'Verlichte Boerderijenroute' sfeervol afgesloten in *Stadschenhoek' KNRM 4You Beroepings- Kerk diensten Lege Bingo bij ANBO EI1IVI1DEI1-I1IEUW5 Open Huis Deltastreek WERK Stroopwafel actie Inleveren rommel- marktspullen Troost mijn volk Uitslag foto wedstrijd Wereldwinkel Nederland collecteert voor Brandwonden EIIIVI1DEl1.t1IEUW5 Winnaars Volgende route Acties Prinses Margriet vaart voor jacht en kitesurfer Zondag 7 oktober 2007 Ophalen oud papier Koffie Radio Plus PAGINA 2 VRIJDAG 5 OKTOBER 2007 TVee weken nadat het laat ste weekend van de Verlich te Boerderijenroute werd afgesloten, was het tijd voor een officiële afsluiting van het evenement. Een groot aantal boerderijeigenaren en organisatoren was in een 'reünie-achtige' sfeer bij een om nog wat na te praten over het geslaagde initiatief. De afsluiting vond plaats in de Stadschenhoek, de boer derij van de familie Soldaat aan de Zeedijk nabij Stad aan 't Haringvliet. Door Adri van der Laan De schuur van de familie Sol daat was sfeervol ingericht om de betrokkenen bij de Ver lichte Boerderijenroute te ont vangen. Lyanne de Laat van de Boerderijenstichting Zuid- Holland en coördinator van de verlichte boerderijenroutes verklaarde heel tevreden te zijn over het behaalde resul taat. Evenals Sociëteit Rethori- ca, die een belangrijke rol heeft vervuld bij de organisatie van het evenement. Ruim 2.500 mensen bezoch ten de verlichte boerderijen route op Goeree-Overflakkee. Op de zeven avonden tussen 29 augustus en 15 septem ber ontvingen elf van de 48 deelnemende boerderijen en molens geïnteresseerde bezoe kers in de stallen, schuren, op hun boerenerven. De drukst bezochte adressen waren de boerderijen Stadschenhoek in Stad aan 't Haringvliet en de Sofiahoeve in Sommelsdijk. Volgens de organisatoren is het evenement geslaagd want "mensen nemen de moeite om het platteland op een andere manier te ondergaan. Het brengen van een mix van boe- renbedrijvigheid, proeverijen De vier winnaars, die met succes een prijsvraag invulden tijdens de route. en cultuurhistorie is aangesla gen". Tijdens deze route in de avonduren konden bezoekers meedoen aan prijsvragen over de melkveehouderij en oude gereedschappen en aardap pelrassen. Na loting onder de goede inzendingen vielen de volgende personen in de prij zen: L. Peeman te Middelhar- nis, J. Jacobs te Oud-Gastel, H.M. Meijer te Ooltgensplaat en Sanne Nederpelt te Mid- delharnis. Zij ontvingen tij dens de afsluitingsbijeenkomst een mand met producten van Suiker Unie of een mand vol streekproducten Volgens de organisatoren kwa men bezoekers niet alleen van het eiland, maar ook uit West- Brabant, Zeeland, de Hoeksche Waard, Voorne-Putten, Alblas- serwaard, regio Rottedam, Krimpenerwaard en van veel verder weg. Enkele plaatsen die opgetekend werden, zijn: Amsterdam, Abcoude, Benne- kom, Delft, Nieuwerkerk aan den IJssel, Urk, Zevenhuizen en Gent (B). De verlichte boerderijenroute Goeree-Overflakkee maakt deel uit van een groter project dat 'Vervolg Jaar van de Boer derij' heet. De route wordt mogelijk gemaakt door bij dragen en inzet van Campina, Erfgoedhuis Zuid-Holland, KNHM Fonds, het Interge meentelijk Samenwerkings verband Goeree-Overflakkee, Leader 4- Zuid-Hollandse Eilanden, Stichting Paul van Hessenfonds, Rabobank Goe ree-Overflakkee, Sociëteit Rethorica, Suiker Unie, VVV Foto: Adn van der Laan Ouddorp aan Zee en WEA Deltaland. of er eventueel nog een vol gende verlichte boerderijen route zal worden georgani seerd is nog