Meditatie Juf Madeleine neemt afscheid van o.b.s. d'n Tuun RGL en de Omloop Vervolg verhaal EN U DAAD BeroepingS' WERK EIUVnDE'l-HlEUws Konn moMSTSRs Kindermiddag in De Kwade Hoek Diavoorstelling en wandeltocht Slotbos en Zeepeduinen Ralph Rousseau Meulenbroeks concerteert in Torenmuseum Troon en boog £en open deur Troon Edelstenen Regenboog Bemoediging PAGINA 5 VRIJDAG 20 JULI 2007 Deze vraag- en anhuoordrubriek staal geheel len dienste van de lezer die er koslenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriekvermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. P0KKSNINENTIN6 Vroeger kenden wij een verplichte pokkeninenting. Zonder het pok kenbriefje' bleef de schooldeur voor een kind gesloten. In welke jaren gold dit en waarom is deze verplichting er afgegaan Antwoord: Kond 19.'50 werden de ouders verplichl hun kin deren tegen pokken te laten inenten alvorens zij naar de lagere gnigen. Door veel bijwerkingen werd latei- besloten /iiigeliiigcn te gaan vaccineren. Daarbij werd het bedoelde 'pokkenbriefje' ver strekt, dat bij inschrijving van nieuwe leerlingen aan hel hoofd der lagere school iiKjest worden getoond. Wie bezwaar maakte of dat bewij-sje niet (meer) bezat, moest zicli bij de burgemeester verantwoorden, maar als er gewetensbezwaren golden, kon het kind in de regel zonder problemen naar school gaan. Aan hel eind van de jaren zeventig is die verplichte vacci natie gestaakt omdat de wereld toen pokkenvrij zou zijn. ANTI-SUJTAGEKUUn Er zouden .mei werkende poeders legen stress en ouderdomskwulen zijn uitgevonden. Weet u hoe zo'n anli-oxidanlkuur werkt Antwoord: Met dgl. midde len wordt steun verleend aan de natuurlijke afweer van het eigen lichaam legen de (extra) slijtage, welke o.in. kan worden veroorzaakt door intcnsiel'spor- ten (omdat we dan meer zuur stof' gebruiken) of' stress, maar ook door luchtvervuiling, teveel vet, alcohol, tabaksrook en bijv. medicijngebruik of langdurig zonnebaden, want ook daar door kan er iets verkeerd gaan werken. Onze lichaamscelleji zijn namelijk opgebouwd uit microscop/.scli kleine deeltjes, die we moleculen noemen. Óal zijn eigenlijk piepkleine ster- renstelseltjes met als planeten rondcirkelende atomen. Die atomen bestaan zelf' uit proto nen, neutronen en elektronen die ook bepaalde banen in de (nog kleinere) riiimie beschrij ven. In die ruimte moet echter wel evenwicht bestaan om de stelsels goed te laten functio neren. Mist een atoom door invloeden van buitenaf een elektron, dan wordt het daar door onstabiel en licht magne tisch. Het zal zo snel mogelijk een elektron afpakken van een ander atoom, dat op zijn betnt uit balans raakt en van een vol gend atoom een elektron weg trekt. Zo ontstaat een kettingre actie, welke op die plek verwar ring en chaos veroorzaakt. Ook kunnen er ziekmakende oxida- tieprodlieten worden ge\'ormd. Als dit proces doorvreel, door dat steeds opnieuw atomen uit balans raken door een gebrek aan afweerstofleii, kunnen er vervelende ziekten en oudei- donisverschijnselen ontstaan. Tegen die oxidatie zijn anli-oxi- danten nodig die de verloren elektronen aanvullen. Enkele hulpstoffen zijn bijv. vitaminen C) en E, aminozuren, minera len en enzymen die hel lichaam zelf maakt, maar die moeten dan wel in de juiste onderlinge verhouding aanwezig zijn. We kunnen we\ extra vitaminen C: slikken, omdat het lichaam het overschot zelf verwijdert, maar een teveel aan vitaminen E kun nen we niet kwijl en is schade lijk. Ook aanvulling van mine ralen kan verkeerd uitpakken, omdat zulke supplementen tot giftige niveaus in het lichaam kunnen ophopen. Bij drogisten zijn combinaties antioxidant voor verscheidene situaties ver krijgbaar. Ik begrijp niets van die kilometer- paaltjes langs de weg. Mijn