Vier gemeenten brengen gezamenlijk een Open Monumentenkrant uit Veel variatie op Goereese Kunstdagen Dirksland gaat gemeentelijke ^pouddorpsecatwaik samenvoeging onderzoeken Extra kerk diensten Ger. Gemeenten Mannenkoor hervat repetitie Paarden beschildering van Marian Kortekaas op (agri)culturele dag EIIAtlDEII-IIIEUWS Peuterochtend in bibliotheek Jaarmarkt Middeiharnis Griend vaart weer uit EIUt1D^,f1IELW5 "Mooie gelegenheid om bij elkaar te gaan buurten' Buurten Inhoud Te klein Bestuursdwang Volgendjaar PAGINA 2 DINSDAG 28 AUGUSTUS 2007 GOEREE-OVERFLAKKEE - Volgende week zaterdag 8 september is er weer de landelijke Open Monumentdag. Even als vorige jaren zal ook binnen de vier eilandelijke gemeenten hier aandacht aan worden besteed. Werden voorheen de activiteiten veelal eigen houtje georgani seerd, dit jaar hebben de samenwerkende Open Monu mentendag organisaties de handen ineen geslagen. Deze week wordt huis-aan-huis een gezamenlijk ontwikkelde folder verspreid waar de activiteiten in staan vermeld. Door: Adri van der Laan De nieuwe kleurrijke folder werd vorige week officieel aan geboden aan de vier eilande lijke gemeentebesturen. Drie burgemeesters en loco-burge meester Gert-Jan van der Valk van Oostflakkee vielen de eer te beurt om voor het ISGO- gebouw de folder in ontvangst te nemen. Tijdens de overhandiging waren Jan Trompper en Clé- mence Baks namens de orga nisaties aanwezig. Trompper legde uit dat het idee voor het ontwikkelen van een gezamen lijk folder is ontstaan tijdens een bijeenkomst van verschil lende culturele organisaties rondom de WMO. Na verder overleg kwam men tot de con clusie dat een gezamenlijke eilandelijke folder er zeker tot een nog bredere belangstelling voor Open Monumentendag. Volgens Trompper zal dit gezamenlijk optreden er vast en zeker toe leiden dat in de toekomst nog meer zal wor den samengewerkt. "We spe len met de gedachten om nog meer gezamenlijke activiteiten te gaan ontplooien. Bijvoor beeld op twee momenten, in het voor- en najaar". Verder gaf Jan Trompper aan dat dit initiatief "een mooie gelegen heid is om tijdens Open Monu mentendag bij elkaar te gaan buurten". De vier vertegenwoordigers van de colleges waren ook tevreden over het resultaat van deze samenwerking. Voorheen werd alleen in Goedereede een folder voor de Open Monu mentendag vervaardigd. Maar de burgemeester verwachten dat met deze gezamenlijke publiciteit de bekendheid van de monumenten op het gehele eiland ten goede komt. Uit de folder blijkt dat er tij dens de Monumentendag twee muzikale evenementen zijn die gemeentegrenzen over schrijden. Zo is er weer het Reizend MonuMentenorkest. Als basisorkest doet dit gezel schap o.I.v. van Piet Westhoeve de verschillende locaties aan. Lokale muzikanten worden uitgenodigd om mee te spe len. Natuurlijk ontbreekt ook Jan Trompper (links) en Clémence Baks (rechts) overhandigden de nieuwe folder en de sleutel die offi cieel gebruikt wordt om de monu menten 'open' te maken aan de drie burgemeesters en loco-burgemeester (Folo: Adri van der Laan) het inmiddels legendarische draaiorgeltje De Kleine Victo ria niet, dat 'op de bonnefooi' over Goeree-Overflakkee zal trekken. Naast het totale programma wordt er in de folder een aan tal facetten uit 'monumentaal Goeree-Overflakkee' uitge licht. Zoals, het tramproject, de molens en is er aandacht voor moderne monumenten. Ook ontbreken de opgaven niet voor de traditionele foto- puzzeltocht die in de kern van Goedereede wordt gehou den. OOLTGENSPLAAT - Van avond, dinsdag 28 augustus, 19.30 uur ds. G. van Manen (bed. H.Doop). HERKINGEN - Woensdag 29 augustus, 19.30 uur ds. D. W. Tuinier NIEUWE-Tonge - Woensdag 29 augustus, 19.30 uur ds. J. Schipper (bed. H.Doop), OUDDORP - Donderdag 30 augustus, 19.30 uur ds. C. van Krimpen. STELLEN DAM - Het man nenkoor Door Eendracht Ver bonden uit Stellendam hervat op zaterdag 1 september haar wekelijkse repetitie weer Een ieder die kan gezellig mee komen zingen van 17.45 tot 19.15 uur In het Hervormd verenigingsgebouw De Rank Bosschieterstraat 6 in Stellen- dam. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de secre taris Theodorus Doorn, tel.: 0187-481561. SOMMELSDIJK - Op de te houden (Agri)cultureledag van zaterdag 15 september zijn er veel culturele activiteiten. Een voorbeeld hiervan is Marian Kortekaas. Deze schilderes zal zelf aan met de met de door haar vervaardigde deurpaneel met paarden. Verder exposeert ze met tal van andere schilde rijen, die een goed beeld geven van haar veelzijdigheid. Velen hebben afgelopen juli hiervan kunnen genieten op de open kunst-tuindagen en hebben naast de prachtige beschilder de doorkijkjes ook van haar keramiek en schilderijen geno ten. Ze vindt het erg leuk dat ze juist op deze locatie is uitgeno digd om op deze agriculturele dag aanwezig te kunnen zijn om de sfeer te proeven van haar roots. Het is prachtig om juist op deze locatie het paar- denpaneel te kunnen showen. Zelf is ze opgegroeid als een mens in de agrarische sector met vee en veeteelt om haar heen, het werk wat haar vader en broers uit oefende. Daar door blijf ze door het landle ven aangetrokken om dieren en landschappen te schilderen. Vaak worden opdrachten met dieren door haar vervaardigd. Ook in haar Aquarelleerlessen probeert ze het schilderen en tekenen aan andere over te brengen die in het najaar als dagworkshop met 'n seizoen gebonden thema als onderwerp te geven. En op de woensdag ochtend in het Dorpshuis in Nieuwe-Tonge waar nog twee plaatsjes beschikbaar zijn, om het vak aquarelleren bij Mari an Kortekaas te leren. Inlichtingen: Marian Korte kaas, telefoon:0187-630300, e- mail: mj.kortekaas@hetnet.nl; website: http://home.wanadoo. nl/mj.kortekaas. Christelijk streekbiad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eiianden Nieuws b.v. Verschi/n/ng: dinsdag liuis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middeiharnis. Langeweg 13, Sommelsdijl< ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail:algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdracliten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A.J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal .com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóör 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINQNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 342001108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). DIRKSLAND - Burgemeester en wethouders van de gemeente Dirksland gaan onderzoeken wat de mogelijk heden zijn om de vier gemeenten op Goeree-Overflak kee samen te voegen tot één nieuwe gemeente. Dat is de opdracht van een grote meerderheid van de gemeente raad. De samenvoeging zou binnen een termijn van vier jaar moeten plaatsvinden. Door; Kees van Rixoort De opdracht aan het college was de uitkomst van een debat, vorige week donderdag, over de bestuurskrachtonderzoeken van de gemeente Dirksland en het ISGO (Intergemeen telijk Samenwerkingsverband Goeree-Overflakkee). SGP en Gemeentebelangen kwamen ieder met een motie om de haalbaarheid van één gemeen te op het eiland te onderzoe ken. Beide fracties kwamen tijdens een schorsing van de vergadering tot elkaar en pre senteerden - opmerkelijk, met het oog op de politieke ver houdingen in Dirksland - een gezamenlijke motie. Daarin staat dat, gezien de uitkomst van de bestuurskrachtonder zoeken, verdergaande samen werking op termijn "absoluut noodzakelijk" is. Het college moet uiterlijk 1 mei volgend jaar rapport uitbrengen over de mogelijkheden daartoe. De PvdA, een coalitiepartij, steunde de motie niet. Ook SGP-raadslid Baan stemde niet voor. Hij was nog niet overtuigd van de "absolute noodzaak" en vond de opdracht aan het colle ge te vroeg komen. "Zover