w Vervolg verhaal POLITIE 'Beleidsnota zonder beleid' Stadse Dag biedt gevarieerd programma OPEN BRIEF COLLEGES VAN B. EN W. Grote veiling en rommelmarkt in Oude-Tonge Oud Papier Ons Koor Grote rommelmarkt voor Calando Visverkoop op Jaarmarkt Datum inloop avond veran derd Kinderkleding- verkoop EIIAt1DEn-t1IEUW5 Een nog mooier Goeree-Overflakkee 0900-8844 Rijbewijs ingevorderd Over kop met alcohol op Getuigenoproep bij gedode kippen Schakel onmisbaar? Reclames PAGINA 5 DINSDAG 28 AUGUSTUS 2007 Dit is een Open Brief aan de Colleges van B. en W. en raads leden van de gemeenten Oost- flakkee, Middelharnis, Dirks- land en Goedereede en van zelfsprekend niet in het minst aan alle inwoners van deze gemeenten. De mediaberichten van deze dagen kunnen ons wel zeer ver ontrusten. Ook op ons eiland zijn er verschillende zaken die daartoe aanleiding geven. We horen van het 'Geheim van Goe- ree!' dat de nationale pers haalt. Dan over de baldadige jeugd die van alles uithaalt en veel te veel drinkt. Ook weer voer voor de nationale pers, als het al niet internationaal is. En wat te denken van de Zui- derdieppolder' ongeveer 400 ha. goede landbouwgrond, waar men wel zeer zuinig op mag zijn. Je zal daar landbouwer zijn, met de dreiging dat het een natuurgebied moet wor den. Niet dat wij tegen natuur gebied zijn, nee in het geheel niet! Maar nu lijkt het er veel op dat onze kostbare land bouwgrond zoveel mogelijk in waterplassen moet veran deren. Welja, ons voorgeslacht heeft het aan de zee onttrok ken en nu...? De wijze mensen van de eenentwintigste eeuw hoeven blijkbaar niet meer van het veld te eten, in tegenstel ling met wat de Bijbel ons leert. Eilanden-Nieuws van vrijdag 3 augustus liet ons een kaartje zien van Zuidwest Nederland rond 1300. Toen bijna meer water dan landbouwgrond. Gaan we daar ook weer heen? Of hebben we nog bestuurders die dat kunnen voorkomen? Wij hopen het wel! Er is echter nog meer waar we onze zorgen over hebben. Een ieder heeft het onder ons wel opgemerkt. Het is overbekend dat EN ECO vijf windmolens wil plaatsen tussen Stellendam en IVIelissant. Persoonlijk heb ben wij er wel begrip voor, als het wat te dicht bij een woon wijk geplaatst wordt, dat er dan bezwaar gemaakt wordt. Echter als de Stichting 'Mooi Goeree' dit kostte wat hel kost wil tegenhouden, komt er uel de vraag bij ons op: Gaan we nu niet te ver? Zeker ook wij hebben begrip voor het stre ven om onze mooie natuur van het eiland in stand te houden. We kunnen daar niet zuinig genoeg op zijn. Als u de moei te neemt of misschien wel hel genoegen om verder te lezen zult u bemerken, dat hel ons streven is om een 'nog mooier Goeree' te verkrijgen dan we nu al hebben. Laten we samen eens terug kijken naar ramp van '53. Wij bleven toen zitten met een kaal landschap waar geen boom meer te zien was. Maar... de toenmalige bestuurders van gemeenten, waterschappen en polderbesturen zijn niet met de handen in het haar gaan zitten. Nee, juist zij hebben er veel aan bijgedragen, dal er in iedere gemeente en bij boerde rijen een veelheid van bomen geplant zijn die de schoonheid van ons eiland zeker ten goede is gekomen. Waarvoor wij die bestuurder nog zeer erkente lijk zijn. Ere wie ere toekomt. Maar nu 2007 zitten we met een geheel andere problemen en wij niet alleen. Nee, hel is wereldwijd ander Hel broei kaseffect en de enorme uil- sloot