'HBS RGO' viert negentigjarig jubileum met lustrumbijeenkomst Jeugdige inwoner Oude-Tonge verricht heldendaad Vervolg verhaal Probleem oplossen rond subsidiestroom Aangepaste kerkdienst Opgave 38^ Bachconcert Volksdansen en modeshow Snel handelen van zevenjarige voorkomt tragedie Samen zingen in Ouddorp EIIAIH]E|i.niEUW5 Zowel oud-HBS'ers als oud-RGO'ers van harte welkom Ontmoeting Kleinschalig Niet alleen uit ver verleden Excursie Erkenning Geestelijke gezondheidszorg Brandweer PAGINA 6 DINSDAG 11 SEPTEMBER 2007 MIDDELHARNIS - Dit jaar is het negentig jaar gele den dat in Middelharnis de HBS werd opgericht. In deze jaren heeft de school veel veranderingen onder gaan: het leerlingenaantal breidde fors uit, er werd van gebouw en enkele malen van naam gewisseld. Ondanks deze veranderingen is de verbondenheid onder de (oud)leerlingen gebleven. De vereniging 'Vrienden van de Rijks HBS en van de Regionale Scholengemeen schap Goeree-Overflakkee' en de school willen zater dag 6 oktober dan ook een feestelijke reünie organise ren, waarbij er alle ruimte is voor de oud-HBS'ers en RGO'ers om herinnering op te halen. Door: Adri van der Laan Wie het imposante gebouw op de hoek van de burg. Mijslaan en de Koningin Julianaweg in Middelharnis ziet, kan zich wel licht een voorstelling maken hoe de sfeer vroeger op deze school is geweest. Inmiddels heeft het gebouw een andere bestemming gekregen en is ook de naam HBS verdwenen. In een nieuw gebouw op een steenworp afstand volgen nu de ruim 800 leerlingen van de Regionale Scholengemeen schap Goeree-Overflakkee (RGO) de lessen op de afdelin gen van VMBO tot VWO. Om de contacten tussen de leer lingen uit de afgelopen jaren enigszins in stand te houden is na de viering van het vijf enzeventig jarig jubileum de vereniging 'Vrienden van de Rijks HBS en van de Regionale Scholengemeenschap Goeree- Overflakkee' opgericht. Deze vereniging is bestemd voor oud-Ieerlingen en oud-docen- ten en organiseert samen met de school de reünie op zater dag 6 oktober. Truus Kort en Wil Kik van de vereniging en docent Simone Goekoop leg gen uit wat er op de reünie allemaal zal gebeuren. De organisatoren geven aan dat die dag niet te vol met activiteiten is gepland. "Er zal alle ruimte zijn om elkaar te ontmoeten". Zij zijn blij dat het mogelijk is gebleken dat er tijdens de reünie enkele bewoners van de 'oude HBS' zich bereid hebben verklaard om een rondleiding door het gebouw te geven. Omdat er in het gerenoveerde gebouw nog verschillende authentie ke details van de oude school intact zijn gebleven, gelooft de organisatie dat dit bij de deel nemers aan de reünie zeker in de smaak zal vallen. Natuurlijk is er tijdens de reünie ook een schoolfotograaf aanwezig die foto's zal maken van de men sen die de klassen van 'toen' bevolkten. De bijeenkomst die 's middags zal worden gehouden in het gebouw van de RGO verplaatst zich aan het eind van de mid dag naar De Staver waar er een gezamenlijke maaltijd kan worden genuttigd. Door de aard van de school en de weinige mogelijkheden die er waren om onderwijs te volgen op de HBS was de schoolbevolking in vroeger tijden kleinschalig. Wil Kik en Truus Kort, die ruim vijftig jaar geleden op de HBS naar school gingen, herinneren zich nog vooral de gezelligheid die er was. Zij wijzen erop dat dit kwam doordat er in die tijd maar zo'n 150 leerlingen op de school waren. "]e kende elkaar en er werden met de vijf klassen veel gezamenlijke acti viteiten georganiseerd". Uit ervaring