Blauwtong geëxplodeerd op Goeree-Overflsikkee Negende Boerenlanddag groot succes M^Uü dtUmaat, T^icü^uatu Jipi<^^s,tiis> EIUVtlDEri-tllEUWS BEROEPEN oomkojeugdhoekje@filternet.nl PSALMEN "^tin: SCHOOL Een koffer vol herinneringen Dagelijkse nieuwe meldingen Twintig bedrijven getrojfen Drama Slijm Zout water Vaccinatie PAGINA 9 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 2007 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100i120 punten ie verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van€ 10,-. Wie een jaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. Reinier van Schaik (Stellen- dam) maakte een puzzel over beroepen in de Bijbel. Beantwoord de vragen en neem van het antwoord de letters die achter de puzzel staan (bijv. Ie letter). Neem deze letters bij elkaar en er komt een beroep uit. Dit is het antwoord. Let op, bij vraag 6 moetje de 'ij' als één letter tellen. Weer naar school. De vakan tie is voorbij. Het wordt weer tijd om te leren. Sommigen vinden het leuk om te leren. Voor anderen is leren heel moeilijk. Weetje wat belangrijk is? Dat je de gaven die je van God gekregen hebt, goed gebruikt. De één heeft meer talenten dan een ander. Denk maar aan de gelijkenis van de talenten. Daaruit blijkt ook dat de Heere meer van iemand vraagt die veel talenten gekregen, dan van iemand die minder talenten gekre gen heeft. 1 k hoorde eens een predi kant zeggen: 'Als je een 8 kunt halen en je hebt maar een 6, dan steel je van God.' Denk hier maar eens over na. Deze keer een puzzel over de berijmde psalmen. Hij is gemaakt door Willianne Mans (Ooltgensplaat) De woorden die ingevuld moet worden, vormen samen een zin. Pakje psalm boek er maar bij. 1. Zo gaat het elk, dien bemind. (Psalm 127) 2. Uw konink'rijk eind'loos uitgebreid. (Psalm 145) 3. Nieto Heer'. (Psalm .115) 4. Want hij zal zijn gelijk frisse boom. (Psalm 1) 5. God is mijnin het lijden. (Psalm 62) 6. Zij zijn vervreemd mededogen. (Psalm 88) 7. Van geslachte tot (Psalm 146) 8Uw gewijde tente weder. (Psalm 43) 9. Dit is Jacob, dit is't vroom(Psalm 24) Else-Marie de Leeuw (Melissant) Natuurlijk mag je mee doen. Je mag al de puzzels van een maand opsturen. Voor de opgestuurde puzzels krijg je punten. Schrijf je een vol gende keer ook even je adres bij de oplossingen? Verschillende puzzelaars hebben de grens van 500 punten overschreden. Het zijn: Ton van Schaik (Stellendam), Anja van Splunter (Ouddorp), Anja Herweijer (Dirksland), Guido van Gils (Acht- huizen) en Jacob Meijer (Ouderkerk a/d IJssel). Jullie krijgen binnenkort een boekenbon. Erika en Arco Luime (Ouddorp) maakten in hun vakantie een puzzel die heel goed bij het begin van het schooljaar past. De eerste letters van de antwoorden vormen een zin. Wat vertellen zij jullie? 1. 2. 3. 4. 5. Welk beroep had Ismaël? (Gen. 21 20 - 5', 6" en V letter) Welk beroep had Kaïn? (Gen. 4:2-2'' letter) Welk beroep had Azarja? (1 Kon. 4:2-6'= letter) Welk beroep wordt genoemd in Jona 1:6- 2^ 6% 8" en 12'= letter)? Het 2'' beroep (heeft met sterren ie maken) dat genoemd wordt in Dan. 4 7 - 4e letter) Welke knechten liet Jozef roepen om zijn vader te balse men? (Gen. 50 2 - 3^ 9' en 14'' letter) 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10 VRAGEN: IAndere naam voor leraar. Wereldtaal. Hier schrijf je in. Ander woord voor schrift. Breien, haken en naaien noem je Op school krijg je van de leraar of lerares o Een werkstuk of spreekbeurt gaat over een bepaald o Een boek ga je Een vak, waarbij je veel dingen over vroeger leert. Een ander woord voor geografie. II. Bij het vak aardrijkskunde gebruik je vaak een 12. Als je in de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs zit, krijg je veel 13. Een ander woord voor globe. 