M 1 ■■- Meer een betrokken burgervader dan een manager die de toko runt 1 1 M 3 ^-^W Ton van Pelt neemt afscheid van Oostflakkee CDA-Statenfractie stelt vragen over aanrijtijden ambulances Ouddorp Beste Badplaats? Brandweer dankt sponsors Onderzoek roken trekt veel deelnemers Televisiezender in Middelharnis van start Huttendorp Ooltgensplaat Schwarzmeer Don Kozakken treden op in Brielle Opnieuw werk zaamheden aan Hellegatsplein Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Geen monument Wel en wee In alle openheid Eindelijk erkenning Iets als Den Bommel Geen verkommering Dicht bij de mensen Toelichting Cijfers vertalen, koers bepalen. 1^ gH^^ n^ 80e jaargang Nr. 7635 Vrijdag 17 augustus 2007 OUDE-TONGE - "We zijn van Flakkee gaan houden. Het is echt ons thuis geworden. We gaan met pijn in het hart weg", zegt Ton van Pelt. "Maar wel met een open mind", voegt hij er direct aan toe. Van Pelt zwaait af als burge meester van de gemeente Oostflakkee, die hij bijna der tienjaar gediend heeft. Op 1 september is het gebeurd, op 29 augustus is het afscheid. "Ik heb bijna dertig jaar in het openbaar bestuur gezeten. Na zo'n periode kun je zeggen: het is mooi geweest." Door Kees van Rixoort A.J.(;. (mooie voorletters voor een I»vclA-cr) van Pelt werd op 1 december 1994 i5urgemees- ter van Oostflakkee. Hij kende de gemeente en het eiland (locree-Overllakkee niet, al moet hij er wel eens gereden hebben. Op dooi locht van de Achterhoek naar Neeltje Jans, waarover zijn dothtei' een scriptie ging maken. Een verrassing "Ik heb iiooil aan carrièreplan ning gedaan. Ik pakte een taak op en zolang het aardig was, bleel ik dat doen. Zodra de spanning weg was, ging ik naar wat anders uitkijken." Toen Van Pelt een aantal jaren wet houder was van de gemeente Winterswijk en de spanning nog lang niet weg was, werd hij benaderd door een lobby ist iii( de lïveede Kamer. (Jf hij mis.schien belangstelling hacl voor een buigerneesterschap. "llat was een verra.ssing. Ik was \'o(<)p bezig a(s wethouder. Ei was veel te doen en er waren allerlei plannen. Toen echter de vraag kwam of' ik dit nog 25 jaar zou willen doen, kwam ik tot de conclusie dal dat niet de bedoeling was." Van Pelt zei tegen die lobbyist: stuin- maar eens wat mogelijkheden door Dat gebeurde. "Kr zaten verschillende gemeentes bij, waarvan ik dacht: dat doe ik echt niet. Neem Oostzaan, ik ben er wezen kijken met mijn vrouw en we vonden het hele maal niks. Vlieland was ook een mogelijkheid. Op zich een geweldige plek om je jaren te slijten, maar er was niets te doen. Vlieland is klaar Leuk als je (Yi bent..." Tot de vonk oversloeg in Oost flakkee. "Ik ging met mijn vrouw kijken - dat deden we altijd - en toen we door één van de dorpen liepen, zeiden de mensen ons gedag. Dat kwam goed over en dat ken den we van de Achterhoek." 'Ion van Pelt solliciteerde en kon niet lang daarna aan de slag als burgeiTieester "Oostflakkee was geen slapen de, weggesukkelde gemeente", blikt hij dertien jaar terug. "Mijn voorgangei- wa.s heel actief en iemand die veel in beweging heelt gezet." Van Pelt voegde daar zonder twijfel het nodige aan toe. In dertien jaar tijd is er veel gebeurd in Oost flakkee, maar de burgemees ter waakt ervoor om zomaar alles op zijn conto te laten bij schrijven. Een monument wil hij niet achterlaten, zegt hij. "Hooguit heb ik wat bijgedra gen en gestimuleerd. Ik ben er trots op dat Suijssenwaarde tot stand is gekomen, maar dat stond als plan al in de steigers