éIé 'Sêê Versterking van de zeedijk bij het Flaauwe Werk gestart Vliegende start voor Johan Frisoschool ^A- Klokgelui Cijfers vertalen, koers bepalen. ■12^ Raad van State stelt Gemeente Oostflakkee in het gelijk 1 Vanavond Lichtjes Fietstoer Roofvogel- en uilenshow op Faunapark Verkoping Melissant O-H 80e jaargang Nr. 7641 Vrijdag 7 september 2007 Christelijk streekhlad op gereformeerde grondslag A— Visser Visser R^«.7^ Batcg Snelle overheid Financiën Vervolgprocedure 1^ OUDDORP - Onder het toeziend oog van een groot aantal genodigden gaf staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat Tineke Huizinga-Heringa woensdagmiddag het officiële startsein voor de werkzaamheden rond de versterking van het Flaauwe Werk in Ouddorp. Gezeten in de cabine van een shovel schepte zij een grote berg zand op. Een routi neklusje, bleek alras, want enige uren eerder had zij in Noordwijk ongeveer dezelfde handeling verricht. "Mocht het in de politiek niet lukken dan kan ik altijd nog kraan machinist worden," grapte zij dan ook. Tekst en foto's: Dorien Kickert Zowel de zeewering bij Noord- wijk als het Flaauwe Werk bij Ouddorp behoren tot de tien /wakke schakels in de Neder landse kust. Zij worden nu beide als eerste aangepakt. Het Hoogheemraadschap van Rijnland versterkt de kust van Noordwijk en het Waterschap Holland.se Delta is verantwoor delijk voor de versterking van de zeedijk bij Ouddorp. Bij de strandopgang onder aan het I'laauwe Werk waren vele veitegenwoordigers present van alle instanties die betrok ken zijn bij de kustversterking, zoals het Waterschap, gemeen te Goedereede, Rijkswaterstaat en de provincie Zuid-Holland. Namens de gemeente Goe dereede heette burgemeester Ger van de Velde-de Wilde eenieder welkom in 'de beste badplaats van Nederland'. Zij noemde het een verheugend feit dat een van de zwakke schakels nu voortvarend wordt aangepakt. Zij dankte daarvoor op voorhand de andere part ners. "De veiligheid van onze inwoners en gasten staat hoog in het vaandel en is een van de belangrijkste zaken waar wij als overheid voor moeten zorgen. De watersnoodramp van 1953 mag nooit meer gebeuren." Maar, zo stelde zij, er wordt nu niet alleen aan alle toekomstige veiligheidseisen voldaan, maar met dit plan wordt bovendien een stuk kwaliteitsverbetering uitgevoerd. Zo worden de strandovergangen voor ieder een toegankelijk doordat de steile trappen worden vervan gen door een glooiende oplos sing, wandel- en fietspaden worden vernieuwd en er komt nieuwe natuur onder aan de dijk. Aangezien dit alles voor de gemeente Goedereede van grote meerwaarde is, heeft het gemeentebestuur voor deze ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIODELHARNIS Kon. |uliar3weg 56 0187 6!7 300 Fax 0187 485 637 «iww.ïisser-visser.nl Erf-en sierbestrating Firma J. J van Gurp OudedijkU Ooitgensplaat 1(0187)631350/ 1 (06) 55552023 1 www.erf-sierbestrating.nl OUDE-TONGE - Op woensdag 5 september heeft de gemeente Oost flakkee kennis genomen van de uitspraak van de Raad van State in het Hoger Beroep die vooral gaat over de parkeerdruk rondom het project winkel centrum Dabbestraat en de toekomstige verkeersdruk op de Oostdijk en Oude- landsedijk te Oude-Tonge. De Raad van State heeft dit Hoger Beroep ongegrond verklaard. De Raad van State geeft in haar uitspraak aan dat de gemeente Oostflakkee bij het berekenen \an de toekomstige parkeerbe- hoefte ruime parkeernormen heeft gehanteerd en dat zij rui me marges heeft aangehouden bij het bepalen van de restcapa- citeit (het al aanwezige aantal parkeermogelijkheden) in de directe nabijheid van het win kelcentrum. De Raad van State heeft daarom het punt van het Hoger Beroep dat er te weinig parkeergelegenheid zal zijn, ongegrond verklaard. De Raad van State is verder van mening dat de indieners van het Hoger Beroep tever geefs hebben aangegeven dat werkzaamheden 250.000 euro beschikbaar gesteld uit de zoge naamde Maasvlaktegelden. Dijkgraaf Jan Geluk was even eens verheugd over het feit dat de eerste dijkversterkin gen, zowel bij Ouddorp als bij Noordwijk, nu worden uitge voerd. Hij prees met name het snelle verloop van de voorbe reidingen vanaf de planstudie in januari 2005 tot aan het moment van uitvoering, nu in september 2007. "Het Water schap heeft het beheer over 351 kilometer dijk, waarvan er nog 75 kilometer