Het medisch-ethisch kabinetbeleid Kerk diensten Lege Begroting 2008: Het weer van volgende week... EIIAtlDEII-IIIEUWS Licht en uitzicht Bingomiddag SWO Cursus SMS-sen voor 50-plussers Zondag een vleugje nazomer EIIIVI1DB1.I1IEUW5 Abortus Seksuele vorming Embryo onderzoek Besluit Weer een overheid die zich met de samenleving bemoeit Zondag 23 september 2007 OUDDORP - Hersteld Herv. Herfstgedachten PAGINA 2 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 2007 Ethiek Prof. dr. H. Jochemsen, directeur Prof. dr. G. A. Lindeboom Instituut Twee weken geleden bracht de staatssecretaris van Volks gezondheid, mevrouw J. Bus- semaker, namens het kabinet haar beleidsbrief uit over medisch-ethische kwesties. Een spannende vraag was of de afspraken van het coalitieak koord op dit gebied in beleid worden omgezet. We kunnen constateren dat inderdaad het afgesproken beleid onverkort in dit beleidsstuk gehand haafd wordt. Meer nog, er wordt nadere uitwerking aan gegeven. Tegelijkertijd heeft de staatssecretaris het nodig gevonden om in te gaan op medisch-ethischeontwikkelin- gen die in het coalitieakkoord niet genoemd worden, om ook daarop haar visie te geven. Ethisch kader Deze beleidsbrief begint met het aangeven van het ethische kader van waaruit de staats secretaris, en we moeten aan nemen het kabinet, wil wer ken. Daarbij worden allereerst drie waarden genoemd die bij medisch-ethische vraagstuk ken centraal staan in het kabi netsbeleid. Dit zijn autono mie, de beschermwaardigheid van het leven, en goede zorg. Deze waarden beschouwt het kabinet als gelijkwaardig. Inte ressant is dat de brief onver bloemd aangeeft dat er tus sen deze waarde spanningen kunnen bestaan, afhankelijk van hoe men daar aan invul ling geeft. Tegelijkertijd wordt erkend dat binnen de coalitie partijen hierover verschillend wordt gedacht. De politieke realiteit wordt openlijk onder ogen gezien. Vergeleken met het beleid op medisch-ethisch gebied van vorige kabinetten kan zeker van een ombuiging gesproken worden. Niet lan ger is het de autonomie van het individu dat de boven toon voert. De autonomie van de patiënt is een waarde die men gelijkwaardig acht met beschermwaardigheid van het leven en met goede zorg. Opvallend is verder dat in het ethische kader met nadruk wordt gewezen op de mensenrechten zoals die in internationale verdragen zijn vastgelegd. Omdat in die verdragen vaak het recht op leven en de bescherming van burgers expliciet genoemd worden is dit voor het Neder landse medisch-ethisch beleid niet ongunstig. Hoe men the ologisch ook tegen mensen rechten zou willen aankijken, geconstateerd kan worden dat ze op het vlak van overheids beleid in (inter)nationale ver houdingen een positieve rol kunnen vervullen. Ethische kwesties In het tweede deel van de beleidsbrief wordt ingegaan op een aantal actuele kwes ties. Daarbij beperkt de staats secretaris zich niet tot de drie terreinen waarop in het coa litieakkoord afspraken waren gemaakt, namelijk de abortus problematiek, de zorg rond het levenseinde en euthanasie en de vragen rond embryo-onder zoek en stamcelonderzoek. Het voert te ver alle kwesties te bespreken maar ik ga in op de belangrijkste. Ten aanzien van abortus provocatus wordt een nadere uitwerking gegeven van de afspraken om te proberen het aantal abortussen terug te dringen en om ongewenst zwangere vrouwen werkelijk de keuzemogelijkheid te geven om ook in een moeilijke situatie de zwangerschap uit te dragen. Hierbij spelen de drie eerder genoemde waarden van auto nomie (van de vrouw), goede zoi^ en beschermwaardigheid van het leven een rol. Al moet gezegd dat beschermwaardig heid hier een afgeleide blijft van de eerste twee waarden. Vanuit het