onder mijn voorganger Er was een projectontwikkelaar op failliet gegaan en het leek erop dat het op niets uit zou draaien. Ik heb het opgepakt en gesprekken gevoerd, om me daarna terug te trekken en de zaken bij de portefeuil lehouder te leggen. Zo hoort het, vind ik, als burgemeester ben je een soort generalist." Als burgemeester zit je ook ergens op een schaal tussen bur gervader en manager, zegt Van Pelt. Zelf deelt hij zich voorbij het midden van die schaal in, in de richting van burgervader. "Dat kan ik rustig zeggen, zon der waardeoordeel. Ik heb het ook niet zelf verzonnen. Maar het is waar: ik ben meer iemand die zich betrokken voelt bij de burger en de organisatie dan bij het runnen van een toko, zoals dat tegenwoordig heet." Hij noemt burenruzies, naast het bezoeken van familieleden van dodelijke slachtoffers van ongevallen en het feliciteren van bruidsparen. "Het wel en wee van de bevolking", vat de burgemeester samen, "dat is net zo belangrijk als allerlei ontwikkelingen waardoor de gemeente groeit en bloeit. Ik kijk uit naar morgen, als ik op bezoek mag bij een zeventig jarig bruidspaar Ach, de bur gemeester gaat eigenlijk over alles. Ook over organisatie en bestuur Je bent het ook zeven dagen in de week, burgemees ter 24 uur per dag." Veel meer ruimte Na de verhuizing van Winters wijk naar Oostflakkee reali seerde Van Pelt zich dat er veel overeenkomsten zijn tussen beide gemeenten. "Het zijn allebei plattelandsgemeenten, al telt Winterswijk meer inwo ners en is Oostflakkee groter qua oppervlakte. Dat betekent dat je hier veel meer ruimte hebt. De recreatie is ook een belangrijke overeenkomst, net als de landbouw en wat indu strie voor de werkgelegenheid. De volksaard? Die verschilt wel. In de Achterhoek zeggen ze 'ja ja', maar bedoelen ze nee. Hier zeggen ze gewoon nee." Wat weer overeenkomt is het gedag zeggen op straat en het aangaan van een praatje tij dens het boodschappen doen in de plaatselijke supermarkt. "Het leuke is dat het ook niet uitmaakt in welke kern ik ben. Je wordt overal in alle open heid aangesproken, of je nu in één van de vier dorpen bent of in één van de twee buurtschap pen. Wel heb ik gemerkt dat de contacten in de buurtschap pen het minst ontwikkeld zijn. Dat komt omdat je daar geen gemeenschappelijke voorzie ningen, als een dorpshuis, hebt." Het is eerder gezegd: in der tien jaar tijd is er ontzettend veel gebeurd in Oostflakkee. Volgens Van Pelt zijn niet alleen grote, opvallende ont wikkelingen van belang, zoals het opzetten van een bedrij venterrein, maar ook kleinere, minder in het oog springende ontwikkelingen en gebeurte nissen. Als voorbeeld noemt hij het concert van een ensemble uit Sint Petersburg, dat in janu ari plaatsvond in de raadzaal. "Ook heel belangrijk." Als hij dan toch een noogte- punt in die dertien jaar moet noemen, dan is het de herden king van de watersnoodramp in 2003. "Toen ik burgemees ter werd, was de 40-jarige her denking net achter de rug. Die was slecht gevallen op Goeree- Overflakkee. Bij de herden king in Zierikzee ging het in de eerste plaats om de Zeeuwse eilanden. Ik beschouwde het als mijn opdracht om de 50- jarige herdenking hier te krij gen. Oude-Tonge was immers het zwaarst getroffen dorp in 1953." Het werd uiteindelijk een nationale herdenking, in aanwezigheid van de koningin, waarbij vooral de bevolking centraal stond. Ton van Pelt: "Eindelijk, na vijftig jaar was erkend dat hier verschrikkelij ke dingen waren gebeurd. Er waren