versterkt moet gaan worden. Ik geef dan ook graag de boodschap mee aan de staatssecretaris, dat ook daar geld voor nodig is. Tot 2012 is het geld ervoor geregeld, maar voor de jaren daarna nog niet. Het VVater- schap is gewend om vooruit te kijken en ook vcxir langere termijn plannen te maken. Wij hopen van harte dat het Rijk bereid is om een investerings schema te maken, zodat ook in de verdere toekomst gelden beschikbaar komen". Ook gedeputeerde Leny Dwarshuis-van de Beek van de Provincie roemde de snelle werkwijze van de overheid als 'een wondertje van snelheid'. Zij benadrukte dat de kust, en alles wat daarmee samen hangt, een punt van constan te aandacht is. "Water houdt ons alfen bezig, het kan zowel een lust als een lasl zijn". In dat kader haalde zij de Delta werken aan, die weliswaar de veihgheid van het binnenland verbeterden maar ook onver wachte nadelige effecten met zich meebrachten, zoals de blauwalg in het Volkerak. Wat dat betreft zou er nog wel een slag te maken zijn, meende zij. Staatssecretaris Tineke Hui- zinga beaamde de woorden van mevrouw Dwarshuis, dat in ons land water erg belang- Gezarrienlijk zingen na afloop van het officiële gedeelte. rijk is. Het is echter niet alleen een bedreiging, maar ook een kans. Zo wordt de dijk bij het Flaauwe Werk niet alleen vei liger gemaakt, maar wordt ook aan de recreatie een impuls gegeven. Zij stelde overigens de dijkgraaf enigszins gerust over de financiën. "Ik heb vandaag veel informatie gekregen en zal dit zeker meenemen. Wellicht is het nu inderdaad tijd om eens een andere reservering van gelden te gaan toepassen. Maar u kunt er van overtuigd zijn dat veiligheid een eerste prioriteit van het kabinet is en dat daar altijd geld voor te vin den is!" De werkzaamheden rond het Flaauwe werk zullen tot eind 2008 duren. Heemraad Hans Klepper, ver antwoordelijk voor de dijken binnen het gebied van het Waterschap Hollandse Delta, verklaart graag nader waarom er toch, noodgedwongen, tij dens het gesloten seizoen aan de dijk wordt gewerkt. "Tus sen 1 oktober en 1 april mag er in principe niet aan dijken gewerkt worden. Wij zitten hier echter met het probleem dat de Flora- en Faunawet ons verbiedt om in het voorjaar aan deze dijk te werken. In de zomer is dit ook niet mogelijk in verband met de recreatie. Er zat dus niet anders op dan in september te beginnen met het afgraven van de dijk en in de wintermaanden door te wer ken. Ik wil echter benadrukken dat de veiligheid van de dijk geen moment minder wordt. Er gebeurt niets aan de buiten kant. Wij hebben met de aan nemer afgesproken dat indien een storm dreigt, hij tijdig alle noodzakelijke maatregelen zal nemen. Het Waterschap heeft daar alle vertrouwen in." Na voltooiing van de werk- Dijkgraafdeliik en staalsierielaris Huizinga planten symbolisch runt helmgras. zaamheden zal de dijk bij het Flaauwe Werk over een afstand van anderhalve kilometer 3 meter hoger en 30 meter bre der zijn geworden. De dijk zal dan de komende vijftig jaar bestand zijn tegen mogelijke zeespiegelstijging en zwaarde re golfslag. Knfipi BVLongtwvg 113 - 3MS KGSonmchdijk01ST tn767 AUtrdoa IVKloosttfwcg 143i; AL - NoordgouM011140TM7 het bouwplan leidt tot een on aanvaardbare toename van de verkeersintensiteit op de Oostdijk en Oudelandsedijk. In haar overweging verwijst de. Raad van State naar de door de gemeente hierover opge stelde deskundigenrapporten. De Raad van State stelt dat het hier een prognose betreft over een toekomstige situatie, waar bij enige onzekerheid onver mijdelijk is. Zij geeft tevens aan in de ingediende tegenrappor- tages onvoldoende bewijs te vinden dat het bouwplan zal leiden tot een overbelasting van de Oostdijk en Oudeland sedijk. Hiermee heeft de Raad van State ook dit punt van het Hoger Beroep ongegrond ver klaard. Momenteel loopt er nog één bezwaarprocedure die vooral ingaat op de verkeersdruk op de Oudelandsedijk en Oost dijk. Op 7 augustus is in deze zaak een nieuwe beslissing op bezwaar genomen door het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Oostflakkee. De in deze zaak uitgesproken schorsing van de bouwvergunning eindigt van rechtswege op 5 oktober aan staande. OUDDORP - De Lichtjes Fietstoer in Ouddorp start vrijdagavond 7 september om 21.30 uur vanaf 't Blaeuwe Huus (VVV-kantoor). Deelna me kost 2,- per persoon en is