Echtpaar Orgers-den Eerzamen vierde 60-jarig huwelijksjubileum Boerenlanddag in Ouddorp Ouddorp ^Beste Badplaats van Nederland' volgens lezers van AD Reiswereld -ƒ73 A- www.TeKoopOpFlakkee.nl JÊÊ^^^ÊÉ t^^^^^M 80e jaargang Nr. 7638 - Dinsdag 28 augustus 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Oorlog Verhuizen Terug De Waal Hoveniers Tel. 0187-65 24 84 Erf- en sierbestrating GEZOCHT: bezorger voor Zuidzijde 'Rust en leegte' scoren hoog bij strandbezoekers 'Niets' heeft grote aantrekkingskracht en is de kwaliteit Testen Lezersreactie Trotse burgemeester CDA op Boeren landdag: Voor of tegen één eilan- delijke gemeente? Eerste Inloop- Informatieavond 'Moedige Moeders' OUDDORP - Het was 7 augustus zestig jaar geleden Rie en Gert Orgers-den Eerzamen elkaar het jawoord gaven. Oorspronkelijk afkomstig van Coedereede hebben ze een groot deel van huwelijksjaren elders doorgebracht. Inmid dels heeft het echtpaar Ouddorp als standplaats. In hun huis aan de Vliedberglaan feliciteerde burgemeester Van de Velde van Goedereede donderdag het echtpaar met dit heuglijke feit. Door: Adri van der Laan Wie, zoals het echtpaar Orgers, in de jaren direct na de oorlog zijn getrouwd hebben veelal een aantal 'magere jaren' mee gemaakt. En door gezond heidsomstandigheden in de familie is dit ook voor hen een dubbele werkelijkheid gewor den. Ze zijn dan ook blij dat ze nu hun rust en luxe heb ben gevonden in een woning in directe omgeving van De Vliedberg. Rie Orgers werd in Rotterdam geboren waar haar vader trambestuurder was. Haar ouders waren afkomstig uit Goedereede en kort na haar geboorte werd haar vader om gezondheidsredenen afge keurd en ging men weer in Goedereede wonen. Gert Orgers legt uit dat hij al vroeg als het ware 'wees' werd. Zijn vader die visser was, over leed al op jonge leeftijd. Zijn moeder bleef toen over met drie jongens, waarvan Gert, als 8-jarige de middelste was. Aan het Melkdijkje in Goede reede had het gezin een krui denierswinkel van waaruit de jongens op de kruiwagen de boodschappen bij de klanten brachten. Vanwege psychische problemen werd hun moeder elders verpleegd en de di ie broers groeiden op onder lei ding van een 'huishoudster', zo legt Orgers uit. Uit de verhalen van het echtpaar blijkt dat dit een moeilijke tijd is geweest. Vervolgens kwam de Tweede Wereldoorlog waarin Gert Orgers zelfs twee keer onvrij willig in Duitsland is geweest. Als dienstplichtig militair vocht hij in de meidagen van deze oorlog tegen de Duitsers. Na de capitulatie is hij enige tijd in Duitsland krijgsgevangene geweest. Na zijn vrijlating en een kort verblijf in Nederland werd hij weer in Duitsland tewerk gesteld. Toen was zijn standplaats Berlijn. Hij herin nert zich nog dat hij daar veel heeft meegemaakt tijdens de zware bombardementen op die stad. Zijn vrouw en doch ter Marian geven aan dat hij vroeger over die periode niet zo gemakkelijk praatte en dat de verhalen pas later wat los zijn komen. Volgens Gert ligt dit ook aan het feit dat hij een nogal optimistisch aard heeft en dat hij de dingen kan relativeren. Terugkijkend op zijn leven geeft hij aan dat hij "heel veel draadjes in het leven ziet die allemaal met elkaar te maken hebben". Na het huwelijk in 1947 heeft het echtpaar op verschillende plaatsen gewoond dus is men veel verhuisd. Men begon in Middelburg, waar Gert huis schilder is geweest, hier hebben zij ook de Watersnoodramp meegemaakt. Vervolgens kwam hij te werken in een sigaren- Burgemeester Van de Velde bracht de felicitaties van het gemeentebestuur over. Het echtpaar poseert samen met haar onder