Arriva neemt per 1 januari 2008 openbaar vervoer in de regio over Kerken op de kop van het eiland trekken gezamenlijk op tegen drank- en drugmisbruik Cijfers vertalen, koers bepalen. 80e jaargang Nr. 7625 Vrijdag 13 juli 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Vervoersaanbod Milieuvriendelijk Veiligheid Tarieven Fouten Chauffeurs Voorlichting Bewustwording Ervaringsdeskundige Taak kerken? Ook kerkelijke jeugd Yk^(^ Visser Visser Knops jgfSip Waar vroeger de vervoersmaatschappijen RTM en later ZWN het openbaar vervoer in de regio verzorgden, en thans Connexxion, zal per 1 januari a.s. een andere vervoersmaatschappij dit op Goeree-Overflakkee en de Hoeksche Waard op zich gaan nemen. Dit omdat de concessie voor Connexxion per die datum afloopt. Tijdens een vergadering van Gedeputeerde Staten, afgelopen dinsdagmorgen, is bekend gemaakt op wel ke openbaar vervoerder na aanbesteding de keuze is gevallen. En nog op de middag van diezelfde dag werd in Middelharnis openbaar gemaakt aan welke onder neming het openbaar vervoer voor de komende acht jaar, tot medio december 2014, is gegund. Tijdens een bijeenkomst in het ISGO kantoor maakte gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland Martin Huls bekend dat Arriva Openbaar vervoer N.V. de gelukkige is. En zowel Huls als Arriva-directeur A. Hettinga lichtten bij die gelegenheid toe wat de reizigers met openbaar vervoer de komende jaren mogen verwachten. Door Hans Villerius Daarbij werd in iedci' geval benadrukt dat de voorzienin gen voor de reizigers er stuk ken op vooruit zullen gaan én flat Arriva garandeert vooi honderd procent te zulleii nakomen alles wat ze in de aan besteding heeft onderschreven. Arriva heeft tot 2008 de tijd om zich voor te bereiden om het openbaar vervoer op Goeree- Overflakkee en in de Hoek sche Waard te gaan verzorgen. Hiervoor heeft Arriva een implementatieplan opgesteld, waarbij de provincie toezicht houdt op de uitvoering ervan. Gedeputeerde Martin Huls: "Wij hebben hoge eisen gesteld aan de kwaliteit en zullen er op toezien dat Arriva haar beloftes nakomt." De gunning is geba seerd op kwantitatieve en kwa litatieve criteria, en van de drie mededingers scoorde Arriva hierin het best. Huls schetste dinsdagmiddag in het kort waar Arriva voor heeft getekend: meer openbaar vervoer dan wat er nu rijdt, milieuvriendelijker materieel, bussen en haltes die ook voor minder validen goed toegan kelijk zijn, scholierenritten met nieuwe lijnen, nachtbus.sen, en in de zomermaanden een recreatieve/toeristische lijn. En Arriva-directeur Hettinga trad vervolgens meer in detail over wat zijn vervoersmaat schappij over een halfjaar voor deze regio in petto heeft. Er komt ruim 10% meer open baar vervoer in de regio, met op een groot aantal knoop punten een optimale aanslui ting van bus op bus. Daarnaast komen er nieuwe bestemmin gen en verbindingen: naast Rotterdam-Zuid nu ook met Rotterdain Lombardijen NS, metrostation Kralingse Zoom, Barendrecht station én een nieuwe sneldienstverbinding met Dordrecht. Er zullen scho- lierenlijnen lijden op Middel harnis en Hellevoetsluis, afge stemd op de schooltijden. Er komt een nachtnet dat zal voor zien in de vervoersbehoefte 's nachts op de eilanden, mede in relatie met Rotteidam-Cen- trum en in aansluiting op de nachttreinen. De reismogelijk heden (vaker, eerder en later) in het landelijk gebied, onder andere richting Heikingen, zullen worden uitgebreid. En de 'Goereebus' - de toeristen lijn in de zomer, met historisch materieel - zal tal van attrac ties, campings en vakantiepar ken op Goeree-Overflakkee ontsluiten en een verbinding met Schouwen-Duiveland tot stand brengen; zélfs kan hier mee een aantal fietsen worden meegenomen. Op 1 januari zullen alle bussen voor deze regio - 115 in totaal - fonkelnieuw zijn, "het meest innovatieve materieel dat momenteel denkbaar is", zo liet Hetdnga weten. Ruim 80% van de dienstregeling zal worden gereden met bussen volgens de hoogste EEV milieunorm, die zelfs hoger ligt dan de pro vincie eist. De rest van de ritten wordt gereden met bussen vol gens de Euro5-norm. Alle bus sen zullen rolstoeltoegankelijk