niet bekend, maar gezien het positieve resultaat zal het niet denkbeeldig zijn dat er in de toekomst nog eens een dergelijk evenement zal worden georganiseerd. De eerstvolgende verlichte boerderijenroute vindt plaats in Nieuwkoop en omstreken. Tus sen 1 en 16 november a.s. staan daar wederom tientallen boer derijen in de schijnwerpers. Wie er meer over wil weten, kan kijken op website www.ver- lichteboerderijen.nl of contact opnemen met Lyanne de Laat, tel 06 30013037, e-mail info@ verlichteboerderijen.nl. W'e moc(zn aJs ftderianders rnèse (rots sijn op on^e geasfalteerde fietspaden. Door Jieel Ilederland lopen ie, en h^t is comforfabel fie^ Sen. Vat k^t in h^-t buitenland nie( al^jd io is, h'-h ik in ruijn vakantie ^^«1 genierkt. Op een mooie ionnige dag beslofen mijn oudefS da{ we een fie(s(oc]if gingen mak^n. £r werd een roU(e uitgekomen en we lajen zttst nog even de beschrijving door, waarin sfond dat liet af en toe een beetje modderig hm mijn. Haar we >ijn nie( vsn suiker dus we gingen mtt goede moed op pad. ifet eerste gedeelte verliep tamelijk voorspoedig, maar toen... we reden een lieUvel af en fietsten hit bos in. '£h, weet je ^eker dat we goed rijden?" Vóór ons was lief namelijk één grote modderbende- Oké. ijier moeten wij dus doorheen. Langs de sijkant was een smal pad. Te voet gingen we over dit pad verder. Maar al gauw werd ook dit sra&iit pad nogal modderig. En Soals je weet, Jjeeft modder de nei ging aan je te iuigen. Hoei>aam sopten we verder. 'Ek. even wachten hoor, volgens mij ben ik mijn schoen verloren/* tfad ik natuurlijk weer. Al gauw vond ik hem, rijkelijk gevuld razt modder. Onder tussen was ik al aardig weggezakt in de troep, ifef iat t°t mijn enkels, ijet kon me nief meer Schelen: ik waS foch al vieS. I^a So'n 800 meter was de beproeving voorbij. W'e kwamen een grote plas wafer tegen waar ik mijn voeten een klein beetje moddervrij probeerde te maken. Daarna stapten we weer op de fiets en gingen weer verder. De lol was er allang af voor mij. Ook mijn fiets had er schijnbaar geen Sin meer in, want opeens... ÏAI^Gi! £en klapband... Uiteindelijk gingen we naar hef meest dichtbij gelegen station en daar stapte ik (inclusief fiets) op de trein naar ons vakantiehuisje. '£en avontuurlijke fietstocht' noemden mijn ouders het- Tja, daar moet je van houden.' OUDE-TONGE - ANBO afd. Oostflakkee houdt woensdag 10 oktober een bingomiddag in Ebbe en Vloed. Er zullen 5 rondjes worden gespeeld met leuKe prijzen. Deelname aan de middag kost 4 p.p. De zaal is open vanaf 13.45 uur, de aanvang is om 14.00 uur. Wie vervoer nodig heeft, kan bellen naar mevr. Prince, tel. 642752, b.g.g. bellen naar fam. Kik, tel. 641515. Christelijk streekbiad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tei. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA IVtiddelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail:algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijl^e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. REDACTIE hoofdredacteur; J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: i.villerius@gebr-dewaal .com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Maandag 1 oktober om 13.15 uur werd de bemanning van de reddingboot Prinses Mar griet van KNRM station Stel- lendam door het Kustwacht Centrum gealarmeerd voor een zeilboot met motorpro blemen. Er werd uitgevaren met een Noordoosten wind, kracht 5 en een golfhoogte van 1 meter. Onderweg werd informatie ingewonnen bij de