'Prins Maurits' uit Dirksland levert mooie bijdrage voor kinderhuis Borneo Tuincentrum Life Garden verhuist naar manegeterrein Vervolg' verhaal Zomeravondconcert Stellendams bedrijf André Knevel in Strijen fuseert Oud papier Ooltgensplaat Muzikanten zoeken rommel ElUVriDEtl-tllEUV^^ 7.424,63 voor opvang straatkinderen Vooral jongeren worden uitgenodigd om mee te gaan naar Borneo Weer op pad Gedreven Giften t«!!mMlSMfMi.iif„-sM. Vrije kavels PAGINA 6 DINSDAG 24 JULI 2007 DIRKSLAND-Vorigeweek, vlak voor het begin van de schoolvakantie, was er op de Christelijke Basisschool Prins Maurits in Dirksland even tijd voor een officieel moment. Piet en Corrie Vogelaar waren uitgeno digd om een 'cheque' in ontvangst te nemen voor de bouw van een kinderhuis in Borneo. Door Adri van der Laan Onlangs hield de Dirkslandse basisschool een markt en een sponsorloop voor het 'goede doel'. Dit jaar werd gekozen voor een project van Ronny en Kay Heyboer onder weeskin deren in Borneo. Piet en Jan- nie Vogelaar uit Dirksland heb ben nauwe contacten niet dit echtpaar en een afvaardiging van de leerlingen overhandig den aan het Dirkslandse echt paar symbolisch het prachtige bedrag van 7.424,63, waar Piet en Jannie zeer verrast en blij mee waren. In december van het vorige jaar berichtten wij al in Eilan- den-Nieuws over het vele werk dat Piet en Corrie Vogelaar vrijwel 'wereldwijd' hebben verricht. Hun belangstelling hiervoor begon aan het eind van de jaren tachtig van de vorige eeuw toen 'de mum' in Oost-Europa vielVia verschil lende organisaties leverde het echtpaar hand- en spandien sten in Roemenië en later in Albanië, waar Piet als bouw vakker en Corrie assisteerden bij het opknappen van kinder tehuizen, bejaardentehuizen en scholen. Vervolgens trok het echtpaar verder richting het oosten, naar China, waarheen ze ver schillende reizen ondernamen. Ze hebben daar heel bijzon dere ervaringen meegemaakt. "Eigenlijk ligt ons hart nog steeds in China", zo leggen ze uit. Toch hebben ze in de tus sentijd ook nog hun blik op een ander land in Azië gericht en wel op het Indonesische deel van Borneo, Kalimantan. Daar is het echtpaar Ronny en Kay Heyboer bezig om een gigan tisch kinderdorp op te richten. Het is de bedoeling dat er ver schillende gebouwen op een groot gebied worden gebouwd in het oerwoud. Inmiddels is hiervoor al zo'n tweehonderd hectare geschikt gemaakt. In deze gebouwen zullen 1000 straatkinderen een vast onder komen krijgen en 2000 kin deren zullen er overdag naar een nu nog te bouwen school komen. Het echtpaar, waar van de man Australiër is maar oorspronkelijk afkomstig is uit Tholen, heeft voor hun werk natuurlijk veel geld en hulp nodig. Piet en Corrie Vogelaar hebben samen met Martha Droogers uit Dirksland al drie reizen naar het project onder nomen. Tijdens hun verblijf daar hebben ze geassisteerd bij de bouw van de verschillende In oktober van dit jaar gaan ze weer op pad, naast Piet en Cor rie Vogelaar en Martha Droog ers, zullen deze keer ook Saskia Matsinger en Henk Wolfert uit Dirksland en Corrie van Mou- rik uit Ouddorp meegaan. Zij zullen ook dan enkele weken actief zijn voor het project. Piet en Corrie Vogelaar zouden graag nog veel meer mensen, vooral jongeren, actief willen maken voor het vele werk dat nog te doen is voor het kin derhuis. Ze zijn dan ook van harte bereid om inlichtingen te geven over de inogelijkhe- den die er zijn. Naast het daadwerkelijk ondersteunen van het werk daar houden ze zich ook bezig met het werven van fondsen in de omgeving, want het mag duidelijk zijn dat er heel veel geld nodig is. Het verkrijgen van voldoende geld voor het project loopt goed, want het echtpaar verzekert dat het streefbedrag wel gehaald zal worden. Hier hebben zeker de opbrengst van de spon sorloop en de markt van de Dirkslandse Prins Maurits- school een belangrijke bij drage aan