mensen die er vreselijk tegenop zagen en zeiden dat ze het niet aan zouden kunnen, maar toch naar de herdenking gingen en daar later zeker geen spijt van hadden. De mensen van Oude-Tonge stonden cen traal tijdens de herdenking, en daar ging het om." Vorm van haat Dieptepunten? Nee, die kan de burgemeester eigenlijk niet noemen. Geen zwarte bladzij den, geen mindere momen ten. "Het is altijd zo, dat weet je wel na 32 jaar in het open baar bestuur, dat je mensen hebt die het met je eens zijn en mensen die tegen zijn. Wat je ook doet. Ik heb geen enkel probleem met mensen die het niet met me eens zijn en dat op hun manier uiten. Wel vind ik het triest als daar een vorm van haat bij komt. Ik heb het gevoel dat het erger wordt, dat het meer opvalt. Dat heeft te maken met ontwikkelingen in de maatschappij, met de tijd van nu. Het is niet iets waar ik van geniet, maar het hoort er wel bij." Van Pelt ontkent dat een en ander een rol zou hebben gespeeld bij zijn besluit om vervroegd te vertrekken als burgemeester. "Integendeel", zegt hij. Het enige argument was dat je na dertig jaar moet kunnen zeggen dat het mooi geweest is, als de gelegenheid zich voordoet. En dat was het geval. Een terugblik op dertien jaar burgervaderschap van Oost flakkee brengt 'Ton van Pelt tot de volgende samenvatting: "Het was een schitterende tijd, absoluut. Ik ben blij dat ik ooit die sollicitatiebrief heb geschreven. Mijn vrouw en ik zullen werkelijk met pijn in het hart vertrekken. We voelen ons hier erg thuis. Het liefst zouden we gewoon blijven, maar dat is niet verstandig. Nee, we gaan niet terug naar de Achterhoek. Je vindt namelijk nooit meer watje achtergelaten hebt. Het is beter om wat anders te zoe ken. We zochten in Drenthe en in Zeeland, maar we zijn uitgekomen in Groningen: het plaatsje Doezum, zoiets als Den Bommel." De omgeving is mooi, zegt Van Pelt. En de mensen zeggen er gedag... Eén grote hobby Toen Ton van Pelt nog in de bedrijfsautomatisering werkte, had hij één grote hobby: de politiek. Van de politiek maak te hij zijn werk, dus had hij geen hobby meer Hoe moet dat, straks op het Groningse platteland? De bijna afgezwaai de burgemeester noemt bezig heden als wandelen, fietsen en tuinieren. "We gaan met ons nieuwe huis aan de gang en dat geeft ook drukte." Hij zal zijn cd-verzameling ("Ik ben een fan van de Beatles") eens goed ordenen en rubriceren. Nel als zijn boeken ("Ik lees graag Tomas Ross") en zijn foto's. "Daarnaast ben ik gere gistreerd mediator en eind dit jaar ben ik ook gecertificeerd voor bestuurszaken." Nee, hij zal in Groningen niet opnieuw in de politiek gaan. "Ik zet een punt achter de politiek. Hoog uit zal ik eens een keer een raadsvergadering bezoeken om te kijken hoe 't daar gaat." Oostflakkee kan Van Pelt met een gerust hart overdragen aan zijn opvolger "De gemeente is financieel gezond. Oostflakkee is niet heel rijk, maar zeker niet arm. Zowel in de harde als in de zachte sector zijn veel ont wikkelingen gaande. De loop zit er echt in. Nee, dit is zeker geen slapende gemeente, geen gemeente in verkommering. Mijn indruk is dat de organisa tie goed werkt. Er zijn weinig personeelswisselingen; zeker de helft van het personeel was er al toen ik hier kwam." "De gemeente Oostflakkee heeft toekomst, daar raak ik steeds meer van overtuigd." In een grote gemeerfte Goeree- Overflakkee ziet de scheiden de eerste burger niets. "Wat schieten we ermee op als het allemaal duurder wordt? Dat gaat zeker