ÊèÊtÊÊÉk'mi^ 1 Tijd parkeerzone gaat naar twee uur Website Platform Gehandicaptenbeleid Goeree-Overflakkee is 'in de lucht' 'Stop met die megalomane plannen voor nieuwe natuur' Hg^ 3??- 80e jaargang Nr. 7624 Dinsdag 10 juli 2007 Christelijk strevkhlad op gereformeerde grondslag Bibliotheek Nieuwe-Tonge sluit seizoen af Toegankelijkheid openbare gelegenheden aanleiding tot site www, toegankelijkflakkee. nl is extra hulpmiddel GOEREE-OVERFLAKKEE - Sinds etikele dagen heeft het Platform Gehandicaptenbeleid Goeree- Overflakkee de beschikking over een eigen web site. Volgens Wil Noteboom en Adrie Prinsen van het platform was het onderzoek naar de toeganke lijkheid van de openbare gelegenheden de aanlei ding voor de bouw van de website. Informatie op site Toegankelijkheid Vermelding MELISSANT - Teken in de tuin. Ganzen die de tarweoogst opeten. De natuur rukt op op Goeree- Overflakkee. Het moet niet verder doorschieten, vindt Johan van Nieuwenhuijzen. "Laten we er een keer mee stoppen", aldus de landbouwer uit Melis sant. "Zomaar nieuwe natuur creëren voor de lol, terwijl de boeren kunnen ophoepelen." Van Nieu wenhuijzen weet het zeker: het verlies van agrari sche activiteiten op het eiland is veel en veel groter dan de winst die op toeristisch en recreatief gebied zou worden geboekt. Riet en stekels Draagvlak verzwakt Zorgen over kwel Geen tulpen meer Kom in AXXI en ga naar AXXI! Klimaateffecten K^^ De Waal Hoveniers MIDDELHARNIS - De gemeenteraadsfracties toon den zich tijdens de raadsvergadering van Middelharnis, afgelopen donderdagavond, ingenomen met het rapport Evaluatie Parkeersysteem Middelharnis en de daarin genoemde aanbevelingen. Wethouder Van den Berg kon letterlijk 5 minuten voor 12 (middernacht) de waardering in ontvangst nemen en gelijk toezeggen dat de noodzake lijke informatieborden en bewegwijzering zo snel moge lijk worden aangebracht. Nog niet alle details kunnen worden ingevuld. Zo moet er nog gekeken worden naar het parkeren bij de nieuwe AH-vestiging. De wens is om daar lang- en kort parkeren mogelijk te maken. Een motie van de fractie van het CDA om de parkeertijd in zowel de blauwe- als in de vergunninghouderszones te verlengen van 17.00 naar 18.00 uur werd unaniem omarmd. Het col lege zal zich over dit verzoek nog buigen. Van een onzer verslaggevers De politici spraken lovend over het evaliiarierapport, waarin veel enquêtes zijn verwerkt. Hafferl (ABB) was minder enthousiasl. Zijn Trac tie had een jaar geleden al voorgesteld de parkeertijd in Midaelharnis-centrum te ver ruimen. De uitkomsten van het rapport bevestigden die insteek. Waar gaat het om bij het parkeersysteem? De gemeenteraad gaf' destijds aan dat zij onoverzichtelijke en verkeersonveilige situa ties bij hel gereconstrueerde winkelgebieci van Middelhar nis wilde verbeteren. Twee maatregelen stonden centraal. Enerzijds moest de parkeerca- paciteit worden verruimd (500 plaatsen aan de noordzijde) en anderzijds moest door par keerregulering - het instel len van een parkeerschijl- en vergunninghouderszone - de verkeersdruk in de aangren zende straten worden terug gebracht. Dit parkeersysteem is februari vorig jaar inge voerd. Clelijk werd toen een evalualielijdstip afgesproken. Het rapport Evaluatie Par keersysteem Centrum Mid delharnis is het resultaat. Aan het rapport zijn aanbevelin gen verbonden. Het blijkt dat noch de bewoners binnen de parkeerzone, noch de onder nemersvereniging, noch het winkelend publiek de par- keerduur van anderhalf uur waarderen. Verruiming van deze tijd, om prettig te kun nen winkelen is daarom, zeker gevoelsmatig, wenselijk. Met een extra halfuur zou de par keerdruk binnen het gebied slechts beperkt toenemen. De positieve uitstraling van de maatregel rechtvaardigt het oprekken van de parkeerduur tot 2 uur. Het rapport consta teert dat de regulering van het parkeren tijdens de win keltijden in opzet is geslaagd. In het rapport staat ook dat er onvrecle is over de woon kwaliteit in de straten ten zui den van het winkelcentrum. Aanbevolen is om de door stroming in de Christiaan de Vrieslaan te verbeteren en in deze straat de parkeerzone tot de Molenstraat uit te brei den. Geen uitbreiding van de zone in de Wilhelminastraat en Weeshuisstraat. Met split sing van het parkeerterrein Gedempte Kanaal in kort- en langparkeren, zou de druk op deze straten kunnen afnemen. Of een en ander haalbaar is, wordt nog bezien. Bibliotheek 'Unum Necessari- um' te Nieuwe-Tonge is gehuis vest aan Korteweegje 5a (oude Kleuterschool). De openingstijden zijn donder dagmiddag van 14.30 tot 16.