IHtóL^ M^E^Sïmi IP^I K^ ywanté GESLOTEN KNRM 4:2) Wegens vakantie zijn wij gesloten van 13 tot en met 27 augustus. 28 augustus. Graag tot dan!" PASFOTO'S Herinneringen van een oud-Flakkeeënaar perfect doktefwoni "Wij heten u graag weer welkom in ons inspirerend Woonatelier vanaf dinsdag Opslagruimte Voor een goed advies èn een scherpe prijs www.groothandelkoole.nl AHe winkelmodellen taxfree, lus geen b.t.w. Het weer van volgende week. Best aangenaam weekendweer Beeld en geluid e KEUS Abonneert U op 1 SPORTPRIJZEN REMASCO Ellanden-NieuiiifS van zaterdag 4 augustus t/m zaterdag 11 augustus ^^temag 18 augustus Volleyballers Les Deux Intermezzo pakken 2 e plaats full copy-service EIIAtlDEll-niEIJWS Plan Woonatelier Vivante Hoek Hazersweg 38 Ouddorp Tel. 0187 68 72 30 www.vivante.nl/hoek gordijnen vitrages vinyl linoleum parket laminaat zonwering tapijt wandbekleding Klaar terwijl /y wacht Hfesdiemioief vanaf 35 m- Tel. (0187) 60 37 40 IN BEELD PERFECTE PASFOTO'S tiomeetünuM CFLAKKEE»' Westkrakeelstraat 8 3245 BK Sommelsdijk Tel. (0187) 48 66 84 Siemens, AEG, Bauknecht, Miele, Whirlpool, Beko, Liebherr, Bosch, Indesit, Boretti, 'Atag, Etna En vele andere merken! Ook tijdens vakantie bereikbaar: (0187-486684) Ons motto 'koopt u elders koopt u te duur' Ingezonden: Acties Prinses Margnet r\^ p #y Prinses Margriet brengt kajuitjacht binnen Prinses Margriet brengt sportvisboot binnen Neeltje Struijs trekt Oeral Thuis vlot U wilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? PAGINA 4 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 2007 Onder de tilel "Beeld en geluid' brengen Jan Baks en Piet VVesthoe\e op de agri-culturele dag Natuurlijk Goeree-Overflakkee op zaterdag 15 september op het boerenerf van Hein Mijs aan de Koksevveg nabij Sommelsdijk een gezamen lijke optreden. Jan Baks neemt u tijdens een digitale presentatie van zijn natuurfoto's mee op een rondgang over Ckjcree-Overflakkee en wordt daarbij live begeleid door Piet VVesthoeve op de piano. Piet is voor velen al bekend als docent aan de muziekschool, zijn Monumentenorkest en zijn muzikale bijdrage op de verhalen-CD van Pau Heerschap. Jan Baks is hier vooral bekend als huisarts in Sommelsdijk, maar daar buiten voor al om zijn prachtige natuurfoto's. Al jaren trekt hij het veld in om de natuur op Goeree-Over flakkee in beeld te brengen. Van de talloze foto's die hij heeft gemaakt, wil hij u op deze dag mee laten genieten. Hun optreden zal om 14.00 en 16.00 uur in het tot schouwburgzaal omgebouwde koelhuis plaatsvinden. De toegang is, zoals alles op deze dag, geheel gratis. Zie voor meer info website www.NatuurlijkGoe- reeOverflakkee.nl. Gratis advertentie ^^^^^^^^mj m i 1 n ..d. y*. Word nu kindsponsor en steun het plan van een Ga naar PlanNederland.nl of bel 020 549 55 55. -S. Plan. Voor de toekomst van een kind. MODE l« WONEN TE HUUR Groter is ook mogelijk. TIA: neem de waarschuwing serieus! Een TIA kan een voorbode njn van een beroerte. Meer weten? Bestel de nieuwe folder van de Hefïenstichting Nederiand: www.hersenstichting.nl I Postbus 191, 2501 CD Oen Kaag t»^%>^ OUDDORP WcstatroBf 35 3253 AR T»l.|0H71W1éH Fax «3734 Waar ik al in geen jaren meer op durfde te rekenen of hopen, is toch nog gebeurd. Ik ben nog een keer in Neder land geweest, en voor twee weken op Flakkee. Veel te kort, maar dat kan nu eenmaal niet anders. En of het nog eens een keer gebeuren zal, durf ik niet te beloven. Zelf verwacht ik het niet, gezien mijn leeftijd van 87 jaar. En zo heb ik me cian neer gezet om nog eens een verhaal te schrijven voor Eilanden- Nieuws. Dat zou ik als volgt willen noemen: 'Afscheid van mijn geboortegrond'. En die geboortegrond ligt in Dirksland. In de Schoolsteeg. Om te beginnen, mijn geboor tehuis is er niet meer. Gesloopt. Wanneer dit gebeurd