Goedereede maakt zich op voor de negende Goereese Kunstdagen Ouderenhuisvesting gemeenten: score van 2 tot 9,5 Allereerste geval van blauwtong vastgesteld op Goeree-Overflakkee Activiteiten wijkgroep De Zwaluw Uitslag 5" Palingwedstrijd Weblog over hypotheken De Lofstem weer van start EiuvnDEr-nicuws Kinderen Rondleiding Caravan Kleingrafiek Tekort Tussenstand: SOMMELSDIJK - Bij wijkgroep 'De Zwaluw te Sommelsdijk staan de komende tijd de volgende activiteiten op het pro gramma. Wie zich voor één of meerdere cursussen op wil geven, kan bellen naar Ellen, tel. 481737, of naar Angelina, tel. 484941. Franse les Peutergym Schildercursus Gemeente en ministerie opzettelijk vaag over precieze plek Voor omringende veehoudersbedrijven gelden vervoersbeperkingen Met opzet Vooral schapen Geen vaccinatie Sahara PAGINA 4 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 2007 GOEDEREEDE - Aanstaande dinsdagavond 21 augus tus worden de negende Goereese Kunstdagen geopend. Dit 'startschot' voor het inmiddels traditionele gebeuren wordt in het gemeentehuis van Goedereede gegeven, waar de expositie 'Kleingrafiek' wordt geopend door burge meester Van de Velde. Door: Adri van der Laan De Goereese Kunstdagen die op initiatief van de plaatse lijke kunstenaars zijn ontstaan blijken door de jaren heen in een behoefte te voorzien. Het begon in 1998 heel kleinscha lig op de laatste zaterdagmid dag in augustus. Inmiddels is het culturele evenement uit gegroeid tot een vijf dagen durende happening. Tijdens de Kunstdagen wordt het publiek in de gelegenheid gesteld om een groot aantal beeldende kunstuitingen te aanschouwen in het stadje Goe dereede. Uit het programma blijkt dat er voor elk wat wils is en hoewel het hoogtepunt van de Kimstdagen ligt op de vrij dag en zaterdag is er ook op de andere dagen het een en ander te beleven binnen de Goereese 'stadsmuren'. Zo is er woensdagmiddag 22 augustus om 14.00 uur een interactieve speurtocht voor schoolkinderen langs de expo sitie. Deelnameformulieren hiervoor zijn verkrijgbaar bij de informatiestand op de Markt. Met de activiteit 'Zwerf- stokken' kunnen de kinderen op de Markt ook daadwerke lijk aan de slag. In Galerie Cent van 't blad wordt 's avonds een lezing en presentatie gehou den door Joost Minningh, de maker van de 'Prent van het jaar 2007'. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur en de toe gang is gratis. Ieder jaar nodigt de Kunst stichting Goedereede een kun stenaar uit om speciaal voor de Kunstdagen een 'Rrent van het jaar' te maken. Dit jaar viel deze eer toe aan'Joost Min- nigh. Hij slvideerde in 1967 af aan de afdeling 'monumentaal' van de Academie voor Beel dende Kunsten in Rotterdam. Met aanvullende opleidingen etsen en klein-enlithografie verbreedde hij zijn beeldende repertoire. Zijn meest geliefde onderwerp vormen de vogels, maar hij heeft ook een grote belangstelling voor de werking vair het licht. Tijdens wande lingen leerde hij vogels obser veren. Hij kent hun houding en gedrag door en door en kan ze bijna blindelings tekenen. Uit de ets, die als titel draagt 'Goedereede' blijkt het resul taat van zijn vogelobservaties. De ets, die in een oplage van veertig exemplaren is vervaar digd heeft een formaat van 15x15 - 30x30cm en is tijdens de Kunstdagen te koop voor 65,- (excl. lijst). Op donderdag kunnen belang stellingen meedoen met een rondleiding voor het gidsen- gilde. Tijdens deze rondlei ding worden de verschillende ateliers bezocht. De rondlei ding start om 10.00 uur, maar er dienen wel kaarten a 3,- te worden gereserveerd bij de VVV Ouddorp. 