Na maanden vertraging eindelijk eerste zoektocht naar wrak BI7 Zomermarkt Vervolg' verhaal Wie vaare reizen doet, ken veul verhaele Goedereede Resultaten van bodemscans bij Ouddorp worden deze week geanalyseerd. Team is hoopvol gestemd door eerdere vondsten van aluminium Concert Canadese koren in Dirksland Lichtjes- fietstoer Ouddorp Diabetes contactdag Vroeg uit de veren wandeltocht EiiAtiDEn-rtiE"^^ Op z'n Flakkees geschreve: Tegenslagen Verdronken Uitgekamd Familie Hoofdstuk 2 PAGINA 6 OUDDORP - Het eerste onderzoek in de Noordzee bij Ouddorp naar het wrak van de BI7 is achter de rug. Vorige week kon het speur- team eindelijk uitvaren na twee maanden oponthoud door slecht weer. De bodem van de locatie waar de Ame rikaanse bommenwerper mogelijk is neergestort in 1944, is afgetast met hyper moderne scanapparatuur m en deze week worden de scans beoordeeld. "We zijn zeker hoopvol dat we iets vinden", zegt teamlid Dennis W. Notenboom uit Dirksland. DINSDAG 7 AUGUSTUS 2007 RovpnstaenHp k ,„„1, ....A■Jvrcr^fker. Ut Pla- "Weet dit, dat Godt u altoos Door Gert van Engelen Een "tegenvaller" was dat de magnetometer het ineens begaf. Met dit apparaat wordt magnetische straling gemeten en kan zo, tot op een diepte van tien meter in de zeebodem, ijzer worden gevonden. Bij een volgend onderzoek wordt een nieuwe poging gedaan. Dit zal, afhankelijk van de weersom standigheden, eind augustus of begin september zijn. Begin juni berichtte het Eilan- den-Nieuws dat het zoekteam klaar stond om met de onder- zoeksboot uit te rukken. Het wachten was alleen op een droge dag met windkracht 2. Zwakke wind is essendeel omdat de sonarapparatuur die zou worden ingezet, niet meer dan vijftig centimeter golfslag kan hebben. Het team kreeg echter met uiteenlopende tegenslagen te kampen. Zo bleven de weersomstandig heden weken achtereen onver anderlijk ongunstig. "Niet één dag is geschikt geweest om uit te varen", mopperde Noten boom, in het dagelijks levep proces operator bij Shell Chemie in Moerdijk, eind juli. "Je zou er moedeloos van worden." Daar kwam intussen bij dat de ingeschakelde Zeeuwse schip per plotseling "zaken aandroeg die niet waren afgesproken", en afhaakte. "Het begon voor ons dus weer van voor af aan, met het zoeken van een boot." Vorige week viel alles op z'n plaats. Dankzij de rub berbotenspecialist Dolphin Maritime BV in Stellendam kon het team beschikken over een geschikte boot, die bovendien "tegen sterk gere duceerd tarief' werd uitge leend. Ook had het team een "goede schipper" gevonden in de persoon van Kees Tanis, die onder andere werkt bij de Ouddorpse reddingsbri gade. Notenboom: "Hij kent het gebied als z'n broekzak, is enthousiast en wil nog wel verder meewerken." En het teleurstellende weer sloeg woensdag 1 augustus om in uitmuntend weer. "Ein delijk was het zover dat we de zee op konden." Het team zoekt in opdracht van de familie Caldwell naar de restanten van de B17-bom- Een opgetogen Dennis Notenboom, lid en woordvoerder van het speurteam, net na het eerste onderzoek vorige week. Hij staat naast de rubberboot uit Stellendam waarmee de bodemscans zijn gemaakt. Wij lichten de familie steeds pas achterafin.p^i„. zoekteam B17 menwerper, die op 4 februari 1944 ergens voor de kust tus sen Vliss'ingén en Ouddorp is neergestort. Tien bemannings leden kwamen om, onder wie staartschutter sergeant Leroy Leist. Vier drenkelingen wer den desdjds al gevonden; drie van hen spoelden aan bij de vuurtoren van Ouddorp. De overigen worden nog altijd vermist. Vooral op verzoek van Leist's inmiddels bejaarde dochter, Adrian Caldwell-Leist, wordt nu serieus gezocht naar