van C02 wordt zo lang zamerhand een bedreiging die ons volkomen uit de hand gaat lopen. De schuldigen? Ja... U hebt hel goed begrepen, dat zijn wij zein En velen onder ons denken nog wel dat we op een eiland leven waar 't klimaat nog ongerept is. Dal IS niet zo, misschien wonen we wel op een \an de meest vervuilde plaatsen. Denk niet gering over de nabijgelegen Europoort en de Rotterdamse Haven met de enorme vervui ling van het daarmee verbon den vrachtvervoer rondom en in de stad. Kijken we ook eens wal verder van huis naar de ontstellende ontbossing en illegale houtkap die zeer verontrustende vor men aanneemt. Regenwouden verdwijnen als sneeuw voor de zon. "De longen der aarde!" VVordt het daarom niet hoog tijd, dat wij als westerse landen, ook onze verantwoordelijkheid nemen om in te grijpen, waar ook ter wereld? Wat kunnen wij daaraan ver anderen? Natuurlijk, een moeilijk te beantwoorden vraag. Maar... laten we eerst maar eens rond onze eigen deur gaan kijken. Daar straks hebben we de bestuurders van na de ramp even belicht. Nu zouden wij het onze heden daagse bestuurders wil vragen. Daarom ook dit schrijven. Ons eiland is al mooi beplant maar er kan echter nog veel gebeu ren. Langs dijken en polderwe gen kunnen nog volop bomen geplant worden. Wie zal dal belalen? Tegen woordig schijnt er overal geld voor te zijn. Een paar weken gelden meldden de media dat Minister Cramer van Milieu .50 miljoen euro uittrekt om te onderzoeken hoe Nederland om moet gaan met eflecten van extremer weer, stijgende zeespiegel en toenemende aanvoer van water via de grote rivieren. Nota bene 50 miljoen voor onderzoek. Stel je nu eens voor dal de gemeenten op ons eiland beslissen om voor iede re tien inwoners één boom te planten. Een ruimte aanwinst voor de strijd tegen de CO'-, te\ens een voorbeeld \oor de ons omringende landen, Kan hel niet uit de gemeente kas? Gemeenteraden, dan naar Minister Cramer Voor onder zoek kan er veel, dus concre te dagen mogen zeker geen bezwaar zijn. Naar ik meen speelt Minisier Koenders ook al met zo'n bedrag voor bepaal de onderzoeken. Dus wordt er behoorlijk gegraaid in de Staatskas. Het zal beslist wel goed bedoeld zijn. Zo bedoelen wij hel ook als er op de beschik bare plaatsen bomen geplant worden, wat ons aller gezond heid ten goede zal komen. Wellicht zegt iemand: 'Wat stellen die paar bomen op ons eiland nu voor tegen de wereldwijde vervuiling?' Hele maal met u eens, maar... goed voorbeeld doet goed volgen. Dan gaat het niet alleen over 'Mooi Goeree', maar over 'Een nog mooier Goeree'. Ondanks die paar windmolens, wordt ons eiland dan een parel in Zuid- Holland. Voor velen ter navol ging' Gemeenteraden, Waterschap pen en Provinciale bestuur ders, sla de handen ineen. Opdat ook onze hogere over heden de ogen opengaan, niet alleen voor Nederland maar ook voor de ons omringende landen. En dat er ook hulp geboden wordt aan die landen waar de ontbossing zulke vor men aangenomen heeft, dal wereldwijde hulp onontbeer lijk is geworden. Tegen onze minister BOS zou ik willen zeg gen; 'Grijp maar wat dieper in de Staatskas voor meer BOS wereldwijd'. Zo niet... zullen onze timmerlieden nog de kans lopen dat het hout voor 'Balken(len)ende gaat raken. FRANS VAN HEEST, Hongaarseplein 17, Goedereede. OUDE-TONGE - Vrijdag 31 augustus is er een grote veiling en zaterdag I sep tember een