Organist Paul Kieviet geeft 38e Bachconcert in Middelharnis Vervolg verhaal RAAD EN H DAAD Wespspin gesignaleerd in Herkingen Ontspanning schaakt en damt weer venster EIIMID^-^IELWA iffl»' rnUITVUEGJES GEZONDE KOFFIE? 8UREN SPAKEN PAGINA 5 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 2007 Blik op kerk 'l en samenleving - Nieuw liedboek - Verouderd? - Eenheid Er komt een nieuw liedboek voor de kerken dat het huidi ge Liedboek moet vervangen. Dal is ruiiTi dertig jaar gele den ingevoerd, maar liet blijkt alweer niet te voldoen aan de eisen van de tijd. Overigens zal het nog wel een poos duren, pas in het voorjaar van 2012 zal de nieuwe bundel 'ter beproe ving' aan de kerken worden aangeboden. De .Synode van de PKN - dat zijn dus sinds 2004 de geza menlijke Hervormde en Gere formeerde kerken - heelt geoordeeld dat het Liedboek aan vervanging toe is... Dat blijkt ook wel uit de praktijk van het kerkelijk leven: een (link deel van de Hervormde Kerk - de rechterllank - heelt er nooit gebruik van gemaakt. Maar ook in andere sectoren van de kerk laat men het Lied boek voor wat het is... Daar wordt gezongen uit bundels als 'Tussentijds', Gezangen voor de liturgie, de Evangelische Liedbundel, Zingende geze gend, enz. En laten we vooral de bundel 'Opwekkingsliede ren' niet vergeten, die enorm populair blijkt te zijn. Het is wel merkwaardig dat kerkliederen blijkbaar zo gauw verouderd zijn. Twee eeuwen geleden, in 1807, werden de Evangelische Gezangen inge voerd. Later, in 1866 werd deze bundel aangevuld, de zgn. Vervolgbundel. In 1938 kreeg de kerk - toen nog de Hervormde - weer een nieu we bundel gezangen, in 1974 vervangen door het Liedboek. En nu is er alweer een nieuwe bundel gezangen nodig... Ter wijl de psalmen van Datheen - in die tijd omstreden genoegl - het twee eeuwen hebben vol gehouden. In 1773 kreeg de kerk een nieuwe berijniing en daaruit zingen de meeste ker ken van de Gereformeerde Gezindte nog... Al kunnen we - terecht - onze bezwaren tegen deze berijniing inbren gen... Maar kennelijk hebben de psalmen toch een langere adem dan de gezangen. Doel van de PKX schijnt te zijn - althans dat heeft het mode- ramen zelf gezegd - door mid del van een nieuw liedboek de eenheid van de kerk(en) te bevorderen. Letterlijk: "Ook als verschillende groepen heel verschillende voorkeuren heb ben, is en blijft het toch één gezamenlijk boek waaruit gezongen wordt..." Eenheid in verscheidenheid, zo is de leus... Het is voor mij de vraag - maar ik weet het antwoord al - of een gezamenlijk kerkboek de een heid kan bevorderen. De ker ken - niet alleen de Hervorm de, maar ook de Gereformeer de - zijn zeer verdeeld en van de ene kansel wordt tegenge sproken wat van de andere met stelligheid wordt beweerd. Of die verschillen zullen verdwij nen wanneer er een gemeen schappelijk gezangbundel is, geloof ik eerlijk gezegd niet. Daar is iets anders voor nodig, de leiding en de werking van de Heilige Geest, Die in alle waarheid leidt en samenbindt. Maar aan die Geest heeft niet alleen de PKN behoefte, maar ik denk alle kerken in ons goe de vaderland. WAARNEMER Deze vraag- en anhvoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er koslejiloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuius, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriekvermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Mijn liiiis is knmkschoon, vuuir lock heb ik last van fruitvliegjes. Hoe kom ik van ze ap Antwoord: Deze piepkleine, snel rondvliegende