kilo- meterleller telt anders en waar heginnen ze te tellen Antwoord: Natuurlijk lelt een kilomelerteller anders, want de paaltjes langs de autowegen staan op afstanden van 100 meter, dat zijn dus hectome ters. De hectomelerpaaltjes zijn geplaatst door Rijkswaterstaat teneinde een bepaalde plaats op een rijksweg of bepaald traject nauwkeurig te kunnen aangeven. Op de autokaarten zult u niet vinden waar die tel ling begint, maar dat kunt u opvragen bij Rijkswaterstaat, als u dat voor een bepaalde weg precies wilt welen. tiOEDEREEDE - Op woens dagmiddag 25 juli kunnen kinderen van 6 tot 12 jaar mee mei een gids het nauuivgebied De Kwade Hoek in. Met fioog water loopt zout zeewater dit gebied in. In de diepe geulen en poelen blijft zeewater staan en daarin ga je op zoek naar zeedierljes. Met een schep- nelje en loeppotje probeer je een garnaaltje of platvisje te pakken te krijgen. Ook blijven er veel verschillende schelpen achter. Hoeveel verschillende soorten kom je tegen en welke kleuren en vormen hebben de schelpen? je kijkt niet alleen naar beneden, maar ook naar boven, naar de vogels die je over ziet komen. En bij de planten en dieren vertelt de gids een mooi verhaal. Doe wel goede wandelschoenen of laar zen aan als je mee wilt. Ook is het dan nodig dat je jezelf aan meldt, f^at kan tot woensdag 25 juli bij VVV Ouddorp aan Zee, tel. 0187-681789 of via website www, natuurmonumenten, lil. De excursie start om 13.00 op de parkeerplaats bij de ingang van De Kwade Hoek aan de Oosldijkseweg nabij Goederee- de. Deelname aan de excursie kost voor kinderen 2, ouders mogen gratis mee, mits ze zich afzijdig houden. H.AAM,S'rEDE - Dinsdag 31 juli is er naast een diavooi- stelling in .Slot Haamstede de mogelijkheid om aansluitend met een gids door het Slotbos en de Zeepeduinen te vvande- len, waar de diaserie nog eens in hel echt beleefd kaïi wor den. Onder het thema 'Beleef de historie van hel Slot' leidt de boswachter u door de lan ge lanen met oude bomen van het Slotbos. Dit oude bos met gr(3te bomen herbergt onder andere reeën en vele vogels. Ook wordt een stuk door de Zeepeduinen gewandeld, een open duingebied met bunkers uit de Tweede Wereldoorlog. De boswachter geeft onderweg uitleg over de planten, dieren en de historie van deze mooie natuurgebieden. Het vertrek is rond 19.15 uur vanaf Slot Haamstede, waar rond 21.30 uur de wandeltocht weer ein digt. Doe stevige schoenen aan en vergeet uw verrekijker niet! Belangstellenden kunnen zich zowel voor de diavoorstelling als voor de wandelexcursie afzonderlijk aanmelden bij VVV Haamslede, lel. (0900) 2020233, of via website www. natuurmonumenten.nl. Een uur na de begintijd van de dia- voorstelling start vanaf het toe gangshek van Slot Haamslede (tegenover Holel Boni) voor de wandelexciu'sie. Deelname aan de wandelex cursie bedraagt voor leden van Natuurmonumenten €4, voor niet-leden €7 en voor kinderen t/m 12 jaar 2. GOEDEREEDE - Zingen! Daar gaat hel om bij het spelen van de viola da gamba. Volgens vele lielhebbei's aan het Eranse hof in Versailles kon dit barok ke 7-siiarige strijkinslrument hel dichtst bij de kleur van de menselijke stem komen. Niet voor niels heet de bovenste snaar van de viola da gamba nog steeds de Ghanterelle. En dus schreef de beroemde Marin Marais een stuk dat 'de men.selijke stemmen' (les voix huniaines) heet en ver lustigden koningen en hoge edellieden zich in het paleis te Versailles aan vele stukken met een overduidelijke liedvorm, of aan variaties op bekende liederen. Zo is inmiddels ook Ralph Rousseau Meulenbroeks bekend, als vertolker van dit repertoiie. Tijdens een uitvoering in de Ibreii van Goederecde gaal hij met zijn gebruikelijke onbe vangenheid nog een flinke slap verder in het