Padmos wint overtuigend de strandloop Molens in woord en beeld KNRM Het is rustig tussen de Ouddorpse Zien, horen en ruiken... PlfLITlE Goodies 0900-8844 Samen zingen in Ouddorp Boeken e.d. gevraagd voor boeken- en platenmarkt EIIIM1D01''1lEtJW5 Nieuws van de Wereldwinkel FINKEL Tijdens agri-culturele dag: 260 deelnemers aan de start Ongeluk met boot- trailer Rijbewijs kwijt na te hard rijden Ophalen oud papier Nieuwe-Tonge Acties KNRM boten paraat bij brand op kotter Drukke donderdag voor de Griend ^i^llLlir VCllUfifdl Geen reden voor paniek Weersomstandigheden Doelgroep Verandering Geen paniek Oplossingen PAGINA 5 DINSDAG 14 AUGUSTUS 2007 OUDDORP - De als senior ingeschreven Master Wim Padmos heeft vrijdagavond de 23e Strandloop van Oud- dorp gewonnen. De atleet uit Oostvoorne liep de zware loop onder ideale weersomstandigheden in 34.24. Met deze tijd liet hij de senioren van AV Flakkee, Edwin Stolk (35.31) en Andre Melisant (35.47) achter zich. De 2'Ae editie van de Strand loop, georganiseerd door atle tiekvereniging Flakkee en de Ouddorpse reddingsbrigade kon zich verheugen op een groot deelnemersveld. Voor de 10 km wedstrijd/prestatieloop stonden 170 deelnemers aan de start. Bij de prestatieloop over 4,5 km telde het veld 44 deel nemers. De jeugdlopen waren ook goed gevuld met enthou siaste lopers. Het parcours van de 10 km en 4,5 km loopt eedeekclijk over de verharde nuinpaden door het prach tige natuurgebied De Kwade Hoek en door het mulle zand van het ()uddorp.se strand. Opvallend was het grote aantal Masters die aan de wedstrijd deelnamen. De senioren waren ook hier helaas weer met een vergrootglas te vinden. Ab Snoeij uit Hellevoetsluis werd eerste bij de H35 in 36.31 (4e overall). De Brabander Jack van Ginneken werd Ie bij de H45 in 36.53 5e overall). Cees Kooman uit Steenber gen werd eerste bij de H55 in 39.36 tweede werd Wibee Huisman uit Oude Tonge. Bij de vrouwen liet de winna res van het PZC-circuit, Leonie Ton uit Colijnsplaat weer van zich horen. De atlete van AV Delta Sport won de 10 km in 41.44. De eerstvolgende dame liet ruim 3 minuten op zich wachten. Riet van Leeuwen uit Hellevoetsluis werd ie D45 in Ook hele jonge deelnemers liepen de Strandloop. 45.10, direct gevolgd door de Duitse Judith Siegrust (Ie D35 in 45.15). De eerste Flakkeese dame was Els Schreuders uit Sommelsdijk in 48.14. De pres tatieloop van de lOkm ging bij de heren werd gewonnen door Patrick van Haren en bij de dames door Andrea vd Sluys van de AV Flakkee. Verder valt te melden dat de winnaar overall van 2006 op de 10 km, Christiaan Beusichem de pres tatieloop van 4,5 km gister avond overtuigend won in een tijd van 13.52. Bij de dames ging de eer naar Heleen van Eekelen uit Numansdorp. Na de Strandloop bleef het nog lang gezellig in Strandpavil joen 'De Zeester' waar de prijs uitreiking en de jaarlijks terug kerende verloting met veel mooie spullen plaatsvond. De schitterende ondergaande zon maakte de dag compleet. MIDDELHARNIS - Wil je iemand verrassen, en dit keer niet met het geijkte bosje bloe men of het doosje bonbons? Dan zijn de Goodies een leuk alternatief. Een kleurig zakje met twee kleine betekenisvolle cadeautjes. Acht verschillende: To be happy. To thank you. With love, For baby, For him, For her. For Boy en F'or Girl. De achterkant van het zakje vertelt iets over de inhoud en de symbolische waarde. Tevens zit er een leuke ansichtkaart bij. U betaalt voor zo'n Goodie 7,95. Te koop bij de Wereld winkel aan het Spuiplein - ach ter de Winkeldijk - in Middel- harnis. Open op woensdag en GOEREÈ- OVERFLAKKEE donderdag van 13.00 uur tot 17.00 uur, op vrijdagvan 10.00 uur tot 18.00 uur, en op zater dag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Op de agri-culturele dag Natuurlijk