standpunt van de Christenunie en (een deel van) het CDA blijft hier een pijnpunt liggen. Uiteraard had men graag gezien dat de bescher ming van het ongeboren kind ook wettelijk sterker zou wor den. Dat was niet afgesproken en vindt ook niet plaats. Tege lijkertijd kan uitvoering van de hier geformuleerde voorne mens met betrekking tot goe de zorg het aantal abortussen terugdringen. Jammer dat dit doel niet met zo veel woorden wordt genoemd. Abortus kan toch nooit als moreel gelijk waardig gezien worden aan zorg voor moeder en kind? Goede zorg en beschermwaar digheid van het leven moeten toch op het eerste gezicht voor iedereen moreel de voorkeur verdienen voor 'respect voor de autonomie van de vrouw', ook als men meent dat de wet voor realisering van laatstge noemde waarde (alle?) ruimte moet geven? Over de autono mie van het ongeboren kind hebben we het dan nog niet eens. Hier vind ik de ethische afweging ook vanuit het eigen kader te vlak. De begeleiding van de onge wenst zwangere vrouw wil men verbeteren door te bevorderen dat betrokken beroepsgroepen een protocol ontwikkelen voor het informeren en begeleiden van ongewenst zwangere vrou wen. In feite zijn abortusart sen en andere hulpverleners rond abortus reeds bezig met de ontwikkeling van een der gelijk protocol. Het kabinet wil terecht ook de VBOK daar bij betrekken. Samen met de Minister voor Jeugd en Gezin, Rouvoet, wil de staatssecretaris de hulpverlening en opvang van onbedoeld zwangere meis jes en tienermoeders in het bij zonder een extra impuls geven. Daarbij moeten nadrukkelijker alternatieven voor een abortus aan de orde komen en dient dan ook voor een ongewenst zwangere vrouw die haar kind je geboren laat worden, opvang en praktische hulp beschikbaar te zijn. Voor genoemde maatre gelen was door diverse orga nisaties, waaronder het Prof. Lindeboom Instituut reeds eerder gepleit. Uit onderzoek bleek namelijk dat toch niet altijd de zorgvuldigheidseisen van de wet adequaat worden nageleefd. Wat ik wel betreur is dat bij deze protocolontwikke ling de huisartsen niet worden betrokken - althans niet wor den genoemd. Ongeveer twee derde van alle vrouwen die bij een abortuskliniek komen, zijn eerst bij de huisarts geweest. Huisartsen vervullen dus in dat hele traject een belang rijke rol. Mijns inziens moet met name de begeleiding door huisartsen verbeterd en ver sterkt worden. In het kader van de preven tie van abortus wil het kabinet sterk inzetten op preventie van ongewenste zwangerschap. Onder meer door voorlichting over seksualiteit, anticonceptie en dergelijke. Speciale aan dacht wil men daarbij geven aan bepaalde groepen alloch tone Nederlanders. Vormende voorlichting op het gebied van seksualiteit en relatievorming kunnen heel terecht en nuttig zijn. Maar veel is daarbij afhan kelijk van de wijze waarop dat gebeurt. Dat de staatssecre taris in dit verband de Rut- gers-Nisso groep en SOA-Aids Nederland wil subsidiëren om lespakketten seksuele vorming te ontwikkelen, stemt mij niet geheel gerust. De technische informatie zal ongetwijfeld correct zijn. Maar de expliciete of impliciete seksuele moraal die in dergelijke lesmateriaal naar voren zullen komen, zul len vanuit christelijk standpunt naar alle waarschijnlijkheid de nodige vragen oproepen - ik zeg het voorzichtig. Ik zou het dan ook terecht vinden als de overheid ook organisaties gaat subsidiëren die een lespak ket seksuele vorming kunnen ontwikkelen voor christelijke (inclusief reformatorische, gereformeerde en evangeli sche) scholen. Zoals afgesproken in het coalitieakkoord zal het verbod op het tot stand brengen van menselijke embryo's speciaal voor onderzoek verboden blij ven. Dit lag bij de PvdA en bij een