1~ 1 1 Zeesla voor het eerst verwijderd van strandjes langs Grevelingen Tram verbindende schakel tussen mensen toen en nu fi^ Zwemverbod Ooltgensplaat na vondst giftige blauwalgen 80e jaargang Nr. 7630 Dinsdag 31 juli 2007 Christelijk streekblad op gerefortneerdej;z^2Jld^.^ Proef wordt nog niet uitgebreid tot Goereese locaties. We willen eerst weten of dit nut heeft' Forse afmetingen Prijskaartje Tijdelijk Eerste exemplaar fietsroutekaart is voor gedeputeerde Martin Huls Oestersterfte OOLTGENSPLAAT - De provincie Zuid-Holland heeft eind vorige week een zwemverbod afgekon digd voor het strandje van Ooltgensplaat, bij de Stei- gerdijk. Inspecties heb ben uitgewezen dat zich daar een "grote hoeveel heid giftige blauwwieren" bevindt. De provincie Zeeland heeft voor de 56 zwemlocaties die onder héér verantwoordelijk heid vallen, waaronder enkele bij de Grevelingen, nog geen verbod in hoe ven te stellen. Olielagen Slechte weer De Waal Hoveniers -^lAUTO: Kom in AXXI en ga naar AXXI! Erf- en sierbestrating Vroeger Nu Dramfietsroute Professionaliseren MiMriifeni;: OUDDORP - Voor het eerst heeft het natuur- en recrea tieschap de Grevelingen zee sla verwijderd van strandjes langs het meer. De proef, vooral bedoeld om (klagen de) strandbezoekers tege moet te komen, is tot nog toe alleen uitgevoerd op strand jes aan de Zeeuwse zijde van de Grevelingen, bij Den Osse, Scharendijke en Zon- nemaire. Om verschillende redenen laat het schap het hier voorlopig bij. Door Gert van Engelen Een graafmachine voorz ien van een maaikorf kwam eerder deze week de strandjes oprijden om de zeesla op te ruimen. Hoewel er door recreanten al jaren wordt gemopperd over de pene trante stank die rottende zee sla veroorzaakt, was zo'n actie niet eerder toegepast. "We hebben een proef gedaan om te zien of het enig nut heeft", vertelt woordvoerster Trudy Leerschoon. "Doel is om de badgasten een beetje te hel pen. Het is niet leuk om in dat spul te moeten rondzwem men." Zeesla (ülva lacticaj, niet te verwarren met zeegras, is een groenwier dat begint te groei en in april en in enkele maan den forse afmetingen kan bereiken, tot wel 1 vierkante meter. Door zijn omvang kan het makkelijk losraken. Ook kunnen stukken afscheuren, die losdrij vend verder groeien Gedroogd kan zeesla worden gebruikt in biogasinstallaties om het afvalwater te reinigen. In sommige kustregio's wordt de plant zelfs gegeten: als sal ade of gemalen en meegebak- ken in net brood. In de Grevelingen wordt zee sla voornamelijk als buitenge woon irritant ervaren, eend rachtig door duikers, zwem mers en recreanten. Alle jachthavens en strandjes rond liet meer hebben in zomer en herfst maanden hevig last van afstervende, aanspoelende zeesla. Berucht is de Bocht van St. Jacob bij de Grevelingen- dam: wie bij westelijke wind vanuit Zuid-Hollancf Zeeland inrijdt, wordt de adem ben omen door de indringende stank die daar hangt. Wethouders van omliggende gemeenten uitten al jaren hun ergernis over de stank overlast van zeesla. In juni 2004 bijv<x)rbeeld voelden toenmalige bestuurders van Middelharnis en Dirksland de psychologische druk op in de Raad van Bestuur van het schap. Maar omdat aan ingri jpen "een fors prijskaartje nangt", werden tot dusverre geen stappen ondernomen. Bovendien, oordeelde de eertijdse directeur I. Lodders serieus, "hoort stanK in zekere zin een beetje bij het specifieke karakter van cle noordelijke Grevelingendam". Deze week echter trad het schap voor het eerst op kle ine schaal op.Drie Zeeuwse strandjes werden preventief ontdaan van nog niet kwalijk riekende zeesla. Voorlichter Trudy Leerschoon laat het Eilfmden-Niewu's desgevraagd weten dat er "op dit moment" geen plannen zijn om ook op Goeree aan de slag te gaan. "Het is vooralsnog niet de bedoeling om de proef uit te bereiden