Jeugdige politici kijken terug op ruim een jaar raadslidmaatschap Netwerken op het water Middelharnis SuperFris! gaat van start Met de ambulance naar het gemeentehuis EIIJMlDEn.niELW5 'Raad zou meer met eigen initiatieven moeten komen' 'Debat moet weer terug in de raad' Ervaringen Barricadepartij? Lang duren Losser van college Jeugd In gesprek met jongeren Debat moet terug Ideologie Eén gemeente? Toekomst PAGINA 6 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 2007 GOEDEREEDE - Korte tijd na de gemeenteraadsver kiezingen van vorigjaar bleek dat er in de gemeenteraad van Goedereede drie opmerkelijk jonge raadsleden een zetel innamen. Ze toonden aan dat de gemeentepolitiek niet alleen voor dames en heren op gevorderde leeftijd is, en misschien hadden sommige kiezers wel het idee dat door het 'jonge bloed' er een frisse wind door de Goereese raad zou gaan waaien. Met deze drie raadsle den hebben we een gesprek over hun ervaringen in de afgelopen tijd. Door Adri van der Laan We kunnen ons niet voorstel len dat het raadslidmaatschap een meisjes- of jongensdroom is, zodat er bij het bereiken van de kiesgerechtigde leeftijd reik halzend wordt uitgekeken naar de tijd wanneer zij eindelijk gekozen zullen worden om de bevolking van Goedereede in de raadszaal te vertegenwoordigen. Dit blijkt dan ook bij geen van drieën het geval te zijn geweest. Ze geven aan dat ze elk een ander traject hebben afgelegd en dat het wellicht iets anders is gelopen dan ze voor de verkie zingen verwacht hadden. De 25-jarige Coen Sperling uit Goedereede stond nummer vijf op de lijst van de Christe- nUnie en redelijkerwijs was er nauwelijks kans dat Coen in de gemeenteraad zou komen. Maar door het plotselinge vertrek van lijsttrekker Jan Goemaat, werd Coen door het bestuur naar voren geschoven. Zo kwam hij totaal onverwacht kwam hij dus op de raadszetel terecht, waar hij tot voor kort samen met lijsttrek ker Miranda Grinwis de Christe nunie vertegenwoordigt. Zoals wellicht bekend heeft Miranda zich inmiddels teruggetrokken en wordt nog gewacht op de opvolger. Ook voor de in Oud- dorp wonende Liesbeth Keijzer- Westhoeve was een plaats in de gemeenteraad niet vanzelf sprekend. Zij stond derde op de lijst van het CDA en vriend UQch vijand verwachtte dat de tweemansfractie van het CDA uitgebreid zou worden met een derde zetel. Tijdens de verkie zingscampagne toonde Liesbeth (toen nog Westhoeve) zich heel actief en richtte ze zich voorna melijk op de jeugd - niet zonder succes. Zij kwam zelfs met voor keurstemmen in de raad en het CDA behaalde maar net genoeg stemmen om Dirk Pijl binnen de boot te houden. Samen met hem en fi-actieleider Henk van Oostenbrugge vormt zij de drie- mansfractie van het CDA. Patrick Polie vertegenwoordigt het Verenigd Gemeente Belang (VGB) in de Goereese Raad. Voor hem is het een 'eenzame post', wat tevoren ook voor hem niet de bedoeling was, want ook hij had voor de verkiezingen zijn positie anders ingeschat. Patrick stond op de lijst voor het VGB op de tweede plaats achter lijsttrekker Peter Feller. De algemene verwachting was dat het VGB de tweemansfrac tie zou handhaven, maar de kiezer besliste anders: toen de kruitdamp van de verkiezingen was opgetrokken bleek alleen Peter Feller maar in de raad te zijn gekozen voor het VGB. Vervolgens gebeurde het totaal onvoorziene: Feller werd wet houder en Patrick Polie bezette vervolgens de zetel voor de een mansfractie. Ondanks dat de drie jonge raadsleden van verschillende partijen afkomstig zijn, voelen