~i Zl L ■Overflakkee? Veel belangstelling voor opening Verlichte Boerderijenroute 1 1 1 1 1 I ^j^^H itemeÉmoH 80e jaargang Nr. 7640 Dinsdag 4 september 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag De Waal Hoveniers ..^'^si^^^o.- 'Burger' nam niet aan discussie deel Burger Aangelichte' boerderijen benadrukken de juiuelen van het platteland Goede ervarinsen Rederijkers Openingshandeling Per bus OUDDORP - rijdens de zater dag gehouden lioeienlanddag was er, naast de vele andere kiaiiieti ook een stand die bezet weid door de CDA-frac tie van de gemeente Coeder- eede. Naar aanleiding van de uitslag van het onlangs gehou den fJesliiuiskiachtoiiderzoek waarin aanbevelingen stonden voor een gemeentelijke herin deling op (iociee-Overdakkee en de daaraan volgende dis cussie wilde de (.'DA-fractie van (loedereede nu wel eens horen hoe 'de bmger' er over denkt. In de stand waren er inteken- lijsleii waarop de bezoekers 'voor of legen' konden stem men. "Wij vinden dal de beslissing voor een eventuele herinde ling niet bij de bestuurders, maar bij de burgers ligt", aldus de liactie. Aan het eind van de dag bleek dat de burgers op de Boerenlanddag hier wel dege lijk een meningoverhebben. Er werden zaterdag bbï stemmen uitgebracht, waaivan er maar liefst 520 zich tegen een even tuele gemeentelijke .samenvoe ging uitspraken. Het viel hier bij op dat er ook passanten uit andere gemeenten hun keuze kenbaar hebben gemaakt. Van deze 41 stennnen waren er 35 tegen. Het CDA Goedereede zal de uitslag zeker meenemen bij him meningsvorming voor eventviele xeidere discussies. (Teksl en l'olo: .Adri v;in der l.a;in) Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaa/hovenJers.n/ wwtKbrilcenJruinkeuyelaoEnl Znnrfpod 5é - miiéhaim - léétm (0187) 18 ?A V www.autobedrijf-admiraal.nl DIRKSLAND - Is de gemeente Dirksland sterk genoeg om ook in de toekomst op eigen kracht verder te gaan. Deze vraag is actueel nu er, na het bestuurskrachtonder- zoek, en vergaderingen in de raden van Middelhamis en Dirksland, is gebleken dat een onderzoek naar mogelijk heden en onmogelijkheden voor een fusie van de vier eilandelijke gemeenten gewenst wordt. De PvdA-fractie wilde in de raad nog geen standpunt innemen en orga niseerde donderdag een inspraakavond in gebouw De Schakel. Daar wilde men horen wat de inwoners van de gemeente van de ontwikkelingen vinden. Aan de hand van die en andere raadplegingen zal dan het fractiestandpunt worden ingevuld. (Van een onzer verslaggevers) Er zijn drie mogelijkhe den: Dirksland en de andere gemeenten gaan zelfstandig verder, waarbij het ISGO meer bevoegdheden krijgt. Dirks land wordt samengevoegd met Middelharnis, waarbij een nieuwe (bestuurs) centrumge meente ontstaat. Goedereede en Oostflakkee zouden dan zelfstandig verder gaan en de meest vergaande vorm is dat alle vier gemeenten samen gaan in één nieuwe gemeente Goeree-Overflakkee. Om over die items de degens te krui sen en informatie uit te wisse len had de f'vdA-afdeling een drietal inleiders aangetrokken. Bert Kleers, oud-burgemeester van Korendijk, Pauline Bouvy, burgemeester van Bernisse en Rudie Heintjes, secretaris in Steenbergen, voorheen in Goe dereede. Via een zaaldiscussie hoopte men dat er meer dui delijkheid zou ontstaan over de gevoelens van burgers. Maar daar wrong nu de schoen, want de zaal was gevuld met politici en personen met een politieke binding of achter grond, maar de - zo dan maar omgeschreven - burger, kwam niet opdraven. Slechts een enkeling toonde belangstel ling. De