het geborduurde schilderij van de Nachtwacht wat hun dochter vervaardigde ter gele genheid van de 65' verjaardag van haar vader (Foto: Adri van der Laan) winkel annex postagentschap in Dordrecht, waar zij vier jaar woonden. Daarna kwam de kans om een eigen zaak te kopen in Schiedam waar ze achtentwintig jaar verbleven. Nadat de winkel in Schiedam verkocht was vertrok men weer naar het eiland en woon den ze 15 jaar in Stellendam. En de laatste jaren genieten ze van een welverdiende rust in Ouddorp. Ze hebben vanwege gezondheidsproblemen ervoor gekozen om dicht bij De Vlied- berg te gaan wonen. Vanwege de verslechterende ogen van Rie en de diabetes van Gert vinden ze het een veilig gevoel dat ze desgewenst van de hulp van het zorgcentrum gebruik kunnen maken. Ondanks dat ze een fors aan tal jaren in 'de stad' hebben gewoond hebben Rie en Gert, die respectievelijk 84 en 87 jaar oud zijn, er geen spijt van gehad dat ze weer naar het platteland zijn teruggegaan. Ze leggen uit dat ze het wel goed naar hun zin hadden gehad in Dordrecht en Schiedam, maar ze toch weer blij zijn dat ze weer terug zijn in de streek waar hun wortels liggen. Ze accepteren beiden dat ze als gevolg van verschillende gezondheidsproblemen en ouderdom niet meer kunnen doen wat ze vroeger deden. Zo moest Gert stoppen met autorijden en met het maken van schilderijen. Ze accepte ren dit en wijzen erop dat ze heel tevreden zijn met hun huidige bestaan waar ze volop van genieten en veel stetm krij gen van hun enige dochter die regelmatig met haar man op bezoek komt en dan ook hand en spandiensten en goede raadgevingen brengt. Nieuwe-Tonge www.dewaalhoveniers.nl Rechtspraktijk Middelhamis 'm.' Mrs. Spuij Verplanke Juristen en Mediators Tel. (0187) 48 86 85 email; infoQrpmh.nl Fax (0187) 48 41 14 website: www.rpmh.nl ^^gceNr,^^ wv>w.brllcenttunikeuveloaLnl Zondpod 56 - Middelhomis - Teletoon (0167) 48 34 37 Firma J. J. van Gurp Oudedijk 14, Ooitgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl Inlichtingen: tel. 471020 OUDDORP - Zaterdag 1 september zal op de ring van Ouddorp voor de negende keer een Boerenlanddag worden gehouden. Deze dag staat geheel in het teken van de agrarische sec tor. Naast diverse kramen met agrarische producten zoals aardappelen, sjalotten, kale bassen, bloemen, kaas, fruit, honing, etc. zijn er ook vele andere kramen te zien met artikelen verwant aan de landbouwsector. De Boerenlanddag is vanaf 9.00 uur toegankelijk voor het publiek en zal om 10.00 uur officieel worden geopend door de heer Arie Baars van de RTM. Gedurende de dag zullen op vaste tijden diverse demon straties worden gegeven, waaronder een demonstrade dorsen. Tijdens deze demon stratie wordt met een oude dorsmachine geloond hoe het bloemzaad uit de ruiters gedorst wordt. Tevens zal de mooie voorlichtingswagon van de RTM aanwezig zijn en wordt aan kinderen, gelegen heid geboden voor een klein bedrag (voor een goed doel) bloemstukjes te maken en is er een spectaculaire "Skelter- Trek-wedstrijd". De kinderen kunnen zich hiervoor aanmel den bij de informatiestand voor het Raad- en Polderhuis op de Boerenlanddag. Rondom de markt, voorzien van een diversiteit aan pro ducten, worden verschillende activiteiten georganiseerd. Zo zijn er excursies waarbij u op een platte wagen langs diverse landerijen wordt gereden. Een deskundige gids zal u tijdens deze wagentocht uitgebreide uitleg geven. Op de ring zelf zullen authen tieke tractoren op de ring wor den opgesteld. Daarnaast zul len er ook recente tractoren aanwezig zijn. In het Raad- en Polderhuis zullen door Pau