g^ g^ 1^^ Middelharnis bindt in gezamenlijkheid de strijd aan tegen alcoholproblematiek onder jongeren Echtpaar De Reus 60 jaar getrouwd M Weer Alzheimer Inloop avond te Middelharnis Alcohol voor jongeren beneden de 16 in supermarkten voortaan taboe Cijfers vertalen, koers bepalen. 80e jaargang Nr. 7647 Christelijk streekblad op gerej er 2007 dslag Alzheimer Inloopavond Goeree-Overflakkee/ Hoekse Waard nodigt belangstellenden uit voor haar eerstvolgen de inloopavond, woens dagavond 3 oktober a.s., in het Wijkcentrum te Middelharnis, waar bij huisarts mevrouw A. Roks hoopt te spre ken over het onder werp 'Vergeetachtig of dement?'. MIDDELHARNIS - In het ISGO gebouw te Mid delharnis is afgelopen dinsdagavond het project 'Middelharnis SuperFris!' van start gegaan. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst waarbij zo'n 60 jeugdige medewerk(st)ers van de Middelhamisse supermarkten aanwezig waren. Zij zijn namelijk degenen die een heel belangrijke rol kunnen ver vullen in het terugdringen van het (overmatige) alcoholgebruik onder jongeren, want dat is het wat het project beoogt. 'Middelharnis SuperFris!' is onderdeel van het eilandbrede verslavingspreven tieproject 'Het Geheim van Goeree-Overflakkee' en richt zich specifiek op alcoholgebruik onder jongeren, want gebleken is dat Middelharnis daar in bovengemiddeld 'scoort'. Supermarkten Ondernemers 'Eén gemeente!' Liberale SGP-er Visser Visser '^""- Knops jg^ Waanzinnigheid ten top Te vroeg, te vaak, te veel Realiteitszin verdwijnt Drie pijlers De Alzheimer Inloopavond is een trelpimt voor mensen met dementie, hun partners, familieleden, vrienden en hulpverleners. Onder leiding van deskundige gesprekslei ders krijgt men hier voorlich ting over allerlei aspecten van dementie. ledere bijeenkomst staat een f)nderwerp centraal. De bij eenkomst begint met een interview met een deskundig gastspreker. Dit duurt onge veer een halfuur. Na de pauze is er tijd om vragen te stellen en in discussie te gaan. Er is volop ruimte voor discussie en het uitwisselen van ervarin gen. Door de ongedwongen sfeer kunnen de bezoekers hun problemen in alle open heid naar voren brengen. Ook is er op deze avonden een informatietafel aanwezig met boeken, folders, enz. Na afloop kan desgewenst nog iets worden gedronken en met elkaar worden nagepraat. Het programma duurt van 19.30 tot 21.30 uur; de deu ren gaan open om 19.00 uur. De entree is gratis, evenals het welkomst kopje kofFie of thee. U hoeft zich niet van te voren aan te melden. De Alzheimer Inloopavond Goeree-Overflakkee/Hoekse Waard wordt gehouden in Wijkcentrum Middelharnis, Doetinchemsestraat 27 te Mid delharnis. Er is voldoende gelegenheid om te parkeren. Het gebouw is rolstoelvriendelijk en rook vrij. Lijn )35 en 137 van het openbaar vervoer, alsook de bustaxi's 635 en 637 stoppen voor de deur. Kunt u niet komen omdat u iemand moet verzorgen? Bel dan even. Ook voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de secretaris van de Alzheimer afdeling, de heer Cor Besuy- en, tel.: 0187-485344. De Alzheimer Inloopavond te Middelharnis is een activi teit van Alzheimer Nederland, afdeling Goeree-Overflakkee/ Hoekse Waard. Door Hans Villerius Vier supermarkten, Bou- man/GGZ, de politie en de gemeente Middelharnis zijn daarom gezamenlijk aan de slag gegaan om de strijd aan te binden tegen dit maatschap pelijke probleem. En daarin vervult het supermarktper soneel een functie "aan het front", zoals wethouder Peter Visser van de gemeente Mid delharnis het uitdrukte tij dens de startbijeenkomst. Het zijn immers de supermarkten waarin jongeren (te) gemak kelijk aan alcoholische dran ken kunnen komen. In een slijterij worden geen alcoholica geleverd aan klan ten jonger dan 18 jaar. In een supermarkt ligt die grens op 16 jaar, dus gaan jongeren OUDDORP - Het Oud- dorpse echtpaar Adriaan en Nel de Reus-lknis is in zijn woonplaats geen onbekend stel. Integendeel. Tiental len jaren hebben ze er aan de Hoenderdijk hun winkel in