Echtpaar Kleijn-Witte viert De Samaritaan gaat voor kleinschalig wonen 65-jarig huwelijksjubileum in De Vliedberg Schouders onder stedenband M rr;^3 4'H Hulpbode Niek Visser in het zonnetje gezet tiomtetemttii Avonturen rond de strand- bibliotheek koers bepalen. 80e jaargang Nr. 7627 Vrijdag 20 juli 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grotidslag OUDDORP - Ruim twee weken geleden kwam het echtpaar Kleijn-Witte naar De Vliedberg in Ouddorp. £n inmiddels hebben ze er hun eerste feest al achter de rug. Afgelopen zondag 15 juli vierden ze dat ze vijfenzestig jaar geleden, midden in de oorlog, elkaar het jawoord gaven. Maandagmiddag bezocht burgemeester Van de Velde het echtpaar in De Vliedberg en bracht de felicitaties van het gemeentebestuur over. Landbouw Hogenboom GOEDEREEDE - De gemeente Goedereede onderhoudt sinds 1998 een stedenband met Ladek Zdrój in Polen. In mei van dit jaar richtte de gemeen te een comité op dat de stedenband gaat uitbou wen. Het nieuwe comité vei^aderde onlangs voor het eerst en de gemeente plaatste onlangs bij de belangrijke invalswegen naar de woonkernen een bord dat de stedenband vermeldt. Visser Visser E^ii Het echlpimr Kleijn-Witte poseert met burgemeester Van de Velde ter gelegenheid van hitu 65-jarig hmuelijkjubileum. Door Adri van der Laan Op wat kleine 'probleempjes' na verkeert het echtpaar in goede gezondheid. Voordat ze kortgeleden naar De Vlied berg in Ouddorp kwamen, woonden ze al gei;uime tijd in Middelharnis in een woning aan het Marietjespad. Tot voor kort verzorgde de heer Kleijn de tuin achter dat huis en spit te hij zelfs afgelopen najaar de tuin nog om. Ze zijn beiden nog behoorlijk vitaal en we horen dan ook met enige verwonde ring hun leeftijd aan: mevrouw Kleijn is 89 jaar en haar echt genoot ruim 91 jaar, en hij rijdt gewoon nog met de auto. Het echtpaar heeft tijdens hun huwelijksleven op een flink aantal plaatsen gewoond. Als er plaats was geweest zouden ze in een aanleunwoning bij De Goede Ree terecht zijn geko men, maar het is toch De Vlied berg in Ouddorp geworden en het blijkt dat ze - ondanks dat ze nog maar enkele weken in het zorgcentrum wonen - het prima naar hun zin hebben. Dat hun voorlaatste woonplaats Middelharnis was, wil niet zeg gen dat ze geen banden met Ouddorp hadden, Ze verkla ren er allebei te zijn geboren en te zijn opgegroeid. De heer Kleijn werkte eerst, zoals velen in die tijd, in de landbouw. Zeker in de jaren dertig van de vorige eeuw was dit geen 'vetpot'. Kleijn, die al als twaalfjarige 'op het land' begon, herinnert zich nog dat hij voor een hele week wegging naar het eiland Tiengemeten, waar hij bij een boer werkte, 's Maandagsochtends eerst naar Den Bommel en dan over varen naar Tiengemeten om dan op zaterdag weer terug te keren. Er werd daar niet veel verdiend. "Ik weet nog dat we gestaakt hadden voor een halve cent meer per uur We gingen aan de dijk zitten en de boer zei dat we konden kiezen: werken of vertrekken. Ja, je had geen keus... want als je vertrok, had je geen geld. Je ging dus weer aan het werk". Na hun huwelijk gingen ze in Geervliet wonen omdat er aan de 'overkant' toch meer werd verdiend. In 1946 ver trokken ze naar het Zeeuwse Kortgene, waar hij ook bij een boer werkte. In Kortgene heb ben ze in hun huis dat enkele tientallen meters van de zee dijk afstond de Watersnood ramp van 1953 meegemaakt. Natuurlijk heeft deze ramp op hen en op hun zoon, grote indruk gemaakt. Kleijn vertelt dat hij in de rampnacht dacht dat het heel hard regende. "Ik stapte uit