ÉHJ dttc !^i^ II^Hi mÈÊÊ -3 B m ^A" 'Slecht weer bestaat niet, we hebben alleen maar slechte kleding' Politie doet vangst van tien miljoen illegale sigaretten r\{'. H Cijfers vertalen, koers bepalen. 80e jaargang Nr. 7631 Vrijdag 3 augusUis 2007 Christelijk streekblad op getW^^-^rT'^-r'-^tldsIas OUDDORP - Sinds jaar en dag komen de recrean ten naar de kop van het eiland voor kortweg de zon, het zand en de zee. Het ziet er niet naar uit dat alleen deze drie toeristische basisvoorzieningen hun aantrek kingskracht op velen zullen blijven uitoefenen. Waren het eerst alleen de stranden op het 'vaste land' die de bezoekers trokken, nu is daar concurrentie bij gekomen van het 'nieuwe land': de Brouwersdam. Met directeur Jurgen Klapwijk van WV Ouddorp aan Zee en Nico den Broeder, recreatieondernemer aan de Brouwers dam, spraken we over de vele mogelijkheden die dit recreatiegebied nog in zich heeft. Ondernemersvereniging Slagader Belgen Familiebadplaats Toekomst A— Visser Visser M ''^^'i KnopsfS WV en recreatieondernemers: Brouwersdam is slagader voor omgeving Door Adri van der Laan Wie zo'n dertig jaar geleflen op een mooie zomerdag zicli op het strand van de Brouwers dam begaf, had vele vierl^anle meters tot zijn of' liaar eigen beschikking. Meestal zalen de naaste buren tienlallen nieters verdeiop en een enkele - zijn tijd ver vooruit zijnde - wind surfer doorkliefde de golven. Ook Nico den Broeder, die in het begin van de jaren zeven tig directeur was van hel Dol finarium bij Schal eiidijke, herinnert zicli de lege si ran den van dit; lijd nog. lu de daarop volgende jaren lieelt hij - later als uitl)aler van het strandpaviljoen 'lieachclub Perry's' - de belangstelling voor dit bijzondere recrea tiegebied steeds verder zien groeien. Hij legt uil dal in hel begin de popularileil van de Brouwersdam voornamelijk te danken was aan mond-tol- mondretlame. Toen hel recre atiedorp Pon Zélande zich op de Kabbelaarsbank had geves tigd, nam ook de drukte steeds verder toe. Kerst waren er maar enkele sirandpaviljoens en andere kleine bedrijljes. Zo bestond de eerste snrfschool uit een dubbeldekker die aan het eind van de dag weer naar huis reed. Inmiddels is deze onderneming iiilgegroeid lol een grool surfcentrum aan de Grevelingen met een vasi onderkomen. In 1992 werd de Onderne mersvereniging Brouwers dam opgericht. Initialiefiie- mers hiervoor waren Nico den Broeder en Pieternel van de Linde. De ondernemers zagen in dat de groei van toerisme en recreatie om goede onderlinge afspraken vroegen. Ze vonden dal een vereniging in de con- laclen mei de overheid veel sterker stond dan de enkeling. Mei de groei van de toeristi- S( he belangstelling nam ook liel ondcrnemersaantal toe. 'lol vorig jaar waren vrijwel alle ondernemers van de Brou wersdam lid van deze Onder nemersvereniging. Maar vol gens Nico den Broeder zagen de leden steeds meer ontwik kelingen op zich afkomen die om een aanpak vroegen. "Et kwamen compensatiegelden voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte en er werd besloten om een zeereservaat voor de kust aan te leggen. Toen werd er zelfs over gesproken om de Brouwersdam gedeelten van hel jaai helemaal af te sluiten, je bent dan als ondernemers maar met een klein groepje en niet in staat om eventu ele juridische procedures te voeren als het fout zou gaan. Daar hadden we het geld niet voor". Vanuit de Ondernemersver eniging Brouwersdam werd gekeken of men zich niet bij een andere, grotere organi satie kon aansluiten. Ze had den de keus tussen Schouwen, waar de landelijk opererende RIX.RON een afdeling heeft, of de Kop van Goeree, waar de recieatieondernemers ver enigd zijn in de VEERO. Vol gens Den Broeder sprak de deskundigheid en de kracht van de VEERO de onderne mers van de Brouwersdam aan en ei werd dan ook aansluiting bij' deze organisatie gezocht en gevonden. Nico den Broe der vertegenwoordigt in het bestuur de Goereese kant en Dick Wittenberg de Schouwse kant. Zowel Nico den Broeder als Jurgen Klapwijk noemen de Brouwersdam "de slagader van de hele omgeving". Met die omgeving wordt zowel Goeree-Overflakkee als Schou- wen-Duiveland bedoeld. Onlangs werd door regio- en provinciebestuurders offici eel het nieuwe logo van de Brouwersdam gepresenteerd. Dit gebeurde omdat men de Brouwersdam als één geheel aan het publiek wil presente ren en zodoende nog