Jubilerende huisarts doet Oude-Tongse gemeenschap AED cadeau Voorzitter Raad van Toezicht Sjaloom Zorg De Kreij verlaat na 40 jaar 'zijn Sjaloom' I Waterschap geeft agroranden de ruimte '^T^ A'\K Cornells Visser verruilt Goerees college voor Europees Parlement Bingo in de Victoriahal Informatieavond 80e jaargang Nr. 7648 Dinsdag 2 oktober 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde irrondslag Bankhal Veilig EHBO Omstandigheden Handje-klap Zelfstandig Philadelfia OUDDORP, ZATERDAG 6 OKTOBER STOFFEN 10% korting op de nieuiAfe collectie De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel, 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl www.autobedrijf-admiraal.nl f\T!Bï ■1 rii iii u2 B GOEDEREEDE - Zaterdag werd bekend dat wethou der Cornells Visser van Goedereede de overstap maakt naar het Europees Parlement. Precies anderhalfjaar geleden werd Comelis benoemd tot wethouder voor het CDA in Goedereede. In zijn portefeuil le zitten Openbare Werken en Economische Zaken, waaron der de visserij. In zijn nieuwe functie wordt hij woordvoerder voor eveneens Economische Zaken en Visserij en de betrek kingen met China. De 41-jarige Visser volgt Joop Post op 'in het Europese Parlement. Bartho Pronk en Osman Elrnaci, die hoger op de kandidatenlijst stonden, zien af van een zetel in het parlement. Desgevraagd verzekert Viv ser dat zijn benoeming hem als een verrassing is overkomen. "Donderdag belde de partijvoorzit ter en ik had anderhalve dag bedenktijd". Visser beschouwt de nieuwe 'baan' als een pro motie, maar hij geeft wel aan dat hij "in Goedereede leuk heeft gewerkt en veel heeft geleerd". Hij belooft dan ook dat hij er alles aan zal doen om Goeder eede zowel in Bnis.sel als in Den Haag op de kaart te zetten. Naast het wethouderschap van Goedereede is Visser nog con sultant met als werkgebied de Europese levensmiddelenin dustrie en de aardappelsector. Tot dit voorjaar was nij voorzit- DIRKSLAND - De Stichting Verenigd In Kracht houdt donderdag 4 oktober een bingoavond in de Victoriahal, Philipshoofjesweg 57 te Dirks- land. Er zullen acht rondes en twee superrondes worden gespeeld. De avond begint om 20.00 uur, de deuren gaan open om 19.30 uur. ter van LTO-Noord, afdeling Goeree-Overflakkee. Ook was hij in het verleden beleidsme dewerker van CDA-Europarle mentariër Jan Sonneveld. Voor CDA-Zuid Holland is hij actief als adviseur van het provinciaal bestuur op het gebied van land en tuinbouw. Verder heeft hij een agrarisch beclrijf in Stel- lendam. Wie Visser op gaat vol gen is nog niet bekend. OUDE-TONGE - Sinds afgelopen woensdagmiddag is in het dorp Oude-Tonge een Automatische Externe Defibrillator (AED) beschikbaar. Een AED is een elek tronisch apparaat dat, naast reanimatie, ingezet kan worden bij mensen met een hartstilstand of hartkamer- fibrillatie. Het apparaat is dusdanig ontwikkeld dat het zelf vaststelt en met een computerstem aan de gebruiker vertelt hoe een slachtoffer behandelt dient te worden, hetzij met reanimatie, hetzij met het toedienen van een stroomschok - defibrilleren - ten einde het hart weer op een normaal ritme te krijgen. En als er daadwer kelijk gedefibrilleerd moet worden, geeft het apparaat van stap tot stap aan - ook weer met gesproken stem - hoe dat moet gebeuren en hoe daarbij de machine bediend moet worden. Een belangrijke aanwinst dus voor de overlevingskans van mensen met een hartstil stand of hartkamerfibrillatie. Door Hans Villerius Dat Oude-Tonge zo'n waar devol apparaat kreeg, is een initiatief van de Oude-Tongse huisarts Lassing. Afgelopen vooijaar was hij er 25 jaar huisarts