gebeuren. Als je vier gemeenten samenvoegt, krijg je zó'n grote organisatie dat er één of twee tussenlagen bij moeten komen. Het hele loon gebouw gaat omhoog. Boven dien: wat is de toegevoegde waarde van één grote gemeen te? Datje de problemen van de toekomst beter aankan? Welke problemen kunnen wij niet aan dan?" Van Pelt neeft nog een troef. "Voor de relatie met de burger is het dodelijk, een gemeente Goeree-Overflakkee met zo'n groot grondgebied." Een troef, zo verklaart hij, die ongetwij feld te maken heeft met het type burgemeester dat hijzelf graag was: het type van een burgervader, dicht bij de men sen. DEN HAAG - De CDA-Sta tenfractie Zuid-Holland heeft deze week opnieuw schriftelijke vragen gesteld aan het College van Gede puteerde Staten over de aanrijtijden van ambulan ces. De norm van 15 minu ten wordt in veel gemeenten van Rotterdam-Rijnmond nog steeds niet gehaald. CDA-Statenlid Peter Lamers: "Rotterdam-Rijnmond is de economische motor van Nederland en draait op bereikbaarheid. Dan is het wel heel vreemd dat ambu lances hier niet binnen de normtijd kunnen aanrijden." De CDA-Statenleden Peter Lamers en Yasar Vural wil len graag weten welke acties het College van GS denkt te ondernemen om dit te kunnen bereiken. Ondanks dat het Rijk door middel van nieuwe wet geving de \erantwoordelijk- heden over de ,\mbulancezorg gewijzigd heeft, is nog geen echte verbetering te zien rond de aanrijtijden en in noodge vallen telt iedere minuut. Tevens vragen de CDA-Staten leden aan GS hoe het staat met 'burenafspraken' tussen de verschillende ambulancedien sten in Zuid-Holland. Want aan de rand van verschillende Ambulance-regio's (zie Maas sluis en Hoek van Holland) wordt assistentie nog niet altijd even goed geregeld. Naar aanleiding van de vragen aan GS geeft de CDA-Staten fractie de volgende toelich ting: "De CDA-Statenfractie Zuid-Holland heeft onlangs kennisgenomen van een over zicht \an de overschrijdingslijd \an de Ambulances in de regio Rotterdam-Rijnmond. Dit overzicht is bijgewerkt tot aan mei 2007. De norm is dat een ambulance binnen 15 minu ten na melding aanwezig is. Positief is dat de situatie in 2007 in veel gemeenten beter is dan in 2006. In een tweetal gemeenten is echter een stevi ge toename van de overschrij dingstijd geconstateerd, name lijk in Brielle (van 30% naar 42%), Dirksland (van 10% naar 18%), Goedereede (van 42% naar 53%), Hellevoetsluis (van 24% naar 29%) en Oostflakkee (52% naar 62%). Daarnaast is in een aantal andere gemeenten ook spra ke van een hoog niveau o\er de oversctirijdingstijd. In een aantal gemeenten is wel sprake van X'ooruitgang, maar wordt de norm nog steeds behoorlijk overschreden. Zie de gemeen ten: ,\lbrandswaard (24%), Bernisse (29%)Krimpen aaan den IJssel (26%), Lansinger- land (51%), Maassluis (28%), Ridderkerk (30%), Rozenburg (42%) en Westvoorne (39%). .Ambulancediensten hebben zelf als maximaal aanvaard baar percentage de norm van 5% overschrijdingen gesteld. Deze norm wordt in geen van de gemeenten in Rijnmond gehaald. Aangezien de regio Rotterdam-Rijnmond toch niet het meest afgelegen deel is van Nederland, vraagt de CDA-Statenfractie zich af in hoeverre de provincie Zuid- Holland kan bevorderen dal de norm rond aanrijtijden wel wordt gehaald. OUDDORP - AD Reiswereld houdt deze zomer de verkie zing van de Beste Badplaats van Nederland. Welke dat is? Dat bepaalt de lezer Tijdens de voorronde nomineerden de lezers tien plaatsen langs de Nederlandse kust. Van 9 