zowel het wrak als eventuele overblijfselen van de beman ning. De zoektocht, ook wel survey geheten, speelt zich af "vlak voor de kust van Ouddorp", in de buurt van de vuurto ren. Het precieze zoekgebied wordt met opzet vaag gehou den, "om eventuele schatgra vers niet in de kaart te spelen". Notenboom licht toe: "Het staat natuurlijk iedereen vrij om te duiken op een object, maar vergeet niet dat er onder delen op zo'n vliegtuig zaten met een specifieke code, die de identiteit van het vliegtuig kan weergeven. Als iemand dit stuk, zonder te weten wat het inhoudt, meeneemt voor op de schouw boven de open haard, kan dat het onderzoek danig verstoren." Het onderzoek verliep vrij goed. "We hebben het groot-, ste gedeelte van het gebied uitgekamd met de side-sonar scan", brengt Notenboom ver slag uit. Met de side-sonar scan kunnen voorwerpen worden gelokaliseerd die zich onder water of in de bodem bevin den en waarvan nog een deel uitsteekt. Jammer genoeg viel de magnetometer, bedoeld voor objecten die volledig begraven zijn, na een aantal raaien uit. (Een raai is een in het water uitgezette richtings lijn die de boot volgt.) Deze week worden de resulta ten van de scans onderzocht. Dat kon niet ter plaatse. "Door de zon is het lastig om goed te zien wat er op he t beeldscherm komt." Maar, vervolgt Noten boom: "We hebben zeker enkele interessante objecten gezien. Verder onderzoek moet uitwijzen of het iets van betekenis is." Het team is hoopvol gestemd. Notenboom vertelt waarop dit is gebaseerd. "Na ruim zestig jaar is de kustlijn is behoorlijk veranderd. En wrakstukken die eerst diep in de bodem terecht waren gekomen, kun nen na verloop van tijd weer bloot óp de bodem komen te liggen. Het is dus niet zeker waar de wrakstukken zich bevinden. Daarom zoeken wij óp en in de bodem. Maar wat al veelzeggend is, is dat vissers in ons zoekgebied hun netten hebben beschadigd aan alu minium; het zat in hun net ten. En vliegtuigen bestaan voor het grootste deel uit alu- Als de scans zijn geanalyseerd, volgt er over enkele weken een tweede onderzoek. Ook dan wordt de familie Caldwell weer achteraf op de hoogte gesteld. "Normaal betrekken wij de familie er vooraf bij, maar deze keer heb ik expres verzwegen dat we zouden uitvaren. Dat heeft ermee te maken dat we al zo vaak op het laatste moment hebben moeten melden dat het niet doorging omdat er iets tussen kwam. Het lijkt me daarom beter pas contact op te nemen als een survey is afgerond." Qe betere woninginrichting sinds 1920 Q.dempl Kanaal 105, Middelharnis, (0187) 48 27 84 wi^T^'.helbinnenhuismiddelhamis.nl DIRKSLAND - Na een succes volle tournee in 1995, 1999 en 2003 zullen de Canadese koren 'Friends in Concert' dit jaar weer een tournee maken door Nederland. Dit jaar zul len ze onder meer ook een concert geven in Dirksland en H-el op dinsdag 21 augustus in de Ned. Hervormde Kerk in Dirksland, aanvang 20.00 uur. Er zal ook ruimte voor samen zang zijn. De koren 'Friends in Con cert' bestaan uit een aantal leden van de koren 'Con Spi- rito Choire' en 'Rejoice in the Lord Choire' uit de provincie Ontario. De koren bestaan uit ongeveer 45 leden en staan onder leiding van dirigent John R Kaldeway. Verdere muzikale medewer king wordt verleend door: Joy Wilpstra, orgel; Cathy Dam, piano; Michelle Talsma, viool enjeanette Wattel, sopraan. De toegang en het program- maboelye zijn gratis. Wel wordt er een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten. op vrijdag 17 augustus is Oud dorp weer sfeervol verlicht. De lichtjesfietstoer vormt dan een spoor van licht. Met alles wat u op zolder nog kunt vinden, Kunt u de fietsers