huishoudelijke artikelen en speelgoed gehad, met in de zomermaanden de verhuur van bolderkarren. Het winkelpand hebben ze nog steeds en er wordt ook nog steeds dezelfde waar in verkocht, alleen nu door andere ondernemers, die de winkel van De Reus huren. Zelf woont het echt paar, en dat ook al tientallen jaren, nog boven de winkel. En het was deze week dat ze hier in besloten kring, met hun drie kinderen en vier kleinkinderen en naaste bekenden, hun 60- jarig huwelijksjubileum vierden, op dinsdag 25 september, en ook burgemeester Van de Velde van de gemeente Goedereede was daarbij te gast. Door Hans Villerius In betrekkelijke gezondheid mogen Adriaan en Nel dit heu gelijke feit samen vieren. Alle bei tellen ze 81 levensjaren en beide hebben ook wel onder vonden dat de ouderdom met gebreken komt. Maar blij zijn ze dat ze elkaar en hun kinde ren en kleinkinderen nog heb ben en dat ze nog zelfstandig kunnen wonen, zij het met wat hulpvoorzieningen in huis. Na 60 jaar terugblikken op de afgelegde levensweg weet het jubilerende echtpaar wel dat hun leven in het teken van het ondernemerschap heeft gestaan. Niet alleen Adriaan was ondernemer, maar ook Nel bracht meerdere bedrij ven binnen. "Zes b.v.'s", zegt De Reus. Naast de winkel aan de Hoenderdijk heeft het echt paar 'op Delta' een bedrijf in visserijbenodigdheden gehad. Het bedrijfspand verhuurt De Reus nog steeds. En tot op de dag van vandaag runnen ze nog drie campings te Oud- dorp; Duinrei, 't Haayse Bos en Alexanderpark. Ook him kinderen weten erover mee te praten hoe zij, hoe jong ze ook nog waren, flink de handen uit mouwen moesten steken als pa of moe dat nodig vonden. En ook dat er in de huiskamer "altijd de onrust van de winkel was"zoals één van hen het verwoordde. In Ouddorp is zoon Huip zelf ook het ondernemersleven ingegaan. Adriaan de Reus had een druk bezet arbeidzaam leven, waar door hij niet zo veel thuis was. Met het winkelleven 'bemoei de' hij zich niet zo zeer. "De winkel was van Nel", zo wuift hij enigszins af, maar wél hield hij er grondig de boekhouding van bij, én natuurlijk van de andere b.v.'s. En tot op heden houdt hij, enkele uren per dag, de administratie nog bij op zijn p.c. Verder had De Reus zitting in besturen en was hij voorzitter van diverse verenigingen en instanties. Namen als de VEE- RO, de Kamer van Koophan del en Middenstandvereniging Ouddorp worden in dit ver band genoemd. Verder heeft De Reus zich ook zeer beijverd voor de recreatiebelangen in Ouddorp, waarvoor hij zelfs naar Den Haag is geweest. Maar ook was hij heemraad voor het waterschap, eerst in Ouddorp en later "op Flak- kee". "Als heemraad heb ik gevochten voor de zelfstan digheid van het Ouddorpse schap, maar 't is één geworden met Flakkee. En eigenlijk is dat toch goed geweest". "En straks ook één gemeente op het eiland!", laat De Reus er in één adem en vol over tuiging op volgen, en hij keert zich veelbetekenend tot burge meester Van de Velde, die ver schrikt reageert met een "Dat méént u toch niet.'!" 'Ja en of! Wat denk je wat dat aan kosten bespaart, vïer burgemeesters of maar één? Nee, één burge meester, en jij moet dat wor den want d'r is maar één goeie biugemeester op 't eiland en dat ben jij..", zo probeerde hij mevrouw Van de Velde nog gerust te stellen, maar die meende dat zulke discussies misschien wel dagenlang zou den kunnen gaan duren en liet het daar maar bij... Preken En preken. Dat heeft De Reus ook gedaan. Al vanaf z'n 21"^ jaar. In tachtig Hervormde gemeentes door heel het land heen. Hij weet nog te vertellen dat hij, toen hij in de oorlogsja ren opgepakt was geweest, op de nominatie stond de kogel te krijgen. Maar dat hij resoluut wist: "Nee hoor, ze kunnen me niet doodschieten: ik moet nog 'op Goeree' preken!" Daar heb ik om gebeden en dat heb ik geloofd, vertelt hij, "maar bidden en geloven zijn wezen lijk verschillend!", gebaart De Reus met opgeheven hand. In totaal heeft hij zo'n driedui zend preken gehouden en van vele weet hij nog wa&r hij