Havenbedrijf onderzoekt babyvissen Samenzang bij de vuurtoren in Noordzee wederom succesvol mm m mm-m Advertentiën> i en DIES Imïii Jerstelioi" lilaferliooi Feestelijke diploma-uitreiking bij Groene School Sommelsdijk MËmwi m mmw TREEMOLENS Voorbereiding aanleg Maasvlakte 2 EIIAtlDBI-IIIEUWS 90 jaar geleden 29 Juni tot 13 Juli 1917 Antirevolutionair OrgoMn BURGERLIJKE STAND. PLAATSELIJK NIEUWS RÜILIM KAK ODK PLAATS BEEBEN. 20000 preiplanten SNIJBOONEN en PRINSESSEBOONEN INGEZONDEN STUKKEN. PAGINA 9 VRIJDAG 13 JULI 2007 ROTTERDAM - Onderzoekers bekijken op dit moment de conditie van juveniele vissen in de Noordzee. Dat zijn de vissen die dit voorjaar 'uit het ei' gekropen zijn. Soorten, aantallen en lengte worden opgemeten. Op zo'n 100 locaties tot ongeveer 50 km uit de kust tus sen Walcheren en Den Helder word dit onderzoek uit gevoerd. Een dergelijk uitgebreid onderzoek naar alle vissoorten is in dit deel van de Noordzee, voor zover bekend, nog niet eerder gedaan. Het onderzoek is een zogenaamde O-meting. Door hetzelfde onderzoek te herhalen tijdens de zandwinning voor Maasvlakte 2, en de resultaten met elkaar te vergelijken, kunnen eventu ele effecten van de zandwinning in kaart gebracht wor den. Het onderzoek richt zich speciaal op de babyvis sen omdat de verwachting is dat een eventueel effect van de aanleg van Maasvlakte 2 daar het eerst merkbaar zal zijn. Voor aanleg van Maasvlakte 2 is circa 325 miljoen kuub zand nodig. Dat moet vooral gewon nen worden in de Noordz-ee, in de buurt van het op te spui ten gebied. Dan is immers de iif'stand die de baggei-schepen met het /and moeten varen het kleinst. In het milieuélfectrap- port (MER) Aanleg Maasvlakte 2 wordt beschreven wat de veiwachte ellecten op het zee leven zullen zijn als gevolg van de zandwinning. Dat gebeurt op basis van beslaande weten schappelijke keiHiis en speciaal hiervoor ontwikkelde, state-oi- the-art computermodellen. Daaruit blijkt dat de verwach te elfecten op het leven in de Noordzee niet signilicani zijn. Voor de aanlegstart moet een ontgrondingsvergunning wor den verkregen om zand te mogen winnen uil de Noord zee. Onderdeel daarvan zal zijn dat de efCecten van de zandwinning gemeten moe ten worden om te zien ol'deze blijven biimen de bandbreedte zoals voorspeld in het MER. Voordelta De zandwinning zal ver uit de kust plaatsvinden, waar de Noordzee dieper is dan 20 meter. Dit is namelijk de grens van de zogenaamde Voordelta, die direct langs de kust ligt. In de Voordelta is een rijker en gevarieerder zeeleven clan waar de Noordzee dieper is. De Voordelta valt onder de Euro pese Vogel- en habitatriclu- lijn, die strenge eisen stelt aan ingrepen in dit gebied. Alle huidige zandwinlocaües op de Noordzee bevinden zich bui ten de 20 meter lijn. Het Havenbedrijf Rotterdam, verantwoordelijk voor de aan leg van Maasvlakte 2, moet en wil verantwoord omgaan met het zeemilieu. Daarom wordt voor start van de aanleg het leven op (epifauna) en in de zeebodem (infauna) in kaart gebracht, net als de conditie van de juveniele vissen. Het leven op en in de zeebodem is vorig jaar al in kaart gebracht met een O-meting. Deze wordt in september 2007 herhaald. Voor de babyvLssen vindt nu de O-meting plaats. Laatstgenoemde meting kost ruim 200.000. Daar komen tijdens de aanleg nog de kos ten bij voor de monitoring, het onderzoeken of de effecten zich voordoen zoals voorspeld. Alles bij elkaar spendeert het Havenbedrijf zo'n 3 miljoen aan het onderzoek naar de effecten van de zandwinning op natuur en ecologie. 