éÊjÉ oMj^ Glazen reuzenschelpen komen naar het strand bij Ouddorp De Doele: ook voor sfeervolle trouwlocatie Concert Henk van Putten Zwemverbod wegens blauwwieren il A-'A Zeventig schelpen, een'grote attractie op Oeral, vertellen (ook eilandelijke) verhalen en gedichten van de zee. Schelpenbus vervoert nieuwsgierigen naar 'aanspoelplaats' Oerol Satelliet -^lAUTO' Kom in AXXI en ga naar AXX// De Waal Hoveniers Erf- en sierbestrating 80e jaargang Nr. 7634 Dinsdag 14 augustus 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag OUDDORP - De zeventig reuzenschelpen van glas die onlangs 'aanspoelden' op het ooststrand bij Paal 18 op Terschelling, komen naar Goeree-Overflakkee. Eind augustus zullen zij het Noordzeestrand bij Ouddorp aandoen, bij de strandopgang 't Gorsje, tussen paal 18 en 19. Bewoners van Goeree-Overflakkee kunnen zich op vrijdag 31 augustus met een schelpenbus overdag deze locatie laten vervoeren, om de schelpen te beluis teren, 's Avonds worden de kwetsbare schelpen voor zichtig teruggelegd in de houten kisten. Door Gert van Engelen Als 'boodschappers van de zee' trekken de reuzenschelpen deze zomermaanden langs de Nederlandse kust. Wie op het strand letterlijk de oren te luisteren legt, hoort verhalen, gedichten en klankcomposi ties. 'Zomersprookjes Goeree- Overflakkee', zoals het evene ment heet, wordt maandag 27 augustus om 16.00 imr geopend. Dat gebeurt in bij zijn van het piratenkoor 'Op y<)lle Kracht en een delega tie eilandelijke bestuurders. Verschillende .schrijvers van het eiland werken mee aan 'Zomersprookjes', dat duurt tot en met 1 .september De grote glazen schelpen waren kortgeleden een opval- lend, veel ge/ótografeeid onderdeel van Oerol, het enige festival in de wereld dat een compleet eiland als decor en podium gebruikt. Dit jaar werd het op Terschelling voor de 26'" keer gehouden, van 15 tot en niet 24 juni, en het trok opnieuw tienduizenden bezoekers. Sommige voorstel lingen zijn in tenten, boeren schuren, boothuizen en oude bunkers, andere gewoon in de open lucht, op de stran den, m de bossen, duinen en polders. Elke dag opnieuw trokken de schelpen veel bekijks. Kinde ren net zo goed als volwas senen, maar ook een enkele hond, bukten, knielden of gingen in het zand liggen om aandachtig te luisteren. De 'aangespoelde' schelpen vormen net project 'Zomer sprookjes'. Initiatiefnemer ervan is de beeldend kun stenaar Bruno Doedens. Hij maakte in het vooijaar van 2006 een reis naar het altijd ontnuchterende Noord-Afri- ka en terug in Nederland stond hij stil oij de "moderne verworvenheden van onze westerse maatschappij". "Wat zou het mooi zijn", rede neerde hij, "als de oude wijze zee ons kon vertellen hoe om te gaan met een welvaarts maatschappij waarin het geld regeert en de consumptiedrift alles bepalend is. Een wereld waarin we nauwelijks beseffen hoe goed we het nebben. Als de zee ons nu eens verhalen kon vertellen, over de betrek kelijkheid van onze menselij ke acties, over de waarde van menselijke interactie en over het belang van kunst en haar verbeeldingskracht, hoop en kwetsbaarheid." Boodschappers Zo ontstondliij hem het idee van de glazen reuzenschel pen. Als boodschappeis van de zee' brengen zij verhalen uït de zee. Deze verhalen, gedichten en muziekteksten zijn geschreven door meer dan zestig bekende en min der bekende schrijvers, dich ters, journalisten, klankkun stenaars, zangers en musici. Jan Terlouw is bijvoorbeeld een gerenommeerde deelne mer, maar ook RTL-journalist Zo zien de reuzenschelpen eruü. Onderin ligt een mp3-speter die de verhalen, gedichten en klanken laat horen. Frits Wester Frederique Spigt doet mee, evenals Kristien Hemmerechts, Atte Jongstra, Renate Dorrestein, Elsbeth Etty, Hannes Wallrafen en Rogi Wieg. De verhalen "geven een bre de kijk op de wereld en pas sen bij de tijdloosheid én de wijsheid van de zee". Ze zijn of door henzelf ingespro ken of door anderen. Elke