Rika 87A; mooiste van de Zuid Hollandse Eilanden perfect Vervolg verhaal Rien Vroegindeweij wint Anna Blaman-prijs 2007 Fietsen langs de strandbibliotheken K Nog enkele plaatsen voor blokfluitertjes Lichtjes Fietstoer ver plaatst naar 7 september Welkom-Dienst Jan Zwart her denking door Everhard Zwart EIIAIinai.fllEUW5 PIETERNELLA ADRIANA NOORDIJK-SCHALKWIJK PIETER SPEELMAN LEENDERT CORNELIS KAGCHELLAND Voor een zorgzame begeleiding Nieuw Gratis Prins Bernhard Cultuurfonds bekroont oeuvre van Middelharnisse schrijver en dichter Nu ook literaire fietsroute U wilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? Spectaculair Upstanding Gebr. de Waal bv Drukkerij full copy-service ,innenhuii Laantje Wel verwacht PAGINA 4 DANKBETUIGING Langs deze weg willen wij iedereen hartelijk dankzeggen voor de belangstelling, de vele kaarten, bloemen en andere attenties bij ons 50-jarig huwelijksfeest. Ook dank aan God, die ons al zo lange tijd doet samen zijn. Daarnaast ook de kinderen en kleinkinderen dank voor de bijzonder mooie invulling van deze dag. Henk Groen Annie Groen-Groenendijk J.W. Frisostraat 15 3241 VA Middelharnis Een hand, een woord, een gebaar, doen zo goed Ah je iemand verliezen moet De lege plek, het doet zo'n pijn Maar in gedachten zal zij altijd bij ons zijn. Voor de vele blijken van medeleven die wij mochten ontvangen na het overlijden van onze lieve, zorgzame moeder, schoonmoeder en oma betuigen wij een ieder onze oprechte dank. Tevens bedanken wij de thuiszorg voor de lief devolle verzorging. Ook willen wij de heer J. W. Tent van Uitvaart verzorging Kievit B.V. bedanken voor de cor recte verzorging en begeleiding. T. Groenendijk-Noordijk J. L. Groenendijk H. Noordijk M. J. A. Noordijk-Rijnbergen Maarten en Lianne Sander en Annette Middelharnis, augustus 2007 j DANKBETUIGING Daar het ons niet mogelijk is een ieder per soonlijk te bedanken voor de vele blijken van medeleven en deelneming die wij mochten ontvangen na het overlijden van onze broer, zwager en oom zeggen wij u langs deze weg hartelijk dank. In het bijzonder dank aan dominee T. W. van Bennekom voor het leiden van de rouwdienst, het verzorgend en verplegend personeel van de afdeling Kleijburg van 'De Samaritaan' voor de goede verzorging en de heer J. van der Slik en medewerk(st)ers voor de wijze waarop zij de begrafenis hebben verzorgd. Familie Speelman Sommelsdijk, augustus 2007 )i ^ta.t i^t^ ^illtn. ^ij \ihxivf. (arttlijk. i<\»!.(cen uoov Alle M^MMs, ÏAMk.iA en blotwtn iw Mt ^tboov-te uM 0(Wt Aockïtr en wijn. ^us]t ^J\AA[n.t. 'ftitf en. A^KM <l)evMwiJK DANKBETUIGING Langs deze weg willen wij een ieder onze wel gemeende dank betuigen wegens de steun tij dens de ziekte en na het overlijden van onze lieve zorgzame vader, onze lieve opa en over grootvader Uw medeleven heeft ons zeer gesterkt. Dank aan de doktoren en het verplegend per soneel van het ziekenhuis te Dirksland voor de goede verzorging. Dank aan alle wijkverple ging en verplegend personeel. In het bijzonder onze dank aan ds. Gielen en kerkenraad voor de pastorale zorg en het lei den van de rouwdienst. Dank aan de heer P. Mans voor de wijze waar op de begrafenis is verzorgd. Gerrie en Jan Beijer-Kagchelland kleiii- en achterkleinkinderen Ooltgensplaat, augustus 2007 Uitvaartverzorging "COEREE-OVERFLAKKEE" CEK 5RWW1S Run DE BRUIINE lOHAN HOEKMAN PREEKHILLAAN 12, OUDDORP Werckendetstraat 4, Postbus 189,4300 AD Zierikzse prmatlepakketaatt