Schildpadden in Dirksland groeien uit tot forse kolonie Allemaal beestjes... Bedwantsen Roemenië toegetreden tot de EU, en nu? Gematigd zomerweer dit weekeinde Het weer van volgende week... Bingo's bij Nut en Genoegen Geslaagd voor zwemdiploma Dressuur manege Oostmoer EIIAIlDEii.niELJW5 Dumpen leidt volgens schüdpaddencentrum tot 'langzame dood', maar losgelaten exemplaren in kerkgracht weten zich verrassend genoeg te redden Honderden Bekend verhaal Langzame dood Donateurs Biotoop Havenkanaal ~24~ Uw auto én caravan Uiterlijk Geur Opmars Bestrijding PAGINA 6 VRIJDAG 20 JULI 2007 DIRKSLAND - Het lan delijk schildpaddencen- trum waarschuwt opnieuw krachtig voor het dumpen van schildpadden, nu het vakantieseizoen aan breekt. Particulieren heb ben in deze tijd de neiging zich, behalve van hun honden en katten, óók gevoelloos en goedkoop te ontdoen van hun water schildpadden, door ze in vijvers, vaarten en sloten achter te laten. De oproep slaat zeker op Dirksland, dat zich heeft ontwikkeld tot hét schildpaddenoord van Goeree-Óverflakkee. Alleen al in de kerkgracht zitten tientallen afgedank te exemplaren. Door Gert van Engelen Volgens het schildpadden- centrum is het koude Neder landse klimaat ongeschikt voor schildpadden, die als subtropi sche dieren grote behoefte aan wïtrmte hebben. Ze gedijen niet goed in lage temperaturen en houden het er dan ook niet lang uit. Dumpen is daarom "zonder meer dierenkwelling en faunavervalsing", oordeelt het opvangcentrum streng. "Het is een kwestie van tijd voordat de schildpadden aan totale uitputting bezwijken." Beter is het om de dieren af' te geven bij het speciale asiel in Alphen a/d Rijn, luidt het advies. Over de schildpaddenkolonie in Dirksland doen fantastische verhalen de ronde. Bewoners bezweren buitenstaanders dat ze er al lang zitten en dat het er ondertussen talloos veel zijn. Die anekdotes hebben blijkbaar ook het Streekdie- rentehuis Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee in Spijke- nisse bereikt. Want een mede werkster van deze instantie beweerde publiekelijk in het AD, dat de kerkgracht rond de Hervormde Kerk afgeladen is met deze exotische dieren. "Daar zitten er honderden", zei ze stellig. "Op de plateaus die zijn aangelegd in het water, kunnen ze lekker zonnen." Hoeveel zijn het er eigenlijk? Waar komen ze vandaan? En bovenal: zijn de dartele kerk- grachtschildpadden slechts een onschuldige bezienswaar digheid, of zijn zij het slacht offer van kwalijke, ongezonde dumppraktijken? Het Èüanden-Nieuu'b. kan uit eigen waarneming bevesti gen dat je op een willekeiu-ige zomerse dag, bij het naderen van de gracht, moeiteloos tien tot twintig schildpadden schie lijk in het water kunt zien floe pen. Ze zijn schuw en kennelijk niet gediend van opdringerige toeschouwers. Maar honder den, lijkt lichtelijk overdreven. Misschien kan de assistente van de nabijgelegen slagerswinkel uitkomst bieden? Zij werkt immers pal naast de kolonie. Maar zij kan het hoge aantal niet beamen. "Ik zou niet dur ven zeggen hoevéél het er zijn, wel dat het er héél véél zijn", zegt ze. Het streekdierentehuis gebeld: waarop is de bewering geba seerd dat er in Dirksland hon derden schildpadden huizen? Op eigen ervaringen of op geruchten uit derde hand? De woordvoerder van het tehuis en de dierenambulance geeft grif toe dat óók hij de Dirks- landse schildpadden niet per soonlijk heeft geteld, laat staan ze zelfheeft gezien. "Wij horen de verhalen erover. Het is een bekend verhaal dat het er zoveel zijn." Het dumpen van huisschild- padden gebeurt overal, ver volgt deze zegsman. Hij keurt De kerkgracht van Dirhland n een Jameuze ahildpaddenlocatie. Er zitten v( exemplaren. Vaak zijn de dieren waar te nemen op de oevers en op plateaus in ens de gemeente tientallen, gedumpte het water. Foto: Gen van Engelen Een roodwangschildpad rust onbewogen uit op de drempel van