100 Keer de netten overboord Op zo'n 100 vastgelegde loca ties gooien de onderzoekers hun netten overboord. Dat gebeurt tussen Walcheren en Den Helder, op verschillende afstanden uit de kust. De net ten zijn een boomkor die over de zeebodem schuift om voor al de platvis te vangen, en een gewoon net dat door het water getrokken wordt. Beide netten hebben fijne mazen van onge veer 1 cm respectievelijk 1 mm, zodat niet alleen de grote, maar juist ook alle kleine visjes worden gevangen. Aan boord scheiden de onderzoekers alle juveniele vissen van de andere bewoners van de zee, en tellen en meten ze deze per soort. Dat zijn er meer dan 30. Van iedere soort worden per locatie minstens 10 visjes ingevroren om eventueel later nog nader te kunnen onderzoeken. Een dergelijk uitgebreid onder zoek naar alle vissoorten is in dit deel van de Noordzee, voor zover bekend, nog niet eerder gedaan. Wetenschap Door het ontwikkelen van geavanceerde computermo dellen, de O-metingen, en vervolgens de monitoring en daarmee verificatie van de nieuwe computermodellen ontstaat veel nieuwe kennis over de effecten van zandwin ning op het leven in de Noord zee. In het Tweede Regionaal Ontgrondingsplan Noord zee (RON2) uit 2004, dat het Rijksbeleid voor zandwinning op zee beschrijft, staat dat er leemten zijn in de kennis van IN HOC SIGNO VINCES SOiMMELSDIJK. QeboienJacobus, z. v. 1.. v. d. Waal en 0. Dubbeld. l'icteitjc, d. v. B. v. Groningen en N, Blok. Jacob, z.v. C. Spec en J. l.üoi). OverledenL. Kats 8ï jr. wedn. van K, Witvliet. MIÜDBLHARNIS. Geboren Wilhelmina Neeltje d.v. Johannes Struik en Wouterina Korteweg. Elias Wie- berlus z.v. Marinus Petrus Hersman en Marijke Kapper. Suzanna Jannetje d.v. Lccn- dcrt Bart Zweerus en Josina Kabos. Maria d.v. Ocriit Jan van Strien en Kommcrlje van Wezel. Aiie z.v. Josephus van Kaani eii Geer tje Verburg. OndertrouwdArie de Neett 28 en Jan netje van den Nieuwendijk 27 j. GehuwdNicolaas Cornells Nieuwland 28 j. en Grietje Steenbergen 25 j. Johannis Krij- tenberg 30 j. en Jannetje van der Slik 24 i, MIODELHARNIS. Als een bizonderheid kunnen wij meedeelen dat een koe van den landbouwer J. B. een kalf ter wereld heeft gebracht met 2 koppen. Woensdag ontstond bij den heer J. D. de Graaf een begin van brand. Door 't vlug optreden van aanwezige hulp was 't vuur spoedig gebluscht. Met gunstig gevolg hebben de jonge- heeren J. H. de Haas en L. Gebuis het over- gangs-examen afgelegd van de 4e naar de 5e klasse aan de Hoogere Burgerscholen te Rotterdam, en laatstgenoemde fe Dordrecht. SOMMELSDIjK. Begunstigd door prachtig weer maakten de kinderen der O. L. schooi j.l. Vrijdag met het onderwijzend personeel een reisje naar Rotterdam. Tijdens het onweder dat Zondagmorgen hier heerschie werd van den landbouwer D, A. Buth aan de Lorredijk alhier 2 veulen merries met een veulen door het hemelvuur gedood. Het andere veulen bleef gespaard. Het zoontje van dhr. J. J. Wisse had hét ongeluk te vallen en zijn arm te breken. Tegen J. A. v. M. koopman wonende te Rotterdam is proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van een handwagen te Rot terdam. Dhr. Ph. R. werd hedenmorgen door een paard