weten 'de Vrienden' dat deze saamhorigheid er toe geleid heeft dat de verschil lende reünies die ze hebben georganiseerd heel gezellig zijn. Als dan de oude verhalen weer worden opgerakeld, voelt men zich toch weer een beetje familie van elkaar. Een keer per jaar geeft de vereniging dan ook een keurig verzorgd blad uit waarin de oud-leer- lingen en docenten weer over de verschillende wederwaar digheden van de leden en de school worden bijgepraat. Het is de bedoeling dat tijdens de reünie ook de oud-docen- M- '-■'sst'» Regionale scholengemeenschap Goeree-Overflakkee ten worden uitgenodigd en misschien is het nog wel moge lijk dat zij nog wat lessen 'van toen' kunnen verzorgen. De organisatoren verzekeren dat het niet de bedoeling is dat alleen mensen uit het verre verleden de reünie bezoeken. Simone Goekoop geeft aan dat alle oud-leerlingen en docen ten welkom zijn en het doet haar dan ook deugd dat er zich inmiddels ook oud-leerlingen hebben aangemeld die nog maar kort geleden de school hebben bezocht. Via verschillende websites en het ledenbestand van de Ver eniging zijn de oud-leden en -docenten benaderd en uitge nodigd. Inmiddels zijn er al heel veel aanmeldingen binnen en de organisatoren verwach ten dat dit aantal in de komen de weken nog verder toe zal nemen. Ze benadrukken dat alle in het verleden betrokke nen bij de HBS of de RGO van harte welkom zijn tijdens de reünie. Doordat er veel leer lingen over heel het land - én daarbuiten - zijn uitgewaaierd kan deze reünie weer een mid del zijn om oude banden weer aan te halen. De organisatoren hebben er in ieder geval zin in en ze verwachten dat ze op 6 oktober zowel de oud-HBS'ers als de oud-RGO'ers een onver getelijke dag kunnen bezorgen rondom 'hun' school. ^Tïr35ï335Srl; Wie op de reünie van zaterdag 6 oktober, die vanaf 12.00 uur begint, aanwezig wil zijn kan zich op verschillende manie ren opgeven: Via de web site van de school: www. rgomiddelharnis.nl Het kan ook schriftelijk via het secretariaat: Truus Kort, Oostelijke achterweg 48, 3241 CM Middelharnis of telefonisch: 0187-489341. Bij de aanmelding graag het volgende vermelden: Voornaarri, achternaam, adres, woonplaats, tele foonnummer, emailadres, het jaar van verlaten van de school en of je een persoonlijke bijdrage wik leveren aan de lustrumbij- eenkomst. De toegang voor het mid daggedeelte is gratis. Niet- leden betalen wel een bij drage voor de maaltijd in de avonduren. Een pentekening van de monumentale 'HBS'. MIDDELHARNIS - Zater dag 15 september hoopt organist Paul Kieviet voor de SS'^ keer een Bachcon cert ten gehore te brengen. Ditmaal op het grote Leef- lang-orgel in de Hervorm de Kerk te Middelharnis. De serie Bachconcerten is inmiddels al een traditie van vele jaren. De cyclus is symbo lisch voor het orgelwerk van Johann Sebasüan Bac als onuit puttelijke inspiratiebron voor luisteraar én speler. Bach (1685- 1750) liet een groot en veelkleu rig specturm aan orgelmuziek na. Zowel in zijn vrije werken (Preludia en Fuga's, Toccata's Triosonates, Passacaglia, etc.) als in zijn koraalmuziek (een groot aantal koraalbewerkingen, zoals grote als beknopte, daarnaast variatiereeksen - 'pardta's'-) is sprake van vervolmaking en verrijking van de verscheidene barokke stijlen van zijn tijd. Ook voor latere componisten is Bach altijd het grote klassieke voorbeeld geweest. Het programma is: 1. Prelu dium en Fuga in b kleine terts (BWV 544); 2. Triosonate II in c kleine terts (BWV 526); 3. Fuga in c kleine