geleverd. ()ndanks de vele persoonlijke positieve reacties die het echtpaar voor haar initiatief ontvangt, blijkt het nog niet zo gemakkelijk, te zijn om veel financiële steun voor het pi-oject bij elkaar te krijgen. "We hebben bijna alle bedrijven en kerken op het eiland aangeschreven, maar dat leverde niet zoveel op". Toch zijn ze door enkele höel grote giften weer in staat gesteld om straks een fors bedrag richting KaHmantan mee te nemen. Uit de nieuwsbrieven van de familie Heyboer uit Indonesië blijkt dat ze gedreven wor den door Gods liefde. Ze wil len deze liefde dan ook graag doorgeven aan de vele kinde ren die op hun weg worden geplaatst. Ze hebben het 'kin derdorp' Living Waters Village genoemd; het is een toevluchts oord voor verwaarloosde kin deren. In 2003 is men met de bouw ervan begonnen. Het is de bedoeling dat er naast de huizen en de scholen voor de kinderen er ook een hospitaal, een bijbelschool, een bakkerij, een kerk en nog vele andere voorzieningen zullen worden verwezenlijkt. "Veel kinderen in deze regio leven in afgelegen jungledor pen en hebben niet de moge lijkheid om naar school te lopen. Sommigen lijden aan malaria of TBC en krijgen geen of onvoldoende verzorging, In Living Waters Village krijgen ze onderwijs, verzorging en een evenwichtige voeding. Het kinderdorp wil in zijn eigen onderhoud kunnen voorzien Daarvoor zijn er moestuinen aangelegd en er zijn fruitbo men geplant die zorgen voor de nodige vitaminen. Er is een werkplaats en een kantoorge bouw. Kinderen die vanuit verafge legen jungledorpen in Living Waters Village aankomen, heb ben meestal geen benul van hoe ze tanden moeten poetsen, hoe ze een WC gebruiken, hoe ze zich gedragen moeten in een groep. Al deze dingen wordt hen aangeleerd in het Trai ning Center, waar ze opgevan gen worden in een warm nest. Oudere kinderen gaan naar school of universiteit in de stad waar ze een beroep kunnen leren. Het dorp zal ook een zegen zijn voor de bevolking van het gebied. Hun kinderen kunnen er school lopen en als het hospitaal af kunnen ze er terecht voor medische zorgen", aldus de website van het pro ject: www.heyboer.org. Piet en Corrie hopen dat nog meer mensen in hun omgeving enthousiast zullen worden voor het werk in Indonesië. Naast het geven van giften of daad werkelijke hulp kan men bij voorbeeld ook een kind adop teren. Wie inlichtingen wil, kan bellen met de familie Vogelaar, tel. 0187-601930. Giften kun nen worden overgemaakt via bankrekeningnr. 1129.58.052 t.n.v. Kinderdorp Borneo of op nummer 3141.00.202 van de diaconie van de Hervorm de Gemeente Dirksland, o.v.v Kinderdorp Borneo. DIRKSLAND - Begin vol gend jaar verhuist tuin centrum Life Garden van de Vroonweg naar de Bloemenweg in Dirksland. De nieuwe locatie is de voormalige manege bij de achttiende-eeuwse boerde rij van Poortvliet en bevat naast het tuincentrum ook ruimte voor beperkte woningbouw. Wethouder Koningswoud presenteerde het plan onlangs tijdens een commissievergadering. Door Kees van Rixoort De manege van Poortvliet was ooit bedoeld als een eerste stap op weg naar een recreatieve bestemming van het gebied bij de boerderij. Die bestemming is achter de horizon verdwe nen in het streekplan, waarin de provincie aldaar geen recre atiewoningen toestaat. Dit ondanks het feit dat de pro vincie eerder niet afwijzend tegenover de plannen stond en de gemeente deze zelfs had omarmd. Poortvliets plannen kwamen op die manier op de helling te staan. Bovendien verliep de exploitatie van de manege niet naar wens. Een andere bestem ming van het gebouw was welkom. Life Garden zocht uitbreiding van de overdekte verkoopruimte. Die was op de huidige locatie aan de Vroon weg niet te realiseren. Boven dien is de parkeersituatie daar verre van ideaal. Eén plus één is~twee: Poortvliet heeft ruimte beschikbaar en Life Garden zoekt ruimte. Estate Invest