Eilandelijke gemeenten en politie gaan vandalisme gezamenlijk aanpakken Burgemeester Heijkoop officieel geïnstalleerd Nog plaats bij Ensemble Muziekschool G-O A^W Telefoonnummers tiomtttemftH Kinderdienst 80e jaargang Nr. 7644 Dinsdag 18 september 2007 Christelijk streekblad op gcp:. rdv grondslag "Meld Misdaad Anoniem is geen kliklijn, maar staat tussen zwijgen en aanspreken" Samenleving 'De groep' Werkwijze Scholen Negatiep De Waal Hoveniers Erf- en sierbestrating Speculaties VanRumpt - P^lcure^ ..^ll^^^o^ Rommelmarkt Sempre Crescendo Gisteren, maandag 17 sep tember, is op het eiland officieel de aftrap gege ven voor de mogelijkheid om anoniem misdaden te melden. Via posters bij de bushaltes, horecagelegen heden, sportaccommoda ties en scholen wordt men geappelleerd om gesigna leerde misdaden te mel den, desgewenst anoniem. Burgemeester De Vries van de gemeente Middelharnis, wethouder Petra 't Hoen van de gemeente Oostflak- kee en Ron Groeneveld van regiokorps politie Rijn mond, leggen uit dat het in het van belang is van het totaal van de eilandbevol king om 'misdaad anoniem' te melden. Door Adri van der Laan Op de posters en de flyers die zullen wolden uitgedeeld zal het telefbonnuninier 0800- 7000 centraal staan. Al geruime tijd kunnen via dit - landelijke - numiTier door burgers gesig naleerde misdaden anoniem gemeld worden. Vanaf' deze week wil men het gebruik van dit nummer meer gaan promo ten op (loeree-OverlIakkee. Zijn de 'misdaden' op het eiland dan zo hoog.^ Buigcmcester De Vries legt uil dat juist vanda lisme - wat onder de misdaden gerekend wordt - hier erg hoog is. Een jaar geleden bijvoor beeld bleek dat Middelharnis de gemeente was waar vandalis me het meest voorkomt. Inmid dels heeft de burgemeester vast kiuinen stellen dat ze 'gezakt' is naar de achtste plaats in één jaar tijd "dat vind ik een schit terende score". Ze wijst erop dat de terugdringing van het resultaat is gehaald door mede werking van de burgers. Ron Groeneveld geeft als voorbeeld aan dat er met medewerking van oplettende burgers ook in Oude-Tonge 67 misdrijven zijn opgelost. Vandalisme is een groot pro bleem op het eiland. Het komt regelmatig voor dat eigendom men van de overheid of van particulieren vernield worden. In beide gevallen dient de schade door de samenleving te worden vergoed en daar moeten de bingers van door drongen worden. "En zeg nu zelf, het is toch niet leuk als je 's ochtends de deur open doet en je ontdekt dat er dingen in je tuin vernield zijn of de spie gels van je auto zijn getrapt of dat je 's nachts wakker wordt van de herrie?" verduidelijkte burgemeester De Vries. Vernielingen eti vandalisme worden meestal in groeps verband gepleegd en op uren Voor de duidelijkheid volgen hier de telefoonnummers die gekozen kunnen worden: 0800-7000 is het nummer van Meld Misdaad Anoniem dit num mer belt men als men weet wie zich schuldig maakt aan misdaden, maar dit niet rechtstreeks aan de politie wil of durft te melden. 0900-8844 kan gebeld worden als men geen spoedeisend contact met de politie wil. 112 is het nationale noodnummer Dit kan in dit verband gebeld worden als men getuige is van vernielingen. De politie komt dan direct. en plaatsen waar het niet zo druk is met andere passanten. Als burgers dergelijk wange drag dan constateren hebben zij eigenlijk drie keuzes: men kan 'de andere kant uitkijken', men kan de vernielers op hun gedrag aanspreken of men kan de politie bellen via Meld Misdaad Anoniem. Ron Groe neveld verduidelijkt dat "Meld Misdaad Anoniem geen kliklijn is, maar staat tussen zwijgen en aanspreken in". De pas gestarte actie is voorna- inelijk gericht op het voorko men en oplossen van vandalis me gepleegd door