fruit- vliegjes (ofllcieel Diosophila funebris), zijn dadelijk geïn teresseerd als er vers fruit of groenten en diverse schillen in c/e buurt zijn. De wijfjes /eggen reeksen eieren in tiet afval en zo mogelijk in uw bloempotten als ze uw huis binnenkomen. Rijpe en ook rollende vruch ten genieten de voorkeur. De larven die uit de eitjes komen, zijn grauwwil. Ze komen af en toe aan de oppervlakte als zij zich in een vloeibare massa of vloeislol bevinden en halen adem door een luchtbuisje, waarna ze weer een tijd lang onderduiken. Na twee a drie weken verpoppen ze zich bij voorbeeld in tie potaarde van uw planten of in afval. U kunt voorkomen dal ze uw groenten en fruit aantasten, door die mei een doek of vel plastic te bedek ken. De vrouwtjes deponeren dan hun eitjes op die bescher mende laag en n kunt de doek daarna in kokend water uit wassen, of het vel plastic door een nieuw vervangen. Als er niets Ie halen is, zijn de meeste insecten gauw verdwenen. Eet daarom de rijpste vruchten het eerst op, laat geen rottende delen liggen, pak uw afval zo spoedig mogelijk in en doe het in een gesloten vuilnisvat of zak. Zijn er al teveel, haal dan een contactinsecticide bij de drogist en ruim de slerk aan getaste planten op als u tegen hel uitwassen van de wortels en verpotten in verse aarde opziet. Is cafeïnevrije koffie gezonder dan gewone koffie? Antwoord: De cafeïne in de koHie is pas schadelijk voor ons lichaam indien we véél kof fie drinken. Zon 4 tot 6 kop jes doen u geen kwaad, want de gevreesde cafeïne is een alkaloïde (d.i. een organische, stikstof bevattende verbinding) o:m. voorkomend in theebla deren, colanoten en koffiebo nen. Ze stimuleert de hartslag en versnelt daardoor de bloed circulatie, bevordert de bloed- voorziening van de hersenen (waar de adertjes erg dun zijn) en veijaagt daardoor een eer ste vermoeidheid en behoefte aan slaap. Gafeïne verhoogt dus ons denk- en ons prestatie vermogen, bevordert de uri- nevorming en versnelt de stof- wis.seling. Matig gebruik van koffie heeft dus verbetering van onze conditie en stemming lol gevolg. Pas als de koffie in te grote hoeveelheden wordt genuttigd, brengt het vergif tigingsverschijnselen teweeg, zoals hoofdpijn, duizeligheid, verhoogde prikkelbaarheid, krampen en onwel zijn. Gaat men cafeïne aan de koffiebo nen onttrekken, dan is er een oplosmiddel voor nodig. Het kan gebeuren dat er wat rest jes oplosmiddel achterblijven, maar die verdwijnen tijden,s het branden van de koffiebo nen vrijwel geheel. Mochten er nog wal resten achterblij ven, dan zijn die zo gering dat voor schadelijke gevolgen niet gevreesd hoeft te worden. Maar wat heet cafeïnevrij? Koffie is namelijk nooit hele maal vrij van cafeïne. Een kop cafeïnevrije koffie beval twee tol vier milligram cafeïne. Het lukt namelijk niet om cafeïne volledig uit de boon te verwij deren. Ik heb eierkarloiK tegen de tus senmuren gespijkerd om het geluid van mijn pianomuziek te dempen, maar nog klagen de huren over mijn spel. Toch moet ik dagelijks vingeroefeningen doen. Wat raadt u mij aan? Antwoord: De vooral oudere flats en de rijtjeswoningen zijn helaas slechts door vrij dunne muren van elkaar gescheiden. Daardoor zal de muziek van de piano of een geluidsinstallatie in uw kamer niet alleen buiten om via ramen, deuren en ven tilatieopeningen bij de buren binnen komen, maar boven dien dringen alle geluiden als hoorbare trillingen door hout, melftal en steen heen. Het is niet voldoende uw muziekin strumenten en de luidsprekers