'Energiezuinig Wonen' centraal bij thema- avond Federatie van Woningbouwvereniging 11 100e vergadering Monumenten- commissie Middelharnis Laatste weekend met 50 veriichte boerderijen en molens Hofstede Lust en Last toneel voor Natuuriijk Goeree-Overflakkee /-U BEZORGER Woningen worden voorzien van energielabel Kerkdienst Goederen- inzameling Uzon Actie 'Zeeland zingt voor Israël' Meiissant Cijfers vertalen, koers bepalen. 80e jaargang Nr. 7643 Vrijdag 14 september 2007 Christelijk streehblad op gereformeerde grondslag Enthousiast onthaal Niet eemakkelijk Kosten Gr.S.S. Gezocht in Tel. 47 10 20 Vk ^<^r Visser Visser -? MIDDELHARNIS - Woens dagochtend 12 september vond de lOO*" vergadering van de Monumentencommissie Middelharnis plaats. De com missie is sinds 1990 actief en geeft het College van B&W en de Gemeenteraad op verzoek of vrijwillig advies en voor lichting over de monumen tenzorg in de gemeente Mid delharnis. De tommissie adviseert over het afbreken, verplaatsen, wij zigen, renoveren, restaure ren of' in gefjruiii nemen van Ijfelcjbepalende panden en bestliernide rijltsnionumen- ten. Hij het advies wordt uitge gaan van de Monumentenwet en -verordening waarin tevens het beschei'inde dorpsgeziclit is vastgesteld. Door de commissie is een lijsi niet beeldbepalende panden vastgesteld. Naast het 100" jubileum stond de commissie woensdagoch tend ook even stil bij de jaren lange deelname van één van de commissieleden; de heer K. van de Ketterij. Hij is sinds 1990 actief als commissielid. Wethouder Van den Berg, voorzitter van de Monumen tencommissie, overhandigde Van de Ketterij een flesje wijn en bedankte hem voor zijn inzet en betrokkenheid. Op de foto de voltallige commis sie. Van links naar rechts: De heren Van Rees, Brans, Jon- gejan, wethouder van den Berg en de heer van den Ket terij. Vanavond en zaterdag avond, 14 en 15 september, staan voorlopig voor het laatst de vijftig boerderij en en molens, die aan de verlichte boerderijenrou tes rond Ouddorp en over Midden-Flakkee meedoen, in de schijnwerpers. De route krijgt een muzikale afsluiting. Het Belgische kunstenaars collectief 'Het Pakt!' zet haar muzikale camping 'El Sol' neer bij de Sofiahoeve in Sommels- dijk. In transparante verlichte halve bollen treedt een fanfare op. Eerder dit jaar was 'El Sol' op Oeral, het theaterfestival op Terschelling, te zien. De deelnemende boerderijen en molens zijn tussen 20.30 en 23.00 uur'aangelicht. De weersverwachtingen zijn goed om aanstaand weekend van een fraaie zonsondergang te genieten bij De Palmstee in Ouddorp. Deelnemer jan Sinke vertelt: "Bij ons komen de eerste bezoekers al vóór achten. En dat is eerlijk gezegd ook de beste tijd. Nog voor de schemer kim je dan via het paardenpaadje en door het Palmsteebosje naar de West duinen lopen en daar echt een hele mooie zonsondergang meemaken." Boerderijbewoners, waarvan hun bedrijf geopend is vei tel len unaniem hetzelfde verhaal. "Het is steeds een verrassing wie er komt. Het is heel leuk om te vertellen over je boer derij, je bedrijf De reacties zijn hartverwarmend. Je hoort mensen zeggen: 'Ik wist niet er dat op het eiland zulke mooie boerderijen zijn. Wat leuk dat jullie dit organiseren. Ik bezoek volgende week nog een paar boerderijen'. Op www.verlichteboerderijen. til is informatie over alle open gestelde boerderijen te vinden. Via deze site is de route ook virtueel te rijden. Wie meer wil weten, kan contact opne men met Lyanne de Laat, tel. 06-30013037, e-mail info(5) verlichteboerderijen.nl, of een routeboekje met plattegrond en activiteitenoverzicht aan schaffen. Dit is voor 2 ver krijgbaar bij de VVV's in Mid delharnis en Ouddorp, bij de boekhandels Vroegindeweij te Middelharnis, Bruna te Oude- Tonge en Van der Boom te Sommelsdijk en op de boer derijen die 's avonds open zijn voor publiek. GOEREE-OVERFLAKKEE - Op woensdag 26 septem ber organiseert de Federatie van Woningbouwvereni gingen op Goeree-Overflakkee een thema-avond rond 'Energiezuinig Wonen'. Het dagelijks bestuur van de Federatie - voorzitter Teun Bakelaar, secretaris Simon van Nieuwaal en penningmeester Wilma de Bruine - leggen uit waarom de eilandelijke woningbouwcor poraties zich over dit onderwerp gaan buigen. Door Adri van der Laan De Nederlandse woning bouwcorporaties hebben lan delijk afgesproken dat men in 2018 een forse energiebezui niging gerealiseerd wil heb ben bij hun woningvoorraad. Het is de bedoeling dat men in dat jaar een bezuiniging van 20% heeft