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 19 juli is de laatste uitleendag van dit sei zoen. Daarna is d»; bibliotheek 5 weken gesloten. Voor deze periode mogen zoveel boeken worden meegenomen als men wil. Donderdag 30 augustus hoopt de bibliotheek weer voor u klaar te staan. In de collectie bevinden zich boeken van veel Amerikaanse schrijvers zoals R. Alcorn, T. Dekker, L. Austin, T. Lhaye, E Rivers, j. Cavanaugh, L. Chaikin, D. Henderson, B. Thoene, enz. Maar ook streek romans van J.A. van Aicheni, G. van den Berg, J. Burgers- Dorst, A. de Graaf, M. van Hoorn, J. van Manen-Pieters, H. Thijssing-de Boer, enz. Ver der veel oorlogsboeken, histo rische romans, literatuur, heel veel mooie jeugdboeken en kinderboeken voor beginnen de lezertjes, voorleesboeken en prentenboeken, bijbelverkla ringen, theologische boeken, boeken over het Koningshuis en nog veel meer. Boeken lenen kost €0,20 per week. De bibli otheek streeft ernaar om van al deze categorieën steeds de nieuwste boeken aan te schaf fen. Door: Adri van der Laan Het Platform CJehandicapten- beleid Goeree-Overflakkee heeft als doel om de belangen van alle gehandicapten op liet eiland te behartigen. Namens haar achterban - het Platform heeft geen leden of donateurs - verzorgt ze de contacten met de verschillende overheidsin stellingen. Clevraagd of onge- vraagcl wordt er advies verleend aan bijvooi beeld de gemeenten als het gaat over besluiten die 'mensen met een beperking' aangaan. Dit kan zijn op het terrein van regelgeving, voor zieningen voor gehandicapten, tot aan bijvoorbeeld de toegan kelijkheid van openbare gebou wen of gelegenheden. Het Plat form krijgt nog al eens vragen over het al of niet toegankelijk zijn van openbare gelegenhe den. Dimr het Platform wordt hier dan ook verschillende plaatsen op het eiland onder zoek naar gedaan. In Eilanden- Nieuws van 26 jiuii werd mel ding gemaakt van een dergelijk onderzoek in samenwerking met wethouder Visser van Goe- dereede. De bevindingen die tijdens dergelijke onderzoeken wor den opgedaan zijn natuurlijk wel bij het Platform bekend, maar ze zijn alleen maar tele fonisch, via e-mail of per nieuw sbrief door de achterban in te zien. Binnen het Platform werd onlangs het idee geboren om de informatie breder en op elk moment beschikbaar te stellen aan him achterban via een nieuw op te richten web site. Na een tijdje van \oorbe- reidingen was het vorige week zover dat Marleen Kievit van Kievit Cop)' Multimedia in Middelharnis de laatste hand aan de nieuwe site kon leggen. Vervolgens kon Adrie Prin sen beginnen met het 'vullen' van de site. Inmiddels is de site operationeel en kunnen belangstellenden, al 'surfend' via www.toegankelijkflakkee.nl hun weg zoeken. Wil Noteboom en Adrie Prin sen leggen uit dat de site niet alléén bedoeld is voor het in kaart breng van de toeganke lijkheid van openbare gelegen heden. Op de site staan dan ook andere wetenswaardighe den of links waardoor de ach terban zo goed mogelijk op de hoogte wordt gehouden van wetenswaardigheden en infor matie voor mensen met een beperking. De vertegenwoordigers van het Platform wijzen erop dat geprobeerd is om zoveel moge lijk nuttige links op de website te plaatsen, zodat er zo eenvou dig mogelijk kan worden 'door geklikt' naar andere instanties. "Het is niet de bedoeling dat wij het wiel opnieuw uit gaan vinden want er zijn verschil lende andere organisaties die eveneens goede informatie hebben". Bij de links van de organisatie wordt in het kort ook een omschrijving van de instantie