ben ik nog niet." Bovendien wilde Baan de burger nadrukkelijker betrekken. "Daar gaat het uit eindelijk om. Het is goed om eerst feeling met de burger te houden." Baan haastte zich om aan zijn van de fractie afwij kende geluid toe te voegen dat er geen onenigheid in de SGP is en dat er geen eenmansfrac tie Baan in de maak is. Ook PvdA-er Van der Vlugt redeneerde in die richting. "Dit is een onderwerp dat niet alleen de raad aangaat. Dit overstijgt de raad", aldus Van der Vlugt. Hij zei benieuwd te zijn naar de mening van de burger en nodigde die uit om naar een PvdA-avond te komen waar de voors en tegens van gemeentelijke samenwerking aan de orde komen. De frac tievoorzitter zoomde ook even in op de mening van de bur gemeester van Boekei (circa 8.500 inwoners), die niet veel moet hebben van gemeente lijke schaalvergroting. SGP-er Kalle vond dat de onderzoeken naar de bestuurs kracht niet zoveel nieuws bevat ten. "In de rapporten staat veel dat we - ongeveer of helemaal - al wisten." Hij doelde op de sterke punten, de kansen en bedreigingen en de verbeter- punten. Sterk in Dirksland zijn bijvoorbeeld de korte lijnen en het snel inspelen op actuele ontwikkelingen. Een verbeter- fjunt is de beleidsontwikke- ing. De belangrijkste bedrei ging is de constatering dat de gemeente niet in staat is vol waardig te opereren, te klein is om alle taken zelf te kunnen blijven uitvoeren. Er moet dus wat gebeuren. Maar, in de visie van Kalle, het doorontwikkelen van de inter gemeentelijke samenwerking is geen optie. "De huidige rol van het ISGO is al diffiius", luidde de argumentatie van de SGP-er. Ook de alternatieve optie om alleen de gemeenten Dirksland en Middeiharnis samen te voegen kon Kalle niet bekoren. "Dat is onvoldoende. Bovendien ben ik emotioneel niet toe aan een fusie met alleen Middeiharnis. Nee, we moeten met vier gemeenten naar een gemeente Flakkee op het eiland Goeree-Overflak kee binnen de provincie Zuid- Holland. De toekomst van het eiland is een zorg van het hele eiland." Leenders (Gemeentebelan gen) sloot daar bij aan. "De gemeente Dirksland is voor de toekomst onvoldoende toe gerust", verwoordde hij de mening van zijn fractie. "Amb telijke specialisten ontbreken en dat neemt alleen maar toe." Leenders herinnerde aan pas sages in het collegeprogram ma - voortvarend werken aan gemeentelijke samenwerking - en het provinciale beleid, waarin samenvoeging van bovenaf als laatste redmiddel staat genoemd. VVD-er Zwa nenburg noemde een fusie van Dirksland en Middeiharnis "een ongelukkige constructie" en zei maar één oplossing te zien: een gemeente van 40.000 tot 50.000 inwoners. Huber (Fractie Huber) waar schuwde ook voor een samen voeging van Dirksland en Mid deiharnis. "De twee andere gemeenten blijven dan invloed uitoefenen via het ISGO." Het ISGO is volgens Huber niet democratisch. Hij had ken nis genomen van de menin gen in de gemeenteraad van Goedereede (overwegend niet positief over gemeentelijke samenvoeging), maar dacht dat deze uiteindelijk onvoldoende gewicht in de schaal zouden leggen. "Er is weerstand in de gemeente Ouddorp (sic), maar daar moet dan maar met een beetje bestuursdwang werk van gemaakt worden", aldus Huber. OUDDORP - Bibliotheek Oud dorp organiseert donderdag 6 september een peuterochtend voor (groot)-ouders en (klein)- kinderen in de bibliotheek aan de Hofdijksweg in Ouddorp. Deze ochtend is georganiseerd in het kader van Boekenpret; een leesbevorderingsprogram ma, uitgezet in alle peuter speelzalen en in de onderbouw van het basisonderwijs in de gemeente Goedereede. Thema van deze ochtend is het prentenboek: De Kinder boerderij, geschreven door Betty Sluyzer en Mies van Hout. De ochtend begint om 9.30 uur, met het voorlezen van het prentenboek. Daarna is er volop de gelegenheid or door middel van verschillende activiteiten de bibliotheek, en de wereld achter