wè ÉÊk'tÈi^ 1 'Verlichte Boerderijenroute' dit jaar voor het eerst op Goeree-Overflakkee Inloopavond natuurplannen de Enden en 't Volgerland Ouddorp-West jj^ A^y\ Vijftig boerderijen drie weekenden verlicht lANDSüWrG www.TeKoopOpFlakkee.nl 80e jaargang Nr. 7636 Dinsdag 21 augustus 2007 Christelijk sinvhhlad op g^'rvfor^j^^^^^j^J^^:^^^^ Lampen Route Revolutie Natuur Ook modem ipm%^ -'T: ■^Ti4^ De Enden H Volgerland Van Rutnpt - Pedicure De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl .^^-^'^u^ -^stgSi^ www.autobedrijf-admiraal.nl GOEREE-OVERFLAKKEE - Naar aanleiding van het 'Jaar van de Boerderij' in 2003 heeft de Boerderijenstich ting Zuid-Holland het initiatief genomen om de aandacht voor de boerderijen vast te houden. In verschillende delen van de provincie zijn 'Verlichte Boerderijenroutes' geor ganiseerd. Dit jaar is er ook op Goeree-Overflakkee een dergelijke route uitgezet en op drie achtereenvolgende weekenden zullen een vijftigtal boerderijen verlicht zijn en op een tiental kunnen de routerijders ook een kijkje binnen nemen. Door: Adri van der Laan Met de Verlichte Boerderijen route wil de Boerderijenstich ting Zuid-Holland letterlijk en figuurlijk deze karakteristieke bouwwerken in het polderland in de schijnwerper plaatsen. In verschillende streken van de Provincie is al een aanlal van de/.e routes georganiseerd en van zowel de boerenbedrij ven als de routerijders zijn ei enthousiaste reacties bij de stichting binnen gekomen. Bij het ontwikkelen van een dergelijke route werkt de Slich ting nauw samen niet -naluur- lijk allereer.st - de boerderijei genaren en plaatselijk bekende organisaties en gemeenten. Kén van deze organisaties op Goeree-Overdakkee is de Soci ëteit Rethorica uit Soinniels- dijk. In de weken voorafgaand aan de routes delen leden van Rethorica de lampensets uit en zorgen desgewenst voor plaat sing. Op de boerderij van de familie Soldaat aan de Zeedijk bij Stad aan 't Haringvliet trollen we Hans Bruggeman van Retho rica aan. Hij was onderweg voor de overhandiging van de lampen. Bruggemati legt uil dat de lampen door de Boer derijenstichting beschikbaar worden gesteld met als doel om in de avonduren tussen half negen en elf uur de boer derijen te verlichten. Verder heeft Rethorica de twee rou tes - één van ongeveer 14 km in Ouddorp en de 64 kilome ter lange route over de rest van hel eiland - samengesteld, waarbij ongeveer 50 boerderij en kunnen worden aangedaan. "Het is een prachtig initiatief", vindt Hans Bruggeman, want hij vindt dat de agrariërs en hun bedrijven het verdienen om eens in de schijnwerpers te staan; "De boeren op het eiland zijn de grootste land schapsbeheerders en zij doen dit pi ima" zo verzekert Hans. Volgens hem staan de doorsnee inwoners van het eiland hier niet altijd bij stil. De Verlichte Boei dei ijenroute zou dan een prima mogelijkheid zijn om het 'boerenleven' onder de aan dacht van een breed publiek te brengen. Vanaf 'M) augustus is er een rouiekaarl en -boekje verkrijg baar, waarin naast de route een koite beschrijving gogc'Mi wordt van alle deelnemende boerderijen. De route strekt zich over nagenoeg het gehele eiland uit en kan in meerdere weekenden verreden worden. De deelnemers kunnen begin nen waar hel hen hel beste uil- komt. De route zal waar.schijnlijk door de meeste deelnemers per auto worden afgelegd, maar ais het weer meezit kan dit natuurlijk ook per fiets, want men is niet verplicht de gehele route in één keer te rijden. De route wordt juist in september gehouden omdat dat het dan vroeger donker is en de verlichte boer derijen dan meer tot hun recht komen. Elf boerderijen zullen ook voor hel publiek te bezichtigen zijn. Zo is ook de boerderij van de familie Soldaat in die avond uren voor hei publiek geopend. Leen Soldaat en zijn vrouw l^iseke geven aan dat ze ook wat oude landbouwwerktuigen uit zuilen stallen. Daarnaast wil de familie Soldaat probe ren om 'de lijn' van de aard appelproductie aan de bezoe kers te tonen. De machines die nodig zijn om poters te leggen, het gewas te bewerken en te rooien en verder te transpor teren zullen staan opgesteld. Want het is de ervaring van de landbouwers dat de buiten staanders niet altijd weten wat er aan voorafgaat voordat de aardappel bij de consument op het bord ligt. "Sommigen den ken dat de aardappels aan een boom groeien", schertst Leen Soldaat. /Us voorbeeld noemt hij dat er onlangs een kind van jachthavenbezoekers tijdens een wandeling zijn erf