14. Aan het eind i'an de school voor voortgezet onderwijs moetje een doen. 15. Als je telt begin je met de 16. Sommen maken noem je 17. Bij het vakmoet je allerlei dingen over bloemen en planten leren. 18. Iemand die op school overblijft moet op school blijven 19. Een ander woord voor sporten op school. 20. Voor een werkstuk kun je allerlei dingen opzoeken op het 21Koningin Beatrix is devan mijn school (de school in Ouddorp). 22. Een leraar of lerares moet de repetities 23. Een geheugensteuntje noem je een 24. Op school spreek je geen dialect maar We willen met elkaar de komende tijd terug kijken op de vakantie. Daarom heb ik een nieu we rubriek bedacht. De bedoeling is: Beantwoord de vragen zo goed mogelijk. Dat levertje 10 punten op. Maak een rebus over een plaats waar je geweest bent: dat mag de plaats zijn waar je op vakantie geweest bent, of de plaats waar je een dag naar toe bent geweest, of de plaats waar je gelogeerd hebt of gewoon je eigen woonplaats als je thuis gebleven bent. Als er meer kinderen uit één gezin meedoen, moet iedereen een eigen rebus maken het liefst met een andere plaats. De antwoorden kunnen ook anders zijn. Zo'n rebus levertje ook 10 punten op. Stuur een nieuwe pasfoto op. De pasfoto komt dan op de plaats van de piloot Dat levertje 5 punten op. 1. Hoe heet je? 2. In welke plaats woon je? 3. Wat heb je in de vakan tie gedaan (bijv. thuis, tijdens een logeerpartij, tijdens een daagje uit of op de vakantie ergens anders)? 4. Naar welke plaats (en in welk land) ging je op vakantie of waar ging je een dagje naartoe? Maak bij deze vraag een rebus over een plaatsnaam. 5. Wat heb je voor bijzon dere dingen gezien/ gedaan? 6. Heb je nog iets speciaals meegenomen op vakan tie, watje echt niet kon missen? 7. Wat vond je erg fijn om thuis te kunnen laten? 8. Wat miste je erg in de vakantie? 9. Wat vond je erg verve lend in de vakantie? 10. Wat vond je het leukst/ het mooist in de vakan tie? Fam. Bijnagte (Scherpe- nisse) Fijn, dat jullie met z'n allen zo genoten hebben in Frank rijk. Ik denk dat bijna iedere vakantieganger deze zomer regelmatig regen gehad heeft. Voor Jan Willem is het een hele verandering: op kamers in Utrecht en daar studeren. Alinda den Hoed (Middel harnis) Als je nog even doorgaat met het oplossen van de puzzels heb je een boekenbon. Ga je nog even door? Sturen jullie alle oplos singen op? Voor de maand augustus zijn dat in totaal 10 puzzels (met de vragen over 'de koffer vol fierinne- ringen' erbij). Stuur de pasfoto's via de post op. Als je het via de mail wilt doen, wil Ik de foto graag in een JPG- bestand. OUDE-TONGE Het blauwtongvirus is geëxplodeerd op Goeree-Overflakkee. Al minstens twintig bedrijven hebben een uitbraak gemeld bij de dierenartsenpraktijk in Oude-Tonge, en dagelijks komen er nieuwe meldingen bij. Volgens dierenarts Casper Hoek heeft de ziekte, die wordt overgebracht door een kleine mug, de knut, zich nu verspreid over het hele eiland, van Ouddorp tot Ooltgens plaat. Het destructiebedrijf heeft in de afgelopen week al "enkele tientallen" kadavers opgehaald. Door Gert van Engelen Nog maar twee weken geleden beperkte het virus zich op Goe- ree-0\'erflakkee lot één geval, volgens de officiële lezing ergens op het grondgebied van de gemeente Oostflakkee. Kort daarna breidde de ziekte zich, net als elders in Nederland, razendsnel uit tot een epide mie. Blauwtong dook vorig jaar