bed en toen stond er al dertig centimeter water in de kamer". Ze herinneren zich nog dat bij de dijkdoorbraak het water heel vlug steeg en dat ze overhaast hun huis heb ben verlaten. Later bleek dat precies op tijd te zijn geweest want binnen korte tijd stond er ruim drie meter water in hun huis en uit de straat zijn zeker dertig mensen verdronken. Het gezin werd geëvacueerd. Via Goes en Bergen op Zoom kwam men in Rotterdam aan, waar ze korte tijd verbleven. Vervolgens woonde het gezin in Rotterdam en weer in Geer vliet, waar mevrouw als werk ster aan de slag ging bij de directeur van de spliterwten- fabriek; meneer Kleijn vond werk bij Hogenboom, waar hij op een kraan terecht kwam en zich voornamelijk met grond werk en het leggen van kabels en leidingen bezighield. Hij werkte voor dit bedrijf in het hele land. Verder blijkt dat het kraanmachinist zijn in de famihe zit want ook zijn broer, die nog in Ouddorp woont, en zijn zoon hebben dit werk gedaan. Foto: Adri x'an der hunt In het verleden deed Kleijn ook mee aan de duivensport waar hij en zijn duiven verschil lende prijzen hebben gewon nen. Een deel van de bekers en de oorkondes verhuisden dan ook mee naar hun kamer in De Vliedberg. En ook nu in Oud dorp gaat hij regelmatig naar zijn broer, die ook een verwoed duivenmelker is. Ondanks dat ze 'hun weg nog een beetje moeten vinden' in De Vliedberg hebben de heer en mevrouw Kleijn het na een paar weken al uitstekend naar de zin in het Ouddorpse zorg centrum. Er zijn nog contacten 'van vroeger' die nu weer aan gehaald kunnen worden. Het echtpaar dat drie kleinkinde ren en drie achterkleinkinde ren heeft, hoopt nog geruime tijd in goede gezondheid van elkaar en van de omgeving, waaruit ze vele jaren geleden zijn vertrokken, te kunnen genieten... "Weet waar mijn hond gebleven is?" "Oooh, het ruikt hier lekker naar vroeger, naar eh... suca- delapjes!" "De sla staat goed te groeien bij jullie!" "Gekookte melk in de kof fie.' Oh, dat heeft moeder ook altijd." "Oh, ik wist niet eens dat 'k dat ook nog kon, de afwas!" "Heerlijk, het is al een jaar geleden dat ik zelfde sla gesneden heb..." Het zijn allemaal uitspraken die onlangs in het Kenniscentrum Ver pleeghuis De Samaritaan gehoord werden in een gezellige huiskamer, in de Biejekurf. Want op 3 juli is een grote wens in ver vulling gegaan: kleinscha lig wonen. En dat betekent voor de bewoners een belangrijke meerwaarde. Jaren geleden werd in het verpleeghuis al gesproken en gebrainstormd over het nut en de effecten van kleinscha lig wonen. Congressen werden ervoor bezocht en uiteindelijk was men in het verpleeghuis het erover eens: we kiezen voor kleinschalig wonen. Maar toen duidelijk werd dat de start van de grote nieuwbouw nog op zich liet wachten, zat men in de het verpleeghuis niet stil. Want men wil wel doorontwikkelen. Zodoende werd het plan gebo ren om alvast in debejtaande activiteitenbegeleidingsruimte een huiskamer te creëren waar 9 bewoners van 's morgens half 9 tot 's avonds half 10 wonen. Diverse disciplines werden bij dit plan betrokken en men ging tot actie over. De techni sche dienst plaatste met plezier de keuken die keukencentrum Tieleman geschonken heeft. De schilder gaf de muren een war me kleur. De rolstoelbuschauf feur haalde het laminaat op en de tuinman was actiefin de tuin. Kortom: iedereen werkte in de maand juni hard om de ruimte tot een echte, huiselijk huiskamer te maken. En daar zijn ze in De Samaritaan zeker in geslaagd. Intussen werden ook gesprekken gevoerd met enthousiaste familieleden, die