d 1 Albeda leerlingen opleiding Beveiliger proeven aan het vak M Van vrijheid alleen ten volle genieten als ook anderen in vrijheid leven H Cijfers vertalen, koers bepalen. Wijziging openingstijd bibliotheek 80e jaargang Nr. 7645 Vrijdag 21 september 2007 Christelijk sirechblad op gereformeerde grondslag Betrokkenen Grens leven en dood Bevrijdingskind Hrkeersregelaar Veiligheid i^^ Visser Visser Cf'. l-^ Herdenking voor ^hen die niet terugkeerden' massaal bezocht DIRKSLAND - Ieder jaar organiseert het Comité Herden king Goeree Overflakkee een herdenking van de mili tairen die zijn gevallen tijdens hun missie in Nederlands Indië, Nieuw-Guinea en andere gebieden in de periode 1940-1965. De herdenking wordt beurtelings gehouden in de vier gemeenten op het eiland. Dit jaar was het de beurt aan Dirksland, en vele oud strijders waren bij deze indrukwekkende plechtigheid aanwezig. Door Adri van der Laan Er werd verzameld in de recieatiezaal van serviceflat Vroonlande in Dirksland. Naast de vele oud-miiitairen waren er ook nabestaanden en vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van het eiland aanwezig. De voorzit ter van het Comité, Leun van Alphen, wees er in zijn welkomstwoord op dat het herdenken nooit over mag gaan. "Blijvend herdenken is het credo van het Comité Herdenking Goeree Over flakkee". De officiële herden kingsplechtigheid vondplaats op de algemene begraafplaats aan de Staakweg te Dirksland, waar een monument staat dat herinnert aan de twee inwo ners van de gemeente die in 'Indië' zijn gebleven. Van Alphen gaf aan dat een her denking altijd een "scala van herinneringen en emoties met zich meebrengt". Ener zijds is er bij de nabestaanden het stil verdriet, en bij hen die aan de strijd hebben deel genomen komen weer oude herinneringen naar boven. Daarnaast zijn er ook nog oud-militairen waarvoor het verblijf in Indië traumatisch is geweest en daar nu nog de gevolgen van meedragen. "Het is daarom goed dat we vandaag weer samen bijeen zijn om hen te gedenken die het hoogste gaven wat er te geven was. Lange tijd waren zij een vergeten groep", aldus Van Alphen. Hij was dan ook blij dat de veteranenorganisa- ties en particulieren zich heb ben ingezet om de "her- en erkennmg" te krijgen, waar door ook deze herdenkingen kunnen plaatsvinden. Vanuit de gemeente Dirks land zijn twee militairen in Indië gebleven. Dit waren brigadier Eeuwit Bal die bij de aanleg van de beruchte Birma-spoorweg onder de Jappanners om het leven kwam, en soldaat Leendert Jan Mijnders die vijftig jaar geleden om het leven kwarn m de strijd om Nieuw-Gui nea, toen het vliegtuig waarin hij zat in zee stortte. Van de 6Ö inzittenden overleefden er maar 10 deze ramp. Eén van deze 10 overlevenden, de heer Boer was bij de her denking aanwezig, evenals de heer Robertus die leiding aan de groep van Eeuwit Bal heeft gegeven. Onder leiding van de Banier- wacht - gevormd door vete ranen uit Zeeland - vertrok ken de aanwezigen richting het monument. Verschillende sprekers voer den het woord bij het monu ment. Burgemeester Stoop van de gemeente Dirksland f af aan dat bij een herden- ing als deze men wordt stil gezet bij de grens van leven en dood, "de betekenis van Er waren veel oud-strijders aanwezig bij de herdenking in Dirkstand. Ook was er een afvaardiging van de Dirkslandse .■iciwoljeugd. De kinderen plaatsten een roos hij het monument. Foto: Adri van der Laan leven tegenover het defini tieve van de dood". Hierbij refereerde hij aan de onlangs plaatsgevonden "dramatische gebeurtenis" in Melissant. Stoop stond stil bij de grote verschillen en de overeen komst die er zijn met de uitzending van militairen in de in de jaren 1945-1962 tot heden. Hij noemde een belangrijke overeenkomst: "Iri alle gevallen was de opdracht voor onze mili tairen om recht en orde te herstellen en te handha ven". Verder noemde hij wel een aantal grote verschillen. Toen ging het om een optre den op Nederlands grond gebied en zij waren toen niet met voldoende midde len uitgerust. Verder benadrukte Stoop de noodzaak tot herdenken, want "we denken aan hen die zoveel besef hadden van hun verantwoordelijkheid en burgerplicht dat zij als het ware huis en haard verlieten om elders onder soms barre omstandigheden een bijna onmogelijke missie uit te voe ren". Hij verzekerde het een goede zaak te vinden dat naast de Nationale Dodenherden king op 4 mei afzonderlijk aandacnt wordt besteed aan de hen die in het Verre Oos ten zijn gevallen. Ondanks dat hij beseft dat die peri ode een gevoelig onderdeel in de nationale geschiedenis is "hebben we toch een ere schuld in te lossen aangaande onze veteranen". Burgemeester Stoop waar deerde de aanwezigheid van een aantal schoolkinderen, die tijdens de plechtigheid elk een roos plaatsten bij het monument. Hij wees de kin deren erop dat ze diep res pect en grote bewondering moeten hebben voor "onze mensen". "Probeer dat zo te houden als je verhalen leest over vroeger of nu! Denk ook aan wat vrijheid en vrede voor jou betekent". Verder riep hij de aanwezigen op om zich te blijven inzetten voor de vrij heid en ook mee te leven met al diegenen die niet in vrij heid leven. "Want van