BV, de ontwik kelaar die ook de nieuwbouw op de locatie De Lignie in Herkingen realiseert, meldde zich begin juli bij de gemeente Dirksland met een plan. Het behelst de huisvesdng van het tuincentrum in de voormalige manege en woningbouw op beperkte schaal. De gemeente Wethouder Koningswoud vóór de voormalige manege: "Zo weinig mogehjk tijd te verhezen Foto: PersbüTO Ftakkee reageerde positief, maar stel de Estate Invest wel de voor waarde dat de procedure voor woningbouw pas van start kan gaan na het ondertekenen van een huurovereenkomst met het tuincentrum. Woningbouw moet geld in het laatje brengen om de huurprijs voor Life Garden betaalbaar te houden. Estate Invest kwam met twee woningbouwvarianten op de proppen. Eén met acht vrije kavels, waarbij de schuur van de monuirientale boerderij grotendeels behouden blijft en één met drie vrije kavels, zestien woningen in twee rij tjes en (tijdens een tweede fase) een woongebouw. Het college geeft de voorkeur aan de eerste variant en kreeg daar tijdens de commissiever gadering steun voor van de raadsfracties. Het college motiveert de keus voor de acht vrije kavels als volgt. In de eerste plaats blijkt uit'het Woningbehoefteonder zoek dat er in de dorpskern Dirksland vrij veel behoefte is aan vrijstaande woningen. Ver der vindt het college dat vrij staande woningen beter passen in het huidige straatbeeld (Phi- lipshoofjesweg). De kavels zijn ruim en zorgen daarmee voor een passende, hoogwaardige structuur en een fraaie afron ding van het dorp. Particulier opdrachtgeverschap is moge lijk. In deze variant blijft de boerderij met het grootste deel van de schuur behouden. Wat verder meespeelt is dat het tuincentrum nu voor Dirks land behouden kan blijven. Een eerdere optie was verhui zing naar de Zuidelijke Rand weg in Middelharnis. Die is nu van de baan, waardoor de werkgelegenheid in Dirksland blijft, naast de aantrekkings kracht op consumenten vanuit de regio. Een verbetering is zeker de parkeergelegenheid: aan de Bloemenweg beschikt Life Garden straks over ruim honderd parkeerplaat sen op eigen terrein. Volgens het college betekent de nieuwe bestemming van de manege ook dat er een einde komt aan de inmiddels ingezette ver paupering van het gebouw en de directe omgeving. Tot slot wordt als voordeel gezien dat de niet meer in gebruik zijnde gebouwen rondom de boer derij zullen plaatsmaken voor fraaie woningen en groen. Wethouder Koningswoud lichtte de commissie kort na de presentatie van Estate Invest in om zo weinig mogelijk te tijd te veiliezen. Immers, Life Garden wil het liefst in februari op de nieuwe locatie van start gaan. In september zal de commissie zich buigen over de ruhntelijke ordenings procedure. Met een positieve grondhouding, zo bleek tij dens de vorige commissiever gadering. Piet en dat bij Corrie Vogelaar, leerlingen van de Christelijke Basisschool Prins Maurits en adjunct directeur Lieneke Bestman zijn enthousiast over het i elkaar ii gebracht. Foto: Adn van der Laan De Canadese organist André Knevel zal zaterdag 28 juli a.s. een orgelconcert geven in de Grote of Sint-Lambertuskerk ten Strijen. Elk jaar maakt deze organist, die in 1975 naar Canada emigreerde, een con certtournee door Nederland. In 2007 begint hij zijn zomer- tour in Strijen. André Knevel- heeft een programma samen-' gesteld met werken die velen zullen aanspreken. Zo begint hij het concert met een impro visatie. Van J.S. Bach speelt hij de bekende Aria op de G-snaar en het Preludium und Fuge in C mol. Na werken van onder meer Tours en John Buil speelt hij de Toccata und Fuge in d- moll van Max Reger. Na de pauze - met de mogelijkheid de organist te ontmoeten - speelt Knevel o.a. het Premier Cho ral van Hendrik Andriesen, een Toccata van Hegarty en een bewerking van Feike Asma over Psalm 138. Het concert wordt weer besloten met een improvisatie. Deze avond