programma, dat van 'Clenl mille chansons' tot Marin Marais en van 'Sous Ie ciel de Paris' tol l.oiiis de Gaix d'Hervelois van Versailles naar Parijs en terug gaat. Hel con cert begint om 20.15 uur. De entree bedraagt 7, kinderen beneden de 12 jaar mogen gra tis naar binnen. Toegangskaartjes zijn te koop bij de ingang van het 'foren- museum. PROTESTANTSE KERK /A' NEDERLAND Beroepen: als justitieprcci'- kant, ds. M.W.C;. van Hemertte L irecht; Ie De Krim (geref ),iis- j. Kombrink te .Asperen (legei- piedikant), die dit beroep heelt aangenomen; te Engwieruin (prol.; 50<7c), kandidaat E.J.M- Peersmann Ie Westergeest, die dit beroep heeft aangenomen; te Hardenberg (prol. gem. wijk Marslanden),'ds. M.S. Voet te Ureterp, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Bergam bacht (herv.), ds. j.J. van Holten te Leerdam; naar Bruchem- Kerkwijk/Delwijnen, kandidaat L. van Rees te Nieuw-Lekkei- land; naar Nieuwleusen (herv. wijkgem. Noord), ds. D. Smink te Maurik; naar Rouveen (herv), ds. H. Born te Brakel. die bedankte voor Tiende- veen-Nieuw Balinge (herv.); naar Waardenburg-Neerijnen (herv.), kandidaat CA. van der Graaf te Putten. Bedankt voor Katwijk aan Zee (herv.; Maranatha), ds. A. Jon ker te Baarn; voor Ridderkerk (herv. wijk 6), ds. J.A.van den Berg te Nieuw-Eekkerland. HERSTELD HERV. KERK Beroepen: te Loon op Zand, ds. A. den Harlog te Kesteren. Aangenomen: naar Stellen- dam, kand. W. M. van der Lin den te Ridderkerk. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Luiten, ds. PJ. de Haan te Zwijndrecht-Groote Lindt. Aangenomen naar Houten, ds. O.W. Bouwsma te Gouda. NED. GEREE KERKEN Beroepen te Nijverdal, ds. M. de Best Ie Zalk en Veecalen; te Steenwijk (pt), kandidaat J.A. Ebbers Ie Apeldoorn, die dit beroep heeft aangenomen. CHR. GEREE KERKEN Beroepen Ie Hilversum-Oost, ds. W.j.A. Ester te Kornhorn. Bedankt voor Ouderkerk aan den IJssel en voor LUrecht- "En ziel, er was een hoon toezei in de liemel... en een regenboog was rondom de troon... Openbaring 42,3 Johannes ziet een open deur 111 de hemel. Hij raakt in geest vervoering Hij staat verbaasd te kijken, verwonderd dat hem ciil wordt gegund. Immers aan net begin van de Bijbel - Gene sis 3 - lezen we over een geslo ten deur. Engelen bewaken de toegang tol die deur. Op de deur staal: verboden toegang. De toegang naar de HEERE is geblokkeerd. Nu zietjohannes een open deur. Johannes ziet een troon. Wal een troon betekent, weten wij nauwelijks in onze tijd. Immers de macht van onze vorstin Beatrix is zeer beperkt. Zo gaat het in veel landen. In de tijd van Johannes stelde die troon heel wal voor. Op die troon regeerde immers de niets en niemand ontziende keizer van Rome. Hij was vorst van een machtig wereldrijk. De troon symboliseerde macht. Van de Hoon werd ook recht gespro ken. Hel recht struikelde op de straten in die dagen van Johan nes. Op de troon zietjohannes Iemand zitten. Het is God, die door hel Lam regeert. Hem is immers alle macht gegeven in hemel en op aarcle. Ook gelovigen stellen bij hel lezen van onze krant, hel horen van onheilzame berichten, de vraag wel eens; "Wie regeert er?" Wie staat er aan het roer \an deze wereld. Daar sterft een soldaat in .-Vf'ghaiiislan. Hier verongelukt een jonge vader Duizenden kinderen sterven in .Soedan? Edelstenen ziet de apostel Johannes. Wal hij zierbeschrijft hij in geuren en kleuren. Het zijn de edeslteiien; jaspis, sar- dius en smaragd. Hel zijn zachte en milde kleuren. Sma ragd heeft iets van groen. Het is de kleur van de rechtvaar digheid. Zo regeert onze God, rechtvaardig, wijs en zacht. Nee we zien dit vaak niet. Over God leven soms zulke harde gedachten. Je moet veel din gen doen en nog meer dingen nalaten. Naar de kerk gaan, bijbel lezen is niet meer dan een plichtple ging. Waar is het gebed: "Maak in uw Woord mijn gang en treden vast... Gods goedheid, mildheid, rechtvaardigheid kleuren Zijn gelaat. Deze rcgeiiboo" brcngl ons bij Noach. .