rommelmarkt in de kerkring van Oude- Tonge. De opbrengst is bestemd voor het dak en de verwarming van de Her vormde kerk en daarnaast voor Mercy Ships. Op vrijdag 31 augustus is er een paalzitwedstrijd, een tra ditioneel onderdeel. Om 14.00 uur beklimmen de deelnemers de palen en 24 uur later hopen ze ervan af te komen. Dat wordt afzien en het zal lang voor ze duren. Komt u ze aan moedigen? U kunt ook lekker komen eten en op hel terras plaatsnemen. Om 19.00 uur wordt er een grote veiling gehouden. U kunt alvast op de volgende website kijken: website www. hervormdoudetonge.nl/roin- melmarkt. Hierop kunt u zien wat er geveild gaat worden. Om wat voorbeelden te geven; een handgemaakte antieke houten vrachtwagen, een glasservies, makkummer aardewerk, bie- demeier stoelen, antieke rie ten stoelen, perzische tapijten. Heeft u vragen hier over, dan kunt u Henk Klem bellen (06- 52571500). kt. Op zaterdag 1 septeinber van af 9 uur tot le.OOu. wordt de rommelmarkt gehouden. Er zijn veel spullen ingezameld om genoeg k kramen kunnen vullen met speelgoed, glas werk, serviezen, electronische apparatuur, antiek, bloempot ten, blikken, meubels, overige spullen en natuurlijk de boe ken. U kunt weer fijn snuffelen tussen de boeken die weer op diverse genres zijn uitgestald. De LP's CD's en DVD's staan daar ook bij. Naast het bekijken van de roni- melkramen kunt u ook langs komen voor allerlei lekkers. Een broodje hamburger met patat en de overheerlijke pof fertjes zijn weer te verkrijgen. Om mee naar huis te nemen zijn er verse appelflappen, groenten, kaas en ter plaatse gebakken oliebollen. Voor de kinderen is er een 'bungyrun' georganiseerd, je kunt dan aan een elastiek zo ver mogelijk rennen en je schiet dan weer terug. De trampoline staat er weer en je kunt stokvangen, sieraden maken, schieten in de schiet- tent en basaltblokken gooien. Voor limonade en snoep tus sendoor wordt ook gezorgd. Naast de voornoemde activi teiten draait als andere jaren het rad van avontuur weer de hele dag en kunt u mooie prij zen winnen. Ook kunt u mee doen aan een verloting van een prachtige fiets. Er worden zelf- geknutselde spullen verkocht en ook dé bloemenkraam staal er weer. Heel speciaal dit jaar is een ganzenhoeder die een demon stratie geeft. U kunt de kerk bezichtigen en op diverse lijdslippen wordt er een rondleiding gegeven. Tevens kunt u zelf hel mooie Frobeniusorgel bespelen. U kunt zich van te voren opgeven of op de dag zelf in de kerk. Als u zich van te voren op wilt geven kunt u bellen naar 0187- 641304 (fam. Klem) of een e- mail stinen naar orgelbespe- ling@hervormdoudetonge. nl. Voor het bespelen van het orgel wordt een bijdrage van 5,- per kwartier gevraagd. SOMMELSDIJK - De zomer vakantie is weer voorbij. De mannen van Ons Koor zijn weer met htm repetities begon nen en ze staan er klaar voor om op zaterdag 1 september in Sommelsdijk het oud papier op te halen. Ze komen overal behalve in de Westplaat. De mannen beginnen om 9 uur en hopen hel karwei rond de klok van twaalf geklaard te hebben. Papier en karton, dat ontdaan is van plastic, piepschuim e.d. op een goed zichtbare plaats aan de weg zetten. Goed ver pakken en zo nodig fixeren met een touwtje of een stukje plakband om verwaaien te voorkomen. ^^^^r angs m Gestae m H Depressief, angstig of gespannen? Praktijk voor GestaltPsychotberapie H. J. Catsburg gestaltth