Kustwachtpost Ouddorp. Het bleek te gaan om het kajuitjacht 'Kiahaha' van 7 meter lengte en met 2 per sonen aan boord, dat onder weg was van Ramsgate naar Stellendam en tussen Bram- metje (de aanloopton naar het Slijkgat) en boei SH op de Noordzee brandstofpro- biemen hadden gekregen. Dit doordat ze de hele reis de wind tegen hadden. Ter plaatse aangekomen werden 2 bemanningsleden overge zet. In overleg werd besloten de mensen 20 liter diesel olie te geven. Zij konden de motor weer opstarten en hun weg weer vervoleen. Maandag 1 oktober om 15.04 werd de bemanning van de Prinses Margriet opnieuw door het Kustwacht Centrum fealarmeerd, nu voor een itesurfer die op een zand bank zat. De bijboot Popey werd met de reddingboot meegenomen en er werd uit gevaren naar de Hinderbank op de Noordzee. Ter plaat se gekomen, werden er 2 bemanningsleden overgezet met de bijboot Deze hebben de kitesurfer en zijn spullen opgepikt en aan boord afge zet, waarna deze in Stellen- dam werd gebracht. Daar werd hij opgenaaid door een vriend. Zaterdag 22 sept. jl. hield muziekschool De Deltastreek open huis. Het was een gezel lige boel in de Oostdam. Overal klonken muziekpre- sentaties van leerlingen en docenten. Voor de jeugd was er een opdrachtenspel: er kon den instrumenten uitgepro beerd worden, muziekspelle- tjes gedaan worden, er moest getekend en gekleurd worden en er moesten vragen worden beantwoord. Aan het eind van de morgen werd de winnaar van de scholierenquiz door wethouder Feller bekendge maakt: Anne Troost mocht met de mooie MP3 speler huis waarts keren. Feller bedankte het muziekschoolbestuur en de docenten voor de gezellige ochtend en gaf aan bil] te zijn met zo'n actieve muziekschool in de gemeente. Na een leuk slotconcertje van de docenten kwam er een einde aan dit open huis. Er zijn nog enkele lesplaatsen open. Dus open huis gemist? Bel of mail naar de muziekschool en geef je als nog op. Er is een proefperiode van 3 maanden. Bel naar 0187- 492849 of kijk op website www. Deltastreek.nl. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Bodegraven (herv. wijkgem. 1), ds. G. van Goch te Huizen; te Kampen (hervormd wijk 3), ds. K. van Meijeren te Barneveld; als pred. met bijz. opdr. (directeur stich ting Otkos), ds. H.J. Bakker te Veenendaal (seen Raad van Kerken), die dit beroep heeft aangenomen; te Sint Anthonie- polder (herv.), ds. R. Veldman te IJsselmuiden-Grafhorst; te Tiendeveen-Nieuw Balinge (herv.), kandidaat M. Noorde rijk te Hulshorst. Aangenomen naar Ar kei, ds.. A.G.M. Lodewijk te Buren; naar Ederveen (herv,), ds. J. Prins te Randwijk (herv.); naar Nijverdal (geref.), ds. W. Broe- kema te Renkum en Heelsum. Bedankt voor Kootwijk/Koot- wijkerbroek (herv.), voor Lien- den (herv.) en voor Wapenveld (herv.), ds. J. Prins te Randwijk (herv.); voor Nieuw-Stadska naal (herv. Oosterkadekerk) en voor Yerseke, ds J. Tadema te Strijen (wijkgem.2). Beroepbaar: kandidaat. H.M. Schormans-Marchand, Van Noortstraat 61, 3864 ET Nij- kerkerveen; kandidaat. M.F. Meeder-van Hof, Diefdijk 3, 4141 MD Leerdam. Tel. 0345- 619932; kandidaat A.L. Wicke, Elegaststraat 23 II, 1055 TJ Amsterdam. Tel. 06-16395486; kandidaat B.S. Rapp-de Lan ge, Stetwaard 150, 1824 VG Alkmaar. Tel. 072-5600030. HERSTELD HERV KERK Bedankt voor Nederhemert, ds. A. den Hartog te Kesteren. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepbaar: kandidaat A.M. Postma, Honthorsdaan 134, 1816 TE Alkmaar. Tel. 072- 8802134. NED. GEREE KERKEN Beroepbaar: kandidaat A. Sie- benga, Ereprijsweg 13, 8042 GM Zwolle. Tel. 038-4226546. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn, ds. A.B. van der Heiden te Benthuizen; te Beekbergen, ds. E Melis te Veen; te Ber- kenwoude, ds. G.J. van Aalst te Klaaswaal; te Bodegraven, ds. L. Terlouw te Barendrecht; te Drachten en te Tricht-Gelder- malsen, ds. A. Schot te Nun- speet; te Leerdam, te Oost- kapelle en te Zoetermeer, ds. W. Visscher te Amersfoort; te Moerkapelle, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid; te Nijkerk, ds. A.H. Verhoef te St. Cathari nes (Ontario-Canada); te Rot terdam- Alexanderpolder, ds. J.S. van der Net te Houten; te Rotterdam-IJsselmonde, ds. G. Mouw te Uddel; te Scheve- ningen, ds. C.G. Vreugdenhil te Vlissingen; te Utrecht, ds. M. Golverdingen te Boskoop, die bedankte voor Terneuzen; te Waarde, ds. A.J. Gunst te Nieuwerkerk; te Yerseke, ds. B.J. van Boven te De Valk-We kerom. Aangenomen: naar Scher- penzeel, ds. A. Verschuure te Krabbendijke. Bedankt: voor Clifton (New Jersey), ds. F. Mulder te Wage- ningen; voor Elspeet en voor Rhenen, ds. A. Verschuure te Krabbendijke. OUD GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Rijssen (Bever voorde), ds. CL. Onderdelin- den te Oldebroek. MIDDELHARNIS - Op woensdagavond 10 oktober worden er in Middelharnis en Sommelsdijk stroopwafels verkocht. Leden van de jeugd verenigingen van de Gerefor meerde Gemeente van Mid delharnis gaan tussen 18.15 en 20.30 uur langs de deur. De opbrengst van de verkoop is bestemd voor de actie van de landelijke Jeugdbond. Eén keer in de drie jaar orga niseert de Jeugdbond van de Gereformeerde Gemeente een landelijke actie. De plaatselijke jeugdverenigingen en clubs gaan aan de slag om rond een bepaald thema geld bijeen te verzamelen. Dit keer is het geld bestemd voor de actie 'Toekomst voor de kerk'. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Het jeugdwerk is één van de middelen om jonge ren aan de kerk te binden. De financiering van het landelijk jeugdwerk staat echter onder druk. En dat in een tijd waar in veel op jongeren afkomt. Maar de toekomst van de kerk heeft niet alleen met jongeren te maken. Ook de opleiding van studenten aan de Theo- MIDDELHARNIS - Mor gen, zaterdag 6 oktober, kun nen weer rommelmarktspul len worden ingeleverd in de schuur (het voormalige Meijer theater) aan de Vissersdijk te Middelharnis. Ook wordt er gebakken vis verkocht. U kunt er terecht van 10.00-12.00 uur. Bent u niet in de gelegenheid om spullen in te leveren, dan kunt u voor het laten ophalen ervan bellen naar T. Bom, tel. 0187-484807. logische School is van belang voor het voortbestaan van de kerk. Verder wil de Jeugdbond graag iets betekenen voor het jeugdwerk van de jonge kerk in Ecuador. Daarom voert de Jeugdbond actie voor die drie doelen. Want het gaat om de toekomst van de kerk. De stroopwafels kosten 2 per pakje en 3 pakjes voor 5. Tevens is er een verkooppunt in het verenigingsgebouw aan de Chr. de Vrieslaan te Mid delharnis. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur dr. W. van Vlastuin, Katwijk aan Zee en 18.30 uur kand. A. A. F. van de Weg, Wezep. Eben- Haëzer: 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. Locatie mfg Dorp- stienden: 9.45 uur ds. J. B. ten Hove, Katwijk en 18.00 uur kand. A. C. Baan, Nieuw-Lek- kerland - Geref. Kerk geen opgave - Gen Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doops gezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink en 18.30 uur ds. H. G. Lammerts van Bueren. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 en 18.30 uur ds. E. de Mots, v.m. opening winter- werk - Hersteld Herv. Gem. 9.00, 10.45, 17.00 en 18.45 uur kand. A. J. Britstra, Lun- teren. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. B. Jongeneel, Dussen-Hank en 17.00 uur kand. J. T. de Koning, Har- dinxveld-Giessendam - Her steld Herv. Gem. 11.00 en 19.00 uur ds. J. C. den Toom, IJsselmuiden - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. E van der Aa en 18.30 uur ds. J. Jongejan. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. E Korteweg - Geref. Kerk 9.30 uur ds. W. H. D. Pastoor - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. E Blok - Zie kenhuis: 14.30 uur de heer A. ten Brinke. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds, C. Doorne- weerd en 18.00 uur ds. L. Quist, Groot-Ammers - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. C. Oorschot, Stellendam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. M. van Dijk. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. J. Vis, Meerkerk en 15.30 uur ds. R. W. van Mourik, samen- zangdienst - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 17.00 uur ds. J. C. den Toom, IJsselmuiden, v.m. bediening Heilige T3oop - Exodus 10.00 uur ds. T. Ver- duijn - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma - CAMA Gem. 10.00 uur de heer D. van der Welle. MIDDELHARNIS-Herv.Gem. 10.00 uur ds. W. Meijer, Yer seke en 17.00 uur ds. H. Har- kema - Geref. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur ds. E de Graaf - Ger. Gem .9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 uur leesdienst en 16.30 uur ds. M. de Vries. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. W. van Weel den, Oud-Alblas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge en 18.00 uur kand. M. Diepeveen, Stel lendam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. J. E J. Voets, Wijk - Ger. Gem .10.00 en 18.00 uur leesdienst - Beréa Gem. geen opgave. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Catsburg, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. Vis, Meerkerk - Geref. Kerk 10.00 uur ds. A. van der Zwaag en 18.00 uur ds, G. A. Trouwborst-Ger.Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E van Duijven- boden, Apeldoorn en 18.00 uur ds. C. Doorneweerd - Geref. Kerk 10.00 uur ds. J. Staat en 18.00 uur ds. W. Speelman. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur onbekend en 16.00 uur ds. C. Oorschot, Stellendam - Geref. Kerk 9.30 uur de heer K. Baas en 18.00 uur ds. G. den Hartog - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. van Kra lingen, Ridderkerk. GOEDEREEDE - De Stichting Koninklijke Fanfare ApoUo te Goedereede haalt morgen, zaterdag 6 oktober, weer oud papier en huishoudelijk kar ton op in Goedereede en Goe dereede Havenhoofd. Gelieve het papier vóór 8.30 uur goed gebundeld gereed te zetten. "Ik wilde wel dat meer gemeente leden, wanneer zij ter kerke willen gaan, vijf minuten eerder van huis zouden gaan, zodat zij niet pas tijdens het zingen binnen zouden komen. Er is in dit leven toch zo oneindig veel wat het hart in beslag neemt en maakt dal de prediking wel of niet gehoord wordt. Het gemeen schappelijk gezang is tegelijkertijd een gebed en daar zit een kracht achter die wij niet begrijpen, die echter krachtiger is dan alle zicht bare macht. De gezangen worden namelijk niet toevallig opgegeven, maar door de Geest