schelp laat, boven het geruis an de zee uit, een ander ver haal horen. Dat doet hij con tinu. Technisch is dit moge lijk gemaakt door de kleine geluidsinstallatie die in de schelpen ligt: een MP3-speler die net verhaal steeds her haalt. De schelpen worden zo tegen elf uur in de ochtend neergelegd, en om zeven uur 's a\'onds weer opgeborgen, "zodat ze kunnen uitrusten", vertelt Sharon Sprenger het Eilnnden-Nieuws Sprenger is de woordvoerster van het project 'Zomersprook jes', dat is georganiseerd door de stichting Landschaps theater en Meer (SLEM). De Amsterdamse stichting, waarvan Bruno Doedens deel uitmaakt, probeert kunst en landschap te verenigen. Of, zoals het pleclitiger luidt, pro beert "met beeldende kunst, locatietheater en film het landschap (zo nodig blijvend) te beïnvloeden, vervormen en betekenis te geven". AI eerder heeft SLEM op Oerol geslaagde landschaps projecten uitgevoerd, zoals in het Jubileumjaar 2006: op het strand werden 25 jaar ringen aangelegd, waarin mensen konclen zitten, liggen of lopen. Op bepaalde dag werden zij vanuit een satelliet gefotografeerd: een hyper- Kinderen, maar ook volwassenen en soms zelfs een enkele hond luisteren belangstellend op de stranden langs de kust naar de schelpen. Op Goeree-Overflakkee liggen ze tussen 21 augustus en 2 september klaar van 12.00 tot 20.00 uur, 's avonds worden ze ingepakt en opgeborgen. l-'oto: Ynm Volmnch geavanceerd vakantiekiekje. Na afloop van Oerol zijn de reuzenschelpen begonnen aan een reis langs de Neder landse kust. De tournee gaat van Vlieland en Texel naar het Noord-Hollandse Bergen, en daarna naar Castricum, Heemskerk, Westvoorne, Ouddorp en Domburg, orn onderin Nederland te eindi gen, in Cadzand-bad. Opstapplaatsen Maancfag 27 augustus arri veren de schelpen op hun de locatie aan het begin van de Brouwersdam. Dagelijks van 12.00 tot 20.00 uur zijn ze te beluisteren, in de buurt van Caal 18, op ongeveer twee- onderd meter van strandop gang 't Gorsje. Op Goeree- Overflakkee werkt de SLEM samen met de culturele stich ting Podium. Deze laat weten dat er op vrij dag 31 augustus een schel penbus rijdt, die nieuwsgie rige passagiers naar het Oud- dorpse strand brengt. De bus bestrijkt het hele euand, van Ooltgenspiaat naar Ouddorp. Onderweg zijn er meerdere opstapplaatsen, maar welke dat zijn, wordt nog bekend gemaakt. Onderweg wordt fedeeltelijk ook de verlichte oerderijenroute gevolgd. Wat de reuzenschelpen op Goeree-Overflakkee te horen brengen, is aangepast aan het eiland. Zo zijn er bijdragen opgenomen van de schrij vers Pau Heerschap (Oud dorp), Femke Dekker (Oolt genspiaat) en Andrea Stribos (Dirksland), terwijl Martine Soeters een onderdeel van de muziektheatervoorstelling 'Mare, als de Zeé spreekt' pre senteert. Van de complete tocht van TerscheUing naar Zeeland wordt een videodocumen taire gemaakt, die naderhans als eciucatiemateriaal aan het voortgezet onderwijs wordt aangeboden. De verhalen van de deelnemers zijn inmiddels gebundeld in het vakantie boek 'Zomersprookjes' en ook te horen op een luister- dvd. Boek en dvd kunnen op de strandlocatie bij Ouddorp worden gekocht. SOMMELSDIJK - 'De Doele'. Bij het horen van deze naam denkt menigeen al gauw aan het bekende con certgebouw, dat in Rotterdam op steenworp afstand van Centraal Station en de Lijnbaan staat. Dat Sommelsdijk echter ook een gebouw kent met vrijwel dezelfde naam als het Rotterdamse concertgebouw, en dat al honder den jaren langer dan in Rotterdam, blijkt voor velen heel wat minder bekend. Tekst en foto's: Hans Villerius Goed, menigeen zal er bewust of onbewust wel eens langsge lopen zijn - zeker tijdens de woensdagse weekmarkt is de kans daarop groot. En deze of gene zal ook wel eens gekeken hebben naar de bijzondere wapenschilden die de voor gevel van dit markante pand aan de Sint Joris Doelstraat sieren. En de enkeling die tij dens Open Monumentendag met gerichte belangstelling