de zijingang van de Hervonnde Kerk in Dirksland. Normaal schieten schildpadden snel het water in als ze voorbijgangers te dichtbij vinden kom£n. Foto: GeH van Engelen het niet goed. "Ze horen niet in de natuur Mensen moeten ze naar het opvangcentrum brengen en niet in een sloot aan hun lot overlaten." [Zoals bijvoorbeeld is gebeurd langs de N498 tussen Achthuizen en Oude-Tonge, red.] Maar hij wenst voor de volledigheid wél te signaleren dat de Dirksland- se kerkschildpadden verras send genoeg "weten te overle ven". "Ze graven zich 's winters in in de modder en zodra het zonnetje weer gaat schijnen, komen ze tevoorschijn", weet hij van horen zeggen. 'Je kunt ze dan zien liggen op de plan ken die voor ze gemaakt zijn." De echtgenote van de (even afwezige) dierenarts L.E. Tjeb- bes in Middelharnis komt met een gelijksoortige reactie: de schildpadden in de kerkgracht redden het uitstekend, hoor. Waar het Schildpaddencentrum pp zijn website indringend en op rijm maant: "Wil je voor je schildpad een langzame dood? Zet het dier dan uit in een vij ver of een sloot", zegt mevrouw Tjebbes: "Ze hebben het daar wel goed. Ze groeien er als kool. Het is er kennelijk beter dan in een klein aquarium." Daarmee wil ze niet gezegd hebben dat ze dumpen bil lijkt. "Dumpen hoort niet. Dan moet je ze niet nemen. Maar de schildpadden in de kerk gracht zijn er niet slechter van geworden. En je kunt mensen niet tegenhouden. Bij de kin derboerderij worden ook kip pen en konijnen over het hek gegooid." Het schildpaddencentrum is het enige in Nederland. Het begon in 1979 in de woning van de familie Van den Bopsch in Alphen a/d Rijn. In 1990 richtte deze de Stichting Schild- paddenopvang Alphen a/d Rijn (SSA) op. Dankzij steun van een groot aantal dona teurs en begunstigers kon er in 2002 op het bedrijventerrein Molenwetering een volwaar dig opvangcentrum worden ingericht, waar tientallen vrij willigers dagelijks in de weer zijn: niemand ontvangt een salaris, zoals de SSA - inmid dels omgezet in de Stichting Schildpaddencentrum Neder land (SSN) - ook geen subsidie krijgt. In het centrum ontfermen jon gens, meisjes en oudere men sen zich over de vele soorten landschildpadden en moeras schildpadden. Deze worden er na inbeslagnames gebracht door overheidsdiensten zoals de douane, politie of AID. Of ze worden er overhandigd door particulieren die er niet meer voor kunnen of willen zorgen. Ook vangt het cen trum de schildpadden op die in de natuur zijn aangetroffen: de gedumpte exemplaren dus. Verder geeft het centrum voor lichting over (het verzorgen van) schildpadden, lezingen, en rondleidingen. In het schildpaddencentrum worden de juiste natuurlijke omstandigheden nagebootst. Met bassins, poelen en ver blijven is de meest geschikte biotoop nagemaakt. De tem peratuur ligt er tussen de 23 en 25 graden Celsius. Hier door hebben grote aantallen schildpadden het overleefd die 'voor dood' bij het over dekte opvangcentrum waren afgeleverd. Het is juist omdat schildpadden repüelen zijn die volledig afhankelijk zijn van hun omgevingswarmte, dat het centrum dumpen zo afraadt. In de kerkgracht van Dirks land weten ze zich klaarblijke lijk te handhaven, maar dat is lang niet overal zo, zeggen het Schildpaddencentrum en die renbeschermingsorganisaties. Dumpen is domweg schadelijk voor de gezondheid van schild padden, stellen ze. Dumpen is een zomerzotheid die ernstige gevolgen kan hebben voor de betrokken dieren. De exemplaren die in het schildpaddenasiel worden achtergelaten, worden overi gens veertien dagen in qua rantaine gehouden, om de overige schildpadden die er zijn gehuisvest, tegen ziekten te beschermen. Iedereen moet bij binnenkomst contant een eenmalige 'plaatsingsbijdrage' betalen, die afhankelijk van de soort oploopt van 32,50 tot 65 euro per schildpad (zie voor details website www.schildpad- dencentrum.nl). Blijft de