des Heeren, de gemeente ten goede, opdat zij dezel ve in het geheugen zal bewaren en het hart in beweging brenge" [23]. Met deze woorden begint in het Duitse Elberfeld op zon dagmorgen 11 december 1859 de predikant van de plaatselij ke Niederlandisch Reformierte Gemeinde zijn preek. Al gedu rende meer dan twaalfjaar is hij aan die gemeente verbonden. En hij zal er zijn dienst vervul len tot aan zijn overlijden op 5 maart 1875. Zijn naam doet terecht een Duitse afstamming vermoeden, maar hij is opge groeid in Amsterdam, als zoon van een arme zeepzieder. Her mann Friedrich Kohlbrugge heet hij. Gemeten aan het begin van die ene adventspreek zou je den ken dat Kohlbrugge een pre diker is die vooral zijn kracht zoekt in uiterlijke en hooguit in liturgische zaken. Niets is min der waar. Juist hij is een dienaar van het goddelijk Evangelie die de diepten van de heilige God in het getuigenis van de heilige Schrift weet aan te boren en op te diepen. Mede door de diepe wegen waarin de Heere hem persoonlijk heeft geleid, heeft hij een geestelijk inzicht ont vangen in Gods openbaring. Zijn prediking, die scherp ont dekkend en ontmaskerend kan zijn, typeert zich tevens door een machtige vertroosting aan de bedroefden die het om God te doen is. Grote eerbied heeft hij voor de heiligheid van Gods Wet. Maar boven alles is hij een gepassioneerd prediker van Christus Jezus en Die gekrui sigd en opgestaan. Hij wil dan ook niet anders zijn dan een verkondiger van vrije genade. "Het is toch wonderbaar hoe God en mensen tezamen komen. Er is toch eigenlijk een kloof die dit vol strekt onmogelijk maakt. Die kloof is ontstaan door de zonde. Sinds de zonde in de wereld gekomen is door de moedwillige ongehoorzaamheid van één mens, heeft de duivel zich tussen God en mensen geworpen. Van Gods kant laat Zijn heilig heid, laat Zijn onverbrekelijke Wet het niet toe, van de kant van de mens laat zijn liefde tot de zonde het niet toe; de haat van God tegen de zonde, de gezworen vijandschap van de mens tegen God en zijn haat tegen de gerechtigheid van God laten niet toe dat deze beide teza men komen. Van Gods kant wordt er betaling geëist voor de misdaad en overtreding, van de kant van de mens is er een onmetelijke schuld, die de mens niet ml erkennen, of die hij, zo hij er iets van erkent, wil betalen met iels wat voor God geen waarde heeft. Van Gods kant is er toom en vloek, van de kant van de mens de dood naar het rechtvaar dig oordeel van God. Hoe komen nu die beiden tezamen, die anders 'voor eeuwig gescheiden moeten blijven, en hoe blijven zij in eeu wige vrede samen, nadat zij voor de eeuwigheid zijn tezamen geko men? Dez£ verborgenheid ligt in één Naam, die ik voor uw oren en harten blijmoedig verkondig. Deze Naam is: Immanuéï" [41]. Onlangs kwam een nieuwe bundel met een twaalftal pre ken en verhandelingen van dr. H.F. Kohlbrugge uit. De heerT. van Es die een groot verzame laar van de werken van Kohl brugge is, vertaalde opnieuw delen van de handschriften die hij in zijn bezit heeft. Ik ben hem er dankbaar voor. Aan de overgeleverde geschriften van deze 19''-eeuwse prediker kun nen we alleen tot onze schade voorbij gaan. Enkele van de nu gepubliceer de teksten kwamen nog nooit in druk uit. In die lacune is dus nu voorzien. De meeste zijn uit het Duits vertaald. In een heldere en (naar het mij voor komt) getrouwe vertaling. Het grootste deel van de pre ken en verhandelingen in deze nieuwe bundel heeft betrek king op de advents- en