's Avonds om 20.00 uur is er een concert in de Toren van het Baryton Trio. Kaarten a 7,50 zijn eveneens verkrijgbaar bij de VVV. Vrijdagavond staat de muziek centraal. In de tent op de Markt treden Just 4 Fun' en 'Dust' op en is er de voorstel- hng 'Vliegend Vuur' op het water van de haven. Zaterdag is er in het centrum van Goedereede van alles te beleven. Een groot aantal muzi kanten en muziekgroepen tre den op, zowel op straat, in de muziektent, in de Toren en in de Kerk. Verder zijn natuurlijk de galeries ook geopend. Op de Groenmarkt staat een caravan waar u kunt luisteren naar allerlei versies van het nummer Caravan van compo nist Juan Tizol. Ad Groenewe- gen maakt de bezoeker weg wijs door 1500 versies uit te (iOEREE-OVERKLAKKEE - Vrijdag 10 augustus was het weer zover, de 5'' paling wedstrijd van de eilandelijke sportvisserijvereniging. onze \ereniging. Er werd dit keer aevist op het Dirkslandse Sas ni het Haringvliet, waar de vereniging dankzij de mede werking van fa. de Leeuw trebruik konden maken van iiaar wei om een bengeltje uit ie gooien. De vereniging wil Oe Leeuw hiervoor hartelijk danken. De animo om hier op paling te vissen was groot. Er waren zelfs 27 deelnemers die allemaal vis wisten te van gen. Er werden soms erg grote palingen gevangen, waarvan de grootste een lengte had van 79 cm. Toen om 00.30 uur de wedstrijd werd afgeblazen was de vangst goed te noemen. In totaal 94 stuks pahng met een totale lengte van 36,92 m. De 'Prent van liet jaar' van Joost Minnigh. Deze is tijdens de Kunstdagen te koop. stallen en de liefhebber in de gelegenheid te stellen te luiste ren. Er zijn veel jazz uitvoerin gen, maar ook country, blues, klassiek, easy-listening, techno, hard-rock en allerlei combi naties. Vocaal, instrumentaal, grote orkesten, solo piano bij na iedere muziekuitingsvorm is te vinden in de grote collec tie. Bezoekers worden uitge daagd zelf een versie op LP of CD mee te nemen. De persoon die een uitvoering meebrengt die niet in de collectie terug te vinden is, wacht een verassing. Als klap op de vuurpijl zal het Amerikaanse Thump Saxop hone Quartet een originele uit voering 'live' gaan vertolken. Het kwartet is in september 2006 op verzoek van hun leraar Ken Radnofsky opgericht. Vier jonge vrouwen studerend aan het klassieke conservatorium in Boston traden voor het eerst gezamenlijk op met het stuk 'Thump' van een compositie student. Omdat Nicole Bar nes (USA), Mary Joy Patchet (USA), Krisine Gray (CAN) en Anne Groenewege (NL) nog geen naam voor hun kwartet hadden, werd gekozen voor de titel van hun eerst opgevoerde F.cn archieffoto van de gezellige drukte op de Goereese Markt tijdens de Kunstdagen. stuk. Het kwartet werd al snel gevraagd voor optredens in de omgeving van Boston en deze zomer voor het eerst aan de andere kant van de oceaan, in Nederland. Naast het optre den in Goedereede spelen de dames nog in Rotterdam, Amsterdam, Brielle en Den Haag. Tijdens de Kunstdagen treden ze op in de Toren om 13.30 en om 15.30 uur. In 1984 namen de Amster damse galeriehouders Ton van Dijk en Piet Clement het initiatief voor een tentoonstel ling van de stand van zaken in de Nederlandse grafische kunsten. Het particuliere ini tiatief van galerie Clement en galerie Petit kreeg een publie ke dimensie door samenwer king met het Singer Museum te Laren. Het museum bood onderdak aan de eerste groot schalige grafiektentoonstelling van nationaal formaat. Het aanvankelijke succes kreeg een vervolg en werd een grafiekbi- ennale. De expositie van 'Kleingrafiek', in