op 2 juli als eerste een kijkje konden nemen in de huiska mer. En de reacties waren heel posi tief. Immers, hun familielid, een dementerende bewoner, is beter op de plaats in^ de klein schalige woongroep. Want het wonen met elkaar moet wel een meerwaarde voor de bewoners hebben. De sociale contacten, het dagelijkse gebeuren, daar kunnen deze bewoners een rol in spelen. Want men ontbijt met elkaar, men drinkt geza menlijk koffie, maakt de lunch klaar, ontvangt bezoek en kookt met elkaar de warme maaltijd. Kortom: ze vormen een 'gezin'. Daarnaast is een aantal bewo ners lid van diverse verenigin gen in De Samaritaan. En die blijft men natuurlijk gewoon bezoeken, evenals de Bijbel kring en de kerkdienst. In de vakliteratuur wordt regelmatig geschreven over het kleinschalige wonen. Op 30 januari 2007 werden de resulta ten van het onderzoek, gehou den door het Trimbos-instituut en het EMGO-instituut, gepre senteerd op een congres. Op twee onderdelen van kwaliteit van leven waren er significante verschillen: bewoners van klein schalige woonvormen genie ten meer van de omgeving en blijken vaker iets om handen te hebben. Ook hebben ze minder hulp nodig bij de activiteiten in het dagelijks leven en zijn ze meer sociaal betrokken. De conclusie van onderzoekster Selma te Boekhorst luidde dan ook dat er wat de bewoners betreft kon worden doorge gaan met kleinschalig wonen. Een tweede onderzoekster, Bernadette Willemse, consta teerde dat de arbeidstevreden heid in het kleinschalig wonen hoger blijkt te zijn en er minder burn-out voorkomt. Dit weten schappelijke onderzoek gaf de zorgdienst van De Samaritaan een steun in de rug en werkte enthousiasmerend. Aan de motivatie van de verzor genden die de bewoners op de groep begeleiden, zal het zeker niet liggen. Zij zijn blij dat ze nu hun kwaliteiten op breder gebied kunnen gebruiken en de bewoners échte belevings gerichte zorg kunnen bieden. En dat past weer in de lijn van de visie van het Verpleeghuis en zodoende is de cirkel rond. Daarom was de informele opening, op 12 juli jl., een gezellig samenzijn. De ope ningshandeling werd verricht door mevrouw Hokke en de heer Tieleman, namens keu kencentrum Tieleman. Het naambord werd onthuld met de tekst: 'Oengs huus'. Een luid applaus volgde en de deur werd geopend. In De Samaritaan wordt inmid dels weer verder gedacht. Men wil een dorpsplein creëren, naast de huiskamer van het kleinschalige wonen. Ook wil men een moestuin aan gaan leggen, want dat roept zoveel herkenning op bij de bewoners! En op afdeling Rustburg zijn de eerste voorbereidingen al gestart voor een tweede groep kleinschalig wonen. Men gaat daar dus gewoon door Zodoende komt er ook meer rust en ruimte voor de bewoners die in de grotere huiskamers verblijven. Zij kunnen zodoende ook een betere begeleiding ont vangen die zij nodig hebben én waar ze recht op hebben. Zorg op maat, met de bewoner als middelpunt en uitgangspunt. Het zal duidelijk zijn dat de ver zorgende van het kleinschalig wonen graag samen met een vrij williger de bewoners wil begelei den bij de dagelijkse bezigheden Daarom een oproep aan alle lezers: heeft dit artikel interesse gewekt? Wie iets wil betekenen voor de oudere medemens kan vrijblijvend contact opnemen met de coördinator vrijwilligers werk van De Samaritaan. En voor verdere informatie staan de enthousiaste medewerkers u graag te woord. Ontifek 't blJ uw 62-(Jf oI« of kijli dvcisl op v.