duide lijker 'op de kaart' wil zetten als 'Brouwersdam Superspot'. Jurgen Klapwijk legt uit dat dit zeker niet betekent dat de overige recreatiegebieden op de beide eilanden achterge steld worden, flij legt uit dat dit unieke gebied met haar vele mogelijkheden zeker een positieve uitstraling zal heb ben op het omliggende gebied. Want het wil niet zeggen dat de mensen die voor de kite- of s\irisport een dagje naar de Brouwersdam komen, alleen maar daarvoor komen. Zowel Jurgen als Nico geven aan dat hier meestal een vervolg aan wordt gegeven in het hoogsei zoen in de vorm van een plaats op de camping, al of niet met camper. "De mensen die voor de recreatie naar het strand komen, waaieren bij minder gunstige weersomstandighe den als een olievlek uit over de omgeving. En hiervan profi teren niet alleen de dorpen in de nabije omgeving, maar ook Hellevoetsluis, Middelharnis, Zierikzee of de andere mooie plaatsjes zoals Goedereede, Dreischor of Zonnemaire". Bij de presentatie van het nieu we logo van de Brouwersdam, enkele weken geleden, wees burgemeester y^selbei-gs van Schouwen-Duiveland op de toestroom van Belgische toe risten in het gebied. Nico den Broeder kan dit beamen want ook hij ziet tot zijn tevreden heid de belangstelling van de zuiderburen fors toenemen. "Dit komt door de aanleg van de Westerscheldetunnel. De Een overzichtsfoto van het centrum van de Brouwersdam. Nico den Broeder (linh) en Jurgen Klapwijk met het nieuwe promotiemateriaal van de Brouwersdam. Foto: Adri van der Utnn inwoners vanuit de provincie Antwerpen staan nu binnen korte tijd op de Brouwersdam. Een andere oorzaak is dat het Belgische kustgebied verpest is door de vele huizen die vrijwel over de hele kusdijn op de dui nen zijn gebouwd. Je hoort dan van de Belgen ook veel lof over onze kust". Volgens de horeca ondernemer is het een plezie rige bijkomstigheid dat de Bel gen "het geld laten rollen". Al geruime tijd is er een terug loop van de belangstelling van de Duitsers. Dit lag voorname lijk aan de slechte situatie van de economie van de ooster buren. Naar verwachting zal deze economie ook weer wat aantrekken en inmiddels is hel te merken dat er weer Duitsers richting het westen trekken. Juist voor hen heeft de Brou wersdam een grote aantrek kingskracht. Het is voor de branche en de omgeving van levensbelang dat de toeristen blijven terug komen naar de Brouwersdam en de omgeving. Want het 'rol len van het geld' is natuurlijk niet alleen maar in het belang van de ondernemers, maar ook voor heel de omgeving. De beide gesprekspartners wijzen er dan ook op dat de recre atie een grote impuls geeft aan de lokale economie. Het is volgens hen belangrijk dat de lokale middenstanders in de hele omgeving hun 'product' op een aantrekkelijke manier aan de man of vrouw brengen. In het verleden blijkt het hier nog al eens aan te schorten. Als voorbeeld wordt dan genoemd het al of niet gesloten zijn van winkels tussen de middag of op dinsdagmiddag. "Als recre anten aan een gesloten deur komen, is dat geen goede recla me, noch voor streek, noch voor de middenstanders". Het blijkt dat dit ook langzaam ook tot de betrokkenen gaat door dringen. Een grote vooruit gang noemen zij dan ook dat de strandpaviljoens nu vrijwel allemaal het hele jaar rond open mogen zijn. Dit past vol gens hen prima in de seizoens verlenging die de betrokkenen nastreven. De Kop van Goeree profileert zich graag als een familiebad plaats en voor de ondernemers aan de Brouwersdam dient dit familiaire karakter ook op de dam gehandhaafd te blijven. Wel dient er dan ook daad werkelijk wat te beleven te zijn, "zodat, als de kinderen van de gezinnen ouder worden ze nog graag naar de Brouwers dam en de omgeving blijven komen". Ze verzekeren dat de combinatie van strand en sur fen hier goed op aansluit. Wel zullen de verschillende activi teiten nog uitgebreid moeten worden en waar nodig nieuwe initiatieven dienen de te wor den ontplooid. De onderne mers en de VW zullen er dan ook alles aan doen om de sub sidiegelden die - zelfs vanuit Brussel - hiervoor vrijkomen nuttig te besteden. Onlangs zijn er door het Inno vatieplatform grote plannen gepresenteerd met betrekking tot de toekomst van de Brou wersdam. Deze plannen heb ben de goedkeuring van beide heren, maar ze wijzen erop dat hiervoor een goede samenwer king tussen de beide provincies nodig is. Kleinere delen hier van, zoals het doortrekken van de RTM-spoorlijn naar Renes se zijn volgens hen wel binnen afzienbare tijd te realiseren, evenals een fietsroute over de Brouwersdam omdat er over de kruin van de dam al een prachtig fietspad ligt. Jurgen Klapwijk noemt in dit verband de - onlangs gepresenteerde - recreatielijnen van de nieu we streekvervoerder Arriva. "Dit biedt mooie perspectieven voor de recreatie". 