het gemeentehuis van Goe dereede, was een onderdeel van de exposities 'Grafiek Nu' in het Singer Museum. Naast het grote werk werden de kunstenaars uitgenodigd een paar kleine prentjes te maken van maximaal 15x15 cm. De tentoonstelling in Goedereede is een selectie van ongeveer zeventig werken van professio nele grafici, die allemaal origi nele grafiek maken. Op zaterdag om 13.00, 14.00 enl5.00 uur geeft Frank Swa- gemakers rondleidingen langs de grafiek in het gemeente huis. Frank is kunsthistoricus en verzorgt ondermeer cursus sen voor de Stichting Kunst- Cultuur educatie Goeree- Overflakkee. Het complete programma kunt u vinden op www.kunst- stichtinggoedereede.nl. De Kunststichting Goedereede geeft dit jaar voor het eerst een catalogus uit met de deel nemende kunstenaars. Deze catalogus is in een beperkte oplage fullcolour gedrukt en verkrijgbaar bij de infostand op de Markt voor€ 3,-. GOEREE-OVERFLAKKEE - Het lokale ouderenhuis- vestingsbeleid vertoont enorme verschillen. Bijna de helft van de gemeenten scoort nog steeds beneden gemiddeld, zo blijkt uit een landelijk onderzoek van de drie ouderenorganisaties ANBO voor 50-plussers, PCOB en Unie KBO. Bij vier op de vijf gemeen ten is het aanbod van seni orenwoningen kleiner dan de vraag. En 88 procent ervaart knelpunten bij het uitvoeren van het ouderen- huisvestings- en of woon- zorgbeleid. De helft van de gemeenten (50%) vindt dat de rijksover heid niet voldoende rand voorwaarden creëert om op gemeentelijk niveau een opti maal beleid te kunnen voeren; er zijn te weinig financiële middelen en de regelgeving is onduidelijk. De gemeente Groningen (9,46) komt als beste uit de bus en Amersfoort, Etten-Leur, Utrecht en Zeewolde (allen 9,19) staan met z'n vieren op een gedeelde tweede plaats. De gemeente Wunseradiel ein digt met een score van 1,89 op de laagste plaats, gevolgd door Millingen aan de Rijn, Goirie en Cromstrijen die alle drie 2,16 scoren. Aan het representatieve onderzoek, dat is uitgevoerd door onderzoeksbureau Ipso Facto, hebben 162 van de 443 gemeenten deelgenomen. De gemiddelde score bedraagt 6,5. Ongeveer de helft (53%) scoort boven dit gemiddelde. Bepalend voor de scores van de gemeenten is hun ant woord op ruim 30 vragen over de mate waarin zij beschikken over relevante kennis en infor matie, aanbod en vraag naar seniorenwoningen, het huis vestingsbeleid voor ouderen en het woonzorgbeleid. Elke vier jaar Het onderzoek is de derde ii5 een reeks die sinds 1998 onge veer elke vier jaar plaatsvindt. Toen was slechts 42 procent van de gemeenten bekend met het aantal ouderen in hun gemeente; een percentage dat in 2002 (87%) en in 2007 is opgelopen naar 93 procent. Net als in 2002 (94%), zijn ook in 2007 (96%) in bijna alle gemeenten beschermde woon vormen voor ouderen aanwe zig; de meest voorkomende is de aanleunwoning. Eenderde (32%) ervaart de wachtlijsten en te hoge inves teringen (30%) bij woonzorg voorzieningen als een knel punt. Ook de moeizame samenwer king met woningcorporaties, zorginstellingen en het zorg kantoor als gevolg van de marktwerking werpen blok kades op. Er zijn veel partijen betrokken bij de ouderenhuis vesting en het woonzorgbe leid; de regiefunctie ontbreekt (21%). Bijna de helft (43%) van de gemeenten geeft aan dat er een betere afstemming moet komen van het huisvestingsbe leid met het WMO- en zorgbe leid en 42 procent vindt dat de gemeenten meer initiatief moe ten tonen bij het aanpassen en opplussen van woningen. De uitslag 1 3 4 5 6 7 8 9 10 In 16 procent van de gemeen ten is bouwen op