het prenten boek te ontdekken. De ochtend wordt rond 11.00 uur afgeslo ten. Gratis toegangskaarten voor deze ochtend zijn verkrijgbaar aan de balie in de bibUotneek, of telefonisch te reserveren via 0187-667744. Ook Wolfert (ChristenUnie) en Sandee (CDA) spraken zich uit voor het onderzoeken van de haalbaarheid van één eilandelij ke gemeente. De eerste: "In de andere opties zie ik niet veel." En Sandee: "In de toekomst zijn we niet in staat om alles wat op ons aflcomt in ons eentje te realiseren." Het CDA, zo gaf hij aan, had in het verkiezings programma nog geijverd voor het behoud van de zelfstandige gemeente Dirksland. Maar San dee had die mening bijgesteld. Net als de grote meerderheid van zijn collega's in de raad pleitte hij voor een onderzoek naar samenvoeging van de vier gemeenten. En net als diezelf de meerderheid zag hij niets in een fusie met Middeiharnis. "Bestuurlijk heel vreemd: een grote gemeente in het midden en de koppen van het eiland zoeken het maar uit." OUDDORP - Afgelopen vrijdagavond /;agen velen de nieuwste trends op het gebied van mode aan zich voorbijgaan, tijdens de grote modeshow in de ring van Ouddorp. De Weststraat was tra ditiegetrouw omgetoverd tot een heuse catwalk en professionele modellen toonden hier de kleding en schoenen van vijf verschil lende modehuizen uit Ouddorp. Tijdens dit unieke evenement vallen de concurrentiebarrières even weg en draait het vooral om de mode zelf De hippe kleding, opvallende accessoires en stevige leren schoenen zullen dan ook menig modeminnend hart sneller hebben doen kloppen op deze zonnige vrijdagavond. (Tekst en foto: Caroline Hoek) MIDDELHARNIS - Op 8 sep tember zal de jaarmarkt van de Nederlandse Hervormde Kerk te Middeiharnis weer gehou den worden. Zoals elk jaar zal er ook deze keer weer een scala aan kraampjes en activiteiten zijn. U kunt uw boodschap pen doen, de boedelveiling bezoeken, vis kopen, envelop pen trekken, rodeostier rijden en ga zo maar door. Ook is er deze dag gelegenheid tot het bezichtigen van het mooie, historierijke kerkgebouw en het beklimmen van de kerkto ren en vanaf daar te genieten van het prachtige uitzicht over Middeiharnis. Na deze khm kunt u op het terras bijkomen onder het genot van een kopje koffie of thee met wat lekkers naar keuze. U bent vanaf 9.30 uur tot 16.00 uur hartelijk wel kom aan de Ring te Middeihar nis. In verband met de rom melmarkt is er op zaterdag 1 september vanaf 10.00 uur tot 11.00 uur nog een keer gele genheid uw spullen in te leve ren in het Jeugdhonk (naast Verenigingsgebouw De Hoek steen). Voor verdere vragen met betrekking tot de rommel markt kunt u contact opnemen met de heer C.J. Hameeteman (0187-482967). OUDDORP - Zondag 26 augustus om 16.20 uur werd de bemanning van de Griend van KNRM Station Ouddorp gealarmeerd door het Kust wacht Centrum voor een boot met motorproblemen. Het bleek te gaan om de open motorboot Pasoept van 6 meter lengte met aan boord 3 perso nen. Deze Belgische boot lag verankerd in de omgeving van de boei G73, op de Grevelin- gen. Met de Griend werd het scheepje op sleep genomen en naar de haven van Bomme- nede gebracht. Een elektrische storing was de oorzaak van de motorproblemen. Vrijdag 24 augustus om 2.55 uur werd de bemanning gealarmeerd voor een melding 'medevac', prio 1. (Dit betreft een medische evacuatie, prio 1 is met spoed). Het bleek te gaan om een man met pijn op de borst aan boord van zijn schip, de Wilhelmina, een motorkruiser van 20 meter, dat in de haven van de Mosselbank op het Grevelingenmeer, in de omgeving van boei GH lag. In overleg met het Kustwacht Centrum (KWC) en de Radio Medische Dienst (RMD) van de KNRM werd in Herkin gen ambulancepersoneel aan boord genomen en met hen werd ter plaatse gegaan. Het bleek dat de man last had van een ingeklapte long. De patiënt werd zittend ver\oerd naar Herkingen waarna hij