bereikt. Met de bijeenkomst in De Staver wil de Federatie samen met zoveel mogelijk betrokkenen stilstaan bij de huidige situ atie rondom energiezuinig bouwen en wat er nog verder verbeterd kan worden. Voor de thema-avond zijn naast de besturen en werknemers van de woningbouwvereni ging ook aannemers, archi tecten, makelaars, installa tiebedrijven en ambtenaren vati getneenten en het ISGO uitgenodigd. Dat er iets moet gebeuren op het gebied van energie- bezuinigmg, daarvan zijn de woningbouwvereniging overtuigd. "We peuzelen met z'n allen de planeet op en iedere maatschappelijke organisatie dient er een bij drage aan te leveren dat cfit wordt voorkomen. Ook de woningbouwcorporaties", aldus het bestuur. Wettelijk zijn de woningcor poraties verplicht om vanaf 1 januari 2008 aan elke vrij- gekoinen woning uit hun voorraad een energielabel te 'hangen'. Op dit label wordt vermeld hoe energiezuinig de woning al of niet is. Huur ders kunnen dan zien hoe het staat met het energiege bruik van de woning die ze gaan betrekken en kunnen wellicht een indicatie krijgen over de hoogte van de te ver wachten energienota. De woningcorporaties kun nen er ook voor kiezen om in de komende tijd hun gehele woningvoorraad te labelen. Zij krijgen dan een jaar res pijt en dienen met ingang van 2009 hun zaken op orde te hebben. Ieder huis zal dan door gecertificeerde contro leurs, al of niet van buiten de corporaties, zijn gecon troleerd en voorzien worden van een label. Op dit label wordt in navolging van bij huishoudelijke apparaten, op een schaal van A tot en met G aangegeven hoe staat met de energiezuinigheid. Uit net gespre*k met de bestuursleden van de Fede ratie blijkt dat het nog niet zo'n gemakkelijke opgave is om in tien jaar tijd een ver mindering van energiege bruik van 20% te realiseren. Als er huurwoningen leegko men worden deze doorgaans aangepast aan de eisen des tijds, dus ook op gebied van energiezuinigheid. "Zo'n veertig jaar geleden is men al begonnen met spouwmuur isolatie en de woningen die in de afgelopen jaren nieuw zijn gebouwd voldoen al aan Het dagelijks bestuur van de Federate van Woningbouwverenigingen op Goeree-Overflahkee: v.r.n.L: Wilma de Bruine, Teun Bakelaar en Simon van Nieuwaal. de hoogste eisen", aldus Van Nieuwaal. 'Winst' zou er nog gemaakt kunnen wor den cioor het vervangen van oude cv-ketels en de isolatie te perfectioneren bij oude woningen. Maar men ver wacht dat de grote slag in de energiebesparing zal moeten liggen bij de 'nieuwe' tech nieken. Zoals het gebruik van aardwarmte en zonne warmte. Aan de hele operatie hangt een kostenplaatje dat behoor lijk hoog is. Zo kost de con trole ongeveer honderd euro per huis en de eventueel aan te leggen voorzieningen zoals een warmtepomp of zon necollectoren zijn eveneens prijzig. Toch verwachten de bestuurders van de corpora ties niet dat dit gevolgen zal hebben voor de huurders. Er zal alles aan gedaan worden om de operatie budgettair neutraal te laten verlopen. Men hoopt dat de eventuele hogere huren zullen wor den terugverdiend door een lagere energienota. Tijdens de thema-avond zullen verschillende spre kers iets vertellen en laten zien over de problematiek. Zo zullen de opzichters van de zes eilandelijke woning bouwcorporaties laten zien hoe ver men is met de ener- giebeperkende maatregelen Verder zal Rik Grashof van woningbouwcorporatie De Woonbron uit Rotter dam, die tevens ambassa deur Duurzaamheid is van zijn organisatie, iets over de invoering van het label vertellen. Daarnaast zal de heer J.C. Dijkgraaf van DWA Foto: Adri van der Uutn Adviesbureau voor installa tie en energieadvies, stilstaan bij de allerlaatste ontwikke- hngen en mogelijkheden op het gebied van energiebe sparing. Medewerkine huurders Het Federatiebestuur wijst erop dat energiebesparing niet alleen een zaak is van de woningbouwverenigingen, maar ook van de huurders. "Wij zullen er alles aan doen om de woning zo energiezui nig mogelijk te maken. Maar een groot een deel van bij voorbeeld het elektriciteits- gebruik ligt natuurlijk in handen van de bewoners van het huis en daar hebben wij geen invloed op". Waarmee het bestuur aangeeft dat zui nig omgaan met energie een zaak is van alle partijen in de samenleving. HERKINGEN - De Gerefor meerde Bijbel Stichting belegt donderdagavond 20 septem ber a.s. een kerkdienst in het kerkgebouw van de Gerefor meerde Gemeente te Her kingen, waarin ds. A.A. Egas - Christelijk Gereformeerd predikant te Middelharnis - zal voorgaan. De