wal verder van de wand af te zetten, want de geluicLsgolven planten zich behalve door een te dunne muur, ook nog via de gevelsv'oort. Zelfs dikke gordij nen en al uw lege eierkartons legen de tussenmuren kunnen hoge en vooral lage tonen heus niet isoleren. De lucht ertussen trilt immers mee. Gelukkig zijn er wel enige maatregelen mogelijk, zoals dubbele begla zing en de zgn. buigslappe voorzetwand, die op enkele cm van die muur tussen pla fond en vloer geklemd wordt en bijv. beslaat uit paaltjes van 2x3 duim en rachels, afgedekt met gipsplaat. De ruimte daar achter moet worden opgevuld met isolalieniateriaal als glas wol. Deze wand mag nergens de muur raken. Waar die wand bij plafond en vloer komt, moet u een laagje vilt tussenklem- men. Aan een plafond kunt u echter geen zware afscherming ophangen. Wanneer tevens MIDDELHARNIS - Zaterdag 15 september, 's avonds om 20.00 uur, hoopt Paul Kievnet een Bachconcert te geven. Dit concert vindt plaats in een serie die al een heel aantal jaren loopt, en waarin de concerten plaatsvinden in de Hervormde Kerk te Middelharnis, die beschikt over een voor Flakkeese begrippen uitzonderlijk groot orgel: het fraaie Leeflang-orgel uit 1952, en de Hervormde Kerk te Sommelsdijk, waarin het prachtige, monumentale Meere orgel uit I82I staat. Twee instrumenten met een geheel verschillende klankenwereld, die elkaar prima aanvul len waar het om de rijke en veelzijdige orgelmuziek van Johann Sebastian Bach gaat. johann Sebastian Bach (1685- 1750) was zonder twijfel de grootste orgelcomponist van alle tijden. In zijn orgelmuziek verenigt hij allerlei slijlinvloe- den uit de barok, terwijl hij als geen ander de muziek-ontwik- keling nii hem heeft gevormd. Het is bekend, en in allerlei composities na te speuren. dat Bach hèt lichtende voorbeeld was voor vele componisten uit de achttiende en negen tiende eeuw. Mozart, Beetho ven, Mendelssohn, Schumann, Brahms, Franck, Reger, steeds grepen ze terug op Bach. Van sommigen van hen is bekend dat ze elke dag begonnen met een uur Bach spelen op die piano, om door hem inspirade op te doen. ()ok voor mensen van de 21' eeuw is Bach een niet uit te putten inspiratiebron. Ook dit concert is daar dienstbaar aan. Het programma biedt dit keer twee 'grote' werken, een trio sonate, een altijd weer indruk wekkende koraalpartita en een interessante fuga. I. Preludium en Fuga in b kleine terts (BWV 544) De grote h-moir, zo staat dit werk onder organisten bekend. Er zijn nóg enkele van die 'grote' Preludia en Fuga's: geschreven '11 zijn meest rijpe periode, in Leipzig. Het Preludium com bineen grillige ritmen, disso- iiante samenklanken en Itali aanse vormgeving en een flin ke hoeveelheid virtuositeit met elkaar De fuga is juist weer streng van opbouw, uitzonder lijk knap hoe Bach ingewik kelde structuren (vier thema's ^vorden dooreen ge\'lochten) laat samengaan met een vloei end stemmenverloop... 2. Triosonate II in c kleine terts (BWV 526) Bach vervolmaakte hier als het ware de in Italië in groten getale gecomponeerde triosonale, zoals o.m. Corelli, .\lbinoni, Vivaldi en anderen die schreven. De bezetting van zo'n sonate was bij\'oorbeeld voor twee Huilen, clavecimbel en cello. Bach laat de organist alle partijen tegelijk uitvoeren. Die organist heeft het dan ook bijzonder druk... Bach schreef zijn zes triosonales als sludie- muziek voor zijn oudste zoon Wilhelm Friedemann. 