met uw verlichte tuin of straat verblinden. Voor twee euro krijgen deelnemers een route en een lichtje** mee en dit jaar gaat de opbrengst naar buiten Goeree. Stel, je partner of kind ligt in het ziekenhuis dan kunnen familieleden of naas ten, verblijven in het Daniël den Hoed-Familiehuis. Het Familiehuis functioneert zon der overheidssteun maar veel vrij willigers en sponsors helpen mee! Help ook mee 'het verschil te maken en dan is op de fiets stappen of je huis versieren een goed idee! De route staat vast, maar heeft u vragen of een leuk idee, neem dan gerust contact op met de Ouddorpse VW (0187-681789). Vanaf 21.30 uur is de route ver krijgbaar in 't Blaeuwe Huus en kan er worden gestart! De route is als volgt: Alexanderstraat, Beatrixweg*, Bemhardweg*, Blauwe Steen, Bokweg, Bredeweg, Broekweg*, De Gracht*, Diepen- dorst, Dirkdoensweg, Dorpsweg*, Duffelweg, Geleedststraat, Haven weg*, Hazersweg*, Hermans weg*, Hoenderdijk, Hofdijksweg*, Hoge Pad, fulianaweg, Kerkhoek, Marijkeweg, Molenblok, Molen weg, Oosterweg*, Oudenhil, Pre- toriuslaan*. Raadhuisstraat, Smalle Einde, Springert, Steen- kreek. Steenweg, Vissersstraat, Vogelmeet, Volgerblok, West straat*, Zeebrekersweg*. wordt slechts gedeeltelijk meegenomen. op op Bovenstaende is noe toch van oens op toepassieng! Noe hao'k saeme mit Jan (mien man) de reis van oens leven gemaekt. Ik ken t'eigeluk nog nie geloave, mar t'is de waar- kelukheid. 'k Za prebeere om ut zo goed meugeluk weer te geven. Wiele binne naemeluk naer Franeker geweest, naer ut Planetarium. Ik hoare veul maansen al zaage: "Nou, da's toch niet zo vaare weg, Hanna? Wiele binne naer Zwitserland geweest of nog vaarder weg". Voor oens wel oor, wiele wazze gean van beije ooijt in Friesland geweest. Oak nog noait over dun Ofsluutdiek. Wiele binne echte huusmossen, mar... noe bi'men dur geweest! Wie had tat kenne diengke? Ikke niet oor. Mar mien man heit hael zun leven al zin gehad om naer dat Planeta rium te gaen. Hie interesseert zun eige zo voor die diengen moj wete, ikke trouwens oak oor. A'k dan 's aevens naer de sterren kieke, dan ziej je dae- rin zoa de almacht in wiesheid van de Schepper. Indrukwek kend! Mar noe ter zaeke. Wiele, nae riep beraed, gistere saeme op pad. We wouwe 't op eanen dag doewe. De kinders hadde angeraeje om un nachje in un hotel te slaepen, mar das niks voor oens, oor. We hadde sekuur op de kaerte gekeke, (un tom-tom hao mun nie, oor) we hadde zaalf proviand meegenome, want wiele bin ne gaen terrasjesmaansen. Al vroeg oens autootje gestart, in daer tuffende Jan mit Hanna, earst richtieng Ofsluutdiek. Uutgestapt bie ut monument van Lely, die heit ut toch aole- maele mar bedocht ee? We hao oens verwoenderd dadde dur zuwel buutenlanders roend- liepe, gewaepend mit filmtoe- stellen, enz. Weune wiele noe echt in zoa'n beroemd land? We hao uut stae kieke over de zea in over ut IJsselmeer. We hao daer saeme un bakje zitte doewe, 't was oak schitterend weer. We hao oens toch wel zit te verwoendere dazze vuufen- zeventugjaer geleeje dit al uut konne vinde in konne maeke. Toen weer deur want we wazze nog niet bie oens eigelukke doel. Kaerte weerus geraed- pleegd, mun gienge nog steeds de goeje kante op. Nae uri voorspoedugge réis kwamme mun an in ut histo- rische stadje Franeker. Ut Pla- nmrium was gauw gevoende. De lang gekoesterde waan was in vervulheng gegae. Ut was an de buutenkante un huusie dat oak op Flakkee op te Voorstraete zou kenne stae. Un moai oud geveltje. Wiele naer binnen, 't Was tur al druk lan kocht twee kaertjes, in we trof ut, de uuüeg in ut eigelukke kaemerteje begon net Vol vier in vaarve, vertaa- lende