ze zich wel met elkaar verbon den. De afgelopen üjd hebben ze regelmatig elkaar ontmoet 'in het juniorenconvent' en hun ervaringen uitgewisseld en daarnaast ook geprobeerd om wat initiatieven te ontplooien. Dit was niet omdat ze zich niet begrepen voelden in de raad, of dat ze het gevoel hadden van wege hun leeftijd niet voor vol te worden aangezien. Maar er bleek juist in het begin wel de behoefte om met leeftijdsgeno ten onder elkaar van gedachten te wisselen. Verder geven ze alle drie aan het raadswerk niet veel plezier te doen en ondanks dat dit voor het publiek niet altijd blijkt, zijn de drie ervan over tuigd dat ze wel degelijk invloed hebben. Volgens Liesbedi ligt deze invloed vooral binnen de fractievergaderingen. "Er wordt zeker naar mij geluisterd want ik ga niet zomaar overstag als er dingen besloten worden waar ik niet zomaar met mee kan gaan. Ik doe zeker mijn mond open want anders had ik net zo goed thuis kunnen blijven". Verder erkent ze dat er binnen haar partij, het CDA, veel mensen zit ten met kennis op verschillende gebieden; ze is dan ook bereid hiervan te leren. "En daar pro fiteer ik van". Evenals Liesbeth had ook Patrick nog iriet zoveel ervaring opgedaan in de steun- fractie van het VGB omdat hij voor de verkiezingen nog niet zo lang politiek actief was. Maar door zijn bestuurlijke ervarin gen in de VEERO, waarvan hij tot voor kort secretaris was, had hij toch wel wat 'bagage' meegekregen. Verder geeft Patrick aan dat hij - ondanks de omvang van zijn partij - veel steun heeft van de kennis die er binnen de steimfractie is, waarvan ook de oud-raadsle- den Peter Grinwis en Marieke van den Heuvel deel uitmaken. Verder prijst hij ook de inbreng van het commissielid Margreet van Heest die hem als lid van de eenmansfractie veel werk uit handen neemtI k heb over veel dingen nogal een uitgesproken mening en dan word ik binnen de steunfractie over die mening nogal eens bevraagd. Dit houdt mij wel scherp, zo is mijn erva ring. Overigens wil ik de ruim te wel hebben - en die krijg ik ook - om in de raad mijn eigen standpunt in te nemen. Ik ben tenslotte geen buikspreekpopl" Aan de partij van Coen Sper ling, de Christenunie was lange tijd de naam van George Moer kerk verbonden. Tijdens menig raadsvergadering kwam hij met opvallencle standpunten en uitspraken en hij schuwde de confrontatie niet. Is er nog iets van deze 'barricadepartij' over? "Wij proberen vooruit en mee te denken aan wat goed is voor de gemeente Goedereede. Als dan de coalitiepartijen met goe de voorstellen komen, gaan we daarin mee. We gaan niet dwars liggen om dwars te liggen". Hij vindt het belangrijk dat in zijn steunfractie Maas Koese zit. Dit is volgens hem een man met veel ervaring waar de CU-raadsle- den goed gebruik van kunnen maken, zeker omdat zijn frac tiegenote Miranda Grinwis ook nog niet zo lang in de raad zit. Coen ervaart het wel als moeilijk dat er in de raad weinig ruimte is voor nieuwe inbreng. Hij voelt dit als een lastige positie "omdat je weet dat als de coalitiepartijen met een voorstel komen het heel moeilijk is om een andere rich ting in te gaan". Toch wordt hij door 'het lot' van de oppositie partij niet uit het veld geslagen: "Ik vind het toch wel een uitda ging om met nieuwe dingen te komen". Bracht het raadswerk nu wat deze jonge leden ervan hebben verwacht? Zo was Liesbeth tij dens de verkiezingscampagne nogal 'in the picture' met haar hameren op de bouw van vol doende woningen voor jonge ren. "Ik ben blij dat de bouw van starterswoningen