijn. {wordt veivolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5