is, weet ik niet, maar het is wel gron dig opgeruimd. Trouwens, alle oude huizen zijn verdwenen naar ze mij hebben verteld, evenals de school, wat te zien is op de foto in het boek 'Dirks land, veranderingen in de twintigste eeuw'. Aan het eind van de Schoolsteeg stonden vroeger huis en schuur van Leen van der Ham. Eigenlijk stond er wel meer'aan 't eind, namelijk een heel rijtje wc's. Eén wc voor twee huizen. Maar die zijn al eerder opgeruimd. En daarmee is mijns inziens geen 'cultuurgoed' verloren gegaan. Maar ik wilde het hebben over de schuur van Leen van der Ham. Hij had namelijk ook een handel in palen en ruiters, die gemaakt werden door zijn zoons Jaas en Chiel. Die rui ters werden gemaakt voor de boeren om er het hooi en de erwten op te zetten om het te laten drogen. Meest driepotige ruiters, soms met vier poten. Bovenaan werden ze met dik ijzerdraad aan elkaar verbon den, en ongeveer een halve meter van de grond werden er ogen in gemaakt, van hetzelfde draad, en daar werd dan een twee meter lang hout door heen gestoken, zodat de ein den op elkander konden lig gen. En daar werden dan het hooi, erwten, e.d., opgetast om het gewas te laten drogen. De gaten voor het ijzerdraad wer den allemaal met de handboor gemaakt, want van elektrische boren kon men in die tijd zelfs nog niet dromen. Maar ik ben een beetje afge waaid. Ik zou schrijven over mijn geboortegrond. Het huis van het schoolhoofd van de Openbare school werd in mijn kinderjaren bewoond door de heer L. Touw. Zijn dochter tje Annie is enkele jaren mijn speelmakkertje geweest. Toen we naar school gingen, ben ik haar uit het oog verloren. maar later, toen zij in Koog aan de Zaan woonde, heeft zij eens gereageerd op een geschreven stukje in 't Eilanden-Nieuw.s. En toen heb ik met Annie nog enkele jaren gecorres pondeerd. Haar beide ouders waren toen al overleden en zelf is ze enkele jaren geleden ook overleden. Mijn geboortehuis stond ach ter het woon- en winkelhuis van Stoffel Guldemeester, die trouwens ook de eigenaar van ons huis was. Wij verwoonden als huishuur f 1,10 per week. Dat weet ik nog heel zeker Op zaterdagavond ging moeder altijd naar de winkel voor bood schappen, en dan werd tevens de huur voldaan. De vrouw van Stoffel Guldemeester, Els Kaslander, dreef de winkel en daar gingen wij ook om 'een cent van 't blad', tenminste, als we een cent hadden. In die tijd had je ook 'loottofiees, een tof fee voor een cent, en soms zat er dan een papiertje in waar een prijs op stond, meestal een extra toffee. Of zoals ze ook wel genoemd werden: een 'benno'. Maar soms leverde 't wel eens grotere prijzen op. Nog heb ik een liniaal die ik met een lootbenno heb gewonnen. Die liniaal heeft de oorlog en de watersnoodramp van 1953 overleefd en is dus nu meer dan 80 jaar oud. Voor het dagelijks brood moest ik wat verder de Ring op, naar de bakkerij van Holleman. Het huis staat er nog steeds, maar is geen bak kerij meer Het viel mij op dat de bestrating van de School steeg een beetje beter was dan in mijn kinderjaren. Toen was het erbarmelijk slecht. Er waren keien voor gebruikt in alle soorten en maten, zon der enig systeem of verband. Resultaat: altijd vol met putten en poelen, waar nooit iets aan gedaan werd. In mijn jeugd jaren werd het slop ook nog 'de jordaan' genoemd. Of het nu werkelijk iets gemeen had met de bekende Amsterdamse buurt, zal ik me maar niet in verdiepen. In het jaar 1930 verhuisden we naar de Tuinstraat, de mid delste steeg, derde huis rechts. Daar is mijn broer geboren en daar zijn ook mijn beide ouders uitgedragen. In die tijd was de Gooy nog niet gedempt en nioesten we nog over de hou ten brug. De Gooy is, als ik het wel heb, nog in de jaren dertig gedempt, waar iedereen blij mee was. Het was altijd een vie ze stinksloot. Ik had nu moeite om