en al die jaren heeft hij met ontzettend veel plezier onder de mensen gewerkt, vertelt hij. Maar het jubileum hoefde voor hem niet zo nodig met veel tamtam gevierd te worden. "Ik hoefde niks van de men sen te krijgen, maar de men sen krijgen wat van mij. En omdat Goeree-Overflakkee het nog steeds met slechts anderhalve ambulance moet doen, die overdag ook nog dikwijls onderweg is naar Rot terdam, kimnen we daar niet te veel op rekenen. Daarom heb ik ter gelegenheid van mijn jubileum een AED voor Oude-Tonge geïnitieerd", legt Lassing uit. En dankbaar is hij dat de Rabo bank in haar kantoor aan de Emmastraat te Oude-Tonge ruimte beschikbaar wilde stel len voor een plaatsje voor de AED. In de hal, na binnen komst door de schuifdeuren, hangt het apparaat in een rood etui aan de muur rechts, direct achter de glazen pui van de hal, dus vanaf de straat goed zichtbaar. Een sticker op de deur vestigt ook de aan dacht erop dat de AED daar hangt en in geval van nood daarvandaan gehaald worden. Overigens wordt door camera toezicht wel vastgelegd wi'e in voorkomend geval er met het apparaat vandoor gaat. Dokter Lassing verzekert dat het volkomen veilig is als in het dorp vrij beschikbaar een AED hangt, "want als hij niks moet doen, werkt 'ie ook niet. Door twee pads - elektroden - op de borstkas van het slacht offer aan te brengen 'meet' de AED de nodige gegevens voor een juiste behandelwijze. In principe kan iedereen ermee omgaan, want je hoeft alleen maar te kunnen reanimeren, luisteren en een knop in te kunnen drukken", aldus Las sing. Maar het blijft natuurlijk wel van belang dat men kan reani meren. En dat wordt op de EHBO-vereniging geleerd, evenals het omgaan met een AED. De Oude-Tongse EHBO- vereniging telt momenteel al zo'n 45 leden die kunnen reanimeren. En het was de 81- jarige voorzitter de heer De Gast die woensdagmiddag ook aanwezig was bij de overhandi ging van de machine. Al dertig jaar is De Gast EHBO-voorzit- ter en blij is hij dat er in Oude- Tonge zo'n apparaat beschik baar is. In Achthuizen liggen er ook twee, vertelt hij, maar daar weten ze niet waar ze ze op moeten hangen. "Want als je er een bij je op laat hangen, kun je eigenlijk nooit meer van huis...", zo legt hij uit. Toch is het het voornemen van de Oude-Tongse EHBO-vereni ging om voor het dorp nóg een AED aan te schaffen en die op te hangen in de directe nabij heid van het winkelcentrum. Voor zulk soort uitgaven houdt de vereniging in februari altijd haar braderie. En natuinlijk heeft dokter Lassing er zelf ook één in de huisartsenpraktijk. MIDDELHARNIS - 'Sjaloom' is al meer dan veertig jaar een begrip op Goeree-Overflakkee als het gaat om hulp aan mensen met een beperking. Veertig jaar gele den werd het eerste huis door deze stichting in gebruik genomen en in die afgelopen veertig jaar is de naam van de heer H.R. de Kreij als bestuurslid onlosmakelijk met deze vorm van zorg verbonden. Vorige week droeg hij de voorzittershamer van de Raad van Toezicht over aan drs. S. Stoop en volgende maand neemt hij offi cieel afscheid van het bestuur. Afgelopen vrijdag was voor hem, naar eigen zeggen, het belangrijkste afscheid want nu wordt hij 'uitgezwaaid' door de gasten van Sja loom Zorg. De mensen waar het volgens hem allemaal om gaat... Door Adri van der Laan Kort voordat de heer De Kreij in 1976 toetrad tot het bestuur van de toenmalige stichting die zich in wilde zetten voor de gehandicapte medemens, waren er door de diaconieën van de Hervormde, Christe lijke Gereformeerde, Gerefor meerde kerken en de Gerefor meerde Gemeenten plannen ontwikkeld om te komen tot