\ls hij uit de ark komt - Genesis 9 - sloot de Heere God een verbond met Noach. De HEERE. zal het immers nooit meer zo laten regenen, tlat er een zoiivloed ontstaat. (;od iaat Zijn schepping niel zomaar vergaan. .Als het einde \an de wereld komt, laat Hij zien dat Hij regeert door mid del \'an het Lam. De boog om de troon laat zien, dat de HEE RE aan Zijn Veibond gedenkt en dat Hij trouw is aan Zijn Woord, aan Zijn afspraken. Hij wil immers niet dat iemand \'erloren zal gaan, maar dal Hij ze allen tol bekering wil bren gen. De boog rondom de troon troost me. God regeert niel als een grillig despoot. E2r staal aan het roer \an de wereld geschiedenis geen onbekend persoon te draaien die er mee op zal houden als hij hel zat ivordt. God zal zijn Waarheid nimmer krenken, maar eeu wig Zijn Verbond gedenken. Dal vertelt me die lx)Og! Zijn macht is groot. Zijn trouw zal nooit vergaan. God gaat Zijn ongekende gang vol donk're majesteit. In deze ongekende gang blijft Hij trouw aan Zijn Ijelofte. Zo kan en zal het niet misgaan. Hel loopt niet uit 'op een grote klap. Het gaat wel door de \erschrikkingen, door het donker van de nacht heen naar de nieuwe morgen. Wat een bemoediging ging er voor Johannes uil xan die deur in de hemel. Niet de kei zer heeft het voor het zeggen. Gods Woord wordt trouw vol bracht. Een bemoediging voor u en jou. Om tot deze troon te naderen en deze Rechter om genade te smeken. Clenade zo rijk en vrij. Durft u, durf jij niet. Kijk eens om die troon is een regenboog te zien! Hel is hel teken \an hoop. God gedenkt aan Zijn eeuwig verbond. Waarschijnlijk draag je een onzichtbaar leken, het teken \aii de doop. Wal een voor recht geeft dit teken. Om door het geloof in Christus zonder \erschrikken voor Gods rech terstoel te verschijnend Wie dit teken niet draagt, mag horen, dat ;ille einden van de aarde zich lot deze God mogen wen den. (Jesaja 45:22) Komt tot Uw Heiland, toef langer niel! Houd .moed. Ilij is getrouw. De Bron van alle goed! ds. T. W. van Bennekom Sommelsdijk West, ds. D. van der Zwaag te Veenendaal (Pniël). GEREE GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn en te Kalamazoo (Michigan, VS), ds. W. Visscher ie Amersfoort. GEREE GEM. IN NED. Bedankt voor Dordrecht, ds. J. Roos te Barneveld; voor Eist, ds. T.R. Treur te Chilliwack (Can.). OUDDORP - Radio Goe- ree Lokaal presenteert op 24 en 25 Augustus OmloopNieuwsRadio. Zesentwintig uur lang volgt de lokale omroep uit Goedereede de lopers van de Omloop van Goe- ree-Overflakkee op de voet. De omloop begint bij Radio Goeree Lokaal al op woensdag 22 augus tus om 19.00 uur. In een twee uur durend radio programma word er voor uit gekeken naar de 18e omloop. In de uitzending hoort u het laatste nieuws v;in de organi satie, is er een interview met een vertegenwoordiger van hel Ronald McDonald Huis Sophia Rotterdam en word er gesproken met de drie eilan- delijke doelen. Net als andere jaren beval OmloopNieuws Radio naast de livC'verslagen vanuit het lopersveld ook een aantal vaste items. 