de weg naar mijn oude huis te vinden, want wat ze met de beplanüng uitgehaald hebben, gaat boven mijn pet. Als het bedoeld geweest is als verfraai ing, moet ik zeggen: het is mis lukt. De fotograaf van het boek 'Dirksland, veranderingen in de 20e eeuw' levert op biz. 72 glashelder het bewijs van deze mislukking. .Zonder die bebos sing ziet het er toch veel beter uit dan met die rommel. Maar ik ben er toch in doorgedron gen. Ook de huisjes zijn veel veranderd. Grotere ramen en dakkapellen, vroeger noem den ze zoiets een koekkoek. Van de oude bewoners zijn er nog enkele in leven, al wonen ze er niet meer. Aan het eind van de steeg was er voor ieder een plekje voor een varkenshok of fietsenhok, of iets dergelijks. Het werd kortweg genoemd: achter de kotten. En de grond behoorde toe aan Adr. van Bodegom, die de plaatsjes verhuurde voor f 1,50 per jaar, als ik het wel heb. Hier heb ik na het overlijden van mijn ouders nog een paar jaar gewoond en ben toen ver huisd naar Kralingen en later naar 'het Bosje' bij P. Oorbeek. Het huis op Kralingen staat er nog, maar het Bosje is verdwe nen. Ook heb ik op de kaai gekeken. Vroeger de haven vol schepen en in de pakhuizen draaide alles op volle toeren. Alles weg en niets meer van te vinden. Ook van de beide oude scho len zie je niets meer als de plek waar ze eenmaal stonden. Verder in het dorp: de oude kerk van de Geref Gemeen te. Ik lees in het onderschrift bij de foto in eerdergenoemd boek dat nieuwbouw de oude kerk overbodig heeft gemaakt, die nu wacht op een andere bestemming. Nu, die andere bestemming is 'sloop' gewor den. Ik heb ook gezien wat ervoor in de plaats gebouwd wordt. Dat houdt zeker geen belofte in voor verfraaiing van het dorpsbeeld. En hetzelfde moet ik zeggen van het zieken huis. Maar dat is helemaal ver borgen achter het geboomte. Nog een opmerking over het tramstation. Ook dat moest blijkbaar verdwijnen.-Toen wij in de zomer van 1976 voor het eerst na 23 jaar weer op Flak kee waren, was er een restau rant in gevestigd, dat gerund werd door de heer G. Loggen. Daar werd ons toen een goed maal eten opgediend en ik vraag me afmet wijlen de heer Ottink: had dat niet zo kunnen blijven? Ondanks de vele verande ringen moet ik toch zeggen dat Dirksland een mooi dorp gebleven is. Ik heb ook nog een paar plaatjes geiromen van de watermolen, die geen watermolen meer is, evenals de watertoren geen watertoren meer is. Staande op de Geldersedijk heb je een prachtig uitzicht over de Dirkslandse polder. Er waS de laatste dagen volop regen gevallen, dus alles zag er fris uit. Ik stond voor de Blinde- weg, die vroeger meer bekend stond als de Bosschietersweg, naar de stee van J. Bosschieter die er was en er nog is. In 1936 is hij afgebrand, maar ook weer opgebouwd. Toen boerde dhr Bosschieter er nog. Ik herin ner mij nog dat het dak van de nieuwe schuur bestond uit asbest golfplaten. Voor de stee hadden wij dan een lapje land van de vereniging 'Onroerend goed aan landarbeiders'. Ome Dirk Poortvhet is er jaren lang voorzitter van geweest. Of die vereniging nog bestaat, weet ik niet. Draai je je om op de Gelderse- dijk, dan kijkje in de polder 'De oude plaat'. Ook daar liggen vele herinneringen, die ik nu maar niet zal noemen. Alleen, je ziet niemand meer in het land werken. Dat was vroeger anders. Om maar niet meer te noemen: wat had J. Bosschie ter in de zomermaanden altijd veel mensen in dienst. Van Dirksland gaan mijn gedachten naar Menheerse. Ook daar liggen ontelbare her inneringen. Het oude Vissers traatje is er niet meer. Dat was trouwens in 1976 al weg. Maar het Vingerling is er nog wel. En ook de Westdijk. Daar wan delden we nog, dinsdag 3 juli, maar we moesten elk ogenblik schuilen voor een plensbui. En dat was nog een graadje erger de volgende dag op de markt in