jeugdigen. Burgemeester De Vries legt uit dat dit ook in het belang is van de jongeren zelf, want volgens haar gaat het niet alléén .nw het voorkomen van de jaarlijk se schadepost voor de gemeen schap. Zij verduidelijkt dat het ook voor de jongeren heel belangrijk is dat ze al vroeg op hun wandaden gewezen wor den, want hiermee kan voorko men worden dat het van kwaad tot erger gaat en ze uiteindelijk een strafblad krijgen. De initiatiefnemers weten dat vandalisme veelal door 'de groep' wordt gepleegd. Als men bijvoorbeeld in de nachtelijke uren - veelal onder invloed van alcohol - door de straten trekt, is juist de invloed van de groep heel sterk. Volgens Ron Groeneveld maakt het dan niet uit of men wel of niet daadwer kelijk aan vernielingen heeft deelgenomen. "Ook als je in een groep bent en je ziet dat er door anderen bijvoorbeeld vernielingen worden gepleegd ben je zelf ook schuldig al heb je hier niet aan meegedaan, want je hebt de keuze om de groep te verlaten". De bedoeling van de actie is om het groepsproces te door breken; hierbij is naast de hulp van de jongeren ook de inzet van de ouders nodig. Het is de ervaring van de betrokke nen dat de ouders niet altijd op de hoogte zijn waar hun kinderen zich bevinden en wat ze doen. Ron Groeneveld weet uit zijn ervaring dan ook dat de ouders er in eerste instan tie niet altijd van overtuigd zijn dat "mijn zoon of dochter zoiets doet". Na een geconsta teerde overtreding zoekt de buurtagent natuurlijk ook de ouders op en dan blijkt na wat doorpraten de ouders best wel willen meewerken aan het poli tieonderzoek en aan het voor komen van vandalisme. Ook de gemeentebesturen denken dat de ouders en de rest van de samenleving hen wel ter wille is om hun medewerking te geven, maar zij weten niet altijd hoe een en ander moet wor den aangepakt. Meld Misdaad Anoniem kan dan een middel zijn om het kwaad direct aan te pakken. De bestuurders hopen dan ook dat er veel meer gebruik zal worden gemaakt van deze mogelijkheid. "Want het niet melden van vanda lisme omdat men de jongeren of hun ouders willen ontzien, is een verkeerde vorm van piëteit die uiteindelijk alleen maar tot erger kan leiden. Want als je echt loyaal bent aan de kinde ren en hun ouders bel je Meld Misdaad Anoniem". Ron Groeneveld geeft uitleg hoe Meld Misdaad Anoniem werkt. Als iemand ziet dat er regelmatig dingen gebeuren die niet door de beugel kun nen, kan hij of zij het nummer 0800-7000 bellen en het verhaal doen. De melding komt terecht op een call-center waar speciaal opgeleide mensen het bericht doorspelen aan de betreffen de politieregio. "Zij zijn er op getraind om de berichten op hun waarde te schatten, want het moet natuurlijk niet zo zijn dat iemand belt met een valse melding om zijn buurman een hak te zetten. Vervolgens gaat de buurtagent met de beschul digde een gesprek aan hij laat weten dat we hem of haar in de gaten hebben. Hier gaat alleen al een preventieve werking vanuit, omdat tnen voelt dat ze in de gaten worden gehouden". Als er verder bewijsmateriaal is, wordt overgegaan tot aan houding. Verder benadrukt hij dat het bellen en melden naar de lijn "honderd procent gega randeerd anoniem is". Het project Meld Misdaad Anoniem staat niet op zichzelf, want het past in een keten van maatregelen die eilandbreed worden genomen om overlast en vandalisme te voorkomen. Zo zijn de vier gemeenten ook bezig met het opstellen van een gezamenlijke Nota Jeugdbeleid. Men wil geza menlijk zoveel mogelijk één lijn trekken in het jeugdbe leid. Burgemeester De Vries en wethouder 't Hoen, respec tievelijk voorzitter van de PAC Openbare Orde en Veiligheid en Maatschappelijke aangele genheden - dit zijn Portefeuil lehouders Advies Commissies