Goeree-Over- flakkee op 15 september a.s. op het boerenerf van Hein Mijs aan de Kokse- weg nabij Sommelsdijk wil Molenstichting Goeree- Overflakkee het fenomeen 'molen' belichten in woord en beeld in diverse facetten. Een CD/DvD over molens zal vertoond worden en in een kraam op het terrein zal een molenaar informatie geven, mede aan de hand van uitgestald materiaal, over o.a. de geschiedenis, de bouw, de techniek, de molentypes, de molentaal, het molenaarsambacht en de molen als hobby. Er lig gen onder andere molen hoeken ter inzage en er is foldermateriaal. Ook zal er verband gelegd worden met de veeteelt en de agra rische bedrijvigheid vroe ger en nu op ons eiland, waarbij molenaar, veeboer en akkerbouwer elkaar van dienst waren en zijn. Er zijn diverse graansoorten, onder andere tritikale en andere zaden zoals boek weit te zien. Ook zullen echte meekrapwortels niet ontbreken. Er is veel te beleven en te bepra ten voor jong en oud - 'seri euze' zaken met speelse tintjes. Voor kinderen zijn er onder meer ter plaatse in te kleuren kleurplaten met molens en wie kan er nog een molentje vou wen? Er zijn vouwblaadjes om uw kunsten te vertonen. Dan is er nog een 'zoekertje'. Wat dat is? En wie weet wat een kweern is of een spint. U treft het aan in de molenkraam. Molens waren vroeger een sym bool van economische bedrij vigheid, symbool van nuttige werktuigen. Geen dorp, geen stad zonder molens om graan te malen voor mens en dier. Geen polder zonder molens om water weg te malen voor inpoldering en waterbeheer sing. Geen stad of streek zonder industriemolens voor vele doeleinden, zoals het zagen van hout, het persen van olie, het malen van cichoreiwortels en meekrapwortels, het maken van papier, het vermalen van cacaobonen voor chocola, het vermalen van houtsoorten tot poeder voor de verf- en textielindustrie. Maar langza merhand werden hun functies overgenomen. Vele molens kwamen in verval, maar ande re bleven als bouwwerk - uniek van constructie en vorm - over eind. Ook het molenaarsvak evolueerde; de beroepsmole naars van weleer zijn meren deels vervangen door vrijwil lig molenaars, maar velen van hen zijn net als de vroegere beroepsmolenaars bedrijfsma tig bezig. Alhoewel economisch gezien molens minder van nut zijn, vervullen ze vandaag de dag toch belangrijke functies. In groter verband worden molens gezien als industrieel erfgoed, als cultuurmonimient, als onderdeel en verfraaier van het Hollandse landschap of stadsgezicht, als recreatief object en toeristische attrac tie. Overheden, particulieren, stichtingen/verenigingen en fondsen dragen hun steentje bij aan de instandhouding van onze molens. Op Goeree-Over- flakkee is dat de Molenstichting Goeree-Overflakkee, opgericht in 1988 door de vier eilande- lijke gemeenten. Op microniveau verschaffen molens velen een zinvolle en leuke bezigheid. De passie voor molens uit zich dan door zelf bezig te zijn op een molen of door de molen onderwerp te laten zijn van een (ander) tijdverdrijf, zoals het bezoe ken van molens; het fotogra feren, tekenen of schilderen van molens; het bouwen van tuinmolentjes; het verzame len van kunst met molens; het verzamelen van molenhoeken, tijdschriften en andere docu mentatie; molens afgebeeld op ansichtkaarten, postzegels, reclamemateriaal, legpuzzels; het verzamelen van molens in zilverwerk, in souvenirs en in andere molengedenkwaardig- heden, enz. Voor meer informatie zie web site www.NatuuriijkGoeree- Overflakkee.nl en www.Gomo- lens.nl. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Gocree-Overflakkee STELLE.