nu op de agenda staat". AJs voorbeeld noemt zij de ruimte voor dit soort jongeren in het plan Gron den Breen. "Dat vind ik super". Toch is zij nuchter. "Ik ben niet zo arrogant dat we dit op onze naam schrijven, want ook in de programma's van alle andere partijen en in het raadsprogram- ma wordt aangedrongen op de bouw van startei-swoningen. Maar toch ben ik wel een beetje trots dat de plannen er zijn en dat wij er nadrukkelijk aandacht voor hebben gevraagd. Ik hoop dan ook dat de jongeren dit aan trekkelijke woningen vinden". Het blijkt uit het gesprek met de jongeren dat ze sommige proce dures wel eens wat lang duren. "Ik ben zelf nogal ongeduldig en daarom vind ik wel dat som mige dingen wel wat langer duren. Het zou goed zijn als er wat meer gezamenlijk ergens de schouders wordt onderge zet. Dat mis ik", aldus Patrick. Liesbeth neemt in dit verband het zakenleven als voorbeeld, waar alles wat vlugger werkt. Toch beseffen alle drie. de juni oren wel dat een aantal zaken als gevolg van regelgeving niet vlugger aangepakt kan worden. Patrick Polie denkt dat het voor de besluitvorming wel beter zou zijn dat de raad nog wat los ser van het college zou komen te staan. "De raad zou meer met eigen initiatieven moeten komen. Want daar ben je raads lid voor Je zit er niet alleen maar om ja te knikken". Liesbeth is het wel met Patrick eens maar als raadslid is het wel moeilijk om met nieuwe initiatieven te komen omdat het college altijd vraagt hoe dit betaald moet wor den". Patrick ziet dit probleem niet want hij weet dat, als je als raadslid ergens financiële ruim te voor zoekt, je dit goed door De drie junioren van de gemeenteraad van Goedereede, v.l.n.r.: Coen Sperling, Liesbeth Keijzer en Patrick Polie. Foto: Adri van der Laan een ambtenaar op financiën kan laten voorrekenen. Toch zijn ze het er alledrie over eens dat het niet zo eenvoudig is om als raads lid met iets nieuws te komen. Volgens hen ligt dit ook aan de vergaderstructuur: 'Je hebt een commissie, een college komt daar met voorstellen en die ga je behandelen. Als parttime raads lid is het dan moeilijk om naast het behandelen van de stukken ook nog eens met wat nieuws te komen. Er worden door de raad te weinig kaders gesteld", aldus Patrick Polie. "Initiatiefvoorstel len vanuit de raad heb ik nog niet gezien". Hij geeft aan dat ieder voorstel, of dat nu vanuit de oppositie of de coalitie komt, even goed bekeken wordt. Als Coen Sperling gevraagd wordt naar zijn ervaringen van de afgelopen anderhalfjaar ver wijst hij naar zijn onverwachte start. "Dat was heel erg wennen, maar ik wil wel mijn mederaads leden, van welke partij dan ook, een pluim geven omdat ze goed geholpen hebben als ik iets niet begreep. Ze hebben niet op me neergekeken en dat waardeer ik". Dit zijn de twee collega's met hem eens en ze benadruk ken de goede sfeer in de raad. Liesbeth noemt als voorbeeld de Commissie Publiekszaken: "dat is gewoon een gezellige commis sie met al die vrouwen". Omdat ze tot de jongeren van de raad behoren, lijkt het logisch dat juist de jongere kiezers hun stem aan één van deze drie juni oren hebben gegeven. Patrick gelooft niet dat dit bij hem het geval is. Dit wijt hij aan het feit dat hij een "wat andere jeugd heeft gehad" doordat hij al heel vroeg betrokkenen was bij ver schillende bestuurlijke instan ties. Coen en Liesbeth krijgen wel signalen dat er veel jonge ren op hen hebben gestemd. Dit merken ze vanuit de reac ties die ze van jongeren krij gen. "Ze zeggen dat ze het leuk vinden