www.uitvaartzorg TOSHIBA Satellite L40-12Y M520 1600 15.4 inch XWGA 12aGB 5400rpm SATA 1024MB DDR2 Vista DVD Super Muiti DL SD cardreader NIC WL vanaf 649,- incl. BTW Zeer geschikt voor student!!! bij een nieuwe laptop 15.4 inch TOSHIBA Noteb( terkit 4 t.w.v. 48,- En 50% korting op KASPERSKY Internet Security 7.0 NL. PC bij ons terecht. En voor al üw computerprq Meerkoet 17 Sommelsdijk (0187) 840520 (06) 44377911 DINSDAG 14 AUGUSTUS 2007 MIDDELHARNIS - De Anna Blaman-prijs 2007 voor literatuur is toegekend aan de schrijver en dichter Rien Vroegindeweij, die afkomstig is uit Middel harnis. De prijs, 5700 euro groot en in 1965 ingesteld door het Prins Bernhard Cultuurfonds Rotterdam, wordt op vrijdag 16 novem ber in het stadhuis uitge reikt door de burgemeester van Rotterdam, mr. I. W. Opstelten. HELLEVOETSLUIS - De 14 jaar oude koe Rika 87 A is volgens het publiek dat de Fokveedag in Hellevoetsluis bezocht de mooiste koe van de Zuid Hollandse Eilanden. Deze superpro- ducente heeft in haar hele leven al 122.458 kg melk en 10.000 kg vet en eiwit gegeven. En daarmee is het bewijs geleverd dat een hoge leeftijd, schoonheid en een hoge productie wel degelijk samen gaat. De vijftigste afleve ringvan de Fokvee dag was in meer dere opzichten speciaal. Hoewel een deel van het vervoersverbod in verband met mond en klauwzeer was opgeheven, moch ten er immers nog steeds geen die ren op markten en keuringen bij elkaar gebracht worden. De Fok veedag moest het dus zonder koeien, schapen en geiten stellen. De week vooraf gaand aan de keu ring togen keur meesters Adrion van Beek en Piet Janssen echter naar de 18 deelne mende bedrijven om er in totaal 40 koeien te keuren en op video vast te leggen. Het resul taat was, na wat kunst en vliegwerk, zaterdag 11 augus tus op twee video schermen te zien. Surrogaat, weet Piet Janssen. "Het is net als eten met Voor het zomerproject standbi bliotheek stelde ProBiblio een literaire fietstocht samen langs alle Zuid- en Noord-Hollandse bibliotheken die tijdelijk aan het strand staan. In de maand augustus worden de strandbi bliotheken weer druk bezocht door alle gasten in badplaatsen zoals Ouddorp en Hoek van Holland. De route is een aan rader voor zowel fietsers als bibliotheekliefhebbers. De fietsroute 'Van Brouwers- dam naar Bergen' heeft iets speciaals. Het is de enige route die dertien van de veertien strandbibliotheken passeert. Hij volgt uiteraard voor een groot gedeelte de kust, maar duikt af en toe ook het binnen land in. Daar wordt verwezen naar passages uit de literatuur. Zo leest de fietser over het boek 'Sonny Boy' van Annejet van der Zijl, waarin de hoofdper soon in 1924 op Goeree komt wonen. De route voert langs het huis van Louis Couperus in Den Haag. En in Bergen aan Zee worden tal van bekende dichters genoemd. De lengte van de literaire fiets tocht is 210 km. Hij is te fietsen van noord naar zuid, maar ook van zuid naar noord. Uiter aard is het ook mogelijk een gedeelte van de route te fiet sen. Achter in het boekje 'Van Brouwersdam naar Bergen' is een lijst met fietsverhuur opge nomen. Ook vindt u daar een literatuuropgave. Het boekje werd in opdracht van ProBi blio samengesteld door André Brouwer. Het is gratis ver krijgbaar bij de dertien strand bibliotheken in Noord- en Zuid-Holland. Voor adressen en meer informatie zie website www.strandbibliotheek.nl. De strandbibliotheek wordt moge lijk gemaakt door