juni tot en met 11 augustus is weke lijks op zaterdag een van de tien kandidaten onder de loep geno men. Men begon in het zuiden, in hel Zeeuwse Domburg, en eindigden in hel Noord-Hol landse Callantsoog. Ouddorp is één van de genomineerden voor de Beste Badplaats. De artikelen zijn na te lezen op de website van hel AD www.ad.nl hier kan men lol maandag 20 augustus 12.00 uur nog een stem uitbrengen. De winnaar van de Beste Badplaats verkie zing staat 25 augustus in AD Reiswereld. A^^ Visser Visser .ASTINGADVISEURS MIDOELHARNIS Kon. Julianaweg 56 OI87 617 300 Fax 0187 485 637 www.visser-vis5er.nl Oo'ii*it t bil liw G!-ii«ö!ei W Hitnvt (iuUmi m MELISSANT - In verband met het 60-jarig bestaan van Brandweer Melissant bedankt de brandweer alle sponsoren die het mede mogelijk hebben gemaakt om de demonstratie- dag op 30 april tot een succes te maken. Ook alle inwoners van Melissant worden bedankt gezegd voor hun belangstel ling. SPIJKENISSE - Een onder zoek naar sloppen en minde ren met roken van een psycho logiestudente uit Spijkenisse loopt goed. Het onderzoek, opgezet vanuit de Universiteit Leiden, biedt de deelnemers een manier aan waardoor het makkelijker zou moeten zijn te stoppen ofte minderen met roken. Al meer dan zeventig rokers meldden zich aan. De deelnemers wordt gevraagd drie (internel)vragenlijsten in te vullen en een week niet of minder te roken. Wanneer dit laatste echter niet (helemaal) lukt, is dat geen probleem voor helonderzoek. Als dank voor de deelname worden tien cadeau bonnen van 50 euro verloot. Het onderzoek vindt plaats onder leiding van dr Winnie Gebhardt, universitair hoofd docent kUnische, gezondheids en neuropsychologie aan de Universiteit Leiden. Voor aan melding en informatie kunnen belangstellenden terecht bij Henriëlte van Ek via h.a.e.van. ek@umail.leidenuniv.nl MIDDELHARNIS - Vanaf vandaag, vrijdag 17 augus tus, start de lokale televi siezender TV-Superstar. De zender is nieuw maar de organisatie erachter is al langer actief op het eiland. De televisiezender is name lijk een samenwerking tussen de lokale omroep van gemeente Middelhar nis en het nieuwsmedium FlakkeeNieuws. Hel televisiekanaal biedt de kijker lokaal nieuws voor gemeente Middelharnis in tekst en foto's. Daarnaast zul len televisiereportages worden uitgezonden welke betrekking hebben op evenementen en calamiteiten die plaatsvinden op het eiland. FlakkeeNieuws is sinds 2003 actief op het eiland met de nieuwswebsite www. Flakkee Nieuws.nl. Sinds 2005 ver zorgt de organisatie het televi siekanaal voor gemeente Goe dereede en sinds 2006 voor gemeente Dirksland. Beide kanalen zijn in samenwerking met de lokale omroepen aldaar Gemeente Middelharnis volgt dus als derde in de lijn en vult daarmee een eilandelijk totaal. Stichting Lokale Omroep Superstar brengt sinds 1989 lokale radio voor de gemeen te Middelharnis. In de loop der jaren heeft Superstar zich bewezen als lokale omroep en wordt vandaag de dag goed beluisterd in gemeente Middel harnis. De programma's lopen uiteen van ha-fa-bra-muziek tot politiek en sport. Continuïteit Superstar en FlakkeeNieuws zijn een samenwerking begon nen om de inwoners van Mid delharnis professionele lokale televisie te bieden. Om de continuïteit te waarborgen wil de organisatie de kijker zoveel mogelijk bij het kanaal betrek ken. Alle tips zijn dan ook van harte welkom. De zender is in de gemeente Middelharnis op de kabel (UPC) te vinden op iv-kanaal 67-1- of frequentie 840 MHz. t. («Kr) 