zoodanig in zijn aangezicht gesla gen dat geneeskundige hulp dringend nood zakelijk was. STAD AAN'T HARINOVLlEr. De roeiboot die alhier gestrand was, is aan den recht- maligen eigenaar van Goudswaard terug gegeven. OUDDORP. Naar wij vernemen Is het hotel Akershoek" onderhands verkocht aan den heer O. Spee, schilder alhier. Procesverbaal is opgemaakt fegen vrouw V wegens beschadiging van eens aiiders goed NIEUWE TONOE. Tijdens een zeer hevig en zwaar onweder in den nacht van Zater dag op Zondag is de bliksem ingeslagen in het huis bewoond door den heer C. Roebe- ling jz. Op verschillende plaatsen in voor- en zijgevel waren sporen te vinden. De nok der gevel is geheel verbrijzeld. Eveneens de schoorsteen, spiegel en verder los huisraad. Geen ruit bleef er heel. In de bedstede, waarin de bewoners sliepen werd een zware balk gespleten. De bewoners kwamen allen, wat wel een wonder heeten mag, geheel onge deerd uit de geruïneerde woning. Ook bij de landbouwer J. H. v. Srtiën is de bliksem Ingeslagen in een stuk aardappelen, waarvan een gedeelte verbrandde. RIJWIELEN die goed bevallen en weinigonderhoulskosten hebben, voor handen bij C. ÜE MOOIJ Kï., Ouddorp, recht over de Opeijbi»?e School Iet op 't adres auders raakt ge ill den dool, 12482 TE KOOP GEVRAAGD één en twee paards gebruikte l'r'even mnt prijsopoai-e, onder no. 12797 bureau van dit lUad. AANGEBODEN ongeveer 12802 bij K. W. DEN HDLj.ANDER (Kra lingen) bij Dirksland. P;ij; naar ovoreonkomst (a Contant) biedt aan voor den inmaak, tegen prijzen van den dag. D. BIJLEVELD, MIddelharnis, TB KOOP GBVRA.\({D. Adres J.v.d. DOEL, Sommelsdijk. 12805 Bullen verantwoordeHJkheld van Redaclie en Uitgevers. Oemeenteraadsverkiezingen te Qoedereede WelBd. Heer Mag ik zoo vrij zijn in Uw blad enkele opmerkingen te maken over de Raadsver kiezing in ons dorp? Het komt niet dikwijls voor, dat men er hier veel drukte van maakt, paar dezen keer is men druk in de weer ge weest om de oude raadsleden te wippen en te vervangen door nieuw bloed. Een beginsel kwestie Wilde men candidaten in den Raad brengen, die eens ernstig zouden aandringen op het sluiten der herbergen op Zondag, die er tegen op zouden komen, dat deze dag steeds meer ontheiligd wordt door drinkge lagen en brasserijen en onstichtelijk gezang? Het was, dunkt ons, niet misplaatst, dat de burgerij daartegen eens flink stelling nam, de ouders in het belang hunner kinderen, de vrouwen in het belang hunner mannen, maar waar is de krachtige persoonliikheid, die tegen het eigenbelang van enkelen het r, achtige belang der gemeente op den vv.it- grond duift te plaatsen Wilde men een protestcandldaat in den Raad brengen,' die tr tegen op zou komen, dat de veldwachter bijbaantjes waarnam, dat hij bij verkoopingen, in plaats van Ie sur- veilleeren, zelf het „Wiebiedt er geld voor?" moet laten hooren Neen, ook daar ging het niet om. Het peil dezer verkiezingen is o.i. veel lager. De verkiezingsleuze is hier; „Oome Teurt moet er uit". Twee der oude raadsleden zijn herkozen, maar Oome Teun komt' in her stemming met zijn neef Cornells. Met welk programma treedt nu de laatste voor de kiezers, waarop hij met recht hun stemmen kan vragen „t Is een goede vent", hoorden we van de week. We nemen dat graag aan, „'t Is een geleerde vent", zegt een ander. Ook dat zou dat best kunnen, want als ik het goed voor heb, is