de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Fryslan. een kunstgebit. Het lukt, maar met je echte tanden is toch lek kerder." Uiteindelijk zagen de ruim 2.000 bezoekers toch nog een spannende keuring. V'ooral de groep met de super producenten, koeien die gedurende hun hele leven nu al meer dan 90.000 kg melk hebben gegeven, verraste Van Beek en Janssen. "Fantastische dieren", zegt Janssen. "Werke lijk spectaculair. Jammer dat deze koeien hier niet in de ring rondstappen." Het publiek was het met de juryleden eens en benoemde Rika 87A van A.J. van der Kooij uit Abbenbroek tot de kampioen van de dag, nadat de juryleden haar tot superklassekampioene had den uitgeroepen. "Veertien jaar oud en nog altijd zit het uier boven de hak. Dat willen we zien", zegt Janssen. ReSferve kampioene en uier kampioene werd de Sunny Boy-dochter Aaltje 335 van H. Poot uit Roc- kanje. Deze koe heeft tot nu toe al 94.023 kg melk gegeven. Bij de jongere dieren streek Gerda 15 van J. Swank uit Nieuw Beijerland met de eer. Net als Trijntje 157, de reserve kampioene van A.J. van der Kooij uit Abbenbroek, toonde het dier landelijk niveau. Uier kampioene werd Dot Venua van maatschap Biesheuvel uit Hekelingen. In de middenklasse bleek Martha 83 van C.J. van der Wekken uit Maasdam de mooi ste showkoe. De koe won het net van de reserve kampioene en tevens uierkampioene Mar go 85 van T.C.J. de Wit uit Hel levoetsluis. Bij de oudere dieren was het Bea 63 die met de eer streek. Somn:ielsdijk. (0187) 47 10 20 De betere woninginrichting sinds 1920 (.edempl Kanaal 105, Midddhamis, (0187) 48 27 84 mw.hetbinnenhuismiddelhamis.nl Gespannen bekeken Jukkers en andere bezoekers van de Fokveedag Hellevoetsluis de beelden van de videokeuring op twee schermen. Deze koe van de maatschap Hoftijzer - van der Kooij uit Zwartewaal stond net boven Nelhe 81 van T.C.J. de Wit uit Hellevoetsluis. Het beste uier in deze rubriek heeft Bertha 66 van maatschap A.J. en W. Steenhoek uit Maasdam. De jury filmde de afgelopen week ook alle kinderen die hun kalf wilden voorbrengen op de Fokveedag. Het enthousiasme onder de kinderen was in de meeste gevallen groot. Uitein delijk werden de kalverbege- leidingswedstrijden gewonnen door Ivana Trouwborst en Josien Poot. De familie Poot ging met meer prijzen naar huis. Het mooiste kalf in rubriek I was namelijk Trijntje 111 van H. Poot uit Rockanje. De veehouder had volgens de jury ook het mooi ste kalf in de tweede rubriek; Aaltje 393. Verdere informatie op www. fokveedaghellevoetsluis.nl OUDDORP - Een tijdje geleden plaatste Brassband Concordia uit Ouddorp een oproep voor blokfluitertjes. Dat hebben ze geweten. De eerste proefles werd al bezocht door zo'n 40 toekomstige muzikantjes. De beginnergroep 7 jaar en ouder zit dan ook overvol. Dus zij die hun inschrijfformulier nog niet hebben ingeleverd zijn echt te laat. Wel zijn er een paar enthousi aste jongens en meisjes van 5 en 6 jaar die de A.M.V. (Alge mene Muzikale Vorming) gaan volgen en die zoeken nog een paar jongens of meisjes die met hen mee willen doen. Je leert dan al een beetje op de blok fluit spelen, leert over ritme en het notenschrift en leuke hed- jes en danspasjes. Er wordt de eerste dinsdag in september om 17.30 uur begonnen in de Dorpstienden in Ouddorp. Lijkt je dat wat? Bel dan met Ina Mierop 0187- 681057 of mail naar inamier- op@hotmail.com. De lessen duren een half uurtje en de kosten bedragen 10 euro per maand. Reageer wel