zijn en uitgerust met-reizigers informatie vóór en tijdens de reis. Bovendien hecht Arriva sterk aan sociale veiligheid. Om die te optimaliseren, zal iedere bus uitgerust zijn met 5 a 6 came ra's, zowel binnen als buiten, (ip die manier wordt continue het gedrag van reizigers in de bussen en op de haltes in de gaten gehouden en vastgelegd. Gedeputeerde Huk (r.) en.Arriva-directeur Hettinga hebben zojuist uit de doeken gedaan wat de reizigers met ojienbaar venoer per 1 jamuiri 2008 kunnen venoachien. Foio: Ham Kllmm "In onze andere vervoersge bieden hebben de camera's hun diensten al meer dan bewezen", liet Hettinga weten. Ook komt er cameratoezicht op de busstations Oude-Tonge en Heinenoord. En er zal wor den samengewerkt met o.a. pohüe en gemeenten. Daar naast zal op de nachtbussen een steward meerijden, terwijl 's nachts op de haltes/perrons Arriva-medewerkers aanwezig zullen zijn. Bovendien kunnen nachtreizigers ervoor kiezen om - uiteraard tegen meer prijs - niet bij een halte uit te stappen, maar per taxi thuis te worden afgezet. Verder wil Arriva op doel groepen toegespitste tarieven en reismogelijkheden bieden, zoals een speciaal dagkaartje per eiland, een 10-vittenkaart, een familiedagkaart en een sterk gereduceerd tarief in de late avonduren. Wat dit laatste betreft denkt Arriva erover om bij wijze van proef voor busrit- ten van 22.00-00.00 uur (met uitzondering van het weekend) slechts 10% van het gewone tarief te rekenen. En ook zal in de toekomst op Goeree-Overflakkee de OV- chip worden ingevoerd, waar mee reizigers niet meer per zone, maar per kilometer zul len gaan betalen, wat Arriva "een rechtvaardiger systeem" vindt. Met dit alles rekent Arriva erop een aantrekkelijk openbaar vervoer pakket neer te leggen, waarvan directeur Hettinga dinsdagmiddag herhaalde lijk benadrukte dit voor 100% waar te zullen maken. Tevens anticipeert de vervoerder op een reizigersgroei van 35% in de regio. De vervoersdirecteur bekende dinsdagmiddag dat bij zijn organisatie in het verleden niet altijd alles even vlekkeloos is verlopen. "We hebben, met name wat betreft onze dienst regelingen, wel eens teveel geluisterd naar 'de dogma', de computerberekeningen, en onvoldoende geluisterd naar de chauffeurs. Maar we zijn een lerende organisatie en wil len leren van fouten uit het verleden. Daarom zullen we voor wat betreft de inzet van bussen en personeel op onze dienstregelingen nu vóór alles luisteren naar de signalen van onze chauffeurs." De chaufTeurs in de regio die nu bij Connexxion rijden, zo'n honderd zestig in totaal, zullen door Arriva worden overgeno men. Het overige personeel - leidinggevenden, kantoor medewerkers, controleurs, e.d. - wordt gedeeltelijk over genomen. Bovendien verze kerde Hettinga dat er nog zo'n veertig chauffeurs extra nodig zijn, "zodat de komst van Arri va naar dit gebied ook goed is voor de werkgelegenheid in de Arriva verzorgt momenteel ook het openbaar vervoer in ondermeer (gedeelten van) de provincies Groningen, Fries land, Drenthe, Noord-Bra- bant, Overijssel, Gelderland en Noord-Holland, en dich terbij huis in Alblasserwaard, Vijfheerenlanden en in Dor drecht. "En nu we straks ook op Goe ree-Overflakkee en de Hoek sche Waard gaan rijden, zou ik zeggen: Rotterdam, we komen eraan!", zo liet Hettinga dins dagmiddag veelbetekenend weten. GOEDEREEDE - Het komt niet zo vaak voor dat afge vaardigden van verschillende kerken elkaar in goede harmonie rondom één tafel treffen. Toch was het enige maanden geleden zo dat vertegenwoordigers van de tien kerken op de kop van het eiland zich eensgezind bogen over de vraag: 'Wat kunnen wij met het Geheim van Goe- ree?' Gezamenlijk werd er over de verontrustende situatie gesproken rondom het gebruik van drank en drugs onder jongeren. Een andere conclusie was dat veel alcoholge bruik ook door ouderen normaal wordt gevonden. Een verschijnsel dat de kerken niet voorbijgaat. Door Adri van der Laan "Een historisch moment", zo kenschetsten enkele vertegen woordigers van kerken op de kop van het eiland de bijeen komst waar alle geloofsge meenschappen bij betrokken waren. Tien kerken, van Rooms Katholiek