over welke tekst sprak. Toch lijkt De Reus met gemeng de gevoelens op z'n leven terug te kijken. "Ik was van huis uit niet christelijk. Nel wel. Dat is 'n christelijke vrouw, maar ïk heb 't er in m'n leven slecht van afgebracht", zo geeft hij in de avond van zijn leven aan. Op de vraag hoe Adriaan en Nel 'aan elkaar' zijn gekomen, neemt Nel het woord. "Dat zal ik je 's vertellen. Dat was op een avond in d' ouwe schole, waar nu 'De Kreek' is. Daar zou een film draaien waar ik ging kij ken, en Adriaan zat daar ach ter me. Ik keek naar hem en hij naar mij, en 't was eigen lijk meteen raak." Kort maar krachtig dus. Nel is Ouddorp se van geboorte, Adriaan een 'Goereeër'. En hij legt daarbij meteen uit; "Goeree is liberaal, Ouddorp is christelijk. Ik ben wel SGP-er, maar toch liberaal gebleven!" Een liberale SGP-er dus, het kan verkeren. Ak officule handeling ontrolden aan het eind van de startbijeenkoinst bm^emeester De Vries en de vier supermarktleiders van Middelharnis een banner zoals die ook in de buurtsupers gehangen zullen worden om aan te geven dat alcohol voor jongeren heneden de 16 jaar voortaan tahoe ts. ftto. Ham ivimus daarheen om zich te voor zien. Bovendien wordt daar in de praktijk niet naar leef tijd gevraagd als jongeren een biertje, een Breezertje of Red Labeltje uit de schappen halen of aan de kassa af wil len afrekenen. En mocht daar al naar gevraagd worden, dan zie je wel gebeuren dat volwassenen, die ook in de rij aan de kassa staan, voor zo'n jongere afrekenen en vervol gens het geestrijk vocht aan hem of haar doorverkopen... De vier betrokken partijen in 'Middelharnis SuperFris' zijn er dan ook van overtuigd dat allereerst in de supermarkten belangrijke winst te boeken valt om jongeren van de alco hol af te houden. Dus richtte de startavond van het project zich dinsdagavond allereerst tot het supermarktpersoneel: medewerk(st)ers van de Agri- markt, Albert Heijn, Cl000 en de Plus. j^ ACCOUNTANTS SELASTINGADViSEUBS MIDDELHARNIS Kon. julianaweg 56 0l37 617 300 Fax 0187 485 637 www.visser-visser.iii On*hiklNiuw52-<)«i(erofki^cil««top*w>'Ope^fi!W*sJil j((»*t<eM<r'i Kfiöpi 8V - langn^ 113 - lUS KG Somm«f«Sik - 0IB7 m767 *^t<dooiBV-ICIooattf«»eg2.4317Al-N<>Qfdcouwe-01l140m7 Buigemeester Van de Velde was dinsdagmiddag op bezoek bij het jubilerende echtpaar De Reus-Tanis. Foto: Ham Vtlkria Tijdens de avond in het ISGO gebouw sprak allereerst bur gemeester De Vries van de gemeente Middelharnis. Zij legde uit dat het project ont staan is naar aanleiding van het voorval in Middelhar nis, afgelopen zomer, dat een 11-jarige jongen zich dusda nig beschonken had dat 'ie bewusteloos op straat werd aangetroffen. "Landelijk heeft dit veel publiciteit in de media getrok ken", herinnert De Vries zich, die het ook "waanzinnigheid ten top" noemde dat jonge ren "er soms een soort sport van maken om zo snel moge lijk zo veel mogelijk alcohol naar binnen te werken". Dit incident was er de aanleiding toe dat buurtagent Edwin van Zundert van politiedistrict Rotterdam Rijnmond contact is gaan zoeken met de super markten. "Het was natuurlijk te veel gevraagd om alcoho lische dranken geheel uit de schappen te verwijderen, maar wel was men het erover eens dat er tot actie moest worden overgegaan om het verstrek ken van alcohol aan jongeren beneden de 16 jaar tegen te gaan. "Overmatig alcoholge bruik blijkt in de praktijk zelfs te leiden tot dementieachtige aandoeningen bij jongeren. Maar 't zorgt ook telkens weer voor een sloopspoor door het dorp, waarbij eigendommen van anderen domweg wor den vernield", aldus de bur gemeester. Zo is, samen met andere betrokken partners, het pro ject 'Middelharnis SuperFris' ontstaan. "En ook dit heeft inmiddels landelijk de publi citeit gehaald", weet De Vries. "Laten we er dan ook met z'n allen voor gaan!" En als hier het project een succes blijkt, zo liet wethou der Visser later op de avond weten, zal bezien worden of het eilandbreed overgenomen kan worden.Ook gaf Visser aan dat de gemeente