oprichting van een 'huis' voor mensen met een geestelijke handicap. Inmiddels was de heer De Kreij, die toen directeur van de Rabobank Middelharnis was, toegetreden tot de groep initiatiefnemers en kon men in 1976 overgaan tot de aan koop van het eerste onder komen. De Kreij herinnert zich nog dat dit "niet zomaar ging". Men wilde het pand van de heer Mijs, Langeweg 51 kopen maar de aankoop vlotte volgens hem niet zo erg, want geregeld werd de koop door de verkoper uit gesteld. "Uiteindelijk werd ik op zaterdagavond door de notaris gebeld of ik onmiddel lijk wilde komen, want het was zover". Zo kwam de Stichting in het bezit van het grote pand aan de Langeweg en was het eerste onderkomen voor Sja loom een feit. De scheidend voorzitter her innert zich nog dat de toen malige omstandigheden niet te vergelijken waren met de huidige veelal luxe onderko mens. "We begonnen met vier entwintig bewoners die ver deeld waren over vier kamers. Men sliep met zes mensen in één zaal op stapelbedden. Van privacy was totaal geen sprake, zo moest men zich gezamen lijk rondom één grote wasbak wassen en 's avonds zaten de gasten met z'n allen in de huiskamer waar niet zoveel te doen was. Men zat maar naar elkaar te kijken". Het was in die tijd in den lande nog niet gebruikelijk dat deze mensen met een beperking in kleinere huizen werden ondergebracht. Het initiatief voor Sjaloom was dan ook vrij uniek in Neder land. "Meestal werden deze mensen ver van de bewoonde wereld in inrichtingen in de bossen ondergebracht, want ze werden als 'gevaarlijk' beti teld. Ik herinner me nog dat in Westland waar ik oorspron kelijk vandaan kom, als deze mensen over straat liepen, ze een touw moesten vasthou den waarmee ze met elkaar verbonden waren". Op het eiland leefden in die tijd de latere cliënten van Sja loom voornamelijk thuis. Vol gens De Kreij waren de omstan digheden dan niet altijd ide aal omdat men meestal niet de goede zorg kon bieden. In het eerste jaar van Sjaloom waren de eilanders nog wat afwachtend omdat "men het niet gewend was". Maar al vlug nam de belangstelling toe en was Sjaloom aan de Langeweg in Sommelsdijk te klein. De Stichting ging vervolgens op zoek naar aan tweede locatie. Dit werd de oude grote pasto rie aan de Voorstraat in Dirks- land waar Salem werd geves tigd. Enkele jaren later nam men het gezinsvervangend tehuis Refugium in Sommels dijk in gebruik. Inmiddels is de organisatie uitgegroeid zodat men momenteel aan ongeveer 250 mensen zorg verleent. Hieronder valt ook de specialistische thuiszorg, die sinds enkele jaren even eens aangeboden wordt. Wel wordt er door Sjaloom Zorg benodigde zorg verleend aan de voornamelijk zelfstan dig wonende bewoners. Dit is onder andere het geval bij de Willemshof aan Hoflaan in Middelharnis, Elkersweide, grenzend aan Geldershof in Dirksland, en in het in decem ber op te leveren AHOED- complex te Sommelsdijk. De toekomstige bewoners worden momenteel voor nood gehuis vest in enkele appartementen van het nabijgelegen Bastion. Door zijn financiële achter grond werd de heer De Kreij eerst penningmeester van de stichting. Hij herinnert zich nog dat in die tijd de rijksbij drage ieder jaar werd vastge steld. "Ik moest dan ieder jaar naar Den Haag om met een ambtenaar in onderhande ling te gaan over de bijdrage. Het was een soort handjeklap, voordat de bijdrage werd vast om" keer De Kreij overhandigt de voorzittershamer van de Raad van Toezicht van Sjaloom Zorg aan de niemoe voorzitter, de heer drs. S. Stoop uil Dirksland. f'»'»- l^rslmm Fkhhee gesteld. In die tijd kreeg men 25 gulden per gast per dag. Het