tot Gereformeerde Gemeenten, bogen zich geza menlijk over de problemen die zich onder de jongeren op hel eiland vtxirdoen met betrekking tot het overmatig gebruik van alcohol en drugs. Adri Voogd van de Hersteld Her\ormde Gemeente van Ouddorp, Cor Joppe van de Doopsgezinde Gemeente uit diezelfde plaats, Pieter Breederveld van de Her vormde gemeente van Goede- reede en Jacob Troost van de Gereformeerde Kerk van Stel- lendam zijn bereid om de voor lichtende activiteiten binnen de verschillende gemeenten nader toe te lichten. Eind 2002 werd de uitslag gepre senteerd van een onderzoek van de GGD en Bureau jeugdzorg Zuid-Holland. Hieruit bleek dat op Goeree-Overflakkee de jon geren meer drugs gebruiken en alcohol drinken dan in de rest van Nederland. \'erder bleek dat hiermee op steeds jongere leeftijd wordt begonnen, zelfs al vanaf 10-11 jaar. Het probleem werd lange tijd door zowel de be\o!king als de lokale overhe den niet onderkend. Maar hier in kwam verandering. Om het drugsgebruik en de overmatige alcoholconsumptie onder jotigeren tegen te gaan en om het probleem onder de aan dacht te brengen van de lokale bevolking, is in maart 2004 het project 'Geheim van Goeree- Overflakkee' van start gegaan. Dit richt zich op het geven van voorlichting, het ondersteunen van de handhaving door de politie en het opzetten van een duidelijke hulpverleningstruc tuur. Na 2004 lieten tal van organisa ties blijken dat ze de bevindiii- gen van het rapport uiterst seri eus namen. Vooral verenigin gen waarin veel jongeren actief waren, zoals sportverenigingen, hebben zich ingespannen om hun leden zo goed mogelijk voor te lichten. Op verschillen de bijeenkomsten gaven zowel de GGD als Stichting De Hoop uit Dordrecht voorlichting over de gevaren van het alcohol- en drugsgebruik. Ook de kerken op de kop van het eiland die - veelal via hun jeugdwerk - nau we contacten onderhouden met de jongeren, zetten zich actiefin voor een goede voorlichting aan de jongeren. Ondanks dat ze de voorlichting op verschillende manieren heb ben aangepakt, hadden ze geza menlijk één doel: een goede voorlichting geven aan jongeren en ouderen. In enkele gezamenlijke bijeen komsten lieten de kerken zich eerst zelf voorlichten over hoe ze de problematiek het best konden aanpakken. Met Carla van der Vlist van het Protes tants Dienstencentrum hebben zij tijdens diverse bijeenkom sten gekeken wat er gedaan kon worden. Daarbij waren regel matig vertegenwoordigers van de burgerlijke gemeente aanwe zig. Het ge^'olg was dat er ver schillende initiatieven door de geloofsgemeenschappen wer den ontplooid. Jacob Troost geeft aan dat de kerken sommige dingen gioot- schalig hebben aangepakt door het groepsgewijs geven van voorlichürig aan jongeren, soms in combinatie met hun ouders, bijvoorbeeld aan bezoekers van het jeugdwerk. De Gerefor meerde Kerken van Ouddorp en Stellendam hebben speci ale themadiensten gehouden. "We hebben geprobeerd om er geen negatieve maar een posi tieve boodschap van te maken". Hiermee doelt hij erop dat 'nee' zeggen tegen drank ook positief richting de jongeren kan wor den gebracht. Verder proberen de kerken de jongeren ervan te doordringen dat verslaving tegenover de vrijheid van het 'nee zeggen' staat. "Want hoe wel de jongeren denken dat veel drinken een teken is van vrijheid en ongebondenheid, is het juist een teken van gebondenheid". De Hersteld Hervormde Gemeente van Ouddorp heeft een gemeenteavond rondom het thema belegd, zo legt Adri Voogd uit. Deze avond, die samen met de Gereformeerde Gemeente werd georganiseerd, was vooral gericht op de ouders en er werd voorlichting gege ven door de heer Koopmans van de Stichting De Hoop uit Dordrecht. Het was Adri Voogd opgevallen dat de opkomst heel gioot was en dat de ouders erg geïnteresseerd waren in het onderwerp. Ook in de Hervormde Gemeen te van Goedereede is op ver schillende manieren aandacht aan het alcoholprobleem gege ven. Volgens Pieter Breeder veld heeft de gemeente er in het kerkblad aandacht aan geschon ken en is het probleem tijdens de preek en de catechisaties behandeld. Ook in Goedereede is een spreker van Stichting De Hoop