basis van de principes van Woonkeur een eis bij nieuwbouw, maar dat wil niet zeggen dat die woningen ook allemaal een Woonkeur- certificaat krijgen. Bij 28 procent van de gemeen ten zijn particuliere initiatie ven bekend, maar een stimu leringsregeling voor dit soort initiatieven ontbreekt in vrij wel alle gemeenten (91%). De meeste gemeenten (86%) heb ben ook geen specifieke woon voorzieningen voor allochtone ouderen. In Nederland zal het tekort aan geschikte seniorenwonin gen in 2015 zijn opgelopen tot 400.000. Daarom hebben de ouderenorganisaties vanuit het project 'Meer Woningen voor Ouderen' 600 oudere lobbyisten opgeleid. Die ziülen met dit onderzoek in de hand bij hun gemeente bepleiten dat er meer geschikte woningen komen voor ouderen. Voor meer informatie over het project Meer Woningen voor Ouderen, kijk op: www.meer- woningenvoorouderen.nl. W'.P van Dalen A. van Mourik P. den Ouden L. Ras R. v.d. Baan Looy K. Vreeswijk W. Kant K. Struik G. van Zielst 299 cm 239 cm 211 cm 207 cm 195 cm 191 cm 186 cm 169 cm 166 cm 156 cm 1. Niek Bazen; 2. Gerrit van Zielst; 3. Ruud Rijke; 4. Jan Landman; 5. Kees Struik. Op vrijdag 17 augustus is er de volgende wedstrijd, weer bij het Dirkslandse Sas. Er wordt verzameld tussen 19.30 en 20.00 en gevist van 20.30 tot 24.00 uur. Inlichtingen bij Kees Struik, tel.nr. 601527. AMSTERDAM - Woningsite Woonkrant.nl en hypotheek verstrekker MoneYou intro duceren deze week de weblog Hypotheekvragen. De weblog biedt een platform waar woningzoekenden advies en ideeën kunnen uitwisselen over hypotheken en financie ring. Daarnaast beschikt de weblog over het laatste hypotheek- nieuws en een hypotheekbere kening. Op de weblog kunnen woning zoekenden advies en tips uit wisselen over hypotheken en de financiering rondom de aankoop van het huis. Eens per maand behandelt MoneYou een vraagstuk in de Woonkrant in de Telegraaf Met behtdp van de hypotheek berekening van MoneYou kan de bezoeker een voudig zijn maandlasten bere kenen en de effectieve rente op jaarbasis berekenen. Vier op de vijf consumenten die tegenwoordig een hypo theek afsluiten, raadplegen het internet voor meer informatie (bron VVP). 'Je ziet steeds meer dat con sumenten elkaar advies en tips geven bij de aanschaf van producten en diensten. MoneYou laat de consument aan het woord om een mening te geven over de keuze van de hypotheek en alles wat daarbij komt kijken. Via Woonkrant, nl bereiken we daarmee een breed publiek", licht Finbar Hage, directeur MoneYou toe. Woonkrant.nl en MoneYou startten hun samenwerking in 2006. Bent u deze zomervakan tie in Frankrijk geweest en kwam u erachter dat u zich toch niet zo verstaanbaar kon maken? Of spreekt u wel een aardig woordje Frans, maar de puntjes op de i wilden niet zo? Dan is er nu de kans om Franse taal te gaan leren of er nog iets bij te leren. Medio september gaan er 2 nieuwe groepen van start; op don derdagmorgen van 9.00 tot 10.15 uur beginners en van 10.30 tot 11.45 uur gevor derden. Er wordt gewerkt in blokken van 10 lessen van 75 minuten. Deelname kost 50 per blok, inclusief een kopje koffie. Woensdagavond is er ook plaats voor gevorderden. Er zal een intakegesprek worden gehouden voor indeling in een bestaande groep. Deze cursus wordt gegeven van 20.30 tot 21,45 uur. Voor peuters zal er gym wor den gegeven waarbij aan de hand van een thema kinde ren worden geprikkeld om te bewegen. Een onderwerp zou kunnen zijn 'De wind waait'. Kort word er verteld over de wind en over waaien. Het bewegingsuurtje is eenvoudig en speels opgezet. De lessen