Heerschap voordrachten in het Ouddorps dialect plaatsvinden. Dit jaar voor de 2" keer tijdens Boeren landdag wordt een Ouddorpse Zomerbloemen en Sierfruit- keuringswedstrijd georgani seerd. De prachtige inzendin gen worden de gehele dag ten toongesteld. Op vrijdag 31 augustus worden op heterf van "de Smousenhoek" aan het Smalle Einde, wederom trekkerbehendigheidswedstrij- den geoi-ganiseerd. Aanvang is 19.00 uur en de toegang en deelname is gratis OUDDORP - Deze zomer organiseerde AD Reiswereld, een zaterdagbijlage van het Algemeen Dagblad, een ver kiezing voor de 'Beste Badplaats van Nederland'. Na een oproep in het voorjaar kwamen er bij het AD veel reacties binnen van lezers. Uiteindelijk werden tien badplaatsen langs de Nederlandse kust genomineerd en wekelijks werd er één voor het voetlicht gehaald. Vervolgens kon den de lezers hun stem uitbrengen. Het bleek dat zij een grote voorkeur hadden voor 'rust en leegte'. En daarom viel aan Ouddorp de eer te beurt om het predikaat 'Beste Badplaats van Nederland' te krijgen. Door; Adri van der Laan Een fors aantal genodigden was vrijdagmiddag aanwezig op het zonovergoten terras van strandpaviljoen Paal 10 in Ouddorp. Vertegenwoor digers van een groot aantal instanties, zoals het gemeen tebestuur, de gemeenteraad, de VVV, de VEERO, Politie, Reddingsbrigade, Parkingwat- chers, horecaondernemers en de brandweer, waren present om de uitslag af te wachten van het oordeel van de lezers van het AD. Zelfs het draaiorgel De Kleine Victoria van Stichting Podium was op het strand pre sent om de bijeenkomst luister bij te zetten. Ondanks dat bij een deel van de aanwezigen wel wat voor kennis aanwezig scheen te zijn ging er toch een zucht van opluchting door het gezel schap toen de hoofdredacteur van het AD Jan Bonjer de uit slag bekendmaakte. De lezers hadden geoordeeld en ze gaven Ouddorp als Badplaats de meeste stemmen. Ouddorp liet hiermee Katwijk, dat als tweede eindigde achter zich en natumiijk ook de overige genomineerde plaatsen van Callantsoog tot Domburg. Hoofdredacteur Bonjer legde uit dat het AD jaarlijks verschil lende testen houdt. De Haring test en de Oliebollentest zijn hiervan bekende voordelen. Rondom de zomer houdt de krant een 'u'edstrijd' rondom recreatief, toeristische onder werpen. Zo was er vorig jaar de verkiezing van de 'mooiste toe ristische streek', waarbij toen Limburg als eerste int de bus kwam. Dit jaar was er de bad plaatsenverkiezing. Over iede re badplaats werd er in het AD een artikel geschreven, waarna het woord aan de lezers was en... deze kozen voor Oud dorp. Volgens Bonjer gingen er veel stemmen naar Ouddorp en het was hem hierbij opgevallen dat er een heel hoog waarde ringscijfer door de inzenders werd gegeven, namelijk 8,24 procent. Felicitaties waren er dan ook van het AD voor alle betrokkenen. De 'rusten leegte' van Ouddorp sprak veel lezers aan en daarom wees Bonjer op het risico dat er aan deze verkiezing tot beste badplaats vastzit. Hij doelde daarbij op de 'strategische stemmers' die niet op Ouddorp hebben gestemd omdat ze de rust. de ruimte en de leegte toch voor zichzelf wilden bewaren. Want dat het winnen van deze ver- Een trotse burgemeester Van de Velde ontvangt uit handen van AD-hoofdredacleur Bonjer het bord dat behoort bij de onderscheiding 'Beste Badplaats'. (Foto: Adri van der Laan) kiezing een positieve invl loed op het Ouddorpse toerisme zal hebben staat buiten kijf Bonjer wenste Ouddorp "een gezellige en overzichtelijke toekomst" toe. Hij verzekerde dat in vergelijking met andere badplaatsen net brede strand van Ouddorp zich