4a)«)i m (•1») Msn* OOLTGENSPLAAT - Ook dit jaar wordt in samenwerking met de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee een huttendorp gebouwd in Ooltgensplaat. Van 28 augustus lol 31 augus tus kunnen de kinderen mee doen om het huttendorp te bouwen. Alle kinderen van de basisschool van Oostflakkee kunnen zich aanmelden. Hel huttendorp wordt gebouwd op het terrein achter hel park 'De Ventjager'. Het bouwen begint op dinsdagmorgen 28 augustus om 8.30 uur Neem een conservenblik mee voor hel bewaren van de spijkers. Op maandagavond 27 augus tus zijn er van 18.00 uur tol 20.00 uur vierdagenkaarten in de voorverkoop te verkrijgen bij W. de Bonte, Weespad 19, De kosten van een vierdagen kaart zijn 8,00. Dagkaarten zijn verkrijgbaar bij de ingang en kosten 2,50 per dag. BRIELLE - Op vrijdag 14 sep tember zal dit beroemde ortho doxe koor tijdens haar tournee Brielle weer aandoen en een concert verzorgen in de katho lieke kerk in de Nobelstraat. De Schwarzmeer Don Kozak ken staan onder leiding van Vassil Kantchev, die zijn car rière in 1963 begon als soHst in het radio- en lelevisiekoor van Sofia. Het koor bestaat uit Rus sische en Bulgaarse, aan con servatoria gestudeerde, zan gers. Het beroemde ensemble heeft de reputatie een bijzon dere klank voort te brengen en schittert sinds 1988 op diverse Europese podia. Niet alleen als koor is het een prachtig optre den, ook als hoogbegaafde solisten zijn de koorleden zeer overtuigend. Het koor bestaat momenteel uit zo'n 20 leden, waarvan er voor iedere tour nee 8 geselecteerd worden. Diepe basstemmen en heldere tenorklanken zorgen er voor dat het octet zich op een breed klankenscala beweegt. Door de orthodoxe zang en de liederen van de Slavische volken zijn de leden van de Schwarzmeer Don Kozakken erin geslaagd hun Westeuro- pese luisteraars als ambassa deurs van hun verre vaderland keer op keer te boeien. Zij kre gen lovende kritieken o.a. in Duitsland. Het optreden in de katholieke parochiekerk in de Nobel straat te Brielle op 14 septem ber begint om 20.00 uur en zal zo'n twee uur duren. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV aan de Markt te Brielle en kos ten 15,00 voor volwassenen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELHARNIS - Rijks waterstaat gaat begin sep tember gedurende een week opnieuw wegwerk zaamheden uitvoeren aan het knooppunt Hellegats plein. Dit keer worden de lokale wegen, ook wel paral lel- of ventwegen genoemd, aangepakt. Eerder, in juni, ging het om de grote ver bindingswegen N59 en A29 naar het Hellegatsplein. De werkzaamheden beginnen op maandag 3 september en vinden steeds 's avonds en 's nachts plaats, tussen 19,00 en 05.00 uur Het weggedeelte waarop gewerkt wordt, is dan afgesloten voor alle verkeer, ook voor het landbouw- en fietsverkeer Als eerste is op 3 september de lokale weg aan de beurt die vanaf de Ventja gertunnel richting de Schaaps weg loopt. Daarna volgt op dinsdag het weggedeelte Ventjagertunnel tot sphtsing Meeuwentunnel. Op woensdag wordt het paral lelpad van de Haringvlietbrug tot de splitsing Meeuwentun nel opgeknapt, wat tot gevolg heeft dat er na 19 uur geen verkeer van en naar het strand paviljoen De Banaan mogelijk is. Ten slotte is op donderdag avond het wegdeelte vanaf de Meeuwentunnel tot aan de jachtensluis bij de Volkerak- sluizen aan de beurt. en 11,00 voor scholieren. Telefonisch reserveren a 2,00 mogelijk: 0181-475475.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1