terts (BWV 574) naar Legrenzi; 4. Partita over 'Sei gegrüsset, Jesu gütig' (BWV 768); 5. Fantasia en Fuga in g kleine terts (BWV 542). Het concert - aanstaande zater dag 15 september - begint om 20.00 uur en zal ongeveer een uur duren. De toegang is uw gift aan de uitgang. GOEDEREEDE - Op de eerste avond in het nieuwe seizoen van de Vereniging Vrouwen rondom Goere'e staaf er een modeshow en volksdansen op het programma. \elly Koese-Breen van Zie Za Zomode uit Ouddorp presen teert de nieuwste najaars/win- termode. Deze wordt voor u geshowd door kinderen en leden van de vereniging. Op deze avond zijn ook diverse mode artikelen te koop zoals riemen, tassen, sjaaltjes, sieraden enz. De volksdansgroep uit Stellendam o.l.v. Sien v/d Doel verzorgt een optreden met dansjes uit diverse landen. De avond.wordt gehou den op dinsdag 18 september in verenigingsgebouw Oostdam te Goedereede. De aanvang is 19.30 uur Deze maand is er een wandelex cursie en wel rondom de oevers van de Tenellaplas in de duinen van Oostvoorne. Er wordt een wandeling gemaakt van onge veer 2 uur onder leiding van een gids. Na afloop wordt er koffie gedronken met wat lek kers in het bezoekerscentrum. Denk aan goede wandelscho- nen en eventueel een fototoe stel. Deze excursie zal plaats vinden op: dinsdagmiddag 25 september. Het vertrek vanaf Dorpsüenden in Ouddorp is 12.30 uur en vanaf Goederee de bij de bushalte tegenover de fietsenstalling om 12.40 uur De kosten van deze middag bedragen 6,00. Consump ties zijn voor eigen rekening. Indien u geen vervoer heeft graag even melden bij opgave. Opgave kan tot en met 18 sep tember bij: Sjaan Sperhng, tel.: 0187-681646 of Loes van Len ten, tel.: 0187-880284. Email: dvanlenten@wanadoo.nl. OUDE-TONGE - Donder dagmiddag 6 september zette wethouder Petra 't Hoen de zevenjarige Thijs Korteweg in het zonnetje voor zijn verrichtte hel dendaad. Thijs kreeg een speciale oorkonde over handigd voor het redden van het leven van zijn vriendje Nick Boerewin- kel uit een zandberg. De gemeente Oostflakkee heeft de dag na het onge luk de eigenaar van het zand attent gemaakt op het gevaar dat de zand berg kan opleveren. Voor de zomervakantie was Thijs Korteweg uit Oude-Ton ge met Nick Boerewinkel en Davy Krijgsman aan het spelen op een zandberg. De jongens waren een tunnel aan het gra ven in de berg. Toen de tunnel groot genoeg was, probeerde Nick door de berg te kruipen. Deze stortte echter in toen hij er tot aan zijn middel in was gekropen. Thijs zag dit en begon te trekken aan de benen van Nick, die nog uit de berg staken. In eerste instantie had Thijs alleen de broek van Nick te pakken, maar uiteindelijk kon hij Nick eruit trekken en op die manier zijn leven red den. De ogen, oren en mond van Nick zaten vol met zand. Thijs Korteweg beseft achteraf dat het graven van tunnels gevaarlijk kan zijn. Hij hoopt Thijs Korteweg ontving de oorkonde uit handen van weihouder Petra 't Hoen. dan ook dat met de aandacht voor deze heldendaad ook andere kinderen voortaan beter op zullen letten als ze spelen in het zand. Het bezoek van wethouder Petra 't Hoen was voor Thijs dan ook erg belangrijk. Niet alleen ontving hij een oorkonde en een graaf machine van technisch lego, ook kreeg hij op deze manier de mogelijkheid zijn verhaal te vertellen. MIDDELHARNIS - Zondag 16 september is er weer een interkerkelijke dienst voor 'anders begaafden' in de Christelijke Gereformeerde Kerk te Middelharnis, waarin ds. A.A. Egas hoopt voor te gaan. Een ieder