gegeven. Volgens het Platform blijkt dat juist dat de toegankelijkheid voor gehandicapten bij ver schillende gelegenheden nog al eens te wensen o\er laat. Adrie Prinsen verduidelijkt dat in het bouwbesluit staat dat openbare gebouwen toegankelijk moe ten zijn voor rolstoelgebrui kers. "Maar het gekke is dat dit niet voor bijvoorbeeld dok terspraktijken geldt". Hij legt uit dat het overgrote deel van Carina Troost achter de computer met de staiipagina van de website Gehandicapten Platform Goeree-Overflakkee. dergelijke praktijken wel vol doende toegankelijk is, maar soms is het zo dat artsen in oude gebouwen zitten waarbij het rolstoeltoegankelijk maken vrijwel onmogelijk is. "In deze gevallen worden de patiënten natuurlijk wel door de dokter thuis bezocht". Verder geeft het Platform aan dat lang niet alle winkels toe gankelijk zijn voor mensen met een beperking. Uit erva ring blijkt dat veel winkeliers de gehandicapten klanten toch wel ter wille zijn. Maar de win kels die uit verschillende 'ver diepingen' of 'lagen' bestaan en niet in het bezit zijn van een lift zijn kunnen dan ook niet door gehandicapten bezocht worden. Toch blijkt het dat niet alle winkeliers bereid zijn om hun winkel'aan te passen. "Men reageert dan dat men voor die paar klanten dit niet gaat doen. Ze vergeten hierbij wel dat gehandicapten onge veer tien procent van de bevol king uitmaken en dat deze groep toch zeker wel interes sant moet zijn voor de winke lier", aldus cle vertegenwoordi gers van het Platform. Volgens de vertegenwoordi gers van het Platform zou het ook best zo kunnen zijn dat de winkelier zich niet altijd bewust zijn of hun winkel wèl goed toegankelijk is. "Het is dan ook mogelijk dat de win keliers ons kunnen verzoeken of hun winkel wel voldoende inogelijkheden heeft", aldus Adrie Prinsen. Het is de bedoeling dat er na enige tijd een vermelding op de site komt van gebouwen, waaronder ook winkels die rolstoelvriendelijk zijn. Van de site kan men ook een korte lijst downloaden waarop men kan zien aan welke criteria derge lijk gebouwen moeten voldoen. "In het kort zijn de volgende criteria belangrijk: bereik, toe gankelijkheid en bruikbaar heid", aldus de vertegenwoor digers van het Platform. Het Gehandicapten Platform Goeree-Overflakkee bena drukt dat zij zich niet achter de website gaan 'verschuilen'. "Je moet het zien als een hulp middel. Wij gaan gewoon door met onze activiteiten, zoals het organiseren van koffieochten den in de verschillende kernen en het geven van persoonlijk voorlichting aan onze achter ban..." Voor vragen of opmerkingen kan men terecht bij het Plat form via tel.nn: 0I87-64I303 of e-mail: webmaster(a)toegan- kelijkflakkee.nl Door Kees van Rixoort Hij vertelt over vroeger, een eeuw geleden, toen heel Goe ree-Overflakkee hoogstens 1 procent natuur bevatte. "Zelfs op de hellingen van de dijken had je tuintjes en in cle duinen liepen de koeien rond." Hon derd jaar later bestaat het eiland al voor 20 procent uit natimr per definitie nieuwe natuur - en er wordt hard aan gewerkt oin dat percentage verder te laten toenemen, geeft Johan van Nieuwenhuijzen aan. "Alle buitendijkse gronden zijn al natuur, we hebben natuurlijke waterberging gekregen. Wan neer houdt het eens op? Hoe ver moeten we gaan?" De Melissantse boer heeft voor al grote moeite met grootscha lige natuurcreatie, zoals in de polders rond hetZuiderdiep en de Westplaat bij Sommelsdijk. Megalomane plannen, vindt hij. "Moet je in een dichtbe volkt land als Nederland, waar de grond duur is, hele stuk ken land buiten gebruik stel len om er wat warrige natuur te realiseren? Een beetje gras, wat riet en stekels, hier en daar een wilgje - meer zal het niet worden. Ik geloof niet dat de burger in Nederland daarop zit te wachten." Om nog maar te zwijgen van de Flakkeese burger, vervolgt Van Nieuwenhuijzen. "Delta natuur komt uit de Haagse koker, maar denk eens vanuit de bevolking van Flakkee. Wat is de behoefte op het eiland? Ik denk dat ik het weet. Het waterschap heeft waterberging nodig. Dat kan in kreken. Als je