vlug, want er zijn maar enkele plaatsen en vol vol. Door Gert van Engelen De jury heeft met de prijs "de enorme bijdrage" willen bekronen die Vroegindeweij als dichter, prozaïst, theater schrijver en columnist aan de literatuur heeft geleverd. Zijn werk is "niet weg te denken" uit de literaire en journalis tieke wereld van Rotterdam, vindt de jury, die in haar rap port vooral de manier bena drukt waarop Vroegindeweij Rotterdam in zijn poëzie heeft weten te vangen: "Het ritme van de stad klinkt door in zijn teksten, en met zijn snelle reac ties op actuele gebeurtenissen trapt hij op de staart van de Rotterdamse tijd." Hoewel Marinus Vroeginde weij geldt als een hartstochte lijk Rotterdammer, is hij gebo ren in Middelharnis, op 13 juni 1944, in het laantje dat door Meindert Hobbema is geschil derd en dat "nu Steneweg heet en in een grauwe nieuwbouw wijk Ugt", zoals hij in 1982 mis noegd schreef in het gedicht 'Straat'. Op 18-jarige leeftijd verhuisde Vroegindeweij naar Rotterdam om daar vervolgens een prominent en belangwek kend onderdeel van het cultu rele leven te worden. Hij schreef columns, gedichten en verhalen voor Het Vrije Volk, het Rotterdams Dagblad en NRC Handelsblad, en voor (literaire) tijdschriften als Maatstaf, De Tweede Ronde en Passionate. Er zijn meerdere gedichtenbun dels van hem gepubliceerd, te beginnen met Gelukkige dagen andere poëtische voorvallen in 1972, en boeken, waarvan De stier van Spangen in 1984 de eer ste was. Ook schreef Vroegin deweij monologen voor het RO-theater en De Kist. Samen met Jules Deelder en Bob Vis ser maakte hij in 1984 de film 'Het veld van eer'. De Anna Blaman-prijs wordt elke drie jaar toegekend en is bestemd voor schrijvers of dichters die wonen of werken in het Rijnmondgebied. Dit jaar valt Vroegindeweij de eer te beurt. In een reactie laat hij het Eilanden-Nieuws weten: "Ik had de toekenning wel eens verwacht, maar je weet het maar nooit met jury's. Ik ben er nu blij mee." In 2003 is zijn moeder overle den en sindsdien komt hij "niet zo vaak meer op Flakkee". "Ik heb het in dit verband nooit over Goeree; dat is toch een ander 'eiland'." Alleen "voor familiebezoek bij zus en broer" reist Vroegindeweij nog africh ting Middelharnis. Hij houdt een weblog bij, een dagboek op internet, waarin te volgen is hoe zijn dagelijkse leven voort schrijdt: www.vroegius.nl. OUDDORP - "Tot onze spijt hebben wij vernomen dat oud-administrateur en ere-lid van VVV Ouddorp aan Zee, de heer Kees Hameeteman is overleden. In verband met zijn begra fenis op vrijdag 17 augus tus a.s. hebben wij besloten de Lichtjes Fietstoer niet op deze dag te laten plaats vinden maar de Lichtjes Fietstoer te verplaatsen naar vrijdag 7 september", zo laat de Ouddorpse VVV weten. OUDDORP - Ook in de vakan tieperiode gaair de Welkom- Diensten van de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp door. Zon dag 19 augustus om 18.30 uur is iedereen weer hartelijk wel kom in een dienst, waarin wat meer het accent hgt op zang en muziek. Voor deze avond is de bas/bariton Piet Bezemer uit genodigd. Het is de derde keer dat hij in Ouddorp zal zingen. Het Koperensemble is weer aanwezig om de gemeentezang te begeleiden en Jan Teeuw zal het orgel bespelen. Voorganger in deze dienst is ds. J. Smink. CAPELLE A\N DEN IJS- SEL - ledere maandagavond in de maand augustus wordt er een orgelconcert gegeven op het orgel van de Nieuwe Westerkerk, gelegen aan het Valeriusrondeel