tot het hele meer, want dan praat je over heel wat hectares." Ze vervolgt dat het niet zozeer een geldkwestie is, maar een praktische en organisato rische. De proef moet uitwi jzen of het zin heeft om zeesla weg te halen. "Zolang we niet weten of het nut heeft, steken we er niet te veel geld in." Want het schap weet dat zee sla "groeit als eh... zeesla" en dat er bij sterke wind gewoon weer nieuwe zeesla aanspoelt. Leerschoon: "Het resultaat is maar tijdelijk. Het lost niet veel op om het te verwijderen. Maar als we de recreanten er een beetje mee tegemoet kun nen komen, willen we het graag eens proberen." Leer schoon wijst erop dat ook in de Oosterscheide en het Veerse Meer zeesla overvloed ig voorkomt, en daar evenmin wordt weggehaald. "Ze vin den daar ciat het bij de natuur hoor en dat vinden wij ook. Zeesla komt hier van oudsher voor; we hebben het hier alti- id gezien." Ook daarom vindt iet schap het zinloos om de Grevelingen steeds opnieuw te vrijwaren van zeesla. "We zien al jaren dat de zeesla er weelclerig tiert, maar het is ondoenlijk om alles in de Grevelingen te lijf te gaan. Dat zou te veel kosten. Bovendien wordt het ook gegeten door diverse vogels, zoals zwanen." MIDDELHARNIS - Tij dens een bijeenkomst in het Diekhuus, vorige week don derdagmiddag, werd het Tramproject van de stich ting Podium Goeree-Over- flakkee gepresenteerd aan gedeputeerde Martin Huls van de provincie Zuid-Hol land. Om een en ander offi cieel te bekrachtigen, werd aan hem het eerste exem plaar overhandigd van de kaart met fietsroutes die langs de geplaatste trampa nelen voeren, die over het hele eiland verspreid langs het traject staan waarover vroeger het trammetje reed, van Ouddurp tot De Plaete. Deze grmfmaclune vut maaikorf, die normaal wordt gebruikt om riet op te mimen, verscheen deze xueek op drie strandjes langs de Grevelingen om daar preventief de zeesla te verwijderen. Fnio: Gmnnmm ZiM-Hollnml Vorige zomer had dode zee sla in de Grevelingen een nog ander onbedoeld, maar gru welijk gevolg: massale oester- sterfte. De hittegolf die in juli heerste, veroorzaakte boven normale bloei van zeesla. Nadat de plant was uitgegroe id, zonken delen ervan naar de bodem, waar de oesters verstikten die op de banken lagen te groeien. Het rotting sproces vei-gde extra zuurstof, wat alles verergeide. Oes terkwekers lieten via de FZC weten dat op sommige plek ken bijna hun totale oester voorraad (negentig procent) was gestorven. afgeraden, maar dat is tot nog Door Gert van Engelen Vrijwel elk jaar wordt Oolt gensplaat getroffen door een zwemverbod. Dit seizoen bleef de maatregel lang uit, waar schijnlijk doordat het barre zomerweer de vorming van blauwwier in het Volkerak tegenhield. Maar enkele dagen geleden was een zwemverbod onvermijdelijk geworden. Er dreven dikke lagen blauwwier. Normaal gesproken wordt dan vrijwel tegelijk zwemmen bij de havenmond van Oude-Ton- ge, in het Krammer-Volkerak, toe niet gebeurd. Zwemverboden worden afge kondigd, zodra de waterkwa liteit ondermaats is. Bij blauw wier (oftewel blauwalg) is dat het geval. Blauwwieren zijn, net als roodwieren, eigenlijk bacteriën die er uitzien als wier. Blauwalgen komen alleen in de zomerperiode voor, en vormen een blauwgroene laag die op olie lijkt. Als deze laag, zo meldt de provincie op haar website, dikker wordt en het wier dichter op elkaar drijft, sterven de blauwwieren at. Er ontstaat dan een stinkende brij. Bij het afsterven produceren blauwwieren giftige stoffen, die schadelijk kunnen zijn voor mensen en dieren. Die vei-gif- tigingen komen alleen via de mond tot stand. Mensen mogen het ernstig verontreinigde oppervlaktewater daarom nooit inslikken. Gebeurt dit per ongeluk toch, en bij kleine kin deren is dat snel mogelijk, dan kunnen de slachtoffers binnen twaalf uur last