groot deel van de overige fracties in de Tweede Kamer heel gevoelig. Ook vanuit krin gen van wetenschap is druk uitgeoefend op het kabinet om dat verbod op te heffen. Dat het kabinet hierin vasthoudt aan de afspraken uit het coali tieakkoord is dan ook verheu gend. Embryo-onderzoek hangt nauw samen met onderzoek naar embryonale stamcellen en ook met het zogenaamde 'the rapeutische kloneren'. Dit laatste betekent kortweg het door kloneren maken van een embryo dat een eeneiige twee ling is van een patiënt, om dan die patiënt met behulp van cellen van dat kloonembryo te kunnen behandelen. Daar bij gaat het embryo te gronde. Hierin ligt het principiële ethi sche bezwaar tegen deze han delwijze. Het verbod op het maken van embryo's treft ook het therapeutisch kloneren. Terecht. De gedachte achter het therapeutisch kloneren moge medisch gezien interes sant lijken. Maar nog afge zien van de ethische bezwaren moeten we vaststellen dat er in medisch opzicht voorlopig weinig van te verwachten valt. Onderzoek in andere landen toont dat aan. Terecht stelt daarom het kabinet in deze beleidsbrief dat men onderzoek naar mogelijk heden van lichaamsstamcellen bij de behandeling van patiënten wil blijven bevorderen. Daarbij legt men sterk de nadruk op de noodzakelijke zorgvuldig heid voordat daarmee (expe rimentele) behandelingen bij patiënten worden toegepast. Nu is zorgvuldigheid natuur lijk altijd goed. Tegelijkertijd is het de vraag of men hier niet te terughoudend is. In sommige andere landen worden reeds jaren patiënten met lichaams stamcellen behandeld, niet zelden met goed resultaat. Ik denk bijvoorbeeld aan een kliniek in Düsseldorf waar de afgelopen jaren al 300 patiën ten met hartfalen zijn behan deld met lichaamsstamcellen van henzelf Het positieve effect van die behandeling loopt uit een maar is in veruit de meeste gevallen toch significant. En een belangrijke bevinding is verder dat er geen negatieve neveneffecten geconstateerd worden. Het lijkt mij goed als toch zo spoedig mogelijk getracht wordt een dergelijke behandeling ook in Nederland toe te passen. Zo nodig en zo mogelijk gebruikmakend van de ervaring en kennis die in Düsseldorf en andere landen inmiddels is opgedaan. Zorg bij levenseinde Voor wat betreft de zorg in de laatste levensfase en levens beëindigend handelen houdt het kabinet vast aan de plannen tot versterking van de palliatie- ve zorg (verlichtende zorg die pijn, ongemak en andere klach ten op alle levensterreinen zo goed mogelijk behandelt). Dat is verheugend. Dergelijke zorg blijkt in de praktijk een even tueel euthanasieverzoek in ver uit de meeste gevallen weg te nemen. Ook verheugend is dat men geen vedergaande ont wikkelingen zal toelaten op het gebied van hulp bij zelfdoding bij 'lijden aan het leven' (de zgn. pil van Drion). Terecht merkt de staatsse cretaris op dat euthanasie ook bij de huidige Nederlandse wetgeving geen recht is van de patiënt - al lijken velen dat te denken - en dat uitvoering ervan ook geen plicht is voor de arts. Wat me wel verbaast is dat er niets gezegd wordt over de zogenaamde palliatieve seda- tie, ook wel terminale seda- tie of continue diepe sedatie genoemd. Palliatieve sedatie betekent dat in de allerlaatste levensfase (hooguit 14 dagen) een patiënt met lijden dat niet anders behandeld kan worden, in diepe slaap wordt gebracht zodat het lijden niet meer ervaren wordt. De patiënt zal dan als regel na een aantal dagen in die slaap overlijden. De behandeling veroorzaakt niet de dood, maar accepteert die. Onderzoek uit het evalu atierapport van de euthana siepraktijk geeft aan dat zulke sedatie soms gebruikt wordt als een verkapte vorm van eutha nasie. Dat is niet goed. Het lijkt me