met recht nog 'strand' mag noemen. Tijdens de actie van het AD werd elke week een 'weekwm- naar' uit de reacties getrokken. Zij ontvingen dan een cheque van 100 Euro. Maar de win naar van alle lezersreacties was Imke van der Kooij uit Emmeloord. Haar 'ode aan Ouddorp' was goed voor een gratis vakantie aan een Euro pees strand. Ook zij was deze middag aanwezig bij de prijs- uitreikmg. Zij droeg haar reac tie dan ook aan de aanwezigen voor. De 47-jarige mevrouw Van der Kooij verklaarde al 47 jaar Ouddorp in de vakanties te bezoeken. In haar bijdrage legde zij uit dat vooral dat de aanwezigheid van 'niets' voor haar en vele anderen de aan trekkingskracht van het Oud dorpse strand is. "Niets, er is niets. Ook geen parkeergeld. Niets is synoniem aan rust. Niets is de kwaliteit", aldus Imke van der Kooij. "Een gemoedelijke sfeer, dat is waar ze voor kiezen". In haar bij drage beschreef ze verder haar proces van ontstressing als zij zich waar aan het Ouddorpse strand bevindt. En elkaar weer vragen haar ouder geworden kinderen: "Mam, we gaan toch wel weer naar Ouddorp hè?" "Waarom?" "Nou, gewoon niets!" Burgemeester Ger van de Vel- de-de Wilde van de gemeente Goedereede is blij met het resultaat: "Het succes van Oud dorp is mede het gevolg van de samenwerking tussen VVV. Stichting Kop van Goeree, gemeente en diverse andere partijen." Zij ziet de titel 'Beste Badplaats' niet alleen als blijk van waardering voor meer dan twintig kilometer prach tig strand en de mooie natuur op de Kop van Goeree. "Het is ook een pluim voor de horeca en de andere middenstand die het onze gasten naar de zin maken en kwaliteit leveren. En laten we vooral de mensen niet vergeten die samen Oud dorp en haar omgeving veilig en schoon houden, zoals red dingbrigade, parkeerwachten, strandwachten en politie, en niet in de laatste plaats onze eigen gemeenteambtenaren. Ik ben er trots op om in de Beste Badplaats van Neder land te wonen"; aldus de bur gemeester. Uit handen van Bonjer ontving zij een bord dat vast en zeker bij de ingang van de gemeente geplaatst zal gaan worden. Uit handen van Jurgen Klap wijk de directeur van de VVV Ouddorp aan Zee ontving burgemeester Van de Velde een vlag die herinnert aan het heuglijke feit. De vlag zal onge twijfeld op veel plaatsen binnen de gemeente gaan wapperen. Verder was er van de VVV nog een cadeau voor de familie van Eek uit Nunspeet. Vanwege hun positieve reactie kregen zij een rondvlucht boven de kop van het eiland aangeboden. GOEDEREEDE - De laatste tijd is er veel aandacht voor de gemeentelijke herindeling ofte wel één eilandelijke gemeente. Vanwaar nu die aandacht? Een aantal maanden geleden heeft de gemeenteraad van Mid delhamis in meerderheid een motie aangenomen om een gemeentelijke herindeling zo snel mogelijk te onderzoeken vorige week donderdagavond is in de gemeenteraad van Dirksland een motie inge diend door de SGP over de mogelijkheden van gemeente lijke samenvoeging van de vier gemeenten van Goeree Over- flakkee binnen een termijn van 4 jaar (uiterlijk eind 2011) Deze motie heeft een meerder heid gehaald. Het CDA van Goedereede heeft hierop in eerste instantie gereageerd door aan te geven dat zij het discussiëren over één eilandelijke gemeente een sta tion te ver vinden en ze graag eerst de samenwerking aie er is veel meer zouden willen uit diepen met behoudt van ieders autonomie. Maar wat het CDA van Goedereede veel meer bezighoudt is, wat u vindt van één eilandelijke gemeente op Goeree-Overflakkee? Daarom staat de fractie van het CDA van Goedereede aan staande zaterdag 1 september met een