3. Fuga in c kleine terts (BWV 574) Ook wel 'Legrenzi-fuga' genoemd. Legrenzi was een Italiaans componist, o.m. ver bonden aan de San Marco in Venetië. Hoewel hel stuk al vanaf de 18" eeuw naar hem genoemd wordt, is het afdoen de bewijs dat bet thema echt van hem afkomstig is, nog steeds niet gevonden. Hel is een driedelige fuga waarin de thema's op ingenieuze wijze met elkaar worden gecombi neerd. 4. Partita over 'Sei gegrüs- set, Jesu gütig' (BWV 768) De meest uitgebreide van Bachs koraalpartita's. Zo'n Partita is een reeks variaties, bewerkin gen over een kerklied. In dit gexal wordt de tekst gevormd door een lied uit 1663. Vele musicologen hebben zich gebo gen o\er de relatie tussen de liedtekst en Bachs muziek. Dal Bach vaak en op allerlei manie ren in zijn verklanking de tekst tot uitdrukking probeert te brengen is een feit, maar hoe is dat in dit concrete geval? In zijn dissertatie gaf dr Albert Glement uitvoerig het verband aan met de tekst van een ander lied ('O Jesu, du edle Gabe'). In elk geval vormen deze 12 stuk ken het absolute hoogtepunt van variatiekunst in de barokke orgelmuziek. Voor de organist een pracht gelegenheid om een veelheid aan klankcombinaties te e.xposei en. 5. Fantasia en Fuga in g kleine terts (BWV 542) In no\em- ber 1720 concerteerde Bach in Hamburg. Zijn Fantasia en Fuga in g klonk toen door de gewelven. De Fantasie heeft een ongeëvenaarde retorisch zeggingskracht en de tlitsende fuga heeft een zeldzame sou- ple.sse. Paul Kieviet studeerde aan het Rotterdams Conservatorium de hoofdvakken Orgel (Doce rend Musicus en Uitvoerend Musicus), Kerkmuziek en 'l'he- oiie der Muziek. ,-\ls kerkmu sicus is hij in hel bezit van de eerste graads bevoegdheid. Sinds 1984 is hij xasle bespeler van het Meere-orgel in de Her vormde Kerk van Sommelsdijk en daarnaast viuiaf 1990 van het grote Leellang-orgel in de Hervormde Kerk ie Mid delharnis. Rond deze orgels bouwde hij een bloeiende les praktijk op. Zo werden er door vele leerlingen prijzen behaald op concoursen en werden er vele kerkorganislen opgeleid. Als docent muziektheorie is hij verbonden aan de Muziek school Goeree-Overflakkee. Hij gaf vele concerten, waar onder voor de radio en op vele belangwekkende orgels in ons land. Eerste prijswinnaar werd hij op het concours in Leiden (1985). Hij studeerde bij Klaas Bolt. Eigen composities van hem verschenen z<jwel op CD als in druk. Behalve op orgel concentreerde hij ook op cla vecimbel en op clavichord. Het concert in de kerk van Middelharnis begint om 20.00 uur en zal ongeveer een uur duren. De toegang is uw gift aan de uitgang. de storende geluiden moe ten worden gedempt of tegen gehouden welke via de (geslo ten) ramen en de gevel(s) of plafonds de andere woningen bereiken, dan zult u toch een expert moeten raadplegen die de geluidsoverlast ter plekke kan meten en precies nagaat welke verdere maatregelen in uw appartement kunnen wor den getroffen en wat de kosten daarvan ongeveer zullen zijn. ALCOHOLVRIJE CALORIEËN Is het waar datje van alcoholvrij bier precies zo dik wordt als van gewoon bier met alcohol? En hoe staat dat met wijn Antwoord: In alcoholvrij bier vinden we ruwweg de helft van het aantal calorieën die we in bier met alcohol aantreffen. De aanduiding alcoholvrij mag echter niet verward worden met bet begrip calorievrij, of caloriearm. De enige drank die werkelijk geheel calorievrij kan worden genoemd, is drinkwa ter dat u uit de kraan kunt tap pen, of voor meer geld uit een fles bronwater kunt drinken. En wat uw opmerking over de minder goede smaak van alcoholvrije wijnen betreft: dat komt doordat