inleiders deden hun best prikkelende opmerkingen te maken. Wat voor de politici gesneden koek was, de spaar zame burger kwam niet achter het spreekgestoelte. Het bleel bij een enkele vraag: Of de samenvoeging eventueel nog kon worden tegengehouden of dat het zou worden opgelegd. Bert Fleers was fusievoorstan der "Gemeenten zijn geen eilandjes, beleids-en planont- wikkeling houdt niet op bij de gemeentegrens en taken die nen opgetild te worden naar regioniveau. Het is tijd om ons nader te bezinnen. Ingrij pende veranderingen in de maatschappij vragen om sterk acteren, ontwikkeling en plan nen met visie. Dat men vindt dat het wel goed gaat en dat er hard gewerkt wordt, zijn. geen meetpunten. Het gaat om een krachtig bestuur dat de proble matiek aan kan. Goede dienst verlening is slechts één van de uilingeii. GenieeiitéiY^net rond 40.000 inwoners heb ben die kracht, daar kan een ambtelijk apparaat op worden ingezet. Tevredenheid van de burger zegt iets over de dienst verlening, niets over beleid. Met intergemeentelijk overleg is niets mis, maar het is onvol doende om goed te sturen" Pauline Bouvy liet een ander geluid horen. Zij is tegenstan der van gemeentelijke herinde ling en kan over ervaringsfei ten spreken op Voorne-Putten. Emotioneel betekent het nogal iets. Denk niet dat het geld oplevert. Zeker de eerste jaren is er geen sprake van kostenbe sparing op. Een ander aspect is dat korte lijnen tussen lokale bestuurders en hun burgers verdwijnen. Binding van voor al jongeren met hun dorp ver vaagt. De macht van het getal telt niet in bestuurskracht zei Bouvy. Bovendien komen ook voorzieningen in dorpskernen in de knel. Je kunt niet alles behouden, daar is onvoldoen de geld voor Dorpsraden en deelraden kunnen een zekere rol vervullen, maar het bestuur is voor de burger op afstand. Rudie Heintjes gaf aan welke bestuurlijke- en ambtelijke perikelen er bij een samen voeging een rol spelen. Je kan diverse alternatieve uitwer- kingsvormen aangeven. Zo kan één bestuur met vier ambtelijke organisaties werken. Maar ook kunnen vier besturen putten uit één ambtelijke organisatie. Een centraal bestuur kan prak tische zaken Rabobank-struc- tuur) in servicepunten decen traal laten verlopen. Heintjes ging ook in op de belekenis van de Wet gemeenschappe lijke regeling en reageerde op de opmerking dat het ISGO als verlengd lokaal bestuur stel lig veel goede zaken neerzet, maar dat toch de vraag blijft of dit orgaaan thans niet te zwaar functioneert. Na de pauze kon Ton van Pelt als pannelvoor- zitter toch nog enkele reacties los weken. Gemeenten moeten regiozaken kunnen loslaten. De bestuurskracht van de ene gemeente is niet die van de andeie gemeente. Het bestuur dien! dicht bij de burger te staan en kleinschalige problemen kunnen bet best door lokale Tijdens de discussiebijeenkovist over een gemeentelijke herindeling op Goeree-Overflakkee waren vooral politici vertegenwoordigd. (Foto: Pers- binv Flakkee) bestuurders worden opgepakt. Maak geen karikatuur van een gemeente met 40.000 inwoners en tenslotte is het allemaal niet veel te ingewikkeld gemaakt en zouden we met een simpeler aanpak die schaalvergroting wel nodig hebben Uit diverse onderzoeken blijkt immers dat fusies en schaalvergroting niet tot het gewenste succes hebben geleid. GOEREE-OVERFLAKKEE - Het zal niet zo vaak voor komen dat men in de schemering een aantal touringcars tegenkomt in het eilandelijk poldergebied. Toch was dit woensdagavond het geval. Tijdens een officiële bijeenkomst in het ISGO-gebouw