was toen echt pionieren". Om de organisatie zo goed koop mogelijk te houden, werd de boekhouding door de penningmeester nog met de hand bijgehouden. Deze en ook de andere taken, ook toen hij voorzitter van de Stichting werd, heeft de heer De Kreij vele vrije uurtjes gekost. Maar hij legt uit dat hij dit er graag voor over heeft gehad omdat het altijd in het belang van de bewoners van Sjaloom is geweest. Inmiddels zijn de omstandig heden voor de cliënten van Sja loom door de jaren heen aan zienlijk verbeterd. Een goede dagbesteding in bijvoorbeeld het winkeltje K-dootje op D'n Diek, het restaurant in Tholen en de werkzaamheden op de boerderij van Joppe in Melis sant hebben ertoe geleid dat de 'zelfredzaamheid' van de cliënten groter is geworden. De Kreij herinnert zich nog dat bij een gast de moeder op bezoek kwam. "Zij wilde zelf thee gaan zitten, maar haar zoon gaf aan dat hij dit zelf wel kon. Het is mooi dat we deze zelfstandigheid bereikt hebben". De zelfstandigheid van de cli ënten heeft natuurlijk grote voordelen voor wat de privacy betreft. Toch blijkt uit het gesprek met De Kreij dat er voor een protestants-christe- lijke stichting, die haar prin cipes uit willen dragen, ook nadelen aan deze zelfstandig heid verbonden zijn. De Kreij wijst erop dat er in de huizen regels zijn, zoals het bidden en danken en een avondsluiting maar ook voor wat bijvoor beeld het tv- en computerge bruik betreft. "Nu de mensen veelal in eigen appartementen wonen, is er natuurlijk niet zo gemakkelijk controle meer 'achter de voordeur', dit kan wel eens jammer zijn". Verder is het gevaar aanwezig, nu de gasten alleen wonen er weer vereenzaming dreigt, doordat ze op him kamer blijven zit ten. Omdat dit te voorkomen is er een groot aantal vrijwilli gers die de gasten stimuleren om verschillende activiteiten bij te wonen. Hoewel Sjaloom Zorg een protestants-christelijke instel ling is, worden bewoners van alle gezindten geaccepteerd als ze de 'hui.sregels' onder schrijven. Verder speelt ook de christelijke achtergrond bij de personeelswerv'ing een dui delijke rol. Zowel op personeelsgebied als op het bestimrlijk vlak zijn er in de afgelopen veertig jaar grote veranderingen geweest. Door de uitbreiding van de voorzieningen is natuurlijk ook het personeelsbestand toegenomen en dit vraagt ook weer een eigen aanpak. De Kreij legt uit dat de tijd dat het bestuur iedere dinsdagmid dag vergaderde verleden tijd is. "In het verleden had ieder huis een eigen hoofd. Dit is anders geworden toen wij enkele jaren geleden zijn ver anderd in de Stichting Sjaloom Zorg. Deze stichting heeft een eigen directeur, Henk Brink man, en heeft inmiddels een nieuw onderkomen in Dirks land, waar momenteel ruimte wordt gemaakt voor dagbeste ding. De dagelijkse leiding ligt nvt in handen van de directeur en het bestuur is veranderd in een Raad van Toezicht, waarin mensen van verschillende des kundigheid zitten. Dit werkt prima", aldus De Kreij. Doordat de organisatie steeds omvangrijker werd en er door de overheid strengere eisen werd gesteld, zocht Sjaloom Zorg aansluiting bij een lan delijke organisatie. Gekozen werd voor Philadelphia Zorg waar een fiscaal-juridische eenheid mee wordt gevormd. "We zijn echter wel zelfstandig gebleven", geeft De Kieij aan. De scheidend voorzitter die 'Sjaloom' heeft zien uit groeien van niets tol de hui dige omvangrijke organisatie, laat met een gerust hart het bestuurswerk achter zich. "We hebben dieptepunten, maar ook veel hoogtepunten mee gemaakt. En tertigziend mag ik zeggen dat ik op een hoog tepunt eindig", en dat stemt hem tevreden. Ondanks dat er in het bestuur is samengewerkt met mensen die afkomstig zijn uit verschil lende kerken zijn de onder linge verhoudingen goed geweest. "Men vraag mij wel eens: 'Dan heb jullie zeker wel veel ruzie"'. Ik zeg dan: 'Nooit!'