wordt verzorgd door fysiothe rapeute Suzanne Dijkstra, die al jaren actief is met groepen in het basisonderwijs. De gym lessen starten maandag 17 september en worden gegeven van 9.00 tot 10.00 uur Deel name kost 4 per les. Op woensdag 26 september start er een cursus 'Schilderen met acrylverfDe cursus wordt gegeven van 9.30 tot 11.30 uur door Annete de Roo en Suzan ne Dijkstra. Elke twee lessen zal een verschillend thema aan bod komen. Dit geldt zowel voor de onderwerpen als voor de teken-Zschildertechnische aspecten. De cursus is bedoeld voor beginners en gevorder den; dat is mogelijk vanwege de individuele begeleiding. De cursuskosten bedragen 135 voor tien lessen, incl. gebruik van verf en penselen, een cur susmap, een kopje koffie of thee en een schilderspaneel voor de Ie les. OUDDORP - Donderdag 23 augustus hervat de C;hr. Ciem. Zang vereniging De Lofstem weer haar repetities. Vanaf 20.00 uur is een ieder weer welkom in Verenigingsgebouw Eben-Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp. OUDE-TONGE Voor het eerst in de geschiedenis van Goeree-Overflakkee is vorige week blauwtong geconstateerd, de virus ziekte bij herkauwers. De precieze locatie wordt niet bekendgemaakt, alleen dat het geval zich voordoet in de gemeente Oostflakkee. Voor de omringende vee houders gelden inmiddels binnen een straal van 20 kilometer vervoersbeper kingen. De dierziekte neemt in Nederland nog steeds toe. Afgelopen woensdag was blauwtong op 187 plek ken vastgesteld. Door Gert van Engelen Blauwtong werd vorig jaar voor het eerst in Nederland ontdekt. Oorspronkelijk kwam de ziekte alleen in Zuid-Europa voor. Vorig jaar bleef Goeree- Overflakkee nog blauwtongvi- rusvrij. Bij de nieuwe uitbraak, die op 26 juli begon met een bedrijf in het Noord-Brabant- se Bavel, is daar geen sprake van. De aanwezigheid van het allereerste geval op dit eiland werd geopenbaard door de gemeente Oostflakkee zelf, op haar website. Maar de melding stond er nogal verstopt. Het nieuwsbericht begint met de tamelijk slaapverwekkende zin dat er sinds 17 juli ministeri ele maatregelen van kracht zijn om te voorkomen dat Neder landse koeien, schapen en gei ten met het bluetongue-virus wordt geïnfecteerd. Waarna bijna achteloos de mededeling volgt dat het virus ondertussen Oostflakkee heeft bereikt. Voorlicntster Mireille Zoet heeft desgevraagd tegenover het Eilanden-Nieuws verklaard dat dit met opzet zo is gebeurd. "In principe is het niet eens de taak van de gemeente om de burgers over blauwtong te informeren. De woordvoering berust uitdrukkelijk bij het ministerie, onder andere via een website die nauwkeurig en regelmatig wordt bijgehouden. Wij hadden dus niets bekend te hoeven maken. Maar wij wil den, ten kennisname, in ieder geval aangeven dat er nu ook maatregelen in Oostflakkee zijn getroffen, meer niet." Het grondgebied van de cremeente Oostflakkee is vrij omvangrijk. Het omvat een tlink deel van oostelijk Flakkee. Om welke boerderij in welk van de zes aangesloten dorpen gaat het eigenlijk: Oude-Tonge, Vooral schapen - hier gefotografeerd vlakbij Oude-Tonge, op de Zuiderlandsezeedijk langs het Krammer - kunnen ziek worden van het blauwtongvints, een ziekte die wordt overgebracht door bloedzuigende vliegjes. De schapen op de foto zijn overigens gezond. (Foto Gert van Engelen) Ooitgensplaat, Den Bommel, Achthuizen? En zijn er koeien getroffen of juist schapen of geiten? Zoet weigert exacter te zijn. "Het ministerie heeft ons in verband met de privacy afgeraden de precieze locatie te onthullen. De burgemeester kent de