werd de 'Verlichte Boerderijenroute' officieel geopend. Vervolgens trokken de 150 genodigden het schemerig polderlandschap in om - per bus - een deel van de Verlichte Boerderijenroute te rijden. Door: Adri van der Laan In lie schemerige avonduren van afgelopen vrijdag en zater dag heeft men al kunnen genie ten van de Verlichte Boerde rijenroute die voor het eerst op Goeree-Overllakkee werd gehouden. Boerderijen waar men wellicht overdag zomaar aan voorbij rijdt kwamen in een 'ander licht' te staan. Schijn werpers verlichtten de soms eeuwenoude, maar ook enkele moderne boerderijen. En door hel 'aanlichten' van deze boer derijen in hun donkere omge ving werd men min of meer gedwongen om de schoonheid van deze 'juwelen van hel land schap' te ondergaan, 'lol en niet zaterdag 15 sep- tembei kan men de Verlichte Boerderijenroute op de vrij dag- en zaterdagavond rijden. In het midden van Flakkee is de route geschikt om met de auto af te leggen en in Oud- dorp is er een speciale route uitgezet die men uitstekend per fiets kan afleggen. De ofliciële introductie \an de route werd woensdagavond groots aangepakt. Ongeveer 150 aanwezigen, waaronder bestuinders, raadsleden, ver tegenwoordigers van de Boer derijenstichting Zuid-Holland, verschillende historische ver enigingen en bewoners van boerderijen waren naar het ISGO-gebouw in Middelharnis getrokken om de opening bij te xvonen en per bus een deel van de rotite te rijden. Lvanne de Laat van de Boer- dérijstichting Zuid-Holland en één van de 'trekkers' van het project, dat is voortgekomen uit het Jaar van de Boerderij in 2003, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Zij legde uit dat er op verschillende plaat sen in Zuid-Holland al een aantal Verlichte Boerderijen routes zijn gehouden. De route op (loeree-Overflakkee is de zesde route die in de provincie wordt gehouden en zij gaf aan dat er ongeveer 15.000 mensen met veel plezier aan de routes hebben meegedaan. Het is de bedoeling dat in 2008, vijfjaar na het Jaar van de Boerde rij "de hele provincie zal zijn bediend". Vincent Voorhoeve, secreta ris van de Boerderijstichting Zuid-Holland, legde uit dat het de bedoeling van de Stichting is om de activiteiten van het platteland letterlijk en figuur lijk in de schijnwerpers te zet ten "voor de voorbijganger en voor de politiek". Hij dankte de velen die bij het ontwikke len van de route hun steentje hebben bijgedragen. Naast de sponsors en subsidiegevers uit de verschillende overheden was er een woord van dank voor de Sociëteit Rethorica. Deze sociëteit heeft er mede voor gezorgd dat de boerderij- bewoners geïnteresseerd \ver- den gemaakt en dat de route werd uitgezet. Door de Socië teit is er ook voor gezorgd dat er passen verlichting bij de boerderijen werd afgeleverd en soms opgesteld. Hein Mijs van de Sociëteit Rethorica legde de aanwezigen de oorsprong van de instelling uit die oorspronkelijk is voort gekomen uit de in de zestiende eeuw ingestelde Rederijkers. Eén van de doelstelling in de tegenwoordige tijd is om het cultureel erfgoed te behou den. Hier\'oor werden dien sten verleend en gelden uitge keerd "aan bijna iedereen die hier om kwam bedelen". Hij wees op het enkele jaren terug gepresenteerde Veldnamen- boek waarin de door de ver schillende ruilverkavelingen verdwenen veldnamen weer ter boek zijn gesteld en weer in kaart zijn gebracht. Het monu mentale werk is momenteel, nadat het was uitverkocht weer opnieuw verschenen, zodat de belangstellenden weer in de gelegenheid gesteld worden