die gezamenlijk beleid van de vier eilandelijke gemeenten vormgeven - geven aan dat de gemeenten bij het ontwik kelen van jeugdbeleid ook de scholen betrekken. Zo wordt er beleid ontwikkeld over de registratie en het voorkomen van ongeoorloofd schoolver zuim, dat gemeld wordt bij de leerplichtambtenaren. Zo kan de politie gemakkelijk infor matie inwinnen als men steeds dezelfde leerplichtige jongeren onder schooltijd op straat aan treft. "Vaak blijkt dan ook dat vroegtijdig ingrijpen bij onge oorloofd schoolverzuim een heel positief effect kan hebben op het gedrag van de jongeren als ze ouder worden". Is dit uiteindelijk dan weer een negatief verhaal dat past in de lange rij van negatieve verha len van de jeugd van tegen woordig? Petra 't Hoen ontkent dit: "Wij zijn geen zure chagrij nige club met het vingertje". Volgens haar gaat het om het voorkomen van erger in het belang van de jongeren en de samenleving. Ook burgemees ter De Vries maakt duidelijk geen negatief verhaal over de jeugd te willen ophangen want "met de meeste jeugdigen op het eiland gaat het hartstikke goed", zo verzekert zij. Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl fiayt U l»»#M. fl»M. wpartf - M W Tal. («Iln Ml»! Rn (tKT) «MTl* Firma J. J. van Gurp OudedijkU, Ooitgensplaat -------------------(0187) 631350 (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl OUDE-TONGE - Ruim twee weken na het afscheid van burgervader Ton van Pelt, heeft de gemeente Oostflakkee al weer een nieuwe burgemeester, zij het een waarnemende. Vorige week donderdag avond werd Jan Heijkoop (CDA) officieel geïnstal leerd. Hij kreeg de ambts keten omgehangen door loco-burgemeester Van der Valk. Vervolgens kreeg hij de voorzittershamer van vice-voorzitter Van Rossum (CDA), waarna Heijkoop zijn eerste raadsvergade ring voorzat. Een vergade ring overigens waarin het onderwerp gemeentelijke herindeling ja/nee een pro minente plaats innam. Door Kees van Rixoort De gemeente Oostflakkee komt voor uitdagende beslissingen te staan, sprak mevrouw Van Ros sum de kersverse burgemeester toe, en Heijkoop speelt daar als voorzitter van het college en de raad een belangrijke rol bij. "Ik heb er vertrouwen in dat u deze uitdaging met verve aangaat", aldus het CDA-raadslid. "Want u heeft voldoende bestuurs- ervaring. Wij wensen u veel succes, enthousiasme, doorzet tingsvermogen en plezier." Jan Heijkoop zei dat hij zijn werkzaamheden binnen de gemeente Oostflakkee met een goed gevoel was begonnen. "De beëdiging was een plechdg markeringspunt, maar de offi ciële installatie door de raad is een hoogtepunt. Want u bent de volksvertegenwoordiging van de gemeente en uw ver trouwenscommissie heeft haar keuze op mij laten vallen." Hij bedankte iedereen voor de hartelijke ontvangst. De nieuwe burgemeester noemde de speculaties die in de Alblasserwaard, waar hij woonachdg is, de ronde doen. Heijkoop is benoemd als waar nemend burgemeester voor onbepaalde tijd en er wordt op Goeree-Overflakkee gespro ken over mogelijke gemeente lijke herindeling. Eén en één is twee, is de gedachte en die leidt tot de interpretatie dat Heijkoop de laatste burge meester van Oostflakkee zou zijn. De waarnemend burge meester zelf denkt daar heel anders over: "Wij varen onze eigen koers en bepalen zelf onze toekomst." Hij somde een paar uitgangspunten op en kondigde een "indringende discussie" aan, die "zo mogelijk leidt tot gezamenlijke keuzes". "Dit alles mag ons niet afleiden van het werk dat moet gebeu ren. De gemeente moet goed bestuurd worden en ik heb daar alle vertrouwen in", aldus De nieuwe {waarnemend} burgemeester van Oostflakkee Jan Heijkoop krijgt de ambtsketen overhandigd door loco burgemeester Gert-Jan van der