in Capelle aan den IJssel. De serie concerten wordt op maandag 20 augus tus vervolgd door de bekende organist Everhard Zwart. Deze musicus is een veel gevraagd concertgever is binnen- en buitenland. Als kleinzoon van Jan Zwart en zoon van Willem Hendrik Zwart is hij een suc cesvolle telg uit de beroemde Nederlandse organisten fami lie. Het programma voor deze avond draagt als titel Jan Zwart- herdenking'. Jan Zwart, groot vader van de concertgever, wordt algemeen beschouwd als belangrijk organist, componist, die leefde in het begin van de vorige eeuw. Dit jaar is het 70 jaar geleden dat hij is overle den, en door heel Nederland worden herdenkingsconcerten gegeven. Ook in Capelle aan den IJssel, waar zijn kleizoon een programma met koraal bewerkingen van zijn grootva der zal vertolken. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is 4,50. De kerk is vanaf half acht geopend en er is voor en na het concert gele genheid om een kopje koffie te drinken. 10- Ze neemt hem mee in den uze, ont doet hem van muts, doek, en jas, en veegt zijn vuile neus en tranen af met een punt van haar schort. Onderwijl spreekt ze kalmerende woorden. Ze wrijft zijn handen met de warme doek die op een der potten op de kachel ligt om de damp tegen te houden. Dat helpt. Dan wrijft ze een vleude kloos- terbalsem op de schaafplekken op zijn beneii, terwijl ze zegt: Jie zü zo es een flienke knecht worren a je groat bint. jie kun noe a mie dcpaeren rien, ae'k ezien! Daarmee heeft ze het pleit gewonnen. Fransje is bereid om de schaduwzijden daarvan dan maar op de koop toe te nemen. Maar een ongeluk komt zelden alleen. Fransje's belevenissen vandaag zijn in schrille tegenstelling met de stille, schone vrede van de witte wereld daar buiten. Moeder is weer aan haar werk gegaan. Fransje gaat wat met zijn rommelkist spelen. De lappen pop brengt hem op een idee. Ha, de poppe gaat ook sleetje rijden. Fransje zet hem op een stoof. Er zit wel geen touw aan, maar een slee kun je ook duwen. Hij kan dan meteen de pop met zijn duimen op zijn plaats hou den. Hij schuift de stoof in volle vaart over de gladde vloermatten. Zo nu en dan gaat het wel een beetje stroef. maar dat was buiten ook zo. Voort gaat het, dwars door den uze, langs het kabinet, voorbij Maria en Wanije's bedstee, onderdoor de sleekachel, en dan met een forse draai en zwaai terug onder de tafel. Daar moet hij even uitjjlazen. Tegen de poppe zegt hij: jie zü zo es een flienke knecht worren a je groat bint, en dan tegen zichzelf: Allee, paerd, veruit! ju! Daar schrikt het paard van, en met een sprong wü het vanonder de tafel stuiven. Maar die vurigheid komt hem duur te staan. Fransje stoot zijn hoofd ongenadig tegen de onderkant van de tafel, zodat hij met een luide schreeuw voor de stoof op zijn knie- en bonst. Weer jammert hij huizen hoog. Ditmaal is het de schuld van de poppe. Hij slingert het ding met een wijde boog door den uze. Het komt achter de kachel terecht, waar de kat zich juist te slapen gelegd heeft. Verschrikt vliegt het dier op, en met de staart in de hoogte rent zij naar het gangetje. Daar gaat ze zich driftig zit ten wassen. Maar dan komt moeder er juist aan. Ze draagt met beide han den de volle kolenbak voor zich uit. Daardoor ziet ze de kat niet, en trapt op haar poot. Het beest slaakt een erbarmelijke rauwe kreet, waarvan moeder vreselijk schrikt. Bijna laat ze de kolenbak uit haar handen vallen. Och, stomme katte! roept