'Bekendheid in den lande en daarbuiten', daar gaat het bij de recreatieondernemers om. Hierbij kunnen ook de grote evenementen die aan de Brou wersdam plaatsvinden een rol spelen, zoals het enkele weken geleden gehouden Concert at Sea, Beachboom op 28 juli en het in september te houden Beach Event. "Deze evenementen wor den écht niet alleen door men sen uit de omgeving bezocht", aldus Nico den Broeder. In vergelijking met overige strandlocatiesin Nederland blijkt het veel toeristen op te vallen dat de Brouwersdam een uniek gebied is waar vele tienduizenden verpozing zoe ken. 'Volgens Jurgen Klapwijk is het een gebied, waar met een minimum van regeltjes, het toch aangenaam verblijven is. Eén van die 'regeltjes' is de al veel genoemde strandzone- ring die een duidelijke schei ding aan moet brengen tussen sporters en zwemmers. Ook is er niet zoveel behoefte aan wal meer regels - of zelfs het heffen van parkeergeld aan de zeezijde van de dam. "In tegenstelling tot andere plaat sen in het land, waar veel par keergeld moet worden betaald, is dit toch uniek". Verder lijkt het logisch dat ook het al of niet succesvol 'exploi teren' van de Brouwersdam erg afliankelijk is van de weers gesteldheid. Natuurlijk kun nen ook de ondernemers aan de Brouwersdam het weer niet beïnvloeden. Toch geeft Nico den Broeder aan dat hij ook wat het weer betreft een posi tieve instelling heeft: "De uit drukking slecht weer gebruik ik nooit. Ik ben het met die Duitser eens die mij eens zei dat slecht weer niet bestaat. 'We hebben alleen maar slech te kleding' zo was zijn reacde en daar ben ik het mee eens". Voor de betrokkenen dus des te meer een aansporing om een product te realiseren dat l'olii: \'l'\t)iiildi,yl,,:,ni/.,r onder elke weersomstandig- heid aantrekkelijk is, voor zowel de recreant als de streek- bewoners. Zowel Jurgen Klapwijk als Nico den Broeder zijn enthousiast over de toekomst van de Brou wersdam. Ze hopen dal de \'ele plannen die er gemaakt wor den ook daadwerkelijk uitge voerd kunnen worden. Een uit voering die volgens hen alleen maar zal lukken als er op alle gebieden nauw wordl samen gewerkt, zowel op bestuurlijk- als ondernemersniveau, maar dan wel - evenals de Brouwers dam - zowel gemeente- als pro- vincieoverschrijdend. Want een goed functionerende 'slagader' is van levensbelang voor de eco nomie van het hele gebied. Meer informatie over de Brou wersdam en de ondernemers aldaar is te vinden op de ver nieuwde website www.brou- wersdam-superspot.nl. ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. |ulianawcg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 www.visser-visser.iil r'ltrvt \m hwW. »«t-M. rayrf rt»<i»l»tiyn« n («IIT) M9734 Gebruikt was nog nooit zo nieuvif. -^ilpn^H^Hpi :\i G/-dïoiet of kijV o!«ist op Tfww.ope!nieuwj,rl Pe Niww «<«H'(m"I W" Knips BV - Longcwcg 113 3145 KG Sommeisdiik mi *7m7 Altkefdocs BV Klwtsr«5 2 - 4317 AL - Noorttgouv» 0111 «1547 OUDE-TONGE - Politie mensen van district De Eilanden, de Douane en de FIOD-ECD hebben afgelopen woensdag ruim tien miljoen illegale siga retten aangetroffen in een loods aan de Tonisseweg. De sigaretten waren verbor gen in dozen met koelkas ten en in de koelkasten zelf. Er zijn 3 verdachten aange houden, een 41-jarige Rot terdammer, een 38- en een 47-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Als de sigaretten op de Nederlandse markt waren gebracht zou de Staat 1,5 miljoen euro aan belastingen misgelopen zijn. De politie trof, na een tip, de drie verdachten aan die bezig waren met het uitladen van een vrachtwagencombina tie. De politie informeerde de Douane toen bleek dat er in de loods dozen met rook waar aanwezig waren zonder accijnszegels. Het betrof siga retten van 3 Engelse merken. De lading was afkomstig uit Griekenland. Het onderzoek wordt door de FIOD-ECD voortgezet. De verdachten zijn in verze kering gesteld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1