is van harte welkom in de dienst die om kwart voor drie begint. MIDDELHARNIS - Direc teur Tieleman van het in aanbouw zijnde Keuken centrum aan de Zuidelij ke Randweg, meldde zich donderdag als inspreker bij de raadsvergadering. Parkmanagement was zijn onderwerp en dan in het bijzonder vroeg hij aandacht voor een cor recte invulling daarvan. Het toekomstige terrein moet kwaliteit uitstralen en dat dient ook te wor den gewaarborgd. Tiele man is bezorgd over de huidige stand van zaken. Verantwoordelijk wethou der Kleingeld gaf aan dat parkmanagement voor de gemeente belangrijk is en dat hij op korte termijn met partijen rond de tafel zit om gesprekken te voe ren. (Van een onzer verslaggevers) De agenda voor deze eerste zit ting van de volksvertegenwoor diging na de zomervakantie was niet bijster groot en daarom kon voorzitter Kees van Dam, die burgemeester De Vries ver ving, al vrij snel de bijeenkomst afronden. De wijzigingen Reïn- tegratieverordening Wet Werk en Bijstand passeerden zonder discussie en ook bij de begro ting 2008 van Halt bleven op een enkel financieel adviesje na, uitgebreide fractiegevoe- lens uit. Subsidieverhoging in verband met dienstverlening van de stichting Companen aan de stichting Muziekschool leverde wel discussie op. Dat was echter meer gericht op de onduidelijkheid over het hoe en waarom, terwijl juist aller inzet was om een transparant en zakelijke basis te scheppen waardoor een lang conflict tus sen beide stichtingen kan wor den beëindigd. Dat alles stamt uit het ver leden, waar afspraken zijn gemaakt, die niet meer boven tafel te krijgen zijn. De Muziek school kreeg van de gemeente subsidie om huur en andere huisvestingskosten te kunnen betalen, toen zij introk bij het Diekhuus. In de loop van de jaren groeide het leerlingen- tal. Er werd meer en langer van ruimten gebruik gemaakt. De Muziekschool bleef echter hetzelfde bedrag als vergoe ding betalen aan Companen. Onenigheid als gevolg. De gemeente wil nu de subsidie stroom transparant hebben. Tussen Muziekschool en Com panen moet een heldere zake lijke relatie ontstaan. Het aan bod van de gemeente (ruim 12.000 euro) zou in delen van zeven-en vijfduizend euro in twee jaar kunnen worden aan gewend. Alle fracties wilden een oplossing van deze ondui delijke situatie. ABB keurde de subsidieverhoging af Vanaf dit jaar valt de openbare geestelijke gezondheidszorg (OGGZ) onder de Wet Maat schappelijke Ondersteuning. Het gaat om alle activiteiten op het terrein van de geestelijke volksgezondheid die niet op geleide van een vrijwillige, indi viduele hulpvraag wordt uitge voerd. De centrumgemeente Spijkenisse heeft financiële middelen gekregen. In overleg met de regiogemeenten moet tot een goede besteding wor den overgegaan. De raad van Middelharnis kon haar reactie geven Het sleutelwoord was zoeken naar samenhang, kwa liteit voor onze samenleving en voor de cliënten liefst begelei ding van begin tot het eind. Geen vrijblijvendheid maar helderhei'd. Of nu de gemeen te voor de lokale bevolking in het geweer moet komen of dat een en ander straks eilande- lijk geregeld wordt? Vragen te over en die onbekendheid werd niet weggenomen. Wel bezorgdheid omdat het hier gaat om de sociaal kwetsbaren in de samenleving en de vraag of in de strategische visie dit aspect een plaats kan krijgen. Bij het vragenuur wilde ABB- er Haffert graag weten, op basis van gegevens over een oefening van de brandweer in Sommels- OUDDORP - Zaterdagavond 15 september kan er weer 