voor het eerst op, maar slaat dit keer zo hard toe dat heel Nederland ondertussen tot 20 km-gebied is verklaard. In zo'n zone is alle vervoer rondom een besmettingshaard verboden, behalve van paar den. Honderden bedrijven zijn al gedupeerd. Casper Hoek runt samen met vier collega's aan de Lange- weg in Oude-Tonge de enige dierenartsenpraktijk voor schapen op het eiland. Hij bevestigt tegenover het Eilan den-Nieuws dat de virusziekte over heel Goeree-Oveiflakkee waart. "Het is behoorlijk erg", omschrijft hij de omvang van het drama. Dat het metterdaad de gevreesde blauwtongziekte is, blijkt het uit bloedonder zoek. "Het merendeel daarvan bevestigt dat er sprake is van blauwtong." Ook in de nabij gelegen Hoeksche Waard is de situatie "heftig". Blauwtong treft niet alleen schapen, maar feitelijk alle tweehoevige herkauwers. Maar Hoek signaleert tot zijn verba zing dat op Goeree-Overflak kee tot dusverre alleen schapen het slachtoffer zijn. Geiten en koeien zijn gevrijwaard geble ven. Op het eiland komen ook reeën voor, en die zijn, net zoals bijvoorbeeld dromeda rissen, herten en bizons, ook vatbaar voor het virus. Maar over deze dieren is nog geen melding binnengekomen. De eerste zichtbare verschijn selen dat een schaap ziek is van blauwtong, zijn dat er slijm uit de mond druipt en "dat de neus nat is", vertelt Adriaan den Boer, de schapenboer in Herkingen, die al drie dode exemplaren heeft geteld in zijn kudde van zo'n 1300 schapen. Ook kenmerkend is dat een getroft'en schaap "zere hoetjes" heeft en net zo voorzichtig en moeizaam loopt als een pas geboren lam. Later worden ze kreupel. Behalve ontstekingen aan mond en tong (die blauw kleurt) krijgt een aangestoken dier hoge koorts. Den Boer: "In wezen is het een zware griep, waartegen oudere scha pen minder weerstand heb ben." Aan de ziekte zelf is vrij wel niets te doen, en de meeste dieren bezwijken dan ook na enkele dagen. Maar hun lijden kan verlicht worden. Veehouders en dierenartsen geven injecties met pijnstillers en penicilline, tegen infecties. Casper Hoek: "En daarnaast energiedrank en water, zodat ze niet verdrogen. Want dat is wat er aan de hand is." Schapenboer Cor de Groot in Den Bommel, eigenaar van enkele honderden schapen, behandelt zijn dieren met anti biotica en een pijnstiller. Dat lijkt te helpen. Van de vijftig schapen die het virus hebben opgelopen, is er tot nog toe niet één gestorven, aldus Hoek. Intussen rijden de vrachtwa gens van het destructiebedrijf steeds vaker over het eiland. Meestal worden de kadavers langs de openbare weg gelegd, toegedekt met zeil of ander kunststof doek. "Natvunlijk zijn niet alle dode dieren het slachtoffer van blauwtong", zegt Hoek, maar hij denkt dat de ziekte al "enkele tientallen" schapen heeft gedood. In dat opzicht verschilt Goeree-Over flakkee niet van de andere regio's in Nederland, waar in korte tijd duizenden zieke beesten willoos zijn doodge gaan. Hoek beaamt verder de observatie van het ministe rie van Landbouw dat er per schaap veel meer knutten wor den geteld: 3000 soms tegen over 300 vorig jaar. Ook merkt hij dat het percentage besmette knutten schrikbarend hoger is. Adriaan den Boer heeft het onbewezen vermoeden dat schapen die in de nabijheid van zout water grazen, minder worden getroffen dan scha pen bij zoet water. Zout water verspreidt de knut misschien langzamer, oppert hij. Zijn schapen lopen deels langs de (zoute) Grevelingen, waar hij nog slechts 1 kadaver vond, en langs het (zoete) Kram mer-Volkerak (twee kadavers). Dierenarts Hoek reageert behoedzaam: "Het zou kun