men o.m. gepas teuriseerde vruchtensappen als 'alcoholvrije vruchtenwijn' verkoopt. Men heelt die vruch ten niet laten gisten, zodat er geen alcohol is gevormd. De verhouding in calorieën met gemiddelde tafelwijn ligt dan 1:7. ZWART ZILVER Laatst heb ik aan een zilveren ket ting een oogje laten zetten. Toen ik hem terug kreeg was de ketting zwart geivorden. Hoe krijg ik dal zwart er iveer af? Antwoord: In de eerste plaats raden wij u aan om toch nog even terug te gaan naar de reparateur Vertel hem dal u niet tevreden bent over het resultaat en vraag hem ervoor te zorgen dat het zilver er weer als zilver uitziet! Zwart geworden zilver kan overigen met goede zilverpoets weer prachtig als nieuw gaan glan zen. Zo'n busje met het goede zilverpoetsmiddel moet wel telkens voor het gebruik ste vig geschud worden anders kan het aan werkzame stof in de vloeistof ontbreken. En dan het poetsmiddel even laten drogen op het zilver alvorens u hel uitpoetst. Voor een aantal zilverlegeringen en verzilverde vorken, messen en lepels geldt hetzelfde. HUILEND HONDJE Onze 3-jarige dwergpoedel huilt tranen met tuiten. Dat oogvochl zei zich ook vast in de oogïioeken en bij z'n neusje, zodat de haren hruin verkleuren. Wat moeten toe ertegen doen Antwoord: Ook een hond kan tranen voortbrengen, die soms niet goed kunnen wor den afgevoerd. En dat ligt niet alléén aan het TV-journaal.... Het beste is, minstens ééns (en zonodig tweemaal) per dag de ooghoeken even schoon te maken met een schoon lapje, dat u na elk gebruik moet uit koken om besmetting te voor komen. Korsten dient u zorg vuldig te weken, daar ze het diertje anders erge pijn bezor gen. Als hel niet helpt, moet u beslist met uw poedel naar de dierenarts gaan, zodat hij kan nagaan of er sprake is van ver stopte traanbuizen of van een oogontsteking. HERKINGEN - Enige tijd gele den werd er melding gemaakt in een krant dat de wespspin of tijgerspin in opmars zou zijn van uit het zuiden. Deze week kreeg C:.W. Rentes uit Herkin gen de kans om "hem of liever haar in Herkingen te l'otogra- feren". De volgende beschrijving uit Wikipedia werd door Rentes bij de foto gestuurd. "De naam 'wespspin' heeft alles te maken met het uiterlijk; de spin kan niet steken en de beet is onge vaarlijk voor mensen. De naam is vooral te danken aan het relatief zeer grote vrouw tje. Ze heeft een zwart achter lijf met heldere gele, wille en diepzwarte grillige banden, votnal vlak voor het afzetten van de eitjes is het achterlijf sterk opgezwollen. De tjuik- zijde van het achterlijf heeft twee gele strepen in de leng terichting. Het cephalothorax of kopboiststuk is zilverachtig behaard en de poten zijn dui delijk bruinzwart met geelgrijs gebandeerd. Ondersteboven zittend in het web valt de spin daardoor goed op, maar wordt door veel vijanden juist met rust gelaten vanwege liet wesp achtige uiterlijk. De wespspin is één van de grootste FAiropese spinnen, en is vanwege de lengte en kleuren moeilijk over het hoofd te zien, zelfs voor mensen die niets van spinnen weten is de soort ook makkelijk op naam te brengen. Vrouwtjes worden ongeveer 15 millimeter lang, gemeten van de kaken tot aan de punt van het achterlijf, door cle grote dikke poten lijkt de spin aanzienlijk groter Mannetjes zijn dofbruin en veel kleiner, ze OUDDORP - Dam- en schaak vereniging Ontspanning is afgelopen maandag het nieuwe dam- en schaakseizoen gestart mei een simultaan voor zowel de schakers als de dammers. Mark van Putten (voor de scha kers) en Bennie Provoost (voor de dammers) waren uilgeno digd om hel op te nemen tegen - 18 schakers en 8 dammers.