\DAM - De politie heeft geassisteerd bij een onge luk met een boottrailer. Zon dagmiddag rond kwart over drie kreeg de politie melding van een ongeluk met een boot- trailer Twee mannen (van 58 jaar uit Nieuwerkerk aan den IJssel en een 63-jarige man uit Amitelveen) waren met hun boot naar België gevaren. Terug in Nederland zetten ze de boot in Stellendam op een trailer. Terwijl ze op de helling stonden, kwamen ze er ach ter dat de buitenboordmotor nog in de lage stand stond en wilden die omhoog doen. De 58-jarige bestuurder zette de auto op de handrem en liep naar achteren. Toen beide mannen bij de boot stonden, reed de auto naar achteren. Ze konden op tijd wegkomen. Blijkbaar was de handrem niel goed genoeg aangetrokken. De trailer met de boot en de auto reden daarop het water in. Duikers zijn ter plaatse gegaan en uiteindelijk is de combinatie weer op het droge getrokken. STAD aan 't HARINGVLIET - De politie heeft het rijbewijs ingenomen van een bestuur der die veel te hard reed op de Lieve Vrouwepoldersedijk. Politieagenten controleerde zondagmiddag rond half drie een motorrijder die 133 km/ uur reed. Aangezien hij hier de snelheid met meer dan 50 km/uiu- overschreed, namen de politiemensen het Vijbewijs van de 24-jarige man uit Her kingen in. In Nieuwe-Tonge zal morgen, woensdag 15 augustus, het oud papier weer worden opgehaald voor de Hervormde gemeente. Gelieve het papier vóór 18.00 uur goed gebundeld aan de kant van de weg te zetten. Donderdag 9 augustus om 19.15 uur waren de bemannin gen van de Neeltje Struijs, de Dorus Rijkers als vervangende boot, en de Griend van station Ouddorp met een oefening bezig met een helikopter, toen er een melding kwam dat er een kotter in brand stond in de binnenhaven van Stellendam. Omdat de Griend er ook was, werd besloten om hiermee, als mede inet de Neeltje Struijs en de Dorus Rijkers naar de bin nenhaven te gaan en met de Prinses Margriet de oefening af te maken. Echter, de brug was gestiemd, zodat de Dorus Rijkers niet naar binnen kon. De beide andere reddingbo ten hebben standby gelegen toen de brandweer bezig was met het vuur op de G029. Na anderhalf uur was alles onder controle en konden de red dingboten terug naar het sta tion. Aan boord van de GO 29 was veel brand-, rook- en roet- schade in het bemanningsver- blijf en de stuurhut. Donderdag 9 augustus om 16.25 uur werd de bemanning van de Griend van KNRM Station Ouddorp gealarmeerd door het Kustwacht Centrum Den Helder voor de melding 'vaartuig aan de grond'. Het bleek te gaan om het kajuitzeil jacht Sereno van 6 meter lang en één persoon aan boord. De schipper van het jacht had in de omgeving van de boei H16 een ander jacht vast zien zitten en probeerde hulp te verle nen, waarbij hij zelf vast kwam te zitten. Met de Griend werd het jacht naar dieper water gesleept. Na het vlot trekken van de Sereno werd ook het kajuitzeiljacht Onzin van 6,65 meter lengte en met 2 personen aan boord, dat ook daar vast zat, naar het betonde vaarwa ter gesleept. Ook dit jacht kon haar weg, net als het andere, op eigen kracht vervolgen. OUDDORP - Op de goudgele stranden is het rustig en ook in het authentieke centrum van Ouddorp is van een gezellige bedrijvigheid geen sprake. Waar zich anders duizenden toeristen verdringen, heerst nu een beschei den drukte. Het lijkt alsof steeds minder toeristen de weg naar Ouddorp weten te vinden. De maanden juni, juli en augustus - traditioneel de drukste maanden van het jaar - verlopen teleurstellend en zorgen zo voor voldoende gespreksstof op het dorp; want waar blijven de toeristen? Door Caroline Hoek Eerder dit jaar luidde het Inno vatieplatform 'Kop van Goeree' al de noodklok. Het platform, onder andere bestaand uit de lokale overheid en de plaatse lijke ondernemers, bracht in juli het rapport 'Het móet en het ki'm anders 2020' uit. In dit rapport werd geconcludeerd dat het aantal toeristen op de kop van het eiland daalde, bovendien werden