ze. Gaet dan ok uut de wegt! En als ze in den uze komt, en Fransje onder de tafel ziet zitten schreeuwen, valt ze driftig uit: En wat zit jie noe wee te brullen? Fransje geeft luidkeels uitleg, maar moeder kan er geen woord van ver staan. Ze zet de kolenbak op zijn plaats, en komt naar hem toe. Als ze hem vanonder de tafel trekt, ziet ze een grote buil op zijn voorhoofd. Dit maal brengt de koude scheuteldoek van de tafel verzachting. Moeder zet hem op de bank en haalt het bij belse geschiedenisboek voor hem uit het kabinet. Ze weet dat hij dolgraag naar de talrijke plaatjes kijkt. Anders mag hij er nooit alleen in bladeren, maar voor deze keer moet het maar. Oppassen da je'r niks anelpt, oor! waarschuwt ze. Fransje belooft het graag. Moeder heeft het boek toevallig opengelegd bij de geschiedenis van Lot in Sodom. Het plaatje vertoont de engelen, die hem aanmanen het goddeloze Sodom te verlaten. Fransje kijkt er lang en aandach tig naar. De engelen beantwoorden geheel aan die van zijn verbeelding, ook al, omdat die verbeelding reeds eerder, hoewel ongeweten, door diezelfde plaatjes gevormd was. De engelen hebben lange witte kleren aan en grote vleugels achter op hun schouders. Voorzichtig slaat hij de bladen om, op zoek naar nog meer engelen, ja, hier zijn er nog meer, een heleboel nog wel. Maar hier is wel degelijk een ladder naar de lucht. Er ligt een man onderaan met zijn hoofd op een grote steen, net of hij ligt te slapen. En vlak bij hem is het ondereind van de ladder, die hoog en schuin in de lucht steekt. Daarop wemelt het van engelen. Zie maar, ze hebben vleugels en mooie lange witte kleren. Net lange nachtponnen, maar veel mooier dan die van Maria, die ze van de vrouwe van d'oeve gekregen heeft. Moeder loopt weer achter haar werk aan te draven. Als ze in den uze komt, zegt Fransje: Poete, ier ei je wè een trap nae de lucht, kick mae! Moeder heeft het erg druk, en dus geen tijd om er diep op in te gaan. Ze werpt een vluchtige blik op het plaat je en zegt: O, die trap staet er zo-mae- voe-zo-mae. Die man was zo nioeë, en toen goenk'n liggen slaepen. En toen droomden ie van die trap mie aal die engels. Waerom goenk 'n nie in z'n ledekant slaepen, tuus? O, die man a stout ewist, en toen ist 'n wiggelöpen. Waerom aat 'n stout ewist, en wat aat 'n edaen? Moeder zucht. Het gaat weer een van Fransje's eindeloze vragenreek sen worden, en ze heeft beslist geen tijd. Met een blik op de klok zegt ze: Dat za'k je agauw Wè es vertellen, oor Fransje. Ik ae noe gin tied. Dan draaft ze weer naar achter. Fransje zucht eveneens. Hij had zo graag geweten wat die engelen op die ladder kwamen doen bij die stoute man. Wat zou hij toch gedaan heb ben? En waarom wilden ze zich nog met hem bemoeien, als hij toch een stoute man was? Het is middag voor Fransje er erg in heeft. Zijn buil is geslonken tot een ziekelijk gele plek. Hij hoort gekloe- fer van schoenen en klompen op het straatje bij de achterdeur en spoedig daarna stappen vader en de anderen naar binnen. Na het eten rijden de guust weer een poosje sleetje met hem. Ook Bram en Eine doen mee. Naderhand gaan de jongens sneeuwballen gooien. Enkele grote buurjongens en -meiden komen ook naar buiten, en het wordt een heel gevecht. Ze hebben de grootste schik. Fransje zou ook wel mee willen doen, maar hij is bang dat dat prikken en steken in zijn vingers dan weer zal beginnen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 4