'samen gezongen' worden in het kerkgebouw van de Doops gezinde Gemeente in Oud dorp. Het zingen is van half 8 tot half 9 en iedereen is van harte welkom. De kerk ligt aan de Dorpstienden 3. dijk, of het korps binnen de aanrijtijdnorm en bluscapaci- teit kan functioneren. De wet houder gaf aan dat de aanrij- tijd van 7 minuten in bijna alle gevallen gehaald wordt en ook het uitbrengen van twee stralen op bovenverdiepingen in hoog bouw wordt gerealiseerd. In de Staver-zaak wilde de ABB-poli- ticus weten hoe het staat met de door de gemeente civiel rech terlijk te verhalen schade op de nabestaanden van de heer Jordaan. De wethouder deelde mee dat een en ander in pro cedure verloopt en dat het om een schadebedrag van 78.000 euro met rente gaat. Het thema Knelpunten in de bibhotheek- voorziening in kleine kernen, kwam niet op de agenda van deze reguliere raad, wel in de informatieve voorbereiding. Het onderwerp houdt in dat, zoals bekend, de provincie per januari 2008 haar bijdrage stopt in de exploitatielasten van bibliobussen aan ProBiblio, in relatie tot verdeling van andere financiële middelen voor biblio theekbeleid. 18- Hij is op pad naar het huis van Kees de Visser. En hij gaat vragen om een stukje van een van diens dennebo- men. Hij is vol goede moed, en die slaat pas aan het wankelen als hij zijn schreden zet op het betonnen brug getje tussen de twee ijzeren hekken dat toegang geeft tot het erf en huis van de rentenier. Fransje hoeft zich zijn vurige begeerte maar voor de geest te roepen om weer verder te stappen, zij het dan wat minder voortvarend dan voorheen. Bij de achterdeur gekomen klimt hij aarzelend op de stoep en roept met een dun stemmetje: VoUuk! Hij kijkt met bonzend hart naar de grote glimmendgroene deur en hoopt dat die maar gauw opengedaan zal worden. Maar de deur, die te massief is om zijn benepen stemmetje door te laten, blijft gesloten. Na een ogenblik gaat de deur echter toch open, en laat een man door die blijkbaar op weg naar buiten was. Zoa, kammeraad, zegt de man op joviale toon. Oe ièt jie? Fransje, is zijn verlegen antwoord. En van wien bin jie een jonksje? vraagt de man verder. Er zijn vrolijke lachrimpeltjes om zijn vriendelijke ogen, en Fransje put daar veel moed uit. Ik bin Fransje Westraete. En kriege'k asjeblief een stiksje van je kesbööm? De Visser kijkt hem verbaasd aan. Hij begrijpt niet wat het kereltje bedoelt. Gans aen gin kesbööm. Fransje. En wat wou je dae dan mie doen? O, julder aen wè kesbömen, een ièlen ööp, in den tuun kiek mae! en Fransje beschrijft een cirkel met zijn ene arm in de richting van de dennebomen. Hij voegt er an toe: Ik ae 'n kaesje, en een dienksje om 't an den bööm te niepen. En ak noe een stiksje van je bööm ae, dan ae'k ok 'n kesbööm, net as Neeltje. Kees de Visser vraagt verder niets meer. Hij lacht alleen ondeugend en steekt zijn kousevoeten in een paar klompen die naast de schone stoep staan. Kom mae es mie me mee, zegt hij alleen. Fransje volgt hem als een hondje naar de tuin. Daar aangekomen, verwacht hij dat de grote man in een van de statige dennebomen zal klimmen om het topstuk voor Fransje af te breken. Maar dat gebeurt helemaal niet. De Visser raapt een der op de grond neerhangende takken op en breekt daar een kleinere zijtak van af Hij biedt Fransje die aan, en zegt: lerzö, Fransje. Dae zü je zö es een moaie kesbööm van kunnen maeken! Frans je is echter zo vreselijk teleurgesteld, dat hij de tak niet eens aanneemt en stottert: Mae ik wouë