hij na de lagere school hier te hebben doorloopen, nog in Holfand op school geweest. Een derde zegt, dat hij een zeer verstan dige vrouw heeft, die hem wel ter zijd"n staan. Accoord van Putten. „Hij is verstandig genoeg om de dingen, die met gesloten deuren behandeld worden, niet op straat te brengen", hoorden wc be weren. Het kan best waar zijn, maar wij vragen zijn programma. Er is de vorige week veel met stroo ge zeuld (voor een zoo visch, is ons verteld), maar hij heeft er geen meerderheid door ge kregen. Hij zou veel beter doen, de kiezers van Qoedereede eens bij Kaashoek te ver zoeken en hun daar zijn programma te ont vouwen. Als hij het aandurft, kom Ik mogelijk in debat, als zijn plannen niet met de mijne strooken. Maar hij moet een andere leuze aanheffen. „Oome Teun moet er uit". Moeten nu de kiezers van Qoedereede uit spraak gaan doen in een in-treurige familie- veete Burgers van Qoeree, laat U daarvoor niet leenen. Laat u niet opwarmen door wat in de groote huizen gebeurt. Hebt het oog op de belangen der gemeente. PUBLIKATIE VAN DE VERENIGING STREEKMUSEUM, KERKSTRAAT, SOMMELSDIJK. E.BL i^iMc^.'i de effecten van grootschalige aiepe zandwinning. RON2 wil aaarom liet eerste project dat ^ich voordoet gebruiken als Pilot-project met een uitge- oreid monitoringsprogramma om zo de kennis op dit vlak te vergroten. De nu lopende 0- metingen passen daarin. Het Havenbedrijf levert zo een wezenlijke bijdrage aan de kennis over de Noordzee. Het zand voor Maasvlakte 2 wordt gewonnen door zand op te zuigen waardoor zoge naamde zandputten ontstaan. Gebruikelijk is een ontgron- ding van 2 meter, maar gelet op de hoeveelheid zand die nodig is, zou dan een stuk Noordzeebodem van 11 bij 30 km afgegraven moeten wor den. Daarom zal zand gehaald worden uit putten die een veel kleiner oppervlak hebben en die een stuk dieper zijn. Een ontgraving van 10 tot 15 meter diepte ten opzichte van de hui dige zeebodem ligt voor de hand. Putten met deze diepte worden door de stroming bij elk tij van vers water voor zien, zodat geen zuurstofloos water ontstaat. Dat laatste zou immers leven op de zeebodem praktisch onmogelijk maken. Zwevende slibdeeltjes De effecten die voorspeld zijn als gevolg van de zandwinning zijn tweeledig. Enerzijds ver dwijnt het zeeleven ter plaatse van de winning zelf. Door zoge naamde rekolonisatie komt dit binnen enkele jaren weer op het oude niveau. Ander zijds komen slibdeeltjes van de bodem in het zeewater. Dat gebeurt doordat de sleephop- perzuigers behalve zand ook water naar boven pompen. Dat water vloeit, met een beperkte hoeveelheid zand en slibdeel tjes, weer via de overvloei van het baggerschip terug de zee in. Het zand zakt dan snel naar de bodem, maar het lichtere slib wordt door de stroming over enige afstand meegevoerd voor het bezinkt. Dat slib ver troebelt het water en zorgt dat minder licht doordringt in het water. Algen groeien daardoor minder snel waardoor minder van deze zogenaamde primai re productie beschikbaar is als voer voor slakjes en schelpen, die op hun beurt weer voer zijn voor hogere dieren in de voedselketen. Vertroebeling van het water kan ook gevolgen hebben voor vissen en vogels die op zicht jagen. Tegelijkertijd kan dit weer positief uitpakken voor de soorten waarop gejaagd wordt. Het is echter zeer de vraag of dit soort theoreti sche