opliep. Het kind was verwonderd toen het tot de ontdekking kwam dat "de boer een mens" was. Nu zullen dergelijke reacties van eilandbewoners niet zo vlug te horen zijn, maar vol gens de initiatiefnemers kan het zéker geen kwaad dat de boerenbedrijven nog wat meer in de belangstelling van een breed publiek komt te staan en dan is de 'Verlichte Boerderij enroute' hiervoor een uitste kend middel. Leen Soldaat legt uit dat na de Watersnoodramp er op de boe renbedrijven een ware revolu tie heeft plaatsgevonden waar het grote publiek niet altijd bij heeft stilgestaan. Hij noemt dan vooral de schaalvergroting en de modernisering. "Er werd toen gewerkt met een 'Fergu- son-trekker van 20 pk. Nu werkt men met tractoren van 200 pk!" Verder wijst hij op de andere kapitale landbouw machines die gebruikt worden op de boerenbedrijven. Hij herinnert zich nog dat bijvoor beeld eggen uit houten tan den bestonden, die regelmatig vernieuwd moesten worden. Dit alles staat in schril contrast met de ultramoderne en dure landbouwmachines waarmee nu de akkers worden bewerkt. En van een deel van deze ont wikkelingen willen de deelne mende boerderijbewoners de routerijders graag deelgenoot maken. Waarschijnlijk zullen de bezoe kers van de boerderijen door de agrariërs op de andere ontwik kelingen die er gaande zijn op agrarisch Goeree-Overflakkee gewezen worden: de 'opruk kende natuur' ten koste van de landbouwgronden. Leen Sol daat heeft voor deze ontwikke lingen geen goed woord over vindt dit onverantwoord en wijst hierbij op de huidige lage opbrengst van de tarwe, in ver band met de ongunstige weers omstandigheden. Een groot aantal graanpercelen brengen dit jaar maar de helft op dan in voorgaande Jaren. Hij ver wacht dan ook grote schaarste en vindt onverantwoord om van landbouwgrond natuur te maken, zoals in de Zuider- dieppolders én waar hij zelf mee te inaken heeft, de aanleg van het Zoetwaterkanaal en de herinrichting van de Van Pal- landtpolder Hij verwacht dat met een deels zout Haringvliet de verzilting van zijn grond zal versnellen. Uit ervaring en uit peilingen van Rijkswater staat voor de afsluiting van het Haringvliet weet hij dat het peil van het zoute grondwater snel zal stijgen als het Haringvliet zout wordt. Want hij is er niet van overtuigd dat het zoute Hans Bruggeman {links) van SixièïeU Rethurica oveiiiuiiilii;;! de veiiiciüiiig voor de boerderij aan Liselie en Leen Soldaat. (Foto: Adri van der Ijian) water zich precies aan de grens zal houden die plannenmakers nu hebben gesteld. Ook vindt Soldaat het 'zonde' dat het eertijds zorgvuldig ver kavelde gebied nu wordt door sneden door het zoetwaterka naal dat vanaf Gemaal Koert een deel van het eiland van het benodigde zoet w ater moet voorzien. Overigens is het niet de bedoe ling dat de bezoekers uitslui tend met de zorgen van de agrariërs worden geconfron teerd tijdens de Verlichte Boer derijenroute. De bedoeling is dat letterlijk en figuurlijk de boerderijen, die niet zijn weg te denken uit het lanclschap, eens voor het vqetlicht worden gehaald en dat er in een aantal sfeervolle boerderijen een blik kan worden ge\vorpen op hel mooie boerenbeslaan. De boerderij van de familie Soldaat dateert uit 1740. Ook andere eeuwenoude boerde rijen zijn tijdens de roule Ie bezichtigen maar Hans Brug geman verklaart dat niet alleen eigenaren van histori sche bedrijven aan de route hun medewerking hebben verleend. "Er zijn ook nieuwe boerenbedrijven die hun deu ren openzetten, zo is er ook een modern melkveebedrijf en een legkippenbedrijf waar men van harte welkom is". Sociëteit Rethorica en de Boer- derijenstichting Zuid-Holland verwachten dat de verlichte boerderijen veel publiek zul len trekken. Op 31 auguslus, 1, 7, 8, 14 en 15 september staan de boerde- rijen tussen 20.30 en 23.00 uur in het licht. De routekaarten zijn voor 2,- te verkrijgen bij de VVV- kantoren in Ouddorp en Mid- delharnis, de boekhandels Vroegindeweij in Middelhar- nis, de Bruna in Oude Ibnge. Van der Boom in Sommelsdijk en op de boerderijen die 's avonds open zijn voor bezoek. Wie meer informatie wil kan contact opnemen met de Hans Bruggeman, telefoon: 0187- 484469 of e-mail: info@vei- ljchleboerderijen.nl. Op www. verlichteboerderijen.nl is vanaf komende week de meest actu ele informatie te vinden. ,-.