- Beiden hebben hun klasse getoond. Mark kon van de 18 partijen er 15 partijen winnen, één werd remise en de andere twee verloor hij. Een fantasti sche score van 86%. Bennie wist zelfs een 100% .score te realiseren en won alle 8 par tijen. Al met al was het een leuke en gezellige avond voor de echte dam- of schaaklieffiebber. Maandag 10 september begint bij Ontspanning weer de reguliere competitie voor het .dammen en schaken. Dam- en schaakliefhebbers worden uitgenodigd om een kijkje bij ons te komen nemen. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Er wordt elke maandagavond vanaf 20.00 uur in mfg De Dorpstienden gespeeld. Voor nadere inf()rmatie kunt u con tact opnemen met Willem-Jan Tanis op het telefoonnummer 06-54954480 of een bezoek brengen aan onze website op www.desvo.nf. worden maximaal 5 millimeter Vanwege hun geringe grootte worden cle mannetjes maar zelden opgei7ierkt". -17- Moeder kijkt verstoord naar Arjaan, en zegt: BI je noe ièlemal nae 't durp ewist mie dat kind? Maar Arjaan zegt dat hij bijna het hele eind Fransje op zijn rug gedragen heeft. Fransje's enthousiasme over de kerst bomen vindt maar weinig weerklank, en dat bevestigt zijn vermoeden dat er bij hen wel geen in den uze zal verschijnen. Daarom vraagt hij het ook maar niet, te meer, omdat vader helemaal niet op zijn verhalen ingaat. Maar o, hoe wenste hij dat zij er ook een hadden - al was het nog zo'n kleintje maar. Het inooie weer blijft aanhouden, en zijn eerste vraag, als hij 's mor gens buiten komt en Neeltje ziet, is of ze nu al een kerstboom heb ben bij haar thuis. En Neeltje moet telkens bekennen dat die nog niet gekomen is. Fransje schept er een gemeen genoegen in, en hij maakt van die gelegenheid gebruik om zijn superieure kennis omtrqnt kerstbo men tegenover haar te luchten. Hij beschouwt zich nu een autoriteit op dit gebied, daar Neeltje er tot heden nog niet eens een gezien heeft. Maar zij weet tenslotte zijn opgeblazen stemming danig te vergallen door op te merken dat zij er zelf algauw een krijgen, en Fransje lekker niet. Die nederlaag moet hij zich machteloos laten welgevallen. Maar 's avonds komt Kees thuis met drie halve kaarsjes en een paar blik ken knijpertjes om ze daar mee aan de takken te bevestigen, ongetwijfeld het resultaat van cle een of andere transaktie met zijn schoolvriendjes. Fransje's emoties laaien hoog op als Kees zijn schatten op tafel uitstalt. Steekt er es ièntje an, smeekt Fransje; maar aangezien lucifers verboden voorwerpen zijn in hun huis, althans wat de kleine guust aangaat, wendt hij zich meteen tot Moeder en soebat: Poete, Kees ei kaesjes. Mag 'n der es ièntje ansteken, ee Poete, ièntje mae? Ja, mae eventjes dan mae, oor, en dan dadelik wee uutblaezen. En speciaal tegen Kees zegt ze: En dienkt er om da'k je mie gin lucifers zie spelen! Fransje heeft zijn neus bijna op het walmende vlaminetje. Met welbeha gen snuift hij de vette, weeïge lucht op, en in zijn verbeelding ziet hij al een hele boom vol van die zachtdan- sende, zachtglanzende gele vlamme tjes op de banke staan, vlak voor liet raam. Veel te spoedig zegt moeder dat het nu genoeg is en Kees het kaarsje weer uit moet blazen. Met haar ogen stuurt ze hem naar de schouwe om de luci fers terug op hun plaats te brengen. Fransje zeurt of hij ook eens zo'n kaarsje mag vasthouden van Kees. Met zijn vingers volgt hij de spiraal ribbeltjes van boven naar