wordt gebruik gemaakt van een pro jectiescherm in de kerk waarop de activiteiten van de organist geprojecteerd worden, zodat de luisteraars een beeld krij gen van wat zich afspeelt achter de klavieren van het Strijense Van Oeckelen/Van den Heu vel orgel. Het concert begint om 20.00 uur, de kerkdeuren gaan om 19.30 uur open. De toegangsprijs bedraagt 5 p.p., kinderen t/m 12 jaar heb ben gratis toegang. De oud papier commissie van de Gereformeerde Gemeente te Ooltgensplaat hoopt don derdag 26 juli vanaf l7.30 uur in Ooltgensplaat weer oud papier op te halen. Gelieve het papier goed gebundeld langs de weg te zetten. AquaTerra Water en Bodem BV en Kuiper Burger Bodem en Water BV zullen per 1 januari 2008 fuseren. Beide bureaus maken al jaren een gestage groei door en vor men reeds geruime tijd com binaties bij nationale en Euro pese aanbestedingen. Door deze strategische fusie ontstaat een groot en breed advies- en ingenieursbureau dat haar opdrachtgevers de komende jaren nog beter van dienst kan zijn. AquaTerra heeft drie vestigingen: Stellendam, Gel- dermalsen en Alphen aan den Rijn. Kuiper Burger Bodem en Water, gevestigd in Zoeter- meer, is actief op het gebied van advies- en ingenieurs diensten en is gespecialiseerd in bodemonderzoek, bodem sanering en projectmanage ment. Bij AquaTerra ligt het zwaartepunt, naast bodem, op het gebied van waterkwali teit: waterbodems, aquatische ecologie en visserijkundig onderzoek. Het toekomstige bedrijf telt circa 60 medewer kers. Hoewel Kuiper Burger Milieumanagement BV niet in de fusie is betrokken, wordt de samenwerking in de toekomst onverminderd voortgezet. OUDDORP - Tijdens de toeristendagen op 1 augustus en 15 augustus in Ouddorp hoopt Brassband Concordia weer een rom melmarkt te houdefi. Hiervoor is men nog op zoek naar rommel marktspullen (geen meubelen). U kunt bellen naar Ina Mierop, tel. 0187-681057, of naar Andre Melissant, tel. 0187-682096, of mailen naar amelissant((iwanadoo.nl. De spullen kunt u na over leg brengen, eventueel kunnen ze ook worden opgehaald. Bok toch es een bitje! zegt ze, maar daar kun je haast niets van verstaan, vanwege de spelden in haar mond. Nu gaat ze de muts vaststeken op de topmusse. Fransje kijkt met grote belangstelling toe hoe ze al die spel den achter elkaar pardoes in Maria's hoofd steekt. Maar het schijnt haar geen zeer te doen, want ze blijft gewoon doorpraten. Onwillekeurig houdt Fransje zijn handen op dezelf de plekken van zijn eigen hoofd, 't Is zachjesan tied om wig te gaen, waarschuwt Vader. Wantje zet gedienstig vier stoelen op een rij midden in den uze. Allen knielen er omheen, met de handen gevouwen op de leuningen of zittin gen. Fransje zit tussen zijn ouders in. Ba gaat weer bidden. Ook daar is Fransje aan gewend 's zondags. Alleen hoeft hij nu na het amen geen lère zegen deze te zeggen, want ze gaan niet eten. Allen zijn vertrokken, en Fransje speelt weer met zijn kippengezin. Wantje is de vloer aan het vegen, maar telkens duikt haar hoofd even boven de tafel- rand cmi poolshoogte te nemen van de stand van zaken in de hoendersta pel. Poete loopt voor het middageten te zorgen. Als ze na een poosje bij de tafel komt zitten, vraagt Fransje: Poete, oenièr kom Ba wee tuus? Vanmirrig. Gaet 'n dan vanmirrig wee stuten werken? Niè, vandaege werken de mensen gin stuten. 