ï.Tv,opel"«uws.tii Kftöp, BV - Lan9t»(9113 Ü4S KG - Sommfhdilt - 01S7 4M»T Akfcmfcm flvKk>«t(fwg 2«17 ALNflodo«JW« - C111MIW7 Op maandag 16 juli 2007 was Niek Visser, hulpbode bij de gemeente Oostflakkee, 12,5 jaar in dienst. Om die reden werd hij op gepaste wijze in het zonnetje gezet. In het bij zijn van alle medewerkers van de gemeente hield burge meester Ton van Pelt een toe spraak waarin hij terugblikte op de leuke momenten van de afgelopen jaren. Tevens kreeg Niek een mooi horlo ge als dank voor zijn trouwe inzet. Als hulpbode houdt Niek zich onder ander bezig met het ophalen van de kopjes, hel legen van de papierbakken, het buitenzetten van de vuilnis en het uitdelen van gebakjes bij verjaardagen en bijzondere gelegenheden. Met zijn gulle lach en zijn droge humor, is hij een graag geziene gast in elke kamer van het gemeentehuis. Gemeente Oostflakkee hoopt dan ook dat hij het team nog vele jaren blijft versterken. OUDDORP - In de strandbi- bliotheek Brouwersdam kunt u gratis boeken lenen, tijdschrif ten en de krant lezen, luistei'en naar luisterhoeken en boeken lezen met een E-book! Natuur lijk kunt u ook meedoen aan één van de activiteiten die georganiseerd worden. - Strandavontuur met Anoek. Een ontdekkingstocht over het strand en langs de vloed lijn. Wat leeft er allemaal op het strand en in de zee? Woensdag 25 juli van 13.30- 16.00 uur. - Speldag met de Nintendo- WII. Van tennis, honkbal tot bowling: met de Wil van Nintendo kom je wel aan beweging toe! Of je nu een ervaren gamer bent, al jaren niet meer hebt gespeeld of nog helemaal geen ervaring hebt met spelsystemen: met de Wll-afstandsbediening kan iederéén uit de voeten! Zaterdag 28 juli opr het ter ras van de Strandbieb. - Voorlezen. ledere woens dag, vrijdag en zaterdag om 14.00 uur. De Strandbibliotheek is (op zonnige dagen) dagelijks open van 11.00 tot 17.00 uur, behalve op zondag. Strand bibliotheek Brouwersdam is te vinden aan het Noord zeestrand Brouwersdam, ter hoogte van Port Zélande naast Strandpaviljoen De Kous. Voor meer informatie zie de websites wvvw.strand- bibliotheek nl en www.biblio- theekziiidhollandsedelta.nl. De stedenband met Ladek Zdrój ontstond vanuit de hulp en betrokkenheid na de overstro ming van een deel van Polen in 1998. De wederzijds welwillen de samenwerking groeide. Op 8 mei 2001 tekenden de burge meesters van Ladek en Goede reede een overeenkomst om de samenwerking vast te leggen. In mei richtte de gemeente Goedereede een comité op waarin burgemeester Van de Het lautste bord dat verwijst naar hand tussen de gemeente Goedereede en het Poolse Ladek Zdrój wordt bij de ingang van Goedereede geplaatst. ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNISKon. |ulianaweg 56 0187 617 300 fax 0187 485 637 www,vlsser-visser.nl Velde-De Wilde, gemeentese cretaris J. Goorden (en eind augustus de nieuwe gemeen tesecretaris H. van Steeg), de raadsleden H. van der Meer en H. van Oostenbrugge, en de heren H. Scholtens en J.K. van der Klooster plaatshebben. Het doel van het comité is de stedenband te verbreden en te verdiepen. Onlangs kwam het comité voor het eerst bij elkaar om de uit breiding van de stedenband vorm te geven. Het plan is om de tot nu toe op deelgebieden symbolische stedenband uit te bouwen tot een stedenband waarbij inwoners van beide gemeenten actief zijn. Nieuwe borden vermelden duidelijk dat de gemeente "in vriendschap verbonden" is met Ladek Zdrój in Polen. De bor den staan in de hele gemeente Goedereede op de belangrijk ste invalswegen. Deze week monteerde cle gemeente het laatste bord bij ingang van Goedereede.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1