vraag in hoeverre de gemeente Dirksland zich het lot van haar fameuze schild paddenkolonie aantrekt. VooHichtster Rianne Boger- man geeft eerst enig inzicht in de omvang van de groep. "Het zijn er", zegt zij, "hoog uit enkele tientallen en geen honderden, zoals de geruch ten willen". Behalve in de kerkgracht komen ze ook voor in de Kleine Boezem, in het havenkanaal [vanaf de Kaai kun je de schildpadden over duidelijk observeren, red.] en in de watergang langs de Bloe- menweg. Verre wegde meeste zitten even wel in de kerkgracht en dat, volgens Bogerman, "al zeker twintig jaar". Het zijn allemaal roodwangschildpadden, zegt ze, en aangezien dit huisschild- padden zijn, is het zonneklaar dat alle exemplaren in de kerk gracht zijn gedumpt. Elk jaar, heeft Bogerman vernoinen van ingewijde Dirkslanders, komen er enkele schildpadden bij. "Geen tientallen, maar een aantal. De populatie groeit niet erg hard." De gemeente stelt zich liberaal op tegenover de gedumpte schildpadden: ze laat ze inet rust, ze voelt zich niet in eni gerlei opzicht betrokken bij hun welvaren. Bogerman: "Op dit moment vinden wij ze geen probleem. Ze komen nooit op de weg, ze blijven netjes in het water We doen er eigenlijk niets aan. Ze zijn er, mensen lopen er naar toe en kijken er naar. Ze zitten er al zo lang; iedereen verwacht ze daan Mensen vinden ze leuk." En grappig blijven ze nog lang: schildpadden kunnen wel 45 jaar oud worden. De schildpadden mogen dan inmiddels tot de folkore van Dirksland behoren, de gemeente is er niet voor dat ze er worden gedumpt, besluit Bogerman. "Het zijn huis- schildpadden; je koopt ze niet om ze in een gracht of vijver te dumpen. Dat is niet de nor male manier van omgaan met die dieren." OUDDORP - De Oud- dorpse konijnen- en pluim- veefokkersvereniging Nut en Genoegen organiseert ook dit jaar weer vier bin goavonden, en wel op don derdagavond 19 en 26 juli en 2 en 9 augustus. Voor jong en oud zijn er weer mooie prijzen te winnen in één van de acht rondes of een prijs in de superron- de met als hoofdprijs een boodschappenmand. De avonden worden gehou den in in.f.g. Dorpstien- den te Ouddorp en starten om 20.00 uur, vanaf 19.15 gaan de deuren open. SOMMELSDIJK - In zwembad De Staver zijn onderstaande kandidaten geslaagd voor hun zwem diploma .■i-diploma: Marije Vroegindeweij, Martijn de Bonte, Willem Wesdorp, Stephan de Ruiter, jelle Sinits, Robin Huizer, Nicole van der Winden, Jelmer Jelier, Wouter van Brussel, Eline Arensman, Pim Korevaar, Naomi van der Stelt, Siep Kooistra, Maarten Bakker, Carolien de Bonte, Rinus Benard, Maartje Roest, Maurice Schultz, Jantine van Manen, Marco Kievit, Rebek- ka Poel, Sico Wielaard, Tim Wielhouwer, Marco de Bonte, Saartje Rentinck en Joline Droger B-diploma: Bryan van den Doel, Joris Cool- bergen, Elrine Bom, Esther Nagtegaal, Tomo Hartog, Jus tin Verhage, Finn Vollenberg, [oran van der Pijl, Kimberley Oorbeek, Krista van Lenten, Romy van Noordenne, Ivar van Helden, Natasja Groen, Maarten Benschop, Niels van der Mast, Robbe van Kempen, Lotte de Bakker, Sanne Braber, Miximilian Eisenbart, Evianne Jacobse, Stefan Droger, Elijah Cikot, Daan Slaats en Ruben Swartz. C-diploma: Damjan de Haan, Xander Moerkerken, Krisüe Swinkels, Valentijn Swinkels, Daphne Hardijzer, Marit van Heest, Rhode Hogchum, Emma van Duin, Rubin Mesu, Sietse Brand en Brandon Sonder. In 2005 zijn er verschillende overstromingen geweest in Roemenië waardoor ca 15000 woningen zijn vernield. Nog steeds is dat merkbaar omdat \elen nog geen andere woning hebben kunnen betrekken. Het probleem is dus nog steeds voelbaar, en velen leven hierdoor in problemen. En nu, in 2007, dreigt de oogst bijna geheel verloren te gaan door aanhoudende droogte. De droogte heeft 60% van de landbouw vernietigd. Slechts een klein deel van de boeren is hiervoor verzekerd. De minis ter geeft aan dat de oplossing is om een