beneden en van beneden naar boven. Hij kan er maar niet genoeg van krijgen. Poete, bie Neeltje kriegen ze ok een kesbööm. Waerom kop j'er ok gin voe oans? O, die bin vee te diere, kind. Daer aeme gin centen voe. Ze vindt dat dit het beste antwoord is om de zaak maar zo gauw mogelijk af te doen, zonder er een theologische uitleg aan vast te knopen, die toch boven zijn bevatring zou gaan. Bovendien, wat ze zegt is in elk geval een gedeelte van de waar heid. Fransje betreurt ten zeerste hun armelijke omstandigheden. Maar als Kees zich gereed maakt om haar bui ten te gaan, volgt hij hem op de voet. Hij vraagt of hij een van die kaars jes mag hebben, en ook een van die knijpertjes. Kees is daar in 't geheel niet toe bereid, en acht zijn weige ring ten zeerste gerechtvaardigd, als hij bedenkt tegen welke prijs hij zelf die voorwerpen in zijn bezit gekregen heeft. Maar Fransje laat zich niet zo gemakkelijk uit het veld slaan. Een hele kerstboom mag dan buiten zijn bereik liggen, maar in elk geval heb ben drie kaarsjes hun intrede in hun huis gedaan, en die moeten toch op de een of andere manier ook bin nen zijn bereik zijn. Hij grijpt Kees bij zijn mouw en volgt hem als een hondje naar de weg, al zeurend om zo'n kaarsje - iènlje mae, 't kleinste dat Kees in zijn zak heeft. Kees was van plan om nog even naar zijn vriendje in de stationsbuurt te gaan. Hij beseft dat hij een keus zal moeten doen. Als hij Fransje kwijt wil, zonder dat die straks moord en brand zal gaan huilen, zal hij hem een zoenoeffer moeten geven. Doet hij dat niet, dan zit hij met hem opgescheept en zal hij niet aan de wilde spelletjes van zijn makkers kunnen deelnemen. Hij stelt al voor dat ze vanavond lek ker paardje zullen spelen, of dat hij iets moois voor Fransje op zijn lei zal tekenen, of dat ze samen in het bijbelse geschiedenisboek zullen kijken, maar het baat hem niet. Voor Fransje is er niets, absoluut niets in de hele wereld dat het op het ogenblik halen kan bij het bezit van een van die kaarsjes. Koppig blijft hij zijn verzoek herhalen alsof hij Kees' andere voorstellen niet eens gehoord heeft. Kees slaakt een zucht. Als hij nog spe len wil, zal hij voort moeten maken. Over een goed uur komen vader en de grote jongens thuis. Hij diept een kaarsje en knijpertje uit zijn zak en geeft die aan zijn broertje. Hij snauwt: Ier, akelik jonk! Dan rent hij er van door. Fransje wordt niet graag uitgeschol den, maar zijn vreugde overvleugelt zijn beledigd gevoel. Trots en geluk kig rent hij terug in den uze. Hij moet dadelijk zijn schatten aan moeder laten zien. Maar die is lang zo opgeto gen niet als Fransje wel zou wensen, en voegt hem toe: Dienkt er om da'k je mie gin lucifers zie spelen, ee! Daar loopt een parmantig jongetje helemaal alleen op de lange weg die naar het dorp leidt. Het is Fransje. Telkens kijkt hij achterom of hij moe ders gestalte niet ziet verschijnen voor hun huis, dat hoe langer hoe verder achter hem komt te liggen. Fransje heelt een plan gemaakt, en hij is op weg om dat uit te gaan voeren. Wanneer dat plan vaste vorm aange nomen heeft, zon hij niet kunnen zeg gen. Het komt hem voor, dat hij het altijd al bij zich gedragen heeft, en dat hij eigenlijk veel kostbare tijd verlo ren heeft laten gaan door het niet eer der uit te voeren. Waar hij de moed vandaan haalt, weet hij evenmin. Er is iets veel sterkers binnen in hem dat hem eenvoudig voortdrijft tot hij zijn doel bereikt heeft. (wordt venolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5