'Zo is er ieder uur het item 'Loper Belicht', waarin er live con tact wordt gezocht met een deelnemer waarin hij zijn of haar verhaal en ervaringen kan vertellen aan de luiste raars en daarnaast is er de mogelijkheid voor 'groetjes en verzoekjes'. Hiervoor kunt u mailen naar omloop(»Jrgl.nl. Verder geeft RGL informatie over de goede doelen van dit jaar, medische tips, het actu ele ïveerbericht en belangrijke ;ictuele informatie. Tijdens de omloop is tevens hel geluid van C)mloopNieuwsRadio te beluisteren via 'TV Goeree. Voor OmloopNieuwsRadio heeft de reclame afdeling van RGL een scherpe aanbieding samengesteld. Een reclame map kan worden aangevraagd, tel. via nr. (0187) 682630, e- mail redactie(Srgl.nl of fax 684091. De map bevat meer informatie over de reclameac tie, die sluit op 11 augustus. Ook lanceert Radio Goeree Lokaal een speciale Omloop- site, die vanaf 11 augustus in de lucht is en informatie verschaft over de Omloop en OmloopNieuwsRadio. De site is op te vragen via www.rgl. nl/omloop. MIDDELHARNIS-Juf Made leine Eggermonl heeft na zeventien jaar afscheid geno men van openbare basisschool d'n Tuun te Middelharnis. Donderdagmiddag kwamen alle kinderen in de speel- zaal bijeen voor een geweldig afscheidsfeest. Elke groep heeft een optreden verzorgd. Juf Madeleine was zichtbaar onder de indruk, 'lot .slot brachten ook haar (oud-)collega's een lied ten gehore. Na afloop van de voorstelling namen ouders van de gelegenheid gebruik om Madeleine nog een keer de hand te .schudden. De lange middag werd afgesloten met een samenzijn in de nieiiv\'e personeelskamer van school, waarbij bestuur en collega's een afscheidscadeau aanboden. 'Tegelijkerlijd werd die middag afscheid genomen van juf Hel len. Zij heeft bijna vijf jaar op school doorgebracht ter ver vanging van afwezige en zieke collega's. In het begin fulltime, maar hel laatste halfjaar nog maar twee dagen. Juf Madeleine stapt even uil het onderwijs voor een time out. Op de foto ontvangt ze Jiet speciale cadeau van haar klas. Juf Hellen is op zoek naar een andere, vaste baan. r;)'n Tuun wenst hen allebei een gezonde toekomst toe. -3- Maar Fransje schudt heftig van neen. Bovendien houdt hij beide handen beschermend om hethele toom, en kijkt daarbij naar Bram. Deze weigering is echter geen gevolg van gierigheid, al is dat uiteraard de eerste en enige conclusie die Wantje trekt. Dat blijkt maar al te duidelijk uil haar blik en gebaren. Maar Fransje kan eenvoudig niet anders doen dan weigeren. Zijn geluksgevoel is nog steeds niet verzadigd, evenmin als zijn beziltersvreugde. De diepste reden voor zijn weigering ligt ecliter in zijn uitermate sterk ontwikkeld saamhorigheidsgevoel. Dat betreft evengoed levenloze als levende dingen, daar voor hem alles nog bezield is. Als 's avonds een van de grote jongens of Maria weg moet, voelt hij dat als een grote, pijnlijke leegte en een xerstoring van de ruslen veiligheid van de warme familiekring. Dan is het net of er een opening in die solide cirkel gekomen is, die op de een of andere geheimzinnige wijze in verbinding staat met de onbekende, onveilige wereld buiten de zijne. Het is dit saamhorigheidsgevoel dat hem thans verbiedt om hel hechte groepsverband van de hoenderfami lie te verstoren. Hij kan onmogelijk één lid daarvan - en zeker geen der onschuldige tjoeksjes, xvaaraan hij zich het meest verwant gevoelt - bui len hun gemeenschap stoten. Daarom beginnen zijn bezige handen opnieuw de beestjes te rangschikken, nog iets dichter bij de onthoofde haan. Dat die familie dertien leden telt, weet hij niel, daar hij nog weinig getalbegrip heeft. De haan is natuurlijk de vader. Dat de familie vier moeders telt, komt hem niet eens als iets ongerijmds voor. Dat hoort nu eenmaal zo bij kippen, zeker. Met zijn allen zijn ze één fami lie, en als er ook maar één lid minder was, zou dat fainilie\erband geschon den zijn. Maar nu grijpt vader in. Hij geeft Fransje een zwaai met zijn hoed over de handen en zegt: En noe je broad opeten! En komt er nog es an, a je 't arte eit! Op Ba's hoed reageert Frans je ais een slak op de aanraking van zijn horentjes. De anderen zijn al klaar met eten. Kees moet de bijbel van de schou we halen. Door de week laat vader meestal een van de grote jongens of Maria lezen, maar 