de gids ut verhael. Hie zal'ut misschien al waal hoen- derd kear gedae hao, mar dat was nie an zun te maarken. Eizinga (de man die't gemaekt heit dus) was al joeng geïnte resseerd in ut heelal. De man had allean laegere schole. Mar hie haelende boeken uut de universiteit, in zo learen- den oallus over de sterren, de zunne in de maene. Op un dag voorspellende de gelea rden, dadde dur drie sterren op mekaere zouwe botse in dat tan de waereld zou vergaen. Heal oens land was benauwd! Mar Eizinga wist dat tat niet kon. Hie wouw de maansen geruststaale, mar gean maans geloavende de goeie man. Toen docht'n weetje wat, ik gae't laete zieje, dan kenne ze hier koinme kieke, hoe vaare dadde de pleneten bie oens vandaen stae. Toen heit die man dat oallus tot in de fines ses nae gemaekt. Op schael nauwkeurug! Ik ken dur in dit stikje nie veul mear over zaage, dat zou te vaare voere in te ingewikkeld weze. Mar dit wi'k tur nog van zaage, dat ut haele verhael diepe indruk op oens gemaekt heit. Dat ur ruum tweehoenderd jaer geleje al zukke knappe maansen wazze, die zoender aoUerlei moderne apperetuur dit konne maeke in uutdienke. In aollus liep noe nog, nae ruum tweehoenderd jaer, op de secoende geliek. Die man heit ur zeven jaer an gewaapkt, in dan in zun vriejun tied ee. Hie was wolkammer van beroep, das'n gebleve oak. Mar in zien tied kwamme dur veul maansen naer kieke in dan wazze ze weer gerust. Dan zagge ze hoe de aerde om de zunne draoit, enz., enz. Boven op un zoldertje staet ut heale raederwaark. Nog pre cies eander as toen! Mar weet je, in un balk, an ut leage zol dertje op t'n overloap, sloerig de volgende tekst. "Weet dit, dat Godt u altoos overal siet". Die Eizenga was oak un geloavuge man, die in ut heelal de almacht van God zag. Dat te bemaarken maekt je blieje ee. We hao 't haele huusje van oender tot boven bekeke. Oak bi'men nog deur ut histo rische stadje geloape. 't Stad- huus was oak ope, wat konne ze toen moai bouwe. In toen binne mun zoetjes an weer op huus an gegae. Of in toe stoppe om wat te eten of te drienken. Moe, mar voldaen, in boordevol indrukken, mogge mun weer veilug tuus komme. We konne zaalf nie geloave dadde mun op eanen dag zoa'n vaare reis hadde gemaekt. Oens ouwe hoad kon 't haest niet vatte. Toen mun naer bed gienge, zagge mun de volle maene op komme. In aol zun schoan- heid stoeng'n daer te strae- len. Nog steeds dezaalfde maene, in dezaalfde sterren, in dezaalfde zunne die oak Abram gezieje heit in heal oens voorgeslacht. Daer wor je stille van ee? Vol verwoen- derieng buug je dan je haod, in kom je bie psalm acht uut! Sla ik naar 't ruim der held're hemelbogen, Dat heerlijk werk van Uwe ving'ren, d'ogen; Zie ik bedaard den glans derzilv'ren maan, En t 'sterrenheir, door U geschapen, aan. Hanna Diabetesvereniging afd. Goe- ree-Overflakkee organiseert op 5 september haar jaarlijkse bustocht. Het programma omvat een rondvaart van 2 uur met kofFie/thee over de Maas en Dieze, een uitgebreide kof fietafel in Oisterwijk rond het middaguur, een bezoek aan het bakkerijmuseum in Oos terhout en tijd om te winkelen of een bezoek aan het Brabants Museum. In Breda staat een Oosters buffet klaar, met afslui tend een dessertbuffet. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Info: mw. C van Oostende-Troost, tel. 0187-652413, e-maiLD'VN_ G-0@hotmail.com. OUDDORP - De werkgroep Missionaire Gemeente van de Gereformeerde Kerk te Oud dorp organiseert op zaterdag II augustus een Vroeg uit de veren wandeltocht. Deelne mers worden om 06.00 uur bij de kerkingang aan de Dorp- stienden te Ouddorp ver wacht. De tocht is ongeveer 20 km lang. Na afloop, rond 10.00 uur, staat er een kop koffie/thee of limonade klaar met een Ouddorpse bolus. Iedereen is hartelijk welkom om aan de wandeltocht deel te nemen, kinderen graag onder begeleiding. Deelname is gra tis, maar een kleine vrijwillige bijdrage is altijd welkom in de bus bij de uitgang van de Kerk. Op zaterdag 11 augustus zal weer de zomermarkt gehou den worden ten bate van de kerkbouw van de Hersteld Hervormde Gemeente van Goedereede. Van 9.00 tot 16.00 uur zal er op het wei land aan Hondsweg 27a te Oostdijk (nabij Goederee de) van alles te koop zijn. Er worden oude spulletjes, antiek of curiosa, speelgoed en puzzels, tweedehands boeken, tweedehands (kinder) kleding en hoeden, diverse handwerk- artikelen, veel eigen gemaakte producten, groente en fruit, boerenkaas, bloemen en plan ten, enz. verkocht. Om 11.00 uur is er een veiling. U kunt tijdens de markt uw portretfo to's laten maken bij een vakfo tograaf. Ook een bezoek aan de hoedenmodiste is moge lijk; ze geeft u graag advies, en door de ruime keuze aan materialen en het persoon lijk nemen van de maat bent u verzekerd van een uniek exemplaar. Ook kunt u op de zomermarkt een kopje koffie, heerlijk gebakken vis, oliebol len, een broodje hamburger en andere lekkernijen kopen. Voor de kinderen is er een springkussen en er kan een rondrit met paard en wagen worden gemaakt. Er is vol doende gratis parkeergele genheid. Fransje geeft Poete een hand en een kus, en Ba alleen een hand, vanwege diens stoppels en naar tabak ruikende mond, en wordt dan door Arjaan mee naar boven genomen. Het nachtlicht je is er al. Maria zet alvast de deuren van haar bedstee open en vlecht nog gauw even Wantje's haar. Rillend kruipt Fransje onder de dekens. Bram stopt hem lekker toe. Wanneer vader even later het lampje komt halen, de valle laat zakken, en welterusten zegt, krijgt hij van Frans je geen antwoord meer. Die is even te voren weggegleden in een rustige, diepe slaap. Fransje is dan zo ver dat hij een broek draagt. Het is weliswaar een oud afleggertje van Kees, dat Poete uit het kabinet opgediept heeft, maar Fransje is er reeds zo aan gewend, dat hij het al lang als een deel van zichzelf beschouwt. De rok kentijd ligt veilig en voorgoed achter de rug. Het lijkt er veel op dat hij met de rokken tevens veel kleinkinderlijks heeft afgelegd. Wel is zijn bed nog een enkele keer nat, en soms doet hij het overdag zelfs wel eens in zijn broek. maar dat mag niet aan moedwil of boos opzet toegeschreven worden. Het dagelijks menu heeft daar ook wel iets mee te maken, en verder is hij vaak zo verdiept in zijn spel, dat hij pas ontdekt dat hij wat doen moet als hij er al mee bezig is. Hij zegt maar zelden Ba meer - en dan is het nog per ongeluk - maar Vader, net als de andere guust. Doch Moe der noemt hij nog steeds Poete. Dat is voor hem geen soort- of beroeps naam, en ook niet in de eerste plaats een eigennaam, maar veel meer een begripsnaam. Poete heet maar niet Poete, noch is zij een poete, maar zij is Poete. Dat woord - en zelfs de zoete klank ervan - drukt voor hem alles uit wat zij voor hem betekent. Hij speelt ook nog wel vaak met zijn pop, maar nooit is hij er moeder over - altijd vader of een grote broer. Soms laat hij hem uit Wantje's oude' psalmboekje lezen, en zegt: Ier, lees mae es een süksje; of: Agauw mö je mae es een broek anaen, je wor vee te groat vo keuzen. Nimmer neemt hij het ding mee naar bed, en evenmin bindt hij het ooit een luier om. Een naam heeft de pop niet. Hij duidt hem nooit anders aan dan met het neutrale woord poppe. Fransje ziet er zichzelf wel enigszins in - dat blijkt uit de