met de ambulance naar het ziekenhuis in Dirksland werd gebracht. De vrouw van de patiënt is meegegaan naar het ziekenhuis. GOEDEREEDE - De negende editie van de Goereese Kunstdagen is weer achter de rug. Evenals de voorgaande jaren konden de bezoekers genieten van een zeer gevari eerd aanbod van culturele zaken. Voor iedereen was er wel iets van zijn gading te vinden. Er was muziek, klassiek en modem, al dan niet door zang begeleid, een verhalenver teller, er werden gedichten voorgedragen en workshops gehouden. En natuurlijk waren er vele kunstuitingen in de vorm van schilderijen, tekeningen, beelden, sieraden en bijzondere boeken, die achter de ramen en in de huizen van de omwonenden van het centrum van Goedereede te bezichtigen waren. Tekst en foto's: Dorien Kickert Destijds klein begonnen, met slechts een enkele middag op de laatste zaterdag van augus tus, is de Goereese Kunstdag na negen jaar uitgegroeid tot een groots evenement dat nu over vijf dagen is verspreid. Dinsdag 21 augustus werden de Kunstdagen geopend met de tentoonstelling Grafiek Nu in het Goereese gemeentehuis, gevolgd door diverse evene menten op woensdag en don derdag. Vrijdagavond vlogen de vonken in het rond tijdens het adembenemend schouw spel 'Vliegend Vuur', bij de haven van Goedereede. Zater dag 25 augustus vond de fees telijke afsluiting plaats met een programma dat bol stond van de evenementen. Een groot aantal bezoekers kwam deze dag naar Goedereede om te genieten van de gezellige sfeer en de vele culturele manifesta ties. Bestuurslid Marias Velthuizen kijkt met een goed gevoel op de Kunstdagen terug. "Het weer was prima en de sfeer goed. Wij hebben daarbij ons uiterste best gedaan om een grote variatie in het aanbod te Ad Groenewege met een van zyn 1500 uitvoeringen van Caravan. Het Belgische poppentheater Plansjei realiseren. Opvallend was dat er nog veel vakantiegangers onder de bezoekers waren, die deze Kunstdagen als heel spe ciaal ervoeren. Ook dit keer konden wij weer beschikken over een aantal getalenteerde mensen. De verhalen van Nico de Verhalenman in de toren werden bijzonder gewaar deerd, evenals de muziek van Joost de Nooijer en Harmke Grootenboer op orgel en saxo foon in de kerk. Voor de kin deren, maar zeker ook voor de volwassenen, was het optreden van het poppentheater Plansjet een schot in de roos." Voor de kinderen bleken ook de work shops een voltreffer. De work shop 'panfluiten maken' met Marcello Tito bleek zo leuk, dat deze uiteindelijk later in de middag resulteerde in een optreden van een groepje van ongeveer 15 deelnemers. Deze brachten, na enig oefenen, een heel aanvaardbaar geluid op de zelfgemaakte panflui ten ten gehore. Zeer gerichte belangstelling was er voor Ad Groenewege die met zijn caravan op de Groenmarkt te vinden was. Zijn verzameling van meer dan 1500 verschil lende opnames van de song "Caravan"van componist Juan Tizol kon helaas niet verder uitgebreid worden. Een bezoe- '^er, die enthousiast met een naar zijn mening bijzondere uitvoering aan kwam zetten, moest constateren dat er bij Ad Groenewege zelfs twee van deze uitvoeringen te vinden waren. De rondleidingen gemeentehuis bleken. in het it --■ volgens Manas Velthuizen, eveneens hogelijk gewaardeerd te zijn. "Het was er behoorlijk druk en er zijn ook diverse stukken verkocht." Wat er volgend jaar te gebeu ren staat, bij de tiende edi tie, weet Velthuizen nog niet. "Daarover gaan we ons eens rustig bezinnen". Wel staat er voor de komende winter een operacursus op het program ma. In vier weken tijd wordt er iets verteld over de geschiede nis van de opera, de stemmen, regie en vormgeving en over de opera Nabucco van Verdi. Op 2 april kunnen de cursis ten ter afsluiting van de cursus een uitvoering van deze opera bezoeken in het Theater aan de Scbie in Schiedam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2