die omkleedt met stroken natuur, fiets- en wandelpaden en je verbindt die gebieden met elkaar, dan heb je veel minder landbouwgrond nodig en krijg je een type natuur waaraan de burger meer plezier ontleent dan aan natuur van het type Zuiderdiep. Je gebruikt een schaars goed driedubbel: voor waterberging, voor natuur en voor recreatie. Dat is veel ver standiger dan grootschalig pol ders onder water zetten. Het landschap wordt veel aantrek kelijker en je hebt als landbou wer geen last van ganzen meer ook; als er regelmatig mensen over die paden fietsen. Ik zou zeggen: stop met die megalo mane plannen en richt je op kleinschaligheid." In de tussentijd zijn er forse stappen gezet richting groot schalige natuurcreatie in onder meer de polders rond het Zui derdiep. "Minder landbouw grond heeft tot gevolg dat de hele agrarische sector vervalt. Ook bijvoorbeeld de landbouw mechanisatie zie je afkalven als het aantal agrarische bedrijven minder wordt. De kennis ver dwijnt, de aan- en verkoopmo gelijkheden worden minder. Het draagvlak onder de sector raakt verzwakt. Dat is slecht voor Goeree-Overflakkee. En die achteruitgang hou je niet tegen met toerisme." Johan van Nieuwenhuijzen houdt zijn hart vast als de plan nen, met name die van Delta natuur, toch doorgang vinden. "De ganzenschade, die nu al groot is, zal toenemen. Dat heeft te maken met de strin gente faunawet. Hoe meer natuur, hoe meer ganzen. Ik had pas voor de eerste keer een total loss in de zuidhoek van de Dirkslandse polder. De hele graanoogst opgegeten, alles weg. Al zeshonderd jaar verbouwen we hier graan - het gebied is er zelfs voor inge polderd - en nu gaat het niet meer. Het heeft gevolgen hoor, die natuur. Ik vind het te gek voor woorden. Vroeger legden we mocFassen droog, vanuit het oogpunt van volksgezond heid, en nu gaan we ze aanleg gen. Het is niet te begrijpen." Ook houdt Van Nieuwenhuij zen zijn hart vast als hel over de toekomstige voorziening van zoel water gaal. Zelf moet hij een beetje grond inleveren om het nieuwe zoetwalerka- naal mogelijk te maken, maar dal is niet hel grootste pro bleem. "Tijdens de ruilver kaveling hebben we ons inge spannen om voldoende zoet water Ie hebben, inet name in het noordelijk deel van de pol der Dirksland." Van Nieuwen huijzen noemt zijn 'buurman' Hans den Baars, die als fruit teler niet zonder een goede zoelwatervoorziening kan, en tot de Raad van State proce deerde om de belangen van de landbouw veilig te stellen. Dat lukte. "Maar nu hebben we de plannen voor de Zuiderdiep- polders en zijn de zorgen weer terug. Zorgen dat hel niet goed komt niet de zoetwatervoorzie ning." Volgens de Melissantse boer zal infiltratie van zoute kwel toene men. Het staal in het vooront werp bestemmingsplan voor het gebied, dat later dit jaar op de vergadertafels van de gemeenteraden in Dirksland en Goedereede komt. "Na vijf tig tol honderd jaar zou er pas weer een evenwichtssituatie zijn. Dat duurt vrij lang. Nee, er zijn echt zorgen over die kwel. Door het openstellen van de Haringvlietsluizen komt de zouttong verder het gebied in, het Haringvliet zal verder ver- zilten. Er loopt een diepe geul, waardoor het zoute water ver landinwaarts komt. Niet voor niets hebben de plannenma kers de inlaat van zoet water steeds verder naar het oosten geschoven: eerst bij hel haven hoofd van Middelharnis, toen bij gemaal Koert en nu 500 meer voorbij gemaal Koert." "De Rijn is een glelscherrivier, maar zal in de loop der tijd meer en meer een regenrivier worden. De afvoer wordt daar door onregelmatiger. In droge periodes kan het Haringvliet niet worden schoongespoeld, waardoor de zouttong veel te ver naar binnen komt. Het nieuwe zoetwalerkanaal kan onder normale omstandighe den voor voldoende water zor gen. Maar als het extreem nat of extreem droog is, dan heb je een ander verhaal. De vrees is dal de buftër, die ook nog eens gebruikt wordt door het water leidingbedrijf, in een goede week leeg zal zijn. De schaarste neemt toe." De consequentie, geeft Johan van Nieuwenhuijzen aan, is dat er geen