er diverse oplossingen en vernieuwende ideeën aangedragen om de terugloop van het aantal toe risten een halt toe te roepen. Ondertussen lijkt ook de zomer van 2007 uit te lopen op een teleurstelling, zo beaamt ook meneer van der Bok, voorzit ter van de Ouddorpse onder nemersvereniging. Na een succesvol voorjaar, valt deze tegenvallende zomer de meeste ondernemers rauw op het dak. Van een daling van het aantal toeristen wil meneer van der Bok echter niet weten. Met de woorden 'absolute onzin' veegt hij de mogelijke terugloop resoluut van tafel. Dat de zomer van 2007 bene den alle verwachtingen is, heeft vooral te maken met het weer, zo meent de voorzitter van de ondernemersvereniging. Als donkere wolken zich boven de Noordzee verzamelen en de zomer herfstachtige trekken gaat vertonen, wordt Oud dorp als vakantieplaats direct minder aantrekkelijk. Voorzie ningen die vermaak bieden op een regenachtige middag zijn er vrijwel niet. Met name voor jonge gezinnen kan dit een reden zijn om Ouddorp te pas seren en uit te kijken naar een andere vakantiebestemming. De oer-Hollandse zomer drijft dan ook veel mensen naar de zuidkust van Europa. Goedko pe vliegtickets brengen zonni ge vakantieoorden als Turkije, Spanje en Italië opeens veel dichterbij. Oudcforp heeft altijd een vaste doelgroep gehad als het ging om toeristen. Jonge gezinnen en ouderen kiezen zonder eni ge twijfel voor de Ouddorpse rust en de prachtige omgeving. Ook het christelijke karakter van Ouddorp speelt hierbij niet zelden een rol. Onder de buitenlandse gasten zijn het vooral de Duitsers die over heersen. Zij zien in Ouddorp vaak een realistisch alternatief voor de drukke Oostzeekust. De redenen voor de toeristen om naar Ouddorp te komen, zijn vaak even eenzijdig als het geen Ouddorp te bieden heeft; zon, zee en strand. Dat het Ouddorpse toerisme toch verandert, geeft Van der Bok grif toe. De doelgroepen blijven, maar hun behoeften veranderen. Voor jonge gezin nen zijn de mogelijkheden in Ouddorp beperkt, met name wanneer de zon het af laat weten en de zomer verandert in een vroeg herfstseizoen. De uitgestrekte stranden ver hezen hun aantrekkelijkheid en ook op het bungalowpark zelf is men gauw uitgekeken. Flitsende attracties die aan de eisen van het hedendaagse kind voldoen, zijn schaars in deze omgeving. De oudere bezoekers blijven 'hun' Oud dorp vaak trouw, maar bekla gen zich over de prijzen van de accommodaties. Voor de Duitsers geldt hetzelfde, maar dan in sterkere mate; van hun dagelijkse krantje tot de weke lijkse boodschappen, vinden ze alles te duur. Bovendien hebben onze oosterburen een zwak voor de goedkope last- minutes die met name in hel hoogseizoen volop Ie veikiij- gen zijn. Het aantal Duitsers op de kop van Goeree daalt dan ook flink de laatste jaren. Volgens het Innovatieplatform zou er zelfs sprake zijn van een afname van het aantal Duit sers met 10%. Meneer van der Bok ziet redenen genoeg voor de Duitsers om bij de keuze van hun vakantiebestemming Ouddorp links te laten liggen. "De benzineprijzen stijgen gestaag en de Duitse economie sukkelt enorm op het moment. Dure huisjes en de lange reis die bovendien op het moment gekenmerkt wordt door de verwachte fileproblematiek rondom de reconstructie van de N57". Het zijn slechts enke le van de vele afstotende facto ren voor de potentiële Duitse gasten. Er is geen reden voor paniek, maar de tegenvallende zomer van 2007 verdient wel onze aandacht, vindt Van der Bok, want als Ouddorp niet veran dert, ligt de gevreesde daling van het aantal toeristen voor de hand. En dat zou vanzelfspre kend grote gevolgen hebben. Ouddorp heeft zich, met name na de Tweede Wereldoorlog, vol overgave op het toerisme gestort. Steeds meer boeren gaan hun boerderij combine ren met