een stiksje van boven uut 'n bööm aen, net as 'n echen kesbööm! De man moet heimelijk lachen, maar hardop zegt hij: Dat kan toch nie. Fransje! Dan zou ièl den bööm gerie- neweerd wezen. Dan zou 't net wezen of at 'n z'n musse verlozen was, en dan groeit er noait gin are punt mi an. Dat staet zö lillik; en jie zou toch ok zö'n liUiken bööm nie in joe tuun willen aen, is 't wè? Daar kan Fransje weinig op zeggen, en zo'n platte groene tak is beter dan helemaal niets. Hij aanvaardt nu de tak. Dank je, Kees de Visser, zegt hij beleefd. Misschien kan hij die krom me, platte tak wel op de een of andere manier recht zetten, en er zijn kaarsje aan vastknijpen. Samen verlaten ze de tuin. Fransje wil meteen terug naar het bruggetje gaan, maar Kees de Visser zegt: Kom es even mie me mee. Fransje. Ik ae jiog wat aars voe je. Gae mar es mee in uus. In de achterkamer ziet Fransje drie ■rouwen - een oudere, die zeker de vrouwe is, en twee jongere. Hij ver baast er zich over dat ze alle drie hun m-ote muts op hebben, terwijl het toch leen zondag is. Rijke vrouwen doen dat zeker iedere dag - want dat ze rijk zijn, heeft Fransje allang vastgesteld. Hoe zouden ze anders zoveel grote kerstbomen hebben zomaar buiten in hun tuin, en dan zo'n groot huis. Hij laat zijn ogen door de ruime kamer gaan en ziet de grote lijsten aan de muur en de mooie vazen en pullen op de schouwe. En dan zo'n mooie lamp met allemaal schitterende rech te stukjes glas eraan. Wat zouden die mooi aan een kerstboom staan! De vrouwen zijn erg vriendelijk tegen Fransje. De Visser vertelt wat Fransje is komen halen, en ze vragen naar de kerstboom die hij wil maken. Ze glim lachen als ze een idee van zijn simpe le plannen krijgen, maar oefenen er geen kritiek op uit. Een der jonge vrouwen vraagt of Fransje wel een kommetje sukelade- melk lust, en op zijn bescheiden knik ken gaat ze een kopje klaarmaken. En de andere vraagt: En je lust toch ok we een appeltje zeker? Ze gaat met een de kamer uit en komt terug met drie grote goudrenetten. Fransje zit kennelijk te feesten. Er hangt hier zo'n rustige sfeer, dat hij er zich meteen thuis voelt. Het is net of hij die mensen al heel lang gekend heeft. Ze vragen hem niet uit, zodat hij in het geheel niet het gevoel heeft dat hij op zijn hoede moet zijn. Alle vier hebben zijn onverdeelde liefde en vertrouwen. Maar als hij zijn chocola demelk op heeft, bedenkt hij opeens dat Poete niet weet waar hij is, en dat ze misschien wel naar hem aan het zoeken is. Hij zakt van zijn stoel en zegt dat hij naar huis moet. Een der meisjes steekt zijn appels onder zijn bloes en zegt: Tjoean, noe ei je toch es een dikken buuk! Dan geven allen hem een hand en zeggen dat hij gauw nog eens terug moet komen. Waardig stapt Fransje naar het brug getje. Maar zodra hij op de weg is, zet hij het op een lopen om moge lijk verloren tijd in te halen. De tak belemmert zijn voortgang wel wat en zwaait wild mee, maar eindelijk komt hij toch, geheel buiten adem, bij hun eigen achterdeur. Poete, is vader a tuus? is zijn eerste vraag, als hij moeder ziet. Niènt, kind, nog in gin paer uren. Dan vallen haar ogen op de denne- tak en verwonderd vraagt ze: Waer ei je die ehaelen, en wat mö je dae mie doen? Dae mö'k een kesbööm van maeken, en die ae'k van Kees de Visser ehad. Van Kees de Visser? vraagt moeder op verbaasde toon. Bi je dae dan ièle- mal ewist, en ièlemal alliènig? Ik doch a je bie Neeltje an 't spelen was. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6