tulpenleelt meer mogelijk zal zijn op Goeree- Overflakkee. "Ik kan geen tul- penland meer verhuren. Maar ook andere gewassen komen in de problemen. En dat terwijl de zoetwatervoorziening sinds Johan van Nieuwenhijzen: "Laten we er een keer mee stoppen". Archiejfolo: Hnm Wteyim de ruilverkaveling perfect is. Het waterschap zegt dat het nog zal verbeteren, maar het i's al prima." "In feite is het allemaal ver keerd gegaan toen het kier- besluit viel (het besluit om de Haringvlietsluizen open te zet ten en zout water toe te laten tot het Haringvliet, red.). Het begin was niet goed. Men wilde iets doen aan' de oude rivier mondingen en begon zomaar lukraak bij hel Haringvliet. Zet de sluizen maar open, terwijl in hel Volkerak-Zoommeer en in de Oosterschelde een veel natuurlijker zoet-zoutovergang gemaakt kan worden -bij Brui- nisse of de Philipsdam - en ter wijl er dan ook wat problemen in de Zeeuwse delta worden opgelost. De mosselvissers en oeslerkwekers hebben er totaal geen problemen mee", aldus Van Nieuwenhuijzen. Maar nee, de Haringvlietslui zen gaan open en delen van Goeree-Overflakkee veran deren in nieuwe natuur. Van Nieuwenhuijzen en vele ande re agrariërs hebben hun hoop gevestigd op de gemeenteraden en de LTO, "die er vol tegenin gaat", "De gemeenteraden heb ben moeite met de plannen. Ze aarzelen meer dan de colleges, maar durven hun moeite niet in daden om te zetten", vreest de boer. "De wethouders en burgemeesters zijn wel enthou siast.. Die doen wat Den Haag zegt: sluizen open en polder onder water. De colleges wer ken dapper mee. De gemeen teraden zitten er een beetje tegenaan te hikken. Die voe len nattigheid: waarom moe ten die polders onder water? Omdat we natuur lollig vinden jagen we de boeren maar weg. Dal wringt bij de raden. Ook omdat het verlies van agrari sche activiteiten veel groter is dan de winst die geboekt zal worden op toeristisch en recre atief gebied. Dirksland gaat er -^ÊAUTO' Watertoren 25 Dirksland ^^^CENT,^^ wwvcbriluntnimkeuveloaLnl Zondpod 56 - «idilolhomis Teleioon (0187) 48 34 37 Rechtspraktijk Middelharnis Mrs. Spuii Verptartke Juristen en Mediators Tel (0187) 48 86 85 email; info®tpmh.nl fax (0187) 48 41 14 website: www.rpmti.nl echt op achteruil als de plan nen doorgaan." Van Nieuwenhuijzen heeft nog een troef. Hij zegt dat de creatie van nieuwe natuur niet goed is voor de natuur, wereldwijd dan. "De land bouwproductie is grosso modo in evenwicht met de consump tie. Al jaren worden landbouw gronden in noordwest Europa buiten gebruik gesteld, op een gigantische schaal. Alleen in Frankrijk ging het vorig jaar al om 500.000 hectare. Het effect is dat de landbouwproductie zich verplaatst naar Brazilië, Afrika en Azië. De productie moet immers in evenwicht blij ven met de consumptie. Die verplaatsing heeft een sterk nadelig effect. In Brazilië wor den op een enorme schaal oer wouden omgehakt om land bouw mogelijk te maken. Dat heeft effecten op hel klimaat; er gaat wal gebeuren, hoor. Een ander effect is dat de land bouwproducten vanuit Brazi lië, Afrika en Azië naar noord west Europa moeten worden overgebracht. Dat gebeurt per schip, een tweede Maasvlakte is nodig, er komt natuurcom pensatie en de boeren moeten weer inleveren. Zo gaal de cir kel harder draaien." Grootschalige natuur maken op Goeree-Overflakkee is slecht, zelfs wereldwijd. De ganzen en teken rukken op, het gevaar bestaat dat steeds meer goede landbouwgrond wordt prijsgegeven, de zoet watervoorziening is niet zeker en de zoute kwel neemt toe. En dat allemaal voor wat warrige natuur, waar niemand op zit te wachten. Het is duidelijk, voor Johan van Nieuwenhuijzen is het vele stappen te vier. Erf- en slerbestrating RrmaJ.&J, van Gurp Oudedijk 14, Ooitgensplaat ^T" 1(0187)631350/ 1(06)55552023 1 www.erf-siertestrating.nl Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Wijn koopje bij v.an liF.siiKiA Hrr ENIGE W1JM>.AKHU)S OP Flakkee is er voor U. Th.: 0187 - 482455 (op Atsrituk) O) KIJK (W www.wijNKiin kij-hrsn iun.m

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1