om het boekwerk aan te schaf fen. Hij wees op het belang van de Verlichte Boerderijenroute omdat zijn ervaring was dat de eilandbewoners "maar weinig trots zijn" op hun omgeving. Verder gaf hij aan dat de agra- riiërs heel belangrijk zijn voor het landschap, omdat zij de "dragers van het landschap" zijn want 80% van het land is in het bezit van de agrarische Eén van de verlichte boerderijen aan de Kraaijerdijk bij Melissant. (Foto: Persburo Flakkee) sector. "Ze kunnen prachtige plannen maken in Den Haag maar de sleutel tot het land schap ligt toch bij de agrarische bedrijven", aldus Mijs. Hij gaf aan dat hij in Nederland goed beleid miste bij het omgaan met het landschap. Door de schaalvergroting ontstaan er in de landbouw grote bedrij\en en de kleinere bedrijven ver dwijnen. Hij pleitte voor een goed beleid voor hoe men om dient te gaan met de agrari sche bedrijven die land hebben moeten inleveren voor andere doeleinden "en de verromme- ling van het landschap tegen gaan". Burgemeester Servaas Stoop van Dirksland kreeg de eer om als voorzitter van het ISGO de openingshandeling te verrich ten voor de Verlichte Boerde rijenroute. Door het ontsteken van een schijnwerper werd in de zaal van het ISGO-gebouw een aantal schilderijen van Goeree-Overflakkee en elders uit Zuid-Holland in het licht gezet. Hij benadrukte dat deze aandacht voor de boerderijen "een doorgaande lijn" moet zijn. "We proberen agrarische bedrij\en te koppelen aan landschapontwikkeling en in verbinding te brengen met de cultutn historie. Daaibij moet niet alleen maar teruggekeken worden, maar ook vooruit want hoewel de agrarische sector een belangrijke drager van het landschap is, is deze sector wel aan verandering onder hevig". "Immers er worden heel veel ruimteclaims op de ruimte van Goeree-Overflakkee gelegd, er moet ruimte gevonden wor den voor huisvesting, het ont wikkelen van bedrijven en de behoefte aan meer recreatie. Het is dus altijd in ontwikke ling". Voordat het gezelschap 'de polder' in trok, gaf Pau Heer schap uit Ouddorp een pre sentatie over zijn omgeving. Hij bepaalde zijn publiek bij de 'spulletjes' en 'gedoei'ies', waarmee de veelal kleinscha lige boerderijtjes in Ouddorp worden bedoeld. Op zijn eigen wijze lardeerde hij zijn presen tatie met verschillende anek dotes. Als afsluiting van de avond trok het gezelschap met drie bussen van de Fa. Mijnders het polderlandschap in, onder weg kregen de buspassagiers uitleg over de verschillende 'aangelichte' boerderijen. In het donkere polderlandschap vergde dit veel stuurmans kunst van de chauffeurs, zeker toen men met de bus zelfs door de moderne koeienstal van de familie Jongeneel aan de Oud Kraaijerdijk reed! Tijdens de Verlichte Boerderijenroute zal deze boerderij te bezichtigen zijn en krijgen de passanten uitleg over het melken met melkrobots. Ook een aantal andere boerderijen is geopend, waar verschillende activiteiten worden georganiseerd. Bij de VW 's van Middel harnis en Ouddorp en bij de Boekhandels Vroegindeweij in Ouddorp en Middelhamis, Van der Boom in Sommelsdijk en bij Bruna in Oude-Tonge zijn de routeboekjes verkrijg baar voor 2,-. In deze boek jes staan naast de verschil lende bijzonderheden van de ook de activiteiten op de boer derijen vermeld. De route kan nog gereden worden op 7, 8, 14 en 15 september. De boer derijen staan tussen 20.30 uur en 23.00 uur in het licht. fimU l»fc..l<».l«M.ii|iHini .1 U T^ MUll «M («■■7] éUTM —.Ml/»^^i^»..-<wn„ii,i .ii.rt

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1