era peut en coach Nieuwstraat 25 3243 AN Stad aan't Haringvliet Tel. (0187)611680 E-mail: ïnfo(§)gestaltnet.nl Website; www.gestaltnet.nl OLDDORP - Na de over weldigende successen \an de V()nge rommelmarkten die Harry Schohes en zijn vrouw R'a al enkele malen ten bate wn hospice 'Calando' te Dirks- land hebben gehouden, zullen ^-ij op zaterdag 8 september - op Open Monumentendag - opnieuw een markt orga niseren. Werd hun rommel markt aanvankelijk bij wijze van experiment, maar wel groots, opgepakt, bij herhaal delijk oveivveldigend succes IS hei wal Harry en z'n vrouw betreft xoorlaan een traditie dal op Open Monumentendag ook him rommelmarkt wordt gehouden, liefst met elk jaar een grotere opbrengst voor Calando, want daar doen ze l voor Ook alle inspanningen - op 't laatst zelfs dag én nacht, liet is alles om het Dirksland- se hospice financieel te willen steunen. De opbrengst van de maikt komt dan ook geheel ten goede aan Calando. Ook dit jaar weer wordt de rom melmarkt, die inmiddels van heinde en ver publiek trekt en ook door de bezoekers als een trekpleister wordt ervaren, gehouden op hel eigen terrein \'an Harry; de loods en het omliggende terrein aan Dirk- doensweg 35 te Ouddorp, met als ingang het pad naast het Zorg&Welzijngebouw. Daar worden van 9.00-16.00 uur vele zaken te koop aangebo den, zoals allerlei huishoude lijke artikelen, boeken, platen, cd's, video's, computers, beeld en geluidapparaluur, nieuw'e en tweedehands kleding (ook in grote maten), eiken kasten, salontafels, eethoeken, bank stellen, bedden, lampen, klok ken, schilderijen, bolchrysan ten, gladiolen, sierfiuit, gebak ken kibbeling, tong, poon, schol en schar, aardappelen, winter peen, uien, sjalotlen, kaas, olie bollen, bolussen, stroopwafels, enz. Verder zijn er gediuende de dag loterijen, er kan op het grote terras een kopje koffie of thee, maar ook bier, wijn, saté of een broodje hamburger, e.d., worden genuttigd. De vorige keren stond leeds ruim vóór aanvangstijd een grote hoeveelheid publiek voor de hekken te wachten. Harry en Ria verwachten dat 't dit jaar weer niet anders zal zijn. SOMMELSDIJK - Op zaterdag 1 september wordt weer de jaarmarkt gehouden rondom het kerkgebouw 'Rehobóth' aan de Olympiaweg te Som melsdijk. Visliethebbers kun nen weer ruimschoots him hart ophalen. Naast gebakken vis, kibbelingen, lekkerbekjes en nieuwe haring zijn er ook diverse gerookte vissoorten te koop, waaronder paling, zalm, forel en makreel. Eveneens kunt u ook verse zalm en verse paling bestellen. Paling, zalm ed. moeten ech ter worden ingekocht. Wie op de jaarmarkt een portie heer lijke gerookte vis of verse vis wilt hebben, dient deze van de voren te bestellen. Ook kunt u chrysanlenbollen bestellen voor 5,00 in de kleuren paars, wit, brons, lila, rood en geel. Deze zijn van zeer goede kwa liteit. Bestellingen kunt u doen via telefoonnummer: 0187- 487124. Op de jaarmarkt ligt uw bestelling dan klaar De betere woninginrichting sinds 1920 Ikócmpl Kanaal 11)3, .Mklddlianiis, (0187) 48 27 Si GOEDEREEDE - In de editie van vorige week is een foutie ve datum opgenomen van de inloopavond voor de natuur- plannen de Enden en 't Volger- land. Deze avond vind plaats op woensdag 12 september van 19.00 uur lol 21.30 uur in Sport- en zalencentrum Dorp- stienden, Dorpstienden 4 in Ouddorp. De plannen liggen ter inzage en u kunt vragen stellen aan de medewerkers van het project. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee DEN BOMMEL - Politieper soneel hield, om de verkeers veiligheid te vergroten en het aantal ongevallen terug te dringen, zaterdag op de Til- sedijk een snelheidscontrole. Tussen tien uur 's morgens en vijf uur 's middags zijn 15 bestuurders bekeurd omdat zij de maximumsnelheid aan hun laars lapten. Van één bestuur der werd direct het rijbewijs ingevorderd toen bleek dat hij met een snelheid van 146 km/uur reed. Op de N59 werd eveneens in het kader van hel project Stop Ongevalen Samen gecontroleerd. Hier kregen vier bestuurders een bekeu ring voor onder meer hel niet dragen van de autogordel, hel te hard rijden op een brom- fiefs, het overschrijden van de maximumsnelheid en het niet handsfree bellen. MELISSANT - De poUtie onderzoekt de toedracht van een eenzijdig ongeluk waarbij zondagochtend rond zes uur een auto op zijn kop terecht kwam bij het tunneltje op de N215 bij Melissant. De vier inzittenden hadden geen noe menswaardige verwondingen. Ook bleek de bestuurder teveel alcohol te hebben gedronken. De 25-jarige Rotterdammer is overgebracht naar een politie bureau voor jiader onderzoek. MELISSANT-Depolitieonder- zoekl de toedracht van een inci dent waarbij vier kippen zijn gedood door onbekende(n). Tussen woensdag 22 augustus half elf's avonds en donderdag 23 augustus half elf's ochtends heeft één of meerdere perso nen zich de toegang verschaft tot een achtertuin gelegen aan de Molendijk te Melissant. In deze achtertuin lag eeir kippen- ren. De onbekende(n) heeft de kippen gedood door het hoofd van de romp te scheiden. De politie vraagt mensen die inforr matie hebben rondom deze laffe daad, om contact met de politie op te nemen via 0900- 8844 (lokaal tarief). U kunt ook bellen naar Meld Misdaad Anoniem op 0800-7000. SOMMELSDIJK - Nu de dagen korter worden en het najaar weer voor de deur staat, wordt het weer lijd voor war mere kleding. Daarom houdt hel Schutsecomité Goeree- Overflakkee dinsdag 4 septem ber een kinderkledingverkoop ten bate van De Schutse, een instelling voor verstandelijk gehandicapten. De merken die verkocht worden zijn o.a.: Bino-Lino, Claire, Mills, S- Coinpany, Sturdy, Feetje, Topo, Petipino en Sall&Pepper. Dit alles in de maten 92 l^m 188. Deze verkoping wordt gehou den op dinsdag 4 september van 13.15 uur tot 16.30 uur in Vila Nova, Van Aerssenstraat 5 te Sommelsdijk. DIRKSLAND - Hoe wet houder Gerrit Robijn (PvdA) ook zijn best deed, hij kon de Dirkslandse gemeenteraad er donder dagavond niet van overtui gen dat 'zijn' nota Accom- modatiebeleid wel degelijk beleid zou bevatten. Bijna de hele raad vond het niet meer dan een inventarisa tie van de gemeentelijke gebouwen. Zonder beleid. Door: Kees van Rixoort De hele raad - inclusief de PvdA, die nog het mildst was voor Robijn - steunde een amendement van CDA en VVD oin de nota voor ken nisgeving aan te nemen en hel college op te dragen met con creet beleid te komen. De wet houder meldde aan het eind dat het college geen moeite heeft om hel amendement uit te voeren. Maar dat was aan het eind. Eerder had hij de Accommo datiebeleidsnota hartstochte lijk verdedigd, "Het is inder daad een opsomming", kwam Robijn vrijwel alle fracties tegemoet, "maar er staal ook bij wat we met die gebouwen willen doen. Al is het niet zo uitgebreid, we