krijgen \an een reeks van gezondheidsklach ten: hoofdprijs, maagkramp, misselijkheid, braken, koorts, diarree, oorpijn, oogirritaties, een loopneus, gezwollen lip pen en een jeukende huid. Alle overige locaties rond Goe- ree-Overflakkeezijn nog steeds gezond en zwemwaardig. Noch de provincie Zuid-Holland noch de provincie Zeeland heeft hier een zwemverbod uitgevaardigd. Zeeland is tot dusverre zelfs compleet gevrij waard gebleven van blauwalg, vertelt een woordvoerder van de zwemwatertelefoon (0118- 63 19 67). "Nog nergens is een zwemverbod nodig gebleken; de waterkwaliteit is nog steeds voldoende." Aanvankelijk leken de blauwal gen vroeg op te rukken. Eind juni werden al in verontrus tende hoeveelheden groene drijflagen geconstateerd in het Zoommeer en het Krammer- Volkerak. "Maar die concen traties waren heel laag en ze waren ook snel weer verdwe nen. Dat komt voornamelijk door het slechte weer. Zolang de temperaturen laag blijven, valt het nogal mee." De provincie Zeeland houdt verschillende locaties vlak bij Goeree-Overflakkee in de gaten, zoals die bij de Greve lingendam, de Plaat van Oude- Tonge, de Krammersluis en plekken in het Grevelingen- meer zelf. Tussen 15 april en 15 september meet zij de kwa liteit van het zwemwater op de 56 locaties, door het minimaal eens per 14 dagen te onderzoe ken op bacteriën, helderheid en de aanwezigheid van blauw wieren. Hetzelfde gaat op voor de provincie Zuid-Holland. Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Waterforen 25 Dirksland Rechtspraktijk Middelharnis Mrs.SpuijSVerplanke Juristen en Mediators Tel. (0187) 48 86 85 amail: info@n'mh.nl Fax (0187) 48 41 14 website: www.rpmhnl Firma J. J. van Gurp Oudedijk 14, Ooltgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.ert-sierbestrating.nl .^^^^^"O. wwwbctkeiitromkeinelQaut Zandpad it Mijdellwrois - Telefaon (0187) 48 34 37 Door Hans Villerius Het Tramproject is een project voor de eilandelijke basisscho len, een onderdeel van een eilandbreed sociaal-cultureel pioject waarin de tram centraal staat. Tijdens de presentatie in het Diekhuus legden cultureel werker Jan Trompper en wet houder Gornelis Visser van de gemeente Goedereede uit hoe zowel \roeger als nu de tram een verbindende schakel \ornit. Toen op 30 april 1909 de RTM tramlijnen Middelhar- nis-Haven richting Ouddorp en Ooltgensplaat werden geopend, had. dit grote sociaal- economische gevolgen voor Goeree-Overflakkee. Door de komst van de tram ontstond er meer werkgelegenheid en bedrijvigheid en kwam er meer handel. Ook de mobiliteit van de eilandbewoners werd gro ter, zowel op het eiland als naar daarbuiten via de veerboot. Zo vormde de tram in de eilande lijke historie de verbindende schakel tussen mensen onder ling. Tijdens de Watersnoodramp \an 1953 zijn veel rails weg gespoeld, en bij het herleggen ervan bleken veel bielzen slecht te zijn. Een algehele renovatie van het tramtraject bleek te kostbaar. Bovendien werden in die tijd ook de Deltawerken aangelegd, waarmee dé vaste oeververbindingen een feit werden. De RTM hief daarom in 1956 op het eiland de tram op en bracht er busverbindin gen voor in de plaats, waarmee de tram als verbindende scha kel van het eiland verdween. De herinnering eraan zou ech ter blijven. De ouderen praten er nog steeds over en voor de Met de overhandiging van de fietsroutekaart was de presentatie het Trampmject een feit. Vl.n.r gedeputeerde Huls t^- f..i.,, U17//.. xoethoiuler Visser en Adrie Stolk. jongere generatie zou het een aardige insteek kunnen zijn om rond hel onderwerp 'de tram terug in het landschap' in geza menlijkheid bezig te zijn. En zo gebe.iirde. Samen met de regionale kun stenaars zijn van 24 van de 32 basisscholen op het eiland de kinderen aan de slag gegaan met het beschilderen van pane len in de vorm van tramwa