op pad ging om de kans waar te nemen eens binnen in een monumentaal pand te kijken waar je normaal gesproken niet zo snel toe komt, die zal beslist onder de indruk zijn geraakt van de onverwachte pracht die schuilgaat achter de voorname entree van de Sommelsdijkse Doele. Na de grootscheepse restau ratie en de openingsceremo nie van dit pand in 2002 ver keert men in De Doele weer in een luisterrijke monumen tale omgeving, die zich onder meer leent voor kleinschalige bijeenkomsten en die daar ook voor afgehuurd kan wor den, al of niet met catering. Wat echter in 't geheel niel bekend lijkt, is het feit dat De Doele sinds een aantal maan den ook aangewezen is als trouwlocatie in de gemeente Middelharnis. Voor kleine huwelijksgezel- schappen, bijvoorbeeld in besloten kring, is op de bene denverdieping de Schutterije Camer beschikbaar, waar zo'n 15 personen in sfeervolle his torische omgeving de huwe lijksvoltrekking bij kunnen wonen. Voor overige bijeenkomsten is ook de Rederijkers Camer op de bovenverdieping beschik baar, waar zo'n 100 personen terecht kunnen. Het gebouw is van alle gemakken voorzien. Wie interesse heeft om gebruik van De Doele te maken, kan voor het vooraf bezichtigen ervan contact opnemen met de voorzitter van de stichting Sociale en Maatschappelijke Belangen te Sommelsdijk, de heer M. Peekstok, tel. (0187) 483386. BRIELLE - Het orgelconcert op maandag 20 augustus in de Sint Catharijnekerk in Brielle belooft heel bijzonder te wor den: de concertgever van deze avond, Henk van Putten viert op deze avond het heugelijke feit dat hij maar liefst 50 jaar in 'het vak' zit. In een feeste lijk programma zal hij diverse meesterwerken de revue laten passeren. Er zal muziek wor den gespeeld van Reger, Bux- tehude en Demessieux. Hier naast zal Van Putten de alom bekende Toccata en Fuga d moll van Bach en de romanti sche 'Trois Pieces' van Piérne spelen. Het 'Moto Ostinato' van de Tsjechische componist Petr Eben en de Conclusion uit Satyagraha, derde Akte van de Amerikaanse componist Phillip Glass zullen het concert beslui ten. Henk van Putten studeer de bij Arie J. Keijzer en Piet Kee. Tevens studeerde hij vier jaar aan het Conservatorium te Wenen bij de beroemde orga nist Anton Heilier Het concert begint om 20.15 uur. De toe gang is 5.50 euro, inclusief een kopje koffie of thee na afloop. Voorafgaande aan het concert is er gelegenheid het beiaard- concert door stadsbeiaardier Peter Bremer bij te wonen op de luisterplaats voor het Meru- lahuis. Voor meer informatie, zie www.catharijnekerk.nl. Watertoren 25 Dirksland Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl OOSTFLAKKEE - Het aan tal zwemlocaties waarvoor een maatregel geldt neemt toe. Op dit moment kent de provincie Zuid-Holland tien zwemverbo- den, drie negatieve adviezen en een waarschuwing. Giftige blauwwieren zijn voornamelijk de boosdoender In de regio komt een te hoge concentra tie giftige blauwwieren voor in de zwemlocaties Krammer bij Oude-Tonge en Volkerak bij Ooltgenspiaat, waarvoor op deze locaties een zwemverbod van kracht is. Blauwwieren kunnen gezond heidsklachten veroorzaken, zoals huidirritatie, maag- en darmklachten, hoofdpijn en koorts. Daarom adviseert de provincie nooit oppervlakte water in te slikken. Vooral klei ne kinderen en mensen met een minder goede gezondheid lopen extra risico. Meer informatie is verkrijg baar bij de zwemwatertelefoon van de provincie 070 441 7550, via de e-mail zwemwater@pzh. nl of op de website van de pro vincie www.zuidholland.nl. Rechtspraktijk Middelharnis Tel. 10187) 48 86 85 Fax (0187) 48 41 14 Mrs. Spuiji Verplanke Juristen err Mediators email: irTfo@rpmh.nl wet)site: www.rpmh.nt Firma J. J. van Gurp OudedijkU, Ooltgenspiaat ""(0187)631350/ (06) 55552023 www.ert-sierbestrating.nl .aCENr, wwaLbrikmtniiiilteinelaoul ZnndpodSt- Mdhomis Telefaoii (0187) 48 34 37

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1