geweest, met een voor lichting voor de catechisanten. En bij het jeugdwerk Spirit is een alcoholverslaafde aan het woord geweest, wat heel veel indruk maakte. Dit laatstelcan Cor Joppe van de Doopsgezinde Gemeente van Ouddorp beamen, want ook op de Jeugdzolder in zijn gemeen te heeft Stichting De Hoop een voorlichtingsavond met een ex-verslaafde gegeven. Op de Jeugdzolder komen ook jon geren van buiten de gemeente, zodat door de voorlichting ook zij op de gevaren van de versla vende middelen werden gewe zen. Cor Joppe vertelt dat zijn gemeente niet alleen op jon geren en ouderen, maar bin nenkort zich vooral ook gaat richten op de opa's en oma's in de gemeente. "Het komt nogal eens voor dat juist de grootou ders goede contacten hebben met hun kleinkinderen en er daarom een opener band is dan met de ouders. Daarom is het volgens ons zinvol om deze groep gemeenteleden ook bij de voorlichting te betrekken". Uit het gesprek met de kerke lijke vertegenwoordigers valt op te maken dat de ouders over het algemeen wel erkennen dat er onder de jeugd teveel gedron ken wordt, maar dat ze lang niet altijd weten hoe ze hiermee moe ten omgaan. Daarom vinden de kerken de voorlichting aan de ouders heel belangrijk. Bij deze \'Oorlichting worden de ouders ook gewezen op het voorbeeld dat ze zelf geven op het gebied van alcoholconsumptie, want dat voorbeeld wordt heel vlug door de jongeren overgenomen. In de Leidraad Verslavings preventie, de nota die de vier eilandelijke gemeenten geza menlijk hebben geschreven en die dient als richtinggever bij het te ontwikkelen verslavings- beleid, werd vorig jaar gesteld dat het nog niet zo gemakkelijk was om de eilandelijke kerken bij het project te betrekken. In de nota werd dit als "een gemis" ervaren. De opstellers van dit in september 2006 gepresen teerde rapport zijn de overtui ging toegedaan "dat de kerken een belangrijke schakel vormen om een groot deel van de bevol king van Goeree-Overflakkee te bereiken". Inmiddels hebben de kerken in de gemeente Goe dereede dan ook de hand aan de ploeg geslagen en ze zullen hun activiteiten in het afgelo pen seizoen dan ook zeker niet stopzetten. "We weten natuur lijk wel dat het probleem groot is en dat er steeds weer nieuwe leeftijdsgroepen jongeren aan de verleidingen komen bloot te staan, dus we zullen zeker in de komende tijd weer nieuwe initi atieven ondernemen", aldus de kerkelijke vertegenwoordigers. Op de vraag of de verslavings- pre\entie onder jongeren een taak voor de kerken is, wordt enigszins aarzelend geantwoord. Jacob Troost geeft aan dat het niet de "eerste taak van de kerk is", maar dat de kerken wel dege lijk hun verantwoording voor de jongeren erkennen. Ze geven aan dat er wel eens "een risico voor de kerken aan kan zitten", als ze naast hun 'normale' taken ook nog eens de verslavingspre ventie op hun bordje krijgen. 'Juist omdat straks ook via de WMO ook andere taakvelden dan het jongerenwerk een taak van de burgerlijke gemeenten wordt, zou het wel eens kun nen zijn dat diverse vrijwilligers van de kerken te zwaar worden belast". Geen \'an de kerkelijke vertegen woordigers geeft in het gesprek aan dat drankmisbruik onder jongeren hun deuren voorbij gaan. Want zij weten dat ook een aantal kerkelijke jongeren zich regelmatig te buiten gaat aan overmatig drankgebiuik. "We weten dat er bij sommigen een heel gioot contrast is tussen de zaterdagavond en de zondag ochtend". De kerken doen er dan ook alles aan om de jeugd op dit tweeslachtige gedrag te wijzen, maar ze geven aan wel te beseffen dat het voor jongeren binnen een groep heel moeilijk is om nee te zeggen. En ze spre ken de hoop uit dat ze de jeugd genoeg bagage kunnen meege ven om in het vervolg wel 'nee' te durven zeggen.als het er op aan komt. V^* ACCOUNTANTS ^tmm BELASTINGAOVISEUBS MIDDELHARNIS Kon. |ülianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 ;85 637 www.visser-visMr.iil I 0!>tdettbiiU»iS2^feol<!roffc;jfcodroiopww*.<jpe!meiiws,nl Knöpi BV - Lon9»weg 113 - 32*S K6 - SommelwSjk - 0M74W7É7 AlliffCkioi BV - lüooittfweg 2 -4317 AL - Nootd^ouwe -Olll 40IJ47

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1