verzekering verplicht te maken voor alle boeren. Maar dat zijn weer onkosten en geld daarvoor is niet aanwezig! Er zijn al boeren die hun koeien voor een gering bedrag heb ben moeten verkopen omdat men er geen eten meer voor heeft of voor kan vinden. En in de laatste dagen van juni is het zeer warm, met temperatmen van boven de 40 graden, wat al tot gevolg heeft gehad dat meer dan 20 mensen zijn gestorven. In Boekarest heeft men voor zeker 950mensen de ambulan cedienst moeten bellen omdat zij onwel waren geworden; 150 hadden acute medische hulp nodig. Eelkens opnieuw wordt dit land geconfronteerd door ernstige problemen in de natuin-, hetzij door water overlast of door grote droogte. Zeer koude winters en extreem hoge tempraturen in de zomer. Nu lijkt het wel of het weertype over de gehele aarde aan het veranderen is. Én dat heeft voor het ene land meer nega tieve gevolgen dan voor een ander land. Maar in Roemenië is alles direct voelbaar omdat zowel het een als het ander te maken heeft met extra kosten. En daar zit nu een groot pro bleem: nog meer kosten kan het land niet opbrengen. Dus ook hieruit is merkbaar dat het weer lijdt tot grotere armoede. Eerder hebben wij al eens de vraag gesteld 'komt dit land STAD a/h HARINGVLIET - Hieronder volgt de uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proeven F3 en F4, die zaterdag werd gehouden in Manege Oostmoer. Voor deze proeven dient een minimaal aantal puitten behaald te wor den van 210. Proef F3. Stefanie v. Vliet Pas- soa, 244 pnt; Vera v. Hulst, Mic key Boy, 241 pnt; Marjolijn v. Vliet, Bartje, 235 pnt; Romina v.d. Berg, Tazz, 234 pnt; Aicha Jongejan, Öopette, 231 pnt; Pauline Andeweg, Daisy, 229 pnt; Corina Kalle, Daisy, 229 pnt; Fleurtje Moerland, Pas- soa, 229 pnt; Leah Tieleman, Sonja, 226 pnt; Sarina Ande weg, Snoopy, 226 pnt; Esmee de Groot, Dynamite, 226 pnt; Sanne v. Nederpelt, Diamond, 225 pnt; Judith Stevens, Dyna mite, 224 pnt; Jamie Taaie, Sonja, 223 pnt; Barry Grooten- boer. Dynamite, 222 pnt; Sera Meijer, Snoopy, 219 pnt. Proef F4. Anieke Grootenboer, Passoa, 233 pnt; Britt Midden dorp, Daisy, 232 pnt, tevens diploma F4 behaald; Eva Alinè- kinders. Diamond, 225 pnt, tevens diploma F4 behaald; Leonie Koppenaal, Katinka, 216 pnt, tevens diploma F4 behaald. Het afgelopen weekeinde, dat prima strandweer zou moe ten opleveren (ook in deze rubriek meegedeeld, weliswaar met een klein voorbehoud), kwam nauwelijks uit de verf. Zaterdag was de wind spelbreker die de windschermen op het strand bijna aan flarden scheurde, en zondag zorgde een regensurprise voor ongure sferen, hoewel het zon dagmiddag nog aangenaam warm met 27 graden op de eilanden. Ongekende hitte deze week in sommige delen van Euro pa. Voorbije dinsdag meldde Berlijn (en ook een plaats in Oostenrijk) een zinderende 39 graden! Tot en met van daag blijft het in de Oost-Europese contreien (Hongarije en Roemenië) uitzonderlijk wjrm met 39 tot 42 graden en waarschijnlijk worden er nieuve warmterecords gebroken. Zuid-Europa blijft prima en riet te heet de komende tien dagen, dus wellicht een goed alternatief voor het matige zomerweer in ons land. Woensdag en ook donderdag waren hele goede weerda- gen in Zuidwest-Nederland net zo goed als droge condi ties en nauwelijks of geen re;endruppels meer. We had den zonder meer een knappe lemperatuur van soms 22-23 graden en de zon maakte ooi behoorlijk wat (over)uren. Het weer gedurende de Nijmtegse Vierdaagse verliep dan ook prima met vrijwel de gehele periode uitstekend wan delweer. Het is dan ook de itaag of dit jaar de speciaal aangestelde Vierdaagse-weernan (specifiek gebrand op hitteperikelen...) functioneel leeft kunnen zijn. Deze vrijdag komt evenwel «n pittige buienbrengende randstoring langszij, die roetin het eten gooit. Mogelijk valt er 10 millimeter of meer <p Goeree-Overflakkee, hoe wel de meeste neerslag (tot 