gons. De panelen-vervaardigd en schilderklaar gemaakt door leerlingen van het Albeda col lege in het kader van het AKA- project - zijn ongeveer 2,50 meter lang en 1,20 meter hoog. In totaal werden 122 wagonpa nelen beschilderd, die vervol gens een plaats kregen langs het vroegere tramtraject over het eiland. De plaatsing werd - onder bezielende leiding van de heer JRe) ntjes - verzoi-gd door de vrijwilligers en de jon geren van het AKA-project. En zo zijn dus diverse geledingen uit de eilandelijke samenleving van nu enthousiast en geza menlijk bezig geweest om de tram als het waie weer terug te brengen op het eiland. Althans, als zichtbare herinnering in het Flakkeese landschap. Want de échte tram van vroeger was al eerder, in 1989, weer teriig en is in levende lijve te zien in het RTM-museum op De Punt nabij Ouddorp en rijdend over de Brouwersdani. Maar niet temin: de (herinnering aan de) tram fungeert zo opnieuw als verbindende schakel op het eiland, nu op sociaal/cultureel- historisch vlak. En er komen verscheidene posi- T tieve reacties uit het land, zowel van kinderen die zich verbaasd afvragen: 'Heeft hier vroeger dan een tram gereden...?', als van volwassenen die aangeven de trampanelen - geplaatst op 22 verschillende locaties op het eiland - te ervaren als "een ver rassende verschijning als je ze tegenkomt". Een goede manier om die kleu rig beschilderde 'trammetjes' op het eiland tegen te komen, is natuurlijk op de fiets. En om daarin tegemoet te komen, zijn in het kader van het Fietsrou tenetwerk Goeree-Overflak kee drie routes uitgestippeld en op papier gezet - één van 38 km., één van 48 km. en één van 55 km. lang - die langs de geplaatste trampanelen voe ren. En het eerste exemplaar van deze 'tramfietsroutekaart' overhandigde Adrie Stolk don derdagmiddag namens stich ting Podium aan wethouder Cornells Visser, die vervolgens verzocht werd deze weer Ie overhandigen aan gedepu teerde Martin Huls. Dit "als symbool van erkenning die de stichting Podium als eilan delijke organisatie geniet bin nen het project Cultuurbereik Provincie Zuid-Hoiland", aldus Stolk, "een project dat haar fondsen krijgt toebedeeld van uit de provincie Zuid-Holland, aangevuld Aoor alle vier de eilandelijke gemeenten". Gedeputeerde Huls verklaarde onder de indruk te zijn van de ^ele trampanelen, waarvan hij er eerder die dag een aantal Folii: Hum Hifi hts bezocht had. En na ontvangst van de eerste tramfietskaart gaf hij aan dat dit nóg een verbin dende schakel tussen mensen onderling betekent, "want nu verbindt de tram - zij het mid dels de fiets - opnieuw mensen aan elkaar". Po reis Overigens gaf wethouder Vis ser deze middag nog aan dat "Goeree-Overflakkee véle parels heeft op het gebied van cultuurhistorie, maar veel van die parels liggen min of meer wat onder de oppervlakte ver borgen". Het is echter de stich ting Podium, zo gaf hij aan, die deze parels in de samenleving weet bloot te leggen. "En daar mogen we blij mee en trots op zijn!", zo complimenteerde hij de stichting. En het was Adrie Stolk die deze middag van de gelegenheid én van de aanwezigheid van zowel gemeentelijke als provinciale bestuurders gebruik maakte om te pleiten voor beschikbaarstel ling van meer middelen, die de stichting Podium in staat zullen stellen zich verder te profes sionaliseren. "Want willen we doorgaan met onze en uw dro men van en vóór deze streek", zo gaf hij aan, "dan is het noodzakelijk dat ons vrijwillige bestuur naar een semi-professi- onele organisatie kan groeien. Graag spreken we af dat we in het belang van de streek, na de vakantie met eilandelijke en provinciale bestmnders hier verder over spreken." De trampanelen langs de fietswuies: een verrassende verschijning:^ t;,,* foto: l\'rsburu Flakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1