mogelijkheden zich in de praktijk zal voordoen en dan ook nog meetbaar is. Natu urlijk fenomeen Aanwezigheici van zwevend slib in het zeewater is op zich een natuurlijk fenomeen. Rivieren voeren continu slib aan. Ook vanuit het Nauw van OUDDORP - Voor de negende keer op rij werd afgelopen zaterdag de samenzang bij de vuurto ren gehouden. Traditiege trouw vleiden ruim 1600 mensen zich in de duinen neer om te genieten van dit openluchtevenement. Door Caroline Hoek 'Een knipoogje uit de hemel,' noemde dominee Kant, die de avond leidde, deze negende edi- üe van de samenzang bij de vuur toren. Hij doelde hierinee op het prachtige weer dat op de ochtend van de zevende juli een abrupt einde aan een reeks regenach tige dagen had gemaakt. Hoewel er nog een krachtige wind stond, hadden heel veel mensen de weg naar de vuur toren weer weten te vinden. De Rotterdamse publiekstrekker, het koor 'Deo Canteinus', het koperensemble van de brass band 'Concordia' en organist André de Jager verzorgden het muzikale gedeelte van de avond, waardoor een even wichtige afwisseling van koor zang, muzikale intermezzo's en samenzang ontstond. Dominee Kant hield een korte meditatie, met als thema 'de Geest waait waarheen Hij wil.' Een thema dat geconcretiseerd werd door de enorme windzak die naast de vuurtoren was geplaatst. Zoals de windzak de windrichting en -kracht aangeeft, zonder daar zelf iets aan te kunnen veran deren, zo moet Gods Geest de richting van ons leven bepalen, want als Gods Geest in je leven waait, mogen er iriooie en ver rassende dingen gebeuren. Terwijl de zon langzaam in de zee zakte en de wind in kracht toenam, hieven ruim 1600 mensen het slotlied van de avond aan: 'Heer ik hoor van rijke zegen'. De organisa tie - de Missionaire Werkgroep van de Gereformeerde Kerk - mag zeker terugkijken op een geslaagde negende samenzang bij de vuurtoren. Bovendien zal zij reikhalzend uitzien naar de lustrumviering volgend jaar. Want zingen bij de vuur toren wordt geen gewoonte, maar een traditie...! Calais komt jaarlijks 10 tot 40 miljoen ton slib cle Noordzee in. Het bezinkt in stilstaand of langzaam stromend water en wordt losgewoeld als de stroming toeneemt of door de golfslag bij harde wind. Zo zit er veel slib in het water in de Voordelta en de zogenaamde kustrivier, de doorgaande stroming met relatief zoet (rivier)water van zuid naar noord vlak langs de kust. In de voorbereiding van het onderzoek heeft het Havenbe drijf enkele 'expertmeetings' gehouden. Daarbij zijn doel stellingen en onderzoeksme thode uitgebreid besproken met een groep van zo'n 20 des kundigen op het gebied van maritieme ecologie en onder zoek. Het onderzoek wordt uitgevoerd door Institute of Estuarine and Coastal Studies (lECS) van de universiteit van Huil (GB) vanaf de kotter MS Jade. Het onderzoek is Euro pees aanbesteed en duurt ongeveer 2 weken. SOMMELSDIJK - Don derdagavond 5 juli was het feest voor de MBO deelnemers op de Groene School te Sommelsdijk. Daar vond de diploma uitreiking plaats aan 38 geslaagden. Er werden diploma's uitgereikt aan deelnemers in de vakrich tingen Groene Ruimte en Bloemen- en Tuincen trumbranche niveau 1, 2, 3 en 4 BBL en niveau 2 en 3 BOL. De directeur MBO, de heer P.R. Kamerling, opende de avond, waarop naast de deelnemers ook de ouders/verzorgers, werkgevers en praktijkoplei ders aanwezig waren. De