details, ik ook, maar wij mogen ze niet bekendmaken." Op de website van het AD is gepubliceerd dat het om een rund van een veebedrijf in Oostflakkee zou gaan. Maar Zoet wil dat bevestigen noch ontkennen, om dezelfde reden. Deze vaagheid heeft er ook mee te maken dat het minis terie per se wil voorkomen dat mensen, uit nieuwsgierigheid bijvoorbeeld, het desbetref fende bedrijf gaan bekijken. Het ministerie vreest dat al dat nodeloze verkeer de versprei ding van het virus vergroot. Blauwtong is een virusziekte waarvan vooral schapen ziek kunnen worden en soms aan sterven. Andere herkauwers kunnen er wel door worden besmet, maar worden meestal niet ziek. Dit geldt voor allerlei soorten herkauwers, de traditi onele, zoals runderen, schapen en geiten, maar ook de wilde, zoals herten, reeën en moef lons. Evenzeer worden er hob- bydieren, dieren in dierenpar ken, dromedarissen en bizons bijvoorbeeld, en dieren op kin derboerderijen mee bedoeld. Voor mensen is de ziekte onge vaarlijk. Ook dieren die geen herkauwers zijn, zoals honden en katten, lopen geen risico. De meest voorkomende verschijn selen die verraden dat schapen besmet zijn geraakt, zijn zeer hoge koorts en ontstekingen aan mond en tong. De opge zwollen tong wordt blauw, van daar de naam blauwtong. Ook kunnen de schapen kreupel worden. Aangestoken dieren kunnen binnen acht tot tien dagen aan het virus bezwijken of herstellen, al duurt dat vrij lang. De oorzaak van de ziekte is het orhivinis, dat wordt verspreid door bloedzuigende vliegjes, de zogenaamde knutten oïculi- coides. Deze mug steekt geen mensen en wordt vaak aange troffen bij veehouderijen en in hoogveengebieden. Het insect verspreidt het virus door eerst een besmette herkauwer te ste ken en daarna een gezonde. De incubatietijd is vijf tot twin tig dagen. Zelf kunnen her kauwers elkaar onderling niet besmetten en het aanraken van besmette dieren is volgens het ministerie "geen probleem". De maatregelen die het ministe rie bij een uitbraak neemt, heb ben voornamelijk betrekking op het vervoer. Vaccineren is in Nederland (nog) niet toege staan en ruimen is geen oplos sing, omdat het de insecten zijii die de ziekte overbrengen. Omdat knutten vooral vroeg in de avond en bij zonsopgang actief zijn, en zeker zolang de temperatuur boven de 10 gra den blijft, is het aan te raden de herkauwers 's avonds en 's nachts op stal te zetten. Op die manier zijn ze zoveel mogelijk beschermd tegen steken. Als blauwtong op een bepaalde locatie is geconstateerd, wordt rond het besmette bedrijf een 20-kilometergebied ingesteld, waarin strenge vervoersvoor- waarden van kracht zijn. De delen van Nederland waar blauwtong (nog) niet voorkomt, worden beperkingsgebied genoemd. Ook daar gelden bepaalde beperkingen. Voor de vervoersbewegingen tussen 20-kmgebieden en het beper kingsgebied en voor interna tionaal veevervoer bestaan vrij gedetailleerde regels, die soms worden versoepeld of verande ren. De meest actuele staan op de website van het ministerie: www.minlnv.nl. Blauwtong werd eenjaar gele den, op 17 augustus 2006, voor het eerst in Nederland waar genomen. Tot dan bleven de insecten in hun oorspronkelij ke leefgebieden: Italië, Spanje, Portugal, Griekenland, Bulga rije, Joegoslavië, Macedonië, Kosovo en Corsica. Het virus dat in Nederland is vastgesteld (er zijn 24 typen van het blue- tonguevirus bekend), hield zich eerder alleen in .Afrika op, in gebieden onder de Sahara. Hoe het in Nederland terecht is gekomen, is nog steeds, een raadsel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 4