een mini-camping of verbouwen de arbeidershuisjes op het erf tot luxe bungak)ws. De gemeente en belangenver enigingen zoals de Onderne mersvereniging Ouddorp moe ten dan ook alert blijven. Met Ook tuin de Bnittwersdam is liet soms riislig deze zomer (Folo: (Mtvlinf Hoeh) het toerisme gaat immers veel werkgelegenheid gepaard. De plannen, zoals deze in het rapport van het innovatieplat- lorni gepresenteerd werden, noemt Van der Bok 'loffe lijk'. "Maar het zijn nog maar geschrexen beloftes", zo bena drukt hij. Op de vraag wat er moet ver anderen om Ouddorp weer aantrekkelijk te maken voor alle doelgroepen, geeft meneer van der Bok gretig antwoord. "De prijs-kwaliteitverhouding moet weer voorop komen te staan." Jarenlang werden de prijzen bij het naderen van het toeristenseizoen stelsel matig opgehoogd. Maar de toeristen zijn ook tijdens hun vakantie steeds prijsbewuster geworden. Prijs en kwaliteit moeten in evenwicht blijven, want anders prijst Ouddorp zichzelf uit de markt, terwijl de concurrentie lachend toekijkt. Bovendien dienen er meer voorzieningen te komen die ook op de regenachtige dagen vermaak bieden. "Misschien een speelbal voor de kinderen in de Dorpstienden," oppert hij. Maar ook daar ligt een taak voor de gemeente. Een ambiti-. eus beleid, gericht op de gast- irijheid moet Ouddorp weer terug op de kaart zetten voor binnenlandse én buitenlandse gasten. Met de uitgestrekte stranden en de prachtige omgeving heeft Ouddorp alle kaarten in eigen handen. Maar hoe die kaarten geschud moeten wor den, daar zijn de meningen over verdeeld. Dat Ouddorp te maken heeft met een sluipen de achteruitgang is zeker Over een daling wil men op Oud dorp nog liever niet naden ken. Toch zal er actie moeten worden ondernomen om te voorkomen dat de dreigende achteruitgang verandert in een neerwaartse spiraal. OUDDORP - Zaterdagavond 18 augustus kan er weer 'samen gezongen' worden in het kerk gebouw van de Doopsgezinde Gemeente in Ouddorp. De avond duurt van half 8 tot half liegen. Een ieder is welkom in het kerkgebouw aan de Dorp stienden 3, HELLEVOETSLUIS - Op vrijdag 19 oktober van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag 20 oktober van 10.00 tot 16.00 uur houdt verpleeghuis Groo- tenhoek te Hellevoetsluis een boeken- en platenmarkt, waar van de opbrengst volledig ten goede komt aan de bewoners. Wie nog in het bezit is van net jes uitziende (kinder)boeken, stripboeken, platen, dvd's, cd's, computerspelletjes, enz., maar daar wel van af wil, wordt uitgenodigd deze in te leveren bij het verpleeghuis. Dat kan tot en met 17 oktober aan de achterzijde van Grootenhoek, Hellevoetse Achterweg 4 te Hellevoetsluis. MIDDELHARN IS - Het centrum van Middelharnis stond afgelopen vrijdagmiddag en -avond weer in het teken van de Grand Prix, die er ditmaal voor de zesde keer werd gehouden. Een evenement waarbij de organisatie met name voor de jeugd, maar zeker ook voor ouderen wat te bieden wil heb ben en waarbij de nadruk niet zozeer op wedstrijdracen ligt, maar op het geven van demonstraties van hoe het er op een echt circuit aan toegaat. En dat heeft het talrijke publiek, dat van óver de gemeente- alsmede de eilandgrenzen kwam, vrijdag weer goed kunnen zien én horen én ruiken. Talloze malen kwamen er scheurijzers in diverse soorten en maten voorbij door de straten die voor de gelegenheid tot circuit waren verbouwd, met dranghekken, pakken hooi en zwarte schermen. Klassieke motoren, raceauto's en Formule 1 auto's, karts, gepimpte autos', racescooters, met soms oorverdovend lawaai stormden ze voorbij en zwieberden ze door de bochten. Het was een spektakel dat weer vele duizenden bezoekers naar Middelharnis trok. (Tehi en foto's: Hmu Villmm)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5