Sommelsdijk. Maar daar vonden we een goede schuil plaats in de boekwinkel van Van der Boom. Hij toonde me nog een paar mooie fotoboe ken van Dirksland, die ik niet kon nalaten te kopen. In De Goede Ree vond ik nog een oud-inwoonster van het Visserstraatje, Neel Sarelse, dochter van visboer Sarelse. Later hebben ze nog een vis- winkel gehad op de Westdijk. Neel was het nog niet verge ten: drie bokkingen voor een dubbeltje! Van Sarelse kan ik me nog herinneren dat hij bij gunstige wind een zeiltje op zijn bakfiets had. En zo heb ik verscheidene onverwachte ont moetingen gehad en ook ver scheidene malen ervaren dat bekenden van toen niet meer in leven zijn. Ik schreefeerder al dat we op 31 oktober 1947 getrouwd zijn en toen in Nieuwe-Tonge zijn gaan wonen. Ook het geboor tehuis van mijn vrouw, 'de Heuvel', is er niet meer En onze woning in de Oranje- Afgelopen weekend is het team De Kemphanen, bestaande uit Anton van Zijp, Jaap Kransse en Onno Bal, tweede geworden op het beachvolleybaltoernooi in Vrouwenpolder Dit toer nooi is de dende in de reeks van de Palm Beach Life Cir cuit 2007. Door het behaalde resultaat stijgt het team van het Les Deux Intermezzo trio naar de tweede plaats in het voorlo pige tussenklassement. Met nog drie wedstrijdronden te gaan, is de eerste plaats binnen hand bereik. Een ander deelnemend team was het duo Giulio van Lint en Perry van Zijp, onder de naam GR Ondanks winst in de üchtenpoule konden zij 's middags niet doordringen tot de finale. Een vijfde plaats was het eindresultaat. Bij de dames deed het trio Sonja de Wit, Isabel van der Wekken en Francien van der Sluis een poging om de tweede plaats in het klassement te behouden. Helaas waren de prestaties in de ochtendpoule onvoldoende om 's middags mee te kunnen doen voor de prijzen. Verdere deel name was er van de gebroeders Van Biert en het koppel René Pesch, samen met Maaike Ghij- sels waarvan de eindresulta ten onbekend zijn. Tevreden en licht verkleurd keerden de volleyballers na een mooie dag terug naar het eiland. Vandaag wordt, zoals elke week, weer hard getraind op het Haven hoofd te Middelharnis. En aan staand weekend wacht het zand van Scheveningen. straat is met de ramp van 1953 zodanig verwoest dat herstel onmogelijk was, dus is dit ook verdwenen. Ik zou nog wel meer kunnen schrijven, want ik heb vrijwel op alle dorpen op Flakkee wel herinneringen liggen, maar ik zal het nu hierbij laten. Alleen nog vanaf deze plaats mijn hartelijke dank aan degenen die ons overal heen brachten. Dat zijn Cor en Mimi van den Doel, Chris Troost en Arie en jannie van der Vliet, die hele maal voor ons uit Heelsum kwamen. Geschreven te Ooak Ridge N.J. U.S.A.,juli'2007-07-20 Mei harleUjke groeten, S. Bal 101-8920 BreadwayStr. Chiliwack B.C. Canada V2P 5WI Tel. 604-795-9797 Maandag 6 augustus om 13.00 uur was de reddingboot Prin ses Margriet net klaar met een tochtje met gasten, toen de bemanning via de marifoon opvarenden van een jacht- je hoorden roepen aan de Kustwacht. Na overleg werd besloten eerst de gasten van de reddingboot aan wal te zet ten en daarna naar het jacht te varen, de Hebe van 7 meter lengte en met 2 personen aan boord, dat bij de Hinderboei op de Noordzee lag. Het jacht kon zeilen, maar niet de haven binnen lopen omdat het de schroef had verloren. De red dingboot bleef bij het jacht tot halverwege het Slijkgat. Daar na werd het op sleep geno men en naar de binnenhaven van Stellendam gesleept voor reparatie. Dinsdag 7 augustus om 14.15 uur werd de bemanning van de Prinses Margriet door het Kustwacht Centrum gealar meerd ^voor een bootje met motorstoring op de Noordzee bij de boei Euro 7. Ongeveer 1 uur nadat was uitgevaren, was de reddingboot ter plaatse. Het bootje, een sportvisboot met de naam 'Delta 908' van 8 meter lengte en met 