dienst vangt aan om half acht. Iedereen is hartelijk welkom. Niet alleen boerderijen, maar ook het Dirkslandse Sas is in de schijnwerpers een sprookje om te zien. Foto: Hans Villerius SOMMELSDIJK - Morgen, zaterdag 15 september, vindt de Agri-culturele dag plaats. Deze dag, die begint om 11.00 uur, vindt plaats op de boeren- hofstede Lust en Last aan de Kokseweg nabij Sommelsdijk. De boerderij uit 1672 wordt al 37 jaar bewoond door Hein Mijs, die ook het initiaüef heeft genomen voor deze dag. In de eeuwenoude schuur, die nu dienst doet als stal voor pen- sionpaarden, zullen morgen schilders en andere kunste naars hun werk vertonen. Mijs ziet een boer niet als iemand die slechts uit economische motie ven handelt, maar vooral als iemand die van zijn land houdt en dit verzorgt en zich verbon den voelt met, en deel uitmaakt van de natuur. Het grootste deel van onze natuur op het eiland, dat bekend staat om zijn rust, ruimte en natuurschoon, wordt onderhouden door boe ren. Dat ze steeds modernere methodes gebruiken en steeds meer rekening houden met het milieu door o.a. akkerran- den met bloemen in te zaaien, en tevens het toerisme dienen, weten veel mensen niet. Hij wil dit graag uitdragen en organi seert daarom ook de verlichte boerderijenroute mee. "Immers de landbouw is de drager van het landschap", zo zegt hij. In het koelhuis zal morgen een schouwburgzaal van strobalen zijn gemaakt voor het optreden van Rien Gielbert, Jan Baks en Piet Westhoeve. Leerlingen van de Technische School zullen de catering verzorgen in de schuur en in de tuin wordt thee met taart geserveerd. De bezoekers kunnen via de boomgaard met vele appelrassen richting de voormalige hooiberg waar ook culturele manifestaties gehou den zullen worden. Hein Mijs laat weten dat in vergelijking met andere eilanden het hem bij herhaling op valt "hoe wei nig trots wij op ons eiland zijn, terwijl we toch heel wat preste ren en te bieden hebben". Tij dens een ontmoeting met een kunstenaar, die er net zo over denkt, ontstond het idee om samen iets te organiseren om de mensen er meer bewust van te maken hoe gevarieerd en artis tiek de bevolking hier is. Het volledige programma voor de Agri-culturele dag van morgen staat op www.natuurlijkgoeree- overflakkee.nl en wordt ook ter plaatse uitgereikt. OUDE-TONGE - Morgen, zaterdag 15 september, zamelt de werkgroep Uzon weer goe deren in voor haar zusterge meente in Uzon. U kunt uw spullen inleveren tussen 10.00 en 12.00 uur op het inzamel- adres aan de Stationsweg 2a (Osseweijer B.V.) te Oude-Ton- ge. Er staat een collectebusje voor uw (vrijwillige) bijdrage in de transportkosten. Wie vragen heeft over de bruik baarheid van spullen, kan bel len naar dhr. G. Groenendijk, tel. 641934 (vóór vrijdagavond 21.00 uur). In een viertal zangavonden zul len onder het thema 'Zeeland zingt voor Israël' de bekende Zeeuwse koren Het Eilanden koor te Zierikzee, Mannenkoor Elim te 's-Gravenpolder en Jon gerenkoor Matthanja te Goes het komende zangseizoen een grote actie houden voor het Deputaatschap Israël van de Gereformeerde Gemeenten. Naast de drie koren zullen ook diverse instrumentalisten hier aan deelnemen: Willem Groe nedij k en Sjaak Berrevoets op de trompet, het Duo Friends op panfluit en viool, en Peter Vi'ildeman zowel op orgel als op piano. De kerken waar zangavonden gehouden zullen worden zijn: - op 24 november 2007 in de Elimkerk te 's-Graven polder, waar de actie wordt gestart; - op 1 februari 2008 een herdenkingsavond van de Watersnoodramp in de Nieuwe Kerk te Zierikzee; - op 30 april de Oranje zang en orgelavond in de Grote of Maria Magdalena Kerk te Goes; - een zomerzangavond in de Nieuwe Kerk te Middel burg. De actie die de koren hopen te houden, beoogt twee doe len. Het eerste is een bijdrage te leveren aan het werk van het Deputaatschap Israël. Het tweede is voor de koren zelf: belangstellenden wor den namelijk uitgenodigd om aan deze avonden mee te doen door zich vooraf aan te melden als lid van één van de koren. Dat kan tijdens een repetitieavond of via website www.zeelandzingtvoorisrael. nl. V^K ACCOUNTANTS ^^■K BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. lulianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637www.visser-visser.nl 1 OmM 't hij uw C2.<lKil».-of fcijli o;»oïi op ww>..opeinH;u.«,til ILnöfn BV Longwej HJ - 3245 KG - SommH»^ 0187 <7S747 AkkCfdo» BV UoCKterMg 2 43t7 Al - ^toordgcMMC - Oltl 401347

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1