moeten nog wal dingen onderzoeken. Ik vind het echter wel beleid." Vervolgens kaalste hij de bal terug richting gemeenteraad. "U heeft de kaders voor de nota in de startnotitie aange geven." Die uitspraak verleid de Jan Leenders (Gemeente belangen) tot de opmerking, dat er wel degelijk kritiek was geweest op de startnotitie. Leenders stoorde zich ook aan de houding van Robijn, die hij omschreef als "badinerend en paternalistisch". Dit onder meer naar aanleiding van zijn eerdere uitspraken dat het maken van een accommodatie- beleid een fluitje van een ceirt is omdat hel in de gemeente alleen maar om een paar 'hok jes' gaat. Het raadslid van Gemeente belangen meldde het een en ander te missen in de inventa risatie - hij noemde de riool- ï\alerziii\eringen - en xond de gehanteerde termijn van afschrijving - vijftig jaar - niet van deze lijd. Als inventarisatie noemde hij de beleidsnota ver der "heel dienstig". Leenders vond ook dat het alle maal latrg geduurd had. "Een jaar ^vachten en nog steeds is er geen beleid." Huber (Frac tie Huber) was hel felst in zijn oordeel over de nota. "Geen enkel beleid. Ik zou me rot schamen als ik de wethouder was. Het is treurig en zorgwek kend. De wethouder zou eens naar zichzelf moeten kijken en zijn verantwoordelijkheid nemen." Enige tommotie ontstond nog nadat ChristenL'nie-raadslid Wolferi een motie had inge diend om het college te laten onderzoeken of verenigings gebouw De Schakel in Dirks- land onmisbaar is voor het verenigingsleven aldaar. Wol len wilde niet de indruk wek ken voor sluiting te zijn, maar, zo zei hij, hel gebruik van De Schakel is met één vaste huur der per week wel minimaal. PvdA-er Keuker was duidelijk: "Ik meen dat deze raad heeft gezegd, dat hoe het plaatje er ook uitziet De Schakel moet blijven voortbestaan." Wet houder Robijn noemde De Schakel onontbeerlijk voor de dorpskern. Wolferi trok de motie in toen het amendement op tafel kwam waarin het col lege wordt opgedragen met concrete beleidsvoorstellen te komen. Ook de toekomst van het Dirkslandse verenigings gebouw zal dan ongetwijfeld in beleid worden verval. STAD AAN 'T HARING VLIET - Voor het vijfde jaar wordt op initiatief van Stichting Podium met hun programma Kettingrij- gen in het dorp Stad aan 't Haringvliet de Stadse Dag gehouden. Zaterdag 1 september start het programma om 14.00 uur in de Voorstraat. Hel motto is de 'Stadse geschiedenis met speci ale aandacht voor de midden stand in de vijftiger jaren'. De organisatie heeft voor dit the ma gekozen omdat er toen nog vijftig middenstanders waren en nu nog slechts enkele. Sinds een jaar is er zelfs geen super markt meer maar met hulp van Zuidwester en Bavo verwacht men dat er in Stad half okto ber weer een kruidenierszaak start. Er hebben zich al veel vrijwilligers aangeboden deze belangrijke voorziening op de been te helpen en te houden. In de versierde Voorstraat treft de bezoeker oude foto's en reclames en kunnen ook ex-stadtenaeren weer even bijpraten. De opening wordt verricht door Jan Joriszn, de eerste Stadtenaer in zijn his torisch kostuum, die vanwege het vervoersverbod door de blauwlong zijn schapen thuis moet laten. Er zijn kraampjes en er zijn kleine optredens en er komt rond 16.00 uur een mysleryguest. Voor het oude postkantoor kunt u de nieu we Stadse postzegel met hel straatje van Stad kopen en uw brieven met de