dat ik in de raad zit en ze verwachten datje direct wat voor hen kan betekenen", aldus Coen. Hij constateert dat er bij de jeugd langzamerhand steeds meer interesse voor de politiek komt. Volgens hem komt dit doordat de jeugd zich realiseert dat "als ze iets willen bereiken, ze toch met de gemeente zul len moeten communiceren". Als voorbeeld noemt hij het zojuist gerealiseerde tijdelijke onderko men voor de jeugd in Ouddorp. Liesbeth wijst erop dat het juist heel belangrijk is dat jongeren zich met de politiek bemoeien omdat dan het mes aan twee kanten snijdt. "De jeugd leert wat er bij de genleente leeft en de gemeente wat er bij de jon geren leeft". komende winterseizoen een avond voor jongeren te beleg gen. Dit omdat jongeren regel matig aangeven dat ze met de raad in discussie willen. De drie jonge raadsleden willen deze avond voorbereiden met een aantal andere jongeren, "zodat het écht hun avond wordt". Tijdens de raads- of commissie vergaderingen ontbreekt veelal het jongere publiek op de tri bune, waarschijnlijk omdat ze de vergaderingen nogal saai vinden. De drie raadsjunioren geven aan dat ze dit goed kun nen begrijpen omdat ze het zelf vroeger ook nogal saai vonden en Patrick erkent dat hij - nu hij deel uitmaakt van de raad - het nog wel eens behoorlijk saai vindt. Volgens Coen zal het niet makkelijk zijn om de jonge ren meer bij vergaderingen te betrekken. Wel weet hij dat de jeugd veel liever debatteert met de politici en daar zou hij graag alle mogelijkheden voor bieden. "Want de jongeren willen echt gehoord worden", aldus Lies beth. Zij geeft dan ook aan dat voorje in de gemeenteraad komt er geen benul van hebt hoeveel papier men te verwerken krijgt. Papier wat handelt over zaken waar de burger eigenlijk totaal geen interesse in heeft, "maar het moet wél behandeld worden en daarom begrijp ik dat de ver gaderingen wel eens saai zijn", aldus Liesbeth Keijzer. De junioren geven aan dat het voor 'het publiek' weer aan trekkelijker zou worden als het debat weer terugkwam in de raad, want dat wordt doorgaans nogal gemist. Volgens hen ligt dat aan verschillende factoren: Volgens Coen wordt het debat te vlug afgekapt. "Als ieder een zijn of haar mening heeft gezegd, valt het stil. Wij heb ben verschillende keren gepro beerd om een discussie op gang te brengen, maar dit lukte niet". Liesbeth wijt het gebrek aan discussie aan de "angst om elkaar af te branden". Volgens Patrick komt dit doordat de raad destijds ervoor heeft geko zen om bij de invoering van het dualisme niet tot het uiterste van de mogelijkheden te gaan. "Hier is wel iets voor te zeggen, maar het heeft wel tot gevolg gehad dat er nog veel alleen maar met het college gediscus sieerd wordt". De oorzaak van de wat afwachtende houding van de raad ligt volgens Lies beth aan het feit dat er maar enkele raadsleden zijn die na de invoering van het dualisme in de raad gekozen zijn. "Het overgrote deel komt nog uit het oude stelsel en die hebben er helemaal geen behoefte aan om de zaak op de ruiter te gaan zetten. Hierin merk je wel het verschil tussen de oudere en de jongere generatie". Ze zijn het er wel over eens dat de mensen meer bij het bestuur moeten worden betrokken. En hoewel er in den lande wel ini tiatieven voor worden onderno men met bijvoorbeeld discussie voorafgaand aan de raadsverga dering met de burgers, denken de junioren dat dit een stap te ver is voor de inwoners van de gemeente. "Men komt hier min der snel tegen de overheid in het geweer en accepteren gemak kelijk