. Het geheim hier\'an ligt in samenwerken en hier heb ik me altijd voor ingezet, want verschillen tussen de kerken zijn niet van belang voor de zorg van onze cliën ten". Volgens De Kreij is deze samenwerking zo goed gegaan omdat "we altijd ons doel voor ogen hebben gesteld en dat we het besef hebben gehad dat we de zegen van God nodig heb ben. Anders lukt het niet". Als over enkele weken het afscheid van Sjaloom Zorg definitief is denkt De Kreij niet "dat hij in een gat zal val len", want hij is nog bij ver schillende andere organisatie bestuurlijk actief. Toch zal hij zijn opvolger, drs. S. Stoop uit Dirksland, niet voor de voe ten gaan lopen. "Als ik ergens stop, dan is het 'weg is weg'. Maar als ze nog een vraag heb ben dan weten ze mij wel te vinden..." Huisarts iMssing (r.) overhandigt de Automatische Externe Defibrillator aan Rabobankdirecteur Jongepier (m.) en EHBO-voorzitter De Gast. Foto: Hans illlmiu DORDRECHT - Waterschap Hollandse Delta wil meer agroranden langs de akkers op Goeree-Overflakkee en in de Hoeksche Waard. De Ver enigde Vergadering van het waterschap is akkoord gegaan met een regeling die uitgaat van een toename tot maxi maal 600 kilometer in 2013. Op beide eilanden liggen nu over een lengte van 260 kilo meter bufferstroken tussen de gewassen op het land en de sloot. Agroranden heetten tot voor kort nog akkerran- den. De naamswijziging heeft te maken met de verschillen de functies van de randen. Ze zorgen dat er minder gewas beschermingsmiddelen in de sloot terechtkomen. De vaak bloemrijke randen zijn ook een thuisbasis voor natuurlijke vijanden van luis en slakken. Agrariërs hoeven dan minder gewasbeschermingsmidde len te gebruiken. Samen met andere projecten moet dit op den duur leiden tot een groot aaneengesloten netwerk van leefomgevingen voor (nut tige) diersoorten, gezondere sloten die minder onderhoud vragen, en uiteindelijk ook tot een betere waterberging, 's Zomers zijn de bloeiende agroranden een lust voor het oog. De randen zijn daarom opgenomen in twee fietsrou tes van de VW Zuid-Holland Zuid. Waterschap Hollandse Delta en de provincie Zuid- Holland nemen elk een derde van de kosten voor hun reke ning. De rest wordt gefinan cierd uit overheidssubsidie. Agrarische Natuurvereniging 'In goede Aarde' zorgt voor de coördinatie op Goeree- verkoop in auto Nebo, Broekweg 8 Tegen inlevering van deze advertentie www.parttex.nl STELLENDAM - Het Roe- meniëcomité van Stellendam organiseert a.s. donderdag avond 4 oktober een informa tieavond. Er zal verslag wor den gedaan van het transport en de zomerreis. In augustus vertrok er een groep uit Stellendam naar het dorpje Kokos in Roemenië om daar te zien hoe het evan gelisatiewerk, dat in eerdere jaren was opgezet, verliep. Deze groep heeft daarnaast ook botiwaverk verricht. Een ieder is welkom op de informatieavond, die begint om 19.45 uur en wordt gehou den in de Beth-El kerk. Voor straat 69 te Stellendam. eWOOOt*-WMMrMt 11 T*l.|k1l7| MUI* ■--•••"■ ^^^^^^«O^ www.brilcentniml(euvelaiiinl Zondpod 56 - Middeltamis lelefooti (0187) "18 34 37 Overflakkee, in de Hoeksche Waard vervult slichting Riet gors deze rol. Tot nu toe ont vangen deelnemende agrari ërs van het waterschap elk jaar een vergoeding van 0,50 per strekkende meter agrorand. WICid-iluelAUat Mr. (}Km-6aeil/ktia

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1