stand op de Boeren landdag te Ouddorp. Op deze dag willen zij heel graag van u weten wat uw standpunt is ten aanzien van: Gemeentelijk Herindeling oftewel één eilan delijke gemeente op Goeree- Overflakkee Het CDA Goedereede vindt dat u hierover ook een standpunt moet kunnen vormen. Daar naast vinden zij het belang rijk eerst naar de kliezers te luisteren, voordat zij hierover definitieve besluiten moeten nemen. "Als CDA van Goedereede stel len wij het zeer op prijs als u uw standpunt aan ons kenbaar wilt maken. Kom zaterdag 1 september naar de Boeren landdag en loop even langs de stand van het CDA van Goede reede", aldus de CDA-fractie van de gemeente Goedereede. MIDDELHARNIS - In andere plaatsen in Neder land zijn ze er al: de 'Moedige Moeders'. Deze zomer is ook op Goeree- Overflakkee de stichting 'Moedige Moeders' een feit geworden. Een aan tal moeders op het eilant heeft de handen ineen geslagen om daadwerke lijk het overmatig gebruik van alcohol en drugs (met risico op verslaving) aan te pakken. Volgende week is de eerste Inloop- Infor matieavond van deze stichting. We hoeven er geen doekjes om te winden: ons eiland heeft een serieus probleem. Cijfers wijzen uit dat 17% van de jongeren overmatig alcohol drinkt en 12% canna bis gebruikt. De trend is dat er op steeds jongere leeftijd mee begonnen wordt. Er moeten dus alleen al hier op Goeree-Overflakkee hon derden ouders zijn die kin deren hebben,die overmatig alcohol en/of drugs gebrui ken of verslaafd zijn. Hele gezinnen kunnen er door in crisis komen. Lange tijd is er een stilzwij gen geweest. De 'Moedige Moeders' willen dit taboe doorbreken en zijn 'het geheim' voorbij. Zij hebben aan den lijve ondervonden wat het betekent een ver slaafde zoon of dochter de vernieling in te zien gaan. De 'Stichting Moedige Moeders' is een lotgenoten- en actie groep die praktijkgericht aan het werk wil. Hier is de afge lopen maanden een plan van aanpak voor ontwikkeld. Concreet houdt dit in: Elke eerste en elke derde maandag van de maand organiseren zij een inloop- of informatie avond, bedoeld voor familieleden van verslaafde kinderen/ jongeren; Er wordt een telefonische hulplijn gestart; Zij sti even naar een vaste wekelijk.se rubriek in de eilandelijke pers; Zij zoeken en houden aansluiting bij de huidige hulpverlening en verwij zen hulpvragers naar des betreffende instanties. Uit praktische overwegingen is de stichting in Middelhar- nis opgericht, maar men wil eilandbreed te werk gaan en 'de moeders' zijn er voor alle gezindten en alle bevolkings groepen. Wilt u als familielid van een verslaafde (moeder, vader, zus, broer) uw verhaal kwijt, zoekt u een begripvol, luis terend oor, zoekt u onder steuning, wilt u handvatten aangereikt zien hoe verder te handelen? U kunt dan terecht op de eerste inloop- en informatieavond. Deze staat gepland op: maandagavond 3 september van 19.30 tot 22.00 uur. De plaats is: Dienstencentrum Companen, Doetinchemse- straat 27 (t.o. Agrimarkt). (Op de aanplakbiljetten is abusievelijk de aanvang van 20.00 uur gezet, maar men kan dus al binnenlopen van af 19.30 uur. De Stichting is ook bereikbaar per e-mail: moedigemoe- dersgoeree-overflakkee@ planet.nl of via de telefoni sche hulplijn: 06 25295021. Verdere informatie kan gevonden worden op de website: www.moedigemoe- ders.nl "Wij zouden graag een uit breiding zien van het aantal moedige moeders om onze steungroep te versterken. Wilt u zo'n moedige moeder zijn? Meld u dan bij ons aan. Vele handen maken licht werk!" aldus de 'Moedige Moeders'.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1