wenselijk de praktijk op dit punt duidelijker te krijgen en zo nodig, in overleg met de betrokken beroepsgroepen, hier maatregelen te nemen. Gezien de politieke realiteit, kunnen we met het hier voorge stelde beleid relatief tevreden zijn. Relatief tevreden, want ten aanzien van de bescher ming van het leven van mensen zou op zijn minst aanscherping van abortus- en euthanasiewet wenselijk zijn. Het besef dat het hierbij om heel wezenlijke zaken gaat voor onze rechts staat, lijkt tanende. En het feit dat een kabinet met Christen- Unie en CDA toch de wet niet verandert, kan de gedachte doen postvatten dat zij dat ook niet meer zo belangrijk vin den. Het lijkt me zaak dat men duidelijk maakt dat dit toch anders ligt. Tegelijkertijd, de maatregelen die worden voor gesteld kunnen de zorg aan mensen in een moeilijke situ atie waarin levensbeëindiging een 'oplossing' lijkt, verbete ren waardoor ook het aantal gevallen waarin dat gebeurt, teruggedrongen kan worden. Dat is op zich weer winst. Heet van de naald een oordeel geven over een ingewikkeld document als de Rijksbegroting nu eenmaal is, is een hachelijke zaak. Toch moet het wel gebeu ren. Om lekken te voorkomen wordt de embargoregeling strak gehandhaafd. Het dwingt de Kamerleden, maar ook de media te reageren op hoofdlijnen. Het gevaar is dan weer dat een paar van de uitspraken op hoofdlij nen blijven hangen en de toon voor de meningsvorming zetten. In dat verband moet bijvoorbeeld een opmerking deze week van Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail:algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Contraottarieven op aanvraag Siuitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A.J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@g6br-dewaal .com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vöör 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Adverlentiewezen (ROTA). WD-er Rutte gezien worden: Het tweede kabinet Den Uyl is er nu toch, maar onder een CDA-pre mier. Zo'n zin doet het wellicht goed, maar is niet terecht. Duidelijk is dat dit Kabinet slim opereert. Het gaat goed met de economie. Er is werk. Het heeft de regeringsploeg niet verleid tot optimistische uitspraken gedu rende de afgelopen maanden. Het heeft hen ook niet verleid tot een politiek van terug naar de burger wat van de burger is. Integendeel, na een oriëntatie van 100 dagen werd de balans opgemaakt en daarna de begro ting. Er is gekozen voor een kwa liteitsimpuls. En dat kost geld. Die begroting moest natuurlijk wel afwijken van zijn 'voorgan gers' van de voorgaande kabinet ten. Immers, het CDA regeert nu met de Partij van de Arbeid en de ChristenUnie, die op sociaal gebied eerder in de lijn van de PvdA denkt dan in die van het CDA. Algauw denk je dan: dat wordt overheidsbemoeienis in plaats van het vrije marktden ken van de WD. Het CDA zit daar tussen met zijn wens voor een solide begroting, waarbij het een groot vertrouwen heeft in de eigen slagkracht van het maat schappelijk middenveld. Overi gens is datzelfde middenveld met name door de paarse regeringen zoveel mogelijk weggesaneerd. Wat dat betreft is het wel te begrijpen dat de overheid nu de taak een beetje crver moet nemen. En kan de PvdA tevreden zijn. Er is echter meer aan de hand. De kiezer heeft duidelijk aange geven zich wat af te keren van het ïk-denken en meer oog te krijgen voor de sociale rechten en plichten die nu eenmaal in een samenleving het cement zijn. Sociale cohesie, sociale samen hang staat weer duidelijk op de agenda. Dat werd tijd. Indivi duen redden het uiteindelijk niet in een samenleving van indivi duen. Zo'n samenleving gaat ten onder aan egoïsme. In feite heeft premier Balkenende dit thema al