^ >^,_- OUDDORP - De Enden en een groot deel van de Polder 't Volgerland krijgen een natuur- en recreatiefunctie. Deze gebieden van respectievelijk 8 en 90 hectare worden inge richt in het kader van de herinrichting Ouddorp-West. In het najaar start het werk in de Enden, 't Volgerland staat voor volgend jaar op de agenda. Om belanghebbenden en bewoners te informeren over de inrichtingsplannen voor bei de gebieden, is er in Ouddorp een inloopavond. Deze avond is op 6 september vanaf 19.00 uur tot 21.30 uur in Sport- en zalencentrum Dorpstienden, Dorpstienden 4 in Ouddorp. De plannen liggen ter inzage en 11 kunt vragen stellen aan de medewerkers van het project. Het gebied De Enden is gele gen aan de rand van Ouddorp waar hel fietspad langs de Oos terweg overgaat in het Oos- terduinpad. Door dit gebied van landbouw naar natuur om te vormen, ontstaat er een natuurlijke overgang tussen de Kustduinen ten noorden en de Middelduinen ten zuiden van De Enden. Daarbij komt de oorspronkelijke natuurlijke duinvallei tot ontwikkeling. Er ontstaat een aaneengesloten natuurgebied met kustdui nen, binnenduinranden -en strandvlakte. Aan de noord zijde wordt op drie plaatsen een doorkijk gemaakt naar de kustduinen. Het bestaande wandelpad langs de kustduinrand wordt met een onverhard wandelpad door De Enden aangesloten op de wandelroutes in de Middel duinen. Hiervoor wordt een loopplank aangelegd over de te graven duinbeek. De beslaan de en te dempen watergang aan de noordkant van het hui dige landbouwgebied wordt als waterberging gecompenseerd in een te graven waterpartij met flauwe oevers aan de west zijde. De planning is om de werkzaamheden nog dit Jaar af te ronden. Het gebied 't Volgerland ligt net ten zuiden van de vuurto ren en aan de westzijde van de Groeneweg in Ouddorp. In dit gebied ontstaat na inrichting een samenhangend systeem van kustduinen, binnenduin- rand en strandvlakte met een zo natuurlijk mogelijke afwate ring. Hel landschap moet een open karakter houden, met hooilanden en begraasde gras landen. De centraal gelegen Kreek wordt weer als originele kreek hersteld door deze te verbreden en met rielstroken te flankeren. Het huidige voor de landbouw noodzakelijke waterpeil wordt opgezet om de gewenste natuur te kunnen realiseren, Aan de noordzijde ontstaan natte schraalgraslan den met kenmerkende vegeta tie zoals deze ook te zien is in de nabijgelegen Vuurtoren vallei. In het plan zijn maatregelen opgenomen om wateroverlast in de omgeving te voorkomen zodat de invoering van een natuurlijker waterpeil geen probleem is. Recreatie speelt ook een rol in de inrichting want er wordt in het noordelijke deel van het gebied een wandelpad aan gelegd door het gebied vanaf het fietspad Groenedijk achter camping De Vrijheid naar de parkeerplaats bij de vuurto renvallei. En aan de zuidkant van het gebied kan de wande laar straks vanaf de bestaande bunker over een kade door het gebied wandelen naar de Vrij- heidsweg. Vanaf dit wandelpad komt er een aftakking naar een vogelkijkhut met zicht op de verbrede kreek. De benodigde grond is ver worven en gebruiksvrij, zodat direct gestart kan worden met de uitvoering van de werken. Na het gereed komen van de nieuwe inrichting wordt Natuurmonumenten beheer der \an zowel De Enden als 't Volgerland. Dienst Landelijk Gebied voert de herinrichting Ouddorp- West uit in opdracht van de provincie Zuid-Holland en het totale landinrichtingsproject moei voor 2009 afgerond zijn. Wie meer informatie over deze plannen wil is van harte wel kom op deze inloopavond. pror«Milondv vocIvurzorKlnii Oost Voorgors 61 3241 KD Middclharnis Tel. (0187) 48 20 66 www.br[lcentrumkeuvelaat:nl Zondpod 56 - Middelhoinis - Telefoon (0187) 48 34 37 i- I«1>7] MUIS r«M (HIT) MITM Erf- en sierbestrating Firma J. J. van Gurp OudedijkU, Ooitgensplaat ^^-^■(0187)631350/ K>^3 (06) 55552023 Hla^^^l www.erT-sierDestrating.ni GEMEENTE DIRKSLAND Raadsvergadering De Raad van de gemeente Dirksiand komt op don derdag, 23 augustus 2007 om 19,00 uur voor een vergadering bijeen. Van deze vergadering is vijf dagen voor de vergader datum een exemplaar van de agenda te verkrijgen op het gemeentehuis. Spreekrecht over geagendeerde onderwerpen kan tot 48 uur voor aanvang van de vergadering onder vermelding van naam, adres, telefoonnummer en onderwerp, worden aangevraagd bij de griffier: p.de- pag(er@dirksland.nl of 0187 - 60 80 30. Voottitoa 15, hénn 10,3247 ZG Dirkikjnd. intatut: >vv#.dii^iand.r^, U10187] 60 BO 80 fox 40 37 99 /wafli inft^dlrkskind.nl OpMinaitiidtfl: mo t/m 09.00 tol 12,00 tn 13.30 tot li.OO uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1