kerst boodschap. Dat maakt het uit stekend geschikt om het boek nu aan te schaffen en het in de komende maanden te lezen. Over het Kind in de kribbe schrijft Kohlbrugge: "Hij wordt dus de Heere genoemd. Zo'n arm kind, is dat de Heere? Ach, dit Kind wordt niet gezocht en niet gevonden door de rijke heiligen in Jeruzalem, maar door de eenvoudi- gen. Daar ligt het in de kribbe waaruit het vee eet: de Heere van hemel en aarde. Waartoe zulk een armoede De apostel Paulus getuigt ervan: Om ons rijk te maken. Rijk in God" [109]. Een (wat mij betreft) buitenge woon indrukwekkende preek is altijd weer die over de naam Immanuël die de Heere Jezus droeg: God met ons. Ik weer sta de verleiding er meer uit te citeren dan alleen de slot zinnen: "Immanuël van de moederschoot af aan. Immanuël in de ouderdom. Immanuël bij Zijn grijze dienaren. Immanuël bij de zuigelingen. Immajiuël in het leven. Immanuël in de dood. Eeuwig, eeuwig zullen wij in Zijn zalig licht, eeuwig, eeuwig voor Zijn aangezicht Zijn Naam noe men: Immanuël" [49]. N.a.v.: Dr H.F. Kohlbrugge, Troost mijn volk. Twaalf preken en verhandelin gen. Vertaald, bewerkt en van aantekeningen voor zien door T. van Es. Uit geverij Den Hertog, Hou ten. Gebonden. 174 pag. ISBN 90-331- 1989-7. Prijs €17,90. J.M.J. Kieviet MIDDELHARNIS - Morgen, zaterdag 6 oktober, is burge meester De Vries-Hommes van de gemeente Middelhar nis te gast in het radiopro gramma Koffie Radio Plus van Radio Superstar, Zij praat met presentator Berend-Jan Brug- geman na over de gemeente raadsvergadering van donder dag 4 oktober. De uitzending begint om 10.00 uur. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middelhar nis), 107.3 FM (vrij ether) en via www.radiosuperstar.nl. MIDDELHARNIS - Morgen, zaterdag 6 oktober, viert de Wereldwinkel een feestje, want dan bestaat ze 7 jaar. Op die dag wordt tevens de uitslag bekend gemaakt van de fotowedstrijd: Fair Trade, veraf en dichtbij. Fotograaf Wim van Vossen jr. beoordeelt de foto's, en de winnaar wordt zaterdag om half twaalf bekend gemaakt. U kunt de inzendingen én de winnende foto komen bekij ken in de Wereldwinkel aan het Spuiplein in Middelhar nis. Omdat oktober ook wel de wijnmaand wordt genoemd, is er alléén op deze dag een aan bieding op de Gran Roblewij- nen: twee flessen voor 8,99. In de week van 8 tot en met 13 oktober gaan in Som melsdijk weer vele vrijwil ligers op pad om met ruim 50.000 andere vrijwilligers in Nederland te collecteren voor de Brandwon den Stichting. Ook de vrijwillige brandweer ploeg van Sommelsdijk geeft hieraan zijn medewerking en zal op zijn wekelijkse oefenavond op pad gaan, samen met anderen in Sommelsdijk. Al meer dan 35 jaar voert de Nederlandse Brandwonden Stichüng haar strijd tegen lit tekens. Dit doet zij op drie fronten: Het voorkomen van brandwonden, het verbeteren van de behandeling en het bevorderen van de psy chosociale nazorg en begelei ding. Dit jaar combineert de Brandwonden Stichting haar jaarlijkse collecte met een pre ventiecampagne. Collectanten geven bij ieder huishouden dat ze bezoeken, een informa- tiekaart over rookmelders af De collecte is voor de Brand wonden Stichting de belang rijkste inkomstenbron voor deze 'strijd tegen de littekens'. Daarom gaan de vrijwilligers van de Stichting in de collecte week langs de deuren. Wie de collecte heeft gemist, kan ook geld storten op giro 202122 t.n.v. Nederlandse Brandwon den Stichting, Beverwijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2