binnen kort aan caissières cursussen aanbiedt waarin supermarkt personeel een weerbaarheid- training krijgt om daadwer kelijk 'nee' te zullen verkopen als jongeren onder de 16 om alcohol komen. Namens Bouman/GGZ gaf Vincent de Knegt een con fronterende uitleg over de risico's van fors alcoholge bruik en over de feiten, ont wikkelingen en trends daar in. Hij deed dit mede aan de hand van een dvd-presenta- tie, waarin alcoholslachtoffers en hun ouders aan het woord kwamen en ziekenhuisart sen en ambulancepersoneel vertelden waarmee zij op dit terrein steeds vaker in aanra king komen. Jongeren drinken, zo bleek, "om het gezellig te willen maken" of "omdat we niet weten wat we moeten doen". Ze weten wel "dat 't niet goed is", maar dat 't "zó slecht en gevaarlijk" is, wisten ze niet, zo gaven ze aan nadat ze een soms bijna fatale alcoholerva ring achter de rug hadden. Daarnaast weten ouders dik wijls niet dat en wat hun kin deren drinken. De Knegt legde uit dat een alcoholvergiftiging ernstige gevolgen kan hebben, zelfs levenslang. Bijvoorbeeld in de vorm van blijvende schade aan organen als lever, nieren en maag of aan het zenuw stelsel, het kan leiden tot een ademhalings- en hartstilstand en daarmee dus tot de dood, maar ook tot het krijgen van kanker, tot agressief en gewelddadig gedrag, vernie ling, verkrachten of zich laten verkrachten, vormen van dementie onder de jeugd. Er is zelfs al een alcoholkliniek voor kinderen. "Alcohol is een harddrug, maar wordt toch sociaal geac cepteerd", concludeerde De Knegt. 'Jongeren drinken te vroeg, te vaak en te veel. En Nederland staat hierin al een aantal jaren aan de top in Europa." Een drinkadvies per week zou dan ook geen overbodige luxe zijn: - voor volwassen mannen maximaal 2 a 3 glazen per dag, mits 2 alcoholvrije dagen; - voor volwassen vrouwen 1 a 2 glazen per dag, even eens mits 2 dagen geen alcohol; - jongeren tot 18 (liefst 21) jaar niet meer dan twee dagen alcohol; - voor jongeren onder de 16 jaar in 't geheel geen alco holgebruik. Ook politieagent Van Zun dert ging kort in op de alco holproblematiek onder jon geren, met name op de gevol gen ervan op de openbare orde en in het verkeer. Tien procent van de ongevallen met lestel is gerelateerd aan alcoholgebruik. Beginnende autobestuurders - korter dan vijfjaar in het bezit van het rijbewijs - mogen sinds 2002 daarom bij een alcoholcon trole niet meer dan 90 micro gram alcohol per liter lucht (ugl) uitademen. Dit betekent dat ze niet meer dan ander half biertje op mogen hebben. Voor de 'oudere' bestuurders geldt een grens van 220 ugl. Maar ook leidt overmatig alcoholgebruik tot vernie lingen, agressief gedrag en geweld. "Terwijl zulke jongeren, als ze op het politiebureau hun roes uitgeslapen hebben, meestal geen flauw benid hebben van wat ze 's nachts hebben gedaan", legt Van Zundert uit. "De realiteitszin verdwijnt gewoon". Verkoop van alcoholische dranken aan jongeren onder de 16 jaar is een overtreding van de Horecawet. Dat moet dus ook in supermarkten niet (meer) gebeuren. Maar ook moet worden tegen gegaan dat ouderen alcohol doorgeven aan jongeren. Van Zundert deed dan ook een appèl op het supermarkt personeel om hieraan mee te werken en om te probe ren van degenen die de fout in zoeken te gaan melding te doen bij hun baas, zodat die de politie in kan seinen, die vervolgens met de betreffen de mensen in gesprek wil. "Dóen jullie dat? Durven jul lie dat?", zo vroeg aan het eind van de avond burgemeester De Vries aan de talrijk aan wezige medewerkers, die in hun eigen tijd naar deze bij eenkomst waren gekomen. De reactie uit de zaal bleek een eenparig ja' en is dus alleszins hoopgevend voor het vervolg van het project, dat samenvattend gestoeld is op de drie pijlers: 1. Geen alcohol onder de 16; 2. Tegengaan van doorver koop van alcohol door ouderen aan jongeren beneden de 16; 3. Stimulering en bewustwor ding van het gebruik en de gevolgen van alcohol.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1