50inillimeter!) voor het oosten des lands wordt verwacht. D( temperatuur hangt af van de mate van buien en hoe laa deze arriveren. Regent het goed door, dan wordt het amfO' 20 graden en als de buien wat losser zijn hoogstens nogjven 22. Het weekeinde tenslotte zittei »^e nog een deel van de tijd met dei restanten van dat sttringsg'^bied. Een volkomen droogweer garantie is dus vo'talsnog niet af te geven en het is zonneklaar dat de temjeratuur geen bokkenspron gen maakt (19, hooguit 20 gr.den). Wel komt de zon weer regelmatig terug en echt kou( is het niet. Een kwestie dus om de goede 'buitenmomentin' te benutten. Alle hoop is natuurlijk gevesigd op de maand augustus, want juli laat de eerstkomenie periode in elk geval geen mooi herstel zien. Toch ogei de weerkaarten geleidelijk beter voor de lange termijn. Weerman Mare Putto dan nooit uit de problemen?'. Het lijkt er inderdaad op dat dit het geval is. Uiteraard kun nen wij niet voorspellen wat er voor dit land in de toekomst is weggelegd. Maar als wij let ten op de omstandigheden van nu, dan plaatsen wij hier grote vraagtekens. De praktijk leert ons dat het land steeds armer wordt, ondanks het toetreden tot de EL'! Kortgeleden schre ven wij dat een varken een hand en een gedeelte van de arm bij een baby afgebeten. Een Arnerikaanse toerist is zaterdag om het leven geko men nadat zij in de bergen bij Busteni was aangevallen door een beer Haar eveneens Amerikaanse reisgenote raakte daarbij gewond. De twee vrou wen maakten deel uit van een groep van vier, die onderweg was naar de berghut op de Caraimanberg en door de beer werd aangevallen. De groep slaagde erin om met stenen de beer te verjagen. Volgens de politie gebeurt het zelden dat in vertrouwde handen beren mensen aanvallen. Heeft dit voor\al misschien ook met de hitte te maken? André Muit, die nu 12 jaar met zijn gezin in Bacau woont, verbaast zich ook steeds over dit soort ongeluk ken. Het lijkt wel of het land steeds ernstiger wordt getrof fen door allerlei voorvallen. En hij heeft toch al heel wat meegemaakt in de jaren dat hij in Roemenië woont. Wij schrij ven deze zaken, zodat u weet dat Roemenië inderdaad een uniek land is, in vele opzich ten. Toch trachten wij vanuit de Stichting H.G.R. dit land te steunen, een zorg waarvoor de Asociatia Betania in Bacau is opgericht en daar al heel veel heeft mogen doen voor de bevolking in en rond de stad Bacau. Maar het weer kunnen wij niet beïnvloeden, en geluk kig maar, dat licht in tiods hand. Maar de gevolgen van de natuurrampen en waardoor de inwoners opnieuw getroffen worden, daar trachten wij hulp in te verlenen. Steunt u ook het werk van H.G.R./Betania? Het zou heel fijn zijn wanneer wij, al is het op kleine schaal, men sen zouden kunnen helpen in de eerste levensbehoeften. Er wordt wel eens opgemerkt dat wat de Stichting doet slechts een druppel is op een gloei ende plaat. Dat zal inderdaad waar zijn, maar daarmee zijn wij er niet! Hulp is nog steeds dringend nodig. En wanneer wij daar allen iets aan bijdra gen, maken wij het voor onze medemensen iets dragelijker, terwijl wij van onze overvloed geven. Wij willen het opnieuw onder uw aandacht brengen, omdat wij het alleen niet kun nen volbrengen. Eendracht maakt macht en maakt het ook mogelijk om hulp te verlenen. Wilt u nadere informatie, belt u ons gerust of stuur een e- mail. D. Vroegindeweij, secretaris H.C.R. tel: 0187-482594, e-mail: dammis.vr-hcr@kliksafe.nl Vakantiegangers opgelet! Staat uw koffer al gereed voor vertrek naar een zon nige bestemming? Dan is de terugreis waarschijn lijk het laatste waaraan u denkt. Maar past u op dat u straks niet met een onge wenst souvenir naar huis terugkeert. De bedwants doet namelijk steeds vaker van zich spreken. Het is al jaren de nachtmerrie van menig hoteleigenaar. Leek de bedwants eerder verdwenen uit Europa, de laatste tijd is ie weer