incl. een routebeschrijving, een lichtje en wat lekkers voor onderweg. De opbrengst is bestemd voor het Familiehuis Daniël den Hoed te Rotter dam. Auto's met fietsendragers a.u.b. parkeren op parkeerter rein Dorpstienden. VIERKANT Met een zekere regelmaat luordt het luiden van kerkklokken op zondag ter discussie gesteld. Het gaat altijd om het volwne en het tijdstip waarop de klokken worden geluid. De tegenstanders storen zich vooral aan het laatste. Vooral op zondagmorgen in alle vroegte, want dat is negen uur in hun ogen beslist. Dat tegenstanders van het klokluiden op zondagmorgen met deze opvatting voorbij gaan aan het christelijk karakter van onze cultuur deert ze kennelijk niet. De zondag als rust dag en als eerste dag van de week en het luiden van kerkklokken zijn aleeuwen metelkaaren met de christelijke cultuur verbonden. Insom- mige moslimlanden wordt door oudere moslimgelovigen 's morgens vroeg met een stok op de voordeuren geslagen om de bewoners op te roe pen naar de moskee te gaan om te bidden. Het klokgelui is de westerse manier om mensen op te roepen naar Gods huis te gaan en de (voor velen omstreden) opstanding van Jezus Christus te vieren. Het klok gelui roept op naar een bedehuis te gaan, een huis luaar Gods Woord wordt verkondigd, waar kerkgangers elkaar bemoedigen en waar gebeden wordt voor hen die verre staan. De klokken verspreiden geen irritant, maar een gastvrij geluid. Al is het tegenwoordig een minder heid die naar de kerk gaat, toch blijft het luiden van de kerkklokken onverminderd verbonden met de grondslagen van onze beschaving. Respect voor die cultuur betekent automatisch respect voor het luiden van de kerkklokken. Anders zijn de tegenstanders als burgers die de klok wel hebben horen luiden, maar niet weten waar de klepel hangt. NIEUWE-TONGE - Ter afslui ting van het seizoen, dat ein digt op 1 oktober wordt er op zaterdag 15 september een grote roofvogel- en uilenshow gehouden op het Faunapark Flakkee, gelegen aan de Dui- venwaardsedijk 22 te Nieuwe Tonge. Er zullen deze dag diverse val keniers aanwezig zijn. Ook de stichting Strigiformes is deze dag aanwezig en kan u alles o\er uilen vertellen. Heeft ii ^vel eens een grote uil en een roofvogel van dichtbij meege maakt, dan is 15 september u kans om dit te ervaren. Bij goed weer zal er worden gevlo gen met de vogels en zult u een prachtige show zien. Het Fau napark is geopend vanaf 10.00 uur tot 18.00 uur MELISSANT - Morgen, zater dag 8 september hoopt de acti viteitencommissie van de Her steld Hervormde Gemeente te Melissant een verkoping te houden van 9.30 tot 13,00 uur Clementijn dames en kinder kleding zal langskomen met (Ie nieuwe herfst- en wintercol lectie. De commissie zelf ver koopt onder andere groente en fruit, kaas van de familie van Schaik, taarten, ijsjes, ba- bvkleertjes, kinderspeelgoed, enz. Tussen 11.00 en 13.00 uur wordt er patat met frikan- dellen verkocht. Bij besteding \an 10,- of meer een zakje soesjes gratis. HERKINGEN - Dat was een leuke verrassing voor de leer lingen van de Prins Johan Frisoschool in Herkingen! En toen ook de zon zich liet zien was de tevredenheid compleet! Want zonneschijn was nodig voor de valkeniers Marina en Peter uit het Zeeuwse Ter- neuzen. Zij waren het die met een tiental van hun roofvogels naar Herkingen waren geko men waar ze een show gaven speciaal voor de kinderen. Spannend was het toen een aantal van hen ook de leren handschoen mochten dragen om een uil of valkje op te laten landen! En hilariteit alom toen Agelize wegrende met een 'konijn' achter zich aan. Ze was niet snel genoeg voor de woes- tijnbuizerd Yarik die bofte met een lekker hapje. Maar wel wat griezelig om een kuiken in de vingers te hebben! Toch liet dat goed zien dal een uil erg afhankelijk is van zijn gehoor wat hij opvangt. De kinderen hebben geleerd dat zijn masker hem daar bij helpt. Wat liep die Biko snel om de kuikentjes te bemachtigen! Alle kinderen hebben gevoeld hoe zacht de uiteinden zijn van de vleugel- veren van de grote Europese oehoe want hij vloog tussen hen door Ook de aanwezige ouders hebben genoten van de demonstratie op het veld achter de school. En nu maar hopen dat de leerlingen ook zo snel en geruisloos door de les stof vliegen! Op foto de valke nier met Rosalie Evers.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1