jaren aangesneden. Hij kon het met dit kabinet anders invullen, met de PvdA als regeringspartner. En die par tij heeft weer de hete adem van de SP in de nek. Dat betekende dus een ruk naar links. Of is er sprake van nieuwe politiek? Maargoed: er wordt geïnvesteerd in de samenleving. Daarvoor is geld nodig. Dat wendt nu voor een deel bij de burger gehaald en voor de burger uitgegeven. Een investering in onderwijs is natuurlijk hard nodig en komt ons allen te goede. Gratis leerboe ken komt in ieder geval naar de gezinnen van de middeninko mens toe. Dat er wat voor en aan de probleemwijken wordt gedaan, is dat potverteren Eén van de kritiekpunten op dit kabinet was dat het milieu was vergeten. Dat is nu anders. Het benodigde geld wordt voor een deel bij de burger gehaald. Is het onredelijk als daarbij gekeken wordt naar wie de breedste schouders heeft? Van de discussie over de topinkomens hebben we geleerd dat solidariteit niet altijd recht evenredig toe neemt met bezit. Verder is het toch lo^ch dat gekeken wordt naar de niet primaire levensbehoeften (bijvoorbeeld genotmiddelen) om te belasten. De redenering: je moet het dak repareren als het mooi weer is, is solide. Toch zit er een adder onder het gras: de betaling van de reparatie is niet eenmalig, maar structureel. Docenten trekje bijvoorbeeld aan voor jaren. Zij moeten door die tijd heen hun salaris ontvangen, bij 'regen en zonneschijnWat nu met enig morren opgebracht kan worden, kan dus met de tijd een zware last blijken. Wat dat betreft is het goed dat met een overschot gesloten wordt en dat gehoopt wordt op nog een paar 'vette'jaren. Maar het blijft in zekere zin een waagstuk en de kritiek van de overheid als vadertje albedil, die maar uitgeeft, kan al te makkelijk waarheid worden. Alleen, de criticasters vergeten maar al te makkelijk dat onder hun medebe wind een kbof tussen 'hebbenen 'niet hebbendreigde te ontstaan. Natuurlijk is er een en ander af te dingen op deze begroting, al was het maar dat de visie op het gezin tweeslachtig is. Enerzijds wordt steeds meer erkend dat er xuat mis is met een ik-gerichte samenleving en dat het gezin en school momenteel de rekening krijgen gepresenteerd van de doorgeslagen individualisering. Anderzijds is het beleid gericht ffp maximale arbeidsdeelname yan zowel mannen ah vrouwen. Dat bevordert het gezinsverband niet en verzwaart de taken van Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur ds. G. Meuleman. Ehen-Haé'zer: 9.30 uur ds. G. Meuleman en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. Locatie mfg Dorpstienden: 9.45 uur ds. R. W. van Mourik en 18.00 uur ds. A. A. W. Boon, Kvabben- dijke - Geref. Kerk 10.00 uur ds. T. Meijer en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink en 18.30 uur ds. J. W. van Otterloo. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. Messema ker, Monster en 18.30 uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 8.45, 10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J.W. van Estrik, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting/dankzegging Heilig Avondmaal. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. van der Poel, Cillaarshoek en 17.00 uur ds. L. Wüllschleger, Vlissingen - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Oor schot, Stellendam, bedie ning Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. R. v. d. Kamp, Scherpenzeel, dank zegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kanten 18.30 uur ds. L. Krijger. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Korteweg, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 9.30 uur da. M. Maan - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. C. Baten burg, Waddinxveen en 18.00 uur dr. M. J. Paul, Ede - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. J. W. van Estrik. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uu rds. J. Maas, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. K. ten Klooster, Rid derkerk en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK-Herv.Gem. 10.00 uur ds. E. M. Bak ker, Bodegraven en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. R C. Hoek, Sint Anna- land, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal - Exodus 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remonstrantse Gem. 10.00 uur samen komst - CAMA Gem. 10.00 uur dienst. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. lO.OOuurds.L.W.den Boer, Sint Philipsland en 18.00 uur ds. A. Goedvree, Arnemuiden - Geref. Kerk 9.30 uur ds. R J. Bakker en 17.00 uur da. C. Flim - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. E den Butter - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. D. J. van Diggele en 17.00 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. W. P. Vermeulen, Gouda en 18.00 uur kand. T. R. Riet veld, Ridderkerk - Her steld Herv. Gem. 9.00 en 18.30 uur ds. J. C. den Ouden, Rijssen, v.m. bedie ning Heilige Doop - Ger. het onderwijs. Je kunt daarbij wachten op een volgende ronde als het gaat over de vrijheid van het onderwijs, want waar houdt het belang van de overheid op Waar ook niet over gesproken wordt is de integratieproblema- tiek, met daarmee annex de toe nemende invloed van de Islam. Dat is niet handig. Men hoeft een probleem niet te verdoezelen als anderen er te sterk aandacht aan geven. Dat speelt militante groepen in de kaart en onder schat de problematiek. Bovenal heeft het ook te maken met het voor ons blijvende gege ven dat de overheid een christelij ke overheid dient te zijn. Wat dat betreft schiet ook deze begroting finaal te kart. Daardoor worden zegenrijke oplossingen voor onze samenleving niet benut. Dat is jammer. We zagen tussen 't groen wat geel en rood, en langzaam aan veranderden de kleuren. De herfst, die ons een prachtig schouwspel bood, bracht echter ook wel dagen om te treuren. De gure wind die door de bomen floot, die rukte aan de ramen en de deuren, trok blaad'ren af en wierp ze in de goot. De schoonheid was voorbij van 't herfstgebeuren. We zien dit als een beeld van 't mens'lijk leven: zo langzaam aan gOat ons de kracht begeven, ofplots'ling snijdt de dood ons leven af. "O God, vergeef wat wij zo snood misdreven, wil ons om Christus' wil genade geven voordat ons zielloos stof daalt in het graf." Onbegrepen wegen Ook heaen gaat de Heere met de Zijnen vaak door een weg die zij niet willen gaan. De weg naar Kanaan gaat door woestijnen. Daar wil het eigenlievend vlees niet aan. En toch, ook in die onbezaaide landen zijn 's Meeren kinderen in goede handen. Wat is het groot wanneer ze mogen bukken... Wanneer ze in die bange worstelstrijd de sporen van hun Leidsman mogen drukken. Die hen door 't Mesech der ellende leidt. Wanneer 't geloofsoog maar op Hem mag staren, dan gaan ze achter Hem door storm en baren. Uit: Christien de Priester, Licht en uitzicht. Uitgeverij Den Hertog, Houten. Geïllu streerd. Gebonden. 62 pag. ISBN 90-331-2059-6. Prijs 9,50. J.M.J. Kieviet Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en IS.OOuurds. L. de Wit, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Beréa Gem. 10.00 uur de heer Simons. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uu rds. H. J. Catsburg, v.m. viering Heihg Avondmaal en nam. dankzegging Hei lig Avondmaal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. van Exel en 18.00 uur ds. G. den Hartogh - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C, Doorneweerd - Geref. Kerk 9.30 uur dienst in Geref. Kerk Ooltgensplaat en IS.OOuurds. l.J. Bijlsma. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel, v.in. bediening Heilige Doop - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur leesdienst en 15.30 uur ds. H. Lassche, Ouddorp - Geef. Kerk 9.30 uur (gecom bineerde dienst met Geref. Kerk Den Bommel) ds. Fraanjer en 18.00 uur ds. A. W. Estié - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. mr. J. E de Man, Rosmalen. OOLTGENSPLAAT-De Plaat selijke Commissie van de Stich ting Welzijnswerk Oostflakkee te Ooltgensplaat organiseert op woensdag 26 september a.s. een grote bingo voor alle 55-plussers van de gemeente Oostflakkee in gebouw 't Cen trum, van Weelstraat 10 te Ooltgensplaat. De bingomid dag begint om 13.30 uur, de zaal is open vanaf 13.00 uur. Deelname kost 3,50 p.p. OUDE-TONGE - Wegens gro te belangstelling organiseert de Stichting Welzijnswerk Oostflakkeeop dinsdagavond 25 september en 2 oktober nogmaals een cursus voor 50- plussers hoe u kunt leren sms- berichten te versturen via uw mobiele telefoon. De avonden zijn van 19.00 tot 20.00 uur in het Infocentrum, Bernhard- straat 27 te Oude-Tonge. Deel name aan de cursus kost 7,50 voor beide avonden. Wilt u uw mobiele telefoon en oplader meebrengen? Aanmelden kan bijdeSWO, tel. 641344. Wisselvalligheid troef was - zoals zo vaak de afgelopen maanden - ook het credo voor de inmiddels voorbije week. De tamelijk schaarse betere weermomenten duur den niet al te lang en de onbestendigheid voerde toch wel boventoon, zeker richting dinsdag (en donderdag), toen er een behoorlijke plas buienwater naar beneden kwam in Zuidwest-Nederland. Flakkee ontsprong de (regen)dans goeddeels, maar ten zuiden van de eilanden viel in Zee land soms 35-40 millimeter water in korte tijd. Hele schone, zuivere en ook koude lucht van vrij noorde lijke breedten kregen we vervolgens even in huis, na dat nachtelijke buiengespuis. We merkten het koudere interval vooral aan de dagtemperatuur die dinsdagmiddag amper 15 graden haalde in de regio en in een bui terugliep naar een bedroevende 12 graden. Woensdag later op de dag en donderdag regende het van tijd tot tijd, hoewel de hoe veelheden niet bijster groot waren, maar nat werd men er wel van en de zuidwester was ook nadrukkelijk van de partij, zeker richting stranden. Tijdelijk dus even een voorproefje van de herfst, die ove rigens a.s. zondag 23 september officieel begint, even voor het middaguur. Dus niet op de 21e, zoals veel mensen nog denken. Vanaf vandaag moet het weer wel geleidelijk gaan opknap pen onder invloed van een uitstralend hogedrukgebiedje dat al enkele dagen consequent in de weerkaarten zit. Zaterdag zou nog een beetje kunnen tegenvallen met wat restbewolking en mogelijk nog een buitje. Het weekeinde wordt al met al toch weer wel vrij goed en verloopt goeddeels droog; zeker op zondag zou het kwik vleugeltjes kunnen krijgen en zal het waarschijnlijk uitstromen tot 22 graden op een enkele plaats. De matige zuidzuidwestenwind en de nodige zon bewerkstelligen dit, dus het eerste herfstweekeinde kan zelfs een beetje nazo- mers verlopen. Zou dit dan direct een trendbreuk kunnen zijn en is de start van de astronomische herfst misschien wel het moment bij uitstek voor een langduriger fase met stabiel najaarsweer? Volgende week weten we veel meer, maar de allerlaatste weerkaarten gexen toch alweer reden tot de nodige scep sis. De Amerikaanse optie blijft zinspelen op een overgang naar prima najaarsweer later, terwijl de Europese variant ons in een gematigde en onderkoelde noordstroming wil onderdompelen op termijn. Weerman Mare Putto

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2