diplo ma's werden uitgereikt door de diverse MBO docenten. Alle deelnemers kregen hierbij een persoonlijk woord. Na de uitreiking werd de avond afge sloten met een gezellig hapje en drankje, waar deelnemers persoonlijk konden worden gefeliciteerd. Leerlingen uit het VMBO van de Groene School kunnen hun vervolgopleidingen op dezelf de school vervolgen. Daarnaast neemt het aantal deelnemers dat van andere scholen komt sterk toe. De deelnemers van de oplei ding Groene Ruimte zijn onder andere werkzaam als hovenier in de particuliere sec tor en bij gemeentelijke plant soenendiensten. Volgt een deelnemer de opleiding Bloe men- en Tuincentrumbranche, dan is deze werkzaam in een bloemenwinkel of een tuin centrum. De deelnemers van de BOL komen 3 a 4 dagen per week naar school en lopen 1 dag stage. De deelnemers van de BBL werken 4 dagen in de week en komen 1 dag, naar school. Het bedrijfsleven en de school zijn daarom ook samen heel belangrijk voor het opleiden van de deelnemers. Ook dit jaar wil het voltallige MBO-personeel alle werkge vers en praktijkopleiders weer van harte bedanken. Ook feli citeert het personeel natuurlijk alle geslaagden MBO Groene Ruimte en Bloemen- en Tuin centrumbranche van harte. Geslaagden MBO Groene Ruimte/Bloe men- en Tuincentrumbranche: Assistent medewerker voed sel en groen (groene ruimte) BBL niveau 1: Michael Heijn- dijk, Brielle; Leo Kattestaan, Middelharnis; J0rgen Zöllner, Nieuwe-Tonge. Medewerker natuur en leef omgeving BBL niveau 2: Rinus Bazen, Dirksland; Kees van den Berge, Yerseke; Leo Bevaart, Hellevoetsluis; Albert Bierings, Dinteloord; Meivin Deuning, Heinenoord; Remon Huijsmans, Oude-Tonge; Johan de Klepper, Dreischor; Martijn Meulenbroek, Rozen burg; Jason van der Perk, Oostvoorne; Cor Stoutjesdijk, Nieuwerkerk; Kevin Wage- veld, Rockanje; Kevin Wester- veld, Hellevoetsluis; Gert-Jan van Wouwe, Brouwershaven. Medewerker groenvoorzie ning/woonomgeving BBL niveau 2: Martijn van der Wende, Oude-Tonge. Medewerker natuur en leefom geving BOL niveau 2: Sebasti- aan Both, Stellendam; Jan-Wil lem van Eijk, Stellendam. Vakbekwaam hovenier BBL niveau 3: Daan Brussaard, Oud-Beijerland; Johan Brus saard, Oud-Beijerland; Teun Goosens, Terneuzen; Egbert Kik, Nieuwerkerk; Mex Maas- sen, Abbenbroek;. Vakbekwaam hovenier BOL niveau 3: Sandra van Assen, Middelharnis. Vakbekwaam groenvoorzie ning/woonomgeving BBL niveau 3: Johan Lambert, Achthuizen; Kevin Osterwal- der, Brielle. Uitvoerder hoveniersbedrijf BBL niveau 4: Peter Looij, Sommelsdijk; Boy van den Ouden, Bruinisse; Jeroen Ver steeg, Sommelsdijk. Opzichter/Uitvoerder groen voorziening/woonomgeving BBL niveau 4: Arie Vrijlandt, Strijen. Assistent medewerker voedsel en groen (bloem) BBL niveau 1: Jo-Ann Ras, Rozenburg ZH. Vakbekwaam med. Bloemen- detailhandel 1= binder BBL niveau 3: Gabri Bikker, Klaas waal; Amanda Dantuma, Briel le; Karine Grinwis, Ouddorp; Wendy 't Mannetje, Oost voorne; Jackelien Moerkerke, Goedereede; Amanda van der Wagt, Brielle. Certificaten MBO Groene Ruimte: Vakbekwaam hove nier BBL niveau 3: Elbert Keizer, Stellendam; Leon van Zuilekom Spijkenisse. Vakbekwaam groenvoorzie ning/woonomgeving BBL niveau 3 Adriaan Goedegebuure, Tho- len. Vakbekwaam groenvoorzie ning/woonomgeving BOL niveau 3 Gert-Jan Flikweert, Zierikzee.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 9