vrij heid kunnen we slechts ten volle genieten, als ook ande ren in vrijheid leven. Eén van de andere sprekers was ds. T.W. van Bennekom, oud-legerpredikant en thans geestelijk verzorger in ver pleeghuis De Samaritaan. Als bevrijdingskind' kende hij de strijd uit Indië alleen maar uit de verhalen. Maar uit die verhalen en uit een bezoek aan een oorlogsbegraafplaats in Djakarta was hij steeds die per onder de indruk geko men van de belevenissen van deze soldaten. Dominee Van Bennekom stond kort stil bij de geschie denis van Elisa uit 2 Koningen 6, waar de tekst: "Vrees met; want die bij ons zijn, zijn meer, dan die bij hen zijn" staat. Folo: Adri i'an dfr Laan Hij realiseerde zich dat deze tekst, zowel door vriend als vijand kan worden gebruikt. Maar omdat Elisa er niet voor koos om de vijand te straffen, maar hen te voeden en weer terug te sturen, concludeerde hij dat het leger er is "voor de vrede". Met het gezamenlijk bidden van het Onze Vader sloot ds. Van Bennekom zijn toespraak af Naast het moment van in stilte herdenken was er het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus en het spelen van enkele koralen en de 'Last Post' door onder leiding van muziekvereniging Amicitia. Op dat moment werden ook de namen voorgelezen van de mensen van het eiland die tij dens het uitoefenen van hun plicht in het Oosten waren gebleven'. Na het noemen van elke naam werd het 'pre sent' geroepen, zodat ook zij 'in gedachten' bij de plechtig heid in Dirksland aanwezig waren... OUDE-TONGE - Aan de Stationsweg in Oude-Tonge waren vorige week donderdagmiddag best jonge ver keersregelaars actief. En dat terwijl er in de verste verte geen overstekende kinderen, openbaar evenement of vastlopend verkeer te bekennen viel. Er liep ook een politieagent bij, auto's werden stilgezet, snelheden wer den met de laser gun bekeken, en tóch waren het nog 'maar' jonge snaken die op deze manier in touw waren. {Foto: Persburo Flakkee) Door Hans Villerius Het waren enkele leerlingen van de opleiding 'Verkeersregelaar' aan het AlbedacoUege te Oude- Tonge, die op deze manier in de praktijk konden brengen wat ze in theorie al f>ehandeld hadden en die ook konden onder\inden wat het is om zo - kwetsbaar - temidden van druk autoverkeer op te treden. Er zijn verschillende soorten verkeersregelaars, zoals evene mentenregelaars, permanente verkeersregelaars, landelijke verkeersregelaars en verkeers regelaars Rijkswaterstaat. Maar welk soort regelaar het ook betreft, allemaal zijn ze in een gegeven situatie betrok ken bij het bevorderen van de verkeersafwikkeling en de ver keersveiligheid op de openbare weg. Mede daarom dragen ze een oranje fluorescerende vei- ligheidsjas of -hes, met op de voor- en achterkant in witte retroreflecterende letters de aanduiding 'Verkeersregelaar'. Toestemming tot het inzetten van verkeersregelaars wordt overigens officieel verleend en hun bevoegdheid is ook vast gelegd in het Reglement ver keersregels en verkeerstekens (RVV) 1990. De verkeersrege laar heeft daarmee dan ook een officiële status. En zelf hebben ze natuurlijk net zo goed om te gaan met de verkeersregels. zoals die zijn vastgelegd in de Wegenverkeerswet 1994. Van groot belang voor hun eigen veiligheid is het dat ver keersregelaars goed in de gaten houden dat ze contact met de bestuurders hebben. Langs of op de rijbaan aanwijzingen staan geven en er venolgens maar van uitgaan dat 't wel gezien zal zijn, werkt niet. Het is belangrijk dat een verkeersregelaar oogcontact met de bestuurder krijgt aan wie hij een aanwijzing geeft, zodat hij in kan schatten in hoeverre er op de gegeven aanwijzing gereageerd zal worden. De reac tietijd van een bestuurder, de snelheid en het soort voertuig waarmee gereden wordt, het zijn allemaal factoren die hier mee te maken hebben en waar de verkeersregelaar op moet anticiperen. En als hij aanwijzin gen in het verkeer geeft, bete kent dit dat hij eigenlijk ingrijpt in de normale verkeersafwikke ling en op dat moment een stuk je eigen verantwoordelijkheid van de bestuurder overneemt. Het mag duidelijk zijn dat hier dan ook best een stuk opleiding voor \ereist is. En dat biedt het AlbedacoUege te Oude-Tonge. Opleiding Het betreft de opleiding Bevei liger niveau 2. Een tweejarige studie die deels uit theorie en deels uit praktijk bestaat met veel praktische oefeningen, zodat de leerlingen goed voor bereid de straat op kunnen. Met het diploma Beveiliger niveau 2 op zak kunnen ze aan de slag als be\'eiligingsniedewerker of doorstromen naar de opleiding Beveiliger niveau 3. DIRKSLAND - In verband met condoleance is bibliotheek Tol- le Lege van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland van avond, 21 september, gesloten. In verband met begrafenis is de bibliotheek morgen, 22 sep tember, geopend van 14.30- 15.30 uur OfiMeli 'I bij uw G2-tlealeT of kqk olnnt op iM«*.opelT«tj>«,i^ ACCOUNTANTS ELASTINGADVISEURS MIODELHARNIS Kon, lulianaweg 56 0187 617 300 fax 018] 485 637 www.visser-visser.nl Knöpi BV - Loogewfg 113 - 3!45 KG Sonvnclidi>|[ - 01S7 476767 AMentoa W - KJootief>«« Z - «17 AtMoorrföouwe (ïffl *H«7

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1