3 perso nen aan boord, lag voor anker vanwege motorstoring. Het werd op sleep genomen en bij de Brouwersdam in Ouddorp afgeleverd. Woensdag 8 augustus om 16.30 uur was één van de bemanningsleden van de red dingboot Neeltje Struijs van KNRM station Stellendam bin nen aan de buitenkant bezig, toen een man kwam vertellen dat zijn bootje op het Quack strand bij Hellevoetsluis lag. Na overleg werd besloten om te proberen het bootje eraf te krijgen. Na te zijn uitgevaren, bleek het jacht - de Oeral Thuis van 7 meter lengte en met 1 persoon aan boord - al aardig ver op het strand te liggen. De bemanningsleden zijn van boord gegaan en knoopten touwen aan elkaar om vast te maken aan het jacht. Maar door de diepte kon de red dingboot niet genoeg kracht Afgelopen zaterdag en vooral zondag waren en blijven misschien wel de beste dagen van deze hele zomerperio de, en het povere zomerseizoen van 2007 duurde daarmee slechts twee dagen... Dit is uiteraard wat ironisch gezegd, want hoewel het voorbije weekeinde zonder meer briljant weer opleverde, hebben we al meer tamelijk mooie weekeinden gehad in deze volgens velen slechte zomer. Een zich razendsnel opbouwend hogedrukgebied leidde tot dit fraaie weer en gaf vooral op zaterdag een knalblauyi^e mediterrane lucht. Zondag werd met een hete zuidooste lucht aangevoerd en stroomde het kwik uit naar bijna 30 graden op de eilanden. Ook op de Hollandse westerstranden werd het (ruim!) 30 graden, dus even warm als in de traditionele zuidoosthoek van Nederland. De meeste mensen denken dat het in het (zuid)oosten van het land altijd het warmst wordt, maar met een aflandige bries heeft het zuidwesten van Nederland niet zelden de hoogste maxima. Immers, deze gebieden bevinden zich op het eindtraject van de steeds verder opgewarmde lucht stroom boven Nederland en op het Noordzeestrand is het dan vaak letterlijk bakken geblazen. Het weerkundige motto voor deze week luidde eigenlijk terug bij af, want na de prachtige 'mooi weer impuls' heb ben we inmiddels gewoon weer pas op de plaats gemaakt met normale temperaturen en de vertrouwde (weliswaar niet heel aanzienlijke) neerslagkansen. Gisteren was behoorlijk nat, (meer dan 5 millimeter) met een regengebied vanuit de ongebruikelijke oosthoek. Vrij dag het eerste dagdeel is er wellicht nog kans op wat lich te restantregen. Ëater knapt het wat op. Het weekeinde wordt vervolgens weer wat stabieler met een lichte stijging van de temperatuur Buienbrengende storingen blijven evenwel loeren op de Nederlandse grondgebieden. De meest optimistische en ook realisüsche variant is (vrij) zonnig weer met temperaturen tussen 22 en 24 graden (redelijk tot goed recreatief weer op Flakkee) en het mager ste scenario is regelmatig een bui bij 20 graden, maar dat alternatief moeten we maar even vergeten. De zon zal er overwegend goed bijkomen, de wipd tussen noord en west drukt de dagtemperatuur iets, waarom de 25 graden niet haalbaar is op Flakkee. Enigszins gunstige verwachtingen dus voor de komende dagen, maar in wezen verandert er vrijwel niets in het weer dat we nu al wekenlang in huis hebben. Zelden zagen we zo'n hardnekkig en langdurig 'westelijk regime' op de zomerweerkaanen. Maar wie weet, krijgen we een prach tige nazomer... Weerman Mare Putto zetten. Het jacht kwam maar heel langzaam los. Daarom werd besloten de Thorbay van de reddingsbrigade Hel levoetsluis erbij te halen om de reddingboot recht te hou den, zodat er meer kracht gezet kon worden. Nadat de Thorbay had vastgemaakt aan de reddingboot, kon de Oeral Thuis' los worden getrokken, om daarna naar de haven van Stellendam te worden gebracht. www.drukkerijdewaal.nl Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)471020 algemeens gebr-dewaal.com

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 4