Valk en de voorzittershamer door vice-voorzitter Ria van Rossum. Foio's: Pmbum Fiakkee Heijkoop, die in dat kader ook de "grondige kennis" van het ambtelijk apparaat vermeldde. Heijkoop noemde Oostflak kee "een gemeente om trots op te zijn", onder meer door het verenigingsleven en het vrijwilligerswerk. In navolging van zijn voorganger Van Pelt benadrukte de nieuwe eerste burger het belang van com municatie met de burger. Ook kondigde hij aandacht aan voor de duale verantwoorde lijkheden in het gemeentelijk bestuur. Hij roemde de goede persoonlijke verhoudingen in de raad, het college en onder ling. "Dat is bepaald niet van zelfsprekend. Ik heb het elders anders aangetroffen." Van links naar rechts: Ron Grui u,burgemeester Greet de Vries en wethouder Petra 't Hoen presenteren de nieuwe poster om Misdaad Anoniem te melden. Foto: Adri van der Laan MIDDELHARNIS - Het ensemble van de muziekschool Goeree-Overflakkee, waarin alle soorten instrumenten kun nen meespelen, start vrijdag september weer met de repe tities. De repetities worden wekelijks gehouden op vrij dagavond van 19.15 tot 20.15 uur in het Diekhuus (Beneden Zandpad 7 te Middelharnis). En er is nog plaats. Een bont gezelschap van zeer uiteenlopende instrumenten (strijkers, blazers, gitaristen, toetsenisten, tokkelaars, etc.) is al weer geruime tijd bezig met het spelen van een gevarieerd repertoire dat bestaat uit 'lichte klassiekers' en 'klassiekers van het lichte genre'. Het ensem ble wordt inspirerend geleid door docent Wim Soeters. Niet alleen de wekelijkse repetities zijn bij hem in goede handen, maar Soeters zorgt ook \oor de arrangementen die nodig zijn voor de bijzondere ensem blebezetting (soms worden de partijen ook aangepast aan het niveau van de spelers) en van tijd tot tijd staat er ook een eigen compositie van hem op de lessenaar. Het ensemble kan versterking gebruiken voor alle instrumenten, maar vooral de lage instrumenten zijn extra welkom! Voor leerlingen van de muziekschool kost deelna me aan het ensemble 60 per schooljaar (volwassenen: €80) en voor anderen bedragen de kosten 170 per schooljaar (volwassénen: 190). Ieder een die behoorlijk op zijn of haar instrument overweg kan (B-niveau muziekschool) wordt uitgenodigd om eens een repe- prefesslontk ^-oXvtrioriiiiig Oost Voorgors 61 3241 KD Middelharnis Tel. (0187) 48 20 66 www:brilcentnimkeuvelaoLnl Zondpod 56 - Middeltamis - Telefoon (0187) 48 34 37 titie bij te wonen en zich wel licht aan te melden voor het ensemble. Voor aanmelding en/of nade re informatie kunt u terecht bij de administratie van de muziekschool in het Diekhuus, Beneden Zandpad 7, 3241 GA Middelharnis, tel. 482400, fax 489115, e-mail muziekschool® hetdiekhuus.nl. MIDDELHARNIS - Zaterdag 22 september a.s. organiseert de Koninklijke Muziekvereni ging Sempre Crescendo Mid- delharnis-Sommelsdijk weer haar jaarlijkse rommelmarkt in en rond het verenigingsgebouw De Notenkraker aan de Juliana van Stolberglaan te Middelhar nis. Te koop zijn o.a. boeken, computers en printers, servies goed, groot en klein meubilair, maar ook de inwendige mens wordt niet vergeten. De rom melmarkt wordt gehouden van 9.00 tot 16.00 uur. STELLENDAM - Zondagmid dag 23 september a.s. om 17.00 uur is er in de Hervormde Kerk te Stellendam een dienst speci aal voor kinderen. Er is dan in het bijzonder aandacht voor de opening van het winterwerk. De dienst zal gaan over de opwekking van het dochtertje van Jaïrus en zal worden geleid door ds. Wullschleger. Na deze dienst is er in gebouw 'De Rank', naast de kerk, gele genheid om iets met elkaar te drinken. Iedereen is hartelijk welkom, ook degene die nooit in een kerk komt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1