gesprekken die hij er tegen voert - maar toch lang niet genoeg om hem zijn eigen naam te geven. Het zou te veel van zijn fantasie, en nog veel meer van zijn eergevoel, vergen om zich met dit hoogst primitieve voorwerp te vereenzelvigen. Soms gaat Fransje naar de buren en speelt daar met de meisjes van zijn leeftijd. De buurjongens zijn allemaal cuder dan hij. Hij stapt er gewoon raar binnen en blijft er ook wel eens eten. Hij speelt hartstochtelijk met de poppen van de kinderen, die veel oooier zijn dan die van hem. Dan (ioen ze vadertje en moedertje. Hij ii natuurlijk altijd de vader. Het is laeestal te koud om buiten te spelen, en dus brengt hij zijn dagen bijna uit sluitend binnenshuis door. Dat maakt cat hij zich soms danig verveelt en in lelerlei verzoekingen vak zich niet te jedragen zoals het behoort. Dan moet foete ingrijpen en hem tot de orde joepen. Dat kan op twee manieren: jiet haar mond alleen, of bovendien ook nog met haar handen. Het erg- je is, wanneer die handen haar mule )anteren. Dat gebeurt zelden, maar tm ook heel overtuigend. Niettegenstaande deze botsingen en joringen in zijn ontwikkelingsproces, llijkt zijn typische jongensaard uit [onderden kleine dingen, die voor jet merendeel gemotiveerd schij nen te zijn door de sterke wens gauw groot te zijn. Dat verklaart tevens de botsingen met het ouderlijke, en nog vaker het broederlijke en zusterlijke gezag. Het leven zelf moet dikwijls corrigerend ingrijpen. Maar over het algemeen weet hij uit deze lessen het nodige profijt te trekken, wat nog maals bewijst dat zijn streven onge weten doelbewust is. Als Fransje op een morgen bene den komt, vertelt Poete hein dat het vannacht gesneeuwd heeft. Zodra de blinden opengaan en het blauwe morgenlicht als een vaag vierkant voor het raam staat, drukt hij zijn neus plat tegen de ruit om de witte wereld in ogenschouw te nemen. Het is nog steeds aan het sneeuwen. Hij kijkt naar het stille dwarrelen der vlokken. Hoog in de lucht lijken ze zwart en vuil, maar zodra ze beneden komen, zijn ze opeens zuiver wit. De enkele vlokken die tegen het raam vallen, blijven een ogenblik aarzelend hangen. Dan kriinpen ze ineen, en glijden als gUnsierende waterdroppels langs het glas omlaag. Fransje probeert ze met één vinger tegen te houden, maar daar storen ze zich niet aan. De schaarse winterplanten in het voortuintje staan tot hun oksels in de witte vacht en hebben dikke wol len mutsen op. Ook de doornhaag die het tuintje van de weg scheidt is bedekt met een lange, smalle deken; en daarachter, de weg en de dulfkan- ten en het wijde polderland - alles ligt bedolven onder de witte schoon heid. Fransje kijkt zijn ogen uit. Hij is er een hele tijd stil van. En aldoor komen er nog meer sneeuwvlokken aantuimelen. Als hij lang naar boven kijkt, wordt hij er duizelig van. Moeder is met haar ochtendwerk bezig. Als hij haar achter zich bij de tafel hoort, vraagt hij, zonder zich om te keren: Poete, ist er vee snièuw in den emel? Moeder begrijpt niet goed wat hij bedoelt, en antwoordt: in den emel ist er gin snièuw. Wae komt dan aal die snièuw van daen? Die vaak toch uut de lucht, en den emel is toch ok in de lucht? O, den emel is nog vee, vee öger as de lucht. lèst ei je de wolken, en dan de blaeuwe lucht, en dan, ièl öge boven de blaeuwe lucht, is t'n emel. Fransje stelt het zich nu zo voor, dat de blauwe lucht de zoldering van de wereld is, en tevens de onderkant van de hemelvloer. Hij vraagt zich echter af hoe de hemelbewoners overeind kunnen blijven op de neerwaartse welving van die koepelende vloer. (wordt vervolgd) 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6