hele maal terug. Budgethotel, super-de-luxe accom modatie of straks uw eigen woning? Het is de bedwants om het even... Een waarschuwing voor dit kleine beestje lijkt op zijn plaats. Bedwantsen zijn erg licht- schuw, zodat zij in het alge meen 's nachts op zoek gaan naar hun maaltijd. Zij voeden zich met het bloed van mensen, maar ook met dat van andere zoogdieren. Bedwantsen ver stoppen zich bij voorkeur in de naden en kieren van bed den, bij metalen ledikanten in de holle delen, in zomen van beddengoed, in de ombouw van opklapbedden, maar ook achter plinten en schilderijen. Waren de bloedzuigende insec ten eerder alleen in hotels te vinden, tegenwoordig melden ook particulieren dat bedwant sen hun huis en vooral hun bed onveilig maken. Het lichaam' van de bedwants is ovaal en plat, waardoor ze gemakkelijk in smalle spleten kunnen wegkruipen. De vol wassen bed wants is 4-5 mm, roodbruin en na een bloed- maaltijd zelfs donkerrood. De beet van een bedwants is onmiddellijk merkbaar. De plek zwelt op en het slachtoffer krijgt hevige jeuk. Gevaarlijk zijn bedwantsen niet. Wel kan de jeukende, rode bult weken lang irritatie veroorzaken. Veel langer dus dan de gemiddelde muggenbult. Sommige men sen kunnen bovendien gevoe lig reageren op de beet van een bedwants. De karakteristieke geur van de bedwants wordt geproduceerd door .speciale stinkklieren. Deze laten een olieachtige, zoetige geur achter. Als bedwantsen in grote aantallen in een ruimte aanwezig zijn, dan bespeurt men deze geur Het is mogelijk de schuilplaats van de bedwants te vinden. Op zo'n plek zijn namelijk vol wassen bedwantsen, nimfen, vervellingshuidjes, eitjes en uitwerpselen aanwezig. Bij het zoeken kan een zaklantaarn, een vergrootglas en een pincet of schroevendraaier praktisch zijn. Volgens brancheorganisatie NVPB is de bedwants sterk in opmars. "Dat komt omdat mensen steeds meer reizen", aldus Bert Spierings van de NVPB. Meeliftend in de kof fers en tassen van toeristen en zakenlui vindt de bedwants zijn weg naar hotels - goedkoop én super-de-luxe - over de hele wereld en uiteindelijk ook naar woonhuizen. Bovendien gedij en de eitjes die het insect legt, beter bij de alsmaar stijgende temperaturen. Bedwantsen kunnen een ware en vooral hardnekkige plaag vormen. Ze laten zich niet tegenhouden door fanatiek poetsen. Via naden, kieren en scheuren kunnen zij zich ver plaatsen naar andere kamers, zelfs naar een aangrenzende woning. De verspreiding vindt echter ook in belangrijke mate plaats, via bagage en transport van gebruikt meubilair. Een simpele tip voor reizigers is dan ook om in een hotelka mer de koffer of rugzak niet op de grond te zetten, maar op een tafel, uit de buurt van het bed. De bestrijding van de bedwant^ is een moeizaam en daarom kostbaar proces. De bestrijding zelf neemt slechts een paar uur in beslag. Maar alle kasten en bedden moeten uit elkaar. Het beddengoed moet apart en in gesloten zakken naar de was machine worden vervoerd om het vervolgens op 60 graden te wassen. Bovendien blijft het niet bij 'slechts' een kamer Alle kamers eronder, erboven en ernaast moeten eveneens worden behandeld. En tot slot ,moet de behandeling zeker een tot twee keer worden her haald. De eitjes komen immers na ongeveer 21 dagen uit. De bestrijding van deze insecten kan dan ook het beste worden uitgevoerd door ter zake des kundigen. Een deskundig ongedierte- bestrijder herkent u aan het NVPB-logo. Dit betekent dat de betreflfende onderneming is aangesloten bij de Nederland se Vereniging van Plaagdier- management Bedrijven. Een organisatie die al 25 jaar lang staat voor service, kwaliteit en waar mogelijk, het gebruik vaiï milieuvriendelijke producten. VVie kiest voor een NVPB-lid, kiest voor een verantwoorde plaagdierbestrijding. Meer informatie is te vinden op website www.NVPB.org.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6