't Is zondag vandaege. Waerom werken de mensen gin stu ten op zondag? Dat wilt den lère nie aen. Waerom wilt 'N dat nie aen? Hij kijkt zijn moeder aandachtig aan. De sui kerbeestjes worden er een ogenblik voor met rust gelaten. Dan ist 'n lère kwaed a de mensen op zondag werken. A je op zondag werkt, mag je laeter nie bie Z'n in den emel kommen. Wae ist 'n emel? O, varevarre wig. lèl öge in de lucht. Den emel is net 'n groat uus. Dae weunt den lère. En dae wennen ok een ièleboel engels. En ale brave men sen, en brave guust, die vee van Z'n ieuwen en esturven bin. En ale brave mensen en brave guust die 'a noe vee van Z'n ouwen meugen laeter ok bie Z'n kommen wennen as ze gaen stur- ven. A jie braaf bint en vee van Z'n ouwt, dan mag jie laeter ok bie Z'n gaen weunen. Mae stoute mensen en stoute guust, die a nie vee van den lère ouwen, meugen nie bie Z'n kom men. Dae ist 'n lère kwaed op. Fransje denkt een poosje na en vraagt dan: Oe mo je dae kommen. in 'n emel? 1st er dan een trap nae de lucht? Niè, dae is gin trap. lèst mö je slur ven en begraeven worren in 't ker kepitje. En dan kommen d'engels en die nemen je mee nae den emel. Dan zeit 'n lère: Bije dae? Komt er mae in. Ik bin blieë da je der bint! En dan mag je aaltied bie Z'n bluven. Dan kü je noait mi ziek worren, en ok noait mi slurven. En 'l is dae zo moai in dat groate uus bie den lère! Vee-vee moaier as bie de koneginne. En dan krieg je moaie wille klieren an. En aal die engels kunnen zo moai ziengen. Dae mag je dan aaltied nae luusleren, en je mag ok meeziengen. Fransje zit doodsstil achter de tafel. Hij vindt zich plotseling verplaatst in een vreemde wereld en hij kijkt er onwennig in rond. Hij gevoelt zich klein en hulpeloos, en inwendig strekt hij zijn handen uil naar een houvast. In zijn verbeelding ziel hij de engelen naar beneden komen en hel kerkepit- je weer openspillen om je mee naar boven te nemen. Maar hoe komen ze weer in de hemel terug als er geen ladder is? En hoe zijn ze zo precies bij hel kerkepilje neergesprongen? Daarom vraagt hij, als vervolg op zijn eigen gedachten: Spriengen die engels dan noait es in de ziè, en verdrienken ze dan nie? Of op een uus? En oe gaen ze dan wee vrom, at er gin trap is? Moeder legt uit dat engelen vliegen kunnen, en vleugels hebben, nel als grote vogels. En dat ze precies weten waar ze zijn moeten. Weer is hij een poosje stil. Achteloos speelt zijn ene hand mei de bedui melde haan. Dan vraagt hij: En wae motten de stoute mensen en stoute guust dan bluven? Bluven die in 't kerkepilje? Niè. Die gaen nae d'elle. Dat is een groate doenkere pit, vol vier. Dae worren ze dan in'egoaid, en dae kun nen ze noait mi uuikommen. Is dal ok öge in de lucht? Wal? En d'èlle! Niè. D'elle is varevarre wig Moeder zucht. Ze is er moe van, en heimelijk hoopt ze dal hij nu verder niets meer vragen zal. Ze \oelt met beklemming hoe moeilijk, ja welhaast onmogelijk het is, dit jonge kind dui delijk te maken waartoe "hij geboren is, en wal de zin van hel leven is. Maar Fransje kan zich nog niet losma ken uil deze wereld van nieuwe voor stellingen die hem zo onverwachts in beslag genomen heeft. Na een lange stille stelt hij echter nog slechts één vraag: Poete, a jie nae den emel gaet, neem je mien dan ok mee op jen ermen? En zü je me dan goed vastouwen, da'k nie vale? Moeder kijkt hem verbaasd aan. Ze zou onmogelijk kunnen zeggen wat er allemaal in haar omgaat. Ze ziet die grote blauwe ogen haar bijna doorborend aankijken. Ze ziet die kleine handen onwelend aan een der suikerbeestjes plukke. Plotseling wel len er tranen in haar ogen eerst rolt er een uil haar ene oog, en dadelijk daarna een uit hel andere. Ze loopt op hem toe en tilt hem vanachter de tafel. Ze drukt hem legen haar borst en kust hem zacht op beide wangen. Fransje voelt haar tranen nat en warm langs zijn gezicht kriebelen. Stil en bevreemd kijkt hij zijn moe der aan. Hier zijn twee werelden. De ene dankt zijn oorsprong aan de andere, en toch ligt er zo'n grote afstands- ruimle lussen. Is er nog contact mogelijk? Nooit zullen ze meer zo één zijn als toen ze hem nog onder haar hart. droeg. Die eenheid van toen heeft zich bij zijn geboorte gesplitst, en beide werelden wentelen nu om een eigen as. Of is het mogelijk dal beiden, misschien na vele, vele jaren en vele, vele wentehngen, eenzelfde As zullen hebben? (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6