lakzegel van het dorp door Cor van Danime laten verzegelen. Hij stempelt ook de Eerstedagsenveloppen. Ook zijn er weer brieflcaarlen van schilderijen van hel dorp en Stadse paraplu's te koop. Van 14 uur tol 16.30 ver zorgen Kees Braber en Jaap Maliepaard in de Ark filmpre- sentaties. Ze beginnen met de bouw van de keersluis in 1956- 57,daarna een rit van de RTM van Rotterdam naar Middel harnis. Om 15 uur begint de pasfoloshow van voor 1966, gevolgd door Stad rond 1967 en tenslotte 'het Boerenleven'. Om 16.30 uur wordt iedereen uitgenodigd in de Hervormde Kerk waar de zang beide domi nees met hun verhaal over de kerkgeschiedenis omlijst. Na afloop speelt op de Kaai de Big Band uit Den Bommel en start de stikzakmaallijd. Men kan eten zelf meenemen of poters en soep kopen bij hel Schippershuis. Na hel eten beginnen de diverse optre dens van dorpelingen en is er bijvoorbeeld DOTO, een his torisch spel en accordeonmu- ziek. -14- Als hij voorbij Neeltje's raam gaat, kijkt hij schichtig even uit de hoeken van zijn ogen naar binnen. Nel vliegt het gordijn dan met een ruk opzij en het Ijoze hoofd van Neeltje's moeder verschijnt voor het raam. Met ontzet ting ziet Fransje nog net dat ze het broodmes in haar hand heeft en dat dreigend naar hem opsteekt. Hij staat doodsangsten uit dat zo meteen de voordeur open zal gaan, en ze hem achterna zal komen. Hij ziet niet dat achter het gordijn de meiden staan te lachen om zijn angstig gezicht. Hard lopen durft hij niet vanwege de sneeuw, maar hij is zo gejaagd, alsof de dood hem op de hielen zit. Het is een stil en bedremmeld Fransje dat bij Poete in den uze komt. Moeder is klaar met haar naaiwerk. De machi ne staat weer op zijn plaats op het kastje links van de schouwe. Maria is aan het strijken. Ei je lekker espeeld mie Neeltje? vraagt zijn zuster belangstellend. Neeltje is een akelik jonk, en ik spele noait ini mie der! Maria gaal er niet op in. Ze schrijft zijn wrevelig bescheid toe aan zijn slecht humeur van vandaag. Poete loopt achter haar avondwerk aan. Fransje zou er alles voor over heb ben als hij even bij haar kon kruipen, met zijn hoofd veilig tegen haar doek en beuk aan, om zijn ganse gemoed te ontlasten. Maar dat kan niet. Dan moet hij ook van het gebroken thee potje vertellen, en dat hij een nieuw moet brengen. En dat is uitgesloten. Maar als Neeltje's moeder eens op komt spelen tegen Poete? Fransje zucht. Het wordt hoe langer hoe ellendiger in zijn binnenste. De guust tomen thuis uit school. Maar Fransje heeft geen zin om slee tje te gaan rijden. Hij gaat stil op een stoof voor de gloeiende kachelpot zitten. Het begint al een beetje don ker te worden in den uze. Hij kijkt door het ovale pookgat naar boven in de vurige kolengloed. Dan moet hij onwillekeurig denken aan wat Poete hem laatst verteld heeft over de hel - een grote put vol vuur! Er vaart een koude rilling langs zijn rug, ondanks de hitte van de nabije kachel. Wat moet dat verschrikkelijk zijn oin zo maar in een put met vuur geworpen te worden. Poete heeft gezegd dat stoute mensen en stoute guust daar terechtkomen. Hij is stout geweest vandaag. Hij heeft de slee getrapt en de katte gekoeieneerd en Neeltje's mooie potje gebroken. Ook is hij nog nooit naar de kerke geweest. Fransje voelt dat hij stellig op weg naar de hel moet zijn. Was de lampe maar aan en kwamen de guust maar in den uze. Moeder