wat er besloten wordt. Daarom weet ik niet of zo'n burgerdiscussie voor elke raads vergadering stand zou kunnen houden", aldus Liesbeth. Een andere oorzaak van het saaier worden van de verga deringen is dat ideologie ont breekt, althans dat is de indruk van Patrick. "Het is misschien bij de confessionele partijen wat minder, maar je ziet toch de tendens dat de ideologie gaat vervagen. De partijen gaan steeds meer op elkaar lijken. Volgens mij zie je de echte ide ologie alleen nog bij de SGP". Volgens hem is dan het gevolg dat de discussie zich in het grijze midden afspeelt. Volgens Coen komt dit omdat, als je iets wilt bereiken, compromissen moet sluiten. "Toch proberen we de christelijk-sociale poli tiek gestalte te geven. Je moet wel bekijken of je vanuitje ide aalbeeld het nodige kan berei ken". Volgens Liesbeth moetje het vervagen van de ideologie bekijken vanuit de kiezer: "De gemiddelde kiezer is gemid deld, kiest daarom gemiddeld, en je krijgt dan ook op poli tiek gebied het gemiddelde". Zij verzekert dan ook meer in het sluiten van compromissen te zien dan in het verstevigen van de ideologieën. Toch geeft ze aan dat, als het nodig is, ook het CDA voor haar principes uitkomt: 'je ziet toch dat de CDA-fractie weer is gaan staan tijdens het ambtsgebed?" Wie nu mocht denken dat jon gere raadsleden positief staan tegenover een eilandelijke gemeentelijke samenwerking, heeft het mis. Althans die in Goedereede zijn het volledig eens met de reactie van Patrick Polie: "radicaal tegen". Volgens hem worden er valse argumen ten gebruikt om te pleiten voor één eiland. Een samenvoeging is volgens de VGB-er niet effi ciënt omdat onderzoek heeft uitgewezen dat het ambtena renapparaat niet inkrimpt, maar zelfs uitbreidt. Ook een verbeterde dienstverle ning is volgens hem een vals argument omdat men bij één gemeente voor een rijbewijs speciaal naar Middelharnis moet, en zo noemt hij nog ver schillende andere argumenten. De andere junioren vinden dat de eilandelijke samenwerking nog veel beter geregeld moet worden "omdat het ISGO nog steeds een te ver van mijn bed show is", aldus Liesbeth. Coen is ervan overtuigd dat er teveel onderlinge verschillen zijn tus sen de eilandelijke gemeenten om er één gemeente van te maken. Ondanks dat de drie jongeren vrij enthousiast zijn over hun raadswerk aarzelen ze toch als hun gevraagd wordt naar hun politieke toekomst. Het blijkt dat het raadswerk een groot deel van hun tijd vergt en dat zou wel eens proble men kunnen geven met hun dagelijkse drukke werkzaam heden. Liesbeth werkt en stu deert voor accountant bij het accountantskantoor Visser Visser in Barendrecht, Coen is bedrijfsleider van de Cl000 in Ouddorp en Patrick is Regio coördinator van de Stichting Promotie en Marketing Zee land Delta. Het zijn allemaal full-time banen die veel tijd vergen en de junioren zullen proberen om hun werkkring ill de toekomst met het raads lidmaatschap te blijven combi neren... MIDDELHARNIS - De voor uitzichten waren goed: weinig wind, mooi weer en een lekke re temperatuur. Prima omstan digheden voor een boottochtje over het Haringvliet. Op 13 september koos het Party schip de Ameland vanuit de haven van Middelharnis het ruime sop. Bestemming: het Haringvliet. Aan boord meer dan 200 ondernemers van jonge bedrijven die deelna men aan de Young Business Meeting van de Kamer van Koophandel en de Contact Jonge Bedrijven vereniging Hollandse Eilanden. De gasten genoten van een paneldiscussie met ondernemers uit de regio en wisselden