nen, al denk ik dat het niet met het zout te maken heeft, maar wellicht met het feit dat de schapen op een dijk grazen. Daar staat altijd wind. Maar dit is gissen; ik heb er geen enkel bewijs voor." Twintig eilandelijke bedrij ven hebben tot gisteren bij de praktijk van Hoek gemeld dat blauwtong nu ook bij hen heerst. Hoek gelooft dat het werkelijke aantal uitbraken hoger is. "Ik verwacht dat het nog erger is dan de gevallen waarvan wij nu weten." Goe ree-Overflakkee kent twee schapenboeren met omvang rijke kuddes, De Groot en Den Boer. "Wij moeten ervan leven", zegt Den Boer. Daar naast zijn er zo'n honderd klei nere schapenhouders, veelal zogenoemcle hobbyboeren. Casper Hoek heeft somber nieuws voor de schapenboe ren: blauwtong zal naar zijn oordeel niet meer uit Neder land verdwijnen. "Het zou mij niet verbazen als binnen één a twee jaar alle schapenbezitters in héél Nederland met blauw tong geconfronteerd worden. Zo ernstig is de situatie." De allereerste melding van blauw tong op Goeree-Overflakkee betrof overigens twee gevallen, in Achthuizen en Oude-Tonge. Dit is in tegenstelling tol wat (de inmiddels vertrokken) biu- gemeester Ton van Pelt zei. Hoek, die de betrokken hobby schapen zelfheeft onderzocht: "Ik denk dat de informatie voorziening achterliep bij de werkelijkheid." Als blauwtong de winter over leeft, is vaccinatie van de vee stapel op de langere termijn de enige mogelijkheid om de ziekte te bestrijden. Het minis terie van Landbouw werkt al mee "aan de ontwikkeling van een vaccin voor het blauw tongvirus dat in het noorden van Europa voorkomt", deelt het mee. Dit vaccin zal op zijn vroegst komend voorjaar beschikbaar zijn. Vaccinatie zal, volgens NRC Handelsblad, echter alleen gebeuren als er overeenstemming is binnen de EU, want in sommige landen worden gevaccineerde dieren niet geaccepteerd. OUDDORP - Zaterdag stond het centrum van Ouddorp weer in het teken van de Boe renlanddag. Deze dag werd druk bezocht en het weer werkte uitstekend mee. De eer voor de openingshan deling was deze keer voor de heer Arie Baars. Hij deed dit door bieten van het loof te ont doen. Baars is van het RTM- museum. Hij legde het verband tussen het vervoer van de land bouwproducten vroeger met de tram. "Vanwege de slechte wegen konden de boeren hun producten niet snel afvoeren". De komst van de tram legde zorgde er voor dat dit allemaal sneller verliep. Verder sprak Baars zijn verontrusting uit over het feit dat landbouwge bied omgezet wordt in natuur gebied en hij sprak de wens uit dat de gemeenteraden hier paal en perk aan stellen. Aan de Stationsweg in Ouddorp stond een uit 1916 daterende tramwagon waarin een foto expositie werd gehouden. Naast historische en moderne landbouwmachines, agrarische producten en activiteiten voor het hele gezin was deze Boe renlanddag een gezellig evene ment voor heel de familie. Voor de boerenlanddag kon men bloemstukken en sierfruit insturen. Alle inzendingen stonden geëtaleerd in een kraam op de boerenlanddag. De jury bestond uit medewer kers van de veiling. In de categorie zomerbloemen kreeg Maatschap Aleman de eerste prijs. Kees Tanis ontving de tweede prijs en de derde priis ging naar Kwekerij Klep per. In de categorie sierfruit ging de eerste prijs naar Maatschap De Jong, de tweede prijs naar R de Jong en familie Van Dijk behaalde de derde plaats. De hoogste scoren behaalde Maatschap De Jong en werd met trots de wisselbokaal in ontvangst genomen. Op de foto de prijswinnaars. (Tekst en foto: Adri van der Laan)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 9