's zondags neemt hij zelf zijn priesterschap volledig waar. Eerst leest hij het vervolg van de vorige avond, en daarna de wet. Dat laatste gebeurt elke zondagmorgen. Nu danken. Dat duurt eig lang voor Fransje, 's Zondags zegt vader geen formuliergebed op na de maaltijden. zoals in de week, maar dan behartigt hij al de stoffelijke en geestelijke belangen vau zijn gezin in eigen bewoordingen en toonaard. ()ok land en volk, kerk en maatschappij, koningin en onderdanen, worden niet vergeten. Fransje kan onmogelijk die hele tijd stil zitten met gesloten ogen en gevouwen handen. Hij begrijpt van :il die gewijck woorden even weinig lis van het bijbellezen. Danken bete kent alleen de - zij het dan zeer lange - eindfase van een maaltijd, die hem slechts een zeer beperkte mate van bewegingsvrijheid gunt. Hij bepaalt er zich toe de katte bij de voorpoten te nemen en die tegen elkaar te houden. De poes moet ook bidden. Telkens blaast hij geluidloos in haar ogen, dan lioudt ze die vanzelf dicht. En deze bezigheid ontheft hem natuurlijk van ;le plicht de zijne te sluiten. Va het amen komt ieder in beweging. Ba zet zijn hoed weer op en steekt djn pijp aan. Fransje mag de lucifer uitblazen, dus is hij weer in genade langenomen. Bram draait zich een :igarel. Maria ruimt de tafel af (^n :loel de vaat. Wantje moet afdrogen. De suikerbeestjes gaan zolang in de vensterbank. Fransje moet met Poete mee naar het ichterhuis om gewassen te worden. Ook de binnenkant van zijn oren krijgen hun gebruikelijke beruchte beurt, en hij steekt zijn ongenoegen niet onder stoelen of banken. Maar als hij terug in den uze komt, glim men zijn wangen als sterappels, en zijn donker kuitje staat als een bor- steltje overeind. Nu krijgt hij zijn rok jes aan, en ofschoon die eveneens een vertrouwd deel van hem zijn, brengt hij hel onderwerp van een broek weer naar voren. Poete belooft dat hij misschien \an de weke een broek aan krijgt. A je'r temissen nie in...? Pist, vult Fransje zonder aarzelen aan. Allee, gunst; jeneigen klaer gaen maeken voe de kerke, t Ls öge lied, waarschuwt Moeder. Ze doet de deurtjes van het kabinet open en krijgt het centendoosje. Ze telt zes hoopjes uit - drie van drie en drie van twee centen. Vader stopt ze wat in zijn hand, maar geen der guust kan zien hoeveel. Moeder, mag ik tuusbluven? bedelt W'antje, met een blik op de suiker beestjes. Dan kan'k je'n bitje elpen, aars ei je 't zo druk, alliènig, voegt ze er slim aan toe. Moeder glimlacht. Ze heeft Wantje dooi". Maar na enige aarzeling zegt ze toch: ja, veruit dan mae. Het zijn echter niet de suikerbeesljes die de doorslag geven, maar Wantje's schoe nen. Die moeten hoognodig verzoold worden, en dal heeft nog steeds niet kunnen lijden. Moeder houdt haar hart toch al vast bij de gedachte aan de schoenmakersrekening die bin nenkort gepresenteerd zal worden. Maria komt van de Z(5lder, waar ze de bedden afgehaald heeft, en gaat zich kleden voor de kerk. Daar moet Fransje naar kijken, want dan gaat die Maria zo mooi worden! Ze zet haar gouden stukken op en haar gro te zondagse muts. Ook doet ze haar zondagse kralen om met het gouden slot. De mooie ketting ligt al gereed op de tafel. Fransje wil er even mee spelen en de ketting als een egge over het tafelzeiltje slepen. Die rode bal letjes voelen zo lekker glad en koud aan. Maar vader zegt; Ofbluven! En ook zonder Ba's hoed trekt de slak zijn horentjes al in. Poete moet Maria helpen bij het vast- spelden van de grote muts op de ondermuts. Ze houdt een hoop spel den tussen haar lippen en met beide handen zet ze de muts recht. Ze moet op haar lenen staan om er bij te kun nen, want Maria steekt een hoofd bo\'en haar uit. (wordt verootgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5