is klaar met haar werk, en komt rustig bij de tafel zitten scheme ren. Poete, steek je de lampe an? vraagt hij. Kü je begriepen, zegt moeder. Kom mae een steutje bie me op m'n schoat zitten. Fransje doet het, maar hij onder vindt daarvan niet de troost die hij zich voorgesteld had, en die hij zo deerlijk behoeft. Het schrikbeeld van de onvermijdelijke hel laat hem niet los. Hij moet ook weer denken aan die man van vanmorgen, die iag te slapen aan de voet van een ladder vol met engelen. Die was ook stout geweest. Dan moest hij toch zeker ook naar de hel. Maar wat moesten die engelen daar dan doen? Die komen toch alleen maar om mensen naar de hemel te dra gen? Poete heeft het nu niet druk meer, dus kan ze hem er meer van vertellen. En Maria is nu toch in het achterhuis bezig met het een of ander. Poete, wat a die man edaen, die a wig gelopen was, en zo mae buten lag te slaepen? Moeder moet even denken waar hij het over heeft, en zegt dan: O, die a eslolen, en ie a eleugend tegen z'n vader Wat aal 'n dan estolen, en wat zeien ie tegen z'n vader? O, die man iètten Jakob, en ie a ok nog een broer, en die iètten Ezau. Z'n vader a wat an Ezau beloofd, en dat wou Jakob zo graag aen. Toen goenk 'n stilletjes nae z'n vader toe, en ie zei: Ik bin Ezau. Kriege'k 't noe? En toen gaf z'n vader 't an z'n, want die ouwe man docht attet Ezau was. Die man was a zo oud, en ie a zokke slechte ogen. Ie kon nie goed mi zien. Mae 'n steutje laeter kwam Ezau ok tuus, en toen at'n zag wat atter gebeurd was, wiert 'n verschrikkelik kwaed. Ie wier zo kwaed, dat 'n Jakob doad wou slaen. Toen is Jakob der gauw vandeur egaen en toen is 'n varevar- re iviggelopen want ie durfden nie mi tuus te bluven. Mae toen at 'n een ièi ende elèpen a, begont et doenker te worren. En ie was zo moeë. Toen is 'n gaen slaepen, buten op de grond, mie z'n oad op een stien. En toen droom den ie van die trap mie engels. En mos 'n toen nae d'elle? vraagt Fransje met onverholen, intense belangstelling. Niè, toch nie. Want 'n lère ieuw vee van Jakob. Mae ie was toch een stoute man, ie a toch stout ewist? Ja, dat wè. Mae den lère is zo goed. En Jakob aat er spiet van. En dat zei en ie tegen den lère. En toen was 'n lère nie mi kwaed op Jakob en toen moch 'n laeter toch bie Z'n in 'n emel kommen. Moeder voelt dat ze hier een toepas sing aan toe moet voegen. Dus ver volgt ze: Ale mensen bin we es stout, en ale guust ok. lèl stout soms. Dan ist 'n lère wè kwaed, mae Ie ouw ok vee van de mensen. Dan dienkt 'N: Noe zouen ze eigenlik nae d'elle motten, en Ik zou ze wè alemaele bie Me in den emel willen laeten kommen. Mae dan motten ze der spiet van aen as ze kwaed edaen aen. Dan motten ze zaen: lère, ik ae der toch zo'n spiet van. Vergeef Je 't me asjeblieft, e/i zurg je da'k et noait mi doen za? En a je 't echt miènt, en 't nie mi doet, dan is 'n lère blieë, en dan praat 'N der nie mi over. Mae dan mè je 't echt miènen, en 't nie zö-maevoe-zo-mae zaen. Dan ouwt 'n lère wee vee va je, en dan mag je laeter toch bie Z'n in den emel kommen. Je mó ielike dag mae vraegen of at 'N j'elpen wilt om vee, vee van Z'n t'ouwen, en of a je Z'n kind mag wezen. Fransje slaakt een diepe zucht. Het is een zucht van oneindige verlichting, 't Is of knellende vingers zijn hart los gelaten hebben uit hun moordende greep. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5