ondertussen tips uit om nog beter te onderne men. Op de uitnodiging van de Kamer van Koophandel en het Contact Jonge Bedrij ven Hollandse Eilanden was flink gehoor gegeven. Onder het motto 'Ben jij privé ook zo zakelijk?' leidde Jan Dirk Stou ten een panelgesprek tussen enkele ervaren ondernemers over de manier waarop zij hun kostbare tijd combineren met hun privéleven. Op aanspre kende wijze achterhaalde hij zo onder andere de verschillen tussen mannelijke en vrouwe lijke ondernemers. Het panel bestond uit Jan Verhage van Rabobank Goeree-Overflak- kee. Anneke van Doorn van La Fontaine Coaching en Bege leiding, Ion Plooy van TBP Electronics en Anthoine van Esch van Hotel-restaurant-ver- gadercentrum De Beer In het bijzijn van notaris Benschop werd de stichting Mentorpro- ject Goeree-Overflakkee opge richt. Ondernemers uit de regio Goeree-Overflakkee kunnen een onafhankelijk klankbord krijgen van een ervaren onder nemer uit dezelfde regio. De duur van een dergelijk bege leidingstraject is vooralsnog bepaald op eenjaar. Op de foto is presentator Jan Dirk Stouten in gesprek met een regionale ondernemer. ,XS3«..a^i»9*m*a^üst; GOEDEREEDE - Een niet alledaagse manier om als bruid en bruidegom zich naar de huwelijksvol trekking te begeven werd maandagochtend bij het gemeentehuis van Goede reede gedemonstreerd. Het aanstaande echtpaar arriveerde per ambulance, maar niet omdat één van de trouwlustigen iets mankeer de... Bruid Jeanine Struijk is inmid dels alweer zeven jaar ambu lancechauffeur en daarom werd voor de gelegenheid voor dit bijzondere vervoermiddel gekozen. Jeanine trouwde met Wilco de Gast. Foto: Elm Feller 'Middelharnis SuperFris!' is de slogan waarmee de pro jectgroep - bestaande uit vier supermarkten, Bouman/GGZ, Pofitie en de gemeente Mid delharnis - aan de slag gaat om het alcoholgebruik onder jongeren terug te dringen. Op dinsdagavond 25 september 2007 wordt het startsein gege ven voor het uitrollen van dit project. Dit gebeurt in het bij zijn van het personeel van de supermarkten. Burgemeester de Vries wet houder Visser, Vincent de Knegt (Bouman/GGZ) en Edwin van Zundert (buurtagent Middel harnis) zullen aanwezig zijn en spreken over alcohol, alcohol gebruik en de gevolgen hier van. Tijdens de bijeenkomst wordt de communicatiecam pagne onthuld en overhandigd aan de supermarkten. De campagne is gestoeld op de drie pijlers van het project: - Geen alcohol onder de 16; - Tegengaan van doorver koop van ouderen aan jon geren jonger dan 16; - Stimuleren van bewust wording rondom alcohol (gebruik en gevolgen). Ter ondersteuning van de communicatiecampagne wor den binnenkort workshops voor caissières georganiseerd. Zij krijgen een praktijkge richte weerbaarheidtraining aangeboden, waarbij zij leren om nee te verkopen. De pro jectgroep Middelharnis Super fris blijft actief nadenken over acties en maatregelen die kun nen worden georganiseerd en uitgedragen om het gemeen schappelijk doel na te streven. De boodschap is immers: alco hol onder de 16, nog even niet! En: ook fris is gezellig! Op de foto leden van de pro jectgroep Middelharnis Super fris! Boven v.l.n.r.: Vincent de Knegt (Bouman/GGZ), Mare de Lange (Albert Heijn), André Sfingerland (Plus), Richard Ouweneel (Agrimarkt). Bene den v.l.n.r.: Huib Pannekoek (ClOOO), Johan de Vogel (gemeente Middelharnis) en Edwin van Zundert (buurt agent Middelharnis). Sandra Bijkerk (gemeente Middelhar nis) en Dianne Feteris (GGD) ontbreken op de foto.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6